Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Conteaza sexul medicului?

discutie din eugenol.ro : Trag un semnal de alarma.... Cati barbati am ramas in profesia asta? Ne sufoca femeile medic? Succesul in profesie ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona de relaxare > Relaxare > Viata nu e o gangrena simpla
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 18-10-06, 04:11   #1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Conteaza sexul medicului?

Trag un semnal de alarma.... Cati barbati am ramas in profesia asta? Ne sufoca femeile medic? Succesul in profesie are legatura cu sexul? Dar calitatea actului --- medical?
Vechi 18-10-06, 11:20   #2
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

si eu care credeam ca intrebi in ce masura conteaza acest lucru pt pacienti.....sint pacienti cate vor doar la un medic barbat, sau altii care vor doar la o femeie sa-si trateze dintii...

procentele intre femei si barbati in profesia noastra sint diferite in diferite tari... la nivel global, procentul de femei este mai mare.... mie una nu mi se pare important acest lucru... as fi curioasa sa inteleg de ce te simti tu sufocat...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/viata-gangrena-simpla/586-conteaza-sexul-medicului/

intr-un articol din viata stomatologica erau prezentate diverse statistici pe aceasta tema.... un lucru f interesant (cred ca era vorba despre tarile nordice, sau o parte din ele): tari in care multe femei se retrageau definitiv din profesie dupa ce aduceau pe lume copii... probabil ajutoarele sociale si pt cresterea copiilor, care se dau in tarile respective sint substantiale... era deja o problema pt tarile respective numarul mare de astfel de femei (pt ca s-a investit mult cu scolarizarea lor)...
Vechi 18-10-06, 15:54   #3
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default apropo problema

si eu percep acest fapt ca o amenintare

paradoxal este faptul ca exista grup de lucru "Femeia in stomatologie" atat la ORE cat si la FDI, insa nimeni nu se ocupa de minoritatea asuprita ( barbatii, sper ca nu v-ati gandit la altceva),

este oricum interesanta aceasta reorientare, acest dezinteres al barbatilor pentru aceasta profesie,

eu
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-10-06, 15:59   #4
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Cum o femeie este in general mai atenta la detalii si mai rabdatoare este posibil sa fie favorizata ca medic dentist.
Plus ca nu e deloc linistitor ca stomatologul tau sa aiba 1.90 / 120 kg si eventual barbos. (nici o aluzie la cineva anume)
Pe cand o femeie este perceputa altfel.
Dar procentul net in favoarea sexului frumos este de mult in stoma. Nu e ceva nou.
Vechi 18-10-06, 19:12   #5
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default pareri si pareri

nu eu sunt cel care a constatat ca stomatologia este o profesie grea, ci multi altii inaintea mea, de aceea se spune deseori ca este o profesie grea pentru femei,

nu cred ca rabdarea si atentia la detalii este o calitate feminina, sunt calitati umane la fel de frecvente la barbati sau la femei, si pentru a fi rau de tot, pe acest grup super-endodontii sunt barbati, iar prima lor calitate in afara pasiunii este rabdarea, deci ....

nu vreau sa se inteleaga ca as fi misogin, deoarece nu sunt, dar probabil nu strica sa mai fie si barbati in breasla aceasta,

eu
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-10-06, 09:10   #6
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Un pacient mi-a spus ca se duce special la o anumita colega pentru ca ii place decolteul, si din cand in cand se mai apleaca peste el ... ceea ce ii da senzatii tari...
Nu zic ca nu sunt si paciente care nu cauta acelasi lucru...

Dar am deschis subiectul asta din alt motiv ... la ultimul curs de emc eram 4 barbati in sala si vreo 50 de femei... toate dragute, aranjate, dar parca erau pe planeta lor.
Asta cu excelenta in domeniu e altceva, femeia care exceleaza e cea care intarerste regula... dar chestia e valabila in toate domeniile de la bucatar la prof. univ. NU credeti?
Vechi 21-10-06, 11:36   #7
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Unde a fost cursul ala?? Si poze nu ai???
dexter este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-10-06, 01:45   #8
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Problema cu doamnele medic era alta - le placea toceala - si se puneau cu burta pe biologie, o recitau frumos si intrau la medicina.... pe vremea cand se mai dadea examen.... Sunt curios daca se va schimba ceva acum cad e mai mult pe puterea economica decat pe cunostinte...
Vechi 23-10-06, 10:39   #9
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dr. Kong
Un pacient mi-a spus ca se duce special la o anumita colega pentru ca ii place decolteul, si din cand in cand se mai apleaca peste el ... ceea ce ii da senzatii tari...
Pai ...e un nou anestezic....si nu cu vasoconstrictor..ba chiar vasodilatator.. fara efecte adverse....fara ac si seringa...

Ma-m mai intalnit cu o damana doctor la un atelier de halate in Buc..eu imi cautam o pereche de pantaloni si i-am refuzat pentru ca erau foarte ---da foarte transparenti...si doamana doctor care era langa mine in timp ce eu semnalam problema....mi-a raspuns asa pe un ton....cum ca as fi eu fandosita ...ca ea numai panatloni dinaceeia are,,,si nu s-a plans cum ca ar fi transparenti...

Asa ca ,nu numai dupa decolteuri....se pot uita pacinentii...
Bineinteles,toate acestea CU PERMISIUNEA MEDICULUI
Pai ce doar in muzica sa se vanda imaginea????
Kitty1604 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-10-06, 12:02   #10
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Ma gandeam eu sa imi angajeze neste asistente si sa fac un cabinet topless
.
Vechi 24-10-06, 02:41   #11
La primele mesaje
Fara status.

.

Eu
claudy este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-10-06, 23:40   #12
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Claudy draga, bine ai venit pe forum....
Chiar e delicata situatia ta... tot timpul va fi o concurenta la voi in casa si mai ales chestia ca el iti paseaza pacienti ... eu zic ca nu e corect - fiecare cu a masi... Sfat: lucrati in ture diferite, si veti avea liniste.... Luati o asistenta si banii cu care o platiti iti va salva "casa". Nu chiar asha, dar oricum mie nu mi-ar place... Mereu unul va fi "sef"
Vechi 25-10-06, 11:10   #13
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Si eu am lucrat cu prietena in acelasi cabinet... dimineata impreuna, seara impreuna, noaptea impreuna... Concluzia? Dupa 2 ani nu am mai rezistat si ne-am certat. Si suprasaturarea asta nu e buna. Fiecare ar trebui sa aiba independenta lui... Daca sti bot in bot cu cineva atat de mult turbezi. Si n-o zic eu. Vezi cazul camelia + dan sucu si multe altele.
.
Vechi 25-10-06, 17:46   #14
Ucenic
MD Ortodont
Fara status.

.

Eu nu inteleg de ce au unii probleme cu faptul ca sunt mai multe femei stomatolog decat barbati... atat timp cat exista mai multe femei decat barbati pe glob, si autoritatile nu se simt amenintate de acest lucru... nu prea vad eu de ce "sexul tare" din stomatologie se simte amenintat!
Tooth Fairy este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-10-06, 17:47   #15
Ucenic timid
Fara status.

.

Default sexul medicului

da, am intalnit cazuri cand anumiti pacienti doreau special la doctor si altii la doctorita. si am avut paciente care incercau sa se dea la mine u]
Vechi 26-10-06, 01:15   #16
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Zanut-o nu ne simtim amenintati ...dar pana cand?

Inseamna ca nu esti "gata" fabiane... nu te mai tot da cu str8...
Vechi 26-10-06, 18:20   #17
Ucenic
MD Ortodont
Fara status.

.

dr. Kong, eu vad ca ai tras un semnal de alarma! Oamenii, de obicei, trag semnale de alarma cand se simt amenintati! Mie imi miroase a frica!
.
Vechi 26-10-06, 19:36   #18
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Salutari tuturor!
Sincer nici eu nu inteleg care e problema. Sunt X numar de locuri la facultatile de "Medicina Dentara" iar la admitere se prezinta cine vrea sa devina medic dentist. Nimeni nu impiedica barbatii sa isi aleaga aceasta profesie cum nimeni nu obliga femeile sa aleaga stomatologia. Au drepturi egale. Prezenta femeilor in aceast domeniu (in numar atat de mare) poate fi si vina barbatilor... daca EI ar vrea... ar putea ocupa mai multe locuri la facultati... 8)
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=586

Sau ati prefera locuri separate pentru femei si barbati (3 locuri pentru femei si restul pentru barbati)? Drepturi egale pentru oameni? suna cunoscut?

Meserie grea... cine stabileste standardele de meserie grea sau usoara?

BARBATILOR LE E FRICA DE CONCURENTA???? sau inca au prejudecati de genul "femeia la cratita"??

P.S.Nu credeti ca sunt cam multi misogini in stomatologie??? si chiar in medicina in general???
dintzisor este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-10-06, 19:56   #19
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

welcome dintzisor!
P.S. Eman creca o sa fiu cenzurat,nu? desigur
.
Vechi 27-10-06, 03:06   #20
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

dintzisor sa inteleg ca esti sxul slab.... ca asa pare din nick... nu eshti un molaraoi....
Eu nu am nimic impotriva femeilor, chair dimpotriva...
Oricum situatia se va schimba acum cu "usurarea" admiterilor.... adica cine are banu face scoala, apoi vede el ce s-alege...
Da nu e nici o endodoanta in zona ca sa intareasca regula?
Vechi 29-10-06, 00:38   #21
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

ma uit in seria mea de la facultate (anul patru), si vad 70% fete si restul baieti! de ce oare? ) ca sa numai vorbim ca la cursuri se prezinta e obicei intr-un grup de 30 de oameni - 5 baieti si restul fete! hai 6, ca poate e si proful ..)
agatha_mireille este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-10-06, 15:14   #22
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

de ce mai multe fete in medicina in general si in stomatologie in special?
raspunsul este simplu, datorita naturii acestei facultati, care cel putin initial este una de toceala(admiterea si primii ani de facultate), iar fetele cel putin la acest capitol, ii bat de departe pe baieti......
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-10-06, 16:34   #23
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Doua exemple de femei medici f buni!
Si din nou : asta E O PROBLEMA???????????
Ar trebui sa ne ingrijoram mai mult din cauza medicilor barbati sau femei care fac greseli grave, a studentilor sau studentelor care termina facultatea si nu stiu sa recunoasca pulpa dentara pe o radiografie (PS: era student)!!!!!!!!!!!!!
Eu cred ca ceea ce conteaza de fapt pana la urma este competenta medicului respectiv si nu daca e femeie sau barbat si de ce pacientul x a ales o femeie medic si nu un barbat! Pacientul isi alege medicul!!!
.
Vechi 01-11-06, 20:48   #24
Ucenic
MD Ortodont
Fara status.

.

femeile mai impulsive???? e prima data cand aud asa ceva! Din pacate este exact invers! Barbatii actioneaza din impuls de cele mai multe ori, intreaba orice psiholog!
iar cu perioada aia a lunii e abureala curata! Asta tot barbatii au inventat-o, ca ei nu stiu cum e! :wink: Oare cum iti afecteaza profesia faptul ca o zi, doua pe luna ai dureri in zona abdominala? S-au inventat antiinflamatoarele, oameni buni!
.
Vechi 01-11-06, 23:51   #25
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default sexul masculin e minoritar, dar esential

din "femeia in stomatologie" am aflat ca femeile sunt majoritare in profesie...dar ca si in alte specialitati, doctorul (masculul) se pare ca e mai bine apreciat:
se vorbeste de doctorul ala bun, mai mult decat de doctorita aia buna
se vorbeste mai mult de bucatarul ala bun, decat de bucatareasa aia buna
se vorbeste mai mult de pilotul, profesorul, pictorul, arhitectul ala, decat de femeia aia pilot, profesor, pictorita, arhitecta ....
exemplele sunt multe.
femeile sunt clar cele apreciate in cazul profesiilor specifice
bogdanpop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-11-06, 00:05   #26
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Probabil ca nu conteaza sexul medicului stomatolog! Ma surprind parerile voastre nitel misogine , uneori pueri argumentate ..In fond pacientii aleg : doctorul ala bun sau doctorita draguta! (sic!)
Conteaza sa ne facem munca bine si sa dormim linistiti noaptea!
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-11-06, 14:19   #27
Ucenic
MD Ortodont
Fara status.

.

Radu, bun venit in lumea misoginilor online! Ma bucur ca ai pus punctul pe "j"!
Stiam eu ca stomatologia e grea si da cele mai multe boli psihice profesionale, sinucideri, dar nu credeam ca poti deveni si frustrat pentru ca sexul opus are mai multi reprezentanti...
.
Vechi 02-11-06, 14:32   #28
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Pana una alta vad ca mai frustrate is fetele...
Haideti sa o luam metodic:
1. pac vine in cabinet speriat, alea alea. Vede o doctorita draguta, frumusica, amabila e deja pre anesteziat => avantaj doctorite
2. pac femeie idem 1 => avantaj masculi
3. chirurgie, extractii: automat pac se gandesc ca e nevoie de forta, etc => avantaj masculi
4. sensibilitate, comunicare pacienti, intuitie => avantaj doctorite
5. rabdare: in general avantaj doctorite
6. coordonare, lucru sub stress: as zice avantaj doctorite
7. traume emotionale, sentimentalisme, etc: avantaj masculi.

Deci, parerea mea e ca meseria de stomatolog e mai potrivita sex feminin, dar... exista si exceptiile masculine care confirma regula. Si sa nu uitam ca esentele tari se tin in sticle mici (sticle = % barbati in stoma)
.
Vechi 02-11-06, 14:46   #29
Ucenic
MD Ortodont
Fara status.

.

Daca un barbat a reusit sa fie asa ordonat (cu 1, 2, 3), e clar! Se simte frustrat si amenintat!
Dar trebuie sa recunosc ca ai zis bine! Exista avantaje si dezavantaje in a fi femeie sau barbat stomatolog, iar asta depinde de fiecare in parte... de calitatile si defectele fiecaruia...
.
Vechi 02-11-06, 14:49   #30
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Dexter nu cred ca se simte amenintat. Poate de Didi...
Vechi 02-11-06, 14:52   #31
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Idubitabil...
.
Vechi 02-11-06, 18:39   #32
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Evident ca fiecare dintre noi are calitati si defecte si e normal ca barbatii sa aiba unele avantaje in aceasta meserie si femeile altele. Asta nu inseamna ca nu pot fi la fel de buni in ceea ce fac, sau ca ar trebui ca unii (sau ceilalti) sa se simte frustrati sau amenintati... pana la urma cred ca exista pacienti pentru toata lumea :P (si vor fi .. atata timp cat exista copii de 7-9 ani nu stiu ce e aia periuta de dinti si ca trebuie sa se spele pe dinti... stiu ca ma indepartez de la subiect).

Bravo Radu pentru punctul pe "i". (desi, daca as fi carcotasa pana in maduva oaselor... comparatia cu doctorul ala bun si doctorita draguta nu e chiar "onorabila" pentru femei, ar putea fi interpretata ceva de genul doctorii sunt buni, doctoritele aunt doar dragute asa ca nu conteaza altceva :P dar trecem peste :wink: ).

Si dexter are un punct interesant de vedere... daca asta ii face pe barbati sa accepte mai usor faptul ca sunt mai multe femei in stomatologie... fie ...
Nu cred ca fetele sunt frustrate ci SOCATE de modul cum privesc unii problema ... "ne sufocam", "ca sunt prea multe femei in stomatologie", "k fetele intrec baietii in 'd-ale tocitului' (nu ca baietii ar putea sa invete mai mult...)", "ca femeile sunt mai irascibile in anumite momente", ca "masculul e mai apreciat" ... Sincer astea mi se par scuze gasite de unii care nu vor sa accepte ca in mileniul 3 femeia poate sa-si aleaga orice meserie vrea si sa fie la fel de buna ca un barbat in ceea ce face.
.
Vechi 02-11-06, 18:48   #33
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

parerea mea e ca nu conteaza sexu daca esti meseriash,
stiu deopotriva si icsi icsi si icsigreci la fel de buni in toate domeniile.

nu stiu insa cum se face ca tot ichsicsii ies in fatza peste tot.

par examplu uitati-va la premiile nobel, raportu masculi femei e zdrobitor.........

probabil ca traim intr-o societate misogina..
o lume a barbatilor.........................condusa de femei ca sa citez un tabloid de 2 lei(care era?)
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-11-06, 19:03   #34
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

E adevarat ca mai multi barbati au luat premiul Nobel.
De ce? Probabil existau prea multi misogini si barbati care nu aveau incredere in femeile cu "potential" ca sa le sprijine.
Si pentru ca... pana acum catva timp (a se intelege sute de ani) femeia nu prea avea dreptul la nimic : dreptul de vot, dreptul la proprietate, dreptul la educatie, si sa nu uitam de minunata lume a barbatilor in care femeile erau pana la casatorie proprietatea tatilor si dupa casatorie a sotului (bine m-am intors cam mult in istorie). Mentalitatea asta a ramas mult timp dupa... din cate se vede inca n-a disparut de tot... (no offence guys). E cam greu sa "razbesti" intr-o lume in care poti fi privita ca o persoana fara drepturi, doar cu obligatii.
.
Vechi 02-11-06, 19:18   #35
Ucenic
MD Ortodont
Fara status.

.

dintzisor, chiar daca femeia teoretic "s-a emancipat", asta nu inseamna ca si toti barbatii de pe langa ea au inteles cum stau lucrurile... dovada? foarte simplu: in anul 2006, exista barbati medici (!!!!!) care se plang ca sunt mai multe femei stomatolog si simt nevoia sa traga tot felul de semnale de alarma, sa gaseasca tot felul de scuze si motive copilaresti ...
.
Vechi 03-11-06, 21:56   #36
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Mei...uite...ma bag si io in discutzia asta...ca in alea de specialitate nu prea am ce sa zic ,avand in vedere ca imediat dupa terminarea facultatzii(adik chiar dadeam licentza atunci) am ramas insarcinata.N-avea rost sa ma angajez pt cateva luni...asa ca am preferat o sarcina linistita.Abia de la 1 ian. 2007 o sa incep sa lucrez(sau mai bine zis sa-mi aduc aminte cum se lucreaza).Pot sa va spun ca femeilor le e mai greu sa faca o meserie de genul asta(daca vrei sa o faci ca lumea si cu dedicatzie) si in acelashi timp sa ai si o familie de care chiar sa te ocupi(nu sa lashi copilul 12 ore pe zi cu bona).Si asta pt ca asa e legea firii...se ocupa si sotzul de copil,dar ca mama nu e nimeni...Si cum nu vreau sa sacrific familia pt meserie(nu iubesc stomatologia atat de mult),nu voi avea un program de 12 ore pe zi,nu voi face garzi noaptea si mai stiu eu ce sacrificii de genul asta...concluzia:sunt constienta ca stomatologia n-o voi putea face ca lumea decat daca ma limitez la o anumita ramura a ei...asa ca am sa aleg pedodontzia...deja vreau sa imi deschid un cabinet intr-o scoala(sunt in tratative sa inchiriez un spatziu intr-o scoala care nu are cabinet stomatologic).

Asta apropo de femei la cratitza si barbatzi la munca...nu ne tzine nimeni la cratitza...dar sunt chestii de care numai o femeie se poate ocupa ca lumea si poate asta face din barbatzi medici mai buni.Intrebatzi o femeie medic recunoscuta(deci una care chiar s-a ocupat zdravan de meseria asta) cate a trebuit sa sacrifice pt cariera...barbatzilor nu li se cer atat de multe sacrificii
sigrid este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-11-06, 22:07   #37
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Welcome sigrid!
.
Vechi 03-11-06, 22:31   #38
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Succes in ianarie ,Sigrid si daca o sa descoperi ca esti utila , ca e bine si copii aia din scoala au nevoie de tine .... e posibil sa faci mult ore ore stomato si sa ai grija si de ai tai! Bafta!
.
Vechi 04-11-06, 22:06   #39
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

salutare!nu cred ca are importanta sexul mdicului atita timp cit iti faci bine treaba.eu lucrez atit cu un domn dr cit si cu o domnisoara dr si nu pot spune ca pacientii prefera pe unul sau pe altul.iar in ceea ce priveste proportia studentilor este cam aceeasi la Titu Maiorescu cel putin in anul 4 in care sunt si eu.
andreeapetra este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-11-06, 22:52   #40
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Eu eram singurul magar din 3 grupe de fete
.
Vechi 05-11-06, 15:28   #41
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
iar in ceea ce priveste proportia studentilor este cam aceeasi la Titu Maiorescu cel putin in anul 4 in care sunt si eu.
Nu prea cred ca ai dreptate...Sunt cam 60-70% fete in anul nostru.
alexgorgos este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-11-06, 12:38   #42
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Pot sa va spun ca femeilor le e mai greu sa faca o meserie de genul asta(daca vrei sa o faci ca lumea si cu dedicatzie) si in acelashi timp sa ai si o familie de care chiar sa te ocupi(nu sa lashi copilul 12 ore pe zi cu bona).Si asta pt ca asa e legea firii...se ocupa si sotzul de copil,dar ca mama nu e nimeni...Si cum nu vreau sa sacrific familia pt meserie(nu iubesc stomatologia atat de mult),nu voi avea un program de 12 ore pe zi,nu voi face garzi noaptea si mai stiu eu ce sacrificii de genul asta...-
... ...
Asta apropo de femei la cratitza si barbatzi la munca...nu ne tzine nimeni la cratitza...dar sunt chestii de care numai o femeie se poate ocupa ca lumea si poate asta face din barbatzi medici mai buni.Intrebatzi o femeie medic recunoscuta(deci una care chiar s-a ocupat zdravan de meseria asta) cate a trebuit sa sacrifice pt cariera...barbatzilor nu li se cer atat de multe sacrificii
Cita dreptate ai, Sigrid
Chiar ma intrebam cite mame sint pe forum si cum se descurca ele si cu meseria si cu copiii
Eu sint intr-o situatie foarte delicata din punctul asta de vedere ... ca sa pot sa imi continui munca (pe care am intrerupt-o de citeva ori pt ca ba eram gravida, ba nasteam, ba ma mutam cu lucrul) a trebuit sa il duc pe cel mic la soacra-mea ... e foarte dureros si citeodata ma intreb daca am procedat bine ... merita oare meseria asta asa sacrificii?
Sa nu ai copilul linga tine?
Nu stiu ... dar e foarte aiurea ... ma rog, eu imi zic ca tot pentru ei o fac, pentru viitorul lor, sa aiba tot ce le trebuie
Dar o mama nu poate fi inlocuita de nimeni ... iar pe man nu ma pot baza pt ca el e plecat mai tot timpul si e mai obosit decit mine
Da, parerea mea e ca aceasta meserie e mai potrivita barbatilor ... pt ca, dupa ce duci copiii la gradi, le pregatesti de mincare, tre sa pleci la munca unde auzi tot felul si faci tot felul, si te straduiesti sa o faci cit mai bine ca sa fie si pacientii multumiti, ca de, de pe urma lor traim, nu?
Si dupa ce vii acasa, iei copilu de la bona (cel mare, ca cel mic v-am zis ca "l-am plasat"), si apoi tre sa te mai pui sa faci cu el un puzzle, sa-i faci baie etc ... ma apuca groaza pe cind vor fi la scoala, teme, etc

Avantajul meu care e ... fiind afacerea mea, pot sa imi fac programul meu ... dar de cele mai multe ori programul mi-l fac pacientii si nu eu
E greu, e tare greu sa te imparti
Imi place meseria, dar e grea si solicitanta ... daca as mai lua-o de la inceput, nu cred ca as mai face stoma ... nu stiu ce as face ... dar pentru o femeie familia e si trebuie sa fie pe primul plan ... adik pentru mine e , pentru ca chiar mi-am dorit o familie
Parerea mea
leeana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-11-06, 18:51   #43
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Pentru sufletul mamicilor din "cariera de dentina"

"Pe vremea cand Dumnezeu a creat femeia si era cea de-a sasea zi in care lucra din greu, a aparut un inger si a spus: "De ce-i dedici atata timp
acestei creaturi?"
Iar Dumnezeu a raspuns: "Ai vazut lista speciala pe care am facut-o
pentru ea?" "Trebuie sa fie complet lavabila, dar nu din plastic, sa aiba
peste 200 de parti mobile, toate substituibile, sa poata functiona cu Cola
light si resturi alimentare, sa poata tine patru copii in poala in acelasi
timp, sa aiba un sarut care poate vindeca orice durere, de la un genunchi
zgariat la o inima franta si va face toate acestea cu doar doua maini."
Ingerul a fost uimit de cerinte. "Doar doua maini? Nu se poate! Si asta
e modelul standard? Dar e prea multa munca pentru o singura zi. Mai bine
asteapta pana maine sa-ti sfarsesti lucrul."
"Ba n-o sa astept", a protestat Dumnezeu. "Mai am atat de putin pana sa
desavarsesc aceasta faptura care imi este atat de aproape de inima.
Deja se poate vindeca singura cand este bolnava si, pe deasupra, poate munci 18 ore pe zi."
Ingerul s-a apropiat si a atins femeia. "Dar, Doamne, ai facut-o atat
de moale." "Da, este moale", a incuviintat Dumnezeu, "dar am facut-o si
puternica. Nici n-ai idee cate poate suporta sau indeplini."
"O sa poata gandi?" a mai intrebat ingerul. Si Dumnezeu a raspuns: "Nu
numai ca va putea gandi, ci chiar sa gaseasca solutii si sa negocieze."
Atunci, ingerul a observat ceva si, apropiindu-se, a atins obrazul
femeii.
"Oops, se pare ca din modelul asta se prelinge ceva. Ti-am spus eu ca
incerci sa pui prea multe in el."
"Nu se prelinge nimic, aceea e o lacrima", l-a corectat Dumnezeu.
"Pentru ce e lacrima?" intreba ingerul.
"Lacrima este modul ei de a-si exprima bucuria, tristetea, durerea,
dezamagirea, iubirea, singuratatea, deznadejdea si mandria."
Ingerul a ramas impresionat. "Doamne, esti un geniu, te-ai gandit la
toate!
Femeia este cu adevarat uimitoare."
Si asa si este! Femeile au puteri care ii uimesc pe barbati. Indura
necazuri si cara greutati, intretin fericirea, iubirea si bucuria.
Zambesc cand ar vrea sa tipe. Canta cand ar vrea sa planga. Plang cand sunt fericite si rad cand sunt nervoase.
Lupta pentru ideile in care cred. Se revolta in fata nedreptatii. Nu
accepta un refuz cand au convingerea ca exista o solutie mai buna.
Traiesc in lipsuri pentru ca familia lor sa poata avea cele necesare. Merg la doctor cu o prietena speriata. Iubesc neconditionat.
Plang de fericire cand copiii lor exceleaza si se bucura cand prietenii
obtin premii.
Sunt fericite cand afla despre o nastere sau o nunta. Li se frange
inima cand le moare un prieten. Sufera cand le moare cineva din familie si totusi sunt tari atunci cand cred ca nu le-a mai ramas putere.
Stiu ca o imbratisare si un sarut pot vindeca o inima franta.
Femeile exista in toate formele, dimensiunile si culorile. Ar conduce
masina, zbura cu avionul, merge pe jos sau ti-ar trimite un e-mail ca
sa stii cat de mult tin la tine.
Inima unei femei este cea care face lumea sa se invarta. Aduc bucurie,
speranta si iubire. Sunt pline de compasiune si au idealuri si isi sustin
moral prietenii si familia. Femeile au lucruri esentiale de spus si totul
de oferit.

SI, TOTUSI, DACA AU VREUN DEFECT, ACESTA ESTE CA UITA CAT DE MULT VALOREAZA."

Andreea
andreeas este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-11-06, 19:07   #44
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Frumos
Vechi 07-11-06, 19:56   #45
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Mda... Chiar te lasa fara cuvinte.
.
Vechi 07-11-06, 20:25   #46
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Gata baietiii... tre sa luati un pic de pauza!!!
F. frumos Andreeas!
.
Vechi 24-11-06, 01:19   #47
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

intrebarea era: conteaza seul medicului
eu zic ca marimea conteaza uneori, in rest nu vad ce ar mai conta
aaaaaaaaa sa fi si functional sexul medicului
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-11-06, 22:09   #48
Ucenic
MD Ortodont
Fara status.

.

Andreas, ai nimerit-o la fix!
.
Vechi 30-11-06, 20:24   #49
ina
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Andreas, felicitari ....speakless!
ina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-11-06, 21:02   #50
ina
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Si, Andreea....am uitat sa-ti zic "La multi ani" de Sf. Andrei
ina este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., afara, articol, barba, barbati, buna, copii, dentis, dentist, dex, diverse, femeie, frumos, general, global, interesant, lume, medic, medic dentist, medicina dentara, mie, nou, pare, parte, prezenta, profesie, stoma, stomatologica, stomatologul, tau

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Ariile de competenta ale medicului dentist Dr. Pantel Marton CMD UNAS AMSPPR 44 09-12-13 14:21
Profilul ocupational al medicului stomatolog ann Viata nu e o gangrena simpla 10 18-10-08 03:24
Lungimea conteaza dentapro Endodontie 23 05-08-08 21:32
Drepturile medicului angajat Elenusa Banii nu au halena 19 23-01-07 00:52

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (05:33) timp.

Alegeti schema de culori preferata: