Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Andreas Sabath-metode de turnare a metalelor

discutie din eugenol.ro : Stie cineva de unde pot sa fac rost de literatura de specialitate legata de metodele de turnare dupa Andreas ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona tehnicienilor dentari > Tehnicieni dentari > Tehnici
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree5Multumiri
  • 1 Scris de D&D
  • 2 Scris de D&D
  • 1 Scris de SOARE ADRIAN
  • 1 Scris de ncrstus

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 23-12-10, 17:50   #1
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default Andreas Sabath-metode de turnare a metalelor

Stie cineva de unde pot sa fac rost de literatura de specialitate legata de metodele de turnare dupa Andreas Sabath?
razvan g este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-12-10, 18:07   #2
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Razvan, am mutat eu subiectul tau in forumurile tehnicienilor unde isi gaseste locul.
Vechi 23-12-10, 20:24   #3
D&D
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de razvan g View Post
Stie cineva de unde pot sa fac rost de literatura de specialitate legata de metodele de turnare dupa Andreas Sabath?
la firma bredent- timisoara 400ron
razvan g a multumit.
D&D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-01-11, 19:27   #4
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

A folosit cineva aceasta modalitate de turnare ?
.
Vechi 04-01-11, 02:47   #5
D&D
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Da, la mine in lab se foloseste si sunt multumit de rezultat mai mult decat cu tehnica Heraeus
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg IMG_1391.jpg (147,5 KB, 36 vizualizari)
Felul fisierului: jpg IMG_1826.jpg (116,9 KB, 22 vizualizari)
razvan g si palicari au multumit.
.
Vechi 04-01-11, 16:56   #6
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

chestiile alea sunt prefabricate sau artizanale?
Oricum avantajul e clar:
Topire in creuzet, traseu lung al aliajului pana in tipar. Canalele foarte largi faciliteaza trecerea aliajului fara turbulente (poate duce la segregarea componentelor pe traseu).
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-01-11, 22:02   #7
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

pt.D&D
Multumesc,tocmai am intrat in posesia cartii.Abia am inceput sa citesc.
Tu respecti intocmai temperaturile de depozitare si manipulare?In special vara?
.
Vechi 04-01-11, 23:44   #8
D&D
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

din pacate nu le respect, dar mi-am propus sa-mi cumpar dulap de vinuri cu ventilatie pe aer si sa respect depozitarea..
.
Vechi 05-01-11, 01:21   #9
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de D&D View Post
Da, la mine in lab se foloseste si sunt multumit de rezultat mai mult decat cu tehnica Heraeus

stima si respect, dar pozitionarea asta a rezervoarelor fara radiatoare si compensare volumetrica in masa tiparului nu duce decat la consum excesiv de metal. daca ai avea posibilitatea sa faci niste gamma ai vedea ce "turbulente" apar in masa metalului...
SOARE ADRIAN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-01-11, 01:11   #10
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

pt D&D-Cea mai mare durere a mea o reprezinta bascularea.Ai folosit metoda cu sambure a lui Sabath?Te-ai limitat strict la masa de ambalat de la Bredent?(banuiesc ca ai cumparat kitul de turnare de la bredent).
Avand in vedere ca pana acum ai prezentat telescoape galvano,ai fost nevoit vreodata sa folosesti metoda de turnare pt telescoape pe crom pe care o prezinta Sabath?
.
Vechi 08-01-11, 21:44   #11
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

@SOARE ADRIAN Daca citeati cartea, vedeati ca bazinele sunt gandite tocmai pentru ca turbionarea sa aiba loc in ele si nu in tiparul scheletului. In plus, nu creste consumul, pentru ca nu mai torni 1 km de tije plus un kg de con (sunt o groaza de detalii tehnice in carte).
Radu T. este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-01-11, 22:13   #12
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Radu T. View Post
@SOARE ADRIAN Daca citeati cartea, vedeati ca bazinele sunt gandite tocmai pentru ca turbionarea sa aiba loc in ele si nu in tiparul scheletului. In plus, nu creste consumul, pentru ca nu mai torni 1 km de tije plus un kg de con (sunt o groaza de detalii tehnice in carte).

daca zici tu... apa calda si metalurgia au fost inventate cu mult inainte sa iasa cartea aceea... acei turbioni se produc in toata masa aliajului in stare lichida pana cand tiparul se va umple .
eu am privit lucrurile un pic mai departe, referindu-ma la structura cristalina obtinuta in anumite zone... acele zone rosii in pasivitate nemaivorbind nici macar o secunda de zonele rosii supuse unui stres mecanic sau termic... Cristi?
ncrstus a multumit.

Modificat ultima data de SOARE ADRIAN; 08-01-11 la 23:05.
SOARE ADRIAN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-01-11, 00:07   #13
D&D
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Cristi_N View Post
chestiile alea sunt prefabricate sau artizanale?
Oricum avantajul e clar:
Topire in creuzet, traseu lung al aliajului pana in tipar. Canalele foarte largi faciliteaza trecerea aliajului fara turbulente (poate duce la segregarea componentelor pe traseu).
acele rezervoare sunt artizanale, dar se gasesc si prefabricate mai multe modele si marimi
.
Vechi 09-01-11, 00:15   #14
D&D
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de SOARE ADRIAN View Post
stima si respect, dar pozitionarea asta a rezervoarelor fara radiatoare si compensare volumetrica in masa tiparului nu duce decat la consum excesiv de metal. daca ai avea posibilitatea sa faci niste gamma ai vedea ce "turbulente" apar in masa metalului...
Eu sunt pentru ambele tehnici de pregatire in vederea ambalarii, doar spuneam ca tehnica bredent imi ofera rezultate mai bune (oare o fi placebo).., eu te cred si pe tine , astfel am obtinut o biodinamica omogena si uniforma a metalului topit

Modificat ultima data de D&D; 09-01-11 la 00:29. Motivul: completare
.
Vechi 09-01-11, 01:59   #15
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

biodinamica la metal topit??

recunosc ca sunt depasit de terminologie...
.
Vechi 09-01-11, 19:25   #16
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Turnarea ca turnarea , dar elementele de ancorare folosite nu se prea utilizeaza la maxilar . Sunt bune si elementele din Patern-Resin de ce nu , daca ai stiut cu ce sa le duplici.......Turbionare este , a fost si va fi atita vreme cit se toarna cu o centrifuga.....poti sa pui tijele lui "peste". Eu d - ex nu folosesc nici una nici alta din tehnicile mentionate de voi si este ok turnatura . Cautati CD-uri de prezentare de la Bego si veti intelege. Un an bun tuturor colegilor !
000v este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-01-11, 19:29   #17
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
biodinamica la metal topit??

recunosc ca sunt depasit de terminologie...
Cristi , cu biodinamica e cam asa : la topire , turbionii trebuie sa apara din interiorul metalului topit catre peretii Creuzetului - daca torni cu inductie !
Daca torni cu flacara atunci trebuie sa respecti regula Tirbusonului .
Am invatat sa filosofam de la Greci !
.
Vechi 10-01-11, 01:55   #18
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

cu dinamica fluidelor (daca scriu si "in miscare" = pleonasm) cred ca stiu cum e:

orice fluid in deplasare pe o suprafata plana se misca asemantor senilei unui tanc: nu aluneca ci se da de-a dura, ca sa ma exprim plastic...

in tub (canalul de turnare) lucrurile stau la fel: particulele sunt antrenate din zona centrului sectiunii spre peretii tubului, au un moment de reapos, apoi sunt iar antrenate in miscare => ceea ce se numeste p-aici "turbioni" si apare in vecinatatea peretilor tubului. functioneaza, daca vreti, exact ca niste bile de rulment.
amplitudinea acestei miscari este influentata direct proportional de vascozitatea fluidului.

vascozitate foarte mare face ca:
1> forta necesara impingerii lichidului din punctul A in punctul B sa fie foarte mare chiar pe traseu drept fiindca:

2> daca luam doua particule in pozitii diametral opuse, amplitudinile miscarilor celor doua particule se suprapun, ducand la o miscare complet haotica si pierde energie cinetica pe directii nedorite asa ca este absolut necesara:

3> Calcularea diametrului tubului in functie de debit/vascozitate astfel incat miscarile particulelor opuse sa nu interfereze.

nu am intalnit nicaieri si nu am auzit de nici macar un singur tehnician care sa calculeze:

1> vascozitatea aliajului la temperatura data
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/tehnici/12717-andreas-sabathmetode-turnare-metalelor/
2> debitul de aliaj necesar umplerii tiparului in timp util (inainte ca aliajul topit sa devina corp solid)
3> diametrul si lungimea canalelor de turnare in functie de vascozitate, debit, coeficient de frecare dintre aliaj si peretii tiparului (ca exista si asta) si inca vreo cateva variabile de care nu mai stiu.

BIO - element de compunere care se refera la ideea de "viata" sau "viu" si foloseste la compunerea unor adjective sau substantive.

cel mult se poate vorbi de biodinamica metalului cand faci studii asupra efectelor mecanice, fizice si chimice la care este supus in cavitatea bucala, cand metalul interactioneaza cu elementele biologice. dar nu la turnare!!!

restul e vorbe goale (si e multe rau):
biodinamica metalului topit... ceramica hibrid... bont de sticla... foarte docta aberatia!

ma injurati sau nu, am o mare problema cu "nou-vorba"... am stat 3 zile sa-mi fac curaj si sa intreb ce-i aia "IOS"... in epoca I-phone, I-pad, I-pod am zis ca cine stie ce mare I-gaselnita o fi, sa nu ma fac de ras... Inlay/Onlay Substitution... cand am auzit ca de fapt e un nenorocit de pivot... Reconstituire Corono - Radiculara nu mai e la standardele Iuropii?

RCR/I-OS sunt piese masive... sa vezi acolo ce turbiuoane si ce tzontzoroi joaca particulele pana se intareste aliajul
Dragos Dinulescu a multumit.
.
Vechi 10-01-11, 17:02   #19
D&D
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
cu dinamica fluidelor (daca scriu si "in miscare" = pleonasm) cred ca stiu cum e:

orice fluid in deplasare pe o suprafata plana se misca asemantor senilei unui tanc: nu aluneca ci se da de-a dura, ca sa ma exprim plastic...

in tub (canalul de turnare) lucrurile stau la fel: particulele sunt antrenate din zona centrului sectiunii spre peretii tubului, au un moment de reapos, apoi sunt iar antrenate in miscare => ceea ce se numeste p-aici "turbioni" si apare in vecinatatea peretilor tubului. functioneaza, daca vreti, exact ca niste bile de rulment.
amplitudinea acestei miscari este influentata direct proportional de vascozitatea fluidului.

vascozitate foarte mare face ca:
1> forta necesara impingerii lichidului din punctul A in punctul B sa fie foarte mare chiar pe traseu drept fiindca:

2> daca luam doua particule in pozitii diametral opuse, amplitudinile miscarilor celor doua particule se suprapun, ducand la o miscare complet haotica si pierde energie cinetica pe directii nedorite asa ca este absolut necesara:

3> Calcularea diametrului tubului in functie de debit/vascozitate astfel incat miscarile particulelor opuse sa nu interfereze.

nu am intalnit nicaieri si nu am auzit de nici macar un singur tehnician care sa calculeze:

1> vascozitatea aliajului la temperatura data
2> debitul de aliaj necesar umplerii tiparului in timp util (inainte ca aliajul topit sa devina corp solid)
3> diametrul si lungimea canalelor de turnare in functie de vascozitate, debit, coeficient de frecare dintre aliaj si peretii tiparului (ca exista si asta) si inca vreo cateva variabile de care nu mai stiu.

BIO - element de compunere care se refera la ideea de "viata" sau "viu" si foloseste la compunerea unor adjective sau substantive.

cel mult se poate vorbi de biodinamica metalului cand faci studii asupra efectelor mecanice, fizice si chimice la care este supus in cavitatea bucala, cand metalul interactioneaza cu elementele biologice. dar nu la turnare!!!

restul e vorbe goale (si e multe rau):
biodinamica metalului topit... ceramica hibrid... bont de sticla... foarte docta aberatia!

ma injurati sau nu, am o mare problema cu "nou-vorba"... am stat 3 zile sa-mi fac curaj si sa intreb ce-i aia "IOS"... in epoca I-phone, I-pad, I-pod am zis ca cine stie ce mare I-gaselnita o fi, sa nu ma fac de ras... Inlay/Onlay Substitution... cand am auzit ca de fapt e un nenorocit de pivot... Reconstituire Corono - Radiculara nu mai e la standardele Iuropii?

RCR/I-OS sunt piese masive... sa vezi acolo ce turbiuoane si ce tzontzoroi joaca particulele pana se intareste aliajul
De ce esti mistocar, desteptut, tot timpul mi-ai parut simpatic, eu vorbeam despre niste principii citite din cartea domnului Andreas Sabath (nu le-am sco' din burta) acesta este si subiectul topicului,of,of. Daca vrei iti fotografiez o pagina din carte unde chiar dansul se exprima exact asa, vrei?
.
Vechi 10-01-11, 18:13   #20
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Asa e Cristi ! Si eu am vrut sa zic de fapt "Turnati cum stiti ca va iese !". Ma frate , unii colegi, toata stima pentru ei , dar au luat de bune toate aberatiile din carti - logica fenomenelor fizice e suficienta - dinamica fluidelor .
Prin urmare : "nu cerceta aceste legi ,
devii nebun de le-ntelegi "
.
Vechi 07-02-11, 01:17   #21
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default seara faina la toata lumea

batai de cap cu metode diferite de ambalare ,materiale si multe alte chestii si unii medici baga freza in munca tehnicianului....nu intra !!!!nu intra!!! vezi bai ca ai pus invers
DentalNORD este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-08-11, 20:43   #22
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Cautati pe net cum se toarna metalele in industrie, si o sa vedeti ca seamana foarte mult cu ce se vede in metoda Sabath. Mi se pare metoda ideala. Dar cum idealul nu exista , ambalez cu tije din 2 in doua coroane, si obligatoriu canale de evacuare a gazelor lipite la locul de intrare a tijei in coroana, canale facute cu nailon de pescuit de diferite grosimi. Incercati, e foarte simplu si bun
Dinte este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-10-11, 01:32   #23
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de SOARE ADRIAN View Post
daca zici tu... apa calda si metalurgia au fost inventate cu mult inainte sa iasa cartea aceea... acei turbioni se produc in toata masa aliajului in stare lichida pana cand tiparul se va umple .
eu am privit lucrurile un pic mai departe, referindu-ma la structura cristalina obtinuta in anumite zone... acele zone rosii in pasivitate nemaivorbind nici macar o secunda de zonele rosii supuse unui stres mecanic sau termic... Cristi?
Nu Adi, gresit! Acele turbioane se produc numai in timpul "miscarii" aliajului, in drumul sau de la intrarea in tipar si pana in ultimul detaliu. Dupa ce a umplut tot spatiul disponibil, aliajul mai ramane ceva timp in stare lichida, pana se solidifica, si logica si multe alte axiome spun ca in acele momente, nu mai exista turbionare! Inca ceva...Pe masura ce sectiunea se micsoreaza, turbionarea e din ce in ce mai mica. Cele mai mari turbioane sunt cele de succiune, si nu de schimbare a directiei, si se petrec chiar la intrarea aliajului din conul de turnare pe tijele principale de turnare.

Cat despre structura cristalina, asta nu prea are legatura cu turbionarea, ci cu solidificarea aliajului topit. Si mai are legatura cu segregarea aliajului, in cazul in care acest fenomen se intampla...de obicei cand este supraincalzit.

@D&D Despre "biodinamica" din cartea lui Sabbath... Cred ca e "opera" vreunui traducator "priceput" de numa`...
Vechi 13-10-11, 01:51   #24
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

Citat:
Publicat initial de Dinte View Post
Cautati pe net cum se toarna metalele in industrie
100 de chintale de metal topit se comporta altfel decat 10 grame.

Citat:
Publicat initial de Dragos Dinulescu View Post
Despre "biodinamica" din cartea lui Sabbath... Cred ca e "opera" vreunui traducator "priceput" de numa`...
asta am lamurit-o, traducator fara cunostinte de specialitate... Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
.
Vechi 14-10-11, 00:31   #25
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
asta am lamurit-o, traducator fara cunostinte de specialitate... Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Sorry Boss, yo` nu-s atat de cuprinzator ca matale...
Vechi 26-11-11, 17:39   #26
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Smile vreau sa stiu mai multe despre canalele de evacuare a gazelor

Citat:
Publicat initial de Dinte View Post
Cautati pe net cum se toarna metalele in industrie, si o sa vedeti ca seamana foarte mult cu ce se vede in metoda Sabath. Mi se pare metoda ideala. Dar cum idealul nu exista , ambalez cu tije din 2 in doua coroane, si obligatoriu canale de evacuare a gazelor lipite la locul de intrare a tijei in coroana, canale facute cu nailon de pescuit de diferite grosimi. Incercati, e foarte simplu si bun
Poti sa mi spui cam cat de lungi ar trebui sa fie (tijele de evacuare a gazelor ) eventual poate cineva sa mi arate o fotografie cu o macheta cu asemenea canale de evacuare a gazelor ? Merci
GUINESS este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
aer, bredent, car, citesc, cumpar, firma, foloseste, folosi, folosit, forumurile, gaseste, heraeus, inceput, literatura, locul, mine, rezultat, rost, specialitate, tau, tehnica, tehnicienilor, telescoape, timisoara, trat, turnare, vara

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/tehnici/12717-andreas-sabathmetode-turnare-metalelor/
Publicat de For Type Data
Andreas Sabath-metode de turnare a metalelor - info Sanatate! This thread Refback 06-01-11 16:14

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (02:31) timp.

Alegeti schema de culori preferata: