Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

sterilizarea la pupinel

discutie din eugenol.ro : as vrea sa stiu la ce temperatura si timp se sterilizeaza compresele si instrumentarul metalic la pupinel. se poate ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Sterilizarea
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree8Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 03-05-07, 22:36   #1
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default sterilizarea la pupinel

as vrea sa stiu la ce temperatura si timp se sterilizeaza compresele si instrumentarul metalic la pupinel. se poate sa sterilizez compresele la 180 de grade timp de 30 de minute? va multumesc!
Dr. Kapurani este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-05-07, 22:47   #2
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

oricum ai pune compresele la pupinel sterile nu vor iesi. Eventual carbonizate, maronii, friabile, dar nu sterile, asta pt. ca ele vor autoclav.

Din cate stiu instrumentarul metalic trebuie sa stea 90 de minute la 180 de grade.
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-05-07, 22:48   #3
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Aaaaaaaa, si bine ai venit doctore, speram sa te simti bine printre noi!
.
Vechi 03-05-07, 23:08   #4
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Bun venit ... legea actualizata despre sterilizarea la caldura uscata o gasesti aici :
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-05-07, 23:12   #5
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de augustin
...Din cate stiu instrumentarul metalic trebuie sa stea 90 de minute la 180 de grade.
60 minute la 180 de grade
Vechi 03-05-07, 23:16   #6
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

posibil sa ma insel eu, insa sanepidul asa cerea caietul de sterilizare scris, la 90 minute. OK, minim 60 minute
.
Vechi 04-05-07, 01:49   #7
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

va multumesc pt. raspunsuri. si eu tot asa stiu, instrumentarul se lasa 90 minute la 180 de grade.
Dr. Kapurani este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-05-07, 08:55   #8
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

La "intilnirile" mele cu sanepizii de pina acum nu mi-a spus nimeni de 90 de minute ci de 60. Este postat aici Link [Necesita inregistrare pentru acces.] un ordin de completare a ordinului ..... etc unde scrie 60' la 180 sau 120' la 160 grade.
Vechi 05-05-07, 12:35   #9
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Default sterilizare la pupinel

instrumentarul metalic trebuie sa stea 1 ora la 180 grade, dar timpul de la pupinel este de 90 min. (dureaza cam 30 min pana temperatura ajunge la 180.)
tmirelaalina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-05-07, 15:05   #10
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Ordinul zice asa :
"(2) Ciclul complet de sterilizare la sterilizatorul cu aer cald cuprinde urm
Vechi 07-05-07, 12:15   #11
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

da da da da
bacteriile difera de la judetz la judetz )
shi inca tare hihihihihiihihhihihi
Andrushk a multumit.
alin dinca este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-05-07, 17:26   #12
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Ai mare dreptate Alin, eu sunt ingrozita ca noul ordin(261), chiar sicu completarile de rigoare e super-flu, ceea ce da nastere la interpretari , iar noi suntem pur si simplu lasati la mana unor functionari care interpreteaza legea dupa bunul plac
Vechi 09-05-07, 16:52   #13
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Default Re: sterilizarea la pupinel

Citat:
Publicat initial de Dr. Kapurani
as vrea sa stiu la ce temperatura si timp se sterilizeaza compresele si instrumentarul metalic la pupinel. se poate sa sterilizez compresele la 180 de grade timp de 30 de minute? va multumesc!
legea zice ca compresele nu se sterilizeaza la pupinel, ia si citeste o; de sterilizat se sterilizeaza ele da nu mai arata cool

automat dupa lege toti care nu avem autoclav ori cumparam comprese sterile ori le sterilizam la vecinu care are autoclav.
Vechi 20-05-07, 02:56   #14
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

La Tau-steril-ul meu scrie ca ii trebuie 30min ca sa ajunga la temp ceruta, adica 180 grade. Deci pui la 90min ca sa ai timpul de incalzire- 30min
si cel de sterilizare- 60min.

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-03-09, 16:14   #15
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

salut...eu am gasit la dent-amercia niste pungi de plastic din israel parca pentru sterilizarea la pupinel...scrie ca rezista la 180 de grade timp de 60minute,,,,zic ca da mai bine la pacient cind scoti intrumentele din punga decit din servetel...voi ce spuneti?
johnny_bravo este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-03-09, 19:34   #16
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Evorba de pastrat in conditii perfecte de sterilizare chiar si o luna instrumentarul cu care lucram.Pungile pot avea marimi diferite si le incarcam cu truse de consultatie sau alt instrumentar,dupa nevoi.Si da,am observat ca pacientii sunt multumiti, unii chiar m-au intrbat daca asa le aduc din alta parte,in fine au fost preocupati de acest aspect.
reif_felicia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-03-09, 19:52   #17
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pungile de sterilizare de la dent-america (eu am role pt.aparatul de sigilat ) pt.pupinel sunt de diferite marimi.Asa ca puteti steriliza de la instrumentar,comprese,campuri si raman la culoarea initiala.Sterilizarea in pungi are valabilitate 2 luni (la noi in tara;la altii in aceleasi pungi si aceeasi sterilizare valabilitatea este de 6 luni).In pungute de dimensiuni mici eu imi sterilizez rulouri si comprese si desfac punga la nevoie.Asa nu se sterilizeaza de nu stiu cate ori ca sa devina "ciocolatii"bune de aruncat.In acelasi mod sterilizez gherutele de la aparatul de detartraj.Andrea
Andrea Kovacs este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-05-09, 10:17   #18
aha
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

60 min la 180grd. Chestia cu 90 min apare la aparatele de la Caloris la care, pentru ca temperatura sa fie de 180 in toate punctele de masurare incinta de sterilizare, au setat aparatul la 90 min. Nici un pupinel nu poate ridica la 180 in 30 min , poate doar nou si nici atunci, cel mult daca il ajuti cu un oxiacetilenic . Oricum deviza mea :" Mai bine niste scule mai prajite decit incomplet rumenite".
Vechi 02-05-09, 11:28   #19
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de aha View Post
60 min la 180grd. Chestia cu 90 min apare la aparatele de la Caloris la care, pentru ca temperatura sa fie de 180 in toate punctele de masurare incinta de sterilizare, au setat aparatul la 90 min. Nici un pupinel nu poate ridica la 180 in 30 min , poate doar nou si nici atunci, cel mult daca il ajuti cu un oxiacetilenic . Oricum deviza mea :" Mai bine niste scule mai prajite decit incomplet rumenite".
Asa este . Pana in urma cu cativa ani am sterilizat la pupinel ( de fapt etuva ) la 180 grade - 60 min. Iar timpul in care ajunge la temperatura cu pricina variaza in functie de instrumentarul de sterilizat si volumul sau . Una e sa sterilizezi material moale , ace , freze etc. la jumatate din volumul etuvei si alta e sa o umpli cu instrumentar chirurgical . Trebuie urmarit termometrul pt. a avea certitudinea ca instrumentarul chiar sta 60 min la 180 grade . Martorii de sterilizare indica doar faptul ca a fost atinsa temperatura de 180 , nu si timpul cat instrumentarul a stat la 180.
augustin a multumit.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-05-09, 10:19   #20
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pupinelul pe care l-am avut, cumparat de la SAM, era reglat pentru 60' temperatura o setai singur. Foloseam 184* datorita variiatilor de temparatura din timpul sterilizarii. Practic incepea sa cronometreze cele 60' din clipa in care ajungea la 184, se invartea intre 182-186*C 60' si apoi se oprea singur. Daca era intrerupta alimentarea electrica (o eventuala pana de curent) nu se mai oprea dupa 60'. In registru scriam ora la care a-nceput sterilizarea , adica ajungea la 184* si ora la care se oprea, nu cat a durat incalzirea, racirea.....
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/sterilizarea/1892-sterilizarea-pupinel/
Compresle, rulourile si pupinelul - practic in casoleta fiind ingramadite nu se ajunge la 180* constant in toata cutia, deci nu sunt sterile.
E bine sa mai avem si controlori, chiar daca sunt idioti, altfel multi ar uita ce si cum trebuie facut.
hmugurel a multumit.
iulian52 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-06-09, 21:55   #21
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ptr.Andrea Kovacs

Scuze ptr deranj...am vazut pe forum ca esti in tema cu pungile de sterilizare ptr pupinel de la "dent-a-america2000".Am comandat si eu cateva cutii dar...nu prea stiu sa le folosesc...).pe scurt: cum se introduc in pupinel ??direct pe tavita din pupinel sau intr-o cutie metalica?Apoi dupa procesul sterilizarii cum se depoziteaza ?Merg puse la gramada in sertarul dulapului sau iar trebuie aranjate intr-un mod special?
Sper sa nu razi prea tare de mine dar...chiar nu stiu.(mai bine intreb decat sa fac vreo prostie).Mii de multumiri
bubutza este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-06-09, 22:20   #22
Ucenic Sef
Medic Dentist
its show time !!

.

90 de min 180 grade respectiv 60 de min la 200 grade si banda marker
Vechi 25-06-09, 23:00   #23
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de bubutza View Post
Ptr.Andrea Kovacs

Scuze ptr deranj...am vazut pe forum ca esti in tema cu pungile de sterilizare ptr pupinel de la "dent-a-america2000".Am comandat si eu cateva cutii dar...nu prea stiu sa le folosesc...).pe scurt: cum se introduc in pupinel ??direct pe tavita din pupinel sau intr-o cutie metalica?Apoi dupa procesul sterilizarii cum se depoziteaza ?Merg puse la gramada in sertarul dulapului sau iar trebuie aranjate intr-un mod special?
Sper sa nu razi prea tare de mine dar...chiar nu stiu.(mai bine intreb decat sa fac vreo prostie).Mii de multumiri

Multumesc ptr sfat,dar..doresc un raspuns exact la intrebarile mele.Stiu ca trebuie tinute 60 minute la 180 grad.

P.S.Pungile au deja marker
.
Vechi 09-09-09, 16:14   #24
gothi
Vizitator
Fara status.

.

Apropos de pungile alea de pupinel, la mine s-au cam topit...

Serios acum nu stiu ce se intampla ,a mai patit cineva asa ceva? sau toate bune si frumoase si e doar de la cuptorul meu?

Am ajuns pe la 185 grade,maxim, 1 ora(cu variatii pana 175-180)- punga maronie+lipita de tava(PS: nu s-a mai dezlipit de acolo,by the way) .

Ce temperatura suporta de fapt pungile astea? si pentru cat timp ?
de ce nu au instructiuniiiiiiiiiiiiiiiiii?

PS: oare ... oi fi singur tolomac care le-a ars?
--------------------------
Citat:
Publicat initial de dentapro View Post
La "intilnirile" mele cu sanepizii de pina acum nu mi-a spus nimeni de 90 de minute ci de 60. Este postat aici Link [Necesita inregistrare pentru acces.] un ordin de completare a ordinului ..... etc unde scrie 60' la 180 sau 120' la 160 grade.
mai pot descarca si eu ordinul acesta? va rog frumos...(page not found pe link-ul respectiv)

multumesc!
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-09-09, 19:48   #25
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ptr gothi :

Citeste articolul 113 (acolo e vorba despre sterilizarea la caldura uscata)
Fisierele atasate
Felul fisierului: doc Ordin 261 din 2007.doc (322,0 KB, 262 vizualizari)
.
Vechi 27-09-09, 21:15   #26
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de gothi View Post
Apropos de pungile alea de pupinel, la mine s-au cam topit...

Serios acum nu stiu ce se intampla ,a mai patit cineva asa ceva? sau toate bune si frumoase si e doar de la cuptorul meu?

Am ajuns pe la 185 grade,maxim, 1 ora(cu variatii pana 175-180)- punga maronie+lipita de tava(PS: nu s-a mai dezlipit de acolo,by the way) .

Ce temperatura suporta de fapt pungile astea? si pentru cat timp ?
de ce nu au instructiuniiiiiiiiiiiiiiiiii?

PS: oare ... oi fi singur tolomac care le-a ars?

mai pot descarca si eu ordinul acesta? va rog frumos...(page not found pe link-ul respectiv)
multumesc!
daca sunt alea de la henry schein, citeste si tu prospectu

acolo parca scrie ceva de 30 min la 180 de grade
skillz este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-09-09, 23:08   #27
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Am observat ca la pupinele (sterilizatoare fara ventilatie)diferenta dintre locul in care se face citirea temperaturii si sursa de caldura (rezistenta)poate ajunge si la 70 de grade(mai ales daca este incarcat).Acest fenomen nu apare la etuve(sterilizatoare cu ventilatie),unde diferenta de temperatura este doar de cateva grade .La pupinele aceasta diferenta apare mai ales la inceputul sterilizarii.Incercati sa introduce-ti pungiile dupa ce sterilizatorul a ajuns la temperatura de lucru.
chiradal este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-09-09, 00:54   #28
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Scuze ca nu am fost promta cu raspunsul la intrebare dar nu am mai intrat demult pe eugenol.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=1892
Deci,pungile pt.pupinel indiferent de la ce firma sunt,au ambele fete din folie de punga.Din pacate sunt multe firme care vand pungi sau role care pe o parte sunt de hartie iar pe alta folie,dar acelea sunt pt.autoclav sau sterilizatoare cu gaz,si DA,acestea stiu sa se topeasca la pupinel.

Pt.instrumentarul sterilizat in punga autoadeziva sau in pungi inchise cu aparat de sigilat sterilizarea este valabila 2 luni,daca punga nu a fost desfacuta.Dupa expirarea celor 2 luni se resterilizeza punga fara a fi desfacuta.

Eu sterilizez in pungi inclusiv comprese,rulouri sau campuri,la aceleasi 180grade si 90 min.fara sa pateasca nimic,ba din contra,raman frumoase si albe.

Pungile se pot aseza direct pe raftul pupinelului,dar nu pe cel de jos.Pungile gata sterilizate se pot pastra in cutii de instrumente mari sau direct pe rafturi,in functie de mobilierul pe care il ai.
.
Vechi 23-01-10, 17:17   #29
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

la cei 3.5 lei/pachet de comprese sterile nu cred ca merita sa resterilizezi...

Modificat ultima data de radualionte; 25-01-10 la 13:40. Motivul: vb. nereflexiv
bonasera01 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-01-10, 23:16   #30
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Depinde ce intelegi tu prin compresele sterile la 3.5 lei/pachet.Daca sunt cele de la farmacie,acelea ar trebui impachetate din punctul meu de vedere.Daca vorbesti de altele,depinde cate sunt in pachet.Adica,dupa ce umbli o data la pachet s-a cam zis cu sterilitatea lor.Cred ca,in final,acestea sunt niste reguli pe care ni le impunem fiecare la noi in cabinet.Andrea
.
Vechi 14-02-10, 13:12   #31
Ucenic Sef
Medic Dentist
its show time !!

.

Citat:
Publicat initial de Andrea Kovacs View Post
Depinde ce intelegi tu prin compresele sterile la 3.5 lei/pachet.Daca sunt cele de la farmacie,acelea ar trebui impachetate din punctul meu de vedere.Daca vorbesti de altele,depinde cate sunt in pachet.Adica,dupa ce umbli o data la pachet s-a cam zis cu sterilitatea lor.Cred ca,in final,acestea sunt niste reguli pe care ni le impunem fiecare la noi in cabinet.Andrea

pai le bagi la steri ...si merge eu fac asta de fiecare data si nu s-a ars nici una .... sa desfaci o punga de comprese sterile e clar ca e gata sterilizarea si plus ca are 100 de bucati inauntru ...ca doar nu folosesti 100 la o extractie ...sau alte manopere.... eu am o cutie de metal in care le pun la stetilizare (pupinel)...

ps : vb de compresele gata impaturite (patrate) nu ce le taiate de la farmacie
Vechi 14-02-10, 15:13   #32
sig
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

unde pot gasi pungi numai din hartie pentru pupinel?multumesc.
sig este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-02-10, 19:09   #33
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu gasesti nicaieri. Ptr pupinel ,ambele fete sunt din folie de punga
.
Vechi 17-02-10, 23:51   #34
Ucenic Sef
Medic Dentist
its show time !!

.

mie aste mi se par a fi de hartie ...sau ??

ai link aici Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 18-02-10, 21:43   #35
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Mda..,intr-adevar o fatza este din hartie si cealalta din folie de punga ;dar...e o mare diferenta la pret ;plus ca pt acestea tre'sa ai aparat de sigilat pungi si pe deasupra mai si costa o gramada de bani(rola).Cele de la Dent-america2000 sunt super (plus ca 100 de pungi costa 50 RON) si sunt autoadezive.
.
Vechi 15-01-11, 15:15   #36
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Trebuie sa tineti cont de incarcarea aparatului . Daca este gol urca temperatura in 30 minute, dar daca este plin va urca in timp mai mare . Lucian
gasparlucian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-02-11, 20:33   #37
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Buna seara, dupa ce am citit cele scrise pe aici m-am hotarat sa cumpar si eu pungi autoadezive pentru pupinel, din pacate am cumparat 200 sii am citit ca se sterilizeaza 30 min la 180 grade, dar etuva clinicii functioneaza 180min, maine dimineatza o sa vad daca ma trezesc cu o trusa plina de plastic topit, eu sper ca nu o sa fie asa, oricum dupa protocolul de sterilizare la noi nu ai voi sa le lasi doar 30min, sau se poate, se refera la 30 min dupa ce temperatura a ajuns la 180 grad. A mai folosit cineva, care sa-mi spuna ca nu s-au topit, pentru ca imi e frica deoarece un coleg a spus ca s-au topit.
Dr.Alexino este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-02-11, 16:38   #38
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Cu riscul sa ma repet, sterilizarea inseamna 60 de minute la 180 de grade.
3o de minute la 180 de grade este vrajeala....
gamflorin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-02-11, 21:02   #39
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Gata, am sterilizat instrumentarul mai mult de 90min si pungile s-au comportat exemplar, nu s-au totit, nu au devenit casante, sunt perfecte, deci puteti folosii, recomand!
Dr.Alexino este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-04-11, 20:14   #40
Ucenic Sef
Medic Dentist
its show time !!

.

deci sunt ok pungile pentru pupinel?

daca nu ai folosit instrumentul ,nu ai deschis punga...cand ar trebui repus la sterilizare?

Dr.Alexino de unde le-ai cumparat?
Vechi 03-04-11, 22:37   #41
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.
Tolerat  -8 (+2/-10)     

mi se pare penibil ca in 2011 sa mai stelizezi ( in stoma ) la pupinel.

bine ca facem eforturi si credite la banca sa ne luam acasa plasma, frigidere si altele iar pt confortul muncii noastre si pt siguranta pacientului nu suntem in stare sa luam un autoclav cu 2000 euro
goldenrobot este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-04-11, 08:50   #42
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
0 (+1/-1)     

De ce?
Crezi ca daca e mai ieftin nu sterilizeaza la fel?
Nu ai nici un argument pentru ceea ce ai spus.
Ai macar 5 turbine ca sa le sterilizezi la autoclav pentru fiecare pacient?
.
Vechi 05-04-11, 12:07   #43
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.
Tolerat  -6 (+2/-8)     

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post
De ce?
Crezi ca daca e mai ieftin nu sterilizeaza la fel?
Nu ai nici un argument pentru ceea ce ai spus.
Ai macar 5 turbine ca sa le sterilizezi la autoclav pentru fiecare pacient?
care e diferenta intre pupinel si fiertul in oala cu apa clocotita?vad ca tu vrei sa involuezi nu sa evoluezi.

raspuns tipic de purtator de pupinel. macar daca ai avea etuva, ar fi fost un pas in plus.

spune-mi si mie cum sterilizezi plasticele si instrumentarele cauciucate in pupinel? sau tu ai numai clesti, sonde si alte fierotanii in cabinet?

Modificat ultima data de radualionte; 05-04-11 la 13:29. Motivul: limbaj neadecvat
.
Vechi 05-04-11, 13:43   #44
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+3/-2)     

Nu ai tu luxatoare cate am eu.
Citeste mai mult ce au scris alte persoane pe aici, mai ales drLouis. Faci pe desteptul degeaba. Spune tu cum sterilizezi unitul pe care tot pui mana cu manusile (probabil) sterile ca apoi sa atingi instrumentele tale de plastic si sa fie sterile in continuare - sunt tare curios.
.
Vechi 05-04-11, 19:55   #45
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-2 (+3/-5)     

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post
Nu ai tu luxatoare cate am eu.
Citeste mai mult ce au scris alte persoane pe aici, mai ales drLouis. Faci pe desteptul degeaba. Spune tu cum sterilizezi unitul pe care tot pui mana cu manusile (probabil) sterile ca apoi sa atingi instrumentele tale de plastic si sa fie sterile in continuare - sunt tare curios.

nu fac pe desteptul, SUNT DESTEPT.

dar lasa-ma pe mine te rog sa sterilizez cu autocalva si ramai tu la fiert instrumetele in oala pe aragaz.( ca intre pupinel si fiert in oala nu e nicio diferenta)

si asa ca sa stii si tu legat de a pune mana pe unit si piesele lui : una e dezinfectia si alta e sterilizarea. sunt 2 lucruri diferite. daca nu ai invatat pana acuma, ia de aici sa nu te mai faci de ras pe viitor.in plus uniturile destepte au piesele manevrabile autoclavabile ! deci tot sterile sunt daca le vrei sa fie sterile . daca nu, sunt doar dezinfectate.

a 2-a la mana, sunt fel de fel de campuri sterile care se aplica peste manierele unitului ca sa fie sterile daca dezinfectarea lor nu te multumeste. dar cred ca aceste campuri si prtotectii sunt prea mult pt cei care isi fierb uneltele in oala pe aragaz.

spitalele oare de ce sterilizeaza in autoclave? te-ai opera la un spiotal care are sterilizarea la pupinel?
.
Vechi 06-04-11, 07:42   #46
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
-1 (+1/-2)     

Citat:
si asa ca sa stii si tu legat de a pune mana pe unit si piesele lui : una e dezinfectia si alta e sterilizarea. sunt 2 lucruri diferite. daca nu ai invatat pana acuma, ia de aici sa nu te mai faci de ras pe viitor.in plus uniturile destepte au piesele manevrabile autoclavabile ! deci tot sterile sunt daca le vrei sa fie sterile . daca nu, sunt doar dezinfectate.
Nu are nici un sens sa vorbesc cu tine. Te las in aroganta ta si lumea ta mica si fara orizonturi, sa ai viata lunga si sterila la autoclav.Eu de ras nu m-am facut dar tu esti din ce in ce mai penibil.

Modificat ultima data de KLMircea; 06-04-11 la 08:03.
KLMircea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-04-11, 08:23   #47
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Mai baieti v-ati cam incins, mai racoriti-va....
In alta ordine de idei, dupa parerea mea, unul din marile avantaje ale autoclavului este ca nu poate fi deschis in timpul ciclului pentru ca am ramas in pana de instrumentar cum am aflat ca se mai intampla... Si bineinteles toate celelalte pe care nu ecazul sa le repet.
Eu personal le am pe ambele insa de aproape 2 ani pupinelul sta pe bara si l-am folosit doar cand Tuttnauer-ul a fost trimis cateva zile la service... In perioada aia parca revenisem in epoca de piatra...
Oricum o sterilizare corecta se poate face si la poupinel numai ca este nevoie de ceva mai multa grija si de o selecie atenta a materialului de sterilizat... restul de unica folosinta.
goldenrobot a multumit.
.
Vechi 07-04-11, 08:52   #48
La primele mesaje
Student M. Dentara
Nu-ti fie teama ca inaintezi
prea incet. Teme-te daca te
opr

.

Da nu se intampla nimic cu metalele ( sonde, clesti, ace...) sterilizate la autoclav? Adica nu corodeaza sau alte lucruri?
Tybyy este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-04-11, 11:07   #49
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Instrumentarul de calitate nu are de suferit, pakistanezii insa fac reumatism de la umezeala ... Dar la 20 de lei un elevator din Pakistan nu poti avea mari pretentii.
.
Vechi 07-04-11, 11:19   #50
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+1/-2)     

domnule robot de aur, poti sa explici de ce nu e buna sterilizarea prin fierbere?
bolodoctoru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-04-11, 15:13   #51
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

E greu si scump sa ai o sterilizare buna. Majoritatea dintre noi nu avem pupinele cu aer fortat sau supraincarcam autoclavele, carora NU le facem teste de penetrabilitate a aburului regulat. Frecvent instrumentarul impachetat in pungi este incomplet uscat si este expus in mediul ambient, generand contaminare. Pe asistenta o controlez mereu la modul cum lipeste pungile si in fiecare saptamana gasesc lipituri incorecte. Si asa cred ca mai pot continua. Sursele de erori la sterilizare sunt multe.

Normele de sterilizare nu pomenesc de absenta microorganismelor, ci doar de un numar foarte mic pe unitatea de suprafata testata post-sterilizare. Traiesc bacterii si in acid sulfuric oleum sau pe buza unui crater vulcanic activ, dara minte pe instrumentarul nostru ... Suntem norocosi ca organismul uman e prevazut cu un sistem imunitar grozav de eficient, altfel era mult mai problematica situatia. Macar sa prevenim insa contaminarea de la un pacient la altul...

Eu unul nu posed pupinel, dar daca mi-as lua unul ar fi cu siguranta cu aer fortat. Tau Steril in alte tari e omologat doar pentru uz veterinar. Pe de alta parte de ceva timp in bucatarie am asa ceva : Link [Necesita inregistrare pentru acces.]. Face mult mai multe decat un simplu pupinel, poti sa il folosesti doar in modul ''convectie'', poate ajunge foarte repede la temperatura dorita, controleaza temperatura electronic cu sensibilitate de un grad si m-a costat vreo 13 bulioane (modele similare poti gasi insa incepand cu 7-8 milioane). Pana la vreo 50 de bulioane cat este un pupinel calumea, nu-mi dau seama unde se duce diferenta de bani (doar in omologari?).
goldenrobot a multumit.

Modificat ultima data de shooter; 09-04-11 la 15:40.
shooter este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-04-11, 15:43   #52
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.
+1 (+1/-0)     

Andrei,pana la urma cuptorul asta Whirlpool la ce il folosesti?La gatit sau la sterilizare in loc de pupinel?Ca n-am inteles prea bine.
Vechi 09-04-11, 18:46   #53
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Citat:
Publicat initial de SELENA View Post
Andrei,pana la urma cuptorul asta Whirlpool la ce il folosesti?La gatit sau la sterilizare in loc de pupinel?Ca n-am inteles prea bine.
Doamne fereste! La gatit, nu la sterilizat! Desi, mai nou il folosesc pt a dezinfecta biberoanele fiicei mele si pompa de san a sotiei cu functia al 6-lea simt aburi Dupa aburi, bag pentru uscare 5 minute convectie la 100 Celsius si gata!

Sa faci improvizatii la ceva atat de critic precum sterilizarea e un pic cam criminal. Pt sterilizat folosesc totusi doar autoclavul.

Nu pot insa sa nu ma intreb cum ceva mai rudimentar tehnic si care stie sa faca mai putine chestii poate fi mult mai scump decat cuptorul meu, care este si mai destept si mai potent si pare mult mai de calitate.
SELENA si bolodoctoru au multumit.
Vechi 20-04-11, 12:22   #54
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
Tolerat  -6 (+1/-7)     

domnilor, domnilor, in UE , anul 2011 sterilizarea la pupinel nu exista. pupoinel e bun pt anticariat. da, mai avem in ukraina niste locuri pt cele cae vor sa sterilizeze in pupinel.
sodr a multumit.
blendahmed33 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-04-11, 13:56   #55
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de shooter View Post
Doamne fereste! La gatit, nu la sterilizat! Desi, mai nou il folosesc pt a dezinfecta biberoanele fiicei mele si pompa de san a sotiei cu functia al 6-lea simt aburi Dupa aburi, bag pentru uscare 5 minute convectie la 100 Celsius si gata!

Sa faci improvizatii la ceva atat de critic precum sterilizarea e un pic cam criminal. Pt sterilizat folosesc totusi doar autoclavul.

Nu pot insa sa nu ma intreb cum ceva mai rudimentar tehnic si care stie sa faca mai putine chestii poate fi mult mai scump decat cuptorul meu, care este si mai destept si mai potent si pare mult mai de calitate.
shooter,poti baga metal in cuptorul ala al tau? ca normal in cuptor cu microunde nu poti baga metal
Vechi 21-04-11, 00:00   #56
Initiat bine
Medic Stomatolog

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de sico View Post
shooter,poti baga metal in cuptorul ala al tau? ca normal in cuptor cu microunde nu poti baga metal

Acum sa nu zici ca te bate gandul sa folosesti asa ceva pe post de pupinel
Are mai multe moduri de a incalzi selectabile separat: microunde, grill (adica o rezistenta mare deasupra), convectie (ventilator aer cald) si combinatii intre ele.
Pentru o functionare gen pupinel ar trebui folosit doar functia convectie exclusiv, fara microunde.
Citat:
Publicat initial de blendahmed33 View Post
domnilor, domnilor, in UE , anul 2011 sterilizarea la pupinel nu exista. pupoinel e bun pt anticariat. da, mai avem in ukraina niste locuri pt cele cae vor sa sterilizeze in pupinel.
E interesant cum de la fiertul ''la oala'', incalzitul la rosu in flacara si baia de alcool s-a trecut incet-incet la pupinel, autoclav, pungi, autoclav cu vacuum fractionat, oare ce ne mai rezerva viitorul ? Masina automata de spalat instrumentar in toate cabinetele? (nu ma refer aici la cuva cu ultrasunete).
Pana sa ajungem la standarde UE, poate ar trebui macar sa ne straduim sa ajungem la niste substandarde mai bune.

Modificat ultima data de shooter; 21-04-11 la 01:05.
shooter este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-04-11, 01:10   #57
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

[QUOTE=shooter;215795]E interesant cum de la fiertul ''la oala'', incalzitul la rosu in flacara si baia de alcool s-a trecut incet-incet la pupinel, autoclav, pungi, autoclav cu vacuum fractionat, oare ce ne mai rezerva viitorul ? Masina automata de spalat instrumentar in toate cabinetele? [QUOTE]
Sa te auda Dumnezeu!!

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, aparat, autoclav, autoclave, caloris, chestia, citeste, complet, doc, grade, incomplet, intrebare, maro, maronii, metalic, minim, minute, nou, oala, ore, punctele, pune, pupinel, salut, sanepidul, sterilizam, sterilizare, sterilizarea, sterilizeaza, temperatura, vand

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
sterilizarea in endo... eugenol man Endodontie 4 27-12-10 01:03
Daca am Pupinel am nevoie si de Autoclav neaparat? Nick006 Jurisprudenta 6 18-03-08 23:52
teste pentru autoclav si pupinel laureea Sterilizarea 5 27-03-07 20:26
Sterilizarea incaperilor sani Sterilizarea 9 21-12-06 00:53

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (08:32) timp.

Alegeti schema de culori preferata: