Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Fluorizarea-un rau necesar?!

discutie din eugenol.ro : De multi ani, fluorizarea este un subiect de dispute pro si contra. Personal, la fel ca si in cazul ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Stoma preventiva
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree9Multumiri
  • 2 Scris de grigore1
  • 2 Scris de Dr.Daraban Bogdan
  • 1 Scris de aero Xray
  • 4 Scris de eugenol man

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 02-03-10, 23:34   #1
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Sunt atit de scump ca nu-mi
permit sa ma tratez nici pe
mine

.

Default Fluorizarea-un rau necesar?!

De multi ani, fluorizarea este un subiect de dispute pro si contra. Personal, la fel ca si in cazul imbogatirii cu iod a sarii de bucatarie, piinii etc., excesele nu mi se par atitudini profilactice sau terapeutice. Fara a mai aminti de celebrele teorii ale conspiratiei si noii ordini mondiale (un subiect despre care momentan evit sa-mi dau cu parerea)...
Iata mai jos citeva din parerile exprimate in urma ultimelor studii/observatii. Voi ce parere aveti?

.
Vechi 02-03-10, 23:38   #2
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
mine

.

Si pentru amatorii de lectura...

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
.
Vechi 02-03-10, 23:40   #3
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
mine

.

Inca un link interesant pentru studiu:

.
Vechi 03-03-10, 09:51   #4
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Curios

Impresionanta activitatea generala de informare asupra fluorului .
Din ceea ce am citit mai sus ( felicitari pentru documentare) observ urmatoarele corelatii
1. apa fluorurata are efecte clare negative prin supra dozare in acele tari unde se face florizarea atit a apei cit si a multor alte alimente .
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/stoma-preventiva/10086-fluorizareaun-rau-necesar/
2. Excesul de fluor in acele tari apare prin aport conjugat ( apa , lapte , sare etc )
3. Exemple de supra expunere traditionala la fluor ( vezi ceaiul din Tibet ) precum si alte exemple particularizate geografic-etnic-istoric sint legate de tari si popoare unde prin aceiasi traditie recunoastem o incidenta scazuta a afectiunilor carioase si o stare de sanatate genarala a populatiei foarte buna ( vezi nordicii si consumul de cod care favorizeaza retentia naturala de fluor )
4. Tendinta generala de insanatosire buco dentara ,,,,,rapoartele vin din tarile in care informatiile se culeg , transmit si analizeaza corect si rapid , nu e cazul tarilor precum Romania . Apropos , este vreun ministru al sanatatii care a cerut vreun recensamint asupra morbiditatii ( buco dentare ) pentru a stii si el ce are de facut ? Deci in graficele alea sigur nu e si Romania.

Acum stau si ma uit la noi :
1 apa fluorizata experimental in 2 centre , unul era Tg Mures prin 1970 . Program stopat
2. aport medicalizat de masa,,, experimental in citeva scoli in Bucuresti prin 1975 timp de 2 ani
3. Programe nationale de fluorizare in scoli post '89 ,,,,,,2 si fara mare rasunet
4. fluor in alte alimente , mai rar,,,
5. pasta de dinti cu fluorul care ucide ,,,,,consumul general este muuuuuuuuuult mai mic decit ar trebui

Cred ca aceste informatii sint foarte valoroase si bravo inca o data pentru adunarea lor si mai departe fiecare caz trebuie judecat particular .
Ca de obicei . regula = nu exista reguli
titiluka si bogdancta au multumit.
Vechi 03-03-10, 14:14   #5
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Pasta de dinti umana este toxica pentru catei!
Inca nu stiu care este cauza. Mai studiez. Chiar ca nu sunt reguli, sau daca sunt sunt mult mai complicate.
Vechi 30-03-10, 20:46   #6
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default romania

am vazut un singur caz de fluoroza in 6 ani de practica....dar medicul curant era foarte insistent in ...nu stiu cum sa fiu delicat...in prostia lui....in rest fara cazuri de iatrogenie medicala greu de crezut ca in romanica pot apare cazuri supradozare cu fluor...suntem printre ultimele locuri in ioropa la shoping de pasta de dinti ,apa de gura si fara legatura..sapun....
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=10086
dar se poate sa ma insel...sa fiu printre medicii cu 40% esec in diagnoza???
editez iar..dar nu inteleg insistenta pediatrilor de a prescrie flour pe cale orala...nu ar trimite unul copii la stomatolog sa invete tehnici corecte de periaj si sa priceapa importanta preventiei....sa incepem cu inceputul...periajul si igiena alimentatiei sunt fff importante...nu are rost sa te dai cu parfum daca nu te speli...de ce sa iei fluor pe cale orala daca nu faci periaj corect???
Vechi 31-03-10, 00:28   #7
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de andreea_ieremie View Post
....de ce sa iei fluor pe cale orala daca nu faci periaj corect???
Pentru ca este mai usor sa inghiti o pastila decat sa te speli pe dinti.
Vechi 31-03-10, 19:48   #8
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Exista si persoane "sensibile" la fluor. Cand am fost mic (4-5 ani) am luat fluor timp de cca 5 ani, cand medicul stomatolog a observat o pigmentare a dintilor (in curs de eruptie) si am interupt tratamentul. Mentionez ca am luat dozele corespunzatorare, tata fiind farmacist si ingrijindu-se de acest lucru.
Teodor G este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-03-10, 22:35   #9
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Pasta de dinti umana este toxica pentru catei!
...Mai studiez.
daca ti se termina lotu de test sa treci si pe la mine prin cartier. bucuresti pe dreapta.

legat de fluorizare, mi-e asa scarba de nivelu medicinei; ii vezi pe toti buricii astia dentisti ilustrii profesori azi cu o parere si peste 2 zile cu alta; ieri era bine fluor in apa, azi nu mai e; cum bate vantu respectiv muschiu lui interesant de universitar care nu mai are despre ce scrie la congresUri;

am vazut dintii de copii pastilati a la long; erau impecabili; daca ma intrebati daca as face asa ceva copiilor mei...greu de spus. asta e medicina actuala. vraja marii.
Vechi 31-03-10, 23:06   #10
Ucenic
Medic Dentist
challenging

.

Citat:
Publicat initial de Teodor G View Post
Exista si persoane "sensibile" la fluor. Cand am fost mic (4-5 ani) am luat fluor timp de cca 5 ani, cand medicul stomatolog a observat o pigmentare a dintilor (in curs de eruptie) si am interupt tratamentul. Mentionez ca am luat dozele corespunzatorare, tata fiind farmacist si ingrijindu-se de acest lucru.
Si sa intelegem ca nu ai avut probleme dentare ever after?
Am avut cativa pacienti ( f putini ) care luasera in trecut tablete de fluor , doar unul din ei cu flouroza, restul fara probleme dentare ( sunt sigura insa ca si igiena a avut rolul ei )
Vechi 01-04-10, 10:17   #11
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Cris.kty View Post
Si sa intelegem ca nu ai avut probleme dentare ever after?
Am avut cativa pacienti ( f putini ) care luasera in trecut tablete de fluor , doar unul din ei cu flouroza, restul fara probleme dentare ( sunt sigura insa ca si igiena a avut rolul ei )
Avand in vedere ca si factorul igiena e foarte important, nu pot spune ca din cauza fluorului nu am avut probleme cu dintii. De cand eram mic eram constiincios cu spalatul pe dinti, chiar daca abia in facultate am invatat tehnicile corecte de periaj. Mentionez ca la varsta de 24 ani inca n-am avut parte de un trat endo.
Nu stiu daca ar putea fi luat in calcul si factorul genetic in aceasta discutie, mama avand dintii destul de friabili (tata nu prea are "probleme" cu dintii).
.
Vechi 01-04-10, 23:34   #12
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de Teodor G View Post
...Mentionez ca la varsta de 24 ani inca n-am avut parte de un trat endo.
..
Cu un periaj corect de doua ori pe zi (cu o periuta ce o tii max 3-4 luni) vei putea spune mult timp asta).
Vechi 03-04-10, 16:02   #13
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Cu un periaj corect de doua ori pe zi (cu o periuta ce o tii max 3-4 luni) vei putea spune mult timp asta).
Multumesc pt incurajari
.
Vechi 08-04-10, 11:01   #14
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default periaj corect

Citat:
periaj corect si control preventiv ....e ca la mafie.. daca dai bani la 6 luni esti protejat
eugenol man si patratica au multumit.
Vechi 10-11-10, 22:29   #15
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

dar se poate sa ma insel...sa fiu printre medicii cu 40% esec in diagnoza???
editez iar..dar nu inteleg insistenta pediatrilor de a prescrie flour pe cale orala...nu ar trimite unul copii la stomatolog sa invete tehnici corecte de periaj si sa priceapa importanta preventiei....sa incepem cu inceputul...periajul si igiena alimentatiei sunt fff importante...nu are rost sa te dai cu parfum daca nu te speli...de ce sa iei fluor pe cale orala daca nu faci periaj corect???

dr. daraban , daca te gandesti sa candidezi la prezidentiale pe viitor, te votez..) vroiam sa spun ca sunt de acord cu tine legat de fluor. educatia (in general) nu o poti suplini cu nicio pastila...
Dr.Daraban Bogdan a multumit.
aero Xray este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-12-12, 22:21   #16
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

hmmmm.....ce noroc ca m-am logat pe eugenol))
chiar cautam ceva despre fluorizare si mi-a prins bine ce am gasit aici!!!
deci va multumesc tare, dragilor))
bancosu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-11-13, 12:08   #17
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
... the new guidelines recommend that professionally applied gel should contain only acidulated phosphate fluoride, not sodium fluoride.

Acidulated phosphate fluoride "is more effective than sodium fluoride gel," said Dr. Frantsve-Hawley, a member of the guidelines committee. For the previous version of the guidelines, the expert panel did not stratify the research to see whether there was a difference between the 2 types of fluoride.

The other key points from the guidelines:

For use at home, clinicians should prescribe gels or pastes with fluoride concentrations of 0.5% twice daily or mouth rinses with concentrations of 0.09% fluoride at least weekly for patients at high risk for caries.

In the office, clinicians should apply fluoride varnish with concentrations of 2.26% at least every 3 to 6 months.

In patients aged 6 years and older, clinicians should apply the same varnish or 1.23% fluoride gel for 4 minutes. They should apply these treatments at least every 3 to 6 months.

Prophylaxis such as cleaning, polishing, and scaling is not necessary before applying the gel.

The ADA does not recommend foam and prophylaxis pastes with 1.23% fluoride and varnish with 0.1% fluoride for preventing coronal caries.

The prescription products for home use are more effective than over-the-counter gels, pastes, and rinses because they contain much higher concentrations of fluoride, said Dr. Frantsve-Hawley. Typically, over-the-counter toothpastes have concentrations of about 0.12% fluoride, and over-the-counter rinses have concentrations of about 0.02% fluoride, she said. However, that does not mean over-the-counter products are not effective, she noted. The ADA has a separate seal-of-approval process for evaluating products sold over the counter.

The ADA only recommends the high-concentration products for people at "elevated" risk for caries.
....
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., ani, buna, cale, cauza, copii, dentis, dinti, dreapta, endo, endodontie, fluor, fluorizare, interesant, luni, max, medici, orala, parte, periaj, periuta, reguli, termina, test, trat, tratament endodontic, umana, varsta

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (09:00) timp.

Alegeti schema de culori preferata: