Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

m-am lasat de fumat!

discutie din eugenol.ro : Am fumat tigara electronica...si dupa cateva zile muream sa simt gustul mentolat al Vogue-rilor. Jardin Sous la niege au ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona de relaxare > Relaxare > Viata nu e o gangrena simpla
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree125Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 15-07-11, 22:12   #115
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

Am fumat tigara electronica...si dupa cateva zile muream sa simt gustul mentolat al Vogue-rilor. Jardin Sous la niege au gust de trabucuri subtiri.Deci da,de gust imi e dor,nu de nicotina e treaba.
Vechi 15-07-11, 22:28   #116
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
Publicat initial de anduluta81 View Post
Am fumat tigara electronica...si dupa cateva zile muream sa simt gustul mentolat al Vogue-rilor. Jardin Sous la niege au gust de trabucuri subtiri.Deci da,de gust imi e dor,nu de nicotina e treaba.
Alea erau tigarile mele de baza!!Moama ce bune!!De-aia cand am trecut definitiv pe electronica,mi-am ales aroma de lichid mentolata cu concentratie mare de nicotina(2%).Daca vrei sa nu simti diferenta si sa faci tranzitia usoara,iti iei concentratia de nicotina si o aroma similara cu ce fumai inainte.Slava Domnului,lichidele astea au toate aromele posibile,Kent,Marlboro,Virginia,capsuni,coffe etc etcAcum preferatele mele sunt mentol,irish cream,coffe,caramel....pe care le combin intre ele sau cu mentol...yum!Exact ca o mininarghilea
ange_la a multumit.
Vechi 15-07-11, 22:33   #117
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Sunt arome la care nici nu cred ca ai visat...sunt si cu mentol...tre sa stii unde sa cauti.
Intra pe vapers-one.ro,la lichide Totally Wicked si incearca aromele State Express 555 sau Old Port.daca mai vrei detalii da un Pm
Scuze de offtopic...
Vechi 16-07-11, 00:03   #118
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

Mersi fetelor!Nu stiu ce sa zic,ma gandeam sa ma las pur si simplu asa intr-o zi si gata.Tai treaba de la radacina.Trebuie sa ma pregatesc psihic o perioada si apoi o fac.Doar ca vad ca pregatirea asta dureaza de ceva vreme...Ce sa zic,da da-ti-mi informatii.De unde sa procur tigarile astea electronice cu arome minune?
Vechi 16-07-11, 00:10   #119
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
Mersi fetelor!Nu stiu ce sa zic,ma gandeam sa ma las pur si simplu asa intr-o zi si gata.Tai treaba de la radacina.Trebuie sa ma pregatesc psihic o perioada si apoi o fac.Doar ca vad ca pregatirea asta dureaza de ceva vreme...Ce sa zic,da da-ti-mi informatii.De unde sa procur tigarile astea electronice cu arome minune?
Eu am stiut intotdeauna ca nu pot sa fac asta.Fumatul a fost si este parte din felul meu de a fi..de-aia cand am trecut pe electronica a fost nu pentru ca vroiam sa ma las de fumat(Doamne fereste!) ci pentru ca fizic nu ma mai simteam bine.Fumam ca turcul,cel putin un pachet pe zi.Ca si tine...de-abia asteptam recompensa mentolata dupa cate un pacient
Eu in continuare ma consider fumatoare(corect este aburitoare)
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
anduluta81 a multumit.
Vechi 16-07-11, 00:24   #120
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

Am comandat tigara aia neagra,e superba.Ia uite ce stiu fetele.Bravo. Nu inteleg care e treaba cu cartusele.Ele se golesc si se reincarca cu lichid din ala cu gust de tigara?Sau cu gust de mentol?De care sa imi iau?
Eu fumez 2 pachete de Vogue pe zi.Ce nivel de nicotina sa imi iau?
--------------------------
Pana sa raspunda Selena nu am mai avut rabdare,si am finalizat comanda...am ales medium si high(nu extra high ca asta probabil e pt persoane care fumeaza 3 pachete cum fumam eu in trecut) si mi-am luat cu gust de Virginia si menta. Sa vedem cum o fi.Eu inainte am avut unele scurte si cam groase,asta vad ca e lunga si subtire.Imi place design-ul.Acum sunt nerabdatoare...in cat timp imi ajunge comanda?
Vechi 16-07-11, 01:51   #121
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Andu,o sa te sune sa confirmi(daca ai luat de la Esmoke).Si atunci poti modifica/completa comanda daca vrei.Ajung in 1-2 zile prin curier
Eu prima data am luat asa(si bine am facut)(fumam Vogue Aroma menthol)
-tigara DSE901 alba cu cartuse orange round(arata ca o tigara normala).Am luat 2 baterii(cat sta una la incarcat o folosesti pe cealalata.trebuie sa ai 2) si 2 atomizoare(sunt consumabile astea;se schimba la 1-2 luni)
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/viata-gangrena-simpla/869-mam-lasat-fumat/
-lichid cu aroma mentol cu concentratie high sticluta de 30 ml.Mie aromele de tigara nu-mi plac.Parca ustura...dar asta e strict opinia mea
-cartuse de rezerva(2 cutii) goale.Adica fara lichid in ele,pentru ca imi pun eu de care vreau.

Acum,cartusele au inauntru pasla aia pe care o imbibi cu lichid(prima data merge cu o seringa de 5 ml).Eu folosesc un cartus pe saptamana.Picuri 3-4 picaturi,direct din sticluta..la nevoie(cam dupa zece fumuri)Devine rutina la un moment dat.Cartusul trebuie sa fie suficient imbibat,dar nu sa balteasca.
Foarte important incarcatorul!Am unul in geanta pt priza(pachetul negru din kitul Smart Pack) si unul USB la cabinet(incarc bateria din laptop).
M-am inconjurat practic de incarcatoare si lichide acolo unde petrec cea mai mare parte a timpului.Acasa si cabinet.Am avut momente cand mi-am uitat incarcatorul...si am intrat intr-un semisevraj psihic dupa ce mi s-a terminat bateria.Am trecut de el cu brio,adica fara sa aprind o tigara normala.M-am lasat de pe 15 ianuarie,dupa muuulti ani de fumat.
Doua lucruri sunt importante:
1.daca fumezi in general Kent Silver...cumpara aroma de Kent cu concentratie high.E important sa alegi
aroma si concentratia similare cu tigarile obisnuite.Ca sa nu fie socul mare
2.Nu te panica daca in prima zi te ia un pic ameteala si te ustura pe gat.E normal.De a doua zi totul va fi ok.Eu am patit asta pentru ca am si fumat am si 'aburit' in aceeasi zi.Pana mi-a ajuns comanda am fumat normale la cafeaua de dimineata,apoi de la 13 cand am primit coletul doar electronica..spre seara..eram cam ametita

Am avut si o satisfactie perversa la un moment dat:eram in cinematograf,la filmul The Tourist.Cine l-a vazut stie ca e o scena in tren cand Johnny Depp fumeaza electronica.In momentul ala mi-a scos tigara si am bagat un maaare nor de abur in sala
Pt toti care sunt tentati sa treaca la electronica,va rog,daca aveti intrebari...poate reusesc sa va ajut
Aveti grija ce cumparati.Tigarile ieftine facute pe vapor sau din farmacii se strica repede.Lichidele trebuie sa fie originale,de la producator,fara propilenglicol.
Deasemenea,va rog cititi acest forum.Pe mine m-a ajutat foarte mult in alegerea tigarii

anduluta81 a multumit.

Modificat ultima data de SELENA; 16-07-11 la 02:45.
SELENA este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-07-11, 03:57   #122
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

Citat:
Publicat initial de SELENA View Post

Am unul in geanta pt priza[/url]
Auzi ,parca suntem narcomane..suntem niste dependente neajutorate mai.Eu ca sunt zodia Pesti am o scuza:e cea mai vicioasa zodie. Tu ce scuza ai?
Vechi 16-07-11, 04:13   #123
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

eu cred ca va plictisiti grav.....-atit de grav incat nu aveti somn.
ps:eu macar am o scuza,m=am intors din club....
titiluka a multumit.
Vechi 16-07-11, 04:15   #124
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
0 (+1/-1)     

Anduluto, io zic ca ai pauze prea lungi intre pacienti. Cand vrei sa te lasi de fumat e ca atunci cand vrei sa rupi o relatie, ''trosc'' si gata. Apoi iti reorganizezi viata in functie de noile circumstante. Altfel, ce palavragiti voi aici suna mai degraba a elaborare a viciului decat incercare de revenire la normal.
Bafta!
P. S. am fumat 12 ani, sunt ''free'' de 8)
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-07-11, 04:42   #125
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
+1 (+1/-0)     

Am 3 zile pe saptamana in care nu lucrez.Asa am hotarat. Mi-am impus asa ca sa am timp sa ma ocup si de mine.Sunt pauze impuse,desi si mie mi se par cam lungi.Dar nu am ce face ,trebuie sa fac si chestii plictisitoare si da,ma cam plictisesc.In plus,pt ca in zilele in care lucrez termin pe la 2 noaptea,in zilele in care nu lucrez nu pot sa adorm mai devreme de 4 dimineata,ca asa mi-am format stilul de ani de zile.In club nu imi place sa merg.Ma plictiseste si mai tare.
Oricum,extrem de binevenite informatiile Selenei,poate ma las si eu de fumat cu ocazia asta.
Vechi 16-07-11, 05:26   #126
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Tu esti ca mine - me wanna be u. Si eu am 2 zile cica cu program de dimineata - practic trec pe la cabinet de 8.30 la 10.30 ca sa scriu vederi. PS - eu nu m-am intors din club ci m-am trezit ca pensionarii - acusi se trezesc si altii de pe aici :-)
titiluka a multumit.
.
Vechi 16-07-11, 09:02   #127
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+1 (+1/-0)     

M-am "enervat" ca pe topicul de enervari se discuta offtopic

Modificat ultima data de eugenol man; 16-07-11 la 09:37.
eugenol man este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-07-11, 09:35   #128
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
M-am enervat ca pe topicul de enervari se discuta offtopic
Stiu!Mea culpa!Dar trebuie sa recunosti ca-i pentru o cauza nobila.
Citat:
Auzi ,parca suntem narcomane..suntem niste dependente neajutorate mai.Eu ca sunt zodia Pesti am o scuza:e cea mai vicioasa zodie. Tu ce scuza ai?
M-am enervat ca ma gandesc de cateva minute cum sa raspund...dar..se pare ca n-am nici o scuza

Modificat ultima data de SELENA; 16-07-11 la 10:44.
.
Vechi 19-11-11, 19:40   #129
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Am mutat aici cam tot ce era despre fumat/tigara electronica de pe alte topicuri. Sper ca nu se supara nimeni.

Sint in cautari (tigara electronica), asa ca dau si eu 2 linkuri pt cei interesati.

Vechi 19-11-11, 19:49   #130
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Am cautat si eu la un moment dat si 901 era modelul cel mai fiabil dar trebuia sa ai grija de unde cumperi ca sunt multe copii ineficiente.
SELENA a multumit.
Vechi 19-11-11, 23:52   #131
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

si eu m-am lasat tot cu electronica si MUUUUUUUUUUUUUUUUUULTA vointa
SELENA a multumit.
nokx83 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-11-11, 12:27   #132
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.
+1 (+1/-0)     

Eu nu pot sa ma las de fumat pentru ca nici nu m-am apucat inca. Ar trebui?
temsali a multumit.
dr.Octavian.D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-11-11, 13:38   #133
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu "implinesc" maine 4 (deci patru, daa? ) luni de zile fara fumat.
Si imi urez mie insumi sa-mi tie Dumnezeu naravul!

Nu stiu daca il mai tineti minte pe Stefan Raab de la Eurovision, a avut ideea haioasa sa faca o melodie cu inscriptiile de pe pachetele de tigari spaniole.
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-11-11, 22:49   #134
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Salut...mai nou venit asa sunt! Am fumat de la 31 la 34 de ani, dintr-o prostie m-am apucat..m-am lasat de 16 luni, cu guma si multa dorinta sa nu mai fumez!
Elisabeta a multumit.
oanaolson este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-11-11, 22:59   #135
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cu guma alta distractie , pana nu am citit prospectul mestecam la nicorette pana mi se facea greata si se amarea de numa.
nokx83 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-11-11, 17:48   #136
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.

eu am un an jumate fara tigari....cine ma cunoaste, stie ca fumam ca turcoaica....m-am lasat brusc.....ii sfatuiesc pe cei ce vor sa se lase, sa nu faca asa.....adica sa nu se lase brusc......eu am avut simptome de sevraj....serios zic; le-am depasit insa cu multa vointa.....
ma bate insa gandul acum tot mai des sa-mi iau tigara electronica dar fara nicotina....doar cu arome.....am fumat din cea a Ilenei, la summit la cluj si mi-a placut....de fapt mi-am dat seama ca mie nu nicotina imi lipseste ci gestul de a fuma, in sine......acum va intreb: ce credeti voi? o sa ma reapuc de fumat daca imi iau tigara electronica? eu zic ca nu......
Elisabeta a multumit.
.
Vechi 26-11-11, 18:34   #137
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Cred ca e cu dus si intors, desi inclin mai mult spre intors ... adica sansele sa te reapuci de fumat sint foarte mici (evident, e doar o parere personala, nesustinuta de studii ). Si daca tentatia de a fuma exista, cred ca electronica te poate ajuta sa nu te atingi de tigarile clasice.

Deci daca simti acut nevoia sa fumezi (gestul), clar mai bine iti iei electronica... obligatoriu fara nicotina.

Pe de alta parte, electronica nu este recomandata celor care nu au fumat niciodata (din cauza tentatiei de a se apuca). Nu stiu daca in aceasta categorie intra si cei care s-au lasat de ceva vreme... mai probabil totusi ca nu, tinind cont de faptul ca am auzit de la unii fumatori care s-au lasat de foarte multi ani ca tentatia de a aprinde o tigara tot mai exista.
Vechi 26-11-11, 19:51   #138
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.
+2 (+2/-0)     

Titiluko daca e sa te reapuci te reapuci.Am prieteni care au lasat-o 7-9 ani.Si intr-o zi brusc si fara mare pregatire au comis-o si au reaprins-oAsta cu electronica mi se pare o vrajeala.Ori ai vointa(cum zici c-ai avut si basta)ori nu.In cazul tigarii masurile restrictive severe care s-au luat in tarile civilizate,desi discriminatorii,au ajutat mult zic eu mai ales pentru cei cu vointa mai slaba.Practic nu mai ai unde sa fumezi.Si daca anturajul nu-i....nimic nu mai e,adica renunti mai usor
Succes si tine-o asa
Elisabeta a multumit.
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-11-11, 01:29   #139
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de titiluka View Post
de fapt mi-am dat seama ca mie nu nicotina imi lipseste ci gestul de a fuma, in sine......
I dig ya,sister!
Parerea de 'aburitore' care s-a lasat de 11 luni cu electronica(turcoaica mare in antecedente)
1.daca simti ca poti in orice secunda ca clachezi si sa-ti aprinzi o tigara de dragul vremurilor....mai bine iti iei o electronica fara nicotina
2.daca esti bine-merci si te doare la basca de tigari si gest....tine-ti plamanii curati in continuare,fara electronica.
Elisabeta si dentist4u au multumit.
Vechi 27-11-11, 10:05   #140
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.
+1 (+1/-0)     

pai cred ca asa o sa fac.....au trecut 2 sapt de cand am "gustat" si inca nu mi-am comandat....daca imi doream atat de mult, clar imi luam de a doua zi.....nu?
.
Vechi 28-12-11, 23:20   #141
Initiat bine
Medic Dentist
Cu cine faci banging?

.

foarte tare tigara electronica.fumam de 11 ani si acum am 22 de zile de cand nu am mai pus tigara normala in gura.pana si mirosul fumului ma scarbeste acum. trecerea la electronica a fost cea mai buna decizie ever pt mine.
daca aveti careva intrebari sau nelamuriri incerc sa va ajut ca am petrecut o luna sa ma interesez si sa ma documentez pana mi-am luat una si nu-mi pare rau.aburi de calitate va doresc
temsali, SELENA si bolodoctoru au multumit.
Vechi 29-12-11, 13:30   #142
Initiat
Medic Stomatolog
Marius Novac

.

electronica este buna pe o perioada scurta ca te ajuta sa te lasi, dar nu este o solutie de durata. Tot vointa trebuie sa predomine in final
Elisabeta si dentist4u au multumit.
BorYs este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-12-11, 14:16   #143
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

zemo, eu as vrea mai multe detalii. de doua saptamani intru pe tot felul de siteuri si bloguri, dar nu reusesc sa ma lamuresc
m-ar interesa ce tigari ai fumat, cat, acum ce marca ai luat, la ce pret, ce fel de arome.
multumesc!
bolodoctoru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-12-11, 19:26   #144
Initiat bine
Medic Dentist
Cu cine faci banging?

.

Citat:
Publicat initial de bolodoctoru View Post
zemo, eu as vrea mai multe detalii. de doua saptamani intru pe tot felul de siteuri si bloguri, dar nu reusesc sa ma lamuresc
m-ar interesa ce tigari ai fumat, cat, acum ce marca ai luat, la ce pret, ce fel de arome.
multumesc!
pai ca sa te ajut ar trebui sa-mi spui tu ce si cat fumezi si iti pot recomanda modelul si aroma.
eu de ex fumam pall mall lights lung un pachet si un pic pe zi.
drept urmare eu mi-am achizitionat modelul dse 901 kit complet.
trebuie sa te interesezi si de unde le iei ca nu cumva sa iei teapa si apoi sa crezi ca tigara electronica nu e buna.

daca imi dai ceva detalii despre fumatul tau pot sa-ti recomand si un site sigur si un model si lichid care ti se potriveste, plus pot sa-ti fac un grafic de calcul pe luna cu tot ce ai nevoie si pt inceput si in fiecare luna dupa.
SELENA a multumit.
Vechi 29-12-11, 20:59   #145
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
Publicat initial de zemo View Post
daca imi dai ceva detalii despre fumatul tau pot sa-ti recomand si un site sigur si un model si lichid care ti se potriveste
Si eu pot!Te ajut si eu cu cea mai mare placere.
Zemo,vezi ca pentru DSE a aparut si bateria de 280mAh.Tine mai mult!;-)
Eu de aici cumpar.Consumabilele sunt originale,la fel si lichidele(obligatoriu Dekang),si costurile sunt mai mici(comparativ cu altele).Transortul in Bucuresti este 15 lei si au si magazin de desfacere.(In caz ca intri in sevraj de lichid,te urci in masina si dai o fuga)
Iar ca forum,aici mi-am gasit absolut toate raspunsurile.
A,si pentru cei cu prejudecati de genu "am auzit ca-i mai toxica decat originalul" ,ia mai ganditi-va.
zemo, ange_la si bolodoctoru au multumit.

Modificat ultima data de SELENA; 29-12-11 la 21:27.
.
Vechi 29-12-11, 21:24   #146
Initiat bine
Medic Dentist
Cu cine faci banging?

.
+1 (+1/-0)     

stiu de baterie. am si eu ms
si de site stiu . mi-am luat si de acolo ceva chestii.
cu masina e mai greu.ma si vad in sevraj conducand de la oradea la bucuresti la magain
Vechi 29-12-11, 21:24   #147
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu ma gandeam la un joyetech ego-c, dar e 300 ron. Oare o fi si bun? pe vapori.ro am vazut
de fumat, fumez kent blue un pachet si un pic...
de fapt, eu nu stiu de care sa cumpar sa scoata aburi cat mai multi, ca am mai tras eu odata de la un prieten si parca trageam din "poala" saracului...insa nu stiu ce marca avea...oricum, nu din astea, ca a lui semana cu o tigara
.
Vechi 29-12-11, 21:44   #148
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.
+2 (+2/-0)     

Am o luna si un pic de cind n-am mai pus tigara in gura. Fara electronica, fara nimic. Fumam peste 2 pachete pe zi. Pe urma am trecut la ceva mai light(moft, ca gudroane cit cuprinde) si mi-am impus sa nu mai trag in piept. Am tinut-o asa 3 ani, dupa care am continuat cu pufaitul a ce are cel mai redus continut de nicotina, gudron si monoxizi de pe piata: kent nanotek gri. De o luna n-am mai pufait si ce e cel mai misto e ca nici macar nu mai vreau, chiar daca in jurul meu lumea fumeaza(inainte nu ma puteam abtine). Asa ca nu conteaza metoda, poate nu conteaza cit de mult dureaza pina o faci, important e sa o faci si sa te tii de ea. Cel mai tare, pentru mine, e ca nu mai am sentimentul ca nu stiu ce sa fac cu miinile, conduc fara sa vreau sa aprind o tigara, beau 6 cafele pe zi fara nevoia sa-mi aprind tigara. Nu stiu cit de bine ma simt fizic, fiindca dupa 4 ani de pufait nu mai pot zice ca am plaminul tot asa greu incercat de soarta, dar una peste alta, chiar ma bucur. Sa-mi tineti pumnii, din ianuarie trebuie sa ma joc de-a cerberul cu barbatul meu. A decretat ca el n-are vointa, ca la el nu merge din aproape in aproape si ca trebuie sa fac pinda 24 de h pe zi. Ma asteapta o sorta cruda de gardian, o sa-mi iau destule mutre si bobirnace, dar ce nu faci pentru omul linga care chiar vrei sa imbatrinesti...Succes tuturor care vor sa se lase si felicitari celor care au facut-o deja.
Radu, Elisabeta, SELENA si alti 1 au multumit.
Vechi 30-12-11, 00:21   #149
Initiat bine
Medic Dentist
Cu cine faci banging?

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
eu ma gandeam la un joyetech ego-c, dar e 300 ron. Oare o fi si bun? pe vapori.ro am vazut
de fumat, fumez kent blue un pachet si un pic...
de fapt, eu nu stiu de care sa cumpar sa scoata aburi cat mai multi, ca am mai tras eu odata de la un prieten si parca trageam din "poala" saracului...insa nu stiu ce marca avea...oricum, nu din astea, ca a lui semana cu o tigara
pai hai sa vedem:

joyetech si sailebao sunt 2 marci consacrate in fabricarea de tigari electronice. eu personal ti-as recomanda sailebao pentru ca are mai multi aburi sa zicem asa. am incercat joyetech si parca nu scotea abur suficient.dar asta e parerea mea.

sa zicem ca ma crezi si accepti sailebao. pentru 1 pachet si un pic pe zi iti pot recomanda dse901. si sa dezvolt putin:
-tinem cont ca e cel mai combinativ model la ora actuala, deci il poti combina cu alte modele
-dupa cum sti daca te-ai interesat, o tigara electronica e compusa din cartus atomizor si baterie.
-atomizorul de la dse901 iti da cel mai bun gust dintre toate. o spun si eu si unele persoane care le-a incercat pe toate.
-bateria ma tine in medie 7 ore.am doua si una e la incarcat cat timp pufai din cealalta. totodata, daca nu-ti ajunge, poti sa-ti iei megabaterie si de la dse901 ca a aparut, sau de la dse905 ca se potriveste cu atomizorul de la 901(cum ziceam e cel mai combinativ model)
- cartusele le iei oricare ca sunt goale le umpli tu cu lichid

si acum lichidul. cel mai important lucru:
-inainte sa te apuci de electronica trebuie sa ai in minte un lucru: toate lichidele sunt un foarte putin dulcegi.e normal ca fara arsura nu faci fum. faci doar vapori.oricat ai incerca nu ai 100% gustul de tigara normala. dar eu m-am motivat cu urmatoarea chestie: cand m-am apucat de normale nu-mi placea gustul si ma inecam.dar m-am obisnuit.de ce nu m-as obisnui si cu gustul de electronica?
-odata lamurit acest aspect eu recomand pentru inceput ca sa fie trecerea mai usoara lichide fara arome(menta, cirese, vanilie, altele) ci cat mai aproape de adevar.pentru asta sunt 3 pe care le recomand: Kent(SEC) Marlboro(USA Mix) si Tabac. nu pot sa-ti recomand unul anume pentru ca gusturile nu se discuta.eu acum am kent dar vreau sa incerc si marlboro si tabac.abia apoi o sa-mi fac o parere si o sa-mi aleg un favorit.
-la ce fumezi iti recomand concentratie medium pt inceput.in functie de cum te simti posti ajusta ori in sus ori in jos.

acuma tu ai zis ca ai mai incercat de la cineva si nu ai simtit nimic.e un pic dificil sa te obisnuiesti sa tragi dintr-o electronica. nu-i ca dintr-o tigara normala dar intr-o jumate de zi te obisnuiesti. se trage asemanator unei narghilele. foarte incet si un pic mai prelung. daca tragi tare ca dintr-o tigara normala, atomizorul nu are timp sa vaporizeze lichidul si nu ies vapori, deci nu simti nimic

daca te hotarasti si iti iei sa-mi zici si iti dau si niste sfaturi de folosire ca sa te bucuri tot timpu de aburi dein plin si de calitate. ca eu mi-am f...t un atomizor si m-am ars in gat pana m-am invatat.acum pufai mult si bine.

sper ca nu te-am bagat in ceata cu tot textu asta. bafta si multi aburi de calitate
si inca ceva. pt inceput iti recomand un starter kit.
daca vrei dse901 el contine asa:
-2 baterii(te tin aprox 6 luni)
-2 atomizoare(unul de rezerva)(te tin aprox 2 luni)
-o sticluta mare de lichid(te tine aprox o luna jumate)
-14 cartuse(te tin aprox 2 luni)
- incarcator(te tine aprox o viata)
-tabachera pt ca nu e bine sa o ti in buzunar(te tine aprox o viata)
-manual de instructiuni
-cutii

cu kitul asta te familiarizezi. costa 259 roni si eu personal il recomand de pe site-ul Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

apoi pe luna o sa ai nevoie de
-o sticluta de lichid-40 roni
-un atomizor(o sa-l pui pe al doilea din kit si pe asta il comanzi sa-l ai de rezerva si tot asa in fiecare luna unul ti-e de rezerva)-30 roni
-2 cutii de cartuse a 5 bucati fiecare(deci 10)- 24 roni
in total 94 roni.

sau de pe site-ul care ni l-a dat selena(si careia ii multumim) lichid 33 roni, atomizor 22 roni si cartuse 19 roni, total 74 roni
ange_la, SELENA si bolodoctoru au multumit.
Vechi 30-12-11, 01:08   #150
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Multumesc, incep sa inteleg. Mi-a mai dat si selena niste sfaturi, dar...citesc pe un forum ca un cartus tine cam cat 8 tigari.
pai eu intr-o noapte de chef fumez 2-3 pachete!
ce o sa fac? stau sa tot incarc? tin in buzunar cartuse de urgenta? nu exista si cartuse mai mari?
plus ca, in astfel de nopti ma si cam pilesc...eu mai stiu sa desfac/incarc la baterii si cartuse?
...sau cartusuri?
.
Vechi 30-12-11, 02:35   #151
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Multumesc, incep sa inteleg. Mi-a mai dat si selena niste sfaturi, dar...citesc pe un forum ca un cartus tine cam cat 8 tigari.
pai eu intr-o noapte de chef fumez 2-3 pachete!
De-aia ti-am recomandat Ego-T(ank)(printre ultimele jucarii scoase de Sailebao) pe care il umplii o data si dup-aia peste cateva ore de pufaiala mai intensa.Ceea ce ai citit tu este informatia privind cartusele cu pasla cu care se imbiba(la alte tipuri de tigari).Tankurile n-au pasla,au doar un rezervor mai mare(mai citeste o data pdf-ul ala din linkul dat de mine pe privat.Chiar explica bine toata manipularea tigarii.Daca ai supravietuit unui studiu pus de Norbert,o sa supravietuiesti si acelui pdf amarat)

Si maaare branza,cand ti se termina lichidul,desfaci cartusul,picuri in el si il pui la loc.Haide,mai,Bolo.....manipulam adezivi,turbine si ace subtiri prin dinti si nu putem sa dovedim o electronica?.Trebuie doar sa ai sticluta de lichid pe langa tine.Considera ca inlocuieste bricheta.
Pana la achizitie,mai ai timp sa te documentezi.

Zemo,felicitari pentru ultima postare.Fooarte utila si cu multa implicare!Eu i-am recomandat kitul Ego-T(ank) de 1100mAh,intrucat e fumator inrait,si aburul scos de Ego si longevitatea bateriei cred ca-s singurele care-l pot convinge pe Bolo(eu sper sa-l lase consternat. )

bolodoctoru a multumit.
Vechi 30-12-11, 02:53   #152
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Haide,mai,Bolo.....manipulam adezivi,turbine si ace subtiri prin dinti si nu putem sa dovedim o electronica?
manipulam, manipulam......dar sunt curios cum o sa manipulez eu dupa 500g de jack pe sailebao ala
oricum, va multumesc mult pentru postari si promptitudine, cred ca m-am decis pentru TANK (asta daca nu mai vine zemo cu ceva contraargumente), am identificat si sponsorii (mama si soacra-mea)....asa ca n-o sa ma coste nimic distractia.
Dar sunt convins ca voi reusi sa renunt la fumat cu minunea asta, deci nu va fi doar o simpla distractie...
Elisabeta si SELENA au multumit.
.
Vechi 30-12-11, 02:59   #153
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
manipulam, manipulam......dar sunt curios cum o sa manipulez eu dupa 500g de jack pe sailebao ala
Aha....acum intelegi o anumita dilema a femeilor(si nu ma refer la trasul din tigara)
Vezi ca ti-am pus si un filmulet explicativ mai sus(despre ego-t,nu te gandi la prostii)
Citat:
Dar sunt convins ca voi reusi sa renunt la fumat cu minunea asta
Iti doresc asta cu tot corasonu'
ange_la si bolodoctoru au multumit.
Vechi 30-12-11, 03:06   #154
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Oricum, daca reusesc cu kitul asta, urmatorul va fi ego-C, care poate fi scapat si pe jos....cu costuri mai mici.
Binenteles, o sa "chip on taci" ...cum zice rusul.
.
Vechi 30-12-11, 03:11   #155
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
urmatorul va fi ego-C, care poate fi scapat si pe jos....
Mey da cataclismic mai esti,Bolo
Tare mi-e ca Apocalipsa(discutata pe alt topic) o sa porneasca din bucataria ta
Vechi 30-12-11, 03:22   #156
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

nu sunt "cataclismic"....ma bazez pe (franturi de) amintiri
SELENA a multumit.
.
Vechi 30-12-11, 22:19   #157
Initiat bine
Medic Dentist
Cu cine faci banging?

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Eu i-am recomandat kitul Ego-T(ank) de 1100mAh,intrucat e fumator inrait,si aburul scos de Ego si longevitatea bateriei cred ca-s singurele care-l pot convinge pe Bolo(eu sper sa-l lase consternat. )
foarte buna recomandare. nu neg asta.

Citat:
cred ca m-am decis pentru TANK (asta daca nu mai vine zemo cu ceva contraargumente)
pana la urma totul se reduce la preferinte.ego este un model foarte bun pentru ca are acel rezervor(tank) si nu mai ai o vreme treaba lichidului.

si eu aveam de ales intre ego si 901 si la fel ca tine, seara la chefuri fumam de rupeam. la 901 un cartus ma tine aprox 3-4 zile(nu 8 tigari sau mai stiu eu ce se aude). e drept ca daca vrei gust excelent de fiecare data trebuie sa reincarci mai des.se zice pe la 8-10 pufuri dar eu nu stau sa numar. aburesc vreo 20-30 pufuri pana simt eu ca nu mai am aburul de calitate si apoi reincarc.e enervant la inceput dar devine o rutina banala si nu iti dai seama cand o faci. cu bateria nu e problema ca si aici poti sa iei megabaterie.iar aburul e mai mult decat suficient.daca ai grija de atomizor si-i dai ce-i trebuie pufai de te poti inconjura de abur la o aburire.

cum am zis e vorba de preferinte dar ce m-a convins pe mine definitiv si irevocabil pentru 901 este atomizorul, poate cel mai bun din lumea e-tigarilor care da cel mai bun si rafinat gust.dupa parerea mea
Elisabeta a multumit.
Vechi 30-12-11, 22:33   #158
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

mamaaa, dar ce va mai complicati cu tigarile astea...la mine e simplu - mie-mi plac dulciurile - dadeam gata o tabla de ciocolata in 5 minute - apoi, a inceput sa creasca fiu-meu, si, cumva, mi -a scazut pofta si imi pica bine sa vad ca papa el;
l-a lecuit sotu-meu de infulecat dulciuri - l-a dus intr-o zi in magazin si i-a luat tot ce si-a dorit - apoi, s-au pus pe banca si pruncu a mancat pana s-a ofilit - de atunci - o ia usor
k.Adina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-12-11, 01:23   #159
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
cum am zis e vorba de preferinte dar ce m-a convins pe mine definitiv si irevocabil pentru 901 este atomizorul, poate cel mai bun din lumea e-tigarilor care da cel mai bun si rafinat gust.dupa parerea mea
De acord.Zemo,am descoperit acum ca Sailebao au facut DSE 901-T(ank)
Atomizorul e perfect compatibil la bateriile noastre si merge cu cartus gen rezevor(nu cu pasla,gen Ego).Adica nu mai stai sa picuri de n ori.Tot de la linkul de mai sus.Atomizorul e vreo 30 ron si cartusul 3 lei,dar nu-l schimbi ca pe cele cu pasla.N-ai de ce.
Si daca de atomizorul clasic spui ca e bun,stai sa-l vezi p-asta cum mentine calitatea aburului si aroma.
Eu l-am luat de o saptamana,si nu-mi vine sa ma intorc la cel clasic.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg DSE-901-T-Atomizers.JPG (25,2 KB, 130 vizualizari)
Vechi 31-12-11, 07:52   #160
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.
0 (+1/-1)     
Wink

Foarte interesant eu ramin la parerea ca te lasi pur si simplu cind DORESTI asta.Pericolul de a te reapuca e mereu prezent,de acord?o secunda de "ratacire"si pac ai luat-o iar "canceroasa".Cunosc cazuri.Si voi care mergeti la chefuri unde ziceti ca "ardeati 2 pachete" nu fumati pasiv?deci lasati si chefurile daca tot va "aburiti" mai copii
Sa nu va suparati pe mine nu pledez pentru fumat(dne fere) doar pentru VOINTA
S-aveti spor la "narghilea"
Elisabeta a multumit.
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-12-11, 14:13   #161
Initiat bine
Medic Dentist
Cu cine faci banging?

.

Citat:
am descoperit acum ca Sailebao au facut DSE 901-T(ank)
perfect.cand vine vremea sa ma reinnoiesc in consumabile trec pe tank.bateriile se potrivesc la noul atomizor nu?
Citat:
cartusul 3 lei,dar nu-l schimbi ca pe cele cu pasla.N-ai de ce.
sigur nu-l schimbi? din cate am inteles la cele tank, le umpli cu lichid si cand le bagi in atomizor se perforeaza putin pentru un flux continuu de lichid.dupa ce se goleste cartusu si vrei sa-l reumpli merge si daca e perforat?
Vechi 31-12-11, 14:25   #162
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
se potrivesc la noul atomizor nu?
100%
Citat:
dupa ce se goleste cartusu si vrei sa-l reumpli merge si daca e perforat?
Sigur.Daca nu vrei sa te "mozolesti" putin cu lichid,folosesti un servetel.orificiul ala e de maxim 1 mm diametru.
Citat:
Publicat initial de pup View Post
Pericolul de a te reapuca e mereu prezent,de acord?
Da,si poate fi prezent atat la cel care s-a lasat brusc cat si la un 'aburitor'.
In ceea ce ma priveste n-am de ce sa mai pun gura pe tigari,chiar daca am pachetul meu vechi in casa.A ramas asa cum l-am lasat acum un an,fumat pe jumatate
Citat:
Publicat initial de pup View Post
nu pledez pentru fumat(dne fere) doar pentru VOINTA
De vointa ai nevoie si sa te lasi brusc,si sa treci pe electronica dar mai ales sa iti mentii decizia luata
Vechi 31-12-11, 15:21   #163
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Şi eu (încerc...) mă las de fumat

Şi eu mă las (iar...) de fumat mâine... 01.01.2012 încurajaţi-mă !
eugenol man, SELENA si dentist4u au multumit.
Elisabeta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-12-11, 15:39   #164
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

Elisabeta, succes! Astept sa schimbam impresii! Ceva imi spune ca, la capitolul vointa, femeile stau mai bine. Va doresc un an nou fara tigari(reale, electronice, mecanice, atomice sau de orice fel...)!
Elisabeta a multumit.
Vechi 31-12-11, 16:10   #165
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dentist4u View Post
Elisabeta, succes! Astept sa schimbam impresii! Ceva imi spune ca, la capitolul vointa, femeile stau mai bine. Va doresc un an nou fara tigari(reale, electronice, mecanice, atomice sau de orice fel...)!
Mulţumesc, m-am mai lăsat odată 5 ani ....
Acum mă vreau să mă las fără NIMIC ajutător " tigari(reale, electronice, mecanice, atomice sau de orice fel...)" ..doar cu voinţă !!!!!!!!

LA MULŢI ANI !
pup a multumit.
.
Vechi 31-12-11, 16:26   #166
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de Elisabeta View Post
Şi eu mă las (iar...) de fumat mâine... 01.01.2012 încurajaţi-mă !
Bafta ca ai nevoie. In principiu stii cum este pt urmatorii 5 ani. Incearca sa vezi cum e si pt restul vietii intr-o singura tura, nu in rate
Elisabeta a multumit.
Vechi 31-12-11, 19:13   #167
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de dentist4u View Post
Va doresc un an nou fara tigari(reale, electronice, mecanice, atomice sau de orice fel...)!
Nu,merci!Asta nu-i urare!Pentru mine(sau altul care are electronica) este similar cu ce ai simti tu daca ti-as ura "Un An Nou fara nici un desert,pentru ca ingrasa"
zemo a multumit.
Vechi 02-01-12, 17:42   #168
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.
+1 (+1/-0)     

Da' nu-ti uram tie, draga! ) Ii uram Elisabetei care , dupa cum se vede, vrea sa se lase fara...mai sintem si din astia...
Elisabeta a multumit.
Vechi 02-01-12, 19:33   #169
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Vă mulţumesc.....

Încă mă abţin.....nu fumez.....
ÎNCURAJAŢI-MĂ.....
.
Vechi 03-01-12, 01:32   #170
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu am o problema...am intrat pe Link [Necesita inregistrare pentru acces.] si nu apar cei de la esmoke.
Inseamna ca vand piraterii? De altfel si pretul e mai mic...
...si imi convenea ca le trimiteau gratis acasa
.
Vechi 03-01-12, 10:26   #171
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
Inseamna ca vand piraterii?
Nu-s piraterii.De cateva luni comand numai de la ei,le-am vazut si magazinul plus ca toate componentele au gravura Sailebao pe ele(SLB)
bolodoctoru a multumit.

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, achizitie, afara, ajutor, ani, ati, banii, calcul, cancer, cauza, chestii, cumpara, denta, dependenta, dori, facultate, frumos, fumat, greu, inceput, lasa, lasat, lase, lucru, luna, merita, mine, poarta, pur, safe, salut, sigur, simplu, subiecte, tau, vand, vara, zilele

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
boooomba zilei - m-a lasat ca la stomatolog Td. Micky Viata nu e o gangrena simpla 18 17-11-08 13:51
Am lasat-o cu gura cascata andracaravan Chirurgie 12 05-10-08 14:48

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (15:29) timp.

Alegeti schema de culori preferata: