Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Paste de dinti anticarie

discutie din eugenol.ro : Care paste de dinti anticarie le considerati a fi cele mai bune mai ales pentru adulti? Pe mine m-a ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Stoma preventiva
Ati uitat parola? Inregistrare

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 02-11-06, 13:12   #1
Ucenic
MD Ortodont
Fara status.

.

Default Paste de dinti anticarie

Care paste de dinti anticarie le considerati a fi cele mai bune mai ales pentru adulti?

Pe mine m-a incantat Colgate Sensitive, ca am vazut ca are 1500ppmF, Colgate Total, ca are triclosan, dar pe de alta parte am auzit pareri contradictorii...
Voi ce spuneti?
Tooth Fairy este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-11-06, 13:14   #2
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Orice pasta de dinti folosita corect are efect anticarie. Dixit!
dexter este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-11-06, 13:46   #3
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Daca are fluor si daca "plimbi" macar 2-3 minute periuta pe dinti!
Vechi 02-11-06, 15:13   #4
Ucenic
MD Ortodont
Fara status.

.

Dexter, nu chiar orice pasta de dinti are efect anticarie, sa stii!
Eu am invatat la scoala ca pastele de dinti sunt de mai multe feluri, iar cele anticarie sunt cele care au cel putin 1400ppmF.
.
Vechi 02-11-06, 16:06   #5
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Pe cuvant???
Ce intelegi tu prin efect anticarie?? Pasta de dinti impreuna cu periuta face o curatire mecanica a suprafetelor dentare => nu mai raman resturi care sa fermenteze, hrana de bacteriute => fara carii / intarit coaja la oua / penetrare cerneala.

"Eu am invatat la scoala" - pai aici e greseala. Ai tocit si nu ai gandit...
.
Vechi 02-11-06, 19:26   #6
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

si eu tot asa imi educ pacientii, in aceeasi idee: e mai putin important cu CE se spala.... e insa f important SA SE SPELE, si sa o faca in mod corect....
Vechi 02-11-06, 20:03   #7
Ucenic
MD Ortodont
Fara status.

.

Pastele de dinti sunt clasificate, Dexter, fie ca vrei tu fie ca nu, aceasta clasificare exista, fie ca ai citit-o si tu, fie ca nu!
Pastele anticarie trebuie sa ofere si protectie dintelui, nu doar o curatire mecanica pentru cateva minute, dupa care vine iar bacteriuta, se catara pe dinte, se prinde de altele si formeaza placa! de aceea este necesar fluorul (care nu e prezent in toate pastele de dinti) sau alte substante.
Inca ceva: sa stii ca daca te uiti la prea multe reclame nu te faci mai destept! De ce? Pentru ca ai omis sa "tocesti" faptul ca pH-ul acid se datoreaza si produsilor de metabolism ai placii bacteriene, care apare oricum pe dinti la un anumit timp dupa periaj! Iar aici intervin diversele substante din pasta de dinti: fluorul, triclosanul, maresc acest timp.
.
Vechi 02-11-06, 20:04   #8
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

grija la triclosan, citisem ca fda(parca asa ii zice in state) a interzis pastele cu triclosan cum ca ar fi foarte cancerigen.
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-11-06, 20:09   #9
Ucenic
MD Ortodont
Fara status.

.

da???? ce chestie!
Din ciclul: fericit ca ai scapat de carii dar faci cancer!
.
Vechi 02-11-06, 20:17   #10
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Mie imi place sensodyne! Toate variantele sunt bune. Ca efect anticarie cel mai bun mi se pare sensodyne F (are 1400 ppm fluor... limita de trecere la paste "anticarie",de prin carti si clasificari ). O recomand pentru ca am folosit-o si sunt ff multumita de rezultat (rezultatul > nici o carie ).
dintzisor este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-11-06, 20:26   #11
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

"Inca ceva: sa stii ca daca te uiti la prea multe reclame nu te faci mai destept! De ce? Pentru ca ai omis sa "tocesti" faptul ca pH-ul acid se datoreaza si produsilor de metabolism ai placii bacteriene, care apare oricum pe dinti la un anumit timp dupa periaj!" - gandeste inainte sa scrii ceva, te rog! Pai cum mama naturii sa mai ai placa bacteriana daca ai facut un periaj corect?????!!!! Ha? Placa bacteriana se formeaza tocmai in lipsa periajului corect... si pt stiinta ta de carte, am mai citit si eu o carte doua.
.
Vechi 02-11-06, 20:46   #12
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default paste de dinti anticarie

Pe toate pastele de dinti scrie ca sunt anticarie asa ca si eu consider ,ceea ce conteaza e tehnica periajului si nu pasta de dinti.A venit cineva la mine cu niste produse (detergenti ...)printre care era si o pasta de dinti minune pe care a spus ca trebuie s-o pun transversal pe peria de dinti asa de buna e,dar el saracu nu avea in gura decat 3-4 dinti ...asa ca nu tine cu reclama anticarie.
sasso este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-11-06, 21:25   #13
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

ph-ul acid se face de la produsii de degradare ai zaharurilor necuratate de pe dinti...

la un anumit timp dupa periaj apare filmul bacterian, si nu placa... cind spui "placa" inseamna ca ai deja un substrat nutritiv: zaharuri, de ex....

si bine ai venit sasso pe forum...
Vechi 03-11-06, 09:20   #14
Ucenic
MD Ortodont
Fara status.

.

Oameni dragi, cavitatea orala nu este o cavitate sterila, asa ca oricat de bine te-ai spala pe dinti, bacteriile tot exista pe-acolo pe undeva, chiar daca intr-un numar mai mic!(sau...poate dexter isi pune si gura la sterilizat ). Dar dupa un anumit timp, ele incep sa se multiplice! Se stie, bineinteles ca hidrocarbonatele le faciliteaza mult adeziunea pe dinte, dar asta nu inseamna ca ele nu exista fara resturi alimentare.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/stoma-preventiva/683-paste-dinti-anticarie/
Intr-adevar, periajul este esential, dar este si putin offtopic, caci eu aici intrebam despre paste de dinti, puteti sa deschideti alt subiect cu periajul daca vreti!

Dintzisor, am mai auzit si eu ca Sensodyne e tare...

Sasso, m-ai distrat cu pasta pusa transversal! Normal ca periajul e primul care conteaza, dar daca te speli pe dinti cu o pasta fara fluor, sau cu alte prostioare de 5 lei bucata, nu cred ca mai este acelasi efect anticarie! In acelasi timp e normal sa nu credem pe oricine vine la noi si spune ca are o pasta minune care nici nu necesita efortul periajului...

Aceste paste anticarie intra in joc atunci cand pacientul are deja o tehnica buna de periaj, o frecventa la fel de buna si totusi face carii, fie din cauza calitatii smaltului, fie din cauza salivei.
.
Vechi 03-11-06, 10:21   #15
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Touche Tooth Fairy! Cred ca ai pus cateva puncte pe cateva "i-uri" :P
dintzisor este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-11-06, 10:27   #16
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
si eu tot asa imi educ pacientii, in aceeasi idee: e mai putin important cu CE se spala.... e insa f important SA SE SPELE, si sa o faca in mod corect....
Exact asa fac si spun si eu, si multi se uita la mine ca la stele ... se asteapta probabil sa le recomand o pasta de dinti minune si cine stie ce tehnica sofisticata
Le spun sa se perieze ca lumea, le explic pe scurt ... majoritatii li se pare ca e prea banal probabil, mai ales venind si din partea unui medic
leeana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-11-06, 18:50   #17
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Pasta de dinti minune..

Daca vrei sa fii sadica :dupa cel intrebi daca s-a splat pe dinti ( si o sa-ti confirme chiar nitel intrigat) dai o tableta de revelator de placa bacteriana ! In timp ce o mesteca binisor poti sa-i explici si semnificatia culorilor in care se va colora !!!!!! O sa fie amuzant!
Trebuie sa avem rabdare si sa tot spunem mereu si mereu aceleasi lucruri . Uneori se vad si rezultatele!
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-08-11, 07:35   #18
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.

Am dat de articolul asta azi dimineata. Ma gindesc cite om inghiti azi, pe motiv ca-s folositoare si peste 15 ani aflam ca de fapt era mai bine sa nu...

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 12-05-14, 14:28   #19
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Mai multe in link:
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg pasta-de-dinti-01.jpg (49,3 KB, 10 vizualizari)
Felul fisierului: jpg pasta-de-dinti-05.jpg (45,0 KB, 9 vizualizari)
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., acid, buna, dinti, filmul, fluor, forum, grija, idee, important, interzis, iv, lumea, macar, medic, mine, minune, minute, pacientii, pare, partea, periaj, periuta, placa, recomand, tehnica, triclosan

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Reclamele la paste de dinti nest Relaxare 32 24-07-13 15:44
dinti.. dexter Viata nu e o gangrena simpla 2 02-03-08 18:54
Un Paste Fericit! eugenol man Anunturi eugenol 49 20-04-07 13:26
De paste 2007 la Bran (un fel de reloaded) eugenol man Anunturi eugenol 0 23-03-07 00:25
dureri de dinti eugenol man Cazuri dificile 3 09-02-07 10:56

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (22:59) timp.

Alegeti schema de culori preferata: