Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Dumnezeu, religie si alte asemenea...

discutie din eugenol.ro : Fiica marelui evanghelist nonagenar, Billy Graham, Anne Graham, intr-un interviu in emisiunea "Early Show" (Spectacolul matinal), a fost intrebata ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona de relaxare > Relaxare > Viata nu e o gangrena simpla
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree225Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 21-06-10, 16:34   #1
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Default Dumnezeu, religie si alte asemenea...

Fiica marelui evanghelist nonagenar, Billy Graham, Anne Graham, intr-un interviu in emisiunea "Early Show" (Spectacolul matinal), a fost intrebata de Jane Clayson, cu privire la atacurile din 11 septembrie 2001 si i s-a pus o intrebare la care multi ar fi dat raspunsuri nesatisfacatoare: "Cum a putut Bunul Dumnezeu sa lase sa se intimple asa ceva si sa priveasca atat de nepasator aceasta catastrofa de pe pamantul Americii?"
>>
>>Anne Graham, dupa ce a meditat catevaclipe, a dat un raspuns magistral, a raspuns cu niste replici foarte logice, profunde si inspirate, nepregatite dinainte (se poate vedea pe videoclipul inregistrat). Dansa a precizat foarte calm si explicit,
precizand urmatoarele:
>>
>>
>>
>>"Si eu mi-am pus deseori aceasta intrebare si mi-am gasit urmatoarele raspunsuri... Cred - nu cred, dar sunt profund convinsa - ca Dumnezeu a fost si ramane adanc intristat de aceasta, la fel ca si noi, numai ca noi, de ani de zile, Îi spunem si chiar Ii poruncim sa iasa din scolile noastre, din guvernul si din vietile noastre, ca ne descurcam si singuri, fara ajutorul Lui...
>> Si, fiind El un adevarat gentleman, cred ca pur si simplu S-a dat, calm, la o parte...
>>
>>Cum de mai indraznim noi oare sa-I cerem binecuvintarea, mila si protectia Sa, daca Ii cerem sa ne lase in pace? (În lumina recentelor evenimente, fiind vorba de atacuri teroriste, atacuri armate in scoli etc.)
>>Cred ca totul a inceput cind Madeleine Murray O'Hare (doamna care a cerut ca America sa devina o tara atee si care a fost ucisa, iar
corpul ei a fost gasit recent) a afirmat ca nu dorea nici un fel de rugaciuni in scolile noastre, iar noi am spus O.K. Cererea ei a fost aprobata si a devenit lege obligatorie in SUA...
>>
>>Apoi, cineva a spus ca mai bine nu am citi Biblia in scoli (Biblia care spune sa nu ucizi, sa nu furi si sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti), iar noi am spus O.K..
>>Apoi, dr. Benjamin Spock a spus ca nu ar trebui sa ne plesnim copiii atunci cind se poarta urit, pentru ca aceasta le-ar afecta mica lor personalitate si stima de sine (fiul dr. Spock s-a sinucis). Iar noi am spus ca un expert trebuie sa stie ce vorbeste, asa ca am spus O.K.
>>
>>Apoi, altcineva a spus ca profesorii si dirigintii nu ar trebui sa ii disciplineze pe copii atunci cind gresesc. Iar conducatorii de scoli au spus ca nici un membru al personalului sa nu atinga vreun elev atunci cind se poarta urit,
pentru ca scolile nu au nevoie de publicitate proasta si in nici un caz de procese. (Totusi, exista o mare diferenta intre a disciplina si a atinge, a bate, a plesni, a lovi, a umili, etc.). Iar noi am spus O.K.
>>
>>Apoi, cine stie ce membru inteligent al consiliului de conducere al vreunei scoli a spus ca, baietii fiind baieti, vor face dragoste oricum, deci ar trebui sa le dam fiilor nostri prezervative. Asa, ei vor putea sa se distreze cit vor, iar noi nu vom trebui sa le spunem parintilor ca le-au primit de la scoala. Iar noi am spus O.K.
>>
>>Apoi, unii dintre alesii nostri de virf au spus ca nu conteaza ceea ce fac in viata lor privata atit timp cit isi fac treaba la slujba. De acord, a spus fiecare din
>>noi, mie nu-mi pasa de ceea ce face altcineva, inclusiv presedintele, in viata sa privata, atit timp cit am o slujba si economia merge bine.
>>
>> Apoi,
niste libertini au cerut sa tiparim cat mai multe reviste cu femei goale, in semn de respect si apreciere a frumusetii feminine.. Iar noi am spus O.K.
>> Apoi, altcineva a impins acea apreciere un pas mai departe, publicind fotografii cu copii goi, si inca mai departe, afisindu-le pe Internet. Iar noi am spus O.K.,
>>au dreptul la libera exprimare. Apoi,
>>industria show-business-ului a spus: hai sa facem show-uri TV si filme care sa promoveze indepartarea de Dumnezeu, violenta si sexul ilicit, sa inregistram melodii care sa incurajeze violurile, drogurile, crimele,sinuciderea si temele satanice. Iar noi am spus ca nu este decit entertainment-amuzament, nu are efecte adverse si oricum nu o ia nimeni in serios, asa ca totul a mers inainte.
>>
>> Iar acum ne intrebam speriati de ce copiii nostri nu au constiinta, de ce nu disting binele de rau, de ce nu ii deranjeaza sa ucida pe straini,
pe colegii de clasa sau pe ei insisi.
>>Probabil ca, daca ne-am gindi mai mult, ne-am da seama de ce.
>>Cred ca totul se reduce la faptul ca ceea ce vei semana, aceea vei si culege.
>>
>>Noi Ii spunem lui Dumnezeu: Draga Doamne, de ce nu ai salvat-o pe acea fetita ucisa in clasa? Iar Dumnezeu raspunde: Dragul meu, Eu am fost alungat din scoli, nu puteam fi acolo. Cum puteam Eu fi acolo, cind voi mi-ati spus sa plec din scoli?
>>E ciudat cum oamenii Il dispretuiesc pe Dumnezeu, si apoi se intreaba cu naivitate de ce totul merge tot mai prost. Este ciudat cum de credem tot ceea ce scriu ziarele, dar noi ne indoim de ceea ce spune Biblia.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/viata-gangrena-simpla/11114-dumnezeu-religie/
>>E ciudat cum de toti oamenii vor sa mearga in ceruri, desi nu cred, nu gindesc, si nu spun sau nu fac nimic din ceea ce scrie in Biblie.
>>
>>Este ciudat cum de unii pot spune: da, eu cred in Dumnezeu si de fapt sa
il urmeaza pe Satana, care, se stie ca, la randul lui, crede si el in Dumnezeu...
>>E ciudat cum ne repezim sa judecam, dar nu ne place sa fim judecati. E ciudat cum de se pot trimite mii de glume prin e-mail si ele se raspindesc precum focul salbatic, dar cind incepi sa trimiti mesaje privindu-L pe Dumnezeu, oamenii se gindesc de doua ori inainte de a le trimite si altora.
>>E ciudat cum de tot ceea ce este vulgar, crud si obscen trece liber prin cyberspatiu, dar orice discutie publica despre Dumnezeu este impiedicata la scoala si la locul de munca.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=11114
>>Este, in sfarsit, ciudat cum poate fi cineva atit de inflacarat de dragoste pentru Hristos fiind in acelasi timp un crestin invizibil in timpul saptaminii."

de la kitty
Vechi 21-06-10, 16:49   #2
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Intr-adevar, raspunsuri profunde si inspirate, dar logice...
Vechi 21-06-10, 17:01   #3
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.
+2 (+2/-0)     

logice cat timp crezi in Dumnezeu. le poti privi si din alt punct de vedere. de cate ori e o catastrofa, oamenii bisericii fac tot posibilul sa invinovateasca oamenii ca n-au fost suficient de ascultatori si de-aia Dumnezeu a permis asta. Eu nu cred intr-un Dumnezeu razbunator si tiranic.
Vechi 21-06-10, 17:29   #4
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+5 (+5/-0)     

Am fost intrebat de multe ori daca cred in Dumnezeu si am avut o retinere sa raspund. De curand am aflat de ce asa ca pun la randul meu urmatoarea intrebare:
La care Dumnezeu faci referire? Descrie-l te rog.

Pentru ca sunt atat de multe pareri despre ce este Dumnezeu cate nu iti poti imagina. Si eu cand raspund Da ma gandesc la definitia mea, mult diferita de a lui.

Astept cu nerabdare niscaiva Martori ai lui Iehova (aia 2 la indigo si la metru). Sunt cei mai buni pentru o disputa argumentativa pentru ca sunt pregatiti EXTREM de bine in comunicare. E un deliciu intelectual sa ii dai sah mat cu armele lui.

Mai sunt unii care sunt pe aproape dar nu mai stiu care si cum. Tot asa umbla cate2 dar nu sunt la indigo ca martorii.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=11114

PS: Eu sunt foarte relaxat pe teme religioase. Ateii au discutat cu mine si mi-au spus ca sunt religios iar religiosii ca sunt ateu asa ca m-am relaxat
Eu m-am uitat in oglinda, am discutat cu mine scurt si mi-am spus ca trebuie sa ma barbieresc
Piulitzul a multumit.
Vechi 21-06-10, 17:51   #5
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

raspunsuri logice pe naiba. numai in sec. XX au murit zeci de milioane de civili in cele 2 razboaie mondiale, si sub regimurile totalitare (nazist, comunist). Tot din cauza ca nu erau icoane in scoli si se publica Playboy ?

nu e nici urma de raspuns magistral si inspirat acolo, doar propaganda religioasa ieftina

ane_ane este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-06-10, 18:32   #6
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

eterna problema: RELIGIA...nu cred ca-ti trebuie un d-zeu sa-ti spuna ca nu-i bine sa ucizi, sa furi etc. trebuie doar sa se roteasca putin rotita aia din bostanul ala de pe umeri. cand intreb un credincios:"de ce foamete, crime, copii handicapati, etc? primesc aceleasi raspunsuri:" mana diavolului" sau "e voia lui", de parca noi am fi niste cobai si totul ar fi un experiment, un joc.
O RECOMANDARE pt toti iubitorii de religie: daca dumnezeul vostru, atotintelept, atotstoiutor, atotputernic( adica mai tare ca diavolul), mega iubitor si iertator lasa sa se intample toate chestiile astea nasoale, duceti-l la un PSIHIATRU!!!
probabil ca dumnezeu e asa cum zicea regretatul george carlin: "maybe he doesn't give a fuck"
relu., este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-06-10, 19:10   #7
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de florin dediu View Post
logice cat timp crezi in Dumnezeu. le poti privi si din alt punct de vedere. de cate ori e o catastrofa, oamenii bisericii fac tot posibilul sa invinovateasca oamenii ca n-au fost suficient de ascultatori si de-aia Dumnezeu a permis asta. Eu nu cred intr-un Dumnezeu razbunator si tiranic.
Dumnezeu razbunator si tiranic.
Mai degraba plictisit si apatic de fusareala oamenilor care nu stiu decat sa ceara, desi daca ma gandesc la creatie, mi se pare ca din multitudinea de variante posibile, a ales-o pe cea mai putin divina.
Nu cred ca logica are vreo legatura cu credinta, insa nevoia oamenilor de-a se ruga, are legatura cu logica. Nevoia de protectie. Si ce protectie e mai atestata, decat cea venita de sus..
Desi, personal cred in evolutie si nu in creatie, accept ideea de Dumnezeu, asa ca nu mi se pare ilogic ca un parinte indurerat pentru ca si-a pierdut copilul, sa-l intrebe de ce a permis asta. Nici raspunsul: `am fost alungat din scoli`, nu mi se pare lipsit de-o oarecare taina, dar e cam simplist. Ar fi putut mai mult.. Macar in raspuns, daca nu in fapte.
Ilogic si lipsit moralitate mi se pare Primul Testament din Biblie, in care cuvintele: `razbunare, pedeapsa, omoara`, l-ar face invidious pana si pe cel mai inventiv regizor de filme de groaza. Intregi pasaje din Vechiul Testament, ar ingrozi pe oricine, daca n-ar stii ca e vorba de Biblie. Ca sa nu mai spun de misoginislul in stare pura, care nu e cu mult diferit de cel promovat de Islam. Si app de Islam, sa-i fereasca Alah de-o rovolta a femeilor musulmane..
Spunea cineva mai demult pe forum la `carti care v-au marcat`, Biblia. Cand l-am intrebat ce capitol l-a marcat, mi-a zis ca nu a citit-o pe toata (e greu de inteles cum te poate impresiona o carte pe care nu ai citit-o), dar ca l-au impresionat Plasmii. Sunt sigur ca daca ajungea sa citesca Deuteronomul, ar fi fost la fel de impresionat..
Respect religia oricui si nu-mi bat joc de nimic ca fiind considerat sfant, dar stiu ca, credinta poate impinge un om bun sa faca lucruri rele. Mai greu gasesti un ateu care sa faca lucruri rele in numele ateismului.
`In orice sat e o faclie, invatatorul, dar si un stingator, preotul.` -Victor Hugo-

Modificat ultima data de vicmac; 21-06-10 la 19:36.
vicmac este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-06-10, 19:57   #8
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

wow !!!!!!!!!!!!!!! greu subiect. astept cu interes polemicile ce vor urma. Eu cred in Dumnezeu chiar si pentru simplu fapt ca atunci cind nu mai am nicio speranta, de undeva se iveste o sansa. Fatalitate sau nu, eu cred ca este El.
etty este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-06-10, 20:40   #9
Ucenic Sef
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Pe undeva, e un subiect sensibil, care va naste cateva polemici...
Eu pot spune despre mine ca sunt ... "agnostic" nu sunt nici ateu, nici credincios. Tind sa cred ca exista o "forta spirituala" superioara mie, la care apelez in cazuri extreme (denumita generic "Dumnezeu"). Din cele mai vechi timpuri, omul, pentru a-si explica fenomenele ciudate (asa numitele "miracole"; da, sunt sceptic de felu` meu ) a apelat la divinitate (zeu = este o entitate supranaturală, imaginară, care este adorată sau respectată de către oameni.Această credinţă în zei, stă la baza religiei de azi, şi a apărut ca o necesitate de "explicaţie" şi "protecţie" în faţa unor fenomene a căror proces de formare şi desfăşurare, fiind crezute în lumea antică, sunt dirijate în mod absolut de forţe supranaturale.[Wikipedia]).
Vechi 21-06-10, 21:37   #10
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Oricum un lucru e cert in legatura cu Dumnezeu. Si anume ca doar o femeie te poate `scapa` de El, asa cum El te poate scapa de toate femeile..
Vechi 21-06-10, 21:37   #11
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

din umila-mi experienta de pe forumuri, va spun ca, aceste discutii nu vor naste aproape nimic bun. in 98% din cazuri se ajunge la porcaieli. sunt convins ca si aceasat discutie va ajunge acolo...din pacate.
Vechi 21-06-10, 21:41   #12
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Eu cred in acel 2%. Niciodata nu m-au atras majoritatile.
Vechi 21-06-10, 21:56   #13
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Am avut ocazia sa il cunosc pe Billy Graham. Ce a spus fiica dansului este perfect adevarat. Din nefericire, societatea noastra din zilele de azi si in special tarile sa zicem dezvoltate ( economico - social ) si-au inchis demult portile ptr ceea ce putem sa numim niste principii crestine. E vorba aici mai ales de tarile occidentale, tarile despre care noi spunem ca sunt "lumea civilizata" cand ne exprimam. Stim cu totii ca dpdv al bunastarii financiare si al nivelului de trai in general ( nu vb acum de criza asta ) acolo este foarte bine..dar relatiile intre oameni sunt destul de reci iar moralitatea este la pamant.
In urma cu vrei 3 luni in SUA un pastor crestin a fost actionat in judecata pentru faptul ca la cantina liceului unde era si profesor s-a ridicat si a multumit pentru lui Dumnezeu pentru masa si..si exemplele pot continua.
Avand in vedere ca avem pretentia ca suntem niste oameni intelectuali imi afirm si eu dorinta ca acest topic sa nu degenereze in "porcaieli".
Vechi 21-06-10, 23:12   #14
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Principiile crestine, in esenta, reprezinta ceva frumos. Moartea lui Iisus , ca simbol, este mandria crestinatatii pentru ca doar crestinii se pot mandri cu un Dumnezeu care s-a lasat omorat pentru mantuirea lor. Ce n-a stiut Iisus, este ce-a lasat in urma prin gestul lui si anume faptul ca oamenii, crestinii in speta, nu mai pot fi impresionati decat de sacrificiul suprem, prin varsare de sange. Nimic nu certifica mai bine in ochii oamenilor, ca moartea.
Insa principiile crestine nu sunt asa frumoase pentru femei, mai exact sunt incorecte. Mi-e greu sa cred ca o femeie inteligenta, care a citit Biblia, poate trece usor cu vederea experienta prin care au trecut fiicele lui Lot sau sotia lui Avraam. Si exemple mai sunt destule.
Norocul este ca multe din aceste principii s-au `updatat` la viata moderna, iar pe cele care nu ne avantajeaza le trecem cu eleganta in umbra.
Crestinismul este frumos, crestinii il strica; din pacate. Si asta este valabil pentru orice religie.
Daca oamenii si-ar trai viata cu bucurie si cu uimirea de-a fi, cred ca n-am mai avea nevoie de niciun principiu religios. Pentru ca din infinitul de posibilitati de-a nu fi, este cu adevarat o minune sa fii..
laura tanase a multumit.
Vechi 22-06-10, 00:34   #15
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

Dumnezeu e una, teologia si religia alta si credinta altceva.

Interesant este ca unii isi bat joc de crestinism, hlizindu-se la bancuri cu Dumnezeu. daca ar spune cineva in Iran bancuri cu Allah si Mahomed si-ar lasa pielea acolo sau i-ar bufni casa cand ar intra. Daca ar zice bancuri despre Budha ar fi dispretuiti. Daca ar zice cu Moise ar ajunge in puscarie. nu am incredere in popii betivi, afemeiati, homosexuali, pedofili si disperati dupa bani pe care am avut ocazia sa-i intalnesc. regretabil ca ei sunt perceputi ca "purtatorii cuvantului Domnului". nu m-am putut abtine sa nu rad cu lacrimi cand un astfel de popa pe care il cunosc personal isi tinea slujba si babele se uitau fascinate la el! tot eu am fost blamat ca rad de sfantul parinte, care cu o saptamana in urma bause de suparare ca l-a refuzat o dama de consumatie, se facuse prastie, a facut pe el si a vomat pe hainele noastre... nu contest ca or exista si preoti care cred ce zic, dar sunt extrem de putini. mai ales ca avantajele economice ale clasei bisericesti sunt vechi de cand exista biserica.

in Biblie sunt o sumedenie de argumente car se bat cap in cap. poti cita si sustine absolut orice, numai sa stii citatul potrivit. e un instrument de control al populatiei si atata tot.
ce alegeti din Biblie?
-sa intorci si celalalt obraz?
-sau ochi pentru ochi si dinte pentru dinte? ca si asta e un principu in Biblie.
-sau pentru fapta parintilor sa plateasca urmasii pana la a 7-a generatie?

Isus, cand a aparut, era o perioada in care se macelareau pentru un cap de ata. ideea "hai sa nu ne mai dam in cap si sa ne intelegem" a fost revolutionara pentru acele vremuri si a prins. dar mai tarziu principiile non-violente au dus la macelarirea crestinilor, apoi au fost deturnate si au fost folosite ca pretexte pentru masacre.

sry... continui altadata
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-06-10, 00:55   #16
Ucenic Sef
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Se poate discuta in contradictoriu pe tema asta mult si bine ......
Vechi 22-06-10, 01:06   #17
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

pai se dezbate de mii de ani...
si se va mai dezbate cateva mii de ani
nu mai continui, ma retrag, daca spun ceva exista un citat in biblie care ma contreaza, daca as afirma exact contrariul, un alt citat din aceeasi biblie ma cotrazice!
.
Vechi 22-06-10, 09:03   #18
Initiat
Medic Dentist
tks

.
-1 (+0/-1)     

hm.. intotdeauna rand : Da cred in Dumnezeu dar nu destul, mai am de munca in aceasta privinta, nimeni nu e pe deplin credincios.
Conteaza ca acea carte... singura care nu se invecheste niciodata.. si tot ceea ce scrie in ea, e adevarat si se intampla in zielele noastre! sa fie studiata, dar cu mare atentie.

Cum sa citesti Biblia : Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Dar aici se ridica intrebarea .. cine a scris Biblia?

Cinea a scris BIBLIA ? Raspunsul la aceasta intrebare este si el o minune , o mare minune , ce ea singura ar trbui sa-i aplece pe toti necredinciosii in fata acestei Carti.
Biblia n-a fost scrisa de un singur om si nici intr-un singur loc si intr-un singur timp.Ea a fost scrisa de diferiti oameni, care au trait in diferite locuri si timpuri, intr-un rasptimp de veacuri intregi (cam 1600 de ani, incepand de la Moise si 1500 de ani de Hristos, si pana la Sf. Evanghelist Ioan, prima suta de ani dupa Hristos ).
Si cei care au scris Biblia n-au fost nici de acelasi rang: unii au fost pastori, altii imparati, unii pescari, altii carturiari, unii mai invatati, altii mai putini invatati.

Ei bine minunea tocmai aici se arata. Toti scriitorii Bibliei parca au stat la aceasi masa de scris, parca au avut acelasi gand si au scris acelasi gand.
Scrisul lor se intregete.Scrisul lor da un intreg. Cele 80 de carti ale BIbliei dau un intreg.De la inceputul si pana la sfarsitul Bibliei , gasesti un lant de fier, ce leaga, rand cu rand pagina cu pagina carte cu carte.
Nu poti nici lua ceva din ea si nici sa adaugi ceva.
Nici o alta carte din lume n-are aceasta legatura de fier.

Autorul Sfintei Scripturi este Dumnezeu Insu-si.
Dumnezeirea a scris aceasta Carte prin insuflare, prin inspiratie.Duhul Sfant a inspirat pe scriitorii Bibliei , adica i-a insufletit si le-a dat in gand sa scrie adevarul cel vesnic si descoperirea lui Dumnezeu.

„Si a zis Domnul catre Moise: Scrie lucrul acesta in Carte, ca sa se pastreze aducerea aminte; scrie cuvintele aceasta, caci pe temeiul lor inchei legamant cu tine Israel" ( Iesire 17, 34, si 34 , 27 )

„Du-te acum- a zis Domnul catre Isaia prorocul - si scrie aceste lucruri si sapa-le intr-o carte ca sa ramana pana in ziua de apoi ca o marturire in veci de veci" (Isaia 30, 8 ).

„Ia-ti hartie de carte - a zis Dumnezeu catre prorocul - si scrie pe ea toate cuvintele pe care ti le-am spus tie cu privire la Israel, si cu privire la toate neamurile din ziua in care ti-am vorbit pana astazi (Ieremia 36, 2).

In apocalipsa, Dumnezeu a strigat de 14 ori pe Ioan evanghelistul zicandu-i : „Scriei cle ce vezi!" (Apocalipsa cap 1, 11).
Tot atat de mult se poate adeverii cu citate din Biblie si lucrarea Duhului Sfant: „Duhul Domnului vorbeste prin mine- zicea David prorocul- si Cuvantul Lui este pe buza mea''( II Samuel 23, 2).

„Toata scriptura este de Dumnezeu insuflata si de folos spre invatatura, spre mustrare, spre indreptare, spre inteleptuirea cea spre dreptate, ca sa fie deplin omul lui Dumnezeu , spre tot lucrul bun si desavarsit'' ( II Timotei 3, 16-17).

Indiferent de religie, eu sunt un simplu Ortodox, de ce? asa a vrut Dumnezeu cred eu.
Orto=drept
dox= credinta.. am facut legatura cu ortodontia.. de foarte putin timp nu m am gandit ce inseamna aceste cuvinte.

Cei care suntem ortodocsi , ar trebui sa multumim ca avem sansa de a urma o Credinta Dreapta.

V -ati intrebat vreodata de ce SFANTA LUMINA VINE LA SFANTUL MORMANT DIN IERUSALIM LA PASTILE ORTODOXE?

e singurul loc in care lumanarile se aprind singure.. la ortodocsi..
probabil e ceva sfant e o nimereala.. nu stim dar e un mister sa zicem .

Ii respect foarte multi pe toti Credinciosii( ca sunt Penticostal,Adventisti , Baptisti) alte religii nu le cunosc decat in mare asa ca nu ma .Daca ar fi sa ii socotim si sa facem o medie sunt mult mai muncitori in numele Lui Dumnezeu.
Parerea mea e ca nu trebuie sa fim fixati catre o anumita religie si vorba pe care o folosim des.. ce ma... pocaitii aia ca aia fac asa.. au frati in germania in olanda.. pachete fura aia.. etc..Ar trbui sa ne uitam la noi.
Toti suntem pacatosi din nastere si nu exista o religie adevarata!

Biblia la inceput a fost scrisa fara nici o virgula! Atentie.. de curand am aflat si eu.. din nimereala nu stiu.. am stat cu niste oameni binevoitori la masa care mai discuta despre Biblie si sunt realisti de viata in care traim..

O singura , ( VIRGULA ) face 2 secte.. de accea exista pe lumea asta sute de mii de secte.

In principiu conteaza , credinta in Dumnezeu indiferent ce religie suntem, tot oameni suntem... atasez un film aici , sper ca nu v am plictisit..

Vechi 22-06-10, 10:52   #19
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

.
Vechi 22-06-10, 11:26   #20
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Iata raspunsurile unor copiii despre Dumnezeu...Cred ca multi adulti nu dau importanta micilor adulti in devenire (si foarte interesant este ceea ce "vad"/"simt" pana pe la 6 ani). Trecand peste unele raspunsuri care pot genera zambete, exista si mult adevar in ele...:

"Unii oameni nu putrezesc dupa ce mor fara sa fie imbalsamati, pentru ca trupurile lor au fost bagate in pamant cu cerul in ei." - Sabina Dallu, 12 ani

"In religia noastra oamenii care au murit se ingroapa in pamant pentru ca asa este bine, sa punem la loc ceva de unde l-am luat." - Felix Roncea, 12 ani

"Picatura este bombata, mai ales lacrima si sudoarea, pentru ca ele sunt pline de sentimente." - Ana Maria Pop, 14 ani

"Inima bate, bate pana se stinge, ca inima e ca lumanarea si daca tu crezi in Dumnezeu, El ti-o aprinde din nou in cer." - Claudia Draghia, 9 ani

"Ca sa ne iubim semenii trebuie sa ne antrenam la nevorbit vorbe urate." - Arcadie Martin, 8 ani

"La usa inimii cuiva nu trebuie nici sa ciocanesti, nici sa navalesti, nici sa te rogi, ci trebuie doar sa canti." - Florentina Stoian, 11 ani

"Cand ii ai pe Dumnezeu in suflet, toti oamenii din jurul nostru ne sunt rude."- Catalina Opaina, 14 ani

"Umorul este vitamina de luat la viata grea. " - Raluca BArbulescu, 14 ani

"Se spune despre artisti ca umbla cu capul in nori, ca artistul vrea mereu sa-l vada pe Dumnezeu." - Irina Moscu, 12 ani

"Omul este o adevarata fabrica de dorinte pentru ca se naste cu dorinta de viata si moare cu dorinta de a fi vesnic." - Matei Filimon, 14 ani

"In bisericile ortodoxe, sfintii sunt slabi, alungiti la fata si la corp, pentru ca asa arata cei care sunt buni la suflet, ca lor le-a ramas in corp doar sufletul, au ajuns numai piele si suflet."- Tudor Matache, 12 ani

"E bine cand esti elev sa inveti poezii, pentru ca asa cum depun oamenii bani in banca, pentru mai tarziu, trebuie sa aduni poezii in scoala, ca sa ai poezie cand te faci mare." - Ana Matei, 12 ani

"Nu-si traiesc viata, spun unii despre calugari, deoarece li se pare gresit cum calugarii prea si-au lipit viata de suflet si nu si-au lipit-o de trup, cum fac alti oameni. " - Paul Paun, 12 ani

"Numai cel ce aude cu sufletul se poate incanta de concertul dat de greier si de izvor. " - Nicoleta Stefan, 14 ani

"Muzica te curata de urat, dar numai daca o folosesti ca sapunul, adica toata viata, nu asa, din cand in cand." - Irina Raducanu

"Diferenta dintre mama, tata si Dumnezeu e ca mama si tata pot crea oameni dar nu plante si animale si e imposibil ca ei sa faca o mare." - Roxana Chis, 10 ani

"Sfintii invata la o scoala din cer, ca ei locuiesc pe pamant dar ingerii le aduc din cer lectii in fiecare zi, sa le faca acasa." - Leon Alexandru Gutu, 8 ani

"Dumnezeu ii iubeste pe cei necredinciosi, dar ii iubeste cu suferinta." - Ion Martin, 10 ani

"Albinele de aia ne dau noua toata ceara lor, ca au vazut ce facem noi cu ea, ca facem lumanari pentru Dumnezeu, si atunci albinele nu o mai pastreaza pentru ele." - Pavel Martin, 8 ani

"Daca ar aparea aici, acum, Domnul nostru Iisus Hristos l-as intreba daca ma poate duce la Mama Lui, ca eu vreau sa o intreb pe Maica Domnului cum este sa ai un copil - Dumnezeu. " - Alina Andreea Zane, 8 ani

"Icoanele sunt portretele de familie ale lui Dumnezeu" - Ana Maria Badea, 12 ani

In al doilea rand, pe forumurile si e-mailurile psihologilor apar tot mai des experimente stiintifice despre cristalele de apa fotografiate dupa o rugaciune sau influentate de muzica lui Bach, pe de o parte, sau de cuvintele lui Hitler, vorbe grele si rautacioase sau muzica moderna fara linie melodica, pe de alta parte.
Legat de religie, este un miracol cum se aprind lumanarile de la "focul" din Cer de Pasti, la Ierusalem, daca vorbesti cu un crestin, dar la fel de miraculos este cum sta "bolovanul" suspendat in aer in moscheea din Mecca, daca vorbesti cu un mahomedan.
Eu unul cred ca Dumnezeu este in fiecare dintre noi, fiecare are propriul Dumnezeu (chiar si cei care nu vor sa recunoasca, acum, acest lucru), fie el biblic sau nu, dar este ceva mai presus de puterea noastra de a intelege sau de a percepe. Este mai presus de simturi si ceea ce ne putem imagina vreodata...
Posibil ca lumea (la modul general) este alcatuita din energie si informatie, materia fiind doar o modalitate de manifestare...
andracaravan, NETA, beatrix si alti 3 au multumit.
Vechi 22-06-10, 12:17   #21
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.
+2 (+2/-0)     

sa termin cu biserica si cadrele religioase: biserica a fost intotdeauna cea mai puternica forma de conducere. Regii nu puteau fi regi fara acceptul bisericii. Cei care carteau erau excomunicati (huh, inchinator al diavolului) daca nu scapau de torturi inimaginabile. Biserica nu face altceva decat sa umfle propriul maţ, cat poate, cum poate, abuzand de credinta enoriasilor. Printre invataturile lui Isus se numara si austeritatea. Ori inaltii mult-prea-fericiti prelati arata ca niste pomi de craciun poleiti cu aur, argint si pietre pretioase. Mai nou, patriarhia sustine cu neobrazare ca ei n-au avut sclavi... Din cate am citit, munceau taranii de le venea acru pe domeniile bisericii, ca biserica ameninta boierul cu excomunicarea daca nu-i punea la munca... Si biserica invarte niste afaceri de nu va vine sa credeti, basca nu platesc impozit... Pana si Banca Vaticanului spala bani! Biruri, taxe, spaga... Scopul initial, acela de a aduna populatia si a o organiza a fost pierdut in clipa in care Templierii au primit derogare de la Papa sa imprumute bani cu dobanda, camata fiind pana atunci interzisa de religie... Si ultimul papa organizeaza concerte heavy-metal (sataniste prin definitie) cica sa atraga tinerii spre credinta...
Si bisericile pline de picturi si sculpturi la care trebuie sa te inchini... Si pelerinajele fanatice unde bunii crestini credinciosi se injura si se calca in picioare... Nu mai exista nici o legatura cu credinta. Biserica, sfintii parinti, cu Dumnezeu inainte... Deasupra oamenilor de rand si deasupra oricaror banuieli. Pana cand exorcizeaza un autist pana moare. Pana cand te lasa cu mortul pe masa ca n-ai bani de slujba. Sau vine sa te cunune in stare de ebrietate si depune eforturi sa tina biscuitele nemiscat in dreptul gurii mirilor si tot nu reuseste... Daca pe astia i-a ales Dumnezeu, cred ca are o problema. Dar fiindca totusi si eu cred in Dumnezeu, refuz sa cred ca are buba la cap si consider ca majoritatea preotilor (nu toti, ca stiu unul care merita sa fie ascultat) sunt oameni ca toti oamenii, dar profita de statutul lor cat pot. Si nu am ce respecta la ei.
Piulitzul, devil969 si relu., au multumit.
.
Vechi 22-06-10, 12:38   #22
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Publicat de dream pe undeva
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 22-06-10, 12:57   #23
Ucenic Sef
Tehnician Dentar
Fara status.

.

@eugenolman: asta e mai mult "Efectul fluture" (The Butterfly Effect)
E interesant clipul
Vechi 22-06-10, 22:11   #24
Initiat
Medic Dentist
tks

.

Citat:
Publicat initial de ncrstus View Post
sa termin cu biserica si cadrele religioase: biserica a fost intotdeauna cea mai puternica forma de conducere. Regii nu puteau fi regi fara acceptul bisericii. Cei care carteau erau excomunicati (huh, inchinator al diavolului) daca nu scapau de torturi inimaginabile. Biserica nu face altceva decat sa umfle propriul maţ, cat poate, cum poate, abuzand de credinta enoriasilor. Printre invataturile lui Isus se numara si austeritatea. Ori inaltii mult-prea-fericiti prelati arata ca niste pomi de craciun poleiti cu aur, argint si pietre pretioase. Mai nou, patriarhia sustine cu neobrazare ca ei n-au avut sclavi... Din cate am citit, munceau taranii de le venea acru pe domeniile bisericii, ca biserica ameninta boierul cu excomunicarea daca nu-i punea la munca... Si biserica invarte niste afaceri de nu va vine sa credeti, basca nu platesc impozit... Pana si Banca Vaticanului spala bani! Biruri, taxe, spaga... Scopul initial, acela de a aduna populatia si a o organiza a fost pierdut in clipa in care Templierii au primit derogare de la Papa sa imprumute bani cu dobanda, camata fiind pana atunci interzisa de religie... Si ultimul papa organizeaza concerte heavy-metal (sataniste prin definitie) cica sa atraga tinerii spre credinta...
Si bisericile pline de picturi si sculpturi la care trebuie sa te inchini... Si pelerinajele fanatice unde bunii crestini credinciosi se injura si se calca in picioare... Nu mai exista nici o legatura cu credinta. Biserica, sfintii parinti, cu Dumnezeu inainte... Deasupra oamenilor de rand si deasupra oricaror banuieli. Pana cand exorcizeaza un autist pana moare. Pana cand te lasa cu mortul pe masa ca n-ai bani de slujba. Sau vine sa te cunune in stare de ebrietate si depune eforturi sa tina biscuitele nemiscat in dreptul gurii mirilor si tot nu reuseste... Daca pe astia i-a ales Dumnezeu, cred ca are o problema. Dar fiindca totusi si eu cred in Dumnezeu, refuz sa cred ca are buba la cap si consider ca majoritatea preotilor (nu toti, ca stiu unul care merita sa fie ascultat) sunt oameni ca toti oamenii, dar profita de statutul lor cat pot. Si nu am ce respecta la ei.
Nu i-a ales El.. ei s au ales. Pe dumneata tu te ai ales sa te faci dr/tehnician.
Eu refuz sa merg la unele Biserici, asta oricum o fac foarte rar, refuz sa merg pt ca ii cunosc pe preoti. ce si cum fac avere de la oamenii saraci cat de parsivi sunt si cu 20 de fetze.. dar sa facem cum spune vorba aceea Fa ce zice popa nu ce face popa.

Bube se gasesc peste tot printre noi oamenii indiferent ca e preot, doctor, avocat etc..
Faptul ca religia a avut o amprenta mare asupra "zilei de azi" f.b. Dar vai de aia care au profitat de acest lucru si o fac inca..

Conteaza credinta in Dumnezeu nu in religie sau in popi.
Vechi 22-06-10, 22:18   #25
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Sincer ma bucur ca intre noi..oameni din breasla stomatologiei si a TD avem timp sa vorbim si despre acest subiect, care astazi este ocolit cu grija.
Este adevarat ce s-a spus despre Biblie, Cuvantul lui Dumnezeu. A fost scrisa pe parcursul a aprox 1500 de ani de oameni din diferite clase sociale ( pastori, prim ministri, doctori, oameni de rand etc). care au trait in diferite timpuri si conditii sociale si la distanta si geografica dar mai ales temporara unii fata de altii ( ex. Daniel, Moise din vechime si apostolul Petru sau Ioan din vremea Domnului Isus). Cu toate acestea tema centrala a Bibliei este una singura: persoana Domnului Isus in toata frumusetea, gloria morala si complexitatea ei.
Astazi, a veni cu afirmatii de genul ca Biblia este veche, nu este adevarata sau tot felul de alte pareri impotriva Bibliei este pura naivitate si denota ignorata si nestiinta cu privire cu acest subiect din partea celui care afirma asa ceva. S-au ridicat de-a lungul vremurilor asa zis oameni "invatati" care au tot gasit pretinse argumente impotriva Bibliei, incepand de la a contestea inspiratia sa divina, pana la presupuse contradictii de continut, de mesaj, geografice etc. Prin intermediul insasi a stiintei ( fizica, chimie, biologie, arheologie, istorie, astronomie etc etc etc) adevarati oameni luminati ( fie oameni de stiinta fie nu ) au aratat foarte clar ca Biblia nu numai ca este o carte unica, dar fiecare afirmatie asa este adevarata, demna de luat in seama ).
vorbim de oameni care si-au dedicat zeci de ani din viata ptr a studia aceasta carte si a caror marturie este vrednica de luat in seama. Daca este aici cineva care are oarecare indoieli si sincer doreste sa afle mai mult, in primul rand cititi Biblia..doar cititi-o si va mai recomand cele doua volume extraordinare ale lui Josh McDowell: "Marturii care cer un verdict" ( Evidences that demands a verditct - o carte care desfiinteaza practic multe asa zise argumente pro ateism sau impotriva Scripturii). De asemena ( desi se procure greu ) -> "God's Undertaker: Has science buried God" By John Lennox ( va stau cu ea la dispozitie).

In privinta clasicei afirmatii: daca Dumnezeu este bun, de ce lasa sa moara atati oameni nevinovati, copii etc si nu ii pedepseste pe cei rai, raspunsul este socant de simplu: pentru ca ASTAZI Dumnezeu INCA cheama pe fiecare om la El, la mantuire. Acum cu aceasta se ocupa Dumnezeu; dar de asemenea vine timpul cand El va si judeca lumea cu dreptate si va pedepsi raul. Intrebare: Daca Dumnezeu prin absurd ar incepe sa faca acum dreptate in lume..cum spun destui...hai sa ne intrebam sincer..daca ar incepe cu MINE, daca ar incepe cu TINE ? Cum ar fi? Cum ma vad eu, cum te vezi tu inaintea lui Dumnezeu?
Este de asemenea eronata ideea ca DUmnezeu ii tot interzice omului lucruri care i-ar aduce acestuia ( omului ) placere. Daca citim simplu si cu atentie inceputul cartii Geneza observam ca Dumnezei i se adreseaza omului cu " ai voie sa...." etc. Dumnezeu nu l-a ingradit pe om. Ci dimpotriva, i-a dat voie sa se bucure de toate,,sa stapaneasca, sa decida sa aleaga. Trist, omul a ales neascultare si a pacatuit. Cand Dumnezeu a dat omului voie sa aleaga...omul a ales moartea.
Biblia este graitoare in aceasta...vedem ca pe parcursul vremurilor Dumnezeu l-a pus pe om la incercare in diferite situatii si perioade. De cate ori insa Dumnezeu a incredinta omului ceva...acel ceva a ajuns la faliment. Nu ca Dumnezeu nu ar fi stiut aceasta dar, a lasat aceasta ca o dovada.

Rautatea omului s-a manifestat la apogeul ei acum aprox 2000 de ani cand Fiul lui Dumnezeu, Isus Hristos ( El Insus Dumnezeu ) a venit pe pamant la omul pacatos...iar omul l-a respins cu o ura paradoxala si inimaginabila. L-a batjocorit, L-a scuipat, L-a torturat, rastignit si omorat. Insa "Hristos a murit pentru pacatele noastre dupa Scripturi, a fost inmormantat dupa Scripturi si a inviat a treia zi dintre cei morti dupa Scripturi".
Acum Dumnezeu nu mai cere nimic de la om. Absolut NIMIC. Tot ceea ce era omul si putea el sa faca s-a dovedit de-a lungul timpului si apoi s-a vazut la cruce. La cruce s-a vazut natura rea si pervertita de pacat a omului. De aceea si Dumnezeu nu mai cere. Ci El cheama, pentru ca a facut El totul pentru ca omul sa poata veni liber la El.

Religii...teologie...Biblie..etc. Stiti, de fapt in esenta exista doar doua cai:

Toate religiile lumii ( indiferent ca este vorba de budism, islamism, confucianism, catolicism, ortodoxism etc etc etc ) in ESENTA lor afirma un lucru: si anume ca omul este in natura lui bun dar pentru a fi primit de Dumnezeu trebuie sa se faca putin mai bun..CUM? Si aici fiecare religie isi aduce aportul: prin fapte bune, caritabile, pelerinajte, donatii, chinurea propriului trup etc.
De alta parte, Biblia afirma altceva: si anume ca omul in sine, in natura lui este rau si corupt, si ca el este condamnat si pierdut inaintea lui Dumnezeu. Nu poate face absolut nimic din el insusi pentru a fi primit de Dumnezeu. Dar arata si remediul: Dumnezeu este Cel care a facut tot, si care doreste ca toti oamenii sa vina la el, pentru a primi iertarea din partea LUi fara plata, fara alta cerinta. Acest lucru de multe ori pare fffoarte greu pentru om...pentru ca omul in mandria lui nu poate accepta ca el nu poate face chiar nimic..ci trebuie doar sa accepte lucrarea pe care Dumnezeu a facut-o deja pentru el.
Vechi 22-06-10, 22:21   #26
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

dzStom a multumit.

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-06-10, 22:28   #27
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

pentru iubitorii de astronomie
--------------------------
dzStom a multumit.

.
Vechi 22-06-10, 23:10   #28
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dan Neagu View Post
Dumnezeu nu l-a ingradit pe om. Ci dimpotriva, i-a dat voie sa se bucure de toate,,sa stapaneasca, sa decida sa aleaga. Trist, omul a ales neascultare si a pacatuit. Cand Dumnezeu a dat omului voie sa aleaga...omul a ales moartea.
Omul a ales cunoasterea; moartea a venit la `pachet`.
Moartea e o certitudine de necontestat. S-a `nascut` invingatoare. La invins o data pana si pe Dumnezeu.
Cu siguranta se murea si in Paradis, dar fara constiinta mortii. Si astfel constiinta mortii a devenit marea pedeapsa pentru marele pacat. Pentru un mar.. Un simbol.
Sincer, nu cred ca meritam asta. Sau cel putin unii dintre noi nu meritau.
E `jenant` sa mori asa; constient..
Vechi 22-06-10, 23:13   #29
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

.
Vechi 23-06-10, 01:12   #30
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

celtii aveau 3 legi, mari si late:
-sa-i cinstesti pe zei
-sa nu faci nimic josnic
-sa fii curajos.
.
Vechi 23-06-10, 12:38   #31
Initiat
Medic Dentist
tks

.

Citat:
Publicat initial de ncrstus View Post
celtii aveau 3 legi, mari si late:
-sa-i cinstesti pe zei
-sa nu faci nimic josnic
-sa fii curajos.
ar fi frumos sa fim celti.. chiar simplu
Vechi 23-06-10, 13:37   #32
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Din ce am auzit de la altii, celtii au avuit stranse legaturi cu dacii...Deci, se poate!
Vechi 23-06-10, 14:29   #33
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

cu popii si biserica am zis destule sa fiu excomunicat si ars pe rug.
Am amintit de singurul preot pe care il respect: sustinea ca teologia ne desparte, credinta ne uneste. A fost dat afara din biserica fiindca a considerat normal sa respecte existenta altor religii si exercitarea dreptului unui om de a alege in ce crede. A ajuns in Tibet, a invatat limba, traieste acolo de 4 ani, creste capre si invata copii din sat sa scrie si sa citeasca fara sa le bage ortodoxia pe gat. Dar el a ramas crestin ortodox.
Si cred ca ma opresc aici, fiindca ar trebui sa incepem sa vorbim de toate religiile si in esenta toate ne indruma spre niste reguli sociale.
.
Vechi 23-06-10, 14:34   #34
Ucenic Sef
Tehnician Dentar
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

era o chestie cu religia:
"religia , n-o arata la toata lumea si nu incerca sa mi-o bagi pe gat!"
ncrstus si relu., au multumit.

Modificat ultima data de devil969; 23-06-10 la 18:08. Motivul: poate e mai bine asa
devil969 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-06-10, 17:07   #35
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Daca ar fi invers s-ar numim endodontie
Cam la limita gluma dar incercam sa fim toleranti cu ideile exprimate pe forum
Sper sa fie inteleasa aceasta toleranta si de ceilalti eugenoli si sa nu escaladam discutia in zone necivilizate si nici sa nu abuzam de astfel de comparatii de cartier.
Multumesc

NOTA: Inca mai deliberam daca ramane mesajul tau. Parerea de mai sus este personala.

PS In fond la ce sa ne asteptam de la devil
Vechi 23-06-10, 17:27   #36
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sonila stefoni View Post
sunt oameni care au vazut ozn-uri, extraterestri, ba chiar unii care sustin ca au fost rapiti de extraterestri. Pe astia ii credem ? macar poze si filmulete cu ozn-uri exista.

.
Vechi 23-06-10, 17:43   #37
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Daca vorbesti cu Dumnezeu inseamna esti o persoana religioasa. Daca Dumnezeu iti raspunde inseamna ca esti schizofrenic

Frumusetea e ca poti sa crezi in ce doresti tu si ai de unde alege in ce sa crezi.
irenna a multumit.
Vechi 23-06-10, 18:08   #38
Ucenic Sef
Tehnician Dentar
Fara status.

.

@EMAN: Poate exprimarea e ...... putin mai ...tendentioasa, nu vreau sa fiu necivilizat si nici de cartier (sa mor io! )
am editat !
eugenol man si ncrstus au multumit.
Vechi 23-06-10, 21:36   #39
Initiat
Medic Dentist
tks

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Daca vorbesti cu Dumnezeu inseamna esti o persoana religioasa. Daca Dumnezeu iti raspunde inseamna ca esti schizofrenic

Frumusetea e ca poti sa crezi in ce doresti tu si ai de unde alege in ce sa crezi.
da , asta e frumusetea, ca noi avem propria alegere .

din video-ul de mai sus: Si cine se va inchina fiarei si chipului ei si primeste semnul ei pe fruntea lui sau pe mana lui , va bea si el din vinul aprinderii lui Dumnezeu...
...Si fumul chinului lor se suie in vecii vecilor .
Si nu au odihna nici ziua si nici noaptea ( cei care se inchina fiarei si chipului ei si, oricine primeste semnul numelui ei .Apocalipsa Sfantului Ioan cap. 14 , 9-11)

Despre semnul fiarei se adevereste in ziua de azi.. in verichipul ala ce se va implanta si e implantat deja ..
Vechi 02-07-10, 17:47   #40
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

.
Vechi 03-07-10, 00:39   #41
Initiat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Referitor la primul post (restul le-am citit pe sarite), nu mi se pare atat de profund si extraordinar. Este modul de a gandi al unui om religios, care nu gaseste explicatii logice, si se complace in ideea comoda ca toate ni se intampla pt ca nu mai suntem credinciosi.
De fapt explicatiile sunt logice. Oamenii sunt rai, fara scrupule si-si urmaresc propriile interese fara nici un pic de moralitate.
Omenirea mereu a trecut prin drame si tragedii, si oamenii s-au intrebat unde este Dumnezeul ocrotitor care-i iubeste.
Cati nu au fost ucisi in numele lui Dumnezeu in timpul Inchizitiei ? Cati au murit in Holocaust ? In razboaie stupide ? Cati oameni nevinovati erau decapitati, arsi sau torturati pana la moarte, zilnic, secole la rand ?
Oamenii au fost rai dintotdeauna si chiar au avut tupeul sa ucida in numele Domnului dintotdeauna, pt a-si impune o anumita religie.
Asa ca ce se intampla in zilele noastre nu este diferit de alte timpuri. Numai ca acum avem TV si vedem tot ce se intampla in lume.

De cand eram mica eram pasionata de mister si citeam zeci de carti pe tema asta. O sinteza sumara la ce se intampla puteti gasi in filmul Link [Necesita inregistrare pentru acces.]. Eu personal in asta cred.
Cred si in Dumnezeu, dar nu stiu daca Dumnezeu are timp pt problemele fiecarui individ.
robbycarlos a multumit.

Modificat ultima data de Ana_Karr; 03-07-10 la 12:17.
Ana_Karr este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-07-10, 13:08   #42
Initiat
Medic Dentist
tks

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de Ana_Karr View Post
Cred si in Dumnezeu, dar nu stiu daca Dumnezeu are timp pt problemele fiecarui individ.
Respect pentru asta, e ca si vorba accea : Cine L a creat pe Dumnezeu?
Un raspuns la aceste intrebari ne depaseste, e peste limita umana, dar fiecare il poate afla : Read the Bible!

sunt micut, un student, nu am un cuvant in fata unui dr, pt mine erau basme si niste prostii pana acum vre-o 2 ani, sunt doar realist fata de viata asta banala de pe pamant, care e doar "un clip" pe langa ceea ce v a urma.
sonila stefoni a multumit.
Vechi 05-07-10, 14:33   #43
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Christianity = The belief that a cosmic Jewish Zombie who was his own father can make you live forever if you symbolically eat his flesh and telepathically tell him you accept him as your master, so he can remove an evil force from your soul that is present in humanity because a rib-woman was convinced by a talking snake to eat from a magical tree... yeah, makes perfect sense
devil969 si relu., au multumit.

raulsiladi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-07-10, 14:38   #44
Initiat
Medic Dentist
tks

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de raulsiladi View Post
Christianity = The belief that a cosmic Jewish Zombie who was his own father can make you live forever if you symbolically eat his flesh and telepathically tell him you accept him as your master, so he can remove an evil force from your soul that is present in humanity because a rib-woman was convinced by a talking snake to eat from a magical tree... yeah, makes perfect sense
dvoastra ati scris asta?
Vechi 05-07-10, 14:42   #45
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de raulsiladi View Post
what was i talking about? chiar ma asteptam la postul asta. no offence, era candva "semnatura", deci, trebuia sa apara.
Vechi 05-07-10, 15:48   #46
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dzStom View Post
dvoastra ati scris asta?
nu. da' asa-i ca-i tare?

Citat:
Publicat initial de Bakai Attila View Post
what was i talking about? chiar ma asteptam la postul asta. no offence, era candva "semnatura", deci, trebuia sa apara.
what were you talking about?

offence? no offence! pt ce?

raulsiladi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-07-10, 16:26   #47
Initiat
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Respect pentru asta, e ca si vorba accea : Cine L a creat pe Dumnezeu?
Un raspuns la aceste intrebari ne depaseste, e peste limita umana, dar fiecare il poate afla : Read the Bible!

sunt micut, un student, nu am un cuvant in fata unui dr, pt mine erau basme si niste prostii pana acum vre-o 2 ani, sunt doar realist fata de viata asta banala de pe pamant, care e doar "un clip" pe langa ceea ce v a urma.
chiar crezi povestile astea ?
iti sugerez sa-l citesti pe Bart Ehrman, profesor american de studii religioase. Mai afli si tu ce e cu biblia.

.
Vechi 05-07-10, 16:37   #48
Initiat bine
Medic Dentist
Cu cine faci banging?

.
-1 (+0/-1)     

discutii pe baza religiei au fost si vor fi mereu.
eu unul cred intr-o forta supranaturala dar nu cred in biserica si in biblie.

biserica a fost, este si va fi o forma de manipulare a maselor. ca sa nu mai vorbesc de cate crime si decizii s-au facut in numele religiei. ca sa nu mai vorbesc de post. eu personal nu cred ca daca mananci carne in postul craciunului ajungi in iad. parerea mea e ca demult, cand nu existau metode de conservare si pregatire a carnii oamenii mureau in mase. nu s-a stiut cum sa se diminueze epidemia si s-a inventat postul. nu mancati carne caci veti ajunge in iad. deci revenim la manipulare.

cat despre biblie, numai cine a citit-o atent si cu adevarat vede cate contradictii sunt in biblie. ca sa nu mai spun ca in unele parti care se spun ca sunt scrise de moise se vorbeste de el la persoana a 3-a. in biblie se spune ca Dumnezeu e omniprezent si omnipotent. El stie tot. intrebarea mea: de ce a creat o lume pe care stia ca o va distruge(izgonirea din rai, potopul, apocalipsa)? o sa spuneti ca El ne-a dat liberul arbitru. Dar daca stie tot atunci trebuia sa stie ce cai vom alege si trebuia sa stie ca ne va distruge nu?
in plus biblia e scrisa de oameni. cu totii stim ca mintea umana tinde sa exagereze nu? si evenimente transmise din generatii in generatii sunt inflorite cu fiecare versiune.
un alt defect al bibliei e ca e COPIATA. daca studiem cu atentie alte culturi dinaintea scrierii bibliei ne vom soca de cate similitudini exista. pentru cei care nu au vazut, va recomand sa urmariti Zeitgeist. macar prima parte. e singurul documentar pe care s-au batut multe televiziuni dar vaticanul si guvernul SUA l-au interzis.Oare de ce?
Vechi 05-07-10, 17:46   #49
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Read the Bible!
Ai apucat sa read mai mult decat Plasmii? Mai exact, ai citit toata Biblia? Te intreb pentru ca ultima data cand am mai vorbit despre asta, raspunsul tau a fost: nu. Daca ai citit-o integral, poti s-o recomanzi si altora. Daca ai citit doar niste pasaje, nu te hazarda in recomandari. Ai rabdare pana o termini si recomanda doar pasajele pe care le-ai citit tu. Nu poti recomanda un intreg, cand tu cunosti doar mica parte, chiar daca acesta recomandare `da bine` in public.
Asa cum ti-am zis si la `carti care v-au marcat`, nu vreau sa fiu tendentios, pentru ca nu-mi bat joc niciodata de lucruri considerate ca fiind sfinte; de unii..
Sunt doar curios.
Vechi 05-07-10, 17:50   #50
Initiat
Medic Dentist
tks

.

Citat:
Publicat initial de vicmac View Post
Ai apucat sa read mai mult decat Plasmii? Mai exact, ai citit toata Biblia? Te intreb pentru ca ultima data cand am mai vorbit despre asta, raspunsul tau a fost: nu. Daca ai citit-o integral, poti s-o recomanzi si altora. Daca ai citit doar niste pasaje, nu te hazarda in recomandari. Ai rabdare pana o termini si recomanda doar pasajele pe care le-ai citit tu. Nu poti recomanda un intreg, cand tu cunosti doar mica parte, chiar daca acesta recomandare `da bine` in public.
Asa cum ti-am zis si la `carti care v-au marcat`, nu vreau sa fiu tendentios, pentru ca nu-mi bat joc niciodata de lucruri considerate ca fiind sfinte; de unii..
Sunt doar curios.
da am inceput sa o iau de la inceput cu Vechiul Testament, multumesc.
Vechi 05-07-10, 20:46   #51
Initiat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Pe mine m-au interesat fragmentele in care apar carele zeilor, chivotul legii (ce seamana uimitor cu un aparat de emisie-receptie), distrugerea Sodomei si Gomorei, ce seamana cu o bomba nucleara cu ceas (numaratoarea inversa incepuse la aparitia "ingerilor" in oras), si altele ... Nu mi le amintesc acum, ca eram mai "infocata" cand eram mica. Acum deja nu ma mai pasioneaza subiectul, pt ca nu mai reprezinta o revelatie pt mine.
E interesant deasemenea inceputul din Iehezchel, in care este descrisa in limbajul simplu si modest al vremii, un fel de nava.

In rest, "basmele" in care nu apar "ingerii" sunt pline de intelepciune si profunde. Nu trebuie citite ca niste povesti, ci trebuie "patrunse" si surprind prin complexitate.
Ana_Karr este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-07-10, 00:31   #52
Ucenic Sef
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Pai, teoretic, biblia, in forma in care este ea astazi, nu ar trebui sa fie "inteleasa" de tot ... omu`? Daca ea se adreseaza maselor....
Vechi 06-07-10, 12:32   #53
Initiat
Medic Dentist
tks

.

Citat:
Publicat initial de devil969 View Post
Pai, teoretic, biblia, in forma in care este ea astazi, nu ar trebui sa fie "inteleasa" de tot ... omu`? Daca ea se adreseaza maselor....
pai este.
Vechi 06-07-10, 21:05   #54
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sunt praf.de tot.un bun amic si pacient,27,a murit la tuzla in accidentul asta stupid.cand i-am vazut poza la tv nu mi-a venit a crede.baiat f capabil,si nu zic pt k a murit,si inainte spuneam asta.om bun si cald.
Dumnezeu sa-i ierte pe toti.

nu pot sa nu ma gandesc de ce mor atatia oameni buni. cocalarii,manelarii,jegoshii nenorociti, [...] hoti si criminali,pe care plesnesc tricourile,nu mor? NU .astia prospera,nu mor,nu au unde si cum,pt ca nu muncesc,nu au stres,mor doar in accidente de mashina,poate,pt ca de regula omoara ei pe altii.

Modificat ultima data de ncrstus; 06-07-10 la 23:52. Motivul: scuze... interpretabil...
dentist este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-07-10, 23:44   #55
Ucenic Sef
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
pai este.
Si ai inteles ceva din ea ?
Vechi 07-07-10, 00:09   #56
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dentist View Post
nu pot sa nu ma gandesc de ce mor atatia oameni buni. cocalarii,manelarii,jegoshii nenorociti, [...] hoti si criminali,pe care plesnesc tricourile,nu mor? NU .astia prospera,nu mor,nu au unde si cum,pt ca nu muncesc,nu au stres,mor doar in accidente de mashina,poate,pt ca de regula omoara ei pe altii.
cine a zis ca moartea e ceva rau? E dureros pentru cei care raman in urma celui plecat, dar daca cel plecat si-a facut un sens in viata, moartea e un castig pentru el. Mai uita-te la asta:
Mie nu imi e frica de moarte pentru ca stiu ce se va omtampla atunci cu mine, dar imi va parea rau pentru suferinta celor care raman dupa mine (sot, copii, parinti).
radualionte a multumit.

.
Vechi 07-07-10, 04:01   #57
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Cine a zis ca moartea e ceva rau? Cand un tanar moare la 27 de ani, iti spun eu: moartea e ceva groaznic, ceva ce nu poate fi descris in cuvinte.
Moartea e cea mai odioasa `inventie` a lui Dumnezeu de-a ne spune ca totul s-a incheiat. Si nu atat moartea propriu-zisa cat modul in care mori, pentru ca nu oricine are `norocul` sa moara in somn. E destul de usor sa facem filozofie asupra mortii, fara a avea constiinta mortii treptate. Ce mangaiere poti sa aduci unui om pentru care fiecare secunda este o agonie.. Iluziile teologice? Ajuta, dar doar pana in clipa in care durerile devin insuportabile si mai puternice decat demnitatea pe care ti-o da asa-zisa speranta in nemurire. Acel om deja `stie` tot, nu mai poate fi pacalit de iluzii luminoase, pentru ca universal infinit in care a trait si a sperat s-a contractat intr-o unitate de masura pe care nu o intelege, dar o simte. Inconstientul devine constient si poate abia atunci durerea constienta se transforma in altceva. Ceva ce nu mai face parte din el..
Nu se poate spune: `nu-mi este frica de moarte`, fara a trai experienta mortii, fara a gusta macar putin din `deliciile` ei. Cu ajutorul credintei poti, eventual, s-o transformi intr-o acceptare, desi mai corect ar fi resemnare. Chiar si sinucigasii o au, si daca recurg la gestul suprem, nu o fac pentru ca n-au frica, ci pentru ca nu mai suporta viata din ei.
Anticii `stiau` sa moara, oamenii moderni, nu. Valorile vietii in care au trait cantaresc prea mult si asta ii impiedica sa `inteleaga` ca viata si moartea sunt totuna. Pot doar s-o spuna in cuvinte.
Fiecare isi traieste misterul propriei vieti si e pacat sa se spuna: `ala cum de nu moare`, chiar daca este un manelist rudimentar si dizgratios. Finalul vine oricum si tot aia e..
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, afara, ajutor, asociere, baie, caz, diferenta, discutie, dreptul, dumnezeu, elev, filme, glume, intrebare, lase, lege, mail, marea britanie, mers, mesaje, mie, obligatorie, parte, presedintele, profu, protectia, rece, serios, simplu, slujba, straini, sua, subiecte, supra, vara, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (13:58) timp.

Alegeti schema de culori preferata: