Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

norme sanitare

discutie din eugenol.ro : In tribuna cmdb au publicat o norma (norma cred, ca nu scrie), referitoare la sterilizare. Spicuiesc pe sarite: Poti ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Sterilizarea
Ati uitat parola? Inregistrare

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 12-08-06, 09:03   #1
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Default norme sanitare

In tribuna cmdb au publicat o norma (norma cred, ca nu scrie), referitoare la sterilizare. Spicuiesc pe sarite:
Poti alege intre sterilizator cu aer cald (Pupinel, Etuva) sau cu aburi (autoclav) avizate de MS.
Personalul trebuie sa aiba contract cu un centru medical de med. muncii pt completarea fisei de aptitudini in care se consemneaza starea de sanatate a cadrului.
Inspectia sanitara va programa impreuna cu medicul data si ora controlului. Adica daca vine la usa si spune SURPRISE! poti sa ii inchizi usa in fosa nazala.
Vechi 12-08-06, 09:19   #2
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pina acuma nici autorizatie nu-ti dadeau daca nu aveai si autoclav,acuma vad ca e optional.
Si adica la ce ma ajuta pe mine la sanatate sa-mi faca o tanti de la medicina muncii(care e o frectie la picior de lemn!)spirometria lunar?Sa vada daca mi s-au atrofiat plaminii de la gangrenele pacientilor?Alti bani de gloaba si cu medicina muncii asta...
michelle este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-08-06, 10:05   #3
Scubidu
Vizitator
Fara status.

.

Chestia asta este in Codul Muncii, adica nu e specifica cabinetelor medicale, ci este obligatorie in orice loc de munca.Nu comentez ce si cum, din moment ce este lege trebuie respectata. Nu stiu exact prevederile ei, dar stiu ca in termen de o luna de la angajare trebuie facut primul control si acesta de catre un medic de medicina muncii.

Acum revenind la sterilizare, in acelasi document la care face referire eugenol man se spune despre testarea biologica, cum ca aceasta poate fi facuta de catre o firma ( evident, pe baza unui contract). As vrea sa stiu daca cunoasteti vreun caz concret, adica un cabinet care are contract cu o firma( si numele firmei), care se obliga sa faca lunar testul biologic( cel cu b. subtilis), si care eventual realizeaza revizia o data la 6 luni( obligatorie la autoclave). Eventual costul contractului. Eventual date de contact. Mie mi se pare rezonabil sa nu mai facem noi treaba asta, din moment ce facem oricum testul chimic de fiecare data cind sterilizam.Testul biologic de fapt indica functionarea aparatului la parametri respectivi.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/sterilizarea/347-norme-sanitare/
Cunoasteti ceva in legatura cu asta?
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-08-06, 23:44   #4
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default b. subtilis

verificarea bianuala este obligatorie de fapt si pentru poupinel
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=347

referitor la autoclav, eu am facut un demers la MS pe aceasta tema, dar ei bineinteles nu m-au lamurit

exista o firma din Cluj care importa teste rapide pt. B. subtilis, dar bineinteles cei de la MS n-au stiut sa-mi spuna daca produsele respective sunt avizate sau sa ma puna in legatura cu un furnizor autorizat

hilar este ca legea prevede exact asa cum spuneai sa se controleze sterilizarea, si cred ca nu este foarte greu, dar tot ei pun piedici in aplicarea legii.

eu aici la Oradea nu am gasit deloc intelegere la forurile competente, si in continuare vin sa recolteze probe cu eprubete si chestiile acelea cu vata ca pe vremea lui Ceasca, dar la preturi occidentale.

am solicitat sa ne recomande un laborator care sa faca astfel de teste ( care de fapt sunt foarte simple ), nu au putut sa ne ajute .

se pare ca nu e bine sa fii avangardist

salutari

Dr. Pantel Marton
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-09-06, 17:30   #5
Initiat bine
MD Endodont
Fara status.

.

Default Re: norme sanitare

am o surpriza pt tine
deschide tribuna si citeste in pagina doi jos de tot inainte de tabelul de care imi vorbesti si vei vedea ca e o propunere legislativa pe care ei vor sa o transforme in lege. Adica inca nu e valabil. Si eu ma bucuram ca nu mai trebuie trecute pe pacheltele de autoclav ziua ora si semnatura ci doar ziua cum ar fi fost si logic si firesc avand in vedere ca au valabilitate 2 luni. Mi-am dat seama ca m-am bucurat prea repede.
Georgiana

Citat:
Publicat initial de eugenol man
In tribuna cmdb au publicat o norma (norma cred, ca nu scrie), referitoare la sterilizare. Spicuiesc pe sarite:
Poti alege intre sterilizator cu aer cald (Pupinel, Etuva) sau cu aburi (autoclav) avizate de MS.
Personalul trebuie sa aiba contract cu un centru medical de med. muncii pt completarea fisei de aptitudini in care se consemneaza starea de sanatate a cadrului.
Inspectia sanitara va programa impreuna cu medicul data si ora controlului. Adica daca vine la usa si spune SURPRISE! poti sa ii inchizi usa in fosa nazala.
gptr este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-09-06, 17:34   #6
Initiat bine
MD Endodont
Fara status.

.

Default Re: b. subtilis

nu stiu cum e la tine , dar la mine (bucuresti) firma care vine sa ridice gunoiul special vine si cu testele despre care imi vorbesti o data pe luna si nu e foarte mult ( 28 ron). Iti fac ei testarea si vin cu hartia de confirmare. Testul respectiv daca il iei de la centrul de epidemiologie e 10 ron. Pentru sefa mea e important timpul si considera ca merita pretul ca sa nu se deplaseze ea

Citat:
Publicat initial de Dr. Pantel Marton
verificarea bianuala este obligatorie de fapt si pentru poupinel

referitor la autoclav, eu am facut un demers la MS pe aceasta tema, dar ei bineinteles nu m-au lamurit

exista o firma din Cluj care importa teste rapide pt. B. subtilis, dar bineinteles cei de la MS n-au stiut sa-mi spuna daca produsele respective sunt avizate sau sa ma puna in legatura cu un furnizor autorizat

hilar este ca legea prevede exact asa cum spuneai sa se controleze sterilizarea, si cred ca nu este foarte greu, dar tot ei pun piedici in aplicarea legii.

eu aici la Oradea nu am gasit deloc intelegere la forurile competente, si in continuare vin sa recolteze probe cu eprubete si chestiile acelea cu vata ca pe vremea lui Ceasca, dar la preturi occidentale.

am solicitat sa ne recomande un laborator care sa faca astfel de teste ( care de fapt sunt foarte simple ), nu au putut sa ne ajute .

se pare ca nu e bine sa fii avangardist

salutari

Dr. Pantel Marton
.
Vechi 11-09-06, 11:09   #7
Scubidu
Vizitator
Fara status.

.

Daca esti din bucuresti, cum se numeste firma respectiva( care ridica gunoiul si face si testul?)
Eu am contract cu Stericare( pentru deseuri). Mai exista alta?
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-09-06, 11:14   #8
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Vezi ca s-a mai discutat povestea cu gunoiul . Incearca un search.
Vechi 11-09-06, 14:05   #9
Scubidu
Vizitator
Fara status.

.

Stiu ca s-a mai discutat despre firme de colectare deseuri, dar nu si despre firma care in plus sa efectueze si testele. Stiu ca exista aceasta oportunitate, scrie in acea brosura de la CMDB ca se acceapta ca testele sa fie facute de o firma printr-un contract. Dar eu m-am interesat si nu am gasit ceva de felul asta. Sincer, m-ar interesa foarte mult, de aceea am si raspuns aici!Deci?
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-09-06, 17:26   #10
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default teste

chestia cu testele este super

degeaba ai autoclav, daca nu faci testele nu esti acoperit

poti sa ai benzi, pot sa-ti vireze pungile, poti sa ai scos la imprimanta parametri,

testele conteaza

sa-mi dai si mie numele firmei, sa ma interesez cum se intampla poate fac si eu niste sugestii la o firma din Oradea

mersi

eu
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-09-06, 21:11   #11
Initiat bine
MD Endodont
Fara status.

.

o intreb pe sefa maine si iti spun cat de curand si sper sa iti dau si tel de contact
Citat:
Publicat initial de Scubidu
Daca esti din bucuresti, cum se numeste firma respectiva( care ridica gunoiul si face si testul?)
Eu am contract cu Stericare( pentru deseuri). Mai exista alta?
.
Vechi 27-09-06, 19:47   #12
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Firma din Bucuresti care se duce cu testul de sterilizare=Perfectcurier.Tel 327.01.14 sau 0744.337.865-d-nul Vlasceanu.Mie mi-a cerut 40 ron si sincer cred ca mult.
cgcorina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-09-06, 19:56   #13
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Doar pt plimbat testul??
Vechi 28-09-06, 10:37   #14
Scubidu
Vizitator
Fara status.

.

hmmm... e cam mult, mai bine tot ca pina acum, trimitem asistenta la plimbare... atributie de serviciu...
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-10-06, 19:37   #15
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de cgcorina
Firma din Bucuresti care se duce cu testul de sterilizare=Perfectcurier.Tel 327.01.14 sau 0744.337.865-d-nul Vlasceanu.Mie mi-a cerut 40 ron si sincer cred ca mult.
Daca intra si pretul testului in asta e ok, parca era 30 RON testul si 10 pt. drum mi se pare ok. Da daca e 40 RON doar comisionul lui, atunci mai bine ne fericim asistenta cu banii astia...........Ca e de-a noastra, nu?
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-10-06, 19:55   #16
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Si daca patza ceva insistenta se cheama accident de munca si sa vezi distractie Pt neste sute de lei chiar ca nu merita
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
ata, autoclav, autoclave, cabi, cabinetelor, caz, contract, control, date, document, evident, facuta, firma, firmei, legatura, lege, loc, luna, luni, mie, muncii, obligatorie, pare, primul, radiologia dentara, sterilizam

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Mai sint obligatorii doua grupuri sanitare ?(iunie 2007) Soare Codrut Jurisprudenta 7 01-07-07 22:23
NORME rx Jurisprudenta 4 12-02-07 09:38

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (18:17) timp.

Alegeti schema de culori preferata: