Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Colegiu sau facultate?

discutie din eugenol.ro : Salut! Ma numesc Cotarcea Alexandru si de la toamna vreau sa intru la o facultate de tehnica dentara. As ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona tehnicienilor dentari > Tehnicieni dentari > Tehnici
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree1Multumiri
  • 1 Scris de sico

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 09-03-09, 18:50   #1
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default Colegiu sau facultate?

Salut!
Ma numesc Cotarcea Alexandru si de la toamna vreau sa intru la o facultate de tehnica dentara. As dori sa merg la Iasi la UMF, dar se pare ca acolo este colegiu si nu facultate. La Universitatea Petre Andrei, tot din Iasi, este facultate incepand cu acest an. Problema este ca aceasta este particulara si nu imi ofera nici un fel de cazare (eu sunt din Tulcea). Va rog sa imi spuneti care este diferenta intre colegiul de tehnica dentara si facultatea de tehnica dentara si daca este mai bine sa merg la facultate.
Multumesc anticipat.
alexc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-03-09, 18:57   #2
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu este facultate de tehnica dentara. Din cate stiu eu.
Eu zic sa urmezi un colegiu dintr-o facultate mai calumea.
Vechi 09-03-09, 19:01   #3
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Eu am sunat la "Petre Andrei" si mi-au spus ca de anul acesta este facultate. Deasemenea la Constanta la Ovidius cred ca este tot facultate.
Pai si la UMF la Iasi nu ti se pare o alegere buna? Ce mi-ai recomanda?
.
Vechi 09-03-09, 19:09   #4
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pai daca esti din iasi cred ca e ok. Se poate ca numele nou sa fie de facultate,dar tot 3 ani sunt?
Deobicei sunt aceeasi profesori care predau contracost si la facultatile particulare,dar nu isi dau interesul si sunt si alte probleme de organizare.astea le stiu de la verisoara mea care e studenta la particular la tehnica si trebuie sa isi aduca gips de acasa pe langa ca plateste o gramada de bani.
Vechi 09-03-09, 19:13   #5
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Eu sunt din Tulcea. Da, tot de 3 ani este.As merge la Constanta, dar acolo taxa este foarte mare.
M-am gandit la Iasi pentru ca stiu ca sunt Universitati bune acolo si cred ca si UMF este. Deci sa inteleg ca nu trebuie sa faci facultatea pentru a fi tehnician dentar...
.
Vechi 10-03-09, 12:05   #6
La primele mesaje
Societate comerciala
Fara status.

.

Eu am facut la Constanta si este colegiu de 3 ani. Sunt aceiasi profesori ca si la facultate, si in primul an sunt aproximativ aceleasi materii ca la stoma. Taxa la mine nu a fost mare, sa nu te fi uitat la taxa de la stoma (6 ani). Nu stiu cum este la Iasi, dar, din experienta proprie recomand Constanta. In plus o sa ai si multi colegi din Tulcea. Succes!
--------------------------
Si in legatura cu facultatea si colegiul...Sunt studii superioare ambele facand parte din cadrul unei Universitati. Dupa ce termini, pe diploma va scrie ca esti absolvent al universitatii X. Spre exemplu, la mine pe diploma scrie: absolvent al Universitatii Ovidius Constanta, Facultatea de Stomatologie si Farmacie, titlul de Tehnician Dentar Specializat.
cristi157 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-03-09, 16:53   #7
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Ok, am inteles cum sta treaba cu facultatea si cu colegiul. La Constanta am intrat anul trecut si nu am putut continua tocmai din cauza taxei (4000 RON/an) care de la anul va fi de 5500 RON/an. La Iasi taxa este de 2000 de RON (posibil sa se mareasca pana la 2500), dar nu se compara cu 5500. Problema este ca Iasul e cam departe de mine...si alta varianta nu prea vad
.
Vechi 10-03-09, 19:01   #8
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Facultate de tehnica dentara ??? Tare !!

Eu zic sa te apuci de treaba ,indiferent de facultate /colegiu sau cum naiba o mai scrie pe diploma aia .....
SebastianF este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-03-09, 19:33   #9
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default colegiu vs facultate

ca si absolvent de facultate vei avea dreptul sa te inscrii la un masterat (daca vei gasi unul care sa mearga pe tehnica dentara), iar ca absolvent de colegiu, nu. aici e marea diferenta!
la cluj exista de-asemenea specializarea tehnica dentara, cu licenta, in cadrul UMF.iar acum incercam, prin bunavointa catedrelor si a decanatului, punerea pe picioare a unor masterate pe ortodontie, implantologie, protetica.
te plangi de taxa, dar... de ce nu tragi tare sa intri la buget? exista o carte cu teste in vederea examenului de admitere.la cluj ai dreptul la camin, deci n-ar fi problema cazarea.

bafta!!!
bluemoon este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-03-09, 20:29   #10
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Pai cum sa trag tare sa intru la buget? La Constanta se intra in ordinea mediilor de la bac, iar anul trecut am intrat cam pe locul 54 din 60. Iar la buget sunt 4 locuri. Poti sa imi dai mai multe detalii despre facultatea de la Cluj (nr de locuri, taxa)?
.
Vechi 10-03-09, 23:21   #11
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Smile admitere

la cluj se intra pe baza unui examen de admitere. media de la bacalaureat nu se ia in considerare.
exista o tematica pentru examenul de admitere. intrebarile sunt din anatomie si fiziologie. e recomandat un anume manual de biologie din care sa te pregatesti. exista si o carte de teste, care trebuie luata in considerare.
locuri sunt si bugetate si cu taxa. din experienta mea, eu consider ca merita sa tragi atre, sa te pregatesti serios si sa intri la buget.
am sa revin cu amanunte, dac-o sa doresti.
.
Vechi 11-03-09, 09:01   #12
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default numar de locuri

numarul de locuri la buget, pentru anul I e de 35. trebuie insa tinut cont de faptul ca in anul I tehnica dentara face trunchi comun cu asistenta dentara. astfel, cele 35 de locuri bugetate se impart: 25 pentru tehnica si 10 pentru asistenta, incepand cu anul II.

taxa e undeva pe la 4000-5000 RON. nu stiu sigur,e doar orientativ

daca mai doresti amanunte, voi reveni.
.
Vechi 11-03-09, 17:47   #13
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Problema mea este ca sunt din Tulcea, iar Clujul este foarte departe de mine. Inca nu stiu ce sa fac, dar cred ca tot la Constanta va fi cea mai buna solutie pentru mine mai ales ca am inteles ca si aici este facultate incepand cu acest an.
.
Vechi 11-03-09, 18:33   #14
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Eu sunt si la tehnica dentara anul 3 la iasi. Taxa anul acesta este de 2000 RON. Facultatea de Medicina Dentara costa 3800 RON.
cerny este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-03-09, 19:39   #15
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Smile bafta!

bafta, indiferent de centrul universitar catre care te vei indrepta!
eu sunt pentru examen de admitere, din pacate tot mai multe facultati adopta intrarea la facultate pe baza mediei de bac.
.
Vechi 12-03-09, 06:42   #16
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Cu ce medie s-a intrat la Iasi la buget? Si cum e cu cazarea? Ai loc la camin asigurat?
.
Vechi 12-03-09, 22:46   #17
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Buna Alex ,eu sunt la constanta la TD...si sunt mai mult decat dezamagita.Intr-adevar e facultate de anul acesta,asta pt a ne lua mai multi bani si in cazul in care vrei sa dai la stoma dupa terminarea acesteia nu iti echivaleaza nimic.Tocmai de aceea dupa ce o termin,adica la anul,plec la iasi si dau la stoma.La constanta totul e jalnic,profesorii nu isi dau interesul,nu se fac cursuri,nu exista materiale in laboratoare,nu exista destule laboratoare,in schimb au facut un imens campus pt medicina dentara care nu este folosit!!!si sa nu mai vorbim de taxa...Sfatul meu e sa mergi acolo unde se face scoala si ai de unde invata,faptul ca esti departe de casa nu ar trebui sa fie un impediment.Apropo si eu sunt din tulcea.
sugarbaby roxana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-03-09, 11:30   #18
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Tocmai ce ma hotarasem sa merg la Constanta Am si eu un prieten acolo, e anul I la TD. Il cheama Catalin, poate il cunosti ca e tot din Tulcea. El mi-a recomndat sa merg la Constanta pentru ca e facultate si am inteles ca e mult mai bine daca faci facultate si nu colegiu. Acum nu stiu ce sa fac pentru ca la Iasi la UMF este colegiu si nu facultate....
.
Vechi 13-03-09, 15:26   #19
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de SebastianF View Post
Facultate de tehnica dentara ??? Tare !!

Eu zic sa te apuci de treaba ,indiferent de facultate /colegiu sau cum naiba o mai scrie pe diploma aia .....
DA Facultatea de Medicina Dentara specializara TEHNICA DENTARA,si specializarea medicina dentara ok?

ice_pascu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-03-09, 19:12   #20
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de ice_pascu View Post
DA Facultatea de Medicina Dentara specializara TEHNICA DENTARA,si specializarea medicina dentara ok?
sau... Facultatea de Stiinte pentru Sanatate, specializarea Tehnica Dentara, in cadrul UMF, Cluj-Napoca eh!
.
Vechi 14-03-09, 12:50   #21
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Sugarbaby_roxana subscriu la ce ai spus aici apropo de materiale, aparatura..si uneori profesori. De asemenea facultate peste colegiu doar pt a mari taxa si asa mai departe. Doar ca asta se intampla in Arad la UVVG. In prezent, cel putin au dotat laboratoarele si cabinetele cu aparatura noua si materiale. Presupun ca din acest pdv va fi mai bine.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/tehnici/6430-colegiu-facultate/
Doream si eu sa fac TD ca apoi sa continui cu stoma.. dar pana la urma m-am lasat de idee. Cel putin nu in Arad... colac peste pupaza anul in care am terminat s-a modificat si programa scolara si trebuia sa urmeze inca 5 ani in loc de 4. Mai bine faceam stoma din start asa
alexc multa bafta si hotaraste-te bine ce doresti sa faci si mai ales unde o sa studiezi. Eu cand am intrat pe usile facultatii m-am izbit de vorba: "De aici o sa plecati cu o baza, un minim de cunostinte, comparabil cu realitatea" Deci... e de preferat sa faci o facultate/colegiu.. fie ce-o fi, in care sa te invete cat de cat ceva. nu metode antice si apoi sa ai tu de invatat in laborator (orcium vei face practica ) )
Cheers!
WhiteRaven este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-03-09, 22:36   #22
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de alexc View Post
Cu ce medie s-a intrat la Iasi la buget? Si cum e cu cazarea? Ai loc la camin asigurat?
eu sunt din iasi..nu ti-as putea spune exact.....cazarea e un fuctie de medie..se poate lua usor peste 9.50...asa zic eu..is daor niste grile pana la urma..le rumegi si le faci....
cerny este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-03-09, 07:21   #23
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Inclin sa dau la Petre Andrei pentru ca acolo este facultate si in plus nu am auzit ca nu s-ar face carte acolo.
Eu acum muncesc, iar in timpul liber m-am gandit ca n-ar fi rau sa invat ceva. Mi-am cumparat un manual de biologie de clasa a XI-a, ce altceva imi recomandati care o sa ma ajute la facultate?
.
Vechi 16-03-09, 18:53   #24
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Smile

Citat:
Inclin sa dau la Petre Andrei pentru ca acolo este facultate si in plus nu am auzit ca nu s-ar face carte acolo.
Eu acum muncesc, iar in timpul liber m-am gandit ca n-ar fi rau sa invat ceva. Mi-am cumparat un manual de biologie de clasa a XI-a, ce altceva imi recomandati care o sa ma ajute la facultate?
fiecare facultate propune o anumita tematica in vederea examenului, totodata indica si o bibliografie. eu iti recomand sa iei legatura cu secretariatul si sa ceri aceste date. eventual, daca au si asa ceva, sa ceri si testele pe care ei le propun orientativ in vederea admiterii (la cluj exista si asa ceva, nu stiu in alta parte)
sper sa-ti fie de folos sugestiile mele
bafta!
.
Vechi 17-03-09, 07:23   #25
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Pai nu ca nu se da admitere. Este concurs de dosare. Eu am zis sa invat ceva care sa ma ajute dupa ce intru. Sa imi fie mai usor in facultate.
.
Vechi 17-03-09, 09:24   #26
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Du-te acolo unde te trage ata si te simti plina de elan( asta inseamna si sa te informezi singura)
M-am zapacit eu citind raspunsurile pt tine
Bafta !
.
Vechi 17-03-09, 17:45   #27
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

As putea spune ca ma simt plin de elan. Si de fapt asta si incerc sa fac: sa ma informez singur culegand informatii din mai multe locuri.
.
Vechi 17-03-09, 18:56   #28
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

pentru inceput... morfologia dintilor si arcadelor dentare. asta ca sa te familiarizezi cu obiectul muncii tale. apoi c-o fi de dorin bratu, c-o fi de ion rindasu, nu mai conteaza. daca ai prieteni pe la medicina, roaga-i s-o imprumute pentru tine de la biblioteca. faci o copie dupa ea si apoi... spor la studiu
anatomie!! un papilian iti poate fi iar de folos! asta pentru studiul capului si gatului, in primul rand. iar pentru imagini mai detaliate cauti pe net gray's anatomy... Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
spor!!!
.
Vechi 17-03-09, 19:57   #29
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Am si un prieten care e anul I la TD la Constanta. Ma gandesc sa ii cer si lui din cursuri.
.
Vechi 13-04-09, 22:55   #30
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

eu sunt anul II la tehnica dentara....pe carnet scrie facultatea de medicina dentara...specializare tehnica dentara...la secretariat cand intrebam de legitimatii ni se spune ca este colegiu si nu am beneficia...decanul cand ne da contractele sa le semnam spune ca e facultate...deci, atunci cand le convine este facultate si viceversa...
steffy2788 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-04-09, 22:59   #31
Avansat bine de tot
Medic Dentist
I see youuu !!!

.

Exclamation

Citat:
Eu am sunat la "Petre Andrei" si mi-au spus ca de anul acesta este facultate. Deasemenea la Constanta la Ovidius cred ca este tot facultate.
Pai si la UMF la Iasi nu ti se pare o alegere buna? Ce mi-ai recomanda?
Da, incepand de anul asta si in Constanta la Ovidius Tehnica Dentara este facultate.
Citat:
Am si un prieten care e anul I la TD la Constanta. Ma gandesc sa ii cer si lui din cursuri.
E un lucru frumos sa te documentezi inainte insa in anul I cursurile sunt mai aride si prea putin de specialitate adica vei face anatomie, fiziologie, sport, si ceva materiale folosite in laborator dar avand in vedere ca inca nu ai vazut practic o sa iti intre pe o ureche si o sa iti iasa pe cealalta.
"Mancatul asta nu e asa cum crede lumea zise matache Macelaru"

Un lucru bun ar fi sa te apuci de studiat in plus cand o sa incepi facultatea
dr.Octavian.D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-04-09, 01:32   #32
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Un topic f. interesant pt. mine! Bursa diplomelor l-as fi intitulat. Si eu ma mir ca nu gasesc un tehnician care sa-mi faca o lucrare decenta pe o preparatie cu prag ? Pai daca lumea umbla dupa diplome si nu dupa stiinta , mi se pare normal . Iar oferta tine si ea pasul cu cererea - intrare pe baza de dosar ( nu cumva si nitica origine sanatoasa ?) , imprimarea pe diploma a titlului de absolvent de universitate , taxe functie de nevoi etc. Maine-poimaine si brancardierii or sa aibe trecut nume de universitate pe diploma . La asa universitati asa absolventi.

Si cand mi-aduc aminte ca am picat la stoma acu' 20 ani cu 8.73 , iar cu 2 zile inainte de admitere recitam pe de rost 1/2 de manual de biologie de-a 11-a pe de rost, pe zi. Ca sa nu mai vorbesc de olimpiade de fizica si chimie . Atunci injuram sistemul , da mi-am lucrat memoria in draci si zau ca mi-a folosit.Voi macar Luceafarul ati incercat sa-l memorati cap-coada?
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-04-09, 04:10   #33
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Radu Tepordei View Post
Un topic f. interesant pt. mine! Bursa diplomelor l-as fi intitulat. Si eu ma mir ca nu gasesc un tehnician care sa-mi faca o lucrare decenta pe o preparatie cu prag ? Pai daca lumea umbla dupa diplome si nu dupa stiinta , mi se pare normal . Iar oferta tine si ea pasul cu cererea - intrare pe baza de dosar ( nu cumva si nitica origine sanatoasa ?) , imprimarea pe diploma a titlului de absolvent de universitate , taxe functie de nevoi etc. Maine-poimaine si brancardierii or sa aibe trecut nume de universitate pe diploma . La asa universitati asa absolventi.

Si cand mi-aduc aminte ca am picat la stoma acu' 20 ani cu 8.73 , iar cu 2 zile inainte de admitere recitam pe de rost 1/2 de manual de biologie de-a 11-a pe de rost, pe zi. Ca sa nu mai vorbesc de olimpiade de fizica si chimie . Atunci injuram sistemul , da mi-am lucrat memoria in draci si zau ca mi-a folosit.Voi macar Luceafarul ati incercat sa-l memorati cap-coada?
Ce Luceafar...ce carti?Net-ul este Cartea Suprema...
Radu,ce spui tu era valabil pentru noi,cei peste 30 de ani.Ce chimie?Multi nu stiu nici formula metanului.Ce e aia fizica?Se mai preda? Cand era concurenta de 10-12 pe un loc?Secolul trecut,nu?

Modificat ultima data de ann; 14-04-09 la 04:35.
ann este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-04-09, 09:08   #34
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de ann View Post
Radu,ce spui tu era valabil pentru noi,cei peste 30 de ani.Ce chimie?Multi nu stiu nici formula metanului.Ce e aia fizica?Se mai preda? Cand era concurenta de 10-12 pe un loc?Secolul trecut,nu?
Da pe aia a etanolului tre s-o stie. Iar in ce priveste fizica , a fost predata odata cu ultima gestiune intelectuala.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-06-09, 23:13   #35
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

"si in primul an sunt aproximativ aceleasi materii ca la stoma" si eu cand am facut scoala de soferi am facut cam aceleasi lucruri ca si pilotii de formula 1
dr_molar este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-06-09, 08:59   #36
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
"si in primul an sunt in primul an am facut eu aproximativ aceleasi materii ca la stoma" si eu cand am facut scoala de soferi am facut cam aceleasi lucruri ca si pilotii de formula 1
Eu nu stiu la altii dar eu in primu an am facut multe din materiile de la stoma : chimie, biofizica, informatica medicala, morfologie, fiziologie, fiziopatologie, aparatul dento maxilar, anatomie.. si mai is dar nu-mi vin acuma in minte. Diferenta este ca la medicina dentara se fac cate 2 semestre multe dintre materiile pe care le facem noi. Cand i-am aratat cartea de fiziopatologie parca la cineva de la MG care mi-a spus ca nici macar ei n-au atata de invatat pentru materia aia . Eu ar trebui sa pentru ca faci tot felul de materii cum ar fii neurologie si morofpatologie si care nu le vad rostul in TD
Daniella este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-06-09, 11:50   #37
Avansat bine de tot
Medic Dentist
I see youuu !!!

.

Citat:
Publicat initial de Daniella View Post
Eu nu stiu la altii dar eu in primu an am facut multe din materiile de la stoma : chimie, biofizica, informatica medicala, morfologie, fiziologie, fiziopatologie, aparatul dento maxilar, anatomie.. si mai is dar nu-mi vin acuma in minte. Diferenta este ca la medicina dentara se fac cate 2 semestre multe dintre materiile pe care le facem noi. Cand i-am aratat cartea de fiziopatologie parca la cineva de la MG care mi-a spus ca nici macar ei n-au atata de invatat pentru materia aia . Eu ar trebui sa pentru ca faci tot felul de materii cum ar fii - se scrie fi, deci cu un singur i - neurologie si morofpatologie si care nu le vad rostul in TD
chimie, biofizica, informatica medicala - mie la modul cum s-au facut materiile astea nu imi par deloc de stoma, dar sincer nici nu prea au mare legatura cu stomatologia adevarata adica protetica endo paro odonto samd. Si apropo nici anatomia nu mi se pare materie de stoma inafara de cea a capului si gatului si nici asta pentru cei de la TD. Spun toate astea de mai sus in cazul vostru celor de la TD. Dupa ce ca se fac cum se fac materiile de specialitate pentru TD adica extrem de succint si cu minim interes din partea profesorilor, pentru ei conteaza doar sa nu intorci capul la examen dar in timpul anului au retineri mari in a-i invata pe studenti. Crede-ma ca spun asta pentru ca vad cu ochii mei. Nu vor frate...nu vor si gata, ii doare undeva de ce stiu studentii de la TD, pur si simplu nu ii intereseaza...e asa ceva decat de fatada. Desigur nu este general valabil, mai exista si oameni.
Sa nu ma urasca cei de pe forum care sunt profesori universitari si nu fac asa cum am zis eu.
dr.Octavian.D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-06-09, 11:50   #38
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ok aici is de acord cu tine ca le faci si nu iti folosesc la nimic da credema ca nu se compara cu ce se face la stoma. Si la staoma se fac materii de la medicina generala dar cel putin din anul 2 -3 materiile care sunt comune la stoma si mg sunt tratate mai superficial in cadrul facultatii de stoma.(apoi la voi....)
dr_molar este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-06-09, 20:09   #39
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ne sutor ultra crepidam
cherrypie este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-08-09, 00:26   #40
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Radu Tepordei View Post

Hop si eu ma bag in seama !!!!
Teoria ca teoria, dar practica ne mananca, sau ma corect spus ne omora !!!!
"Parerea mea"... este ca cele doua meseri, de stomatolog si de tehnician sunt niste "nebuloase" care cer multe aptitudini...pe care multi nu le au, nu au sa le aiba, si nici nu au cum sa le dobandeasca din cauza nu sunt meniti sa practice aceste lucruri .
Unde greseste sistemul ???? Greseste ca nu testeaza aptitudinile cursantilor !!! Aici nu ar trebui sa mearga ca la fotbal, da e bun, poate se mai perfectioneaza il bagam la echipa a doua, da e excelent merge la echipa mare !!!
Lucram totusi cu oameni, aia la cere le spunem noi pacienti, care habar nu au ce facem noi....Interesant este ca aceste doua meseri sa fac numai pentru bani, si de ce spun asta, si se pare ca nu spun numai eu, o spune si domnul din citatul de mai sus, ca nu gaseste un th. sa faca o amarata de coronita pe prag.....asa cum nu gasesc nici eu un doctor sa slefuiasca un prag ca lume si sa-l amprenteze .
O sa reusim sa facem performanta in momentul cand sistemul va dori sa faca lucrul asta, pana atunci vor exista mereu "doctori de tara" si th. aferenti !!!

Respect.
Citat:
Publicat initial de ann View Post
Si Ann acum recunoaste si tu cati din colegi cu care ai invatat tu marita sa fie doctori ???? Sau spune-mi te rog daca crezi ca cei 10-12 candidati pe un loc arata adevarata valoare a diplomei pe care o emite facultatea???

Vrei sa-ti spun...mai bine nu mai spun ce aveam de gand...ca poate jignesc pe cineva.....si e departe e mine lucrul asta !!!!!

O zi buna sa aveti !!!!
para2222 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-08-09, 11:58   #41
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

relatia vesnica dintre protezist si stomatolog...in imaginea din stanga fiecare isi ia locul pe care il doreste...
nu v-ati saturat?
danna_blonda a multumit.

Modificat ultima data de sico; 19-08-09 la 11:59. Motivul: am scris tehnician in loc de protezist(mi se pare mai corect protezist)
sico este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-08-11, 23:03   #42
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default si totusi...

para2222, sunt student in anul II la tehnica dentara - umf iasi, si ma minunam in primul semestru al anului I la ce imi trebuie mie sa stiu cum sa determin amilaza salivara iar in sem II pt ce ma intereseaza pe mine preparatiile substructurilor organice pt L.O.C. Discutand cu un stomatolog, am inteles ca trebuie sa privesc holistic tehnica dentara, ca este ramura din bla bla bla. Ok, zis si facut. Desi nu e prima facultate si nu mai am varsta la care sa ma tina mama la scoala, mi-am batut capul in sesiuni si am scos un rezultat final foarte bun. A venit vacanta si am inceput sa ma interesez si de partea practica a acestei meserii pentru care ma pregatesc. Am batut pe la usa laboratoarelor, si mi s-a raspuns ca "daca noi avem grija de studenti, pravalia cine ne-o tine?". Cei de la baza de invatamant a facultatii, lasand la o parte ca sunt angajati ai statului, cu o motivatie pe masura, nici nu au timp sa asigure cate 400 de h de practica de vara (cum cere tot facultatea) pentru 200-300 de studenti ai colegiului. Prin urmare, avand in vedere ca sistemul fie el pansat, frectionat si mangaiat pe crestet, pur si simplu nu functioneaza, e o axioma, nu crezi ca e un scurt-circuit pe undeva? Parerea mea este ca, daca asteptam de la sistem sa ne "daruiasca" niste absolventi de calitatea I, si avem atitudini de genul celei suscitate cu "pravalia", asteptarea s-ar putea sa fie lunga...
Dan Amarandei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-11-11, 18:28   #43
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de bluemoon View Post
ca si absolvent de facultate vei avea dreptul sa te inscrii la un masterat (daca vei gasi unul care sa mearga pe tehnica dentara)....
bafta!!!
de ce nu si doctorat?

Citat:
Publicat initial de bluemoon View Post
la cluj se intra pe baza unui examen de admitere. media de la bacalaureat nu se ia in considerare.
exista o tematica pentru examenul de admitere. intrebarile sunt din anatomie si fiziologie. e recomandat un anume manual de biologie din care sa te pregatesti. exista si o carte de teste, care trebuie luata in considerare.
locuri sunt si bugetate si cu taxa. din experienta mea, eu consider ca merita sa tragi atre, sa te pregatesti serios si sa intri la buget.
am sa revin cu amanunte, dac-o sa doresti.
ar fi tare bine daca s-ar da si o proba de manualitate care sa fie eliminatorie, ca numai cu teorie nu faci mare branza in meseria asta...
Fane este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
36, absolventi, afara, ani, bani, buna, colegiu, con, dentara, endo, facultate, facultatile, gips, gramada, iasi, locul, nou, numele, organizare, particulare, pro, probleme, relatia, salut, saturat, size, stoma, stomatolog, studenta, tehnica, tehnica dentara, tehnician dentar

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Oare e prea tarziu pentru a doua facultate? daniela2305 Admitere la MD 83 08-01-10 22:40
Domiciliul si inscrierea in colegiu! monique CMD UNAS AMSPPR 9 22-12-08 23:29
Scoala/colegiu asistente medicale in stomatologie sorsirbu Asistenta noastra 13 23-02-08 16:31
Ce se mai face pe la facultate drLouis Sa ne descretim fruntea 2 30-10-06 11:51

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (21:53) timp.

Alegeti schema de culori preferata: