Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Viata si cultura musulmana

discutie din eugenol.ro : Muslim este musulman! Traducerea este fara "cel mai", in rest e bine. Aici, l-am folosit in sensul ca, uneori, ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona de relaxare > Relaxare > Viata nu e o gangrena simpla
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree123Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 21-12-10, 08:13   #1
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Default Viata si cultura musulmana

Muslim este musulman! Traducerea este fara "cel mai", in rest e bine.
Aici, l-am folosit in sensul ca, uneori, lasi lucrurile sa se intample atunci cand le vine timpul, mergand pe ideea "nimic nu este intamplator" si "exista un timp optim pentru fiecare lucru"...

EDIT: topic mutat de Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Modificat ultima data de eugenol man; 23-12-10 la 00:14.
radualionte este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-12-10, 09:22   #2
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+2 (+3/-1)     

Corect este Allāhu Akbar (الله أكبر) sau Allah-o-Akbar si chiar inseamna Allah (Dumnezeu) este cel mai mare si in engleza este Allah is the Greatest DESI e corect si Allah e mare asa cum spune Radu.

Muslim si Derrar care sunt musulmani ar putea sa ne corecteze.

Nu cred ca un musulman ar fi raspuns in felul tau Radu, si anume cu Allah-o-Akbar ci cu Insha'Allah (إن شاء الله) (Asta e voia lui Allah - traducere libera) - precizez asta de dragul conversatiei si sa cunoastem mai bine acea minunata cultura.
radualionte si bolodoctoru au multumit.
.
Vechi 21-12-10, 13:02   #3
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
Muslim este musulman! Traducerea este fara "cel mai", in rest e bine.
Aici, l-am folosit in sensul ca, uneori, lasi lucrurile sa se intample atunci cand le vine timpul, mergand pe ideea "nimic nu este intamplator" si "exista un timp optim pentru fiecare lucru"...
Tocmai cum zice mircea...
Inseamna alah este cel mai mare iar in unele carti este chiar subliniat ca varianta alah este mare nu este corecta,desi multi tin sa traduca asa.
Vechi 21-12-10, 18:37   #4
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

"Allahu Akbar" Reflectă însuşi mesajul Islamului,profesat încă de la începuturile Sale:Preamărirea Domnului Nostru,Allah. Acestea sunt primele cuvinte rostite în urechea unui copil Musulman,imediat ce acesta vine pe lume.Tatăl rosteşte ,,Allahu Akbar”ca o formulă de bun-venit a micuţului pe acest Pământ.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/viata-gangrena-simpla/12710-viata-cultura-musulmana/
Aceleaşi cuvinte răsună pretutindeni,în comunităţile în care trăiesc musulmani,chemându-i pe credincioşi la rugăciune de cinci ori pe zi.De asemenea,rugăciunile îşi au începutul în acelaşi fel de preamărire a lui Allah:
Allahu Akbar!Allahu Akbar!

Allah spune în Coran:
,,Cei ce se ceartă în privinţa semnelor Lui Allah, fără a şti măcar despre ce vorbesc, nu au în piepturile lor decât sentimente de măreţie, dar ei nu ajung la acest grad de măreţie..’’
(Sura Mumin,40:56)
p.s. informatia am luato de pe un site in care se discuta religia aceasta. N am vrut sa ma exprim eu , poate nu imi gaseam cuvintele necesare , dar tot ce scrie este adevarat.
Da , este o cultura foarte frumoasa.
radualionte si KLMircea au multumit.
lilyofthevalley este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-12-10, 18:44   #5
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
-1 (+1/-2)     

Chiar mi-ar placea sa ai un topic separat si sa ne arati din viata ta (daca nu deranjam), din cultura si religie, din traditia culinara a familiei tale.

Am cautat pe net si puteti si voi sa ascultati chemarea la rugaciune. Este foarte frumos. Am avut ocazia sa ascult si mi se pare ffff frumos. Mi-a placut la Istanbul cand se auzea chemarea de la mai multe moschei.

.
Vechi 22-12-10, 05:38   #6
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Nu ar fii nici un deranj , chiar mi ar face o reala placere. Ma gandesc totusi ca nu as avea ce sa scriu , deoarece traind in ...Romania , viata mea nu este chiar cum mi as dorii. De cativa ani locuiesc singura , dar am trait toata viata intr o atmosfera religioasa , mi am facut cele 5 rugaciuni obligatorii ( pt ca asa am vrut eu si imi placea ) si toate cele.
Eventual as putea scrie despre cum petrecem Bayramul in familie , cum mergem si sarutam mana celor mari in dimineata de Bayram , parintilor , si v as dezvaluii cateva retete minunate specifice.
.
Vechi 23-12-10, 17:08   #7
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Din alt topic:

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post
Este un capitol foarte frumos si se potriveste perfect cu marea sarbatoare ce o asteptam. E diferit dar sper sa va placa.

Coranul este impartit in capitole, numite sure, in total 114. Cea de a 19-a sura se numeste Maryam si este dedicata Mariei, mama lui Isus (Isa in Coran). Ca si in credinta noastra, Maria este virgina cand I-l naste pe Isus, dar diferenta este ca Isa nu este considerat fiul Domnului. La incepututul surei se vorbeste despre minunea nasterii lui Ioan Botezatorul (Yahya in Coran) si apoi de nasterea lui Isus. Se mai vorbeste si despre ceilalti profeti si se face diferenta fata de crestinism in sensul ca este o blasfemie pentru un musulman sa-l considere pe Isus fiul Domnului. El este un profet foarte important, rolul lui fiind sa predice existenta singurului Dumnezeu. Ca si lui Mohamed, si lui Isa, Dumnezeu i-a revelat o noua scriptura. Si musulmanii asteapta a doua venire a lui Isus inainte de apocalipsa. Isa nu a fost rastignit dar s-a inaltat la ceruri.

Miracolul curmalului nu este prezent in Biblie ci doar in Coran si este important pentru musulmani. La nasterea lui Isa, Maryam este singura in desert si este ingrijita/hranita/pazita de Allah: Ea rămase grea şi se retrase într-un loc îndepărtat. (22) Durerile facerii o cuprinseră la rădăcina unui curmal. Ea spuse: “Vai mie! Ce bine ar fi fost de-aş fi murit înainte şi acum aş fi fost de mult uitată!” (23) De la picioare însă, fu strigată: “Nu te mâhni! Domnul tău a făcut să ţâşnească un izvor la picioarele tale. (24) Scutură către tine curmalul! El va face să cadă asupra ta curmale coapte. (25)

Maryam
بسم الله الرحمن الرحيم
Kaf. Ha. Ya. ’Ain. Sad. (1) Aceasta este amintirea milostiveniei Domnului tău asupra robului Său, Zaharia, (2) Când îl chemă pe Domnul său pe ascuns, (3) spuse: “Domnul meu! Oasele mi s-au înmuiat, iar capul îmi este încins de vâlvătăile cărunţiei. Domnul meu! Niciodată nu am fost năpăstuit când te-am chemat! (4) Îmi este teamă de rudele mele, după mine, căci femeia mea este stearpă. Dăruieşte-mi Tu un urmaş de la Tine! (5) El mă va moşteni pe mine şi va moşteni neamul lui Iacob. Domnul meu! Fă-l pe placul Tău!” (6) “O, Zaharia! Îţi vestim un fecior şi numele său va fi Ioan. Nicicând nu am mai dat acest nume cuiva.” (7) Zaharia spuse: “Domnul meu! Cum aş putea avea un fecior? Femeia mea este stearpă, iar pe mine m-au slabit bătrâneţele.” (8) El spuse: “Aşa va fi să fie. Domnul tău spuse: “Îmi este uşor, căci odinioară şi pe tine te-am creat pe când erai nimic.” (9) Zaharia spuse: “Domnul meu! Dă-mi un semn!” El spuse: “Acesta este semnul tău: vreme de trei nopţi la rând nu vei vorbi oamenilor.” (10) Atunci Zaharia ieşi din templu şi se duse la poporul său. Dumnezeu le dezvălui: “Preamăriţi dimineaţa şi seara...” (11) “O, Ioan! Ia Cartea cu tărie!” Noi i-am dăruit înţelepciunea, pe când era un băieţandru, (12) precum şi gingăşia şi neprihănirea. El se temea de Dumnezeu, (13) era bun cu părinţii lui şi nu era nici nestăpânit, şi nici neascultător. (14) Pace lui în ziua când se născu, în ziua când muri, în ziua când va fi sculat viu! (15) Aminteşte-o pe Maria în Carte când se retrase de la ei într-un loc de la Răsărit. (16) Ea puse un văl între ea şi ai săi şi Noi i-am trimis duhul Nostru ce i se înfăţişă ca un bărbat desăvârşit. (17) Ea spuse: “La Milostivul caut izbăvire de tine, dacă tu te temi!” (18) El spuse: “Eu sunt doar trimisul Domnului tău ca să-ţi dăruiesc un fecior curat.” (19) Ea spuse: “Cum aş putea avea un fecior când nici un om nu m-a atins, şi târfă eu nu sunt.” (20) El spuse: “Aşa va fi să fie. Domnul tău spuse: “Aceasta Îmi este uşor. Vom face din el un semn pentru oameni ca milostivenie de la Noi. Porunca este neclintită.” (21) Ea rămase grea şi se retrase într-un loc îndepărtat. (22) Durerile facerii o cuprinseră la rădăcina unui curmal. Ea spuse: “Vai mie! Ce bine ar fi fost de-aş fi murit înainte şi acum aş fi fost de mult uitată!” (23) De la picioare însă, fu strigată: “Nu te mâhni! Domnul tău a făcut să ţâşnească un izvor la picioarele tale. (24) Scutură către tine curmalul! El va face să cadă asupra ta curmale coapte. (25) Mănâncă, bea şi limpezeşte-ţi ochii! Când vei vedea vreun om, spune-i: “Am juruit Milostivului un post aşa că nu voi vorbi nimănui astăzi.” (26) Ea se întoarce la ai săi purtându-l în braţe. Ei spuseră: “O, Maria! Ai făcut ceva neobişnuit! (27) O, soră a lui Aaron! Tatăl tău nu a fost un om rău şi mama ta nu a fost o târfă.” (28) Ea le făcu semn către el, însă ei spuseră atunci: “Cum am putea vorbi unui copil în leagăn?” (29) El spuse însă: “Eu sunt robul lui Dumnezeu care mi-a dăruit Cartea şi m-a făcut profet. (30) El m-a binecuvântat oriunde aş fi. Mi-a poruncit rugăciunea şi milostenia cât voi trăi (31) şi să fiu bun cu mama mea. El nu m-a făcut nici nestăpânit, nici năpăstuit. (32) Pacea fie asupra mea, în ziua când m-am născut, în ziua când voi muri, în ziua când voi fi sculat viu.” (33) Acesta este Iisus, fiul Mariei. Cuvântul Adevărului de care ei se îndoiesc încă! (34) Nu se cade lui Dumnezeu să-şi ia un fiu. Mărire Lui! Când hotărăşte un lucru, El îi spune: Fii!”, şi el este. (35) “Dumnezeu este Domnul meu şi Domnul vostru. Lui închinaţi-vă! Aceasta este o Cale Dreaptă!” (36) Alianţele se ceartă între ele. Vai celor care tăgăduiesc de locul mărturiei dintr-o zi cumplită! (37) Ascultă-i şi priveşte-i în Ziua când vor veni la Noi. Cei nedrepţi se află astăzi într-o rătăcire vădită. (38) Previne-i asupra Zilei tânguirii în care va fi împlinită Porunca, însă ei sunt nepăsători şi nu cred. (39) Noi moştenim pământul şi pe cei de pe el, ce la Noi vor fi întorşi. (40) Aminteşte-l pe Abraham în Carte. A fost un drept şi un profet. (41) El spuse tatălui său: “O, tată! De ce te închini la ceea ce nu aude şi nu vede şi de nici un folos nu îţi este? (42) O, tată! Mie mi-a venit o ştiinţă ce ţie nu ţi-a venit. Urmează-mă, căci eu te voi călăuzi pe o Cale Netedă. (43) O, tată! Nu te închina Diavolului, căci Diavolul împotriva Milostivului s-a răzvrătit. (44) O, tată! Îmi este teamă că o osândă de la Milostivul o să te lovească şi vei fi Diavolului sprijin.” (45) El spuse: “O, Abraham! Îţi este silă de dumnezeii mei? Dacă nu te potoleşti, te voi omorî cu pietre. Părăseşte-mă pentru o vreme!” (46) Abraham spuse: “Pace ţie! Voi cere Domnului meu iertarea ta, căci El este Binevoitor cu mine. (47) Eu mă rup de voi şi de ceea ce chemaţi în locul lui Dumnezeu. Eu pe Domnul meu îl chem. Poate nu voi fi năpăstuit, rugându-mă Domnului meu!” (48) Când Abraham s-a rupt de ei şi de cei cărora se închinau în locul lui Dumnezeu, Noi i i-am dăruit atunci pe Isaac şi Iacob, şi am făcut din fiecare un profet. (49) Noi le-am dăruit din milostivenia Noastră şi le-am rânduit o limbă măreaţă a adevărului. (50) Aminteşte-l pe Moise în Carte! El a fost curat ca trimis, ca profet. (51) Noi l-am chemat pe coasta dreaptă a Muntelui şi ni l-am apropiat ca om de încredere. (52) Noi i l-am dăruit prin milostivenia Noastră, ca profet, pe fratele său, Aaron. (53) Aminteşte-l pe Ismail în Carte! El a fost sincer în făgăduiala sa ca trimis, ca profet. (54) El porunci alor săi rugăciunea şi milostenia şi Domnul său a fost mulţumit de el. (55) Aminteşte-l pe Idris în Carte! El a fost un drept, un profet. (56) Şi Noi l-am ridicat la loc înalt. (57) Aceştia sunt cei pe care Dumnezeu i-a copleşit cu harul Său dintre profeţii coborâtori din Adam; dintre cei pe care i-am purtat cu Noe; dintre cei coborâţi din Abraham şi Israel; dintre cei pe care i-am ales. Ei se prosternau plângând, când versetele Milostivului le erau recitate. (58) Urmaşii ce-au venit după ei au părăsit rugăciunea, urmându-şi poftele. Ei vor cunoaşte deznădejdea. (59) Cei care se căiesc însă, cei care cred şi săvârşesc fapte bune, aceştia vor intra în Rai şi nu vor fi nedreptăţiţi cu nimic. (60) Grădinile Edenului sunt făgăduite de Milostiv robilor Săi care cred în Taină. Făgăduiala Sa se va împlini curând. (61) Ei, acolo, nu vor auzi nici o deşărtăciune, ci numai “Pace!” şi vor avea îngrijire dimineaţa şi seara. (62) Acesta este Raiul pe care-l dăm moştenire robilor Noştri ce se tem. (63) Noi nu coborâm decât din porunca Domnului tău. Ale Lui sunt cele dinaintea noastră, şi cele din urma noastră, şi cele dintre ele. Domnul tău nu dă nimic uitării. (64) Închină-te Domnului cerurilor şi al pământului şi al celor care se află între ele. Fii stăruitor în închinarea către El. Cunoşti pe cineva ce poartă un acelaşi nume? (65) Omul spune: “Voi fi scos viu după ce voi fi murit?” (66) Nu-şi aminteşte oare omul că Noi l-am creat odinioară pe când era nimic? (67) Pe Domnul tău! ÎI vom strânge pe ei şi pe diavoli laolaltă şi-i vom face să se înfăţişeze în genunchi în jurul Gheenei. (68) Din fiecare obşte îi vom scoate apoi pe cei care au fost cei mai potrivnici Milostivului, (69) căci Noi îi cunoaştem pe cei vrednici de ars de acolo, (70) căci hotărârea Domnului tău este de neclintit. (71) Noi îi vom mântui pe cei care se temeau şi-i vom lăsa pe nedrepţi îngenunchiaţi. (72) Când versetele Noastre le sunt recitate ca dovezi vădite, cei care tăgăduiesc spun credincioşilor: “Care dintre cele două obşti are un loc mai bun şi o adunare mai frumoasă?” (73) Câte leaturi n-am făcut să piară înaintea lor mult mai frumoase, aparent, în avuturi? (74) Spune: “Milostivul să lungească puţin răgazul celor aflaţi în rătăcire până ce îşi vor da seama, fie de osândă, fie de Ceasul cu care sunt ameninţaţi! Şi atunci vor şti cine este în locul cel mai rău şi cine are oştirea cea mai slabă.” (75) Dumnezeu sporeşte călăuzirea celor călăuziţi, iar faptele bune, nepieritoare, vor avea înaintea Domnului tău mai bună răsplă şi mai bună întoarcere. (76) L-ai văzut pe cel care tăgăduieşte semnele Noastre? El spune: “Mi se vor da averi şi copii.” (77) Oare el cunoaşte Taina ori a încheiat vreun legământ cu Milostivul? (78) Ba nu! Noi scriem ceea ce spune şi îi vom prelungi osânda. (79) Noi moştenim ceea ce spune şi singur la Noi va veni. (80) Ei şi-au luat dumnezei în locul lui Dumnezeu ca să le fie lor sprijin. (81) Ba nu! Ei se leapădă de închinăciunea lor şi le vor sta împotrivă. (82) Nu vezi că am trimis diavoli tăgăduitorilor care îi îndeamnă la rău? (83) Nu te pripi asupra lor, căci le numărăm deja zilele. (84) În Ziua când îi vom aduna ca oaspeţi de onoare pe cei care se tem de Milostivul, (85) îi vom mâna pe nelegiuiţi către Gheena, precum sunt mânate vitele la adăpătoare. (86) Numai cei care au încheiat legământul cu Milostivul vor avea parte de milostivenie. (87) Ei au spus: “Milostivul şi-a luat un fiu!” (88) Voi faceţi un lucru ce nu se cade! (89) Aproape că cerurile se despică la acest cuvânt, că pământul se crapă şi munţii se năruie! (90) Ei i-au dat Milostivului un fiu! (91) Nu se cade ca Milostivul să-şi ia fii! (92) Toţi cei care sunt în ceruri şi pe pământ vin către Milostivul ca robi umili. (93) El i-a numărat. El i-a socotit bine. (94) Toţi vor veni la El, unul câte unul, în Ziua Învierii. (95) Milostivul dăruie iubirea Sa celor care au crezut şi au săvârşit fapte bune. (96) Noi am făcut Coranul lesne de înţeles în limba ta, ca tu să dai vestea cea bună celor care se tem de Dumnezeu şi ca să previi un popor duşmănos. (97) Câte leaturi n-am nimicit înaintea lor! Vezi tu pe vreunul rămas în viaţă? Auzi măcar un murmur uşor? (98)
Site-ul Tanzil - Quran Navigator prezinta Coranul in foarte multe limbi, inclusiv in limba romana. Se poate si asculta recitat. Fiecare verset poate fi ascultat in mai multe variante de recitare.

Am atasat si doua imagini persane ce-i prezinta pe Maryam si Isa.
.
Vechi 23-12-10, 17:11   #8
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Despre Uzbekistan. Pentru poze vedeti originalul.

Citat:
De multe ori cand sunt intrebat unde as vrea sa merg sa vizitez primul meu raspuns este fara ezitare Uzbekistan si nu stiu de ce pe toti ii bufneste rasul. Mi se schimba fata si apoi incep intrebarile caci toti observa ca nu e o gluma. Uzbekistan este o tara din Asia independenta abia din 1991.A fost candva parte din mari imperii ca cel Persan, Timurid sau Mongol. Drumul matasii era pe acolo. Numele tarii vine de la limba uzbeka care se aseamana mult cu limba turca.

Acum sa va spun si de ce visez sa merg acolo si o sa ramaneti uimiti caci cu siguranta ati auzit si voi de acest minunat loc dar probabil nu l-ati asociat cu Uzbekistan: Samarkand. Acest minunat oras de pe drumul matasii a fost vizitat de mari calatori, globe trotteri in timpul lor, celebrul Marco Polo si la fel de celebrul Ibn Battuta pentru lumea islamica. Moscheea din Samarkand a fost construita de Timur Lenk inca din 1399, in urma bataliilor din India, cand se spune ca a carat pietre pretioase cu elefantii pentru aceasta capodopera. Albastrul cupolelor, mozaicurile tot in noante de albastru cu flori si citate din Coran, formele geometrice, sunt doar cateva din minunile pe care stiu ca ti le ofera acel loc. Partea trista este ca o mare parte s-a daramat in urma unui cutremur dar se pare ca sunt reconstruite.

Apoi, daca as ajunge acolo, nu as ezita sa merg si in celelalte locuri minunate, si ele in Patrimoniul Unesco, precum Bukhara sau centrul vechi inconjurat de ziduri de cetate a orasului Khiva (Itchan Kala) care se crede ca a fost ridicata in secolul al X-lea.

La fel de frumos este si centrul istoric al orasului Shahrisabz, celebru pentru faptul ca acolo s-a nascut Timur Lenk.

Sunt patru puncte pe harta, toate in Patrimoniul UNESCO, pentru care merita sa faci un drum pana in inima Asiei desi nu o sa fie cea mai confortabila excursie. Uzbecii sunt saraci dar primitori, desigur ca sunt si parti rele ca in orice padure. Bucataria lor este surprinzator de apropiata de cea turceasca asa ca merita sa incercati. Ceaiul e un ritual in toata Asia si cu siguranta si cel cu lapte al uzbecilor. Ca si in Turcia o sa gasiti peste tot Ayran (lapte batut sau iaurt cu sare) sau ca si Kvass, un suc tipic rusesc cu gust acrisor si fermentat (am si eu reteta si in perioada rece facem in casa caci bunicul meu a fost Basarabean si noi ii spunem cfas).

Daca ajungeti pe acolo sa-mi povestiti si mie si mai ales sa-mi trimiteti o vedere
.
Vechi 23-12-10, 17:13   #9
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Bagdadul a fost unul din cele mai frumoase orase ale lumii musulmane.

Citat:
Ce pacat ca Iraqul a avut ghinionul sa fie in centrul unor razboaie in ultimele decenii, caci este leaganul unor mari civilizatii: babiloniana si asiriana. Am avut ocazia sa vad particele din bijuteriile acestei tari, evident lucruri furate de marile imperii si etalate in muzee ca British Museum din Londra, Louvre din Paris (asa o sa fie cunoscut caci in curand se va deschide si Louve Abu Dhabi ) sau Pergamon Museum din Berlin. Poarta Ishtar de la Pergamon Museum este un vis si mi-am indeplinit dorinta de a vedea acea capodopera. Nu pot sa uit leii aurii pe fond albastru. Si acum sunt locuri in Iraq unde poti vedea bucati asemanatoare.

Turnul spirala (asa l-am numit) pana am aflat ca este un minaret al Marii Mosche din Samarra. Este in Patrimoniul UNESCO si a fost construit (sa stati bine) in secolul al IX-lea de un calif abbasid. Inculti asa cum ii stim, americanii l-au folosit in timpul razboiului din 2005 si a fost bombardat

Hatra (pozele mici din partea dreapta din vederea albastra cu Greetings from Iraq) este un oras antic situat aproape de Baghdad si mult mai aproape de (celebrul din timpul razboiului) Mosul. A existat inca din sec. III inainte de Cristos si este comparabil cu Palmyra, Baalbek si Petra. Ghici: in 1973 a fost filmata prima scena din Exorcistul.

In vederea rosie cu Greetings from Iraq: In partea dreapta sus este un celebru bivl inaripat ce are cap de om, numit shedu. Am fost magnetizat de aceste bazoreliefuri si le-am vazut in cele 3 muzee celebre.

Alte celebre bazoreliefuri furate si expuse peste tot ii reprezinta pe leii din Babilon sculptati in granit si pe care se credea ca sta zeita Ishtar.

Trebuie sa-i multumesc (desi nu cred ca o sa citeasca) lui Milad E. Zia pentru frumoasele vederi - greu de gasit cineva care sa-ti trimita vederi din Iraq si de asta le iubesc enorm.
grigore1 a multumit.
.
Vechi 24-12-10, 09:13   #10
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
-1 (+0/-1)     

.
Vechi 24-12-10, 17:56   #11
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

topic special , super ...multumim. Am vazut ca s a mai postat , foarte frumos , am fost plecata si nu am avut timp sa postez , zilele urmatoare promit.
Craciun Fericit tuturor!!!!
.
Vechi 24-12-10, 18:10   #12
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Si pentru ca ayranul merge asa de bine cu niste cozonac

Muslim: se gaseste caimac la voi?

.
Vechi 24-12-10, 18:11   #13
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Si ca am tot vorbit de Uzbekistan va prezint Tony Bourdain in Uzbekistan:

.
Vechi 24-12-10, 18:13   #14
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Am pus ca status pe messenger : Feliz Navidad !!! La 2 secunde dupa ...un amic mi a zis sa citesc linkul asta :
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Nu stiu ce sa zic , nu i totusi prea strict? Ma refer , acum daca urez un Craciun Fericit ...unde se ajunge.
--------------------------
Deci imi ploua in gura!!! Da , ayranul il bem f des , se face f simplu...iaurt , putina apa ( depinde cat de zemoasa vrei ) si putina sare. Amestecata fff bine .
KLMircea a multumit.
.
Vechi 24-12-10, 19:16   #15
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

La ayran mai merge dupa gust si niste zeama de lamaie, frunze de menta...
Ador ayranul si merg special la o placintarie sa-mi cumpar. La Focsani nu se gaseste la magazin. Cand merg la Galati mai gasesc la magazinele Turcesti.
.
Vechi 24-12-10, 19:19   #16
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
TIC

.

De ce se schimba data unuia dintre bayramuri cu 2 saptamani in fiecare an (nu cunosc f bine denumirile), astfel incat anul asta (si cei care urmeaza) cele doua sarbatori sunt una dupa alta, iar in restul anului nu mai e nici o sarbatoare?
Vechi 24-12-10, 19:52   #17
Maestru
Tehnician Dentar
NU!

.

si... Daca tot se vorbea de arta culinara, care e treaba cu porcul? Stiu ca este considerat impur la superlativ... La modul la care orice atinge carne de porc e spurcat pe vecie si nu mai poate fi folosit (inclusiv vesela si tacamurile)...
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-12-10, 20:42   #18
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
De ce se schimba data unuia dintre bayramuri cu 2 saptamani in fiecare an (nu cunosc f bine denumirile), astfel incat anul asta (si cei care urmeaza) cele doua sarbatori sunt una dupa alta, iar in restul anului nu mai e nici o sarbatoare?
Pentru ca musulmanii au calendar lunar si un an are 354 sau 355 de zile.
As compared to the solar calendar, the dates of Ramadan vary, moving backwards about eleven days each year depending on the moon. Muslims believe Ramadan to be an auspicious month for the revelations of God to humankind, being the month in which the first verses of the Qur'an were revealed to the Islamic prophet, Muhammad.
La sfarsitul Ramadanului se tine acea petrecere Bayram denumita de turci.
.
Vechi 24-12-10, 20:49   #19
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
si... Daca tot se vorbea de arta culinara, care e treaba cu porcul? Stiu ca este considerat impur la superlativ... La modul la care orice atinge carne de porc e spurcat pe vecie si nu mai poate fi folosit (inclusiv vesela si tacamurile)...
Porcul e interzis sa fie mancat si este precizat in Coran. Allah a interzis asta.
Exista niste reguli (Halal) pentru ceea ce e sau nu voie. De aia in restaurantele din orase cu populatie musulmana (cum e Londra) se precizeaza daca e sau nu Halal.

Nu e Halal:
- Porcul
- Sange
- Alcool
- Nu mananca un animal strangulat, batut (pana la moarte),...
- Animals slaughtered in the name of anyone but Allah. All that has been dedicated or offered in sacrifice to an idolatrous altar or saint or a person considered to be "divine"
- Carcasses of dead animals

Un animal sacrificat pentru mancare este conform Dhabiha (ذبيحة‎): is the prescribed method of ritual slaughter of all animals excluding fish and most sea life per Islamic law. This method of slaughtering animals consists of a swift, deep transverse incision with a sharp knife across the neck, cutting through the windpipe, the food pipe, the vagus nerve, jugular veins, and carotid arteries of both sides, but leaving the spinal cord intact. This method of slaughter opens the circulatory system, which is at high pressure, to the air, causing pressure to equalize and the blood pressure in the brain to fall to zero. As the brain requires a constant flow of blood under pressure for the animal to retain consciousness, anemia of the brain causes loss of awareness and perception.
ncrstus si lilyofthevalley au multumit.
.
Vechi 24-12-10, 22:48   #20
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.] , nu m as mira daca maine poimaine te as vedea musulman ) . Deja ai raspuns cam la tot , adaug si eu cate ceva
Primul Bayram este Ramazan Bayram.In dimineata de Ramazan Bayram, barbatii merg la geamii, unde iii multumesc lui Allah ca le-a dat puterea sa tina postul si sa invinga tentatiile din timpul Ramazanului, si se roaga pentru zile imbelsugate.
Dupa ceremonia de dimineata, musulmanii merg la cimitir (“ziaret”) pentru a-si pomeni mortii.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=12710
Prima zi din Bayram este una de familie. Traditia cere ca tinerii sa mearga pe la rudele mai in virsta, carora le saruta minilile si le ureaza sanatate si belsug. Bayramul de dupa Ramazan este si un prilej de oferit daruri intre rude si prieteni. Musulmanii au, de asemenea, obligatia religioasa de a face milostenii pentru cei saraci.
In trecut, copiii musulmani din Dobrogea obisnuiau sa mearga cu colindul in aceasta perioada. Timpul colindelor incepea cam cu o saptamina inainte de Seker Bayram. Micutii purtau din casa in casa crengi de copaci impodobite. Cintecele traditionale - Sehru-Remezem, Eskisik – aduceau in casele musulmanilor urari de belsug, pentru care cei mici primeau dulciuri si fructe. Mesele din casele musulmanilor sint pline si asteapta oaspeti pe tot timpul celor trei zile ale sarbatorii. Turcii si tatarii dobrogeni nu uita de bayram de ciorbele si fripturile de miel sau de pilafuri, insa cele mai cautate sint dulciurile, de la care sarbatoarea si-a luat si numele de “Seker Bayram”.
Baclavale, sarailii, halva, kurabie (fursecuri facute cu iaurt), katlama (placinta cu brinza dulce), fructe in compot sau glasate, gogosi umplute.
Ramazan Bayram este una dintre cele doua mari sarbatori religioase ale calendarului islamic.

Cel de al doilea Bayram este Kurban Bayram. Tradiția îi obligă pe musulmani ca, în aceasta perioadă, să sacrifice un animal, fie batal, oaie sau vită, iar după ce împart carnea în trei părți egale trebuie să o dăruiască vecinilor, săracilor şi rudelor. După rugăciunile de la moschee, musulmanii merg la cimitir unde îşi cinstesc morții, după care fiecare credincios, cu situație materială bună, sacrifică câte un animal. În acelaşi timp, copiii merg cu colindul din casă în casă, sărutând cu respect mâinile celor mai în vârstă. Cu acest prilej, gospodinele prepară şi vestitele dulciuri tardiționale, baclavale şi sarailii.
Sărbătoarea musulmană Kurban Bayram comemorează în fiecare an religios, gestul de sacrifciu al lui Ibrahim, Avram, care, pus să aleagă între propriul fiu şi credința pentru Allah, alege credința în Allah. Pentru toți musulmanii, Ibrahim reprezintă simbolul credinței în Allah, o credință mai puternică decât dragostea paternă.
Pe parcursul celor patru zile de Kurban Bayram, credincioşii musulmani trebuie să dea dovadă de înțelegere şi compasiune pentru cei nevoiaşi, dar şi de credință față de Allah.
O melodie foarte frumoasa, tot de Sami Yusuf veti mai gasi multe.
.
Vechi 25-12-10, 08:56   #21
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Sa ne spui o reteta de sarailii
.
Vechi 25-12-10, 11:47   #22
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Niciodata nu am facut saraili , mi se pare destul de dificil. Am tradus de pe un site turcesc reteta aceasta.Sper ca este cat de cat explicit. Oricum am atasat si pozele.

Ingrediente
2 oua
Jumate cana ulei
O cana lapte
O lingura otet
Un pliculet praf de copt
Faina cat cuprinde

Umplutura :
- 300 gr nuci pisate

Pt deasupra:
200-250 gr margarina

Pt sirop:
4 cani zahar
5 cai apa
3 lnguri zeama lamaie

Preparati siropul – fierbeti apa , zaharul si zeama de lamiae cam 15 minute. Amestecati ingredientele pentru aluat ( framantati bine ) . Impartiti aluatul in 25-30 bilutze. Fiecare bilutza intindetio cat puteti de subtire avand grija sa nu se lipeasca ,presarati faina. Pe fiecare foaie presarati nuci pisate si apoi infasurati pe facaletz iar apoi adunati tot spre mijlocul facaletzului. Faceti la fel si cu restu.
Ungeti tava cu ulei , asezati cu grija fiecare “rulou” . Se topeste margarina ( 200-250 gr ) si se adauga peste . Se adauga in cuptor ( cam la 200 grade) pana se rumeneste putin .
Dupa ce scoateti din cuptor , lasati putin sa se raceasca si adaugati siropul preparat dinainte .

grigore1, KLMircea, dentist4u si alti 1 au multumit.

Modificat ultima data de lilyofthevalley; 25-12-10 la 12:13.
.
Vechi 25-12-10, 12:31   #23
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

Da' reteta aia cu vinete umplute, miam-miam? Cu rosii, usturoi si nu mai stiu ce? Am mincat o singura data in studentie la Constanta si mi-a ramas in amintire ca ceva extrem de delicios!
Vechi 25-12-10, 12:43   #24
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Cred ca se refera la İmam bayıldı.

Mie imi place Deliciul Sultanului: Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
.
Vechi 25-12-10, 13:44   #25
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Citat:
Porcul e interzis sa fie mancat si este precizat in Coran.
Nu numai in Coran, chiar si in Biblie, Vechiul Testament... dar noi am trecut mai usor peste pasajul respectiv
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-12-10, 16:22   #26
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default muslim , te provoc !

Daca stii reteta si stii si sa faci , imi sui familia in masina si plec acu la constanta ( la tine ) :
sicak kaimacli kunefe !
Vechi 28-12-10, 10:45   #27
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

te astept , dar are ceva daca o pun pe bunica sa faca?
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
.
Vechi 28-12-10, 11:13   #28
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Si uite-asa se pierd traditiile si doar 'ai batrani mai stiu se faca...De asta, cumparam cozonaci gata facuti ca nu mai stim ce stia mama sau bunica...
Mancarurile traditionale cred ca fac parte din cultura unei etnii si cei tineri ar fi bine sa le duca mai departe...
Vechi 28-12-10, 11:24   #29
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de muslim View Post
Astazi, cand ai acces la internet, folosesti telefonia mobila, ajungi in mai putin de 24h de la un capat la celalalt al pamantului, plus alte n 'minuni' ale tehnicii moderne, cum poti sa te mai uiti la site-ul respectiv cu fatza serioasa ? Alea sunt miracole ?

ane_ane este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-12-10, 13:01   #30
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Incearca sa citesti comentariile atasate referitoare la Coran si matematica implicata acolo ....
E si Coranul in Engleza.

Citat:
THE SIMPLE FACTS

Like the Quran itself, the Quran's mathematical coding ranges from
the very simple, to the very complex. The Simple Facts are those
observations that can be ascertained without using any tools. The
complex facts require the assistance of a calculator or a computer.
The following facts do not require any tools to be verified, but
please remember they all refer to the original Arabic text:

1. The first verse (1:1),known as "Basmalah," consists of 19 letters.

2. The Quran consists of 114 suras, which is ..............19 x 6.

3. The total number of verses in the Quran is 6346, or ....19 x 334.
[6234 numbered verses & 112 un-numbered verses
(Basmalahs) 6234+112 = 6346] Note that 6+3+4+6 =.......19.

4. The Basmalah occurs 114 times, despite its conspicuous
absence from Sura 9 (it occurs twice in Sura 27) & 114= 19x6.

5. From the missing Basmalah of Sura 9 to the extra
Basmalah of Sura 27, there are precisely ...............19 suras.

6. It follows that the total of the sura numbers from
9 to 27 (9+10+11+12+...+26+27) is 342, or .............19 x 18.

7. This total (342) also equals the number of words
between the two Basmalahs of Sura 27, and 342 = ........19 x 18.

8. The famous first revelation (96:1-5) consists of .......19 words.

9. This 19-worded first revelation consists of 76 letters .19 x 4.

10. Sura 96, first in the chronological sequence, consists
of .....................................................19 verses.

11. This first chronological sura is placed atop the last ..19 suras.

12. Sura 96 consists of 304 Arabic letters, and 304 equals .19 x 16.

13. The last revelation (Sura 110) consists of ............19 words.

14. The first verse of the last revelation (110:1) consists
of ....................................................19 letters.

15. 14 different Arabic letters, form 14 different sets of
"Quranic Initials" (such as A.L.M. of 2:1), and prefix
29 suras. These numbers add up to 14+14+29 = 57 = ......19 x 3.

16. The total of the 29 sura numbers where the Quranic
Initials occur is 2+3+7+...+50+68 = 822, and 822+14
(14 sets of initials) equals 836, or ................. 19 x 44.

17. Between the first initialed sura (Sura 2) and the last
initialed sura (Sura 68) there are 38 un-initialed suras 19 x 2.

18. Between the first and last initialed sura there are ....19 sets
of alternating "initialed" and "un-initialed" suras.

19. The Quran mentions 30 different numbers: 1, 2, 3, 4, 5,
6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 19, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80,
99, 100, 200, 300, 1000, 2000, 3000, 5000, 50,000, &
100,000. The sum of these numbers is 162146, which equals 19x8534.

This is a condensed summary of the Simple Facts.

THE LITERARY MATHEMATICAL COMPOSITION

The Quran is characterized by a unique phenomenon never found in any
other book; 29 suras are prefixed with 14 different sets of "Quranic
Initials," consisting of one to five letters per set. Fourteen
letters, half the Arabic alphabet, participate in these initials. The
significance of the Quranic initials remained a divinely guarded
secret for 14 centuries.

The Quran states in 10:20 and 25:4-6 that its miracle, i.e., proof of
divine authorship, was destined to remain secret for a specific
predetermined interim:

Tabel 1: List of the Quranic Initials
and Their Suras

³ They said, "Why hasn't a ³ ³ Sura Quranic ³
³ miracle come down to him ³ ³ No. No. Sura Title Initials ³
³ from his Lord?" Say, ³ ³ --- ----- -------------- ----------- ³
³ "Only God knows the ³ ³ 1. 2 The Heifer A.L.M. ³
³ future. Therefore, wait, ³ ³ 2. 3 The Amramites A.L.M. ³
³ and I will wait along ³ ³ 3. 7 The Purgatory A.L.M.S. ³
³ with you." ³ ³ 4. 10 Jonah A.L.R. ³
³ [10:20] ³ ³ 5. 11 Hud A.L.R. ³
³ ****** ³ ³ 6. 12 Joseph A.L.R. ³
³ ³ ³ 7. 13 Thunder A.L.M.R. ³
³ Those who disbelieved ³ ³ 8. 14 Abraham A.L.R. ³
³ said, "This is no more ³ ³ 9. 15 Al-Hijr Valley A.L.R. ³
³ than a fabrication by him,³ ³ 10. 19 Mary K.H.Y.`A.S. ³
³ with the help of other ³ ³ 11. 20 T.H. T.H. ³
³ people." Indeed, they ³ ³ 12. 26 The Poets T.S.M. ³
³ uttered a blasphemy; a ³ ³ 13. 27 The Ant T.S. ³
³ falsehood. Others said, ³ ³ 14. 28 History T.S.M. ³
³ "Tales from the past that ³ ³ 15. 29 The Spider A.L.M. ³
³ he wrote down; they were ³ ³ 16. 30 The Romans A.L.M. ³
³ dictated to him day and ³ ³ 17. 31 Luqmaan A.L.M. ³
³ night." Say, "This was ³ ³ 18. 32 Prostration A.L.M. ³
³ sent down from the One who³ ³ 19. 36 Y.S. Y.S. ³
³ knows `the secret' in the ³ ³ 20. 38 S. S. ³
³ heavens and the earth." ³ ³ 21. 40 Forgiver H.M. ³
³ Surely, He is Forgiving, ³ ³ 22. 41 Elucidated H.M. ³
³ Most Merciful. [25:4-6] ³ ³ 23. 42 Consultation H.M.`A.S.Q. ³
³ 24. 43 Ornaments H.M. ³
³ 25. 44 Smoke H.M. ³
The Quranic Initials ³ 26. 45 Kneeling H.M. ³
constitute a major portion ³ 27. 46 The Dunes H.M. ³
of the Quran's 19-based ³ 28. 50 Q. Q. ³
mathematical miracle. ³ 29. 68 The Pen NuN ³
Fisierele atasate
Felul fisierului: zip QURAN.zip (552,8 KB, 2 vizualizari)

Modificat ultima data de eugenol man; 28-12-10 la 15:45.
eugenol man este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-12-10, 13:13   #31
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de ane_ane View Post
Astazi, cand ai acces la internet, folosesti telefonia mobila, ajungi in mai putin de 24h de la un capat la celalalt al pamantului, plus alte n 'minuni' ale tehnicii moderne, cum poti sa te mai uiti la site-ul respectiv cu fatza serioasa ? Alea sunt miracole ?
Si totusi crezi ca nu exista asa ceva?
Citat:
Si uite-asa se pierd traditiile si doar 'ai batrani mai stiu se faca...De asta, cumparam cozonaci gata facuti ca nu mai stim ce stia mama sau bunica...
Mancarurile traditionale cred ca fac parte din cultura unei etnii si cei tineri ar fi bine sa le duca mai departe...
Am sa o pun pe bunica sa ma invete , stiu sa fac f multe din retetele traditionale , imam bayildi nu am avut ocazia , atata tot
.
Vechi 28-12-10, 13:23   #32
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.
-4 (+0/-4)     

Citat:
Publicat initial de muslim View Post
Si totusi crezi ca nu exista asa ceva?
cred ca daca ai un ciocan in mana, vei vedea in jurul tau numai cuie.
daca tu vrei sa vezi intr-o stanca un musulman inchinat la rugaciune, e treaba ta. Realitatea insa ramane aceeasi...e doar o stanca.

.
Vechi 28-12-10, 15:25   #33
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Poate ca miracol e prea mult spus , de exemplu cum un cartof ia forma unui deget ( am dat un exemplu ) asa sunt si pozele astea. Mi a placut mult si de asta m am avantat sa va arat .
.
Vechi 28-12-10, 16:15   #34
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Citat:
Radu, tu stii sa faci mancarurile traditionale? Ca exemplu pentru generatia tanara?
In parte, traditia, fie ea romaneasca sau la scara mai larga, se pierde si din cauza ca este prea mancataore de timp... cine mai are luxul astazi sa astepte ore in sir langa o oala ce fierbe la foc mic, sa pastreze toate aromele... sau langa vreun aluat ce dospeste in mai multe faze si necesita ''prelucrat'' exact la momentul oportun...? suntem atat de dependenti de factorul timp incat cautam intotdeauna sa ne simplificam viata si, implicit, mancarurile traditionale. Cei care mai gatesc...
lilyofthevalley a multumit.
.
Vechi 28-12-10, 16:41   #35
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.
Tolerat  -8 (+4/-12)     

Musulmanii sa stea acolo in tara lor si-n religia lor.Noi, crestinii, n-o sa sa le intelegem niciodata perceptele(oricum sunt ipocriti) si nici n-as vrea sa ma amestec intr-ale lor pentru ca nu ma lasa rece, ba chiar ma enerveaza.
bolodoctoru a multumit.
sweetvanilla este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-12-10, 17:16   #36
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Musulmanii sa stea acolo in tara lor si-n religia lor.Noi, crestinii, n-o sa sa le intelegem niciodata perceptele(oricum sunt ipocriti) si nici n-as vrea sa ma amestec intr-ale lor pentru ca nu ma lasa rece, ba chiar ma enerveaza.
Nu-mi vine sa cred ceea ce citesc. Nici macar perioada asta a sarbatorilor nu a trecut bine - oricum nu conteaza pentru tine. In primul rand mesajul e rasist si foarte aiurea. In al doilea rand, Muslim, e o domnisoara din Dobrogea, unde sunt si musulmani. Oaaau... tu esti cea aiurea si enervanta prin aceste vorbe. Esti exact ca acei putini musulmani rasisti sau evrei ortodocsi sau restul de extremisti.
.
Vechi 28-12-10, 17:17   #37
Maestru
Tehnician Dentar
NU!

.

nu am inteles niciodata atitudinea asta cu generalizarea. E greu de inteles ca toate comunitatile au o cultura si cultura in general deosebeste omul de maimuta. Fundamentalismul este regasit si el in toate culturile si religiile si nu a dus niciodata la nimic bun. Bazele culturale sunt diferite si ne-ar putea ajuta sa depasim si sa evitam neintelegerile.
Sweetvanilla, nu ti-a propus nimeni sa te convertesti la mahomedanism.
Insa pe altii ii intereseaza subiectul. Regret ca te deranjeaza.
radualionte, KLMircea, tiptop si alti 1 au multumit.
.
Vechi 28-12-10, 17:28   #38
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
-1 (+0/-1)     

La randul meu, am fost neplacut surprins de atitudinea colegei.
Parca pe la Conferinta de Psihologie, de la Iasi, se spunea ca "cel mai greu de tolerat pentru un om este existenta diversitatii". Suntem diferiti, asta este...Ceilalti nu gandesc si nu simt la fel sau macar asemanator cum gandesc si/sau simt eu. It's a fact! Orice as face, tot diferit o sa gandeasca si o sa simta...Macar, in ceasul al 11-lea si 59 de minute, o rog pe colega sa reflecteze si sa accepte varianta de diversitate si exprimare libera (mai exista si un liber arbitru pe langa asta!).
Vechi 28-12-10, 17:41   #39
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Citat:
Publicat initial de sweetvanilla View Post
Asta a fost adanca, sigur esprimata ''din putul gandirii''?! Dincolo de cele spuse de alti colegi la adresa comentariului tau, incerc prostita sa gasesc firul logic din cuvintele tale.
Sa stea in tara lor... in care?? si cum sa stea ei in religia lor? Adica faptul ca tu esti crestina, ca si noi, desi eu nu ma identific in acelasi ''noi'' cu tine, ti-ar conferi tie un fel de aura mistica si mai multa libertate de miscare? Chiar cu riscul de-a-i enerva pe bahai, budhisti si alte specii si increngaturi religioase prin fataiala ta? Si n-ai cum sa le intelegi ''perceptele'' daca nici macar nu stii sa ortografiezi cuvantul ''precepte''
KLMircea si lilyofthevalley au multumit.
.
Vechi 28-12-10, 17:55   #40
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.
-2 (+2/-4)     

@eugenol man

si care mai exact e miracolul de acolo ? daca te apuci si analizezi orice opera cat de cat voluminoasa, cred ca vei gasi anumite coincidente ca cele prezentate de tine.
Si chiar daca trecem peste asta, sa admitem ca anumite formule matematice se gasesc doar in Coran. Care este scopul acestui 'miracol' ? La ce ajuta el oamenii ?
Asta e cel mai destept mod in care o fiinta suprema a gasit de cuviinta sa ne arate originea divina a textelor respective ?
bolodoctoru a multumit.

.
Vechi 28-12-10, 18:31   #41
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

6. Abtineti-va sa postati informatii false, vulgare, jignitoare, rasiste, antireligioase, cu orientare sexuala sau orice alte date considerate ilegale pe teritoriul Romaniei.

Colega dulce ca vanilia a primit puncte de penalizare pentru mesajul ei de mai sus. Am atasat prima linie scrisa cu rosu din regulament.

Sunt sigur ca a fost doar o scapare de moment si mesajul asta nu reflecta atitudinea colegei noastre, dar fapta e fapta si s-a sanctionat.
Vechi 28-12-10, 23:00   #42
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
@eugenol man

si care mai exact e miracolul de acolo ? daca te apuci si analizezi orice opera cat de cat voluminoasa, cred ca vei gasi anumite coincidente ca cele prezentate de tine.
Si chiar daca trecem peste asta, sa admitem ca anumite formule matematice se gasesc doar in Coran. Care este scopul acestui 'miracol' ? La ce ajuta el oamenii ?
Asta e cel mai destept mod in care o fiinta suprema a gasit de cuviinta sa ne arate originea divina a textelor respective ?
Ane ane este exact miracolul fecioarei de la Lourdes , a moastelor sfintului Andrei si a atitor alte minuni ale religiilor non-islam. Toate astea reprezinta oglindirea sperantelor unei umanitati incercate de greutati si lipsite de cunoastere . Frumusetea credintei consta si in universalitatea cauzei sale , prin care toti am trecut , trecem sau vom trece cit de curind.
Banuiesc ca replica ta se referea strict la islam , nu ?
Daca nu , daca te refereai la toate religiile , atunci e si mai pacat pentru tine caci ai pierdut un capitol superb al cunoasterii.
radualionte si laura tanase au multumit.
Vechi 28-12-10, 23:21   #43
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Nu se referea doar la islam, ci la toate religiile. Link [Necesita inregistrare pentru acces.] din ce vad eu aici, nu-i vorba de nici un miracol.

Nu stiu la ce cunoastere te referi, religia in general a fost cam tot timpul contra cunoasterii stiintifice...fara religie, poate acum zborul prin spatiu si vizitarea altor planete/civilizatii nu erau ceva de domeniul SF`ului.

PS. arata-mi tu o singura minune din islam sau alta religie (verificabila, nu povesti) mai mare decat 'minunea' ca putem comunica in acelasi timp pe acest forum oameni din orase, tari diferite.

.
Vechi 28-12-10, 23:44   #44
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:

PS. arata-mi tu o singura minune din islam sau alta religie (verificabila, nu povesti) mai mare decat 'minunea' ca putem comunica in acelasi timp pe acest forum oameni din orase, tari diferite.
Minunea ca existi .
Vechi 28-12-10, 23:57   #45
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de laura tanase View Post
Minunea ca existi .
Si faptul ca a existat Stalin tot o minune a fost ?

Lasand gluma la o parte, ceream un exemplu clar de minune de origine divina.

.
Vechi 29-12-10, 00:09   #46
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ane ane, pe langa faptul ca n-ai nici o argumentatie, vorbesti ca un anchetator din Gulag , care cerea anchetatilor dovezi palpabile ale existentei dumnezeului lor.

Cei care si-au pus intrebari fundamentale pana acum , fii sigura ca au avut grija sa viziteze si materialismul.
ange_la si tiptop au multumit.
Vechi 29-12-10, 00:53   #47
Maestru
Tehnician Dentar
NU!

.

va invit la o shaorma + sarailii si cafea si dupa aia sa ziceti ca nu e bun...
.
Vechi 29-12-10, 01:10   #48
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Citat:
Publicat initial de Cristi_N View Post
va invit la o shaorma + sarailii si cafea si dupa aia sa ziceti ca nu e bun...
Cafea turceasca?
.
Vechi 29-12-10, 02:18   #49
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Saworma in Turcia se numeste doner kebab , si este destul de diferit. Se face fara maioneza si ketchup , doar carne, salata de varza , rosii , ceapa ...si ce vedeti in poza ) . Delicios ( chiar nu duci lipsa cartofilor prajiti sau maionezei ) .
KLMircea a multumit.
.
Vechi 29-12-10, 11:58   #50
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
@eugenol man

Ane, sa inteleg ca nu prea ti-a placut matematica

Ca sa intelegi cat de complexa este constructia matematica din spatele Coranului ce la vedere se traduce intr-o lucrare cu valoare literara iti spun ca e mai usor sa fi fost facuta limba araba dupa coran decat invers.

Scupul acestui miracol este sa iti arate ca e ceva in acel mesaj, si ca el nu vine de la Mahomed care l-a recitat primul ci de la alcineva.
Cineva pe aici cauta un miracol. Mi-am permis sa iti prezint unul palpabil si de inteles pt cineva cu o pregatire stiintifica (mate, fizica ...) si nu semne in stupi de albine.

Dar din experienta proprie am observat ca persoanele care doresc sa li se prezinte un astfel de miracol s-au hotarat deja ca acestea nu pot exista astfel ca vor ignora pana si lucrurile evidente si vor cauta motive pt ca acel miracol sa fie anulat chiar si cand nu sunt.

Si ca vorbim de miracole, eu vad un miracol o manifestare a unor parti necunoscute (inca) noua ce ne depaseste intelegerea (pe moment) si care de multe ori vine sa ne calauzeasca spre a intelege mai mult despre noi si univers si a ne indruma spre o viata cu mai multa fericire decat necaz.
ane_ane a multumit.
Vechi 29-12-10, 12:27   #51
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Sunt foarte dezamagit ca azi cand am citit acest topic am vazut ca sunt persoane care sunt de acord cu mesajul rasist scris de Sweetvanilla. Sunt care au dat niste plusuri si Bolodoctorul chiar a multumit.

In adaugarea a ceea ce s-a scris trebuie sa precizez ca sunt multi musulmani ROMANI si nu au cum sa plece "in tara lor" ca sunt deja acolo.

Scuze ca zgandar iar acest subiect neplacut dar chiar am fost foarte afectat de ceea ce s-a scris.
.
Vechi 29-12-10, 13:00   #52
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Incercand sa vad partea buna a lucrurilor: vanilla si bolo (care a multumit) si-au exprimat un pct de vedere (la care probabil nu s-au gandit prea mult) si acum au avut ocazia sa vada si alte pareri legate de acest subiect.

Imi place sa cred ca analizand putin mai atent situatia isi vor da seama ca au gresit si ca nu ajuta pe nimeni dar in mod special pe ei un astfel de mod de gandire anacronic (dual).
augustin si KLMircea au multumit.
Vechi 29-12-10, 13:34   #53
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

N am vrut sa comentez ...comentariul acela rasist , nici nu am sa comentez , doar ca m a afectat si pe mine destul de mult. Ma simt prost , de parca nu as avea ce cauta aici. Dar exact cum a spus si KLmircea , aici m am nascut ( in Romania ) , sunt studenta la tehnica dentara , m am inscris pe un forum in domeniu .... intamplarea a fost sa facem un topic cu viata si cultura musulmana.
Oricummmmmmm , O ZI PERFECTA SA AVETI!!!!
KLMircea a multumit.
.
Vechi 29-12-10, 13:45   #54
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

Uite-ma si impaciuitoare...zicea un intelept cindva: ceea ce nu cunosti provoaca teama. Poate nu-i vorba de teama, dar e mai usor sa reduci o cultura intreaga la niste arabi indoctrinati care au intrat cu avioanele in WTC, sau au pus bomba la metrou in Londra unde vrem si noi sa ne plimbam, etc. E mai simplu, mult mai simplu sa iei in seama doua-trei intimplari decit sa pui mina si sa citesti, sa te documentezi, sa afli. In ultima instanta, cred ca e vorba de a nu vrea sa afli. Sau, si poate aici o dau in bara si-mi cer scuze preventiv, cindva Sweetvanilla a interferat cu ceva persoane de religie musulmana si nu i-a placut ce a vazut, trait etc., deci vorbeste din experienta personala. Prea mult naduf in mesajul ei ca sa fi fost doar o parere generala despre un subiect care tine, cel putin asa interpretez eu, de completarea culturii noastre generale. Inca o data, daca am gresit, scuze SW, dar chiar si eu am ramas uimita, desi te stiu(oarecum) vehementa de fel.
Vechi 29-12-10, 14:26   #55
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Oarecum off-topic: pentru ca se poate (partial) generaliza la orice subiect, nu neaparat la acest topic dar, daca tot veni vorba...
Extremismul (de stanga sau de dreapta), atitudini rasiste si intoleranta sunt exacerbate in perioadele de criza economica, situatie in care se pot declansa si razboaie intre natiuni pentru re-impartirea sferelor de influenta economica si re-distribuirea resurselor naturale. Pentru ca, din 2008, suntem in criza economica si financiara, multi (chiar si din UE) , nu vad cu ochi buni alta cultura decat a majoritatii, uitand ca, in viitorul apropiat, fiecare natiune, azi mandra de originile ei istorice, va fi un amalgam/mozaic de sub-culturi amestecate prin etniile existente si prin imigrantii veniti si stabiliti acolo. Asta doar dpdv. sociologic.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=12710
Ca psiholog, daca as lua cel mai inversunat adept de la arabi si unul similar de la evrei, daca i-as pune fata in fata doar sa discute si sa-si argumenteze fiecare punctul de vedere, foarte probabil ca as constata ca, pana la acel moment, a fost vorba doar de o lipsa de counicare si de neintelegeri sau, mai bine zis, "intelegeri" indoctrinate. Ei, ca persoana individuala, nu s-ar omori unul pe altul dar cu totul alta situatie este in grup cand reactioneaza asa conform psihologiei multimilor si pentru a fi complianti cu trendul de grup. Parerea mea este ca exista, inca, o necunoastere profunda a unei posibile alte realitati (si nu vorbim de paranormal!).
patratica si ncrstus au multumit.
Vechi 29-12-10, 14:41   #56
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post

Dar din experienta proprie am observat ca persoanele care doresc sa li se prezinte un astfel de miracol s-au hotarat deja ca acestea nu pot exista astfel ca vor ignora pana si lucrurile evidente si vor cauta motive pt ca acel miracol sa fie anulat chiar si cand nu sunt.

Si ca vorbim de miracole, eu vad un miracol o manifestare a unor parti necunoscute (inca) noua ce ne depaseste intelegerea (pe moment) si care de multe ori vine sa ne calauzeasca spre a intelege mai mult despre noi si univers si a ne indruma spre o viata cu mai multa fericire decat necaz.
'minunea' asta matematica imi aduce aminte de codul bibliei cu care cica s-ar fi prevazut 9/11, presedintia lui Bush si altele. Hai sa fim seriosi.
Sunt de acord cu definitia data de tine miracolului. Ei bine, n-am vazut asa ceva la nici o religie... daca ar exista, toata lumea s-ar converti la religia respectiva.

Nu ti se pare uimitor cum o data cu dezvoltarea unei societati mai rationale si a unor mijloace de investigare performante, miracolele tind sa dispara ? Acum 1000 de ani, peste tot erau sfinti, minuni, dumnezeu participa activ la viata societatii. Laura Tanase de acum 200 ani mi-ar fi aratat 100 de 'minuni', gen abcesul dentar a fost trimis de dumnezeu ca pedeapsa. Daca trecea de la sine, rugaciunile au fost ascultate. wow, ce vindecare miraculoasa. Daca omul murea, insemna ca nu s-a invrednicit de mila lui dumnezeu. Acum singurele exemple de minuni care i-au mai ramas sunt aparitia vietii si a universului, ca astea 2 n-au fost elucidate inca 100% de stiinta.

.
Vechi 29-12-10, 15:20   #57
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Eu pun pariu ca nu ai citit mai mult de 10 randuri din ce am pus eu acolo... Vorbim de lucruri diferite si am citit si povestile cu codul din Biblie. Din pacate biblia nu mai e originala de mult. Coranul e foarte original

Am citit tot ce este acolo atasat (inclusiv Coranul in engleza) precum si Coranul in romana si comentariile cu codurile din biblie (nu mai tin minte autorii). E adevarat ca daca am citit nu neaparat ma face un expert in religie

Cum spuneam, unii oameni nu se apropie de intelegere cu mintea golita de prejudecati ci doar citesc selectiv intelegand doar ce valideaza propriile idei deja formate si ignora sau combat tot ce contravine parerilor proprii.

Astfel ei vor sa convinga pe altii ca ideile pe care deja le au ei sunt cele bune si orice discutie argumentata este inutila (pt ca ei au tras deja concluzia). Acest lucru desi nu e constient este foarte pregnant.

Mai vine si din educatia gresita cum ca greseala este rusinoasa si spune despre cel care greseste ca e un nimic bun doar de dispret. Astfel e de inteles frica de a recunoaste ca ai gresit si inversunarea apararii propriilor convingeri.
lilyofthevalley a multumit.

Modificat ultima data de eugenol man; 29-12-10 la 18:41.
eugenol man este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
36, activitati, ati, buna, cale, capul, cartea, copii, copil, creat, diferenta, drept, dumnezeu, inalta, limba, limbi, loc, marea, mele, noastre, noua, oala, omul, parte, perfect, placa, ras, seara, topic, zilele

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/viata-gangrena-simpla/12710-viata-cultura-musulmana/
Publicat de For Type Data
Viata si cultura musulmana - Info.MultiCast.ro This thread Refback 19-01-11 19:44

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (23:34) timp.

Alegeti schema de culori preferata: