Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Viata si cultura musulmana

discutie din eugenol.ro : Citat: Publicat initial de anduluta81 Daca exista curiosi,si pentru ca ieri am sarbatorit un eveniment special in familia noastra ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona de relaxare > Relaxare > Viata nu e o gangrena simpla
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree123Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 24-01-11, 09:38   #115
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Citat:
Publicat initial de anduluta81 View Post
Daca exista curiosi,si pentru ca ieri am sarbatorit un eveniment special in familia noastra de machedoni...
Sunteti musulmani?
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-01-11, 09:42   #116
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

Si mai recente:
pup a multumit.
Vechi 24-01-11, 09:44   #117
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

Nu,daca vezi mai sus,am facut cateva referiri la machedoni si am zis sa pun cateva melodii.Nu,nu suntem musulmani dar nu vreau sa fac un topic nou pt asta.Am deranjat cu ceva?
Vechi 24-01-11, 09:46   #118
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post
Foarte frumos ai scris Si familia ta e de machedoneni (parca) si uite ca noi restul nu prea stim nimic de cultura voastra.
O mica corectura: Este vorba de chemarea la rugaciune.
La asta ma refeream.Daca deranjeaza,sterg.Eu totusi speram ca nu.
Vechi 24-01-11, 09:48   #119
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Citat:
Publicat initial de anduluta81 View Post
Nu,daca vezi mai sus,am facut cateva referiri la machedoni si am zis sa pun cateva melodii.Nu,nu suntem musulmani dar nu vreau sa fac un topic nou pt asta.Am deranjat cu ceva?
Numa' am intrebat, Anduluta, nu te-am ''banuit''! Uita de suspiciune!
anduluta81 a multumit.
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-03-11, 23:07   #120
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sweetvanilla View Post
Musulmanii sa stea acolo in tara lor si-n religia lor.Noi, crestinii, n-o sa sa le intelegem niciodata perceptele(oricum sunt ipocriti) si nici n-as vrea sa ma amestec intr-ale lor pentru ca nu ma lasa rece, ba chiar ma enerveaza.
va mai amintiti circul de dupa acest mesaj?
daca ar fi dupa unii, tipul asta ar primi ban pe viata: Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

norocul lui ca traieste intr-o societate normala...
bolodoctoru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-03-11, 11:34   #121
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de bolodoctoru View Post
va mai amintiti circul de dupa acest mesaj?
daca ar fi dupa unii, tipul asta ar primi ban pe viata: Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

norocul lui ca traieste intr-o societate normala...
hoax!

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
udem este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-03-11, 12:35   #122
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

.
Vechi 27-03-11, 16:23   #123
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Bolodoctore ,cu asta fie-ti iertate toate pacatele eugenolice , da' cred ca te-asteapta vremuri grele .
Vad ca mai exista un colt de lume in care oamenii au coloana vertebrala si patriotismul nu-i o vorba goala .Dovada ca Jihad-ul sexual a primit un shut in dos in Australia , fara drept de apel.
Totusi , celor care nu-s de-acord , le spun ca astept cu nerabdare rezultatele alegerilor la francezi , ca o bomboana pe coliva toxica multiculturalista contemporana.
Vechi 27-10-11, 02:37   #124
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-2 (+3/-5)     

Citat:
Publicat initial de lilyofthevalley View Post
"Allahu Akbar" Reflectă însuşi mesajul Islamului,profesat încă de la începuturile Sale:Preamărirea Domnului Nostru,Allah. Acestea sunt primele cuvinte rostite în urechea unui copil Musulman,imediat ce acesta vine pe lume.Tatăl rosteşte ,,Allahu Akbar”ca o formulă de bun-venit a micuţului pe acest Pământ.
Aceleaşi cuvinte răsună pretutindeni,în comunităţile în care trăiesc musulmani,chemându-i pe credincioşi la rugăciune de cinci ori pe zi.De asemenea,rugăciunile îşi au începutul în acelaşi fel de preamărire a lui Allah:
Allahu Akbar!Allahu Akbar!
acum inteleg eu ce faceau musulmanii care strigau Allahu Akbar in timp ce-i bagau bete in c*r si picioare in gura lui Gaddafi!
...se rugau!
--------------------------
.
Vechi 27-10-11, 17:48   #125
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.

A mea esti Bravo traiasca arminii.M-ai facut sa lacimez.Auzi sa zica ca machedonii s musulmani?!!! dar o iertam pe tiptop n-are nici o vina daca nu cunoaste cultura vlahilor si faptul ca musulmanii au fost cei mai mari dusmani ai lor din totdeauna.Eu iti multumesc pentru posturi abia astept sa ma delectez cu ele pe indeleta.Bravo Anduluta inca odata
poate faptul ca ai postat la topicul"viata si cultura musulmana" a creat deruta asta oricum sint faine
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-10-11, 08:54   #126
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
Publicat initial de bolodoctoru View Post
acum inteleg eu ce faceau musulmanii care strigau Allahu Akbar in timp ce-i bagau bete in c*r si picioare in gura lui Gaddafi!
...se rugau!
Gaddafi, violat şi batjocorit înainte de a fi executat

Si oare ce e diferit fata de executia lui Ceausescu in ajunul Craciunului de catre CRESTINI, in urma unui proces mai mult decat dubios?
.
Vechi 28-10-11, 09:43   #127
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ce parere aveti de urmatoarea afirmatie ?
"Credinta este suspendarea/anularea ratiunii".
cristianen este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-10-11, 10:17   #128
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post
Si oare ce e diferit fata de executia lui Ceausescu in ajunul Craciunului de catre CRESTINI, in urma unui proces mai mult decat dubios?
zau asa, Mircea, tu pe ce lume traiesti? Pai Ceausescu a fost executat in urma deciziei unui numar redus de persoane, atei declarati, executia s-a desfasurat in conditii normale (daca poate fi ceva normal in uciderea unui om), iar pana atunci, toti cei care au avut contact cu sotii Ceausescu s-au purtat destul de frumos cu ei.
sau ai impresia ca tu sau eu am contribuit cu ceva la moartea lor?
.
Vechi 28-10-11, 23:18   #129
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+1 (+2/-1)     

Citat:
Publicat initial de cristianen View Post
Ce parere aveti de urmatoarea afirmatie ?
"Credinta este suspendarea/anularea ratiunii".
Uite si o tema faina
Din pacate nu pot sa raspund prin prisma filozofiei sunite sau shiite ca am avut contacte prea diafane cu aceasta filozofie, in opinia mea ratiunea este o simpla unealta, ca un calculator foarte performant. Atunci cand il opresti (si din pacate morisca gandurilor nu poate fi oprita asa usor) se intampla lucruri interesante.

Credinta incepe acolo unde se termina ratiunea chiar daca merge in paralel si nu isi suspenda drepturile cat ratiunea este in actiune. Dar credinta este ceva ce poate fi doar experimentat de tine personal. Orice discutie rationala despre credinta nu face decat sa iti mareasca bagajul de cunostine, poate te ajuta sa intelegi anumite lucruri dar e ca si cum ti-as povesti ce este culoarea mov cand tu nu ai ochi. Poti doar sa deschizi ochii ascunsi si sa vezi.

Undeva pe la un parinte am auzit o vorba ce mi-a ramas. Biserica este marturia celor nevazute.

Poate ne mai ajuta cineva putin mai avansat in cultura musulmana cu ceva info pe tema data. Cultura araba se bucura de mari filozofi contrar a ceea ce crezi daca te uti la stiri in ultima perioada.
Dentamax a multumit.
Vechi 29-10-11, 11:35   #130
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Tema propusa se refera la credinta in general, religioasa sau nu (de cele mai multe ori ea este religioasa).
Mai exact m-ar interesa daca sunteti de acord cu prezentarea in gradinite, scoli si licee a credintel - repet in general - ca si o virtute, ca un lucru pozitiv.
Ca si tema secundara : sunteti de acord cu predarea religiei in scoli (altundeva decat in cadrul orelor de istorie, unde este cat se poate de necesara pentru intelegerea acesteia )?

Propun utilizarea unui limbaj cat mai putin poetic si care sa nu lase loc de interpretari.
cristianen este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-10-11, 16:14   #131
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Credinta ca obiect de studiu in scoala mi se pare obligatorie dar numai daca se refera la istoria si dogma principalelor sisteme de credinta din lume.
Prezentarea ei ca buna trebuie balansata si de istoria plina de sange a marilor religii (mai putin Taoismul / budismul )
Daca e sa fie religie in scoala atunci sa fie toate nu numai cea principala si fara tendinte predicative cu scopul de a racola adepti.
Eu mi-am deschis putin orizontul in privinta religiilor punand mana pe carti, din curiozitate.
Vrem nu vrem sistemele de credinta din lume marcheaza greu istoria inclusiv cea contemporana.

eman cu telefonul
KLMircea a multumit.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, abu dhabi, activitati, ati, buna, cale, capul, cartea, copii, copil, creat, diferenta, drept, dumnezeu, inalta, limba, limbi, loc, marea, mele, noastre, noua, oala, omul, parte, perfect, placa, ras, seara, topic, zilele

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/viata-gangrena-simpla/12710-viata-cultura-musulmana/
Publicat de For Type Data
Viata si cultura musulmana - Info.MultiCast.ro This thread Refback 19-01-11 19:44

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (06:04) timp.

Alegeti schema de culori preferata: