Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

lipsa de comunicare medic-tehnician

discutie din eugenol.ro : dextere, care sa fie nemultumirea ta fata de colaboratorii tai? calitate,? termene? materialele folosite? pretul? toate la un loc?...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Profesional: medic dentist & tehnician > Tehnicianul nostru
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree54Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 22-12-06, 22:46   #1
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default lipsa de comunicare medic-tehnician

dextere, care sa fie nemultumirea ta fata de colaboratorii tai? calitate,? termene? materialele folosite? pretul?
toate la un loc?
SOARE ADRIAN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-12-06, 22:58   #2
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default vinovat vinovat, dar cine?

a cui sa fie vina? a tehnicianului? a medicului? a materialelor? lipsa de comunicare medic-tehnician-pacient? goana dupa bani?
sa aflam opinii.
.
Vechi 23-12-06, 08:54   #3
aci
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cred ca ai deschis o cutie a Pandorei cu topicul asta.Sa incepem.
La ceramica nu am nimic de comentat,tehnicianul e super,lucrari bune,termene respectate,chitante(da,da,chitante sint tehncieni cu care as fi colaborat dar erau zgirciti la chitante) tot respectul.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/tehnicianul-nostru/1059-lipsa-comunicare-medictehnician/
La crom si proteze e durerea.Lucrarile sint bune dar preturile sint mari si ce ma deranjeaza cel mai tare e ca d-na tehniciana e genul "toate mi se intimpla numai mie".Dau citeva exemple de la lucrarile pe care le-am pus ieri.
2 lucrari in loc sa le faca din crom mi le-a turnat din gaudent ,desi cu mine nu mai lucreaza de mult gaudent ,si mi-a spus ca stia ca trebuia din crom da i s-a dus mina gresit spre cutia de gaudent. Ce puteam sa fac?
Le-am explicat pac.sityatia ,le-am pus pe astea de gaudent provizoriu si dupa sarbatori le refacem.
Tot ieri mi-a adus o potcoava cu acrilatul fisurat pe un central superior pt.ca la lustruire i-a zburat din mina ,a cazut si s-a fisurat.Iar explica-i pacientului ce s-a intimplat,ca ar putae bucatica fisurata sa cada,refacerea lucr.dupa sarbatori.
Ca exemplele astea sint altele nenumarate.
Plus cireasa de pe tort e ca nu stie sa vorbeasca cu pacientii,ii cam repede,nu are rabdare sa le explice .de obicei evit sa o chem la pac.dar exista si momente cind mai am nevoie de ea in cab.
Asa ca mie anul nou o sa-mi aduca si un tehn.nou!
aci este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-12-06, 09:44   #4
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Tot ieri mi-a adus o potcoava cu acrilatul fisurat pe un central superior pt.ca la lustruire i-a zburat din mina ,a cazut si s-a fisurat.Iar explica-i pacientului ce s-a intimplat,ca ar putae bucatica fisurata sa cada,refacerea lucr.dupa sarbatori.
nu era mai simplu sa dai fateta de acrilat jos si sa o refaci din compozit?
este adevarat ca este cheltuiala de material dar scutesti nervi si reprosul pacientului ca sta cu fateta lipsa de sarbatori. in plus pacientul apreciaza interesul manifestat pentru comfortul lui psihic
Vechi 23-12-06, 10:35   #5
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Citat:
Publicat initial de saru sanda iolanda
nu era mai simplu sa dai fateta de acrilat jos si sa o refaci din compozit?
am incercat si eu metoda asta... nu prea tine... si cred ca depinde si de tipul de retentii de pe metal...
Vechi 23-12-06, 11:04   #6
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Mai simplu si de bun simt era ca tehnicianul sa schimbe fateta. E inadmisibil sa prezinti in cabinet o astfel de lucrare.
andracaravan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-12-06, 12:28   #7
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

nu poti sa faci un compozit sa semene cu un acrilat orice i-ai face. Normal si de bun simt era ca tehnicianul sa schimbe fateta inainte sa ti-o aduca, ru nici nu trebuia sa stii, cel mult putea sa iti ceara o amanare a termnenului din cauza incidentului. Greseala ta ca ai acceptat-o asa.
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-12-06, 14:02   #8
aci
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Fateta era fisurata nu sparta dar exista posibilitatea ca pina dupa sarbatori sa-i cada partea cu fisura.N-ati citit cu atentie ca am zis ca dupa sarbatori reface tot acrilatul,acum n-a mai fost timp si decit sa las pacientul fara dinti cu care sa muste din purcel ,am ales sa-i pun asa provizoriu.
.
Vechi 23-12-06, 14:11   #9
aci
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

toate astea sau intimplat ieri seara.Cind ar fi avut timp sa schimbe fateta cind ea a venit cu lucrarile direct de la laborator si atunci le lustruise?
Nu puteam sa amin pac.pt.ca tehniciana nu mai lucreaza de azi.
Eu cred ca am ales varianta satisfacatoare pt.toti dar era mai bine sa nu se intimple.
.
Vechi 23-12-06, 16:10   #10
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Bun, daca tot sunt cap de topic hai sa-mi spun si eu pasurile:

Nemultumirea fata de colaboratorii mei nu se refera la calitate. Intotdeauna am zis ca, calitatea se plateste. Deci nici problema de bani nu se pune. Problema mea cea mai mare se refera la termene. Si nu ma refer la lungimea lor (desi si acestea ar trebui sa fie un pic mai scurte, dar ma rog) ci la respecatarea lor. E mult prea penibil sa ai pacientul in cabinet si sa dai din colt in colt ca nu-i lucrarea in cabinet.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=1059

Pentru nerespectarea termenelor eu zic d vina ii tehnicianul. Daca sunt probleme te poate anunta din timp si poti si tu la randul tau sa ii spui pacientului.

Nu alerg dupa bani... vreau sa iasa o treaba de calitate. Materiale folosesc doar ce-i mai bun. Nu iau amprente pe jumatate de arcada, nu iau in muscatura, iar doar in lingura. Am o relatie de colaborare cu laboratorul in care suntem 2 membrii ai aceeasi echipe. Daca sunt probleme, analizam si luam impreuna decizia cea mai buna. Nu prea am de ce sa plang din partea asta. La cazuri fac poze, iau modele de studiu, analizam impreuna, etc. Nu ma zgarcesc la nimic ca sa iasa treaba buna.

Dar nu mai pot trece peste chestia asta cu nerespectatul termenelor. Pur si simplu imi pierd pacientii. Si nu e corect, pt ca am muncit foarte mult ca sa fiu unde sunt azi. Nu mai vreau! M-am saturat sa stau pe telefon si sa tot dau tel sa intreb daca imi vine lucrarea azi, daca e gata, daca, daca...

Si ca sa raspund la o intrebare de la alt topic: Dle Soare, ce vreau de la dvs e foarte simplu: lucrari de calitate la termen. Nu cred ca cer foarte mult. Sunt constient ca mai am multe de invat, si mai cred ca o echipa medic-tehnician se formeaza in timp si ca fara colaborare permanenta nu se poate face nimic.
Vechi 23-12-06, 23:35   #11
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

un tehnician bun poate avea succese cu un medic si esecuri cu altul.pur si simplu nu se potrivesc.o lucrare de calitate trebuie platita corespunzator,respectul se cistiga, nu se impune iar micile inexactitati sunt inerente.
probabil trebuie sa mai insistati si sigur veti gasi un tehn. care sa va satisfaca. daca nu, inseamna ca problema e in alta parte
nickelblack a multumit.
hary este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-12-06, 20:43   #12
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

mda... toata lumea are un gust amar...
COMUNICARE!
nu tre sa uitam ca din asta traim si ca probabil stoma pentru unii dintre noi este pasiunea vietii. te provoaca!
referitor la termene, niciodata nu se face o estimare corecta, datorita faptului ca tehnicianul tre "sa dea bine la medic", iar medicul tre "sa dea bine" la pacient.
aceasta concurenta a termenelor nu aduce nimic bun in favoarea PACIENTULUI... o singura data (in 5 ani) am avut extraordinara ocazie sa fac o scheletata in litera cartii-- peroada de executie 6 luni. asta pentru ca era o ruda a mea.
SA NU CREDETI CA VREAU SA CRITIC. sunt doar niste ofuri.
confortul vietii pe care vrem sa ni-l asiguram ne determina sa facem greseli de genul asta in mod inconstient.
v-ati pus vreodata intrebarea cat poate "sa duca" tehnicinul?
sunt perioade din an in general de sarbatori, cand cabinetele si laboratoarele sunt sufocate. ce este de facut?
.
Vechi 24-12-06, 22:24   #13
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Adrian, sufocarea asta vine si din faptul ca am observat la toti tehnicienii
ca iau cam orice amprenta oricand si de la oricine
sa curga cash flow-ul
personal daca asi fi continuat pe partea de tehnica as fi facut cum fac acum ca stomatolog
adica moderatie si ponderatie
ce se intampla de sarbatori,
intr-adevar adresabilitatea la medic e crescuta si implicit si volumul de protetica
nu si la mine
eu refuz ca sa nu ma supraincarc si da dau rateuri
nu si tehnicianul meu
care se supraincarca
si in perioadele astea da rateuri .......
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-12-06, 00:35   #14
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

k, procedezi cat se poate de corect in ceea ce priveste pacientul si linistea ta. de acord si sper ca voi putea proceda la fel intr-o buna zi...
spui ca tehnicienii iau orice amprenta si de la oricine... de acord.
EXEMPLU: pentru ca o lucrare sa fie gata pe data de 20 decembrie, amprenta ar trebui sa fie luata pe 1 decembrie. de ce? romanului ii place sa-si puna dinti de sarbatori, basca mai vin si capsunarii cu pretentii de mari cocosi...(or fi...)
si uite asa volumul creste, termenele nu se respecta,calitatea scade, si nimeni nu este multumit.
moderatia si ponderatia este deocamdata un soi de fata morgana.
.
Vechi 25-05-10, 23:01   #15
Ucenic
Tehnician Dentar
VEG INTERDENT

.

Citat:
Publicat initial de aci View Post
Cred ca ai deschis o cutie a Pandorei cu topicul asta.Sa incepem.
La ceramica nu am nimic de comentat,tehnicianul e super,lucrari bune,termene respectate,chitante(da,da,chitante sint tehncieni cu care as fi colaborat dar erau zgirciti la chitante) tot respectul.
La crom si proteze e durerea.Lucrarile sint bune dar preturile sint mari si ce ma deranjeaza cel mai tare e ca d-na tehniciana e genul "toate mi se intimpla numai mie".Dau citeva exemple de la lucrarile pe care le-am pus ieri.
2 lucrari in loc sa le faca din crom mi le-a turnat din gaudent ,desi cu mine nu mai lucreaza de mult gaudent ,si mi-a spus ca stia ca trebuia din crom da i s-a dus mina gresit spre cutia de gaudent. Ce puteam sa fac?
Le-am explicat pac.sityatia ,le-am pus pe astea de gaudent provizoriu si dupa sarbatori le refacem.
Ca exemplele astea sint altele nenumarate.
Plus cireasa de pe tort e ca nu stie sa vorbeasca cu pacientii,ii cam repede,nu are rabdare sa le explice .de obicei evit sa o chem la pac.dar exista si momente cind mai am nevoie de ea in cab.
Asa ca mie anul nou o sa-mi aduca si un tehn.nou!
Pacat ca nu te-am gasit in 2006 asa ceva mai rar.Vreau sa stiu numai un singur lucru:tot cu tehnicianul respectiv lucrezi?
veghesa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-07-10, 22:20   #16
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

categorii de cucrari protetice :
1. corecta
2. crecta artistica
nu toti tehnicienii sunt pentru categoria 2
nu toti medicii sunt pentru categoria 2
nu toti tehnicienii sunt pentru medicii de categoria 2
nu toti medicii sunt pentru tehnicienii de categoria 2
.
Vechi 21-07-10, 22:52   #17
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de CIOBOTEA LIVIU View Post
categorii de cucrari protetice :
1. corecta
2. crecta artistica
nu toti tehnicienii sunt pentru categoria 2
nu toti medicii sunt pentru categoria 2
nu toti tehnicienii sunt pentru medicii de categoria 2
nu toti medicii sunt pentru tehnicienii de categoria 2
tare de tot!
anduluta81 a multumit.
.
Vechi 21-07-10, 23:14   #18
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

merci, merci, stai sa vezi ce mi-o iau imediat
.
Vechi 05-11-10, 12:02   #19
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+2/-1)     

Subscriu ...dar, tehnicienii care vad ca medicul " inghite " orice, incep sa reduca calitatea si cei care vor avea de suferit sunt in primul rand pacientii si,ulterior, medicul supus ironiilor de genul " d-l/dna doctor, eu am fost foarte multumit de ceea ce mi-ati lucrat,dar cred ca nu aveti tehnicianul potrivit ... " ...cred ca ati asistat si voi la astfel de discutii ...
mdcotruta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-11-10, 16:40   #20
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

O sa va dau un exemplu de comunicare buna zic eu,intre tehn si medic.
Fara nume,sa luam un tehnician care cand are timp si vrea poate sa scoata niste adaptari fenomenale .Deci POATE,cum, ar zice Liviu poate face adaptare si estetica la nivel de arta.
Ce face el? Isi cumpara microscop,si isi alege un nucleu de medici pentru care face ARTA.La preturi mai piperate ce e drept,dar iese beton.Iar termenele pt coroane nu depasesc niciodata 3 saptamani.In cazuri de pretentii extreme de estetica se da de trei ori peste cap si se transforma in Tanaka si isi imagineaza ca ar lucra pt Hale Berry si sta si face machiajele cu pacientul in fata.Pt acest extra timp este normal sa fie platit de pacient direct in plus.Eu ii zic pacientului:"vreti sa aratati ca Angelina Jolie?Marcati cateva milioane in plus pe dinte cand va duceti al el si tehnicianul va sta sa va bibileasca si sa va frecaneasca dupa exigentele dvs."
Pt restul populatiei care ii dau amprente mai la misto si cerintele estetice sunt medii are 4-5 invatacei ,studenti la tehnica dentara talentati pe care i-a pregatit in timp si care ii fac grosul si care primesc salarii.
Iata cum termenele sunt respectate,adaptarile dupa putinta,cerinta si amprentare etc..Pt ca mie mi se pare corect ca atunci cand medicul vine cu pretentii de genul ba,nene,ce mi-ai facut ca nu intra,iei frumos modelul ii arati unde e retentiv si il pui sa iti mai plateasca o data lucrarea din lipsa de cunostiinte.ASA E CORECT si asa se aleg uscaturile.
Daca esti un tehnician mega talentat e trist sa iti scada reputatia ,pt ca medicii care isi permit sa plateasca calitate o sa o plateasca unora care isi respecta termenele si calitatea.Si asta se intampla nu pt ca tu nu poti ci pt ca trebuie sa faci fata valului de amprente de calitate sau mai putin care iti vine...Si asa te pierzi ca tehnician ajungand sa lucrezi pt masa poporala in loc sa ajungi un tehnician care se mandreste cu medici de elita si unde talentul tau este apreciat la adevarata lui valoare.
Pt ca tu ca medic cand taxezi pacientul il taxezi pt ca ai in spate un tehnician care nu iti ofera surprize neplacute. E f trist sa te lauzi cu calitatea pe care o poti face si cand vine lucrarea sa o dai inapoi.E un moment in care pacientul incepe sa se indoiasca de tine.
Deci daca se pot evita momentele astea,de ce sa nu le evitam?
Vechi 05-11-10, 17:11   #21
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Andu, vorbesti de thenicieni de elita care lucreaza la pacienti cu fitze/pretentii si pentru care banii nu conteaza. Noi, vorbim, in schimb, de un medic obisnuit, cu un tehncian bun/mediu si de pacienti normali, oameni obisnuiti cu salarii medii sau peste medie. Cazul descris de tine nu poate si nu ar trebui sa fie o regula pentru ca ti-ai ales meseria (tu sau tehnicianul de elita) poate din pasiune, poate pentru avantajele materiale dara nu pentru facerea de bine, ca vine "muma"...Sa nu uitam de un juramant si de o anumita prestatie care ni se cere. Pentru a avea un trai bun si confortabil, nu lucrezi numai la 2-3 pacienti pe zi care stau sa fie "bibilitzi", ci cu toti cei care au nevoie de ajutorul tau sau nu esti medic. Imi pare rau dar exemplul dat de tine nu cred ca este reprezentativ sau bun pentru profesia noastra. Just my opinion.
Andrushk a multumit.
Vechi 05-11-10, 18:22   #22
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

Dar se poate Radule ,se poate..daca majoritatea medicilor ar deveni autodidacti si ar invata din mers slefuirea cu prag,tehnicienii ar "creste " si ei odata cu medicii..Nu ar mai fi o discrepanta atat de mare intre preturi si oamenii ar intelege ca si stomatologia este o prioritate care se plateste scump(nu numai unghiile,permanentul si masina)...pentru ca Dumnezeule mare nu esti medic de elita daca faci o adaptare ca lumea!Sau daca folosesti diga!Esti doar un medic cu constiinta care nu distruge in cativa ani cu buna stiinta niste dinti!Pentru ca este o meserie in care in fiecare an trebuie sa inveti tehnici noi,nu poti sa te culci pe o parte si sa zici ca gata!Fac asa cum pot si Dumnezeu cu mila!
In alte tari ce se face la noi(ca medic de elita) se face in mod normal..De multe ori normal si mediu la noi este malpraxis in orice tara civilizata.Radu,nu exista scuze pt mediocritate.(mediocritatea in estetica este de iertat,insa cea in adaptare,izolare,endodontie si implantare....NU!!!)
Nu in medicina.
Nu cu organismul.Nu avem voie sa distrugem prin barbarie si ignoranta ceea ce Divinitatea a creat atat de ingenios.
Spunea Einstein:„Dacă există ceva religios în mine, aceasta este admirația fără limite față de structura lumii atât cât ne-o poate dezvălui știința".
Vechi 05-11-10, 18:39   #23
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

PSamenii sunt saraci intr-adevar,si pentru asta exista studenti in Facultatea de Stomatologie care fac cazuri sociale.
Nimeni nu te impiedica sa tratezi si oameni saraci,si in loc sa faci o pomana la Biserica,poti face 1 caz sau mai multe pe luna in care manopera ta e gratis.
Dar indiferent ca omul e sarac sau nu,NU ITI POTI PERMITE sa ii distrugi dintii pentru ca nu are bani sa iti plateasca.Facand o coroana larga,in 3 -5 ani nu mai are dinte viabil!Facand un endo de cacao,l-ai pricopsit cu o ditai infectia!
Nu are bani,fa-i frate coroane turnate,slefuieste minimal si lasa-i cat mai mult smalt protector!Nu te apuca (cum vad DE FIECARE DATA) sa il devitalizezi sa ii faci o met cer si sa ii iei o tona din dinte lasand dentina expusa sub coroana larga ca un sombrero!Nu ai bani,nu cere estetica!Vrei sa iti faci parul si unghiile si sa te epilezi de 4 milioane cel putin pe luna,fati-le acasa si pune deoparte banii pt o dantura de calitate!
Nu exista scuza!
KLMircea a multumit.
Vechi 05-11-10, 18:56   #24
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de anduluta81 View Post
.... isi alege un nucleu de medici pentru care face ARTA.La preturi mai piperate ce e drept,dar iese beton....

Marcati cateva milioane in plus pe dinte cand va duceti al el si tehnicianul va sta sa va bibileasca si sa va frecaneasca dupa exigentele dvs."

Pt restul populatiei care ii dau amprente mai la misto si cerintele estetice sunt medii are 4-5 invatacei ,studenti la tehnica dentara talentati pe care i-a pregatit in timp si care ii fac grosul si care primesc salarii.
1. ruleaza ceva film pe tema asta? de obicei medicii au sansa de a alege.
2. sunt atat de rare cazurile in care CINEVA e dispus sa "MARCHEZE" in plus incat nu merita luate in calcul.
3. nu se folosesc studentii la realizarea lucrarilor protetice pe motiv de lipsa de competenta, pregatire etc. etc. maxim turnat amprente, sabloane de ocluzie, linguri ind.
nu prea ai in ce "timp" sa-i pregatesti, ei inşişi fiind in stadiul de...pregatire. n-au cum sa faca...grosul. NEVER!

daca-ti respecti blazonul incerci sa faci totul bine, sau sa se faca totul bine. uneori esti depasit de situatie, iti mai scapa lucruri, dar sa te izolezi intr-un turn de fildeş inconjurat de "gros"...

ti-am mai spus ca ideile tale nu sunt pentru lumea reala. nu ca ce spui tu ar fi neaparat ceva rau, ci pt neaplicabilitate.
.
Vechi 05-11-10, 19:28   #25
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

Liviu...nerealist sau nu,eu ca medic ma uit in jur si imi aleg niste modele..de medici care au reusit sa nu faca compromisuri,care isi respecta fenomenal munca si care colaboreaza cu tehnicieni care ii respecta la randul lor.Si am zis:"Daca ei pot,deci se poate,de ce nu as putea si eu?????"
De ce sa nu visez ca se poate,de ce sa nu incerc???Ei nu sunt Supermani,sunt oameni ca si mine.Dar care au studiat mult si sunt extrem de perfectinisti.
Am urmat un drum de cativa ani de zile,in care constant am incercat sa ma perfectionez,obsesiv,fara odihna.Desi ei imi ziceau:"Nu incerca sa faci numai protetica,fa si endo si de toate ca o sa mori de foame!Daca o sa faci numai 2 ramuri,iti bagi mortul in casa!"
Si NU!
Si in cativa ani,am ajuns sa traiesc strict din protetica si odonto si sa nu simt ca am timpi morti,ci dimpotriva!Si urmatorul meu MARE vis este sa primesc referali de la parodontologii si chirurgii specialisti cu care colaborez!Pt ca degeaba faci un tratament parodonto de exceptie daca protetica este varza!
Liviu,poate ca iti ia mai mult timp,poate faci sacrificii refuzand medici,poate ca conditiile sunt vitrege...si da..stiu ca ti se pare total neverosimil,dar,Liviu:I HAVE A DREAM!Si visele se vor indeplini daca ne dorim asta cu toata fiinta noastra!Nimic nu este imposibil! Si daca vad 2-3-4-5 tehnicieni care lucreaza in stilul descris de mine mai sus PT MINE este suficient!Iata ca se poate! The rest..doesn't matter!

PS: apropo se zicea de aglomeratia de Sarbatori si cum acum este perioada "rateurilor"...Tot nerealist,exista tehnicieni care spun:dupa 15 nov nu mai primesc lucrari pana in ianuarie.Or fi nebuni?
Vechi 05-11-10, 19:44   #26
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

eu as zice ca se cheama discriminare... cel care are bani ar trebui sa suporte (intr-o oarecare masura) costurile lucrarilor celor care nu au. de ce ar plati mai mult pentru acelasi lucru? (ai precizat mai devreme ca nu modifici calitatea tratamentelor)

as aminti alta problema de comunicare:
discutiile dintre medic si tehnician, cu pacientul de fata, despre lucrari nu tocmai reusite. nu conteaza neaparat a cui este vina, dar nu ar putea fi mutate in alta camera? tehnicianul trebuie sa o incaseze intotdeauna. cand tehnicianul e de vina, poate o si merita. dar daca tehnicianul se apuca sa comenteze cand e vina medicului, consecintele sunt teribile: scade reputatia medicului, pleaca pacientul, se pierd posibilii pacienti recomandati de acesta. totusi, rareori am intalnit medici care sa aibe retineri in a certa tehnicianul in fata pacientului, desi au fost avertizati inca de la turnarea modelului ca ceva nu e in regula.
radualionte si Fane au multumit.
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-11-10, 19:51   #27
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

pai nu zice nimeni ca visezi urat, problema e ca visezi TU, restul treiesc iar tu visezi in mijlocul lor. tu si ei reprezinta proportia, nu e exemplu punctual. din vise nu se poate trai. si eu am visat si m-am trezit la un moment dat. cum? am primit niste palme pana am vazut realitatea celor din jurul meu. uneori stau si ma gandesc daca nu cumva eu sunt cel in eroare...bine, nu sunt eu, da m-am cam saturat sa mictionez impotriva vantului.
nu vreau sa mai schimb pe nimeni si nimic. lucrez pt cine imi ofera substrat, cine nu...mai sunt oameni care sa castige o paine.
.
Vechi 05-11-10, 20:00   #28
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
-1 (+0/-1)     

Visele se implinesc ..cu vointa si sacrificii,doar ai rabdare..pana atunci injuri si strangi din dinti.Dar merita.Uite,mictionez si eu cu tine impotriva vantului,si sunt convinsa ca mai sunt si altii care mictioneaza la fel..Cat de puternic sa fie vantul asta?
Follow your heart
Vechi 05-11-10, 20:02   #29
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Cristi_N View Post
discutiile dintre medic si tehnician, cu pacientul de fata, despre lucrari nu tocmai reusite. nu conteaza neaparat a cui este vina, dar nu ar putea fi mutate in alta camera? tehnicianul trebuie sa o incaseze intotdeauna. cand tehnicianul e de vina, poate o si merita. dar daca tehnicianul se apuca sa comenteze cand e vina medicului, consecintele sunt teribile: scade reputatia medicului, pleaca pacientul, se pierd posibilii pacienti recomandati de acesta. totusi, rareori am intalnit medici care sa aibe retineri in a certa tehnicianul in fata pacientului, desi au fost avertizati inca de la turnarea modelului ca ceva nu e in regula.
ai patit asa ceva? pai nu-i arati usa? respectul este reciproc. idem reversul.
provlemele vis-a-vis de un caz se dezbat simplu:
se expun doleantele medicului
se expun doleantele/observatiile medicului
se explica/argumenteaza ce, de ce.
daca problema are substraturi (gen putin spatiu, bont orientat nefericit, "problema aia de care am vorbit la telefon!...") alea se discuta in birou. nimeni nu injoseste pe nimeni pentru ca nici unul nu e subordonatul/angajatul niciunuia. cine are alta impresie poate sa-si exerseze veleitatile de dominatrix cu cine ii permite.
cazur d'astea de nesimtire nu am prea intalnit sincer
.
Vechi 03-02-11, 15:37   #30
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.
-1 (+1/-2)     

Salut.

Eu nu inteleg un lucru in ceea ce priveste colaborarea th-medic !
Dc un medic nu schimba th daca totusi nu este ceea ce doreste (si viceversa ) , si prefera sa colaboreze cu el doar prin prisma faptului ca se cunosc de mult timp !!!
Dc exista la medic acesta teama de a schimba tehnicianul ? Doar pt ca asa sau obisnuit? Dupa parerea mea cred ca se instaleaza o plafonare in a evolua si ma intreb cine are de pierdut?
zexel este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-10-13, 18:05   #31
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Daca tot se discuta de relatia medic-tehnician, vreau si eu o parare sincera, pt ca in situatia acesta nici nu stiu ce sa fac....in urma cu 1 an si 2 luni am pus o lucrare fixa de la 33-43, toti dintii prezenti (i-am invelit pt estetica), lucrare metalo-ceramica...azi, vine pacienta si imi arata ca i-a cazut ceramica de pe 43....ce sa fac?tehnicianul mi-a dat garantie 1 an pe lucrare, pacienta sustine ca"a protejat" dintii.. evident pacienta e nemultumita ca a patit asa ceva dupa doar 1 an....ce sa fac?cine a gresit?ea, eu sau tehnicianul?ocluzia e ok, bruxism nocturn nu stie daca e,interferente, contacte premature nu...ce ma sfatuiti sa ii spun pacientei?asteapta explicatii...
Vechi 29-10-13, 19:04   #32
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

am mai discutat subiectul asta in multe locuri. garantia pe camp biologic e o utopie, si e tratata ca atare in domeniul medical. ce se intampla cu lucrarea nu e sub controlul tau, se pot intampla diverse lucruri, de la traume accidentale la desfaceri de beri cu dintii, corp strain in timpul masticatiei (nisip in alimente) etc.
tehnicianul e responsabil daca in structura ceramicii se observa o imperfectiune gen incluziune de aer sau acelasi lucru in structura metalului.
medicul are responsabilitatea atunci cand nu a adaptat suficient ocluzia (static, functionalizari, lateralitati extreme etc.), plan de tratament peste "puterile" cazului, sau solicitari "speciale" din categoria "mai lungeste putin marginea incizala ca nu se intampla nimic" peste limita de functionalitate a cazului...etc. sunt diverse.
PACIENTUL are responsabilitati in ceea ce priveste "utilizarea" lucrarii. faptul ca a platit (mult sau putin) nu constitue un argument. si pe mine m-a costat masina mult, daca am dat cu ea de gard, n-am ce sa caut la reprezentanta sa cer garantie.
pacientul are responsabilitatea cea mai mare atunci cand ajunge la medic ce ai trait bine mersi cu edentatii vechi, cu un camp diform, restul nu pot face minuni. pot incerca sa faca ceva, iar daca esecul trebuie sa fie suportat de unul dintre cei care au incercat sa faca bine, eu zic mai bine sa fie lasat asa, cu banii la el.

daca ar fi fost o problema ocluzala, ar fi cedat de f mult timp, imediat dupa protezare.
.
Vechi 30-10-13, 13:29   #33
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     
Default de obicei

Responsabilitatea este a medicului. Probabil o problema de ocluzie. Daca sunt coroane solo nu cred sa fie o problema sa schimbi o coroana. In pretul coroanei trebuie inglobate si esecurile.

In alta ordine de idei nu cred ca tehnicianul o sa faca nazuri ca este un an si doua luni si nu un an.

Oricum ar fi important sa vezi care este cauza.
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-10-13, 15:10   #34
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

daca tehnicianul promeste materiale gratis sau daca le ia din clinica univarsitatii n-o sa faca. la preturile de azi, laboratoarele nu mai au marja de pierderi.
.
Vechi 31-10-13, 08:02   #35
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+5 (+5/-0)     

Din pacate, colaborarile medic tehnician sunt bazate tot mai mult doar pe profitul care rezulta din colaborare. Daca relatiile ar fi mai stabile, avand alte parghii decat banii, disponibilitatea refacerii unor lucrari in caz de probleme ar fi mai mare. E trist ca doar banii ne mai leaga sau ne despart. In asemenea conditii, totul se plateste.
augustin si KLMircea au multumit.
Vechi 31-10-13, 14:41   #36
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

nu obligatoriu dani, chiar si insituatia in care totul se rezuma la bani, intr-o relatie CORECTA exista respect. din pacate chiar si asa, majoritatea incearca sa te "drilbleze" intr-un fel sau altul, sa faci ceramica la pret de compozit, sa faci in 24 de ore fara pret de urgenta, platile intarzie zile bune de ti-e jena tie (culmea) sa mai suni sa-ti ceri banii. ba sa mai refaci si lucrari moka pt ca altfel este altul la colt de strada care se bucura daca...

atatea discursuri pompoase, atata deontologie, atata profesionalism, pana trebuie deschis portofelul. atunci e gata, suntem precupete la taraba
.
Vechi 31-10-13, 15:31   #37
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Problema se pune altfel. Pentru o lucrare dificila medicii merg la tehn x, lucrarea simpla (din care se castiga bine) o duc la y ca e mai ieftin... De aici si nemultumirea. Pentru cei care nu stiu ce se petrece in laboratoare, pot spune ca banii se castiga din lucrarile fara pretentii, din potcoavele pe topografii inadmisibile, din planuri de tratament facute de medicii care fac stoma doar pentru bani si nu constientizeaza ca lucrarea protetica este destinata unui OM cu arcadele dentare bolnave.
Daca primesti in laborator si lucrarea simpla si incisivul de emax pe care il faci de 3-4 ori cap coada sa fie perfect, relatia este una bazata pe respect. Pentru asemenea medici am refacut lucrare ceramica gratis si dupa 3 ani, chiar daca a fost problema de endo... Acesti medici apreciaza ca le faci lucrari bune si nu te avertizeaza tot mereu ca "deocamdata eu iti dau de lucru".
Tudor G. a multumit.

Modificat ultima data de nico; 02-11-13 la 17:15.
Dani Sîrbu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-10-13, 15:50   #38
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
Publicat initial de Dani Sîrbu View Post
Acesti medici apreciaza ca le faci lucrari bune si nu te avertizeaza tot mereu ca "deocamdata eu iti dau de lucru".
Corect! Eu sunt fidel tehnicianului meu... chiar nu ma fatai la 11 tehnicieni si nici nu prea inteleg cum e cu trimisul pe posta - acolo totul se rupe - colaborarea e mult mai dificila (nu zic ca nu exista dar pe mine ma streseaza maxim).

Pana acum nu am patit sa mi se zica sa platesc lucrari care am considerat ca au avut o problema din cauza tehnicianului sau a unui accident in preparare acolo. NICIODATA!!!
Dar nu cred ca am fost un nesimtit care si atunci cand a gresit a cerut schimbarea pe banii tehnicianului - nu frate - am strans din dinti si am platit.

Dau un exemplu: am fost fidel pentru proteze unui tehnician dar in ultima vreme nu stiu ce s-a intamplat dar ceva nu era OK... am decis sa schimb... am luat un caz la care eram nemultumit total si efectiv ma racaia asa de rau ca nu am putut sa dorm si am refacut totul cu alti 2 tehnicieni SI AM PLATIT... am ramas cu unul si sunt impresionat si acum... Cand eu nu fac ceva bine imi spune... cand gresesc ceva si vad tarziu spun - imi spune daca e OK si mergem asa sau refac.

Cu banii e nasol in vremurile astea... cu rusine spun ca din pacate tehnicianul pica prost SCUZE dar si eu mai las banii si ii dau cand se aduna o anumita suma... imi e rusine dar asta e... alta data o aman pe domnisoara cu distributia de materiale... Din pacate NU POT SA AMAN BANCA ca sigur as alege acea varianta.

Citat:
Publicat initial de Dani Sîrbu View Post
Alexandra, problema se pune altfel. Pentru o lucrare dificila medicii merg la tehn x, lucrarea simpla (din care se castiga bine) o duc la y ca e mai ieftin...
Nu fac asta si am zis mai sus ca sunt fidel... sper sa fie putini care fac asa ceva.
.
Vechi 31-10-13, 16:09   #39
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Te inteleg ca asta am simtit si eu candva (nu cu mult timp in urma). Si e dezamagitor rau de tot. Si nu vreau nici eu sa aud chestii de genul: fac orice am facturi de platit.
.
Vechi 31-10-13, 17:22   #40
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post
.... nici nu prea inteleg cum e cu trimisul pe posta - acolo totul se rupe - colaborarea e mult mai dificila (nu zic ca nu exista dar pe mine ma streseaza maxim).
am cele mai corecte colaborari la modul asta, cu oameni pe care nu i-am vazut in viata mea la fata, respect reciproc si onestitate.
o vorba buna poate face minuni, si te poate face chiar sa refaci o lucrare fara costuri suplimentare. dar daca iti place sa o arzi "stapan"....e un moft care te costa.
.
Vechi 31-10-13, 19:49   #41
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Pana acum nu am patit sa mi se zica sa platesc lucrari care am considerat ca au avut o problema din cauza tehnicianului sau a unui accident in preparare acolo. NICIODATA!!!
poti cere refacerea unei lucrari atat timp cat nucrarea prezinta deficiente care i se imputa tehnicianului.
daca o lucrare "cedeaza" din diverse motive, fara indicii temeinice imputabile executiei sau procesului tehnologic, e de prost gust sa ceri ca lucrarea sa ti se refaca gratuit. nu e nici moral si nici economic fair sa zicem, prin prisma costurilor de productie si a ratei de profit. daca cineva reface o lucrare fara bani, o face pe banii din profitul primei lucrari (cel mai fericit caz), deci e la "0" daca nu cumva trebuie sa mai puna de la el.. si-a facut de lucru aiurea. deci nu e corect sa cereti unui tehnician sa refaca o lucrare daca nu e vina lui.
poti face concesii de dragul unei colaborari mai vechi, consistente, etc., dar lasati asta la latitudinea lui. daca e om, o sa va arate, daca nu, nu-l blamati, si el are "banci de platit"
(persoana a 2-a nu esti tu )

Citat:

Nu fac asta si am zis mai sus ca sunt fidel... sper sa fie putini care fac asa ceva.
marea majoritate, chiar si cei cu care pare ca ai si o altfel de relatie

.................

hai sa-ti spun din perspectiva mea, poate te ajuta sa intelegi.

cei care aveti parte de tehnicieni care va pot oferi lucrari de top, de exceptie, trebuie sa intelegeti ca ei nu castiga din acele lucrari (cum spune dani) ci o fac pentru prestigiu, pentru performanta, din profesionalism, din alte considerente cu origini emotionale. de unde castiga atunci? din ceea ce produc angajatii. daca scade volumul, el pierde, si pierde din ce in ce mai mult pana cand echilibrul win-win se duce naibi.
faci un efort pt cineva cu un caz extrem, te mai cauta peste juma de an, la fel, iarasi peste un an...ok, nu e win-win, e "eu te scot pe tine cand nu te ajuta cel cu care faci bani". ok, atunci te du dara!
se poate intampla ca omului sa i se reduca mult volumul, nu mai poate tine angajati, ramane singur sau cu putin ajutor, si atunci el nu mai poate sustine acele exceptii si trebuie sa "lucreze" la cele datatoare de bani.
atat timp cat preturile de romania sunt pentru volum, atunci cand volumul dispare, statul 2-3 zile pe 5 dinti nu se mai sustine, lucrarile de exceptie nu se mai sustin.

mai nou, cum medicii s-au adaptat la piata, au un pret "mare" pentru lucrarile facute de laboratoare de top, si preturi mai mici pentru cacamaca la 90 ron. in situatia in care ne aflam, omul alege pretul mai mic, inconstient de ce minunatie urmeaza sa i se puna in gura iar tie ti se spune "ce sa fac, asta alege omu, ca daca ar alege aia, as veni la tine".
in situatia asta, poate ca si voi ar trebui sa va obisnuiti sa nu mai primiti lucrari de afis, ca nu se mai sustin economic. sau sustineti laboratoarele performante pentru a avea parte de serviciile lor, continuati sa saditi la radacina mediocritatii, si aia o sa culegeti in viitor

Modificat ultima data de nico; 02-11-13 la 17:17.
CIOBOTEA LIVIU este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-11-13, 01:06   #42
Avansat bine
Medic Stomatolog
gang bang!!!

.

nu ma pot abtine: amanarea cu banii este o chestii jegoasa pe care o practica foarte multi (MEDICI, TEHNICIENI, MAGAZIONERI, NEA ION DE LA MAGAZIN). URAT!!
Piulitzul este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-11-13, 05:37   #43
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.
+4 (+4/-0)     

ce subiect delicat o doamne!!! nu spun decit atit am cautat toata viata tehnicianul ideal atunci cind pui suflet in ce incerci sa realizezi rezulta ca iti e necesar ca aerul sa ai o colaborare perfecta bazata numai si numai pe comunicare.De cele mai multe ori undeva ceva scirtiie ori la medic ori la tehnician atunci colaborarea esueaza sau se accepta compromisul.Restul ati amintit voi aici.Cind amindoi (membri ai echipei medic-tehnician) pun pasiune in ce fac si cauta sa se perfectioneze continuu (pentru ca nu e nimeni perfect) rezultatele incep sa fie multumitoare (am spus multumitoare nu exceptionale va rog sa remarcati,exceptional se gaseste greu si numai intimplator).M-a deranjat intotdeauna lipsa de respect si suficienta unor colegi medici care considera ca mereu tehnicianul greseste cit de fals poate fi si neproductiv.Am avut placerea sa cunosc tehnicieni de exceptie de la care o armata de medici ar fi avut enorm de invatat dar vezi doamne in mod eronat si pe nedrept tehnicianul a fost considerat o "categorie inferioara".Sint 2 profesii inrudite cu multe lucruri comune bazate pe respect ,talent si complianta cine refuza sa inteleaga asta va sta in derizoriu mult si bine
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-11-13, 09:10   #44
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:

Sa mancam bine, sa bem bine, sa mergem in vacante ieftine cu ultra all included, sa ne luam ultimul tip de smartphone...in rest..merge si mai prost daca e chilipir. Sa-si faca treaba cat de cat. Pfff..
mai adauga "sa mancam la mall cu aifonu pe masa" si e exact ce spun si eu.
la restul iti raspund mai tarziu :P

Scris dupa 38 minutes:

despre preturi acum, nu cunosc situatia ta, nu cunosc preturile laboratorului cu care lucrezi, nici ale tale, insa pot face o analiza asupra pietei pana in prezent.
cand am inceput sa lucrez ponderea laborator/cabinet in pretul final era 50/50. toata lumea era fericita, bani putini, lucru mai rarut, oamenii erau ca fratii, veneau medicii spuneau bancuri, radeam , mai iesam la beri...ma rog, vremuri normale.
intre timp laboratoarele mai puneau un fir de nisip, cabinetele mai puneau o caramida, si astfel s-a ajuns in prezent la un raport de minim 30/70.
care e concluzia? preturile intre noi nu evolueaza in oglinda, ci in functie de necesitatile si posibilitatile pietei, deci sunt independente.
intre timp preturile au scazut la nivel de laborator, cum e posibil atata timp cat preturile consumabilelor, chiriei, nivel de taxare au crescut? simplu. a aparut mecanismul de "santaj" : merg la altul. s-a putut o vreme, inca mai era un oarecare volum si mai treaca-mearga.
in ultimu timp costurile de productie au mai crescut, volumul a scazut, laboratorul pierde din ce in ce mai mult, suna clopotelul si realizezi ca incepi sa castigi mai prost decat un lucrator pe santier. te poti lamenta si esti spre faliment garantat sau incerci sa faci ceva.
iti dai seama ca nu mai poti sustine "din partea casei" concesii de genul modole turnate la infinit pentru verificarea slefuirii, corecturi pe lucrari si dupa glazura, lucrari in regim 24 oare etc. si ele trebuiesc platite.
poate laboratorul in conditiile de azi sa mai creasca preturile, astfel incat multe din "atentii" sa fie suportate din pretul "elementului"? nu cred. atunci trebuie platite celelalte mici servicii, nu pentru ca tehnicianul s-a inflamat, ci pentru a-si mentine interesul de a activa INCA in domeniu.
concluzia? poate ca ar trebui ca si medicii sa mai reduca putin din preturi pentru a atrage pacienti (ca umbla scheletatele si implanturile pe strazi) parerea mea e ca din 70 se mai poate, din 30....va spun sigur ca nu.
sau, simplu, sa intelegeti si tehncianul, cand nu mai ai marja de eroare devi rigid. nu o face din rea vointa ci e o reactie emotionala la conjunctura. continuati sa va respectati si nu va blamati inutil, tot timpul sunt aspecte inaccesibile celuilalt si asta face ca imaginea sa fie blurata si de neinteles.
in asteptarea unor vremuri mai bune, incercati sa mai lasati de la voi daca aveti de unde, unii chiar nu mai au.
KLMircea, Dani Sîrbu si GGZCS au multumit.

Modificat ultima data de nico; 02-11-13 la 17:18.
.
Vechi 01-11-13, 09:36   #45
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
in asteptarea unor vremuri mai bune, incercati sa mai lasati de la voi daca aveti de unde, unii chiar nu mai au.
Prietene sa iti zic eu cum ma frustrez eu la obturatii... eu cedez nervos ca materialele ce le folosesc sunt tot mai scumpe si tot mai multe si tot mai multe accesorii si tot mai lungi tratamentele si pretul e oarecum la fel... nu castig mai nimic. Ne tot dam dupa colt pe Eugenol si e tabu sa discuti de preturi desi nu inteleg de ce. Orice ar zice toti, mai ales in criza, eu ca medic nu pot sa pun pretul meu fara sa ma uit la vecinu ca pacientul vine si alege dupa pret... degeaba explic ca eu fac asa si asa si asa si pun aia si aia ca se uita la mine cu ochi de panda ca sa nu zic bovini si nu pricepe nimic sau nu ii pasa sau oricum el are salariu de juma' de norma de 400 lei deci nu are de ales.

Am scris ce patesc eu dar cred ca asta patiti si voi.
.
Vechi 01-11-13, 09:48   #46
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

@Liviu: un calcul simplu- 30/60 nu reusesc nicicum sa ajunga la 100%.

Punctul meu de vedere, poate va da o alta perspectiva:
O colaborare medic/tehnician incepe cu o negociere, cine ce vrea, la ce pret, la ce termen, la ce calitate, etc. Aceata discutie, in 2, ar fi bine sa fie fata-in-fata si detaliata cat mai mult posibil, ca sa poata acoperi toate eventualele "probleme" care ar putea aparea (cele predictibile macar).
Daca am picat de acord cu negocierea, se semneaza un contract de colaborare cu drepturi, obligatii, termeme de plata, penalitati, conditii de reziliere.
In contract, ar trebui incluse si situatiile in care o lucrare se reface, din vina si pe banii cui (sunt foarte multe astfel de situatii care strica o colaborare, pana atunci, fructoasa).
Nu in ultimul rand, o anumita calitate (atat a medicului, incepand cu amprenta, cat si a tehnicianului, incepand cu modelul functional sau preliminar, depinde de lucrare fixa/mobila). La ora actuala, peste 75% dintre medicii care nu sunt pe forum "arunca" niste amprente in laborator pe care tehnicianul, ca sa nu "moara de foame" le accepta si le si face (dinti neslefuiti corect, nu mai vorbesc de prag...), plan incorect de tratament sau relizarea incorecta a lucrarii protetice. Aici, tine de profesionalismul fiecaruia in parte si de constiinta. Daca medicul da o amprenta necorespunzatoare, tehnicianul o poate refuza dar..."moare de foame" ca medicul se va duce la altul, care ii face lucrarea, chiar fara amprenta corespunzatoare, ca sa castige bani.
Banii sunt necesari ca sa poti trai si sa-ti platesti facturile si banca si ce mai ai de facut cu viata ta personala dar nu te fac un profesionist si niciun om. Sunt un mijloc, nu un scop!
Discutia pentru ridicare profesionalismului in stomatologie (care este in cadere libera de multi ani) ar trebui sa eludeze capitolul "bani" si sa se concentreze pe calitatea si performanta lucrarii in beneficiul pacientului (end-userul care ne hraneste pe toti!).
Un pacient multumit, iti mai aduce inca 10 (rude, prieteni, cunostinte). Unul nemultumit, te lasa fara 100 (cunostinte, vecini, etc.).
Un lucru observat de mine, de-alungul timpului (si am schimbat 4 dentisti personali, pana acum) si vreo 14 tehnicieni dentari in 16 ani: nici medicii, nici tehnicenii nu stiu sa ascute activ, Asta inseamna ca percep ca li se vorbeste, inteleg in mare ideea, cam unde "bate" interlocutorul dar nu aud tot contextul care are nuante diferite. Intr-o comunicare, doar 7% sunt cuvintele, restul, pana la 100%, este limbajul para-verbal, dar mai ales non-verbal. Nu vreau sa va fac specialisti in comunicare, mi-ati lua o felie de paine de la gura , dar macar invatati sa ascutati activ! Cu rabdare, pana la capat, fara intreruperi, la nevoie, notati ce spune interlocutorul si cu eventuale intrebari de control daca nu sunteti sigur(a) ca ati inteles bine: "Ce ai vrut sa spui cu asta?","Am inteles bine ca...?", etc.
Spor si pace!
Parisi Lab a multumit.
Vechi 01-11-13, 11:11   #47
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

gata, am rectificat , cred ca nu ti-am dat peste cap nivelul de intelegere
din punctul meu de vedere negocirea e o chestie de prost gust. este o lista de preturi, daca iti convine accepti, daca nu nu. in ziua de azi preturile nut atat de zecimalistice incat nu e loc de...negocieri. cel putin la noi.
despre contracte...nu pot sa nu spun ca zambesc. de cand un contract te face din neom om? suna ca a pact de coabitare . educatia si respectul nu sunt pe baza de semnatura, iar cel care e capabil de "inselaciune" nu se propteste intr-o semnatura (fara valoare juridica evident)

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
Banii sunt necesari ca sa poti trai si sa-ti platesti facturile si banca si ce mai ai de facut cu viata ta personala dar nu te fac un profesionist si niciun om. Sunt un mijloc, nu un scop!
ce frumoasa ar fi viata, nu? din pacate stii si tu ca nu se verifica in realitate, sau suntem (ma includ si pe mine) putini...

Citat:
Discutia pentru ridicare profesionalismului in stomatologie (care este in cadere libera de multi ani) ar trebui sa eludeze capitolul "bani" si sa se concentreze pe calitatea si performanta lucrarii in beneficiul pacientului (end-userul care ne hraneste pe toti!).
asta nu se poate face decat cu stomacul plin din pacate. cand vine foamea se duce si deontologia din pacate si e normal, scop fara mijloc e utopic.

Citat:
Un pacient multumit, iti mai aduce inca 10 (rude, prieteni, cunostinte). Unul nemultumit, te lasa fara 100 (cunostinte, vecini, etc.).
incep sa am mari intrebari asupra mecanismului de multumire a omului din ziua de azi. sunt ca un extraterestru picat pe pamant.

Citat:
Un lucru observat de mine, de-alungul timpului (si am schimbat 4 dentisti personali, pana acum) si vreo 14 tehnicieni dentari in 16 ani: nici medicii, nici tehnicenii nu stiu sa ascute activ, Asta inseamna ca percep ca li se vorbeste, inteleg in mare ideea, cam unde "bate" interlocutorul dar nu aud tot contextul care are nuante diferite. Intr-o comunicare, doar 7% sunt cuvintele, restul, pana la 100%, este limbajul para-verbal, dar mai ales non-verbal. Nu vreau sa va fac specialisti in comunicare, mi-ati lua o felie de paine de la gura , dar macar invatati sa ascutati activ! Cu rabdare, pana la capat, fara intreruperi, la nevoie, notati ce spune interlocutorul si cu eventuale intrebari de control daca nu sunteti sigur(a) ca ati inteles bine: "Ce ai vrut sa spui cu asta?","Am inteles bine ca...?", etc.
Spor si pace!
corectie: nu pomeni de ramuri profesionale, las-o la modul general si e perfect.
din experienta personala, veau sa te intreb ce iti spune tie folosirea redundanta a retoricii "da?" din partea unui interlocutor? e destul de uzitata
.
Vechi 01-11-13, 17:45   #48
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

ok. in primul rand, daca aveti o colaborare veche, loiala, ar trebui sa conteze si sa nu fie probleme vis-a-vis de calitatea executiei. e foarte important pretul platit, poate ca nu e platit la nivel corespunzator, sunt necunoscute pt mine din cauza carora nu pot sa apreciez corect situatia.
cat despre pretul d eurgenta:
aces pret apare ca urmare a unei sume de costuri suplimentare, sau manopere "peste rand" care deregleaza eficienta muncii, timpii de executie si programul:
1. turnarea modelului inainte sa-ti finalizezi lucrarea pe care lucrezi.
2. inceperea manoperelor de executie in paralel cu lucrarile pe rol, care si ele au termen scadent (lucrezi in paralel atat pe ceara cat si pe metal, pentru cei care trec prin asa ceva stiu ce inseamna curatenia in aceste etape)
3. ambalarea/turnarea lucrarii fara a mai astepta alte lucrari pentru a fi "cuplate" in ambalare, pentru eficientizarea costurilor - > costuri crescute de productie pt acea lucrare.
4, finalizarea lucrarilor curente cu scadenta, in acelasi timp cu cea la urgenta, si cum nu are inelul lui arabela, omuletul a stat noaptea si a lucrat.
5. repetarea etapelor mai sus amintite in sectiunea "fizionomic"
6. in final, cum esti presat de timp, nu ai timp sa trimit lucrarea in termen normal, dai telefon dupa taxi.
si uite asa se consuma materiale, energie electrica si ore tarzii in exces, pe care eu le platesc, tu? de ce sa nu le platest? ti se pare ceva anormal la cele enumerate?

......

conform celor mai sus amintite, sper ca ai inteles ca o lucrare executata la un astfel de regim are costuri reale, nu morale, mai ridicate, daca eu accept o lucrare in regim de urgenta, netaxata corespunzator, e ca si cum as face-o si mai repede , si cu reducere. ok, nu-mi curge saliva din gura, mai bine stau in loc. adica santajul "decat sa stai, mai bine castigi 1 leu decat 2"...nu tine.
iti propun sa te deplasezi la dealerul audi cu banii pt o dacie si sa-i propui sa-ti vanda o masina la banii aia, ca daca nu, el pierde ca n-o sa vanda iar tu o sa mergi sa iei dacia. e ok?

prin urmare o lucrare la urgenta pt cabinet nu incarca pretul cu nimic, eventual te obliga sa te joci cu programarile.
in schimb laboratorul are costuri suplimentare. inca ti se mai pare ca tu ca medic esti mai disperata decat un tehnician?

acum eu intreb: tu ca medic, in urma detaliilor de mai sus, preferi sa pierzi acel pacient decat sa platesti taxa de urgenta?
adica daca incasezi 100 euro si plateai laboratorului 35, platesti 52,5 si incasezi restul. deci nu ne proptim in tehnician nu?

ba imi spune. unii merita ceea ce li se intampla. incapacitatea cuiva de a aprecia un lucru sau serviciu la adevarata lui valoare, nu inseamna devalorizarea serviciului.
daca ai bani si pretentii de restaurant, mananci la restaurant, daca nu, mananci "la varice"

cat despre dilema in care te afli cu lucrarile intre diferite laboratoare....sunt adevaruri. nu te astepta ca cel pe care il cauzi cand nu te mai ajuta altcineva sa te astepte cu flori. stii si tu e normal. daca preturile ar fi corecte, si fiecare lucrare ar avea costurile reala (nu astea de romania) nu cred ca ar mai avea cineva ceva de comentat. dar cum noi traim din volum, daca nu ii duci volumul, el nu castiga de la tine ci te ajuta, normal ca nu e fericit.
cu totii suntem captivi intr-o conjunctura iar cel de la capatul evenimentelor e tehnicianul, el trebuie inteles si nu invers.
Parisi Lab a multumit.

Modificat ultima data de nico; 02-11-13 la 17:22.
.
Vechi 01-11-13, 18:03   #49
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

aici, ca majoritatea medicilor, ai o perceptie completamente GRESITA!
oameni buni, pana nu de mult, multi ati beneficiat de diferite gesturi din partea laboratoarelor, la niste preturi care luate singular, nu se sustineau, ele, cum am mai spus, era sustinute de alte lucrari, pe scurt de VOLUM.
cum VOLUM nu mai e, ele nu mai pot fi facute, deci trebuie sa se sustina singure.
in alta ordine de idei, decat sa injuri tehnicianul care pana acum ti-a facut si acum, multumeste-i pt tot ce a putut sa faca pana acum, si plateste-i pretul pe care il cere (daca nu e absurd). altfel risti sa te transformi in ceva ce vad din ce in ce mai des:
unora la faci favoruri de 10 ori, nu ii faci O DATA, nu i-ai facut niciodata. favorurile nu pot deveni reguli, multitudinea lor trebuie apreciata si nu raritatea refuzurilor.

1. defineste laboratorul de top
2. defineste preturi ridicate
3. la noi taxa de urgenta e 50%
deja simt ca mi-au picat tresele de pe umar

mai da o tura prin mall si reevalueaza-ti posibilitatile oamenilor si scara lor de valori si prioritati.

Modificat ultima data de nico; 02-11-13 la 17:23.
.
Vechi 01-11-13, 18:04   #50
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

Am tot vazut topicul asta dar nu m-a prea tentat sa intru sa-mi scriu si eu ofurile.

Eu recent am renuntat sa colaborez cu un tehnician din diverse motive si foarte multe.
- cand am inceput sa lucrez cu el primele 2 lucrari mi le-a facut cu bont mobil...ce sa zic, aratau frumos, modelate foarte frumos si am zis...gata frate, asta e, am scapat sa mai trimit prin Constanta sau Bucuresti la tehnicieni mai buni. Apoi bontul mobil s-a evaporat cu desavarsire si i-am atras atentia. In fine eu baiat intelegator lo-am lasat asa vreo 2 lucrari si i-am zis "my friend, hai baga bonturi mobile ca adaptarea lasa de dorit.
- alta problema foarte nasoala era ca tot timpul uita sa imi aduca odata cu etapa si biletul de insotire si eu ii scriam pe un alt biletel ziua cand vreau urmatoarea etapa cu toate ca ma supara faptul ca nu imi aducea si fisa de laborator.
- si uite asa se leaga toate, il asteptam cu pacientul pe scaun cu scutanele date jos si cu gandul ca...tehnicianul meu va aparea din secunda in secunda cu lucrarea sa-i fac proba. Dupa 5 minute il sunam "Bai Cristinel, unde esti?" "Salut ma, uite sunt in Kauffland cu nevastamea facem piata" sau "Salut Octav, ce sa fac uite modelam o lucrare" Mai departe stiti cum face trenul cand ajunge in gara.
- era disperat dupa bani...in conditiile in care mereu am fost prompt cu plata lucrarilor...adica am convenit cu el cand se aduna vreo 5-6 lucrari atunci sa ii plateasc.
- bineinteles ca in timp modelajul frumos a disparut si ii intorceam lucrarile, nu mai zic de culoare ca nu o nimerea. Eu cu tehnicienii mei colaborez si cu fotografii dar el mereu uita sa se uite pe ele si facea culoarea dupa ureche, na uneori dintii prezentau anumite texturi, transparente si vroiam sa mi le redea in ceramica...

Da, si asa cu tehnicianul meu. Acum e suparat pe mine ca nu mai lucrez cu el. Asta e. Avea de la mine cel putin 50 de elemente lunar pe care acum le-a pierdut.
AnaMady si Parisi Lab au multumit.
dr.Octavian.D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-11-13, 18:14   #51
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Ca ii doare, dar nu au bani sa platesca. Si suporta durereea, nu de placere, ci de lipsa de bani.
ai vazut sa scada numarul de masini de pe strada? ai vazut gol in pompele de benzina? ai vazut ca nu mai cumpara lumea smartfeonuri? ai vazut ca e gol la "ultimul etaj"?
nu colega, OUML ca specimen, nu mai da doi bani pe ce tine de propriul interes. tot ce conteaza e CE SE VEDE, ceea ce se AFISAZA, ceea ce percep altii, ca "te descurci".
inceteaza sa mai plangi de greutatile altora, pur si simplu nu merita.

dr.octavian.d asta e un episod care nu trebuia sa se intample sau sa dispara dupa primul eveniment. tot ce a urmat e oarecum logic. voi ii tineti in viata, exista datorita voua. si...sunt multi....deci alimentati...
KLMircea si Dani Sîrbu au multumit.

Modificat ultima data de nico; 02-11-13 la 17:24.
.
Vechi 01-11-13, 20:20   #52
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Citat:
ai vazut sa scada numarul de masini de pe strada? ai vazut gol in pompele de benzina? ai vazut ca nu mai cumpara lumea smartfeonuri? ai vazut ca e gol la "ultimul etaj"?
Da', ai vazut ca toate carciumile si cluburile sunt pline?
Citat:
din punctul meu de vedere negocirea e o chestie de prost gust. este o lista de preturi, daca iti convine accepti, daca nu nu. in ziua de azi preturile nut atat de zecimalistice incat nu e loc de...negocieri. cel putin la noi.
Personal, merg pe ideea de "gentlemen agreement" dar, acum, nu prea mai am cu cine ca sunt putini care mai au cuvant pe care sa te poti baza si onoare...In al;ta ordine de idei: "verba volant, scripta manent!"
De curand, o colega (forumista) nu mai stia ce masuri sa ia cu un tehnican care nu respecta termenele la etapele intermediare (deh, avea probabil mult de lucru). Nu ar fi fost bine sa aiba ceva scris cu termenele de executie si livrare? Negocierea nu se refera numai la preturi! Pretul (il accepti sau nu), urmeaza contract (da sau nu) dar sunt muuult mai multe de stabilit intr-o negociere si, ulterior, intr-un contract.
Citat:
din experienta personala, veau sa te intreb ce iti spune tie folosirea redundanta a retoricii "da?" din partea unui interlocutor? e destul de uzitata
Depinde si de limbajul non-verbal al subiectului dar, in linii foarte mari:
- neincredere ("adica faci mishto de mine?")
- lasarea interlocutorului sa-si continue/dezvolte ideea
- un "Nu" peiorativ
Daca nu esti multumit, macar astea mi-au venit, pe moment, in minte...
CIOBOTEA LIVIU a multumit.
Vechi 01-11-13, 22:02   #53
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de wellis View Post
Daca tot se discuta de relatia medic-tehnician, vreau si eu o parare sincera, pt ca in situatia acesta nici nu stiu ce sa fac....in urma cu 1 an si 2 luni am pus o lucrare fixa de la 33-43, toti dintii prezenti (i-am invelit pt estetica), lucrare metalo-ceramica...azi, vine pacienta si imi arata ca i-a cazut ceramica de pe 43....ce sa fac?tehnicianul mi-a dat garantie 1 an pe lucrare, pacienta sustine ca"a protejat" dintii.. evident pacienta e nemultumita ca a patit asa ceva dupa doar 1 an....ce sa fac?cine a gresit?ea, eu sau tehnicianul?ocluzia e ok, bruxism nocturn nu stie daca e,interferente, contacte premature nu...ce ma sfatuiti sa ii spun pacientei?asteapta explicatii...
Daca vrei sa i-o refaci pe gratis ca sa nu o pierzi ca pacienta, poti sa-i spui treaba asta. Iar daca labul nu vrea sa i-o refaca gratis, la fel, ii spui treaba asta.
Da-i telefonul labului si spune-i sa vorbeasca direct cu ei daca vrea vreo reducere. Daca nu merge si nu merge, spune-i ca-i refaci lucrarea cu alt lab, nu-i percepi onorariul dentistului, dar ea va tebui sa plateasca labul 100%
udem este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-11-13, 22:22   #54
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.
+1 (+1/-0)     

am crezut ca veti vorbi despre "comunicare" dar ati ajuns iar la bani bani bani asta ma face face sa fredonez melodia aia cretina dar cu mult adevar "baga baga bani bani bani......etc etc" a lui Puya parca.Pacat !!!
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-11-13, 22:56   #55
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

eu nu as reduce asta la bani.
e o intreaga increngatura in jurul lor iar in situatia asta ies la iveala toate, de la caractere la obiective personale si toate astea afecteaza "comunicarea".
concluzia e ca orice am comunica, problemele au origini comune.
.
Vechi 02-11-13, 09:33   #56
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

o lucrare pe o preparatie corecta, apmrentata corect, este f aproape de perfect in ocluzie. perfect extrem de rar, din motive obiective, ce tin de camp si modificarile usoare care apar de la preparare la final. interventiile la nivel ocluzal sun minime dar necesare pentru simplul motiv ca eu nu pot sa "intuiesc" toate lateralitatile extreme la care pot ajunge unii pacienti. asta nu se vede dacat intraoral.
am senzatia ca vorbesti despre laboratoare de top ca si cum ar fii pe o alta planeta, eu nu stiu despre ce preturi vorbesti, mie mi se pare ca 35 euro metalo ceramica sau 105 ceramica pe zr sau presata, taxa de urgenta 50% sunt mai mult decat decente.
de cand esti "de top" numai daca dai cu sume astronomice pe piata?

cat despre taxarea de ping-pong de care tot vorbesti, nici aia nu o inteleg. adica iti cere altceva decat are pe lista de preturi? daca nu, inseamna ca iti cere sa platesti ceea ce trebuia sa platesti si in trecut dar lasa de la el. acum te superi ca respecti un pret de lista pe care tu l-ai agreat?

Modificat ultima data de nico; 02-11-13 la 17:24.
.
Vechi 02-11-13, 14:19   #57
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Discutia este inutila daca se refera doar la pret. In rest, fiecare ati mai spus cate ceva din experienta proprie.
Ma gandesc la o situatie ipotetica: Eu, medic stomatolog, am un tehnician pentru lucrari medii (nr.1, cu el am inceput) si un tehnican de super-clasa pentru lucrari dificile si bibiluri (teh. nr. 2). Ca sa-mi fac pretul pentru pacient, voi cere lista de preturi si de la teh. 2 care, normal, este mai mare decat a teh. 1. In functie de pretul lui, imi fac calculele si afisez o lista de preturi pentru pacient, Acum, depinde de complexitatea cazului...Daca o fac cu teh. 1, raman cu mai mult profit pentru ca preturile lui sunt mai mici decat ale teh. 2. Daca le fac cu teh. 2, profitul meu va fi mai mic. Pacientul plateste la element. Nu pot sa-i cer pret diferit in functie de cine imi va executa lucrarea. Nu comentez la niciun tehnician lista lui de preturi, este pretul pe care crede ca il merita pentru munca lui (auto-evaluare). Daca mi se pare exagerat, pot sa refuz o eventuala colaborare cu el dar ar trebui sa am si argumente (poate am si eu hibe in slefuire, amprentare, adaptare, etc.). Daca ceva nu iese bine, sigur e vina lui?
Sa nu uitam ce am invatat (cel putin, eu asa am invatat): orice eroare de cabinet sau laborator se cumuleaza in eroarea totala "la gata".
Cum avem posibilitatea de a ne exprima gandurile, emotiile, motivatiile, actiunile proiectate a fi indeplinite? Numai prin comunicare. Nu suntem vreo "Mafalda" ca sa ghicim ce este in capul celuilalt.
Discutia NU trebuie sa se rezume la pret pentru ca acesta este doar o componenta a unei colaborari complexe si, de dorit, de durata. Orice comunicare este o "negociere", dar este de preferat sistemul "win-win", decat "win-loose" (apare auto-suficienta vs.frustrare).
In definitiv, fiecare medic isi merita tehnicianul... (si invers, ca sa nu supar pe nimeni).
Parisi Lab a multumit.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., acrilat, amprenta, buna, cabi, cabinet, compozit, con, cum fac, endo, exemple, faptul, fateta, flow, genul, iga, incercat, intampla, intrebare, lucrare, lucrare ceramica, medic, metal, metoda, nou, partea, pro, simplu, stoma, tehnica, tehnicianul

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
model de contract tehnician - medic Td. Micky Discutii diverse 25 02-03-10 17:47
medic-fost tehnician ? cristina_tm Discutii diverse 19 25-05-09 13:41
un model de comunicare Bakai Attila Anestezie 22 27-02-09 22:33
lipsa de spatiu protetic - ce sa fac? alexia Protetica 10 10-11-07 19:59
implantele sunt pentru a inlocui dintzii lipsa si nu dintii alin dinca Endodontie 0 26-02-07 02:28

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (12:23) timp.

Alegeti schema de culori preferata: