Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Pacientii spun lucruri... traznite

discutie din eugenol.ro : pacienta tanara... - d-na dr., de cateva zile am ceva intre masele si nu pot sa scot; cred ca-i ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona de relaxare > Relaxare > Viata nu e o gangrena simpla
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree181Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 02-03-07, 23:21   #58
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.

pacienta tanara...

- d-na dr., de cateva zile am ceva intre masele si nu pot sa scot; cred ca-i un fir de par
mentionez: nu avea mustata.
titiluka este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-03-07, 17:50   #59
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

doctorul: clatiti!
pacientul: cu apa?
Vechi 05-03-07, 18:59   #60
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Rest radicular 38. Chin. Insist. La un moment dat, pacienta imi spune: "Poate o fi buna!..."
k.Adina a multumit.
nest este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-03-07, 15:22   #61
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pacienta varstnica,extrem de vorbareata,tonica-desi a depasit 80 ani-,proba de machete,edentatie termino-terminala bimaxilara,cu machetele in gura(si eu disperat ca-mi poate sufla dintii pe jos):
-Domnu'doctor! Si sa stiti,nu va luati dupa unu' si altu',sa stiti si tineti cont ca eu sunt capricorn!
Habar n-am ce-o fi vrut sa spuna! M-am repezit sa-mi scot machetele!
k.Adina a multumit.
Neagu Stefan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-03-07, 00:36   #62
La primele mesaje
MD Rezident Ortodontie
Fara status.

.

...inainte de anestezie:

"acuma o sa va bag ceva in gura"
mateicrisan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-03-07, 00:41   #63
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

matei, bine ai venit pe eugenol.... ce ai spus tu merge la "si medicii spun lucruri traznite"...
Vechi 07-03-07, 00:53   #64
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Venind de la cabinet, aceeasi problema cu mirosul hainelor a eugenol, ,,Mam
dentisteo este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-03-07, 00:02   #65
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Programez o pacienta pentru extractie; ii recomand sa fie odihnita si sa manance inainte de sedinta.
Lipotimie.
O intreb: "Ati mancat inainte?"
Raspunde: "Da. Un ceai!"
Andrushk a multumit.
nest este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-03-07, 00:05   #66
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

l-o baut fara zahar....
Andrushk a multumit.
Vechi 08-03-07, 21:17   #67
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Va amintiti de pacienta capricorn de alaltaieri? Ei,azi i-am terminat protezele,amandoi incantati! Mi-a promis data viitoare din proria ei initiativa niste fasole cat prima falanga a medius-ului! Am rugat-o ca boabele sa nu fie negre ca sa nu facem funingine in cabinet!
.
Vechi 10-03-07, 02:06   #68
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Draci?

Pustiulica de 7 ani total needucat in prezenta mamei.Pt.ca nu am vrut sa-i fac pe plac ,cu pumnii stransi,cu niste ochi care puteau sa ma spintece de nervi imi spune printre dinti: ma il aduc te tata si asa iti f..te 2 palmi.Maica-sa saraca , galbena verde de 2 sedinte isi tot cere scuze...Andrea
k.Adina a multumit.
Andrea Kovacs este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-03-07, 23:28   #69
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

seldenro este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-03-07, 08:02   #70
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Chimicala

"...sunt si eu inginera chimista,am lucrat si eu in cercetare....crosetele astea sunt oribile(ed.T-T Mx)....suntem in secolul 21...stomatologia asta n-a mai progresat cu nimic ?....cu sarma ?"
M-am conformat si cu orice risc le-am taiat imediat.Am ramas cu senzatia pe care ti-o lasa o poarta pe care n-o poti inchide (stiti ca la tara la unele gospodarii sarace poarta e prinsa de gard printr-un inel de sarma)
.
Vechi 24-03-07, 13:16   #71
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Tribologie

Sunt sigur ca habar nu aveti ce inseamna "tribologie".Va iert! Eu am aflat de la un fost pacient venit cu mai multi ani in urma in cabinet,inginer mecanic (pe scurt,stiinta uzurii mecanice sau altfel,a merge fara ulei).
Asta stia bine.M-a surprins insa acuza lui:"Am fost la dr.(cutare) si nu mi-a pus nici macar un Chlumschi!" De unde stia de Chlumschi?
M-am lamurit mai tarziu,cunoscandu-ne mai bine si,mergand amandoi cu sotiile la un bar de noapte pe litoral unde nu mai erau locuri.L-a luat pe chelner direct:
-Mai nea Paraschivescule,pune-ne si noua o masa!
-Imediat!
-Il cunosti? intreb;-De unde stii cum il cheama?
-Nu-l cunosc! Scria pe ecuson!
Asa m-am prins cum a retinut Chlumschi de pe eticheta flaconului doctorului de care era nemultumit.
.
Vechi 24-03-07, 13:49   #72
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Ieri..pacienta in varsta foarte sugubeata....eu la finisarea bonturilor in vederea amprentarii ma tot uitam la relatia ei intermaxilara care se modificase evident....si incercand sa-i explic, ii zic:
-" Stiti nu mai aveti aceeasi relatie ca in tinerete....bla bla..."
Pacienta raspunde:
-" Si eu as vrea sa mai am relatia din tinerete....!!!!"

Kitty1604 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-03-07, 00:54   #73
Initiat bine
MD Endodont
Fara status.

.

apropo de gustul de la diga. Folosesc niste folii cu arome de fructe. Pasiunea pacientilor. Povestesc apoi unui coleg si ajungem amandoi i acelasi moment la concluzia: ca al prezervativele cu arome
.
Vechi 25-03-07, 00:57   #74
Initiat bine
MD Endodont
Fara status.

.

am avut o pacienta mai in varsta care a venit sa ii fac o proteza.
Si din 5 in 5 minute ma tot intreba: da masura cand mi-o luati
am aflat ulterior ca era vorba de amprenta.
.
Vechi 23-04-07, 01:28   #75
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

acum 4 zile intra in cabinet o fetita frumoasa de 14 ani ptr "a-si pune o plomba", se aseaza pe scaunul dentar si deschide gura sa vad si eu unde e baiul. Imi arata 46, cu o distructie coronara masiva (doar peretele mezial e intreg si putin din fata ocluzala tot spre mezial). Suflu cu aer, doare putin. Ii zic ca acest dinte probabil necesita scoaterea nervului si ca pentru asta tb sa fac anestezie.
Raspunde: "nu vreau sa-mi scoateti nervul. Vreau plomba pe dinte". Ia sa ma uit mai bine- zic eu si pun o buleta de vata vestibular si lingual si usuc dintele. "Si fara vata, va rog". "Si ca sa nu uit' fara anestezie!"
Imi venea za-i zic "oare nu vrei plomba pe dinte si fara a deschide gura?!"
"Sa stiiti ca la cine am fost inainte mi-a pus plomba doar dupa o simpla curatire a dintelui. Deci nu e nevoie de a scoate nervul"
"Si cand ti-a pus plomba acest medic? Sigur a fost ceva provizoriu!"
"Nu, era de culoare dintelui si definitiva. L-a pus acum o luna si de o saptamana a cazut" Iar dintele era negru si cu kg de dentina ramolita.

Dupa cateva minute bune de explicatii ca scosul nervului este ptr salvarea dintelui, izbucneste intr-un plans Astfel a tb sa chemam pe tatal ei ca sa dea verdictul ca "e voie sa-i fac pulpectomie"
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/viata-gangrena-simpla/1006-pacientii-spun-lucruri-traznite/

Ce sa fac ca era fata unui cunoscut si am rabdat, ca altfel ii dadeam papucii sa nu-mi manance nervii cu mofturile ei

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-04-07, 02:09   #76
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

te admir, eu o invitam afara si daca era fata tatalui meu.
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-04-07, 13:16   #77
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sonila deaja m-am enervat!
Asta pentru ca am intrat in atmosfera descrisa de tine.
Situatia asta nu cred ca se poriveste la " lucruri ... traznite" ci la ceva gen " pacientul nostru -stapinul nostru"!
Si in timp ce tu ascultai ce nu ai voie sa faci te gindeai daca are teren alergic , daca ai rx, cum o sa se instaleze anestezia la spix , cite canale are acel 46 , etc...
Rabdare , muulta rabdare !
Nu are de unde sa stie un copil de 14 ani ce e bine ptr. el.
Daca nici tatal nu vrea sa stie ( fie el si prieten) atunci , evident nu se poate colabora .
sonila stefoni a multumit.
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-04-07, 14:04   #78
Ucenic timid
Medic Stomatolog
I'm waiting for my screening

.

Default initial m-am speriat...dar pe urma m-a pufnit rasul...

la o extirpare sau obt composit (numai stiu) ,fac izolatia,pun aspiratorul ...pacient la vreo 40 de ani...mai de la tara!
izolatia facuta de vreo 1 min jumate...si fara sa fac nimik ink la pac...il vad deodata ca se inroseste,albeste,ci ochii peste cap...si se vedea ca sufera enorm de tare de ceva!
eu oarecum ma panichez si mirat ptr ca stiu ca nici nu incepusem lucrul...
cand...deodat pacientul...incepe sa scoata tot ce tine de izolatie ...si incepe sa respire de parca isi tinuse respiratia...
dupa vreo 10-15 sec il intreb ce s-a intamplat....LOLZ...si ce imi spune pacientul...:
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=1006
-ce ati patit?
-pai numai puteam sa respir!
-cum asa!?
-pai nu stiam ca am voie sa respir! 8) :P
numai puteam de ras.....
sa mor nu alta
cici7fcnb7 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-04-07, 14:07   #79
Ucenic timid
Medic Stomatolog

.

Citat:
Publicat initial de nest
Programez o pacienta pentru extractie; ii recomand sa fie odihnita si sa manance inainte de sedinta.
Lipotimie.
O intreb: "Ati mancat inainte?"
Raspunde: "Da. Un ceai!"

lolzzzzzzzzzzzzzz
foarte tare frateeeeeeeeeeeeeeee
.
Vechi 23-04-07, 14:11   #80
Ucenic timid
Medic Stomatolog

.

Citat:
Publicat initial de sonila stefoni
acum 4 zile intra in cabinet o fetita frumoasa de 14 ani ptr "a-si pune o plomba", se aseaza pe scaunul dentar si deschide gura sa vad si eu unde e baiul. Imi arata 46, cu o distructie coronara masiva (doar peretele mezial e intreg si putin din fata ocluzala tot spre mezial). Suflu cu aer, doare putin. Ii zic ca acest dinte probabil necesita scoaterea nervului si ca pentru asta tb sa fac anestezie.
Raspunde: "nu vreau sa-mi scoateti nervul. Vreau plomba pe dinte". Ia sa ma uit mai bine- zic eu si pun o buleta de vata vestibular si lingual si usuc dintele. "Si fara vata, va rog". "Si ca sa nu uit' fara anestezie!"
Imi venea za-i zic "oare nu vrei plomba pe dinte si fara a deschide gura?!"
"Sa stiiti ca la cine am fost inainte mi-a pus plomba doar dupa o simpla curatire a dintelui. Deci nu e nevoie de a scoate nervul"
"Si cand ti-a pus plomba acest medic? Sigur a fost ceva provizoriu!"
"Nu, era de culoare dintelui si definitiva. L-a pus acum o luna si de o saptamana a cazut" Iar dintele era negru si cu kg de dentina ramolita.

Dupa cateva minute bune de explicatii ca scosul nervului este ptr salvarea dintelui, izbucneste intr-un plans Astfel a tb sa chemam pe tatal ei ca sa dea verdictul ca "e voie sa-i fac pulpectomie"

Ce sa fac ca era fata unui cunoscut si am rabdat, ca altfel ii dadeam papucii sa nu-mi manance nervii cu mofturile ei

eu o invitam la un suc....ca era clar ca nu avea chef de stoma...si de altceva...
iti dai seama cum va face in prima ei noapte de dragoste!?
lolz...imi si imaginez
.
Vechi 28-04-07, 22:53   #81
Ucenic
Fara status.

.

o tipa....des sub diga...... inainte sai var mouth propu.... cosmiiiineeeee,imi doresc sadorm la tine, sa poti sami faci ce vrei
drhuplea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-04-07, 23:02   #82
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drhuplea
o tipa....des sub diga...... inainte sai var mouth propu.... cosmiiiineeeee,imi doresc sadorm la tine, sa poti sami faci ce vrei
era safe ca pusesei diga
Vechi 07-05-07, 16:13   #83
Ucenic timid
Medic Stomatolog

.

Citat:
Publicat initial de diana stoica
Citat:
Publicat initial de drhuplea
era safe ca pusesei diga

e treaba cu CAOCHIUKU!? :wink:
.
Vechi 07-05-07, 18:17   #84
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default politistu la dentist

fac un Spix pt. o pulpectomie la 4.6.
Politistu' (foarte serios) : Dupa ce va faceti treaba imi dati ceva sa treaca anestezia, sau raman asa?
Ma uit la asistenta, ea la mine , si imi zic: astia au scoala nu gluma!
Si cand ma gandesc ca nu mai am permis 3 luni...mai bine nu mai faceam anestezia aia de loc
ignea2005 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-11-07, 16:58   #85
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am tot auzit:
- cel mai des: "am venit sa scot o masea"
-de la cei "cu experienta": "am venit sa extrag o masea"
Ei bine, poporul roman este unul de poeti.
Zilele trecute, in timp ce lucram, se deschide usa, un tip baga capul pana la gat si spune: "Puteti sa trageti o masea?"
.
Vechi 22-11-07, 16:49   #86
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

urmeaza: "Puteti sa trageti la masea?"
Vechi 05-02-08, 23:55   #87
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am avut mai demult un baietzash care venise cu falca umflata si dupa ce i-am facut drenaj si initial s-a ridicat de pe scaun,ma trezesc cu el inapoi si cu mama-sa in usa sa ma intrebe daca nu pot sa-i desumflu falca brusc si dintr-o data...
Vechi 06-02-08, 22:37   #88
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

hai sa va dau un roman foileton. Sunt sigur ca mai sunt membrii de pe eugenol ce azi au primit acest mesaj :

Stimate domnule doctor,
Am adresa de pe internet si indraznesc sa va cer un o parere , un sfat.

In partea stanga am avut o lucrare din acrilat si gaudent fixata pe canin , 2 premolari si maseaua de minte( caninul era obturat, un premolar devitalizat , unul obturat si cu un mic pivot metalic, un spatiu liber si maseaua sanatoasa)
Nu aveam nicio durere, lucrarea era frumos executata, dar stomatologul mi-a recomandat sa o schimb cu una din portelan, ca are o vechime de 9 ani.
Lucrarea a dat-o jos foarte greu, a taiat gaudentul , a taiat-o in doua, a dat cu ciocanul si dalta. Am facut radiografie si mi s-a spus ca trebuie extras premolarul deoarece este fracturat, dezobturat caninul si premolarul cu pivot si devitalizata maseaua.Mi-a extras primul premolar si cand a incercat sa dezobtureze premolarul cu pivot mi-a spus ca si acesta este fracturat si trebuie extras. Mi-a dezobturat caninul a introdus o solutie de hipoclorit de calciu, la cimentat slab si mi-a spus sa revin peste 2 saptamani. La doua ore au inceput dureri insuportabile. Am luat algocalmin, ibuprofen, dar nu cedeaza durerile.
Va rog, daca aveti amabilitatea sa-mi spuneti ce trebuie sa fac de acum incolo:
- trebuia data jos lucrarea sau putem sa o mai tin , neavand nicio durere?;
- trebuiau facute cele doua extractii sau se putea salva cate o jumatate de radacin?;
- e posibil sa se fi fracturat primul cand s-a scos lucrarea si al doilea cand s-a umblat cu freza pentru dezobturare, lovind pivotul care a actionat ca o pana?
- e necesar sa fie devitalizata maseaua sanatoasa care a fost sub lucrare sau e mai bine sa nu accept devitalizarea?
- cat de rezistenta poate fi o lucrare fixata pe canin si masea cu trei goluri.
- la cat timp de la extractie se poate pune lucrarea noua?
- se poate face o lucrare provizorie care sa acopere caninul care este acum, in urma dezobturari, doar de 2 mm si golul imens ?

Cu multumiri,
Eliana
Vechi 06-02-08, 22:43   #89
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

si raspunsul meu, probabil plin de greseli de ortografie , spre deliciul lui Louis :wink: (Dr Louis pe care l-am declarat sincer genial cititndu-i eseul despre cursul de implanto).....

Alte variante de raspuns voi ce ati fi dat ?

Buna seara,

Va multumesc pentru email-ul trimis, insa as vrea sa va spun de la bun inceput ca nu se pot acorda consultatii prin email, telefon sau alte mijloace de comunicar. Din pacate (sau fericire) aceasta meserie nu se poate realiza decat langa pacient, examind clinic si paraclinic situatia respectiva.

Am sa incerc totusi sa va aduc niste lamuriri, care sunt afrimatii generale, insa poate au oarecare legatura si cu cazul Dvs. O consider ca o informare generala a Dvs despre aspecte de medicina dentara:

- o lucrare protetica din gaudent (sau orice metal) si acrilat nu poate fi considerata o lucrare protetica defintiva. Desigur ca din motive financiare se mai apeleaza la aceste solutii sociale si in zilele noastre, insa acrilatul este un material cu caracter temporar in protetica fixa, deci mi se pare de bun simt ca orice medic care observa la pacientii sai lucrari din acrilat sa ii informeze ca asa ceva nu reprezinta un standard corect de calitate.

- o lucrare protetica pentru a se indeparta are nevoie sa fie taiata cu freze, utlizate sisteme speciale de descimentat punti/coroane (care pot semana popular vorbind cu un fel de ciocan....)

- vechii pivoti metalici, mai ales daca au fost conceputi destul de lungi si de o grosime mare, sunt factori favorizanti pentru fracturile radiculare. Daca Dvs. aveti pivotul de cel putin 9 ani, banuiesc ca si al Dvs. era metalic. Se intampla din pacate sa constatam cand se indeparteaza pivotii metalici ca dedesubt radacina e fracturata si atunci nu mai exista nici o alta alternativa decat extractia. Sansele ca acea fractura sa se realizeze in timpul indepartarii pivotului sunt extrem de mici sau inexistente.

- in tratamentele de canal intr-adevar este nevoie sa se realizeze uneori aplicarea unui medicament care se numeste hidroxid de calciu. Acesta are rolul de a potenta curatarea antibacteriana a canalelor radiculare. In prezent (adica in ultimii 60 de ani la nivel international) este medicamentul de electie pentru tratarea infectiilor canalelor. Ma bucur sa aud ca si medicul Dvs a realizat aplicarea hidorxidului de calciu in cazul Dvs.

- Se intampla frecvent ca postoperator dupa un tratament de canal pacientul sa aiba cateva zile-o saptamana dureri la nivelul dintelui. De cele mai multe ori durerea este semnul unui tratament corect (medicul a curatat canalul pana la varf, adica pana la nivelul osului, si atunci evident ca tesutul osos se resimte, si in functie de fiecare organism, senzatia dureroasa poate fi mai mare sau mai mica). Pentru tratamente de canal, durerea post-operatorie violenta se trateaza cu o combinatie de medicatie : paracetamol 1000mg si ibuprofen 600mg, o data la 6 ore . ceea ce stiu ca pentru un pacient roman si european in general pare enorm, insa acestea sunt dozele eficeinte. Cu siguranta luand un singur ibuprofen de 200 mg la 6 ore durerea nu este calmata.

- uneori cand se realizeaza noi coroane sau punti, este nevoie sa se faca tratamente de canal la dinti care initial pareau ca nu au nici o problema cu pulpa dentara (adica popular spus nervul dentar). In special cand e vorba de lucrari noi ceramice, cand medicul trebuie sa slefuiasca mai mult din dinte, exista sanse ca sa apara nevoia unui tratament de canal. Daca se slefuieste un dinte integru, sanatos, slabe sanse sa fie nevoie. Daca se slefuieste ca in cazul Dvs. un dinte ce deja fusese slefuit inainte, care probabil are si unele probleme carioase, exista sanse mari sa aiba nevoie de extripare (tratament de canal).

- nu este de compteneta mea sa afirm cand este sau nu rezistenta o lucrare protetica pe mai multi dinti intinsa. Deoarece eu realizez strict tratamente endodontice. DIn cunostiintele de baza de stomatologie insa, probabil ca o lucrare ce se sprijina de la canin pana la molarul doi, este undeva spre limita rezistentei (asta nu inseamna ca nu are sanse sa fie functionala un timp lung; depinde si de situatia la maxilarul opus, adica ce fel de dinti se opun acestei lucrari). Varianta care o puteti cere medicului Dvs este de a va spune daca se poate realiza si altceva, cum ar 3 implanturi de ex. Desigur e o varianta mai biologica si mai sanatoasa, dar si mai costisitoare.

Sper ca v-am ajutat cu ce am scris aici, insa ceea ce conteaza cel mai mult este sa discutati sincer cu medicul Dvs toate aceste aspecte. Relatia medic-pacient se realizeaza pe incredere reciproca si doar comunicand impreuna reusiti sa obtineti rezultatele scontate.

Va doresc o seara placuta !

Dr. Roberto Cristescu
Vechi 06-02-08, 23:11   #90
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Robby, ai o rabdare de calugar budist, man!
.
Vechi 07-02-08, 01:34   #91
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Sau altfel spus Hottentottenstottertrottelmutte rattentater.
Vechi 08-02-08, 10:37   #92
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

-Ca sa ma dezumflu am luat de la farmacie niste AXOCILINA!
.
Vechi 08-02-08, 11:43   #93
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

robert, ce ai zice daca ti-ai luat teapa? Adica pacientul ar putea fi un coleg de al nostru plicitisit (aka shelutza) care ar fi curios cum isi denigreaza dentistii colegi, ca iti garantez ca probabil 80% din medici i-ar fi scris "Mamaaaaaaaaa, ce porcarii, ala ti-a rupt dintii, nu tebe scos nervul, nu trebuia schimbata lucrarea, vino la mine la un doctor adevarat"

De ce banuiesc ca mailul a fost trimis la misto de un alt medic? Parca prea stie ceva termeni de specialitate si parca prea gandeste medical. Dar poate gresesc eu.

oricum, diplomatia ta ma lasa speechless mereu.
Vechi 08-02-08, 19:24   #94
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Augustin , eu cred ca procentul de 80% este f. pesimist!
NU vreau sa cred ca fac parte dintr-o breasla mercantila si rea !

Saptamina asta am avut o ...convesratie cu o pacienta care m-a uimit cite amanunte ...stomatologice stia ! Mi-a raspuns senina ...ca de pe net!
Daca pacienta care a trimis mail-ul ( nu cred ca-i stelutza ) vrea sa afle a doua parere ...OK! Asta daca o face cu bune intentii !
Au nevoie de timp si de lamuriri ca sa inteleaga ce se petrece cu ei si , in final, sa accepte planul de tratament.
Poate , de ce nu , un pret mai mare ii face sa retina ca se cheama ...devitalizare ...si nu scos de nerv / 30 de lei!

RESTECT inca odata ptr. Robert , de la care invatam nu numai endo ci si ...diplomatie , cum spui tu!
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-02-08, 18:11   #95
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

Si mie mi se pare facatura scrisoarea. Nu neaparat de catre un medic dar pare cam trasa de par si cere pur si simplu de la interlocutor o acuzatie de malpraxis. O fi vreun avocat fara ocupatie.
florin dediu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-02-08, 01:45   #96
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

We we'll never know...daca e facatura sau nu....

Dar poate o sa aflam vreodata !

Eu eram convins ca si unii dintre voi ati primit asa ceva....

Raspunsul ei la ce am scris eu :

Buna dimineata,

Va multumesc mult . Sunt profund impresionata de raspunsul dv plin de solicitudine.Problemele persoanelor cu afectiuni dentare sunt reale si de multe ori mai grave in plan psihic decat fizic si au nevoie de intelegere din partea medicilor . Am sa va tin la curent cu evolutia si rezolvarea problemei mele.
Va doresc din suflet sa fiti sanatos si rasplatit cu tot ce aveti nevoie.
Vechi 15-02-08, 12:54   #97
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

dupa raspunsul ei tind sa cred ca a fosat pe bune si ma caiesc de gandurile care mi-au bulversat mintea.
Vechi 19-02-08, 17:25   #98
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dupa consultatia initiala dl. dr. spune:
Doamna va trebui sa facem doua proteze,una superioara[maxilara] si una inferioara[mandibulara]!
Dl.dr,platesc cat trebuie dar va rog sa-mi faceti doua proteze superioare!
zachei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-02-08, 19:38   #99
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

dar de dinti din cristal ati auzit?
eu azi
Andrushk a multumit.
Vechi 18-03-08, 16:42   #100
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Edentatie subtotala maxilara,totala mandibulara-pacienta:
-D-nu dr.,daca o sa-mi faceti niste dinti frumosi o sa rad si la copaci...
.
Vechi 20-03-08, 23:13   #101
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

i s-a intimplat unui coleg... un pacient suna dorind sa stie care este orarul medicului.... "domnu' dr, pina la ce ora sinteti la salon?"
Vechi 20-03-08, 23:20   #102
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

La concurenta ....
Suna telefonul si raspunde medicul din tura inversa:
-Alo!....cum lucreaza dr.X ?
-Nu prea bine,stimata doamna.
k.Adina a multumit.
.
Vechi 20-03-08, 23:26   #103
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nico View Post
i "domnu' dr, pina la ce ora sinteti la salon?"
Am cumparat de cativa ani un teren la marginea orasului,pe care am inaltat o casuta din lemn,am facut un padoc pentru caini,am infiripat o livada,o gradina pentru legume,,etc.,unde imi petrec sfarsitul de saptamana.Unul din vecini vazandu-ma cu sapa in mana mi-a zis:
-D-le dr.,de ce nu va aduceti si atelierul aici?
.
Vechi 20-03-08, 23:58   #104
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

doctore, am venit sa imi scot maseaua din fund.
drcalinc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-03-08, 14:12   #105
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

M-am intalnit in oras intamplator cu o pacienta :
"vai, doamna doctor, era sa nu va recunosc daca sunteti in haine de oameni"
De aici am ajuns la concluzia clara ca dentistul nu-i om, asta-i sigur....
Vechi 21-03-08, 16:30   #106
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

De Luni ma duc la serviciu in rochie de seara.
.
Vechi 21-03-08, 22:48   #107
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

In piata un tanar se tot uita fix la mine.Il vedeam cu coada ochiului ca ma studiaza.Platesc marfa.El:
-Aaaa! Dv sunteti domnul dr?
-Da.....?????....
-Cand eram mai mic mi-ati scos o masea la policlinica.N-am sa va uit niciodata!
-?!...A fost bine?
-N-am sa va uit niciodata!Mi-ati zis:sa nu mai ragi asa ca un magar!
-
Andrushk a multumit.
.
Vechi 22-03-08, 22:32   #108
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

pacienta:nu pot ramane la programare pentru ca bioritmul nu este favorabil!
tudor craioveanu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-03-08, 21:07   #109
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pe asta : ,, ma doare doar cand ma dau cu rolele " ati auzit-o?
drmacasa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-03-08, 23:24   #110
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de drmacasa View Post
Pe asta : ,, ma doare doar cand ma dau cu rolele " ati auzit-o?
e tare.... zi-i sa inchida gura cind se da cu rolele
Vechi 27-03-08, 18:15   #111
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

povestire dupa prima experienta cu diga: am fost la domnu doctor (eu, desi stie ca sunt student) si mi-a pus un prezervativ pe gura .... era o folie albastra
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-03-08, 19:41   #112
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

Smile

la mine diga se cheama "predatoru" fiindca un prieten s-a pozat cu ea si a zis ca arata ca ala din predator
Vechi 28-03-08, 13:39   #113
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
dupa raspunsul ei tind sa cred ca a fosat pe bune si ma caiesc de gandurile care mi-au bulversat mintea.

quote=augustin;58579]dupa raspunsul ei tind sa cred ca a fosat pe bune si ma caiesc de gandurile care mi-au bulversat mintea.[/quote

.
Vechi 28-03-08, 13:41   #114
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

a o pacienta i-a cazut dintele de portelan in timp ce mergea cu trenul. adica, in timp ce o zgaltia trenu, ea a simtit cum incet, incet ii aluneca coroana de pe dinte.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, afara, anamneza, asistenta, ati, buna, casa, cazuri, chirurg, chirurgul, cicatrice, concurs, contentie, curs, doc, doctori, endo, fane, gravida, hidroxid de calciu, hot, iga, internat, intrebare, medic, medicamente, medicina dentara, merge, mm, ore, pacienta, primul, proteza acrilica, raspunsul, real, salut, stoma, vara, varsta, zilele

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
MEDICII (stomatologi) spun lucruri trasnite nico Viata nu e o gangrena simpla 149 13-08-15 10:32
pacientii FAC lucruri traznite nico Viata nu e o gangrena simpla 169 15-03-13 23:46
copiii spun lucruri trasnite eugenol man Sa ne descretim fruntea 19 03-12-12 17:28
Spun cu atata convingere... nest Loc de joaca 37 19-01-08 11:59
Si asistenta face lucruri traznite...dar dentapro Viata nu e o gangrena simpla 50 27-11-07 19:46

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (16:48) timp.

Alegeti schema de culori preferata: