Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

pata alba cretoasa

discutie din eugenol.ro : copil de 9 ani.... pete albe cretoase (nu fluoroza, cum a fost diagnosticata initial) pe incisivii centrali superiori, si ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Stoma preventiva
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree7Multumiri
  • 1 Scris de ALEX20
  • 1 Scris de tiptop
  • 1 Scris de ipsos
  • 1 Scris de tiptop
  • 1 Scris de Cer
  • 2 Scris de Cer

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 12-06-06, 19:35   #1
Moderator eugenol
Aspirant la MD
:)

.

Default pata alba cretoasa

copil de 9 ani.... pete albe cretoase (nu fluoroza, cum a fost diagnosticata initial) pe incisivii centrali superiori, si nu numai pe ei... ce produse ati incercat pt rezolvarea lor neinvaziva?
exista pe vremuri un gel pe baza de fluor (elmex) care se aplica seara dupa periajul dintilor... se pare ca acum nu mai exista in comert... stiti ceva produse similare (pt utilizare ACASA!!!!!), care au dat si rezultate? la farmacie pacienta a fost indreptata spre firmele de produse stoma.... dar acolo cred ca se comercializeaza produse pt uzul in cabinet, nu acasa... ma ajuta cineva? multumesc.
.
Vechi 12-06-06, 22:03   #2
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Daca sunt "white spots" se vor remineraliza si dispare in timp cu conditia ca periajul sa fie aplicat cu regularitate (orice pasta de dinti contine fluor). Daca sunt hipoplazii...situatia e mai delicata. Ce dinti sunt interesti de aceste pete? Exista vreo legatura intre secventa de eruptie a dintilor interesati si unele antecedente generale?

It's not the arrow (pin), it's the indian (dentist) that's shooting (placing) them.
Stefan Z este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-08-06, 15:36   #3
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Stiu ca e un pic cam tarziu raspunsul, dar...

Eu am folosit acasa pt remineralizare un gel de la Alpha-dent cu fluorura de staniu (pt adulti si copii peste 6 ani) si mi-a redus sensibilitatea. L-am luat la expozitie, nu mai stiu de la ce firma.
Balu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-08-06, 13:24   #4
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default compozit

am retinut ca nu vrei invaziv

totusi exista mari sanse sa nu reusesti remineralizarea

Corina, a avut o astfel de pacienta, si a fost necesara rezolvarea cu compozit, asa ca sa nu excluzi aceasta varianta, deoarce depinde de materialul clientului cum reactioneaza la remineralizarea propusa

eu
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-08-06, 14:55   #5
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

mama delasatoare..... crezi ca am mai vazut copilul ala de atunci?
.
Vechi 06-11-06, 23:45   #6
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Radu
GC TOOTHMOUSSE (~~~~~~~) este interesanta ptr. demineralizari masive cred. Spune ca ajuta la restaurarea echilibrului mineral ( fosopeptida caseina - fosfat amorf de calciu) .Costa insa 44,65 ron.

dexter Si e tzeapa!! Am luat eu setul de 5 pe care am dat 2 mil si ceva si am pus la multi pacienti doar doar... no result. Mai am un tub si inca mai sper...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/stoma-preventiva/208-pata-alba-cretoasa/

Radu
Dar macar mai ai o super vacuta de plus ca se dadea cadou , nu?
Si eu am una!

dexter N-o mai am... e la fosta

sasso

poti sa faci remineralizari cu Duraphat,merge foarte bine la suprafetele cretoase in carii incipiente,cam in trei sedinte se remineralizeaza si este o metoda usoara...totusi si duraphatul este scump

Radu
remineralizare

Cine produce Duraphat?
.
Vechi 07-11-06, 18:59   #7
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Si ai obtinut rezultate?
dexter este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-11-06, 21:13   #8
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

momentan o testez pe mine...am sa va spun... :wink:

Kitty1604 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-11-06, 22:36   #9
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default pete albe - copil 9ani

Mai este un gel de la VoCo , undeva cred pe la 18-20 ron.Il aplica singur periaj acasa !
Problema - mama delasatoare= copil delasator ? / posibil sa nu o foloseasca .
Atunci mai bine fluorizari / remineralizari in cabinet.
Am citit insa ca sunt unele pete care dispar singure.. maturizarea dintelui,etc.
NU as merge pe compozit!
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-11-06, 23:45   #10
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default pata alba cretoasa

Produsul firmei VOCO se numeste Profluorid Gelee si il gasesti cu siguranta la Nastimed. Contine fluorura de sodiu. :wink:
blanka este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-01-08, 15:59   #11
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de sasso
poti sa faci remineralizari cu Duraphat,merge foarte bine la suprafetele cretoase in carii incipiente,cam in trei sedinte se remineralizeaza si este o metoda usoara...totusi si duraphatul este scump
sasso, ne poti spune care au fost rezultatele din punct de vedere estetic?
Citat:
Publicat initial de Kitty1604
momentan o testez pe mine...am sa va spun... :wink:
kitty, aceeasi intrebare ca si pt sasso.... txs....

am o pacienta (17 ani) cu demineralizari usoare (pete cretoase) aproape de marginea gingivala.... vroia sa-si faca albire... eu ma gindesc la o fluorizare in cabi (sau acasa).... dar as vrea sa stiu si daca am sanse sa vad rezultate, adica remineralizare plus revenirea la nuanta translucida in zona respectiva... pareri ale celor care ati facut fluorizari? multumesc...
.
Vechi 20-01-08, 13:46   #12
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
cu demineralizari usoare (pete cretoase) aproape de marginea gingivala....
Citat:
eu ma gindesc la o fluorizare in cabi (sau acasa)....
eu am incercat metoda cu fluorizarea locala, la un adolescent care avea niste demineralizari la colet. desi la inceput rezultatele mi s-au parut ok, (adica leziunile nu au progresat, ma asteptam ca si aceasta leziune sa devina cavitara), nu am reusit sa obtin smalt translucid, cum ai zis tu ca vrei....intre timp insa, adolescentul respectiv "a cam disparut"...
oricum e ff. importanta motivarea pacientului, recte sa se spele pe dinti etc. poti sa ii pui ce gel fluorurat vrei tu, daca merge acasa si bea 4 litri de coca-cola- tot degeaba.
cu stima si respect,
Tudor G.
Vechi 20-01-08, 15:07   #13
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sensodyne are o pasta de dinti Pro- Email Sensodyne !
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-01-08, 15:27   #14
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

radu, merci de link.... dar eu is cam circotasa , sper sa nu te superi pe mine....
nu cred ca se gaseste si pe piata noastra pasta asta...
pe de alta parte, eu sint cam sceptica... voi credeti ca pastele de dinti whitening chiar albesc? sau cele antitartru impiedica depunerea de piatra pe dinti? eu una nu prea cred.... ma rog, nu in totalitate... si nici pe departe in masura in care li se face reclama....

ideea de baza e ca as vrea mai degraba parerile voastre despre ceea ce ati utilizat deja si cu ce rezultate....
.
Vechi 22-01-08, 15:41   #15
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

In legatura cu estetica ...smaltul nu mai devine translucid ,din pacate.
La mine nu a fost aceasta problema...eu am hiperestezie..dupa 3 sedinte zilnic...a mai cedat sensibilitatea durereoasa..dar din pacate nu am mai avut timp sa continui tratamentul...

Kitty1604 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-02-12, 12:47   #16
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Hipersensibilitate

Buna!

Rog pe cei ce au folosit pentru tratarea hipersensibilitatii dentare Duraphat, Elmex Gelee sau Profluorid Gelee sa expuna rezultatele obtinute. Sau daca ati folosit alt gel sau pasta aplicabile in cabinet, va rog sa scrieti cum se numeste si firma producatoare.

Multumesc!
ipsos este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-06-12, 23:25   #17
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Coloratie la nivelul smaltului

Pacient, in varsta de 30 ani, cu o obturatie de amalgam la nivelul 2.6 ocluzal, prezinta la nivelul cuspidului mezio-vestibular o coloratie galbui spre cafeniu precum si pe cuspidul antagonist de pe molarul inferior.

Cum ati trata aceasta problema? Adica problema de coloratie, pentru ca obturatia nu e insotita de carie secundara.

Coroana de invelis e o optiune, dar nu e preferata, iar prepararea si restaurarea cu compozit nu stiu daca o sa tina.

Multumesc!
.
Vechi 08-06-12, 00:48   #18
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Pacientul tau are probabil pete de fluoroza .Daca nu-l deranjeaza estetic ,nu se intervine .Daca da,se trece succesiv prin : microabraziune HCl ,albire , si in final macroabraziune ( frezaj si aplicare compozit ) ,daca primele doua nu dau rezultate .
Vechi 08-06-12, 13:38   #19
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.

Pentru remineralizarea leziunilor carioase incipiente (white spot-uri), cel mai nou tratament este ICON. Ofera rezultate uimitoare.

si un video cu ICON:
moldovan07 a multumit.
Vechi 08-06-12, 22:58   #20
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de laura tanase View Post
Pacientul tau are probabil pete de fluoroza .Daca nu-l deranjeaza estetic ,nu se intervine .Daca da,se trece succesiv prin : microabraziune HCl ,albire , si in final macroabraziune ( frezaj si aplicare compozit ) ,daca primele doua nu dau rezultate .
Fluoroza pe varf de cuspid de molar de 6 ani e putin probabila daca mama nu a inceput sa se indoape cu fluor de pe la jumatatea sarcinii. Cred ca e vorba de MIH, molar incisor hypomineralization, cu smalt sticlos, friabil. Compomerul are adeziune mai buna decat compozitul pe genul asta de afectiune.

@Ipsos: cine vrea tratamentul, tu sau pacientul?
SELENA a multumit.
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-06-12, 23:10   #21
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
Publicat initial de tiptop View Post
Compomerul are adeziune mai buna decat compozitul pe genul asta de afectiune.
...sau compozitul are o adeziune mai buna decat compomerul,daca limitele preparatiei se pozitioneaza in smalt normal(prismatic)
Vechi 08-06-12, 23:44   #22
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
cine vrea tratamentul, tu sau pacientul?
pacientul vrea, eu i-am zis ca e ok daca ramane asa si el a inteles, dar nu ma simt eu bine daca nu solutionez problema

Citat:
Compomerul are adeziune mai buna decat compozitul pe genul asta de afectiune.
care e diferenta dintre un compozit si un compomer?
andracaravan a multumit.
.
Vechi 08-06-12, 23:47   #23
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de ipsos View Post
care e diferenta dintre un compozit si un compomer?
Sunt mai multe:

.
Vechi 08-06-12, 23:51   #24
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Citat:
dar nu ma simt eu bine daca nu solutionez problema
Poti dezvolta un pic ideea, te rog?
.
Vechi 10-06-12, 03:19   #25
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

ideea e ca, desi pot sa conving pacinetul ca poate sa stea linistit asa cu pata aia pe dinte, totusi as vrea sa vin cu solutii noninvazive sau minim invazive pentru a elimina coloratia.
.
Vechi 10-06-12, 11:38   #26
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Citat:
ideea e ca, desi pot sa conving pacinetul ca poate sa stea linistit asa cu pata aia pe dinte, totusi as vrea sa vin cu solutii noninvazive sau minim invazive pentru a elimina coloratia.
Minim invaziv ar fi sa te abtii sa faci ceva. Poate pentru ca, pe de o parte, nu stii cat e de afectat smaltul in profunzime, pe de alta parte, poti avea surpriza sa ti se naruie cuspidul sub manevra minim invaziva, smaltul fiind friabil.
ipsos a multumit.
.
Vechi 10-06-12, 13:18   #27
Cer
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.

Daca pacinetul are o pata alba, cretoasa se recomanda fluorizarea/remineralizare. Btw, exista o noua clasificare in in ceea ce privesc leziunile carioase. Cica nu se mai zice Black cand vine vorba de rest cu compozit. Black fiind pentru procesele carioase sortite restaurarii cu amalgam.Astlfel multe leziuni astazi pot fi tratate, si nu s incadreaza in nici o clasficare Black (una dintre ele este white spot-ul)

In cazul asta : localizare 3 dimensiune 0 -white spot lession - demineralizare locala- de obicei se localizeaza la nivel cervical, aspect cretos urmareste conturul gingival si apare in timul dezvoltarii dentitiei(nu e oblig).

Pentru tratatrea leziunii se recomanda reminralizarea zonei. White spot-ul fiind o deminralizare locala.

Protocolul ar fi urmatorul:

-demineralizare acida pe suprafata leziunii - acid ortofosforic 37%-etch normal
-cu un agent de microbarazie (daca ai, pe baza de fluor) cureti zona cateva secunde.
-ulterior dintele nu o sa mai fie cretos si o sa aibe o structura cristalina
-daca nu are structura cristalina si inca mai are aspect cretos - repeti procedeul
-aplici in cabinet cu piesa cot o pasta "mi paste plus" de la gs(sau produse similare) si o lasi 6 minute sa actioneze asupra suprafatei demineralizate -
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=208
-acasa, pacientul va mai aplica pasta de 2 ori pe zi si va lasa sa actioneze local 3 minute.
-important: pe parcursul tratamentului, aprox 9 zile, pacientul sa nu bea cola, ceai, vin, citrice sau bauturi cu Ph scazut. Si cel mai biner ar fi sa nu fumeze.
-dupa aplicarea pastei pacinetul nu are voie manance sau sa bea timp de 30 minute
-recal dupa 8-9 zile.

Din toate planurile asta asta mi-a placut cel mai mult. L-am folosit o singura data, si a dat rezultate.
Fluorizare
ipsos a multumit.
Cer este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-06-12, 18:34   #28
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

A se face diferenta intre pata alba cretoasa, dobandita posteruptiv, si MIH, dobandita preeruptiv!!
.
Vechi 10-06-12, 20:06   #29
Cer
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.

Citat:
A se face diferenta intre pata alba cretoasa, dobandita posteruptiv, si MIH, dobandita preeruptiv!!
tiptop
: Nu este nici o confuzie. Eu ma refeream la pata alba cretoasa, care este si denumirea topicului.

Ipsos
Cel mai indicat este sa nu te atingi de cuspid. Daca pacientul are pretentii estetice, ii spiui care sunt riscurile si te bagi la restaurat. Oricum, in cazul in care te pui pe treaba sa te asiguri ca folosesti un adeziv bun. Adezivii de degenratia a 7-a au cea mai buna adeziune 30+ mpa spre deosebire de adezivii de generatia 6 care au o adeziune intre 17 si 22mpa (generatia 1 avea 1-3mpa ) )

Pana la urma legatura intre sturcrua dentara si compozit este realizata de bonding, care trebuie sa aibe o adeziune cat mai crescuta. Cat despre compozit, daca folosesti unul hibrid e foarte ok.

Sa te asiguri ca nu mai ramane smalt hipodemineraliza iar cand prepari sa faci skirting care se indica in cazul in care adeziunea este singul mijloc de retentie.
tiptop si ipsos au multumit.
Cer este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
alb, ani, ati, baza, cabi, cabinet, copil, cretoasa, cretoase, dintilor, farmacie, gel, incercat, incisivii, intrebare, oase, pacienta, pare, pata, periajul, pete, produse, rezolvarea, seara, stoma, superiori

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
pata de istorie radualionte Viata nu e o gangrena simpla 47 15-07-14 09:33

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (03:33) timp.

Alegeti schema de culori preferata: