Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Un fapt divers...

discutie din eugenol.ro : Un "accident" petrecut zilele trecute.Ce concluzie sa tragem? Link [ Necesita inregistrare pentru acces. ]...

Reveniti   eugenol.ro > Zona de relaxare > Relaxare > Viata nu e o gangrena simpla
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree20Multumiri
  • 4 Scris de ann
  • 2 Scris de ann
  • 4 Scris de ann
  • 1 Scris de ann
  • 2 Scris de ann
  • 1 Scris de ann
  • 1 Scris de ann
  • 1 Scris de eugenol man
  • 1 Scris de ann
  • 1 Scris de ann
  • 1 Scris de ann
  • 1 Scris de ann

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 17-06-09, 16:43   #1
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Un fapt divers...

Un "accident" petrecut zilele trecute.Ce concluzie sa tragem?

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Modificat ultima data de ann; 17-06-09 la 16:45. Motivul: titlul
ann este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-06-09, 18:24   #2
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

un pic cam xenofog cand vine vorba de etnia asta ,asa ca am sa incerc sa ma abtin de l acomentarii .
Vechi 17-06-09, 18:53   #3
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de SebastianF View Post
un pic cam xenofog cand vine vorba de etnia asta ,asa ca am sa incerc sa ma abtin de l acomentarii .
poate xenofob...si oricum, putea sa nimereasca oricine in ploaia aia de gloante...mama, tatal, sora, fratele, bunica ,etc din ai tai...
Vechi 17-06-09, 18:58   #4
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Au tras destul nemernicii aia , ce sa mai tragem si noi . Nenorociti cu 0 spirit civic gasim si in breasla noastra , ce sa ne mai miram de gandacii ce freaca intrarile in garile de metrou italiene .

Dumnezeu sa-l ierte .
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-07-09, 02:24   #5
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

"Faptul divers"...voi adauga tot ceea ce mi se va parea interesant in ceea ce citesc,vizionez,aud sau vad zi de zi.

Kitty1604, Tudor G., pitbull si alti 1 au multumit.
Vechi 24-07-09, 00:14   #6
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Fotografiile facute de un prieten din Portugalia...
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 000j01qaZ_Lf.jpg (11,1 KB, 2 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 001U01qaZ_L.jpg (34,1 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 001V01qaZ_L.jpg (29,6 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 002M01qaZ_L.jpg (61,3 KB, 0 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 002B01qaZ_L.jpg (29,4 KB, 0 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 002w01qaZ_L.jpg (35,6 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 001801qaZ_L.jpg (17,1 KB, 0 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 002201qaZ_L.jpg (28,5 KB, 0 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 002301qaZ_L.jpg (29,4 KB, 1 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 002901qaZ_L.jpg (41,9 KB, 1 vizualizari)
Ali Baba si patratica au multumit.
Vechi 28-07-09, 04:38   #7
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Romania are in palmares 4 medalii la Olimpiada de Chimie. Tinerii care ne-au reprezentat au castigat o medalie de aur, doua de argint si una de bronz la a 41-a editie a Olimpiadei Internationale de Chimie, organizata in Marea Britanie.

Romania nu a mai castigat o medalie de aur din anul 2004. Acum, medalia de aur a fost obtinuta de Vlad-Alexandru Puscasu, absolvent al clasei a XII-a la Colegiul National "Vasile Lucaciu" din Baia Mare, al carui palmares la competitiile internationale, incepand din 2005, a ajuns la cinci medalii, dintre care doua de aur si trei de argint, arata un comunicat al Ministerului Educatiei.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/viata-gangrena-simpla/7365-fapt-divers/

Medalia de argint a fost obtinuta de Constantin Ciurgiu, elev in clasa a XII-a la Liceul Teoretic "Nicolae Balcescu" din Cluj-Napoca, iar cele de bronz, de Vlad Simon Luca, absolvent al clasei a XII-a la Colegiul National „Emil Racovita" din Iasi, si Tudor Balan, elev in clasa a XI-a la Colegiul National "Costache Negruzzi", tot din Iasi.

.........................................................................................

Omer Cerrahoglu ,elev de 14 ani din Baia Mare, a reuşit să obţină medalia de aur la Olimpiada Internaţională de Matematică de la Bremen, Germania.

Aceasta este prima medalie pentru Omer. La Olimpiada din Germania au participat 565 de elevi din 104 ţări. România a ocupat locul al treilea în clasamentul general, după ţările asiatice şi Rusia.
Vechi 28-07-09, 11:06   #8
Initiat bine de tot
MD Ortodont
Fara status.

.

Nu m-am uitat la TV in ultima luna, dar oare ati vazut informatiile astea undeva la stiri? Printre crime violuri si alte bunatati poate?
Vechi 28-07-09, 11:44   #9
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

La stiri, se da doar "faptul divers" care suscita (ne)imaginatia si profund afectogen. Astfel de stiri, care ne-ar face sa ne mandrim ca ai nostrii castiga, sunt inutile (dplordv).
Vechi 29-07-09, 03:25   #10
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Asociatia Industriei Muzicale din Romania (AIMR) anunta o premiera in Romania. Dupa ce a stat pe urmele lui mai bine de un an si jumatate, politia a amendat un utilizator DC++ cu 10.932 de lei, adica, cate 10 euro pentru fiecare dintre cele 295 de piese pe care utilizatorul le posta pe hub-ul hub.xboss.ro.

Procesul s-a finalizat in civil, iar utilizatorul a achitat deja amenda, se anunta intr-un comunicat semnat de Asociatia Industriei Muzicale din Romania (AIMR).

"Nu credeam ca actiunea mea este infractiune si poate avea astfel de consecinte", a declarat internautul gasit vinovat, care a achitat integral daunele stabilite din dorinta de a evita alte neplaceri pe viitor, se arata in comunicatul AIMR, citat de DupaBloguri.

Din totalul de 210,13 GB de informatie pusa la dispozitie, 66,36 GB reprezentau piese muzicale, o parte dintre ele apartinand membrilor UPFR, atat din repertoriul muzical romanesc cat si din cel international.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=7365

Prejudiciul a fost stabilit in functie de materialele gasite la utilizator, astfel daunele pentru acest caz au fost estimate la contravaloarea a 295 de produse originale a cate 10 euro fiecare, valoarea finala stabilita pe criteriile acestui caz fiind de 2.950 de euro, echivalent in lei cu 10.923.

Foarte multi din cei care utilizeaza DC-ul nu au reprezentarea ca ceea ce fac constituie infractiune si ca acest lucru poate avea consecinte grave asupra lor.

"Actiunea a avut drept scop constientizarea fenomenului de piraterie pe internet, cu toate consecintele financiare pe care utilizatorii de DC++ le pot suporta. Este un exemplu care ar trebui luat in seama atunci cand se utilizeaza DC++ pentru postarea fisierelor cu muzica. In prezent sunt initiate multe actiuni si impotriva celor care detin site-uri cu muzica, fara acordul producatorilor titulari, sau care intretin platforme digitale pe care sunt postate fisiere cu muzica pirat. Suntem constienti ca nu putem schimba comportamentul publicului consumator in ceea ce priveste downloadul de muzica, insa consumul de muzica on-line poate fi orientat catre surse legale, astfel incat sa evitam aceste de procese. In prezent lucram la un proiect care sa informeze publicul despre legalitatea sursei de muzica on-line", a declarat avocatul George Cracea, cel care a coordonat acest caz.
Vechi 29-07-09, 03:51   #11
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Vanish este o aplicatie prin care mesajele electronice se autodistrug dupa o anumita perioada de timp de la postarea lor pe web sau trimiterea pe mail. Proiectul a atras atentia presei din toata lumea si da sperante internautilor care au pierdut controlul asupra datelor personale.
Studii recente arata ca datele stocate in web, precum imaginile pe Facebook, tind sa persiste mult timp dupa ce utilizatorul cere stergerea lor, fapt ce ridica probleme de confidentialitate in ceea ce priveste datele personale.
Vanish se poate folosi momentan pe Gmail, Google Docs, Facebook si Hotmail.

Vechi 29-07-09, 03:57   #12
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

ann... nu ai somn? sau esti undeva in america in momentul asta...

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-07-09, 04:04   #13
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pai tu acolo esti?
Vechi 20-09-09, 21:14   #14
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Teorii si teoreticieni...

patratica a multumit.
Vechi 25-09-09, 09:03   #15
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Au mai descoperit un vaccin ...hmmm!...oare care va fi urmatoarea boala care va face victime si nu va avea leac pentru o perioada?

"O echipa formata din cercetatori americani si tailandezi a descoperit un vaccin care reduce riscul de infectare cu HIV/SIDA.
Cercetatorii au anuntat ca vaccinul, rezultat dupa sase ani de experimente efectuate in Bangkok de armata americana si Ministerul Sanatatii din Tailanda, a redus riscul de infectare cu HIV cu aproape o treime. La acest experiment au participat 16.000 de voluntari din Tailanda, cu risc mare de infectare, relateaza cotidianul britanic The Telegraph.
Este prima data cand o cercetare a avut ca rezultat un vaccin ce poate opri virusul, care face 7.500 de victime la nivel mondial in fiecare zi.
Doctorul Anthony Fauci, directorul Institutul National de Alergii si Boli Infectioase din Statele Unite, a avertizat ca acest pas nu este "capatul drumului", dar s-a declarat surprins si foarte multumit de rezultat. "Aceasta descoperire imi da o stare de optimism precaut cu privire la posibilitatea de a imbunatati rezultatul, precum si la dezvoltarea unui vaccin mai eficient impotriva SIDA", a precizat el.
Chiar si un vaccin partial eficient ar putea avea un impact major. In 2007, doua milioane de persoane au murit de SIDA, conform Organizatiei Natiunilor Unite.
Oamenii de stiinta au subliniat insa ca nu este clar daca vaccinul va fi eficient impotriva tulpinilor din Statele Unite, Africa sau din orice alta parte a lumii.
In studiu a fost testata o combinatie de doua vaccinuri, ALVAC, produs de Sanofi Pasteur, divizia franceza Sanofi-Aventis, si AIDSVAX, initial dezvoltat de VaxGen Inc si detinut in prezent de Global Solutions for Infectious Diseases, o organizatie non-profit, fondata de unii dintre fostii angajati VaxGen."

Detalii Link [Necesita inregistrare pentru acces.] sau pe 9AM news.
Vechi 26-09-09, 01:47   #16
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Filmuletul era pentru topicul de politica...dar,spre surprinderea mea nu mai exista.

"Film dedicat pentru cei care nu merg la vot si se plang ca lucrurile merg prost. E greu sa alegi pentru faptul ca e e greu sa gandesti si ca sa alegi trebuie sa gandesti. Puterea de a schimba e a celui care voteaza. Nu e o obligatie a celui care e votat doar pentru faptul ca e votat."

pitbull si sunshine_girl au multumit.
Vechi 02-10-09, 03:03   #17
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Desfasurata anul acesta la inceputul lunii iulie, cea de-a treia editie B'ESTFEST a readus festivalul in atentia publicului din afara tarii, acesta fiind nominalizat la cele mai prestigioase premii ale industriei de profil, UK Festival Awards.
Distinctiile vor fi acordate pe 19 noiembrie la Londra.

Anul trecut B’ESTFEST a fost nominalizat la Best European Festival Awards la categoria „Cel Mai Bun Festival European”.Este singurul festival din Romania inscris in competitie, la aceeasi categorie fiind nominalizate si cateva dintre cele mai cunoscute evenimente de acelasi gen din Europa printre care se numara si Rock Im Park (Germania), MELT! (Germania), Exit Festival (Serbia), Benicassim (Spania), Pinkpop (Olanda) si Roskilde (Danemarca).

Cu un line-up ce a inclus nume precum The Killers, Moby, Motörhead, Orbital, Franz Ferdinand, Santana si Manowar, editia B'ESTFEST de anul acesta s-a desfasurat pe parcursul a cinci zile, intre 1 - 5 iulie, (incluzand Ziua Zero si AFTERSHOCK) si a reusit sa se bucure de recenzii favorabile atat din partea publicului, cat si a presei la nivel national si international.
Cei care doresc sa voteze cele mai bune festivaluri din 2009 o pot face accesand pagina de web Link [Necesita inregistrare pentru acces.], pentru fanii B’ESTFEST posibilitatea de a vota fiind disponibila si pe site-ul oficial Link [Necesita inregistrare pentru acces.].

Toti votantii vor fi inscrisi automat intr-un concurs ale carui premii constau in invitatii la editile de anul viitor ale festivalurilor castigatoare. Pe 14 octombrie va fi anuntata lista primelor zece festivaluri ramase in concurs, urmand ca votarea sa continue pana pe 4 noiembrie. Castigatorii fiecarei categorii vor fi anuntati in cadrul unei ceremonii impresionante care va avea loc pe data de 19 noiembrie la Domul O2 din Londra.

Considerate "Oscar-urile" industriei festivalurilor de muzica, premiile UK Festival au luat nastere in anul 2004, primele editii desfasurandu-se doar online. Incepand cu 2006 premiile au fost decernate in cadrul unor evenimente live spectaculoase, menite sa reuneasca sub acelasi acoperis cei mai importanti jucatori de pe piata internationala de live entertainment.
Alaturi de categoria „Cel mai bun festival international” („Best Overseas Festival”), in competitie se mai afla si sectiuni precum „Cel mai bun festival de marime mare/mijlocie/mica” („Best Major/Medium/Small Festival”), „Cel mai bun eveniment dance” („Best Dance Event”), „Cel mai bun nou festival” („Best New Festival”), „Cel mai bun concert al unui cap de afis” („Best Headline Performance”) si „Imnul verii” („Anthem of The Summer”).
Vechi 02-10-09, 03:54   #18
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Vechi 21-10-09, 22:42   #19
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Un interesant scurt metraj regizat de Trevor Sands -Inside.

pitbull a multumit.
Vechi 22-10-09, 00:18   #20
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

O avalansa de imagini ...Baraka (binecuvantare)...

Part 1 - Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Part 2 - Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Part 3 - Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Part 4 - Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Part 5 - Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Part 6 - Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Part 7 - Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Part 8 - Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Part 9 - Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Part 10 - Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
sunshine_girl a multumit.

Modificat ultima data de ann; 22-10-09 la 00:40.
.
Vechi 26-10-09, 21:28   #21
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Asta e de vazut full de pe DVD. Dar trebuie sa lasati preconceptii despre ce inseamna un documentar sau un film.
O idee buna sa il mai pun odata, hai ca m-am saturat de politichie ...
ann a multumit.
Vechi 31-10-09, 22:46   #22
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Tot "butonand" in lipsa de ocupatie, am dat peste acest tip ...Michael Gregorio...Extraordinar!

Vechi 19-11-09, 03:57   #23
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Site-ul fotografului David LaChapelle, o nebunie ... Merita vizitat!

Modificat ultima data de ann; 19-11-09 la 04:16.
.
Vechi 21-12-09, 07:23   #24
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Yann Athus-Bertrand ...

sunshine_girl a multumit.
Vechi 23-01-10, 08:44   #25
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Fotografiile superbe cu Calea Lactee au fost publicate intr-o carte numita Mirror Image, fiind comparate cu cele realizate de telescopul spatial Hubble. Acestea au fost realizate de catre astronomul amator, englezul Peter Shah, cu un telescop modest.

patratica a multumit.
Vechi 04-02-10, 23:25   #26
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am tot uitat sa postez aceasta stire... ... Avem un campion mondial la schi fond juniori, Paul Pepene, si o medalie de argint, Petrica Hogiu. Reka Ferencz este campioana mondiala in proba individuala de 12,5 km de biatlon, tot la juniori.

grigore1 a multumit.

Modificat ultima data de ann; 05-02-10 la 02:54.
.
Vechi 07-02-10, 21:16   #27
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Doua site-uri interesante, pentru cei pasionati de lumea antica...

Vechi 08-02-10, 19:00   #28
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sa nu uitam ce au facut nazistii...

laura tanase a multumit.
Vechi 14-04-10, 02:44   #29
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am primit acest link de la un amic, caruia ii multumesc tare mult. Stiam fotografiile lui Yann Arthus Bertrand, dar acest documentar nu il vazusem. Este extraordinar!

Si aici o conferinta eco la care participa Yann...

Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, abtin, accident, afara, america, buna, cas, castiga, divers, documentar, dvd, faptul, film, fra, full, idee, iga, international, lasa, lasati, mama, momentul, nostrii, odata, profu, pun, roman, saturat, video, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (18:41) timp.

Alegeti schema de culori preferata: