Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Teste pupinel gresite de la Stericycle/posibile probleme de sterilizare in cabinet

discutie din eugenol.ro : Buna ziua, Va supun atentiei o situatie cu care m-am confruntat in ultimele zile, in colaborarea mea cu Stericycle. ...

Reveniti   eugenol.ro > Subiectul lunii
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree1Multumiri
  • 1 Scris de hleihil

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 07-10-19, 22:46   #1
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
Default Teste pupinel gresite de la Stericycle/posibile probleme de sterilizare in cabinet

Buna ziua,
Va supun atentiei o situatie cu care m-am confruntat in ultimele zile, in colaborarea mea cu Stericycle.
Cabinetula are contract cu Stericycle de multi ani, aceasta firma se ocupa si de trimitere teste lunare cu indicatori biologici la laboratorul Veridia. Tot de la Stericycle cumparam si testele de pupinel.
Acum cateva zile am primit in locul testelor biologice obisnuite ( care sunt niste strips-uri ) niste flacoane mici de plastic, insotite de o hartie cu instructiuni de utilizare, pe care scria clar ca nu pot fi folosite la caldura uscata, ci doar la caldura umeda, la 120 grade . Deci la autoclav.
I-am anuntat, crezand ca mi-au dat teste de autoclav din greseala, in locul celor de pupinel.
Mi-au spus ca laboratorul le-a dat aceste teste noi pt pupinel si ca multi medici ("sute", asa s-au exprimat) le-au folosit si plasticul nu s-a topit.
Doamna de la Stericyle nu avea pregatire medicala si i-am explicat ca problema nu este ca testul a rezistat si nu s-a topit, ci ca markerii biologici care sunt pentru autoclav mor la 120 grade caldura umeda, si nu imi indica mie ca temperatura din pupinel ajunge la 180 grade timp de o ora, ca sa se testeze astfel realizarea sterilizarii la pupinel.
A insistat mult ca astea sunt testele noi, ca asa le-a primit, I-am spus ca nu si-ar dori sa fie pacienta la un cabinet unde s-a verificat testarea cu astfel de teste.
I-am solicitat sa ia legatura cu laboratorulVeridia si sa verifice. Dupa multe discutii, mi-au zis astazi ca au verificat, ca intr-adevar testele nu sunt bune pt pupinel si o sa-mi trimita altele.
Le-am pus in vedere sa anunte si celelalte cabinete care au primit teste gresite. Nu sunt convinsa ca au inteles gravitatea situatiei, au zis ca o sa vada ce pot face.

Va anunt si eu aici, poate sunt persoane care ar putea fi afectate de aceasta situatie, ca sa ia masuri.
ramteo este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-10-19, 14:44   #2
La primele mesaje
Medic
Fara status.

.

Multumim pentru anunt
Zircon Dent cluj este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-11-19, 21:59   #3
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sa stiti nici indicatoarele nu sunt destul de sigure. Sunt vreo 3 firme in tara care verifica cu aparatura speciala si un program care spune exact ca de exemplu a lucrat autoclavul 5 minute la 134 de grade si nu 4 minute la 134 de grade si ultimul minut la 133 de grade sau 133.5 . Indicatoarele ne ofera informația daca s-a efectuat sterilitatea sau nu , dar nu si eficienta sterilizarii.
ramteo a multumit.
hleihil este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-02-21, 20:26   #4
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Multumim pt anunt
IreneS este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
contract, dori, firma, instructiuni, solicita, stericycle, sterilizare
Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (13:56) timp.

Alegeti schema de culori preferata: