Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

lipsa de comunicare medic-tehnician

discutie din eugenol.ro : subscriu, cu o mica observatie, radu. daca iti apreciezi f mult tehnicianul nr.2, gandeste-te la ce am spus mai ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Profesional: medic dentist & tehnician > Tehnicianul nostru
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree54Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 02-11-13, 14:28   #58
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

subscriu, cu o mica observatie, radu.
daca iti apreciezi f mult tehnicianul nr.2, gandeste-te la ce am spus mai sus. eu ca sa iti pot bibili lucrarile, ca sa pot oferi preturi decente la pretentii de top, trebuie ca angajatii sa-mi produca restul de bani. daca nu ii produc, sau sunt nevoit sa-i dau afara, eu nu voi mai avea timp de bibilit, deci voi lucra la volum, sa traiesc, sau, imi cresc preturile la pretentii.
eu va rog, daca nu vreti sa-i pierdeti pe cei care sunt capabili de performanta, dati-le lucrari din care sa si traiasca, altfel se vor satura si cine stie...se apuca de altceva. o sa ramaneti cu nr.1 fara alternative.
sunt momente in care, daca aveti colaboratori performanti sa-i sustineti, cum si ei probabil v-au sustinut in trecut cand a fost nevoie.
.
Vechi 06-08-14, 11:40   #59
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default De multe ori...

Se intampla de multe ori ca medicul si tehnicianul sa nu fie de acord asupra unui caz, insa cel cu argumentele cele mai puternice ar trebui sa-si impuna punctul de vedere...
LaboratorDentarTimisoara este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-08-14, 11:55   #60
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Eu nu cred asta. Cred ca trebuie colaborat, discuta si ajuns la un consens
KLMircea si CIOBOTEA LIVIU au multumit.
Vechi 06-08-14, 13:36   #61
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de LaboratorDentarTimisoara View Post
cel cu argumentele cele mai puternice ar trebui sa-si impuna punctul de vedere...
Argumentul cel mai puternic este reprezentat de ce este cel mai bine pentru pacient.
In functie de acesta, uitam de "dreptul celui mai tare" in argumente si ne bazam pe fapte practice si solutii cat mai bune referitoare la cazul respectiv...
cristaldental a multumit.
Vechi 27-07-15, 14:34   #62
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
0 (+2/-2)     

nus ce va tot certati)

tehnicianul meu e liber ca pasarea cerului. banul in avans la amprenta, termenii mii trimite el pe fisa la fiecare proba. vine sa ia culoarea cu mine si cu poze si cu totu. cand mia dat lista de preturi eu iam mai pus 10 la suta dar iam spus ca vreau sa lucreze doar cu medicii din clinica mea. acu 3 ani era singur. acum are 4 angajati. el in continuare se ocupa exclusiv de lucrarile noastre si toate is bune si frumoase. asa ca dragi colegi faceti compromisuri si nu mai puneti banii pe primul loc.
Parisi Lab a multumit.
Vechi 27-07-15, 16:57   #63
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+2 (+2/-0)     

Valeu... Nu ai liniuta la tastatura? Ai activat T9
.
Vechi 27-07-15, 23:07   #64
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Nu. A facut gramatica la FF

Trimis de pe al meu A0001 folosind Tapatalk
Dentamax a multumit.
Vechi 28-07-15, 21:26   #65
Ucenic Sef
Medic Dentist
nefandosit

.
+3 (+3/-0)     

De cand m-am inscris pe forum am observat ca e plin de idealisti Ceea ce e un lucru bun. Ma numar printre ei, de-aia am dat kix cu praxisul. In viata reala e altfel stimati colegi. Sunt mai multi cei care nu stiu sa scrie romana decat cei care iau amprente cu zeta in muscatura cel mult 2 dinti mai incolo de slefuiri.
a.calin a multumit.
amarij este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-08-15, 19:03   #66
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de amarij View Post
De cand m-am inscris pe forum am observat ca e plin de idealisti Ceea ce e un lucru bun. Ma numar printre ei, de-aia am dat kix cu praxisul. In viata reala e altfel stimati colegi....
Nu este o contradictie daca esti idealist dar inveti cum sa faci un plan de afaceri si te tii de el. Factorii exteriori nu sunt obstacole ci doar elemente pe care le introduci in planul de afaceri si le ocolesti cu delicatete.
Din pacate eu nu am invatat asta la timpul potrivit...
Tot mai tarziu am aflat ca cererea uneori este influentata de oferta si nu invers.
Inca invat ...

Probabil si eu tot idealist, ca sa cred cele de mai sus
Vechi 04-08-15, 19:59   #67
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
inveti cum sa faci un plan de afaceri

Credeam ca pe forumul de dinti invatam cum sa facem un plan de tratament.
Semnat: idealista inadaptata.
Vechi 04-08-15, 22:29   #68
Ucenic
Medic Dentist
Natus Vincere

.

Citat:
Publicat initial de amarij View Post
In viata reala e altfel stimati colegi.
&
Citat:
inveti cum sa faci un plan de afaceri
Total de acord. Cu amandoi.

Semnat: realistul (in adaptare).
a.calin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-08-15, 01:58   #69
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de nico View Post

Credeam ca pe forumul de dinti invatam cum sa facem un plan de tratament.
Semnat: idealista inadaptata.
Pentru a putea oferi un plan de tratament de calitate îți trebuie educație, aparatura, consumabile optime, capacitate de a plăti taxe, abilitatea de a face investiții în noi tehnologii, materiale, aparate care pot creste calitatea tratamentului oferit la un preț pe care pacientul îl percepe ca justificat și cu suficient profit ca sa îți permită un standard de viata încât să îți poți permite un trai decent.
Dacă asta nu este plan de afaceri atunci îmi scăpa ceva

Probabil ca tot nu îți suna bine ce spun din cauza definiției planului de afaceri care are (uzual) unic scop profitul.
În medicina serviciile medicale au ca scop principal calitatea actului medical și apoi profitul.
În afaceri singurul motor este nevoia de profit. Cat mai mare. Unele companii au dezvoltat o etica interna dar din păcate profitul sau lipsa lui pune în umbra orice etica declari. Nenumărate companii mari cu o etică și responsabilitate sociala declarata ca fiind prioritatea 1 sunt prinse ca sau întâlnit cu ceilalți competitori sa fixeze prețul din piață pentru un profit mai mare.

O persoana are mai multe șanse sa acționeze pe baza unei eticii personale decât o companie pe acțiuni unde acționarii sunt interesați doar de profitul pe acțiune pe care îl încasează la sfârșitul anului.
Șefii companiei ar trebui sa le explice ca din motive etice au vândut doar jumate cat au planificat și acționarii nu vor primi dividente anul acesta... Nicio șansă, cel puțin nu până acum.
drvmihai si Sabeen au multumit.
Vechi 05-08-15, 11:02   #70
Ucenic timid
MD Rezident Chirurgie
by fire be purged

.

Citat:
Pentru a putea oferi un plan de tratament de calitate îți trebuie educație, aparatura, consumabile optime, capacitate de a plăti taxe, abilitatea de a face investiții în noi tehnologii, materiale, aparate care pot creste calitatea tratamentului oferit la un preț pe care pacientul îl percepe ca justificat și cu suficient profit ca sa îți permită un standard de viata încât să îți poți permite un trai decent.
Asta trebuie printata si lipita pe peretele cabinetului, langa lista de preturi.
Sabeen este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-08-15, 14:55   #71
Avansat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

in germania daca vrei sa-ti deschizi cabinet cu bani de la banca, iti trebuie un business-plan pentru a obtine credit-ul. vor totusi sa vada cat de cat ca esti capabil sa duci un cabinet... normal de altfel sa te documentezi inainte de-a te arunca in aventura
augustin si cristaldental au multumit.
Dr.dre este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., acrilat, amprenta, buna, cabi, cabinet, compozit, con, cum fac, endo, exemple, faptul, fateta, flow, genul, iga, incercat, intampla, intrebare, lucrare, lucrare ceramica, medic, metal, metoda, nou, partea, pro, simplu, stoma, tehnica, tehnicianul

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
model de contract tehnician - medic Td. Micky Discutii diverse 25 02-03-10 17:47
medic-fost tehnician ? cristina_tm Discutii diverse 19 25-05-09 13:41
un model de comunicare Bakai Attila Anestezie 22 27-02-09 22:33
lipsa de spatiu protetic - ce sa fac? alexia Protetica 10 10-11-07 19:59
implantele sunt pentru a inlocui dintzii lipsa si nu dintii alin dinca Endodontie 0 26-02-07 02:28

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (23:43) timp.

Alegeti schema de culori preferata: