Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

care e faza cu bancile astea?

discutie din eugenol.ro : e a doua oara cind sint sunata pe telefonul fix de la nu stiu ce banca (nu cred ca ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona de relaxare > Relaxare > Viata nu e o gangrena simpla
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree1Multumiri
  • 1 Scris de ann

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 12-03-10, 15:47   #1
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Default care e faza cu bancile astea?

e a doua oara cind sint sunata pe telefonul fix de la nu stiu ce banca (nu cred ca aceeasi) sa fiu intrebata despre unul sau altul dintre vecini... vecini pe care nu-i cunosc, dar si daca i-as cunoaste nu as da nici o relatie despre ei prin telefon nu stiu carui strain...

care e faza? ca eu nu inteleg... ca ce chestie ma suna pe mine?
sa sune la politie sau la informatii!
Vechi 12-03-10, 16:24   #2
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Probabil ii verifica.Cine stie...Pe mine m-au sunat de la banca sa intrebe de tehnicianul meu(stiam ca isi facuse un credit ca sa-si faca laboratorul).M-au intrebat cat lucreaza,cati bani ii dau.I-am zis ca nu mi se pare ok sa dau astfel de date oricui,si mi-e greu sa fac acum un calcul pentru o luna.("Mucles,bre,ce te preocupa pe tine cati bani face tehnicianul meu??).Dar face peste 1000ron pe luna(Adica :are destui bani sa achite ratele)?.Sigur,ii dau chiar mai mult de atat(Mama voastra de magari cu verificarile voastre de 2 lei)
La 1 minuta dupa ce inchid,suna tehnicianul:Vezi ca o sa te sune de la banca!!Zi-le ca fac multi bani!!
Vechi 12-03-10, 16:42   #3
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

sa presupunem ca ar fi asa... ce as putea sa stiu eu dpdv financiar despre vecinii mei? in afara de ce tip de masina au parcata in fata blocului
Vechi 12-03-10, 17:20   #4
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Probabil se asigura ca intr-adevar aia e adresa la care locuiesc,ca nu actele falsificate.Cine stie ce le-a bubuit mintea
Vechi 13-03-10, 14:17   #5
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nico View Post
e a doua oara cind sint sunata pe telefonul fix de la nu stiu ce banca (nu cred ca aceeasi) sa fiu intrebata despre unul sau altul dintre vecini... !

Dar oare faptul ca cei care suna si se recomanda ca fiind de la banca poate fi luat ca sigur? Eu inclin sa nu, eu stiu ca de la banca suna in conditiile in care tu, cel care vrei sa iei un credit , afirmi ca poate da relatii despre starea ta financiara cutare sau cutare. Sau daca esti angajatorul lor, dar tu afirmi ca nici nu-i cunosti bine pe vecini
Vechi 13-03-10, 14:23   #6
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de dr. patricia View Post
Dar oare faptul ca cei care suna si se recomanda ca fiind de la banca poate fi luat ca sigur?
buna intrebare, m-am gindit si eu la asta...
poate ca sint ceva recuperatori , hihihi....
Vechi 13-03-10, 20:53   #7
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sau noul tip de hoti, cei care actioneaza inteligent. De unde sa stie cei de la banci care-ti sunt vecinii si de ce i-ar interesa??
Mona Lisa a multumit.
Vechi 13-03-10, 21:07   #8
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

asa e, nu exista asa ceva! Daca au vreo problema, sa scrie o scrisoare si sa faca o programare la banca pentru o discutie! Asa si eu pot suna pe cineva si sa ma prezint ca mai stiu eu ce si cine, si sa iti cer numere de cont, oare mi le-ai da? Nu cred!
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-03-10, 21:28   #9
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Eu am avut o chestie asemanatoare cu asistenta mea care a luat un credit pentru locuinta. Dar fata m-a avertizat ca o sa ma sune cei de la banca, sa le confirm ca intr-adevar ea e angajata la mine si ca in ceea ce priveste datele despre locul de munca (salariu, contract pe perioada nedeterminata) sunt cele inscrise de ea pe cererea de acordare a creditului. Nu m-au mai sunat, in schimb au sunat la locul de munca al sotului. Dar repet, lucrurile astea le-am stiut dinainte.
Vechi 14-03-10, 05:00   #10
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Vorbim de lucruri diferite.

Nico, daca mai primesti astfel de telefoane, cere-le datele de identificare, functia si spune-le ca vrei sa te interesezi mai inainte la banca la care lucreaza ei. Daca ii abordezi astfel si nu se ocupa cu ceea ce declara, ii sperii si scapi de telefoane din partea lor.
Si putina atentie ce vorbesti si cu vecinii. Cum te-au sunat pe tine, ii pot suna si pe ei si se trezeste vreo babuta saritoare din fire, sa le dea detalii despre tine. Crede-ma ca cele de la mine din bloc stiu cand plec si vin.
Si poate te trezesti dupa vreun concediu cu casa vraiste.

Poate sunt eu mai paranoica din fire, dar e bine sa fim prevazatori si sa dam putina atentie si lucrurilor care par "facute aiurea".
Vechi 14-03-10, 10:27   #11
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Sau cel mai bine nu intra deloc in amanunte , banui ca nimanui nu i-ar placea ca ,,vecinu,, sa dea date despre tine, indiferent cat de credibili par cei care te suna. Eu, cel putin ii trimit la plimbare pe toti cei care ma suna in scopuri mult mai putin dubioase decat acesta
Vechi 14-03-10, 10:38   #12
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de ann View Post
Poate sunt eu mai paranoica din fire, dar e bine sa fim prevazatori si sa dam putina atentie si lucrurilor care par "facute aiurea".
da, si eu prefer genul asta de abordare, in masura in care e posibil. (pavaza buna trece primejdia rea)
--------------------------
--------------------------
Citat:
Publicat initial de dr. patricia View Post
Eu, cel putin ii trimit la plimbare pe toti cei care ma suna in scopuri mult mai putin dubioase decat acesta
idem
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
afara, ata, banca, bancile, buna, chestie, cunoaste, cunosc, faptul, faza, financiar, fiu, fix, forma, genul, informatii, inteleg, intrebare, masina, mine, plimbare, rece, recomanda, relatie, sigur, strain, telefonul, vecini

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (09:33) timp.

Alegeti schema de culori preferata: