Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Se lucreaza cu programare...

discutie din eugenol.ro : Citat: Publicat initial de Cristi_N Si fiindca timpul de lucru la un pacient este incomparabil mai mic decat cel ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Profesional: medic dentist & tehnician > Tehnicianul nostru
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree57Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 04-07-10, 17:17   #58
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Cristi_N View Post
Si fiindca timpul de lucru la un pacient este incomparabil mai mic decat cel al unei faze de laborator?

Mereu munca celuilat e mai usoara,nu? E vreo faza de laborator care sa reclame concentrare maxima si lupe/microscop neintrerupt 2-3-4 ore?
Cosminf, rumbu si Tudor G. au multumit.
Vechi 04-07-10, 19:05   #59
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.
-2 (+1/-3)     

da, sunt si in laborator faze care se fac la microscop si pot lua 3-4 ore fara pauza, ca mai sunt si altele de facut
N-am zis ca "munca celuilalt e mai usoara", nici mai grea, doar diferita. Dar diferenta cea mai mare consta in timpii morti, cand la acea lucrare nu poti face altceva decat sa astepti cateva ore. Cel mai simplu exemplu e turnarea: pana nu junge cuptorul l temperatura nu-i poti face absolut nimic. Solutia ar fi preincalzirea mai multor tipare deodata astfel incat sa nu pierzi cate 3 ore pentru fiecare lucrare (nu mai zic ce inseamna la factura de curent un cuptor care functioneaza 24h pe zi, ca se toarna non-stop). Capacitatea cuptorului permite. Dar pentru a putea preincalzi mai multe tipare, trebuie facute mai multe machete urmate de prelucrare si asta cere ceva mai mult timp. Cat timp tiparele stau la preincalzire, nu pierd vremea. Ma ocup de alte lucrari. Dar asta nu ajuta cu absolut nimic lucrarea in cauza care tot 3 ore trebuie sa stea.

O alta mare diferenta e ca noi putem lucra la 10-20-30 pacienti deodata, facand aceeasi operatie. Un medic nu poate face asta.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/tehnicianul-nostru/11103-lucreaza-programare/

Deci organizarea in laborator este foarte diferita de cea din cabinet si fiecare are propriile lui socoteli. Cand dau un termen, iau in considerare si ce e deja in lucru si posibilitatea de a corela fazele. Daca e respectat, se poate dubla volumul de lucrari in acelasi interval de timp. Mi se pare normal sa dau un termen suficient de mare incat care sa fiu 100% sigur ca nu am surprize si suficient de mic pentru a fi acceptabil. Nici pe mine nu ma intereseaza sa stau o luna cu un RCR pe masa. Interesul laboratoarelor e sa lucrareze cat mai repede pentru a incasa banii si cat mai bine pentru a nu avea refaceri (pierderi pe toate planurile). Timpul acordat si calitatea unei lucrari sunt direct proportionale.

Cand e posibil, prefer stiu din timp daca se anunta vreo urgenta, pentru a nu ma trezi in situatia in care deja am promis niste termene altcuiva si acceptand lucrarea nu ma mai pot tine de cuvant decat daca dorm pe mese. Bineinteles, refuzul nu duce decat la reprosuri si probabil la pierderea medicului care va cauta un laborator mai "serios".
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-07-10, 22:52   #60
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

"da, sunt si in laborator faze care se fac la microscop si pot lua 3-4 ore fara pauza "
-intamplator lucrez cu 2 tehnicieni care au microscoape in laborator si nu am auzit de 3 ore adaptare la colet a unei coroane , dar de 3 ore trat endo, slefuire, amprenta, provi in 3 ore eu in ultimul timp sunt satul
anduluta81 si radu2009 au multumit.
rumbu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-07-10, 23:08   #61
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.
0 (+2/-2)     

Citat:

O alta mare diferenta e ca noi putem lucra la 10-20-30 pacienti deodata, facand aceeasi operatie.
nu am spus ca la acelasi pacient... nu mai conteaza, fiecare intelege ce vrea. Distractie placuta la dezbatut.
--------------------------
--------------------------
pentru a incheia si acest subiect (mai bine zis aceasta clasa de subiecte), din punctul meu de vedere. dvs puteti continua fara probleme, in limitele decentei):
cand ofer serviciile mele unui cabinet, ofer trei lucruri:

-Calitate;
-Pret;
-Termen.

consider ca medicii au dreptul de a hotara doua dintre variante la alegere, dar vreau sa am dreptul de a decide asupra variantei ramase.

Modificat ultima data de eugenol man; 05-07-10 la 19:43. Motivul: secret :)
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-07-10, 09:57   #62
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

super tare cristi logica ta.
anduluta81 a multumit.
Vechi 05-07-10, 10:37   #63
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

Citat:

-Calitate;
-Pret;
-Termen.

consider ca medicii au dreptul de a hotara doua dintre variante la alegere, dar vreau sa am dreptul de a decide asupra variantei ramase.
Hahaha...bestiala logica as putea spune...
Vechi 05-07-10, 11:43   #64
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Publicat initial de rumbu View Post
"da, sunt si in laborator faze care se fac la microscop si pot lua 3-4 ore fara pauza "
-intamplator lucrez cu 2 tehnicieni care au microscoape in laborator si nu am auzit de 3 ore adaptare la colet a unei coroane , dar de 3 ore trat endo, slefuire, amprenta, provi in 3 ore eu in ultimul timp sunt satul
Rumbule, e "placerea ta" ca stai 3 ore, adica e alegerea ta si nu poti sa compari astfel munca ta cu a altuia.
De ex eu stau si 14 ore la calculator, unde sa intru si eu la o comparatie ca e mai grea munca mea?

Sunt particic faze diferite greu de comparat asa cum spunea si Cristi pentru ca un laborator poate lucra mai multe lucrari in acelasi timp spre deosebire de un cabinet.

Eu as adauga la logica lui Cristi care este perfecta ca trebuie sa:
- respecti partenerul
- sa nu cauti vinovat ci sa rezolvi cazul inspre beneficiul pacientului

Uneori uitam ca pacientul e cel care ne da paine de mancat si noua si laboratoarelor si daca noi ne certam si lucrarea nu iese toti pierdem. Hai sa ne concentram pe a face pacientul fericit si nu cred ca o sa avem probleme.
denta a multumit.
Vechi 20-07-10, 01:20   #65
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

radu 2009, Mesajul tau disparut era offtopic si te-a scapat de 5 puncte penalizare.
Mesajul tau 71 nu a mai reusit asta si ti-a adus 20 puncte penalizare pt jignirea unui coleg adica 10 zile de pauza pe forum.
Esti intotdeauna binevenit sa aduci argumente dar lasa-ne pe noi sa tragem concluziile.

Punctele sunt valabile 1 an asa ca doar 2 offtopice te pot trimite pe tusa permanent (ban permanent).

Modificat ultima data de nico; 20-07-10 la 01:32. Motivul: radu 2009
eugenol man este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-08-14, 11:53   #66
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default Termene stricte

in laboratorul nostru termenele sunt sfinte si respectate cu strictete, nu inteleg de ce majoritatea nu pot lucra "nemteste" - poate pentru ca NU sunt nemti???
LaboratorDentarTimisoara este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-08-14, 13:42   #67
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

@LDT(aka Claudia): n-are importanta ca esti neamt, ungur, roman, rom, evreu, etc. Tine de standardele pe care ti le impui...
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., acord, afara, bal, balta, buna, dificila, endo, extensii, iga, intrebare, lase, lingura individuala, lucrarea, lucrarile, lucru, medici, medicii, medicul, mine, ofer, oferta, pacientii, pacientului, platesc, pun, refacere, regula, repede, scheletate, subiecte, taxa, turnare, urgenta

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (16:36) timp.

Alegeti schema de culori preferata: