Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

m-am lasat de fumat!

discutie din eugenol.ro : Citat: Publicat initial de elizadr86 Chiar daca nimeni nu crede exista si o metoda usoara de a te lasa ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona de relaxare > Relaxare > Viata nu e o gangrena simpla
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree125Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 12-12-14, 18:53   #229
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de elizadr86 View Post
Chiar daca nimeni nu crede exista si o metoda usoara de a te lasa de fumat! Aici gasiti ce m-a ajutat pe mine si nu numai...puteti macar incerca!
Vezi postul 91 (al acestui topic) Link [Necesita inregistrare pentru acces.] cu cartea care a ajutat-o pe elizadr86 sa se lase de fumat. Ps: si pe mine!!!! (de 3 saptamini, si mindra tare mi-s de mine )

Eliza a postat acum 5 ani, si tot 5 ani sint de cind stiu de aceasta carte si totusi am refuzat s-o citesc. Ca asa-i fumatoru'. Zice ca nu vrea sa se lase. Nu zau! (ps: TOTI, dar toti vor sa se lase.... ca nu vor s-o recunoasca, asta e altceva)

Mi-ar fi placut ca Eliza sa fi scris un pic mai multe despre carte. Poate ma convingea sa citesc cartea atunci cind a postat-o. Poate ca m-as fi lasat de fumat inca de acum 5 ani (si ce bine ar fi fost!). Dar hai sa fim optimisti si sa zicem ca e mai bine mai tirziu decit niciodata. Eram convinsa ca aceasta carte este doar despre ororile pe care le produce fumatul asupra sanatatii. Astea le stiu si eu prea bine si le stie orice fumator (mai ales medic), si nici mama care ma certa in fiecare zi nu ma ajuta cu ceva. Dimpotriva. Reusea doar sa ma enerveze. Si atit. Cartea NU este despre efectele negative ale fumatului. Cartea iti repozitioneaza propria atitudine si gindire fata de tigari si fumat. Mi-a spalat creierul? Probabil. Dar daca este pt o cauza buna, atunci de ce nu?

Desi in carte sint explicate mai multe temeri ale fumatorului, temerea mea principala (din cauza careia am refuzat sa citesc cartea) nu am regasit-o acolo (temere care "zice" asa: ca daca nici aceasta carte nu ma va ajuta sa ma las de fumat, atunci cine altcineva ar mai putea-o face?) Am trait cu aceasta temere pina la ultima pagina a cartii. Poate (sper) ca autorul o s-o adauge unei editii mai noi.

Autorul, fumator a 100 de tigari pe zi (=5 pachete)!!!!!!! (giiiiiii, in viata mea nu am cunoscut pe cineva care sa fumeze mai mult de 3 pachete pe zi) s-a lasat brusc, fara frustrari, si fara sa se reapuce, si-a testat metoda pe prieteni, a vazut ca merge, si-a deschis clinici in care ajuta oamenii sa se lase de fumat, iar dupa 14 ani (parca) de cind s-a lasat a scris si cartea. Dupa declaratiile lui, cartea si metoda lui ii ajuta pe 90% dintre fumatori sa se lase. 90%? Enorm!!!!!! Si ce e cel mai important e ca ii ajuta sa se lase fara frustrari, fara dorinta de tigari. Metoda lui este autodeclarata una USOARA! Pur si simplu te lasi de fumat si nu-ti lipseste acest lucru! Si, daca nu-ti lipseste, riscul sa recidivezi peste un timp este f mic.

Autorul recomanda sa fumezi pina termini de citit cartea. Huh, asta a fost f bine pt mine. Am lalait un pic asupra cartii, dar nu prea mult. NU te lasa de fumat inainte s-o gati de citit, dar nici nu amina s-o termini din teama ca atunci cind o vei gata trebuie musai sa te lasi de fumat. Nu, nu trebuie. Nimic nu e de musai. Lasatul de fumat a venit de la sine (in cazul meu). Autorul mai spune pe parcursul cartii ca e bine sa fii convins ca vrei sa te lasi definitiv de fumat. Ei bine, eu NU am fost convinsa chiar 100%, si totusi intr-o simbata dimineata am terminat de citit cartea, am fumat ultima tigara la prinz si asta a fost tot.

Cam la o saptamina dupa ce m-am lasat de fumat am avut un vis: ca m-am reapucat de fumat si ca eram f suparata pe mine din aceasta cauza. Am fost f fericita cind m-am trezit si mi-am dat seama ca doar am visat. Prietenii mei carora le-am povestit visul mi-au spus: "vezi? tot te mai gindesti la tigari!" Autorul cartii nu spune sa nu te mai gindesti la tigari. Important nu e sa nu te mai gindesti la tigari, important e CUM te gindesti la ele. Cum te gindesti la ele te ajuta sa te lasi si sa nu te reapuci. Sint nefumatoare si sint happy. Suna a lozinca, o stiu, dar e o lozinca de-mi merge direct la suflet.

Stiu cit urasc fumatorii sfaturile. Si eu le-am urit. Imi venea sa-i string de git pe toti aia de se aflau in vorba. In mod expres i-am urit pe fumatorii care s-au lasat prin metoda vointei (si NU prin metoda usoara a acestei carti) si care aveau o replica de genul: "daca eu am putut sa ma las, oricine poate". Si acum vine o vorba de-a lui Andu pe care le-o dau ca replica. (Sughiti Andu?) "Eeei, kkt!" Groaznic ce ma enervau aerele astea de superioritate ale fostilor fumatori. Si nu numa' ca ma enervau, dar nici nu ma ajutau cu nimic.

Sint 2 variante.
Sa nu cititi cartea (si, repet, mie imi pare rau ca nu am citit-o in urma cu 5 ani, atunci cind am aflat de ea).
Sau s-o cititi.
Care e cel mai rau lucru care vi se poate intimpla daca o cititi? Nici unul. In cel mai rau caz, veti fuma tot atita cit fumati inainte de a o citi. Deci nu ati pierdut nimic.
Cel mai bun lucru care vi se poate intimpla? Nu e greu de ghicit, nu-i asa?

ps: m-am lasat de tot (adica nu mai fumez nici electronica, nimic, nimic) si IMI ESTE BINE. Miine se fac 3 saptamini!

Hai bafta tuturor!
Practic cartea demitizeaza pas cu pas tot ce stiam despre fumat si fumatori.
Dentamax, KLMircea si Mona Lisa au multumit.

Modificat ultima data de nico; 12-12-14 la 21:13.
nico este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-12-14, 18:58   #230
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de tiptop View Post
Ma tot intreb daca sunteti dependenti de nicotina propriu-zisa sau de gestul de a duce mana la gura?
Dupa ce am citit cartea imi e clar. Singura dependenta este cea de nicotina. De aceea plasturii cu nicotina, gumele de mestecat cu nicotina si alte substitute cu nicotina nu ii ajuta pe fumatori sa se lase (decit poate intr-un procent f mic si cu risc mare de recidiva). Dimpotriva. Ii mentine in cercul vicios al dependentei.
Avantajul fumatorilor fata de dependentii de droguri? Dependenta de nicotina este una la care se poate renunta usor, practic fara efecte de sevraj.
Vrei sa rupi cercul vicios? Tot ce trebuie sa faci e sa iesi din el. Nu exista alta metoda.
Vechi 12-12-14, 21:00   #231
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Felicitari, Nico!!!

Am incercat, pana acum, de doua ori, mai serios. Am reusit invingandu-mi dorinta de a aprinde o tigara (psihologic= absenta dorintei). Dimineata, la cafea, respiram aerul curat al diminetii si imi spuneam ca este pacat sa stric acea mireasma cu fum de tigara...Atunci am reusit sa ma las, am reusit si ca 5-7 zile sa simt si sevraj (nervozitate, agitatie).
O sa incerc sa citesc cartea si...mai vorbim.
nico a multumit.
Vechi 12-12-14, 21:38   #232
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.
+1 (+1/-0)     

@Radu, daca nu ma insel, cred ca e prima oara cind scrii pe acest topic. Si asta ma bucura tare. E primul pas.
Spor la citit si bafta mare! Tin pumnii!
Vechi 13-12-14, 04:39   #233
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

Eu nu cred ca toti fumatorii vor sa se lase de fumat, pt ca pentru o buna parte din ei fumatul e o placere. Asa cum o friptura, un pahar de vin, o ciocolata fina reprezinta placeri. Unii exagereaza si devin obezi sau alcoolici, ca Allen Carr cu cele 5 pachete pe zi,- sunt exagerari in toate activitatile producatoare de placere. Insa de ce nu se vorbeste (decat in cercuri restranse de diversi extremisti vegetarieni, anti zahar etc) de renuntare totala la carne, dulciuri si asa mai departe ? Pentru ca in privinta fumatului asistam de aproximativ 50 de ani incoace la o propaganda si o spalare pe creier asemanatoare cu cea anti alcool de la inceputul sec XX din Statele Unite care a si dus intr-un final la prohibitie.

Se vorbea mai sus de 'ororile' fumatului, care mai ales ca medic ar trebui stiute. Ca medic gasesc pozele de pe pachete si avertismentele drept o manipulare grosolana si o bataie de joc la adresa celor care cumpara produse legale al caror pret e aproximativ 80% alcatuit din taxe. Tot ca medic am citit foarte mult despre subiect (pentru ca mi se pare intriganta intoarcerea la 180 de grade pe parcusul a jumatate de secol a atitudinilor vizavi de fumat), incepand cu studiile statistice de la inceputul anilor `50 care gaseau corelatii statistic insemnate intre fumatori si cancerul pulmonar (un fapt empiric plauzibil...daca bagi zeci de ani zilnic fum in plamani, probabil nu e un lucru chiar asa de bun) pana la aberatiile din ziua de azi cu aproape toate tipurile de cancer atribuite fumatului si miile de morti cauzate de fumatul pasiv. Concluzia mea e ca 'ororile' sunt in mare masura fie inventate total din diverse interese fie exagerate masiv.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/viata-gangrena-simpla/869-mam-lasat-fumat/

Se vorbea de dependenta de nicotina...asa ceva nu exista..este pur si simplu o inventie a propagandei antifumat pentru a-i transforma pe fumatori in ochii lor si ai publicului larg intr-o subspecie de oameni. Aceasta minciuna a fost amplificata si este sustinuta in continuare de concernele farmaceutice care au numai de profitat de pe urma produselor NRT (nicotine replacement therapy) care nu numai ca-s inutile (frectie la picior de lemn) dar unele sunt extrem de periculoase pt ca dau tendinte depresive/suicidale - de ex Link [Necesita inregistrare pentru acces.].

Aaa, ca este greu sa renunti la fumat, intr-adevar, dar tot la fel de greu e sa renunti la orice obicei format in timp si care iti aduce placere ( de la consumul de ciocolata, cafea si pana la utilizarea internetului sau a smartphone-ului).
Cine vrea sa renunte la fumat, mult spor, nu are nevoie decat de motivatie si disciplina.

ane_ane este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-12-14, 14:26   #234
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Pe mine ma intereseaza o statistica: cati dintre cei care se tot lasa de fumat, rezista macar 1 an fara sa se reapuce? Sau 3? Sau 5? Procentul celor care se lasa defintitiv de fumat, nemaipunand tigara in gura tot restul vietii, este extrem de mic... din pacate.
Dentamax este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-12-14, 15:15   #235
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Eu am rezistat 6 ani

KOL Sybronendo
Vechi 14-12-14, 19:09   #236
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de ane_ane View Post
Eu nu cred ca toti fumatorii vor sa se lase de fumat, pt ca pentru o buna parte din ei fumatul e o placere.
Nu prea cred. Un fumator care e sincer cu el insusi stie ca nu de placere fumeaza, ci de nevoie (dependenta). Spune-mi, care om care a aprins prima tigara din viata lui sau prima tigara dupa o perioada lunga fara fumat a gasit-o placuta? Iti spun eu: nici unul! Asadar daca nu ti-a placut prima tigara de ce iti "plac" urmatoarele? Pt ca ESTI (/ai devenit deja) DEPENDENT!

Citat:
Se vorbea de dependenta de nicotina...asa ceva nu exista..
Ba da! Exista! Altfel le-ar fi f usor multor fumatori sa se lase. Sa nu crezi niciodata textul ala prea bine cunoscut fumatorilor: "Eu pot sa ma las cind vreau!" NU, nu pot sa se lase cind vor, pt ca daca ar putea s-ar lasa.

Citat:
Aaa, ca este greu sa renunti la fumat,
Nu, nu este greu. Mie nu mi-a fost. DUPA ce am citit cartea!

Esti fumatoare? Ca daca nu, atunci discutam discutii.....

Modificat ultima data de nico; 14-12-14 la 19:34.
.
Vechi 14-12-14, 19:18   #237
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de Dentamax View Post
Pe mine ma intereseaza o statistica: cati dintre cei care se tot lasa de fumat, rezista macar 1 an fara sa se reapuce? Sau 3? Sau 5? Procentul celor care se lasa defintitiv de fumat, nemaipunand tigara in gura tot restul vietii, este extrem de mic... din pacate.
Nu stiu statistici oficiale, dar se pare ca totusi rezultatele metodei lui sint mult mai bune decit ale altor metode. Citind cartea pot intelege de ce, chiar daca nu ma pot da pe mine ca exemplu, pt ca a trecut prea putin timp.
As fi curioasa sa stiu daca Elizadr86 care a postat linkul cu cartea a ramas tot nefumatoare.
Autorul spune ca e bine sa ai cartea la indemina si sa revii asupra ei daca tentatia fumatului revine.
Dentamax a multumit.
Vechi 14-12-14, 19:52   #238
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

Asta e o logica ciudata Sunt multe lucruri care initial sunt neplacute, primul care imi vine in minte, de exemplu bauturile alcoolice...cati pot spune ca le-a placut prima bere sau primul pahar de vodca ? Inseamna asta ca toti consumatorii de alcool sunt dependenti ? La fel as putea spune despre cafeaua simpla, fara zahar, lapte. Sunt cei care au pus zahar din plin in prima ceasca de cafea pt ca nu suportau gustul amar si care acum beau 2-3 cesti pe zi dependenti de cafeina ? Gustul se capata in timp.

Stii cum vad eu asta ? Ca si textul 'pot sa slabesc/sa urmez o dieta cand vreau' . Stim insa ca adevarul e altul. Sa schimbi un obicei format in timp si care iti aduce placere (chiar daca personal nu mai accepti acest lucru) poate fi dificil.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=869

Te contrazici aici..ori este greu sa te lasi pentru ca multor fumatori le este greu sa se lase (ceea ce admit si eu), ori nu este greu pentru ca tie nu ti-a fost dupa ce ai citit o carte. Da fumez.

Modificat ultima data de nico; 14-12-14 la 20:33.
.
Vechi 14-12-14, 20:32   #239
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Stii ce cred eu, Ane? Ca tu tii cu ursu'. Pe bune!
De fapt, daca nu vrei sa te lasi de fumat, de ce citesti topicul? Si, la intrebarea asta, nu mie trebuie sa-mi dai un raspuns onest, ci tie.

Citat:
Inseamna asta ca toti consumatorii de alcool sunt dependenti ?
Esti dependent atunci cind NU poti sa renunti, desi ratiunea ti-o cere. Si ma refer aici la orice, nu doar la alcool.

ps: Mie mi-a placut primul pahar de vin. Si ala de bere. Vodca nu mi-a placut la prima degustare si nu ma omor dupa ea nici acum. (Si nu, nu sint dependenta).

Citat:
Sa schimbi un obicei format in timp si care iti aduce placere (chiar daca personal nu mai accepti acest lucru)
Il accept si nu prea. Eu am adorat dintotdeauna tigarile mentolate. Cu ele m-am apucat de fumat, cu ele am continuat, tot cu ele m-am lasat si tot cu ele am fumat si tigara electronica. Si totusi, cu destul de multa constanţă mi-am dorit aproape tot timpul sa ma las de fumat. Sint aproape 7 ani de la ultima data cind am luat o pauza completa de tigara timp de citeva luni (atit clasica, cit si electronica).
ps: Fumatul NU este un obicei! Este in principal adictie la nicotina.
Citeste cartea... si nu te lasa de fumat daca asta vrei. Dar macar citeste-o. De urit nu ai sa ma urasti niciodata pt ca ti-am facut aceasta recomandare. Daca insa exista o mica sansa sa-mi multumesti (in gind, nu cu voce tare), si, la rindul tau, sa-i ajuti si pe altii, atunci acesta poate fi considerat un real cistig. Ps: NU pt mine!

Nu cred ca m-am contrazis in nimic din ceea ce am spus.
Vechi 14-12-14, 21:35   #240
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Am intrat pe topicul asta de curiozitate, cum am mai spus, ma pasioneaza tema.
Raspunsul onest e ca nu vreau sa ma las de un lucru care imi place pt ca nu am nici un motiv sa o fac.

Daca in urma cu 4-5 ani mai aveam o credinta minuscula in tot ce se spune despre cat de daunator e fumatul (care ar fi fost singura motivatie reala pentru mine de a ma lasa), intre timp s-au intamplat cateva lucruri care m-au convins ca in toata lupta antifumat de 50 de ani incoace (in vest) nu a fost vorba deloc despre sanatate.

Cel mai important pentru mine si mai usor de remarcat a fost reactia propagandei antifumat (bine finantata de guverne si de concernele farmaceutice) la adresa tigarii electronice. Cand am vazut ca e atacata cu aceeasi manie proletara ca si tigara clasica, mi-am dat seama ca nu avem de a face cu oameni de stiinta/medici, ci cu niste propagandisti pur sange/fanatici.
Piulitzul a multumit.

.
Vechi 14-12-14, 21:56   #241
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Daca in urma cu 4-5 ani mai aveam o credinta minuscula in tot ce se spune despre cat de daunator e fumatul (care ar fi fost singura motivatie reala pentru mine de a ma lasa), intre timp s-au intamplat cateva lucruri care m-au convins ca in toata lupta antifumat de 50 de ani incoace (in vest) nu a fost vorba deloc despre sanatate.
(Lasind la o parte teoria conspiratiei si interesele marilor concerne farmaceutice)...
Esti medic si nu crezi ca fumatul este daunator sanatatii? Apăi cu asta chiar m-ai lăsat fără replică.
Tudor G. a multumit.
Vechi 14-12-14, 22:53   #242
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Nu e nici o teorie a conspiratiei, urmareste parcursul banilor...Ia fiecare organizatie extremista antifumat in parte si vezi de cine e finantata. Vezi si pe pachete mesajul ' pentru a va lasa de fumat consultati medicul sau farmacistul'. Oare de ce ? Nu te poti lasa de fumat fara medic sau farmacist ? Nu, pentru ca ei prescriu Link [Necesita inregistrare pentru acces.] care cel putin in UK sunt platite de NHS. Interventia si interesul concernelor farmaceutice in perpeturarea mitului 'adictiei la nicotina' sunt mai mult decat evidente.

Nu cred in afirmatii generale ca 'fumatul e daunator sanatatii'. Asta e un mesaj tipic propagandistic. Scurt, fara echivoc si usor de retinut si repetat. Eu ca medic intreb, in ce cantitate, si sanatatii cui. Pentru cineva afectat de BPOC e clar daunator. Pentru o persoana sanatoasa in cantitati rezonabile nu cred ca e daunator.

.
Vechi 15-12-14, 12:39   #243
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Dafuq?!?!?!?!
OMG Am ramas mut.
Eu urasc tigarile si fumatorii... ma deranjeaza fumul de tigara, ma enerveaza opritul masinii in excursii pentru o tigara, imi put hainele cand merg in excursie cu fumatori, pute in masina de trebuie sa o duc la spalat desi nu s-a fumat in ea ci doar sta fumatorul in ea... el pute ingrozitor a tigari, ii pute respiratia de la distanta... ma enerveaza gesturile fumatorilor.
Si fumatul e sanatos? Nu e cu siguranta si e fffffffffffffffffffffffffff scump.

Cred ca o sa te convingi ca fumatul da dependenta cand o sa vrei sa te lasi de fumat.
De unde stiu? De la o dependenta de antiinflamatoare. Eu calculez de cand nu am mai luat unul, prefer sa fac altceva si sa nu le mai iau... e cazul bolii mele. Adica sunt foarte multi care nu ar rezista durerilor si intepenirii fara antiinflamatoare.
La un moment dat nu mai era necesar sa iau... Nu m-am putut abtine Cand luam parca zburam, puteam sa fac orice... deja faceam sport si cand luam un Celebrex ma simteam incredibil.
Ultimul, luat in august 2014 a fost un moft, a fost sa ma simt eu mai bine ca aveam de facut ceva
M-am simtit excelent.
Apoi, am simtit sevrajul... nu credeam in sevraj si nu intelegeam cum cineva nu se poate lasa de un viciu... durerile au fost ingrozitoare...
Nefiind o dependenta grava am reusit... Le am in casa si sper sa nu vreau sa le mai iau.
Tudor G. a multumit.
.
Vechi 15-12-14, 15:38   #244
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.
+1 (+1/-0)     

1. Cartea nu e scrisa de un concern. Autorul chiar e impotriva oricaror substitute, indiferent de cine sint promovate. Mda, dar tot e cineva care are de cistigat de aici: autorul, nu? Stii ca in clinicile lui restituie banii de sedinte acelor pacienti care nu au reusit sa se lase de fumat cu metoda lui?

2. Spui ca fumezi de placere. Ai o marca favorita de tigari (orice fumator are). Daca nu gasesti marca favorita la chiosc, nu mai fumezi in ziua aceea? O, ba daaaaa. Pt ca esti dependent de nicotina, nu de o anume marca de tigari.

3.
Citat:
Pentru o persoana sanatoasa in cantitati rezonabile nu cred ca e daunator.
Ce inseamna 'rezonabil'? Eu (si marea majoritate a fumatorilor) nu m-am putut opri la 1-2 tigari pe zi. Majoritatea fumeaza probabil in jur de 1 pachet pe zi. Si tendinta in timp nu este de a fuma din ce in ce mai putine tigari pe zi, ci din ce in ce mai multe. Pt ca efectul nicotinei dispare rapid si ai nevoie de o noua doza.

Modificat ultima data de nico; 03-01-15 la 20:31.
.
Vechi 15-12-14, 15:57   #245
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Pe sorsirbu nu-l intreb de ce s-a reapucat de fumat dupa 6 ani de pauza. De fapt, cred ca nici nu conteaza. Dar tind sa cred ca ii pare rau. Daca gresesc, mea culpa.
Vechi 15-12-14, 16:22   #246
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.
-3 (+0/-3)     

1. N-am nimic cu autorul cartii. Probabil el ca multi altii a crezut sincer ca nicotina creeaza dependenta si asta e singurul sau principalul motiv pentru care oamenii fumeaza. In contextul general de crestere a sentimentului anti-fumat, a gasit o oportunitate de a face bani. Bravo lui.

2. N-am o marca anume, imi plac unele marci, altele nu. Sa stii ca nu fumez zilnic, iar in zilele in care fumez, nu e mereu aceeasi cantitate (variaza de la cateva pana cam 10 maxim)

3. Aici ar fi mult de discutat. Mai pe scurt cred ca variaza de la om la om, dar sa fii toata ziua cu tigara in gura, cum se spune popular, nu cred ca e rezonabil. Nu pot spune de exemplu ca o cantitate arbitrara, de ex un pachet/zi e rezonabil, pentru ca nu toti oamenii sunt la fel. Ceea ce e rezonabil pentru un barbat de 90kg poate sa nu fie pentru o femeie de 60kg.

.
Vechi 22-11-15, 23:14   #247
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.
+1 (+1/-0)     

Si se facu 1 an. Fix.
Vechi 23-11-15, 09:26   #248
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

felicitari!
nico a multumit.
Vechi 15-11-18, 21:43   #249
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de nico View Post
Si se facu 1 an. Fix.
Aproape 4.

Și nu, nu mă gândesc la fumat, dacă asta era următoarea ta întrebare legată de motivul postării mele aici. S-a întâmplat că azi m-a întrebat cineva ceva legat de fumat și am realizat că...

Aproape 4.
Vechi 16-11-18, 09:34   #250
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

si 12 ani de cand ai deschis topicul.

Pfffff
Vechi 16-11-18, 21:06   #251
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Auci, da.
Vechi 17-11-18, 08:54   #252
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Pai incercarea a fost grea dar uktimii patru conteaza si sunt de luat ca exemplu.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, achizitie, afara, ajutor, ani, ati, banii, calcul, cancer, cauza, chestii, cumpara, denta, dependenta, dori, facultate, frumos, fumat, greu, inceput, lasa, lasat, lase, lucru, luna, merita, mine, poarta, pur, safe, salut, sigur, simplu, subiecte, tau, vand, vara, zilele

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
boooomba zilei - m-a lasat ca la stomatolog Td. Micky Viata nu e o gangrena simpla 18 17-11-08 14:51
Am lasat-o cu gura cascata andracaravan Chirurgie 12 05-10-08 15:48

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (10:28) timp.

Alegeti schema de culori preferata: