Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Are cineva autoclav de la Getinge?

discutie din eugenol.ro : Are cineva autoclav de la Getinge? M-ar interesa in mod deosebit, deoarece nu inteleg de ce sunt asa de ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Sterilizarea
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree31Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 30-11-07, 18:23   #1
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Are cineva autoclav de la Getinge?

Are cineva autoclav de la Getinge?
M-ar interesa in mod deosebit, deoarece nu inteleg de ce sunt asa de scumpe in comparatie cu celelalte. Cineva de la firma mi-a facut o oferta de 7500 de euro ptr un autoclav de 15 l, cu imprimanta si ceva accesorii.
Vechi 30-11-07, 21:15   #2
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Nu stiu cat de bune sunt dar in privinta capacitatii as spune ca este cam mic.

Eu am de 18L (alta firma) si spatiul este destul de mic mai ales daca vrei sa sterilizezi corect.

Daca poti fa un efort si cumpara unul de 24L.
Vechi 04-12-07, 14:18   #3
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sunt cele mai tari de pe piata cele de la getinge
sub ele sunt cele de la melag, asda am auzit
nicom este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-09-09, 00:05   #4
Avansat bine de tot
MD Rezident Ortodontie
Fara status.

.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
dr. patricia a multumit.
Dr.Mada este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-09-09, 00:19   #5
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Mercic , dr. Mada, am ales in nov (parca) anul trecut sa-mi iau unul, mai lasasera din pret, a fost doar 5000 iepuroi, inclusa imprimanta termica , super-multumita, pana in momentul de fata. Trebuie sa vina, in curand , sa-mi faca revizia anuala, mi-e groaza de ceea ce implica partea financiara, daca am probleme de orice natura va tin la curent. Toate bune,
Patri
Vechi 29-11-09, 00:04   #6
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Da, reiau postul anteror si va informez ca cei de la Getinge au venit sa-mi faca revizia, super- multumita sunt, sunt prompti , dar am si un motiv de nemultumire, si acela e de ordin financiar. Pentru cine e interesat sa cumpere un astfel de echipament, sa stiti ca revizia anuala a costat 1500 ron, am incercat sa-i fac sa-mi spuna de ce, dar n-am obtinut un raspuns satisfacator. In acest pret a intrat schimbarea garniturii de la usa autoclavului (sa ma bata mama ca nu era nevoie), scimbarea filtrului de aer (care cred ca era singurul lucru cu adevarat necesar) si un chit de reparatie electrovalva. A nu se intelege ca electrovalva avea ceva. Dar asa vine chitul din Suedia. Mi s-a explicat ca de, marfa suedeza, costa mult...Am venit cu un contra exemplu ,IKEA, tot marfa suedeza , dar la preturi absolut rezonabile si calitativ buna, comparativ cu alte marfuri similare la acelasi pret. Asa ca daca vreti sa cumparati un utilaj din acesta, ganditi-va de 2 ori ce costuri presupune. Eu am mers pe buna credinta, am intrebat anul trecut cam cat ar costa, auzisem eu ceva tot pe acest forum, ca n-ar fi chiar un pret rezonabil, dar am fost asigurata la vremea aceea ca e un pret rezonabil, fara a mi se da o cifra exacta, m-au tot invartit si au evitat raspunsul, cu chestii de genul ,, ce mare scofala, inlocuim garnitura usii,,....In Romania o garnitura de autoclav costa ceva de genul 85-100ron. Eu n-am dat mare importanta, acestui amanunt la vremea aceea, oricum eram hotarata sa cumpar aparatul, oamenii pareau extrem de intelegatori. Parerea mea e ca totul e sa te prinda sa-l cumperi, ca ei traiesc extrem de bine din service ulterior. A, am uitat sa specific, autoclavul e in garantie, are garantie 2 ani, chipurile acum n-am platit manopera si transportul. Cred ca atunci cand va iesi din garantie, la preturile pe care le practica astia, voi ajunge sa-l mai platesc de cateva ori pana ma voi hotari sa-l arunc si sa iau ceva mai domestic ca si costuri de intretinere.
Vechi 13-04-10, 00:26   #7
Ucenic timid
Societate comerciala
Fara status.

.

Default Scuze "eugnol man", informare "dr.Patricia"

Incep prin a-mi cere scuze pentru ca este evident faptul ca am gresit de moment ce ultimele mesaje transmise mi-au fost sterse.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/sterilizarea/2867-autoclav-getinge/
Am incercat sa transmit "dr.Patricia" si "eugenol man" mesaje dar am primit diversee raspunsuri gen "nu puteti transmite mesaje private, mesaje vizitator, etc, etc, atata timp cat nu ati acumulat cel putin 10 mesaje".
Am explicat acest fapt ca sa nu fie considerata nepoliticoasa absenta raspunsurilor mele la unele subiecte/topics in derulare si in care am fost implicat.
"dr.Patricia", am finalizat noul pret al intretinerilor tehnice anuale Getinge.
Vor fi afisate in publicitatea pe care am s-o public pe eugenol.ro
"eugenol man", va rog sa acceptati scuzele mele pentru greselile facute si lipsa de experienta in utilizarea sistemului. Am sa fiu mai prudent.
Multumesc pentru intelegere.
Rafi
eugenol man si dr. patricia au multumit.
Rafi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-04-10, 00:59   #8
Ucenic timid
Societate comerciala
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Default dr. patricia - raspuns

Am transmis un raspuns in "privat".
Nefiind familiarizat cu sistemul/softul, fie de fapt nu l-am transmis deloc, fie l-am transmis de 2-3 ori.
Scuze.
.
Vechi 15-04-10, 01:54   #9
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Publicat initial de dr. patricia View Post
sa stiti ca revizia anuala a costat 1500 ron,
asta e, vrei mercedes, mercedes intretii.

in cat timp castigi tu 1500ron (media zic)?

sarlatania firmelor de echipament medical este in fapt reprezentativa pentru o mare parte a comerciantului roman. niste enterococi faecalis ce ne paraziteaza si trebuie stapiti.

dar ca sa-i starpim, trebuie sa vedem intai prostia din noi. sa nu ne mai lasam calcati in picioare si jecmaniti. data viitoare le dai un shut un qr; in prealabil ii pui sa vina cu factura la garniturile alea. daca au cost mai mult de 1mil le mai dai si un scupiat intre felinare inainte de shut.
Vechi 15-04-10, 20:55   #10
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Rafi View Post
Am transmis un raspuns in "privat".
Nefiind familiarizat cu sistemul/softul, fie de fapt nu l-am transmis deloc, fie l-am transmis de 2-3 ori.
Scuze.
L-am primit de trei ori
Vechi 15-04-10, 21:59   #11
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

1500 roni ptr un autoclav ??????? Domne iarta-ma si pazeste-ma ....

Ce piesa au fost schimbate/curatate .....sunt curios cat au costat piesele si cat a fost manopera .....

La masina rezivia a fost 8 milioane / pe an .... filtre ulei placute de frana ....

Enorm enorm enorm ....
Vechi 16-04-10, 00:09   #12
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de SebastianF View Post
La masina rezivia a fost 8 milioane / pe an .... filtre ulei placute de frana ....
dupa asta se ghideaza si enterococii. ce crezi ca zice ei: pai daca la masina bagi 8mil. de ce la ceva cu care scoti bani sa nu bagi dublu. sa le luam banii la fraieri. dar cum spuneam, in timp ce noi muncim 1h pentru 1mil, jecmanoii vin si profita de prostia noastra si ne ard in 20j de minute cu 10mil. tu ai banu, ca cu chiu cu vai il aduni, mai esti si nepriceputean si profita de asta sa te arda.
Vechi 19-04-10, 00:57   #13
Ucenic timid
Societate comerciala
Fara status.

.

Ma simt obligat sa fac o precizare publica pentru ca este deja o dezbatere publica pe acest subiect iar precizarea ce urmeaza este importanta si necesara.

Intretinerea anuala a sterilizatoruli Getinge K5 nu mai este 1.500 lei ci 995 lei TVA inclus.
Aceasta suma este pretul complet al reviziei tehnice anuale si include tot (kit-ul de piese inlocuite, manopera, deplasare, revizie, teste) si reprezinta aprox. 4 lei/ziua lucratoare (considerate 250 pe an), deci 0,84 lei (sau mai putin) pe ciclu de sterilizare.
Deasemenea, intelegand mai bine de la "dr.Patricia" problemele cu care va confruntati, totul se face pe baza unui contract anual de Service ce include formal 4 verificari trimestriale (spun formale pentru ca nu sunt deloc necesare dar am inteles ca sunteti controloti daca verificarea sterilizatorului se face la fiecare 3 luni). Deci totul este rezolvat.
Acest pret este valabil si in si dupa garantie, deci dupa garantie nu se mai adauga nimic, deasemenea pretul fiind valabil oriunde in tara (locatia aparatului nu influenteaza pretul reviziei).
Mi-ar place sa putem reduce si mai mult pretul aceastei revizii, dar cel putin in prezent nu este posibil.
Vom mai studia ce posibilitati ar fi.
Reducerea de 34%, dela 1500 la 995 s-a facut direct de catre suedezi care au inteles si mai bine situatia pietei locale, "posibilitatile" medicului roman, iar meritul este al "dr.Patricia" care a deschis acest subiect pe eugenol.ro
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=2867
Pe cine intereseaza, imi va face placere sa-i transmit detalii prin mesaje "private", detaliindu-i de ce acest sterilizator face toti banii.
Curand vom posta si un poster publicitar.
Rafi

Modificat ultima data de Rafi; 19-04-10 la 02:44.
.
Vechi 19-04-10, 15:10   #14
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

dar de fapt ce intra in garantia aparatului? adica ce acopera garantia daca platesti aceeasi suma si in garantie si dupa garantie?
eu inteleg ca daca e in garantie se plateste controlul si daca s-a stricat garnitura se schimba de catre garantie. sau e garantata pentru furt?
Rafi a multumit.
Vechi 19-04-10, 17:48   #15
Ucenic timid
Societate comerciala
Fara status.

.

Este bine sa lamurim aceste aspecte pentru ca au si un caracter general, sunt concepte folosite de toate firmele iar uneori se fac confuzii de termeni.

Costul reviziei discutate acopera elementele care printr-o utilizare normala, se consuma/uzeaza normal intr-un an de zile si/sau 1.200 cicluri de sterilizare. Sunt un fel de CONSUMABILE (cum sunt filtrele de aer, placutele de frana, benzina, uleiul, becurile, etc. la o masina).
Kit-ul de intretinere tehnica anuala al sterilizatorului Getinge este compus din:
- un filtru microbiologic (necesar alimentarii camerei cu aer steril in faza de egalizare a presiunii),
- o garnitura de usa (este confectionata din silicon, dintr-un material special dar care dupa un am/1200 cicluri nu mai garanteaza o etansietate perfecta)
- doua pistonase de electrovalva, care se uzeaza si trebuiesc schimbate dupa aprox. 1.200 cicluri/un an.
Acesta revizie este specificata in manualul tehnic si de intretinere al echipamentului si garanteaza o functionare perfecta a sterilizatorului pentru inca 1 an sau 1.200 cicluri.

GARANTIA inseamna ca orice element care se defecteaza in perioada de garantie, (deci ar trebui sa functioneze normal dar nu functioneaza din diferite motive) este reparat - inlocuit GRATIS in cel mult 24 ore.
Astfel, daca de exemplu, o electrovalva se strica, daca pompa de vacuum se strica, daca placa de baza a PACS/computer-ului se strica, etc. ele sunt inlocuite automat.
Astfel, el are urmatoarele GARANTII:
- 2 ani garantie generala = orice se strica in 2 ani este inlocuit;
- 5 ani garantie pentru pompa de vacuum
- 10 ani pentru camera de sterilizare
- 10 ani pentru elementele de incalzire.

Service POSTGARANTIE, inseamna service-ul contra cost care se executa dupa expirarea perioadei de garantie.

In ultimii 5 ani, la o baza instalata de aprox.70 sterilizatoare am avut in medie 2 defecte/interventii Service pe an toate exclusiv cauzate de greseli de operare - exploatare (supratensiuni, supraincalzire prin obturari spatii racire, neacceptare intretinere tehnica anuala si interventii numai la cedarea piesei/electrovalvei, etc.).

Daca mai sunt neclaritati, te rog sa intrebi.
Multumesc,
Rafi
sico a multumit.
.
Vechi 19-04-10, 20:58   #16
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

poate ne si explici ce costa 10mil ca stau si ma frec la ceafa si nu inteleg:

- un filtru microblabla = o bucata de burete; mai bine spus, o bucatica de buretas pus in capu aspiratorului sa nu traga pompa praf si gunoaie mari; 5 bureti de spalat vase la

bucatarie care au volum de vreo 50x mai mare ca filtr ala costa 3lei;
- garnitura usii; o camera de bicicleta care are de cateva ori mai mult cauciuc e vreo 20lei; deci guma aaia ca valoare nici dublata nu face 5lei; imi ia 1 min maxim sa o schimb singur.
- 2 pistonase, cat dureaza sa dai carcasa jos si sa le schimbi pe astea? 20min?

cred ca esti de acord cu mine ca valoarea reala a pieselor n-are cum sa depaseasca 5-10euro maxim; ah, ca tu poti sa zici ca ti-o vinde suedezu cu 100E e altceva; el si-o vinde

pentru ca manageru fabricii are 10-20mii euro salariu si workerii de rand cateva mii acolo si trebuie sa-si ia si ei salariu; si il iau de la dentistu suedez care pune plombe cu 200E nu

cu 20E ca la noi.

deci, cat se poate de realist, la valoarea muncii din ro, si pretul global al materialelor folosite pentru kitu ala de intretinere, 1mil ar fi fost chiar mult pentru revizie.

apoi sa-ti mai enumar eu niste neajunsuri care mi sar in ochi de la o posta: sustii ca ati servisat de 2x/an 70 autoclave exclusiv din greseli de operare; asta mi se pare jalnic si mi

sugereaza o treaba; intotdeauna utilizatorul e de vina, si i se demonstreaza ! mai ales ca nu si-a controlat suprtensiunea; care vine pe teava cum o trimite furnizorul; mi-a mai placut

si asta cu supraincalzire; nu arata decat un BUG in hardware; stii, calculatoru cand se incinge prea rau are un senzor de temperatura si incepe sa tipe! scula asta de 5mii euro nu e-n

stare sa faca asa ceva desi un calculator de 300E stie ; lipsa unor protectii de supratensiune, sau de incalzire excesiva nu arata decat ca este un instrument a carui valoare reala de

cateva sute de euro este multiplicata de vreo 10x si vanduta ca o mare gogoasa unor fraieri care in tarile vestice sunt chiar doldora de bani; 9 care suntem saraci, chiar ne pasa pe ce aruncam banu muncit!
Vechi 19-04-10, 23:54   #17
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+1 (+1/-0)     

Lou, daca tu lucrezi heftin nu inseamna ca toata lumea trebuie sa lucreze ca tine
Nu te sileste nimeni sa cumperi. Baga un chinez
Vechi 20-04-10, 02:58   #18
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
+1 (+1/-0)     

sa-ti reamintesc ca salariul mediu este de vrei 14mil, adica sub 350Euro?!

cum ti-ar parea tie sa ai salariu asta si sa-ti pui o plomba de 1mil intr-o luna?! scump nu? extra scump. atunci cum poti sami zici ca lucrez ieftin?! ieftin era 10 lei.

suntem 14mii de dentisti, si daca o iei pe medie, lucram toti cu pacienti din astia si zici ca lucram ieftin; daca o iei pe real, or fi vreo 1000-2-3 de dentisti care pun plombe mai scumpe de-atat pentru ca au pacienti mai instariti.
Vechi 20-04-10, 03:29   #19
Ucenic timid
Societate comerciala
Fara status.

.

Multumesc pentru intrebari, "drLouis"

Sterilizatoarele de clasa B au un ciclu de sterilizare ce consta din o succesiune de "pulsuri", faze, care in final garanteaza starea de sterilitate a unei incarcaturi corect pregatite, impachetate si dispuse corect in sterilizator.
Aerul este un mare dusman al procesului de sterilizare deoarece este un excelent izolator termic. Daca intr-o camera de sterilizare ar ramane aer inainte de introducerea aburului saturat, atunci s-ar crea zone in care aburul nu si-ar transfera energia catre incarcatura de sterilizat. In consecinta este obligatoriu ca aerul sa fie scos din camera de sterilizare in proportie de cel putin 99,90%. Acest lucru il realizeaza pompa de vacuum (vezi in schema primele 4 pulsuri negative).
In faza de sterilizare presiunea aburului urca la 3,1 bar ceea ce determina cresterea temperaturii la 134 grade Celsius iar timpul de sterilizare este de cel putin 3 minute (faza centrala, de "platou").
Urmeaza uscarea. Instrumentarul, materialul moale, etc, trebuie sa fie uscat la iesirea din sterilizator. Asa ca sterilizatorul creaza vid in camera de sterilizare (presiune subatmosferica -1 bar) pentru o uscare rapida.
Acest vacuum este necesar pentru ca, la presiunea de - 0,9 bar apa fierbe la temperatura de 45,83 grade Celsius. Instrumentarul/incarcatura avand 134 grade Celsius, cedeaza aceasta caldura apei care la aceasta presiune de - 0,9 bar se transforma imediat in vapori.
Dar daca in camera de sterilizare ar ramane presiune subadmosferica, n-am putea deschide usa, iar daca am reintroduce abur, atunci am reumezi incarcatura. Solutia gasita a fost ca dupa aceasta faza de uscare (ultimul platou, cel negativ de la finalul graficului/ciclului), sa se restabileasca presiunea introducand in camera de sterilizare aer.
Acest aer ar urma sa intre in pungi, in casolete, containere, cutii metalice, etc., in orice exista in camera pentru ca fiind initial vid, acest aer restabileste starea de presiune normala, ca si cea exterioara.
Concluzia: acest aer trebuie sa fie curat si steril.
In acest scop se foloseste un filtru special, care nu permite trecerea niciunei particule mai mari de 0,2 - 0,3 microni (marimea sporului).
Folosind aceste filtre, in final incarcatura este pastrata sterila in ultima faza a uscarii.
Aceste filtre speciale sunt produse de un numar limitat de companii, din care cea mai cunoscuta este SARTORIUS.
Getinge cumpara aceste filtre dela Sartorius.
Am contactat direct Sartorius si am incercat sa obtin aceste filtre mai ieftin (mi-am imaginat ca daca le cumpar eu direct le voi obtine la un pret mai mic si implicit voi putea avea un pret mai mic la service).
Am avut surpriza sa primesc un pret mai mare decat mi-l ofera Getinge.
Am intrebat de ce, iar raspunsul a fost acela ca Getinge are un pret special avandu-se in vedere cantitati uriase ce le comanda anual.
Din acest motiv, continui sa comand la Getinge, care-mi ofera Sartorius mai ieftin decat Sartorius!?!
M-as bucura sa gasesc un filtru microbiologic mai ieftin. Inca caut.
Cu burete, categoric nu merge...decat daca ar avea orificii perfect calibrate pe 0,2 - 0,3 microni ca astfel aerul sa fie steril dupa filtrare.

Garnitura usii este confectionata dintr-un material foarte special (silicon, + grafit + etc, etc...) astfel incat sa reziste la temperatura (134 grade Celsius) vreme indelungata, fara sa-si schimbe calitatile mecanice, la presiune ( - 1 bar la +3 bar), sa aiba flexibilitatea de a se mula perfect pe suprafete si astfel sa asigure o perfecta etansietate (sterilizatorul are chiar si un program test pentru ea numit "leak test"), dar in acelasi timp sa reziste la o frecventa foarte mare a schimbarii de forte (numai intr-un singur ciclu de sterilizare - vezi graficul - exista aprox. 15 variatii de sens a fortelor deci aproximativ 20.000 pe timpul anului de utilizare).
Am primit oferte de garnituri de usa din India. Erau de 3 ori mai ieftine, dar durata de viata garantata era de cel mult 6 luni sau 500 cicluri.
Deasemenea calitatea era inferioara din mai multe puncte de vedere.
Garnitura de usa este foarte importanta la un sterilizator.
Indiferent ce sterilizator folositi, cautati sa aveti garnitura de usa de calitate si in perfecta stare.
Am refuzat oferta indienilor fiindca sunt convins ca garnitura suedezilor imi ofera calitate, siguranta, confort si viata dubla in utilizare.

Cele doua pistonase sunt deasemenea importante pentru ca sunt elementele de comanda/lucru din cele doua electrovalve.
Pistonasele sunt cele care comanda admisia abutului supraincalzit, a vacuumului, a aerului, sunt calibrate, sunt parti componente a unor electrovalve (componente deasemenea de precizie) si trebuiesc inlocuite cand uzura lor ar face fie ca ciclurile sa nu mai fie posibile/sigure (scapari de abur, vacuum insuficient, etc, etc...).

Eu cumpar acest KIT de la suedezi cu 126 Euro Ex Works daca cumpar odata 50 seturi. Fac asta pentru ca un colet (de marimea si greutatea celor 50 kit-uri) din Suedia pana in Romania ma costa in jur de 200 Euro.

Deasemenea inginerul meu de service lucreaza cam 3-4 ore, incluzand testele (dupa schimbarea kit-ului este obligatoriu Bowie & Dick si Leak test si cel putin un program - recomandat 134 impachetat).
Trebuie inclusa deplasarea inginerului meu (motorina, uzura masinii, intretinerea ei), si deasemenea trebuie avut in vedere ca pretul este unic pentru toata tara (deci si pentru cabinetul de la colt cat si pentru cabinetul la care inginerul ajunge dupa ce a condus 200 km dus si alti 200 km intors).

Referitor la numarul de interventii pentru cele 70 de sterilizatoare, tin sa subliniez ca =NUMARUL TOTAL DE INTERVENTII MEDIU PE AN ESTE DE 2=.
NU 2 interventii pentru fiecare sterilizator, ci 2 interventii in total, pe an pentru toate cele 70 sterilizatoare.

Am precizat ca aceste 2 interventii pe an au fost cauzate exclusiv din motive ce in fapt n-au tinut de echipament ci de cauze exterioare sau de operare.
Ai dreptate, drLouis, daca apare un curent de supratensiune de obicei se arde o siguranta. Daca tensiunea a avut o crestere particulara, de o anumita valoare si panta de crestere, se mai poate arde o dioda/element de protectie, etc.
Ai dreptate, sunt fleacuri si se remediaza in 10 minute, costa foarte putin, dar nu s-au intamplat din vina echipamentului.
Supraincalzirea. Desi la instalare l-am pozitionat corect, respectandu-se unele distante fata de perete, mobilier, etc., se intampla ca dupa plecarea noastra, dupa un timp, sterilizatorul sa fie mutat (fie foarte aproape de un perete, fie chiar incorporat intr-un dulap fara ventilatie, etc.).
Atunci eterilizatorul incepe "sa se planga", computerul afisand niste mesaje de eroare de genul "apa supraincalzita", temperatura mediu inalta, etc...
Noi ne-am deplasat si pentru aceste situatii, care bineinteles s-au remediat in 15 minute.
Odata ne-am dus 150 km la o interventie pentru ca sterilizatorul afisase pe display de 30 ori "rog schimbati apa" (nu trebuie conectat la apa/scurgere, ci doar bagat in priza), dar mesajul a fost neglijat pentru ca "merge si asa". Semnaland ca apa din rezervor trebuie schimbata, el anunta de 30 ori inainte de a refuza sa mai porneasca. Noi am primit doar un telefon de genul "sterilizatorul nu mai porneste" iar la alte detalii nu ni s-a putut raspunde. Asa ca am fost acolo, am spalat circuitul de alimentare si am schimbat apa.
Am incetat cu exemplele.
Ce am vrut sa spun este ca este un produs foarte fiabil iar PACS/computerul este foarte prietenos, cu afisare in limba romana.
Este necesara putina atentie si corectitudine in utilizare.

Raman la convingerea ca este cel mai ieftin si sigur/fiabil sterilizator dupa o perioada de utilizare de 4 ani.
Ramane valabila invitatia de ati oferi unul in testare cand ai varf/cel mai mult de sterilizat, rapid, in timpul cel mai scurt si in cele mai grele conditii.

Iti respect parerile si-ti multumesc inca odata pentru comentarii, intrebari, critici, opinii. Ele ma ajuta foarte mult in munca mea. Iar obiectivul muncii mele este sa fiu din ce in ce mai bun in relatia cu voi, medicii.

Modificat ultima data de Rafi; 20-04-10 la 04:08.
.
Vechi 20-04-10, 05:20   #20
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
+1 (+1/-0)     

aer, curat si steril...

teoretic e adevarat ce spui despre aer; practica este alta; atata vreme cat 95-99% din medici au 1-2 turbine si contraunghiuri pe care le sterilizeaza din an in pasti, ci le duar dezinfecteaza, sterilizarea asta atat de inalta nu e justificata; cati dintre medici sterg suprafetele pe care pun mainile in lucrul cu pacientii? si cine isi inchipuie ca o stergere, chiar facuta corect omoara tot? sa vorbim de respectarea unor norme iar mi se pare inutil, in conditiile de mai sus; cei in gusa-i sin'n capusa, adica aerul de la final din autoclav va fi si in gura pacientului, fie cu spori fie fara.

rolul autoclavului in cabinetul dentar ar fi sa omoare ce e de omorat de pe instrumentar si ce se mai sterilizeaza; mai putin de a pastra sterila incarcatura pentru ca sunt factorii descrisi mai sus, o insterilitate grava comparata cu 3 spori din aer

frumoasa descrierea termodinamicii; pote va fi utila cuiva; de remarcat e ca presiunea negativa exista doar prin translatarea sitemului de coordonate in 1atm sau daca te referi la ea ca delta; ea variaza de la 0 la n; cand ti se spune ca acum sunt -0,5 in cutie de fapt sunt 0,5atm, iar afara 1 atm, deci presiunea in cutie e mai mica decat afara.

politica de service cu suportatul transportului de catre toata lumea nu mi se pare ok pentru ca e o suma mare pe care unii o platesc pentru altii; 4h de stat pe drumuri inseamna 4h in care se consuma uzura masinii, salariu oamenilor benzina; de ce trebuie sa sustina un medic din orasul firmei pe cineva din capatul tarii?

ceea ce voiam sa aud este ca sunteti de acord ca pretul nimicurilor acelora 150E dupa cum sustineti(se poate verifica dar credem pe cuvant), este mare in comparatie cu ceea ce reprezinta fizic chiar daca s-ar vinde la ei; la fel tot aparatul; 10mii de euro este o masina bunicica noua; si sa nu comparam tehnologiile si miile de parti componente ale unei masini cu 3 lulele din autoclav; preturile mari sunt date de salariile suedezilor care le produc, si profiturile firmelor respective, si e normal sa se vanda acolo unde nivelul de trai este asemanator!

cat despre invitatie, stati linistit, nu am pacienti sa-mi permit o asemenea investitie; nu-mi pot permite sa investesc salariul pe o luna al unei asistente intr-o garnitura si un buretzas; cel mult va pot intoarce invitatia sa stati o luna in cabinet sa vedeti ce greu se scoate banul cu ce responsabilitati, cat de saraci sunt pacientii, si cu cat raman eu in mana dupa o luna de munca; si in loc sa duc banii acasa vreti sa-mi ingrop jumate de an de munca intr-o chestie pe care unul ca mine din tarile civilizate si-o ia in 2 saptamani.

nu sunt de acord nici cu rentabilitatea investitiei dupa 4 ani; cu 5000E iau 3 chinezarii; in 4 ani cu banii pe care i-as da pe service la scula suedeza mi-as mai lua o chinezarie!! deci hai sa fim seriosi cu rentabilitatea; pompele alea sunt lucruri de finete; se duc; trebuie schimbate; nu trebuie sa iesi la pensie cu un autoclav deci mi se pare eronat sa mizati si sa bateti moneda pe aspectul asta; eu la 4-5 ani mi-as schimba autoclavul!

va inteleg si respetc optiunea ca ati ales sa vindeti volovo in lumea a 3-a. totusi trebuie sa ne intelegeti si dvs pe noi, atata vreme cat pacientii sunt in marea majoritate saraci, nici noi ca dentisti nu putem fi prea departe.

poate va largiti putin orizonturile si aduceti si chinezarii (pentru ca asta ne putem permite)
Vechi 20-04-10, 22:42   #21
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Lou
Trebuie sa fie oferte pt toate buzunarele si toti pacientii si medicii din RO. De asta unii prefera un lucru mai scump pentur ca pt ei merita. Mai putine probleme, performanta ... (vorbesc la modul general)

Tu nu esti in targetul omului asa ca degeaba spui ca nu merita. Nu merita pt tine (desi parerea mea este ca te aflii acolo unde te pui tu- daca crezi ca romanii nu au bani atunci numai astia iti vor veni)

E ca si cum ai spune reprezentantei Volvo sa isi faca bagajele si sa plece din ro (amuzant este ca acum e brand chinezesc ) dar totusi ei vand si aici in tara saraca.
Fiecare produs are cumparatorul lui care se presupune ca pentru el merita.

Ma bucur ca se discuta civilizat
Vechi 21-04-10, 00:04   #22
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Lou
(daca crezi ca romanii nu au bani atunci numai astia iti vor veni)

parca si vad acu propunere: fa-ti credit la autoclav pe 10ani si dupa aia o sa te umpli de bogatani.

deci nu. n-am nimic cui ce vinde. am ceva cu nesimtirea din uameni. cu prostia din ei. daca ar fi fost toti uamenii ca mine, n-ar fi existat in veci baloane imobiliare, speculanti care sa construiasca cu 2 lei si sa vanda de 3x mai scump, banci care sa dea imprumuturi sclavagiste pe jumate de viata, jecmanoi comercianti care castiga mai mult decat producatorii.
reif_felicia a multumit.
Vechi 21-04-10, 01:06   #23
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Dar ce te intereseaza pe tine prostia altora. Incearca sa fi tu destept (inteligent). Desteptarea cu forta nu merge. Trebuie sa si-o doreasca omul.
Evident ca nu are sens sa iti iei tu credit pt autoclav. Platesti cat nu face daca mai pui si creditul.
Vechi 21-04-10, 01:31   #24
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Dar ce te intereseaza pe tine prostia altora. Incearca sa fi tu destept (inteligent). Desteptarea cu forta nu merge. Trebuie sa si-o doreasca omul.
da, ai dreptate oarecum. dar criza asta ne arde pe toti.

si sa stii ca sunt binevenite vorbele mele; nu sunt directionate catre dentistii (putini) care au bani fie din alte parti, fie ca lucreaza la bogatani si-i duare'n pix de cateva mii de euro; eu ma adresez celor medii, care lucreaza mult, la romani carora o plomba de 100lei li se pare scumpa; si care ar trebui sa se gandeasca mai bine pe unde arunca banii; ca asa i-am imbogatit si pe imobiliari si alti comercianti si uite unde s-a ajuns. banii din piata neacoperiti in munca ne-au adus aici!
sonila stefoni a multumit.
Vechi 21-04-10, 05:08   #25
Ucenic timid
Societate comerciala
Fara status.

.

drLouis, iti multumesc pentru comentarii. Sunt interesante si stimulative.

aer curat, steril, ...

Daca aerul n-ar fi steril la intrarea in sterilizator, toata incarcatura s-ar contamina pentru ca porii hartiei sunt inca umezi si deschisi in acea faza, si deasemenea, echilibrarea atmosferica in cutii, casolete, containere, pungi, s-ar face cu aer atmosferic viciat, cu multi spori.
Acesti spori odata intrati in pungi/cutii, etc, dau de un mediu prielnic dezvoltarii (umiditate, caldura si intuneric), "prind viata" si se multiplica foarte rapid (au o capacitate de inmultire in unele cazuri foarte rapida).
Asta ar insemna ca tot ce scoatem din sterilizator ar trebui folosit imediat, in minute/ore, iar nimic din acele "termene de sterilitate/pastrare" sa nu mai fie valabile.

Pe de alta parte, ai dreptate, nu trebuie sa confundam sterilizarea cu dezinfectia.

Anumite instrumente trebuiesc sterilizate. Si asta o face un sterilizator.
Altele, trebuiesc doar dezinfectate. Asta o face un aparat de spalare dezinfectie.
Toate insa trebuiesc spalate si la asta ajuta, intr-o anumita faza si pentru anumite instrumente/accesorii/elemente, aparatul de curatat cu ultrasunete.

Normele europene (EN285, EN554, EN868, EN1500, EN15883, EN13060, etc.) stabilesc conditii, definesc, reglementeaza si stabilesc niste proceduri.
De exemplu dezinfectia este definita la fiind starea de lipsa a oricaror microorganisme (se accepta/intelege prezenta sporilor).
Sterilizarea este definita ca fiind starea de absenta/inexistenta a microorganismelor, inclusiv a sporilor.
Aceleasi norme precizeaza ca poate fi considerat steril un instrument pe a carui suprafata, probabilitatea de a fi prezent un spor este mai mica de 1:1.000.000

Sterilizatorul poate steriliza DOAR obiecte - instrumente, etc. curate.
El nu are capacitatea de a spala, curata. Daca introducem un obiect murdar in sterilizator, acesta va fi scos tot murdar (si bineinteles nesteril) chiar daca pe timpul procesului sterilizatorul nu va prezenta nicio eroare iar protocolul imprimat de imprimanta va prezenta ciclul ca fiind OK.

INAINTE DE STERILIZARE

DUPASTERILIZARE

Normele stabilesc deasemenea ce trebuie sterilizat si ce doar dezinfectat.
Ar trebui totusi ca la acest capitol sa nu se faca niciun rabat, normele sa se respecte riguros, cu sfintenie.
Indiferent de calitatea, de marca, tot ce se foloseste in cabinet (instrumentar, freze, ace, piese, etc.) trebuie perfect spalat, dezinfectat si (dupa caz) sterilizat.
Spre deosebire de dezinfectie (unde se poate vorbi de grade de dezinfectie), sterilizarea NU are grade. Un instrument este steril sau nu.
Din acest motiv, nu exista 90% sau 98% steril.

Ai dreptate, drLouis, conform normelor, exista opinia ca turbina/contaunghiul NU ar trebui neaparat sterilizate. Este suficient sa fie bine spalate si apoi dezinfectate.
Normele precizeaza ca trebuie sterilizate doar instrumentele/obiectele ce intra in plaga, penetreaza tesut, (ace, freze, instrumentarul).
INSA, pentru ca turbina este atat de aproape de tesut/plaga, pentru ca stropi se pot scurge in plaga de pe turbina/contraunghi, ar putea fi o justificare de ce unii cred (si eu cred ca au dreptate) ca si piesele de mana ar trebui sa fie sterilizate.
Personal sunt de parere ca este bine/mai sigur/recomandat sa fie sterilizate pentru a evita orice risc de infectare a unui pacient.

Spalarea - dezinfectia se poate face partial manual dar conform EN15883 trebuie sa se foloseasca o masina automata de spalat dezinfectat.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.] Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

In imagini sunt prezentate masina de spalat si dezinfectat si kit-ul stomatologie (in orificiile de cauciuc negru se introduc piesele de mana).
Avantajul este ca aceasta masina spala perfect dar si dezinfecteaza, iar la sfarsitul ciclului, documenteaza procesul imprimanta masinii imprimand procesul si OK-ul cunoscut. Acest document (ca si cel al sterilizatorului) trebuie pastrat si este document medico-legal, adica va apara in fata oricarei acuzatii ca ati folosi instrumentar nespalat - infectat sau nesteril.
De fapt acesta este alt subiect.
In normele europene (EN285 - EN13060) se specifica ca "ce nu este documentat ca este steril, este nesteril".

Stiu ca aceste comentarii pot fi considerate exagerate, ca practica in cabinetul romanesc este in multe cazuri alta, dar eu prezint niste informatii despre cum ar trebui sa se desfasoare unele procese, conform normelor europene si al experientei europene in domeniu, lucruri pe care sunt convins ca foarte multi le cunoasteti.
NU traiesc pe luna, stiu (mai mult sau mai putin) cum merg treburile in Romania, dar sunt convins ca si foarte multi vor sa progreseze, sa imbunatateasca ceva. Chinezul spune ca "inconjorul lumii incepe cu un pas".
Cu informatii din documentatii, echipamente de buna calitate, mi-am propus sa ajut pe oricine isi doreste sa faca acest pas.

Sterilizatorul nu este destinat pastrarii instrumentarului sterilizat.
Este bine ca dupa un ciclu de sterilizare, sterilizatorul sa fie golit si pregatit pentru ciclul urmator.
Instrumentele sterile este bine sa fie pastrate intr-un loc special destinat pachetelor/cutiilor/containerelor sterile.

Pacientul, bogat sau sarac, care plateste mult intr-un cabinet de lux sau mai putin, intr-un cabinet obisnuit, NU TREBUIE INFECTAT, este foarte important ca acesta sa nu contacteze nicio infectie din cabinet.
Bineinteles ca este practic imposibil. Germania - Suedia recunosc infectare nosocomiala de 10% iar USA de 9% din pacienti. Si asta in conditiile in care au standarde de presupus mai bune decat Romania.
In Romania procentul de infectare nu este cunoscut. Se face si umor negru pe tema asta spunandu-se ca "ce nu stim nu ne deranjeaza".
De tot felul de hepatite sau alte nenorociri aflam dupa luni - ani, cand facem niste analize...

Este deasemenea adevarat ca se pot lua cu 5.000 euro, 3 "chinezarii".
Cu alta ocazie s-a pomenit faptul ca dupa 3-4 ani este de preferat sa-ti schimbi sterilizatorul ("chinezaria").

Iti garantez si pot demonstra oricand ca sterilizatorul suedez este MULT, MULT mai bun, sigur, performant, decat "chinezaria".
Deasemenea, iti garantez ca FARA NICIO PROBLEMA poate fi folosit cel putin 10 ANI IN CONDITII PERFECTE.
In acesti 10 ani trebuie sa cumperi 3 "chinezarii" (asa cum s-a afirmat, si sunt de acord, si eu cred asta).
Rezultatul este ca dand aceeasi bani, poti fie sa ai 10 ani un sterilizator suedez foarte bun, sau poti sa ai in aceeasi perioada 3 "chinezarii".
Pe "chinezarii" n-ai sa fii insa sigur niciodata. Sunt de calitate indoielnica, te lasa cand nu te astepti, n-au service rapid in Romania, sursa de piese de schimb este discutabila, etc, etc.
Daca insa vei face un calcul si mai riguros vei constata ca folosind sterilizatorul suedez faci o gramada de economii (consumurile sunt foarte mici, productivitatea foarte mare/sterilizeaza rapid in 9 minute si normal in 25 minute la capacitate maxima, camera este dreptunghiulara, de 15 litri si asta este egal cu o camera rotunda de 24 litri, etc, etc,...).
NU VREAU SA TE CONVING, scopul acestei "discutii" nu este sa-ti vand un sterilizator. Atunci cand m-am oferit sa ti-l ofer spre testare, scopul principal era acela de a-ti afla opinia privind calitatile masinii, in special comparativ cu alte marci pe care le cunosti si lucrezi in prezent.
Opinia ta este importanta pentru mine pentru ca observ ca esti un om exigent, calculat, ce analizeaza riguros detaliile si raportul investitie - beneficii.

Politica cu transportul a fost simpla. Personal mi se pare corect ca orice medic, fie ca este din Bucuresti, Iasi, Cluj, Mangalia sau Craiova, sa plateasca aceeasi suma pentru acelasi serviciu/produs.
Foarte simplist vorbind, am luat toti kilometri dintr-un an, i-am impartit la numarul de verificari tehnice anuale si mi-a rezultat un cost mediu.
Asa am putut stabili un pret unic, (acel 995 lei TVA inclus pe an) valabil pentru oricine are un sterilizator Getinge.
Scuze, dar mie mi se pare mai echitabil asa decat sa plateasca bucuresteanul 800 si oradeanul 1.200.

Multumesc inca odata pentru opinii.

Rafi

Modificat ultima data de Rafi; 21-04-10 la 13:54.
.
Vechi 21-04-10, 10:09   #26
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Rafi pe mine m-ai convins. Cand o sa imi schimb eurondaul o sa ma gandesc la un suedez. Explicatiile tale mi se pare deseori exacte si la subiect.
Eu personal nu imi permit chinezarii nu pentru ca sunt chinezarii,ci pentru ca atunci cand am probleme si il dau la reparat nu imi da nimeni unul de schimb pana il repara.
Am avut probleme cu rx. In cateva ore firma a fost la cabinet,a luat senzorul si cutia aia a lui si mi-a lasat altul in loc. Eu sincer sa fiu nu as putea sa desfasor activitatea in lipsa rx-ului(sau foarte greu) sau autoclavului. In rest daca se strica turbina,am de rezerva,am piesa cu inel rosu. Desigur avem la cabinet 3 autoclave si reparatia unuia nu ar da totul peste cap,dar intr-un cabinet cu un autoclav e altceva.
Louis in legatura cu sterilizarea ai dreptate,dar macar sa incercam sa fie cat mai curat.
Rafi a multumit.
Vechi 21-04-10, 15:20   #27
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de Rafi View Post
Personal sunt de parere ca este bine/mai sigur/recomandat sa fie sterilizate pentru a evita orice risc de infectare a unui pacient.
riscurile nu le elimini prea usor; practic trebuie sa sterilizezi tot ce vine in contact cu mainile tale care au intrat in gura pacientului (sange, bacteri,virusi,fungi,spori etc); asta e aproape imposibil! cand te pui la masa nu trebuie sa atingi altceva decat ce se sterilizeaza dupa fiecare pacient; nu stiu daca s-au gandit multi, dar si holderele pieselor trebuie (ar trebui) sterilizate (sau protejate cumva) intre pacienti (irealizabil, dar practic din gura->mana->piesa->holder poate ajunge sange->next pacient)!! in plus n-ai voie sa pui mana pe cutii de ace, pe seringi de compozit pe flacoane diverse etc. ; daca nu ai asistenta care sa ti le serveasca as spune e imposibil de realizat.

cu turbinele iar e greu de facut sterilizare; sunt medici care isi cumpara 2 de-alea scumpe de 500E bucata; si sa-ti iei 10 din alea, atunci chiar simti cum e sa nu fii dentist german.

de aia am spus, ca un filtru de aer la autoclav care sa-ti opreasca 3 spori e nesemnificativ in meseria noastra
Cristea IULIAN si Rafi au multumit.

Modificat ultima data de drLouis; 21-04-10 la 15:53.
drLouis este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-04-10, 17:17   #28
Initiat
Medic Stomatolog
north england

.

rafi are dreptate in ceea ce priveste curatirea inainte de sterilizare.din 2011 in europa(uk cel putin) va fi obligatorie folosirea masinilor de spalat dezinfectat instrumente stomatologice.nu se vor mai admite curatirea manuala sau la bai cu ultrasunte.de acolo vor fi puse direct in autoclav.
de asemenea nu se admite sterilizarea acelor de canal, pe motiv ca prionii nu pot fi anihilati in urma procesului de sterilizare.
cat despre costuri de intretinere ce sa zic;calitatea costa, dar si piata impune restrictii
morsa1 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-04-10, 22:52   #29
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

daca citeai linku meu vedeai de tribu ala de manca creier de om si se bolnavea. si apai deduceai.

am vazut pe undeva scris ca s-ar distruge la 136 grade; is proteine, adica aminoacizi si se denatureaza cu temperatura;

dar eah, se face dintareala de sute de ani; lumea moare si nu s-a descoperit ca de la dentist; desi se poate descoperi la un mom dat eu cred ca un organism sanatos trece peste multe; si moartea pe cat de cruda e selectie naturala; altfel ne-am transforma in degenerati;
Vechi 24-04-10, 13:00   #30
Ucenic timid
Societate comerciala
Fara status.

.

Default art.81 Ordinul MS 261/2007

Pentru a fi protejati pe timpul controalelor MS, OTDM, autoritatii sanitare, etc., am adaptat contractul de service - intretinere astfel incat sa fie in perfecta conformitate cu Ordinul 261/2007.

Am atasat modelul de contract in format electronic ca sa-l consultati.
Daca credeti ca este bun pentru voi, il puteti folosi partial/pe sectiuni sau integral, obligandu-i pe cei cu care colaborati pe linie de sterilizare sa va asigure serviciile cel putin la aceasta calitate.
Fiind in format electronic, il puteti adapta, modifica, in functie de firma cu care colaborati si elementele care va intereseaza sa le intariti.

Astfel, ati avea echipamentele in regula/perfecta stare si deasemenea, ati fi protejati pe timpul controalelor.

Weekend placut,
Rafi

Modificat ultima data de Rafi; 24-04-10 la 21:08.
.
Vechi 21-05-10, 02:35   #31
Ucenic timid
Societate comerciala
Fara status.

.

Default Rezolvare

Subiectul a fost ... "are cineva sterilizator Getinge?"...
Privind sterilizatorul cred ca totul este rezolvat/clar acum.
Sper ca "dr.Patricia", initiatoarea subiectului, este multumita.
Dansa, si oricine are un Getinge imi poate transmite "pe privat" sau e-mail mesaje pentru a rezolva orice problema.
Formularele de contract service atasate "raspunsului" anterior sper sa va ajute, fiind usor de adaptat in relatia cu orice furnizor/partener aveti pe linie de sterilizare si deasemenea va protejeaza si la controalele priving ordinul 261/2007.

Mult succes,
Rafi

Modificat ultima data de Rafi; 21-05-10 la 03:48.
.
Vechi 14-06-10, 02:04   #32
Ucenic timid
Societate comerciala
Fara status.

.

Default Intretinerea Instrumentarului

Mult succes,
Rafi

Modificat ultima data de eugenol man; 15-06-10 la 14:04.
.
Vechi 10-03-11, 13:58   #33
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Reiau discutia de pe acest topic, deoarece din pacate abia acum sunt si eu in cautarea unui autoclav...
Multumiri pentru toti userii care au contribuit la aceasta discutie si de la care am putut afla date foarte importante.
A trecut aproape un an si piata autoclavelor a devenit putin mai bogata si dupa o cautare mai mult sau mai putin superficiala am putut imparti produsele in trei mari clase: low cost (adica niste chestii mai mult de forma, numai bune de plasat in nasul sanepidului), medium cost (majoritatea Made in China) si HiFi (de la 4000 euro in sus).
Si acum, on topic, dintre HIFI mi se pare ca Gettinge ar fi in top, dl Rafi a demonstrat clar si cu profesionalism motivele, dar as vrea sa mai aud ceva vesti de ex de la Dr. Patricia, cum este dupa aproape un an de utilizare? Este ok, a meritat investitia? Testele ies in regula, aparatul functioneaza in parametrii initiali?
La ora actuala ma gandesc ca probabil am sa merg si eu inspre achizitionarea unui Gettinge, o voi face cu un mare efort (credit in banca) si stau mult in dubiu intre Gettinge si doua modele din categoria medium (Blue Tech si Brayetta - aprox 2500 euro). Relansam discutia??
Iriss23 a multumit.
Vechi 10-03-11, 14:25   #34
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Si pe mine m-ar interesa cateva pareri despre autoclavele din clasa medie : Bluetech si Brayetta.

Va multumesc!
Vechi 11-03-11, 01:52   #35
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

De Bluetech am pana acum doua recenzii negative: una ca e prea mic in varianta de 17 l (asta fiind spusa de un coleg care tocmai a deschis cabinetul!!!) si alta cum ca nu ar fi tocmai ok.
De Brayetta inca nu am auzit nimic, de aratat, arata bine (l-am vazut ieri la Denta-cea-in-coma), pare bine inchegat (daca asta poate fi considerat un criteriu obiectiv). Ce nu prea imi place e ca firma nu are reprezentanta stabila in Buc din cate am inteles si nu stiu nici cam cu procedeaza cu service-ul, consumabilele, etc...Oricum eu nu ma pricep de loc la sculele astea, acum am inceput sa adun informatii....
Iriss23 a multumit.
Vechi 11-03-11, 18:43   #36
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

utilizator de bms steril maximum. italian.
bogdan_dentist este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-03-11, 20:11   #37
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de lucia View Post
Si acum, on topic, dintre HIFI mi se pare ca Gettinge ar fi in top, dl Rafi a demonstrat clar si cu profesionalism motivele, dar as vrea sa mai aud ceva vesti de ex de la Dr. Patricia, cum este dupa aproape un an de utilizare? Este ok, a meritat investitia? Testele ies in regula, aparatul functioneaza in parametrii initiali?
La ora actuala ma gandesc ca probabil am sa merg si eu inspre achizitionarea unui Gettinge, o voi face cu un mare efort (credit in banca) si stau mult in dubiu intre Gettinge si doua modele din categoria medium (Blue Tech si Brayetta - aprox 2500 euro). Relansam discutia??
Ok, sa reluam.
Daca te uiti bine la posturile mele se poate constata (sau poate nu ) ca autoclavul meu de la Getinge a implinit acum doi ani si vreo doua lunisoare. Nu am avut nicio problema cu el, merge brici , iar testele ies ok, deoarece anual eu ii fac intretinerea aceea care e si in reclama de pe site si care costa ,,numai 995 lei, tva inclus,, cand vine inginerul de service la mine si-l testeaza timp de cateva ore, si-i schimba piesele care trebuie schimbate cu ocazia acestei verificari anuale. Eu zic ca merita investitia, ceea ce ma roade cel mai mult e ca sanepidul nu impune existenta autoclavului, adica ordinul ministrului e f. clar, dar sanepidul autorizeaza inca acele cabinete care sterilizeaza doar cu pupinelul de 1000-1500 ron. Iar faza ca eu dorm bine noaptea stiind ca sterilizarea mea e ok, iar colegul cu pupinel are cosmaruri NU cred ca e valabila
lucia a multumit.

Modificat ultima data de dr. patricia; 12-03-11 la 08:18.
dr. patricia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-03-11, 20:46   #38
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
+3 (+3/-0)     

Citat:
ceea ce ma roade cel mai mult e ca sanepidul nu impune existenta autoclavului, adica ordinul ministrului e f. clar, dar sanepidul autorizeaza inca acele cabinete care sterilizeaza doar cu pupinelul de 1000-1500 ron. Iar faza ca eu dorm bine noaptea stiind ca sterilizarea mea e ok, iar colegul cu pupinel are cosmaruri nu cred ca e valabila
1. nu stiu unde ai citit tu ordinu ala dar ia la tata din 261/2007 MS. "Art. 55. - In unitatile de asistenta medicala, sterilizarea se realizeaza prin metode fizice, abur sub presiune sau abur la temperatura si presiune ridicate/scazute, caldura uscata, precum si prin metode combinate fizico-chimice."

2. si ce e evident, dormi degeaba bine noaptea! atata vreme cat nu iei masuri de protectie la fel ca'n operatiile chirurgicale faptul ca ai autoclav de 100mii de euro e fix pix. bacteria din carie si din scuipat, trece pe manusile tale, pe manerele unitului, pe butoane, pe piesele rotative pe sticlute tuburi pense aer aer aer tot.... le sterilizezi si pe alea? ca la al 2-lea pacient pui mana pe ele si iei bacteria de la primul pacient si i-o bagi in gura celui de pe scaun. deci hai sa lasam fandoselile si sa vedem treburile asa cum sunt, nu cum isi inchipuie neuronu nostru.
ca sa dormi bine trebuie sa ai protectii pe tot ce atingi intre pacienti, si sa le mai si schimbi intre; nu mai zic de aer...cand dai o slefuire si faci ceatza ai contaminat tot pentru o luna . a domi bine ca tu sterilizezi alea 3 sculo-truse e somu' strutzului

asa ca ia pungi, plastice si alte protectii si acopera tot ce atingi. dar dupa cum stii, nici prezervativele nu sunt 100%safe. se pot rupe. in fine, cred ca la asta se va ajunge in viitorul apropiat cu protectia. faptul ca dai cu 2 fassuri pe manere si in capu turbinelor intre pacienti nu se cheama PROTECTIE. poate doar mozolire...fa-te dorele ca lucrezi si d-astea. noroc ca nu se moare instant din cauza asta. da epatite si alte boli contagioase sunt perfect insushibile cu normele de azi aplicate pana si in cele mai stricte cabinete dentare. cam asta e realitatea daca vrem s-o vedem.
Vechi 12-03-11, 08:17   #39
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Maaaama, da acri-s strugurii astiia!

louis, tocmai asta ziceam si eu, ala de sterilizeaza la pupinel doarme mai bine, ca n-a cheltuit atatia iepuroi pe autoclav
Vechi 12-03-11, 15:59   #40
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
0 (+1/-1)     

nu e vorba de acreala sau dulcegareala. e vorba de o satira la realitatea mioritica. stim cu totii care e nivelul de trai in tara asta si cam cat castigam. radeam dupa revolutie de tzaranul cu bmw care statea la camin. care-i diferenta intre el si un medic care strange 1 an 2 sa-si ia autoclav si dupa aia-si baga gheara-n gat ca el da "duar" 1000lei si ca nesmtitu de vecin care a mostenit un pupinos doarme bine noaptea neinvestind nimic? (o facultate?) adica mama lui, n-a dat nici un ban si cum de indraznesc microbii sa moara la 180 grade in niste janghine de scule care nu costa 5000E!

Citat:
intretinerea aceea care e si in reclama de pe site si care costa ,,numai 995 lei, tva inclus,
normalitatea trebuie sa reflecte realitatea din buzunarele noastre. nu cea din buzunarele suedezilor sau mai stiu eu ce alte popuare evoluate. si sanatatea publica tine pana la urma tot de latura financiara. esti sarac, ai sanse mai mari sa mori cand esti bolnav. asta e tristul adevar.

cand salariile noastre sunt de 10x mai mici ca ale lor, tu vrei sa te dai cu bmw-ul lor pe ulitza noastra.

deci, ti-ai luat bmw cand nu era cazul, asuma-ti costurile. rezultatul colegului care ajunge cu logan la destinatie nu trebuie sa te ofuscheze. per total nu triseaza legile fizicii mai mult ca tine.
ane_ane, KLMircea, vdaro si alti 1 au multumit.
Vechi 16-03-11, 20:57   #41
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

brrrr...ha-ha....racoriti-va oameni buni!
1. sterilizare ca la carte nu exista (din pacate) nici in blocurile operatorii de chirurgie generala de prin Ro...
2. Louis, nu mai numi mozoleala stergerea cu servetele dezinfectante, ca nu e...eu una nu o consider chiar o gluma! Nu pulverizez si atat...pulverizez Isorapid si apoi sterg bine cu un prosop din ala de hartie la sul sau cu servetele dezinfectante. Cand pulverizez pe masuta de lucru si pe unit si pe ce prin jur, asa se face un nor de aerosoli incat mai pica si din corcolacii plutitori prin aer. Dovada: de cate ori a venit sanepidul cu placutele Petri la insamantat microbi din cabinet la mine a iesit zero. La altii a mai crescut una alta...
3. Recunosc, pana acum nu am sterilizat turbinele din cauza de saracie maxima (lipsa autoclav capabil sa faca asa ceva si doar 2 turbine in dotare). Am incercat sa fac maximum si sa le sterg foarte bine cu Isorapid (lasandu-l si sa actioneze cam 1 minut). Incerc sa remediez asta...
4. Expresia mea preferata e "sunt prea saraca sa imi iau lucruri ieftine". Pana la urma daca dai 2500 euro pe un autoclav si ala e mai mult boland si stai sa dai cu telefonul dupa service, iti faci o mie de nervi si iti creste tensiunea....
5. Service-ul nu e chiar atat de piperat (1000 ron pe an - adica 83,3333 pe luna). Noi platim 150 ron pe luna (suntem 2, deci 75 ron pe luna pentru unit+pupinel, autoclav). Bineinteles depinde cu cine compari, or fi si alte firme mai ieftine, nu contest lucrul asta.
6. E posibil sa nu reusesc sa imi iau Gettinge pe motiv ca daca fac credit si pentru unit, s-ar putea sa ma ia apa si sa optez pentru Europa B, sperand intr-o reducere (sa il iau "la pachet" cu unitul)
7. Dr. Patricia are marele merit de a se razboi la propriu (verbal) cu firma care aduce Gettinge. In urma postarilor ei am vazut pentru prima oara in Ro o reactie pozitiva. Adica Dl. Rafi chiar a tinut seama de feed-back si asta e RARISIM! Deci amandoi merita aplauze...

Ca sa fac o legatura si cu postarea mea de pe topicul de unituri, visul meu e Takara-Belmont cu Gettinge, dar din pacate e irealizabil, asa incat toata noaptea asta o sa stau si o sa imi tai unghiile cu incisivii )
--------------------------
Citat:
Publicat initial de drLouis View Post
deci, ti-ai luat bmw cand nu era cazul, asuma-ti costurile. rezultatul colegului care ajunge cu logan la destinatie nu trebuie sa te ofuscheze. per total nu triseaza legile fizicii mai mult ca tine.
no offense, dar cu un bmw ai sanse mai mari CHIAR sa ajungi la destinatie....asta in cazul in care te intalnesti frontal cu alt bmw sau chiar logan...

plus: pe vremea mea (2001) era obligatoriu sa ai si pupinel si autoclav. Acuma, daca informatiile mele sunt corecte, dai o declaratie pe propria raspundere ca intrunesti conditiile materiale de deschidere a unui cabinet. Iar cand vine sanepidul, de obicei se uita la pupinel, la autoclav, la caiet si la testele biologice lunare. Asta pe langa restul idioteniilor din familia benzi, bentite de hartie, etichete, 3 buc tomberoane, saci galbeni galetuse si mai stiu eu ce materiale plastice...Ergo, inclin sa cred ca autoclavul e obligatoriu....nu cel de clasa B, insa (dar probabil sa se modifice legea in ceva timp)
dr. patricia a multumit.

Modificat ultima data de lucia; 16-03-11 la 21:20.
lucia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-03-11, 21:17   #42
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.
+1 (+2/-1)     

mozol, mozoleala, mozolire zhi-i cum vrei. e ca atunci cand te stergi la f. pana nu faci baie e mereu curat iei zoaia si o muti de ici colo sperand ca s-a inmuiat in propanol sau cu ce-i dai acolo

spray-ul ala de mana cu care probabl dai e superficial. teoretic ar trebui sa faci o pelicula perfect continua pe suprafata spray-ata. ori da si tu 2 pufuri si uita te pe masa sa vezi ca-s doar mici picaturi la mm distanta unele de altele. dai cu carpa/stervetzel sa le unesti dar microscopic uzi tot? asta considerand ca bacteriile sunt dispuse in straturi super subtiri penetrabile de dezinfectant. ori nu e asa. ia o lupa si uite-te la capul pieselor. sa vezi cat jeg chiar si cand zici ca le-ai curatat bine. trebuie spalat cu periutza de dinti, indepartat ala si apoi dat cu spray si pana nu autoclavezi tot nu e safe.

bine, ca nu se moare imediat de la asta, dar in timp poti sa explici diverse boli ale tale si ale pacientilor, daca s-ar cauta o cauza. sau nu?

Citat:
4. Expresia mea preferata e "sunt prea saraca sa imi iau lucruri ieftine".
mdeah, asa or fi zis si cei cateva zeci de mii de sclavi pe viata ai bancilor pana prin 2008, si restul de fazani bagati la ultimul cosciug (prima casa); au imbogatit niste jepcari, fostii jmenari de pe langa casele de schimb valutar, reprofilati in dezvoltatori imobiliari s-au trezit cu o leafa anormala de 1000E luna pe la vreo ultinationala si si-au zis ca ei au bani sa dea cu sutele de mii (mai ceva ca la capitalisti) pe niste pereti care mai nou nici nu-s siguri la cutremure, apartamente in orase comuniste, jegoase, golanesti. ii vez plangand zilele astea pe frumuri si ajungand la balamuc de cat credit au de muncit.

Citat:
no offense, dar cu un bmw ai sanse mai mari CHIAR sa ajungi la destinatie....asta in cazul in care te intalnesti frontal cu alt bmw sau chiar logan...
si mai bine ajungi cu un tanc. daca te tine fundul sa traiesti cu paine si apa n ani, sclavagind pentru o banca pana la urma iti traiesti viata cum vrei. doar ca ce incerc sa subliniez ca e anormal sa incercam sa fim ceea nu suntem. n-o sa fim nemti ever. poti sa strangi din fundulet mult si bine ca n-o sa-l ajungi pe neamt chiar daca ai tu bmw. ajungi la pensie si constati ca ai muncit mare parte din viata pentru scule

eu unu nu-i vad pe nemti zicand expresia 4. aia e o chestie din sangele nostru mioritic. fudulia ancestrala din cauza careia suntem unde suntem. lipsa de plan. viziune. spartul averilor pe petreceri si pomeni. si cand vine iarna ne trezim precum greierele. cu o mare fudulie in jur

Modificat ultima data de drLouis; 16-03-11 la 21:44.
drLouis este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-03-11, 22:46   #43
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Uite, hai sa ultradetaliez cum fac eu: masuta mea de lucru e din inox (curtoazia vechiturii mele de unit sirottese). Eu nu tin pe masuta sticlute, flacoane si alte parashkii...la mine pe masute nu stau decat instrumentele. Cand pulverizez, fac pelicula (mai precis un fel de baltuta subtire) care sta acolo vreo 2 min pana cand intra celalalt pacient. La fel si pe piese. Pe urma le sterg vartos. E drept, nu e sterilizare, dar e curatire buna, deci se elimina o mare parte din microorganisme.
Pe de alta parte, ca sa se produca o infectie, e nevoie de o cantitate destul de mare de germeni, ori o parte sunt deja ametiti de dezinfectant, pe o alta parte ii mai killereste si sistemul imun al potentialei gazde, deci teoretic ar fi totul destul de ok. Ar fi frumos sa avem lampi cu uv pe tavane, dar ca sa vezi..avem o jena
e tavanul cam inalt...
Acum si cu ratele nu e chiar sclavie...am facut rata pt masina pe 3 ani (mai am 6 luni cu ajutorul lui Dumnezeu...) nu a fost chiar dramatic. (si nici masina nu e bmw sau audi ) )
Din fericire la casa am avut inspiratia sa ne oprim la timp pe motivele enuntate de tine mai sus (adica pur si simplu nu isi meritau pretul prea piperat).
Sclavii bancilor suntem destui de mult, indiferent de tara unde traim, e cam greu sa incerci sa rezolvi tot numai prin forte proprii (nu zic imposibil, doar greu pentru persoanele care nu sunt obisnuite cu economii drastice).
Pe mine nu ma intereseaza sa par ceea ce nu sunt, in schimb sunt foarte pretentioasa cand e vb de calitatea executiei. Si includ si executiile mele aici...:P. Ori, daca vrei ceva cat de cat de calitate, cam trebuie sa marci banul, ca in spatele chestiei aleia de obicei stau ore de munca, ore de cercetare, de proiectare,etc...Cam ca la obturatiile de canal de 400-800 ron )
In schimb mi se pare culmea tupeului sa ceri preturi mari pe non calitate!!!
Expresia 4 daca nu ma inseala memoria vine de pe undeva de pe la jidani...
Enfin, am uitat si de unde am plecat, cred ca de la luna mi se trage ) imi trage gravitatia de creier...
Si pentru ce ar trebui sa traiesc? Ca ma tot intreb de ceva timp chestia asta...singura concluzie la care am ajuns e ca ne nastem ca sa ne inmultim, sa muncim ca chiorii, sa avem o iluzie numita fericire, sa sucombam si sa devenim fertilizator sau petrol (daca nu ne imbalsameaza rudele prea tare si se duce reciclarea de rapa...
Si petrecerile si pomenile au acelasi scop: sa nu te uite lumea! viu sau mort! )
Vechi 16-03-11, 22:59   #44
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

te-ai trata in conditiile tale, dupa un pacient cu hiv?

dupa aia inlocuieste hiv cu ce vrai tu.

"Si pentru ce ar trebui sa traiesc?"

cand descopar iti zic.
Vechi 17-03-11, 00:03   #45
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ultimul meu update despre hiv e ca moare in 15 min de expunere la aer si e nevoie de o cantitate destul de mare de virusi ca sa declanseze o infectie.
Ma trateaza o colega de-a mea in propriul meu cabinet cu tot instrumentarul si logistica sterilizate in mod normal. Nimic nou, nimic special pentru mine.
In 2007 am avut expunere prin intepatura in ac de anestezie de la pacient dependent de heroina si cocaina, susceptibil de hiv si demonstrat purtator de VHC. Am trecut prin 3 luni de chinuri psihice si analize costisitoare. Cei de la Colentina au fost ultradraguti cu mine si m-au lamurit cum ca e nevoie de ceva sange proaspat si bine infestat ca sa declanseze infectie intr-un organism care nu e imunocompromis.
Maine o sa sterg (daca nu uit) postarea asta pentru ca este offtopic. Am scris-o ca sa imi sustin punctul de vedere cum ca nu e chiar atat de usor sa te infestezi de la stomatolog si nici de la mani-pedi cu HIV si HVC. Pericolul enorm e la transfuzii.
Corcolacii din aia minori, insa cu duiumul...stafilococi, herpes, Koch-i...Si stafilococul auriu nu e o gluma...si daca pui Petri cu mediul lui (care o fi ala) in cabinet, s-ar putea sa ai totusi o MARE surpriza...
bolodoctoru a multumit.
Vechi 17-03-11, 16:17   #46
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
ultimul meu update despre hiv e ca moare in 15 min de expunere la aer si e nevoie de o cantitate destul de mare de virusi ca sa declanseze o infectie.
Nasol daca sti asa. HIV nu are capacitatea sa traiasca asa liber ca si gainile in curte. Inlocuieste minute cu secunde. Eu as inlocui frica de HIV cu cea de Hepatita B si C. HIV se transmite numai daca are un mediu foarte prielnic dar hepatitele nu.

.
Vechi 18-03-11, 10:24   #47
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

S-a inchis situl citat de tine
Vechi 18-03-11, 11:10   #48
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Incredibil. Ce cursuri interesante aveau..... eu m-am luminat foarte mult despre ceea ce inseamna HIV SIDA de pe acel site.
.
Vechi 18-03-11, 22:24   #49
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Mircea, stai...de ce e nasol daca stiu asa???Lumineaza-ma tu atunci! Dar ca lumea, nu prin comparatie cu galinaceele....Eu am scris ce mi s-a spus la Colentina, Replica finala a fost "credeti ca daca era asa riscant, noi nu ne-am fi imbolnavit cu totii? Asistentele din spital se inteapa destul de des in ace contaminate..." Nu e un citat mot-a-mot, dar asta a fost ideea.
Nu sunt inconstienta, dar nici microbofoba, totusi....Pentu HBV exista Engerix-ul iar pentru C..hmmm...probabil rugaciunile...
In rest, ce sa spun, fiecare incearca pe cat poate sa curete instrumentele cat poate de bine de resturi organice, nu?
Nu s-au inchis cursurile, sunt doar pe bani, acuma
Vechi 02-03-12, 20:39   #50
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de bogdan_dentist View Post
utilizator de bms steril maximum. italian.
Doresc sa-mi achizitionez exact acest model de autoclav. Mi-l recomandati?
Floriteh este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-03-12, 21:02   #51
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Da!
Vechi 02-03-12, 22:24   #52
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Si eu. Il am de 4 ani si 0 (ZERO) probleme pana in prezent. Doamne-ajuta si ptr viitor!!!
Vechi 03-03-12, 14:48   #53
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

da! e simplu,fiabil,pompa de vacuum nu e capsulata, deci se poate interveni . pompa e nemteasca. toate componentele sint italiene. sunt doua modele. unul nu poate fi alimentat decit prin pompa iar altul se poate alimenta si mecanic, etc. ptr alte detalii ma poti contacta.( nu am nicio treaba cu firma de distributie, din cite stiu sint 3 )
.
Vechi 09-03-12, 01:14   #54
Ucenic timid
Societate comerciala
Fara status.

.

Distribuitoare este firma din reclamele din Eugenol... nu este alta.
Parerile - opiniile sunt apreciate. Reprezinta experienta unor specialisti care folosesc efectiv sterilizatorul... deasemenea, il puteti lua in testare!
.
Vechi 09-03-12, 19:32   #55
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

raspunsul este pentru postul 50 (floriteh), nu are legatura cu reclama dvs.
.
Vechi 21-07-13, 14:08   #56
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

incep sa studiez ofertele pt autoclav; m-a surprins ca la Gettinge scrie ca nu e pt cab dentar - da' di ce ?

k.Adina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-07-13, 18:25   #57
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de k.Adina View Post
incep sa studiez ofertele pt autoclav; m-a surprins ca la Gettinge scrie ca nu e pt cab dentar - da' di ce ?

Nu e recomandat pentru cabinet dentar cu mult material de sterilizat. E foarte mic.
k.Adina a multumit.
gavril18 este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
36, afara, autoclav, bani, brand, bucur, buna, cumpara, cumperi, discuta, general, iga, lucreze, lucrezi, lucru, lumea, medicii, merita, modul, nime, ofer, oferte, omul, pacientii, performanta, platesti, probleme, roma, romanii, supra, vand, zilele

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
autoclav second dumitrescu alina Sterilizarea 20 11-06-14 18:41
Ce fel de autoclav clasa B? bica Sterilizarea 31 27-11-08 17:39
Omologare Autoclav second ? Nick006 Jurisprudenta 3 21-05-08 23:20
autoclav mireadiana Sterilizarea 1 24-08-07 21:25
autoclav Zhermack lady in red Sterilizarea 0 10-05-07 01:29

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (07:18) timp.

Alegeti schema de culori preferata: