Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

protezele scheletate: rentabile pentru laborator?

discutie din eugenol.ro : Acum am si eu o intrebare la voi, dragi tehnicieni, cred ca e putin offf.... Pentru un tehnician e ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona tehnicienilor dentari > Tehnicieni dentari > Tehnici
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree5Multumiri
  • 4 Scris de SOARE ADRIAN
  • 1 Scris de D&D

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 03-10-10, 00:14   #1
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Default protezele scheletate: rentabile pentru laborator?

Acum am si eu o intrebare la voi, dragi tehnicieni, cred ca e putin offf....
Pentru un tehnician e ok raportul castig/munca la o pps? Din ce-am vazut eu se cam fuge de scheletate pe la laboratoare....
Moise este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-10-10, 00:33   #2
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

pai cateva motive pentru care ar fugi un tehnician de o scheletata ar fi:
-pret sacazut raportat la munca depusa.(in in romania aprox 500 euro, in germania 5000 euro)
-lipsa dotarilor
-lipsa materialelor specifice
-lene
-materiale de amprenta de proasta calitate
-preparatiia bonturilor de toata jena-
-inregistrarea ocluziei dupa ureche
-termene cerute foarte scurte.
si multe altele
denta, ncrstus, nickelblack si alti 1 au multumit.
SOARE ADRIAN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-10-10, 00:57   #3
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de SOARE ADRIAN View Post
-pret sacazut raportat la munca depusa.(in in romania aprox 500 euro, in germania 5000 euro)
-lipsa dotarilor
-lene
si multe altele
Primele 3 le identific si la niste colaboratori de-ai mei.....
Moise este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-10-10, 10:29   #4
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Publicat initial de SOARE ADRIAN View Post
-lipsa dotarilor
-lene
si multe altele
Eu dau 300 euro pe scheletizatele cu crosete, din titan, si ies perfect. Daca ar fi nerentabil, ma gandesc ca tehnicianul n-ar mai face, ca nu-i kamikaze. Ca profitul nu-i foarte mare, asta cred.5000 mi se pare mult (eu stiam de 2000 ) chiar si pt Germania, asa cum 500 e mult pt. Ro. Eu cred ca principala cauza e nestiinta, apoi materialele si dotarea.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-10-10, 23:59   #5
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

La mine, o scheletata, cu sisteme Bredent, e in jur de 500 de euro. Si tot mi se pare putin. Fara partea fixa! Evident ca fac foarte rar, medicii nu se inghesuie sa arunce cu ele inspre mine, dar daca nu iau banii astia, nici nu-mi trece prin cap sa ma apuc de ea!
Stiu ca sunt si laboratoare care fac cu 250-300 de euro, dar sincer, si fara rautate, n-am vazut scheletata facuta "ca lumea" la banii astia! Sau poate orizontul meu de cunoastere e limitat...
Vechi 23-12-10, 08:58   #6
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Cred ca putem dezvolta putin subiectul. Sunt f multe tipuri de proteze scheletate.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/tehnici/11950-protezele-scheletate-rentabile-laborator/
Cele mai simple, din pdv al stomatologului sunt cele cu crosete, nu are nimic de slefuit. Totusi medicii romani le evita-pe deoparte din pdv estetic, pe de alta parte sunt putini tehnicieni romani care se pricep la asa ceva-tr sa ai ceva cunostinte si aparatura ca sa iti si iasa perfect.
Chestia cu pretul e un moft, astfel de proteze si in germania ajung pe la 3-400 eur pret de laborator si ganditi-va ca acolo un dinte de garnitura e cam 2-3 euro iar dupa impozitare aj cam la jumate. Cele cu culise extracoronare nu sunt platite de casa, iar medicii nemti le evita dintr-un motiv f simplu –daca e vreo problema cu vreun dinte de sub lucrarea fixa, vreo extractie, ceva, trebuie refacut totul. De aceea ei prefera protezele telescopate. Materialele pot fi f diferite dar cred ca varianta cu telescoape si scheletul metalic amandoua din cr-co se poate realiza f bine si la noi ca varianta mai ieftina. Bineinteles, e loc si de lucruri scumpe-aur, galvano, telescoape de zircon sau ceramica, etc. Dar , asa cum am mai scris, sunt putini tehnicieni care se pricep la asa ceva. Majoritatea prefera culisele extracoronare-nu ai nevoie de niciun aparat special, pot fi potrivite cu mana, dupa ochi si tot ies bine. Dupa parerea mea ar tr sa fie mai ieftine chiar decat cele cu crosete, unde ai totusi nevoie de un paralelograf. Stabilitatea in timp insa nu se compara cu a telescopatelor.
Ca o recomandare-la protzele cu crosete turnate e mai bine sa folositi cr-co special pt asa ceva, elastic, dar care se deformeaza si plastic fara probleme. Titanul e dur, rigid, iar crosetele dupa 2-3 indoiri se rup-metalul ecruiseaza f repede.
nickelblack este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-12-10, 16:37   #7
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Sa-ntelegem ca interlock-urile si frezajele care se fac pe partea fixa de la o scheletata cu sisteme extracoronare ar trebui sa fie facute gratis?
Pai atunci vorba unora care au scris mai demultt ce sa se mai omoare tehnicianul cu scheletele.
Vechi 23-12-10, 17:32   #8
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Nickelblack,cunosti cumva o metoda prin care poti realiza frezajele pt bratele antistress ale protezelor sch.,fara ajutorul aparatelor de frezaj???!!
Nu de alta,dar ar fi mult mai rentabil
--------------------------
--------------------------
Probabil te referi la cei care nu fac frezaje,ci doar atirna niste capse cu mina si le vand pe post de scheletate cu sisteme speciale.
Din pacate inca mai sunt multi tehnicieni cu astfel de prestatii,dar nu cred ca ar trebui sa ne raportam la ei.Discutiile pe seama lor sunt distructive.Aici e de dorit sa purtam discutii pe teme constructive.
In concluzie,preturile practicate la noi pt scheletate cu sisteme speciale,crosete,telescopate etc ADEVARATE sunt f mici,mai ales ca multi tehnicieni lucreza cu aceleasi materiale cu care lucreza si nemtii
razvan g este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-12-10, 20:31   #9
D&D
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nickelblack View Post
Cred ca putem dezvolta putin subiectul. Sunt f multe tipuri de proteze scheletate.
Cele mai simple, din pdv al stomatologului sunt cele cu crosete, nu are nimic de slefuit. Totusi medicii romani le evita-pe deoparte din pdv estetic, pe de alta parte sunt putini tehnicieni romani care se pricep la asa ceva-tr sa ai ceva cunostinte si aparatura ca sa iti si iasa perfect.
Chestia cu pretul e un moft, astfel de proteze si in germania ajung pe la 3-400 eur pret de laborator si ganditi-va ca acolo un dinte de garnitura e cam 2-3 euro iar dupa impozitare aj cam la jumate. Cele cu culise extracoronare nu sunt platite de casa, iar medicii nemti le evita dintr-un motiv f simplu –daca e vreo problema cu vreun dinte de sub lucrarea fixa, vreo extractie, ceva, trebuie refacut totul. De aceea ei prefera protezele telescopate. Materialele pot fi f diferite dar cred ca varianta cu telescoape si scheletul metalic amandoua din cr-co se poate realiza f bine si la noi ca varianta mai ieftina. Bineinteles, e loc si de lucruri scumpe-aur, galvano, telescoape de zircon sau ceramica, etc. Dar , asa cum am mai scris, sunt putini tehnicieni care se pricep la asa ceva. Majoritatea prefera culisele extracoronare-nu ai nevoie de niciun aparat special, pot fi potrivite cu mana, dupa ochi si tot ies bine. Dupa parerea mea ar tr sa fie mai ieftine chiar decat cele cu crosete, unde ai totusi nevoie de un paralelograf. Stabilitatea in timp insa nu se compara cu a telescopatelor.
Ca o recomandare-la protzele cu crosete turnate e mai bine sa folositi cr-co special pt asa ceva, elastic, dar care se deformeaza si plastic fara probleme. Titanul e dur, rigid, iar crosetele dupa 2-3 indoiri se rup-metalul ecruiseaza f repede.
Serois ..... mai sa fie, ca-mi vine sa-mi vand sculele
iva. a multumit.
D&D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-12-10, 21:03   #10
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

cunostinte de specialitate, volum mare de munca, lucrare complexa, fazele de lucru dureaza mult (probe, amprente, ocluzii - face şanţ intre cabinet si laborator), consumabile scumpe si foarte scumpe. La 300€ acopera varianta cea mai ieftina si partial mana de lucru (tehnician prost platit in raport cu munca si cunostintele).
O potcoava de ceramica e mult mai rentabila.
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-12-10, 23:16   #11
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default protezele scheletate: rentabile pentru laborator?

Konometru...
nickelblack este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-12-10, 23:56   #12
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Daca ar fi sa lucram doar chestii foarte rentabile in Ro ar trebui sa ne reprofilam toti cei ce dorim sa facem tehnica dentara sau stomatologie de calitate. Daca ne referim la scheletate, profitul este mai putin de 30% din pretul lucrarii. Cei care faceti scheletate la 500eur in Ro chiar aveti "piata" pt acest tip de lucrare sau figureaza doar asa in lista...
Vechi 27-10-13, 11:21   #13
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default Si ce daca nu renteaza?

Mie mi se pare ca Romania s-a adaptat in ultimii ani destul de bine la sistemul supermarketurilor, unde gasesti tot ce-ti trebuie intr-un loc. Mie, daca as fi medic, mi-ar conveni mai mult sa lucrez cu cineva care face si scheletate, aparate orto si alte lucruri exotice, pentru ca poti stabili o relatie buna dpdv economic cu o astfel de persoana. Desigur, mi se pare ca e imposibil sa faci o scheletata sub 200 de euro si, deaemeni, mi se pare ca fara paralelograf bajbai pe intuneric..
Dan Amarandei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-10-13, 22:57   #14
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Dan, cum ziceam... pretul unei scheletate ar trebui sa incepa de la 500 de euro. Partea de laborator. Altfel, e "promotie". Sau cine stie ce caricatura.
Vechi 29-10-13, 15:42   #15
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

cum nu ajungem la 500 numai daca dublam nr de dinti sau cem doi conectori, inseamna ca am promotie ...tot timpul?
fara paralelograf nu e scheletata. e o inventie.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., amprenta, ata, bonturilor, cauza, euro, evident, gandesc, germania, inregistrarea, intrebare, lipsa, materialelor, medicii, motive, munca, nestiinta, ocluziei, pare, perfect, pret, raportat, roma, scheletata, stiam, tehnician, tehnicianul, telescoape, vand

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/tehnici/11950-protezele-scheletate-rentabile-laborator/
Publicat de For Type Data
protezele scheletate: rentabile pentru laborator? - info Sanatate! This thread Refback 05-10-10 13:10

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (22:42) timp.

Alegeti schema de culori preferata: