Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Solutii pentru dezinfectare instrumentar ?

discutie din eugenol.ro : Citat: acel detergent-dezinfectant..... help, pls _________________ care ? Daca nu-i cu suparare ?...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Sterilizarea
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 04-02-08, 00:03   #58
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
acel detergent-dezinfectant..... help, pls

Vechi 04-02-08, 00:27   #59
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

nu faceam referire la un anumit detergent dezinfectant, ci la orice detergent dezinfectant....
Vechi 04-02-08, 01:21   #60
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

orice detergent de pe piata este intr-o anumita masura si desinfectant...
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-02-08, 23:20   #61
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Chestia e ca basmeala asta cu doua bai de dezinfectie e de la Brasov citire. Acu' nu stiu daca si in alte judete e la fel...
crossi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-02-08, 10:03   #62
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

asa e si la cluj, cel putin asa era cind am avut ultima vizita de la sanepid..... dar zilele trecute un coleg, vazindu-ma ca vreau sa-mi cumpar instruzyme, mi-a zis ca nu se mai cer cele 2 etape de dezinfectie...
Vechi 22-02-08, 12:33   #63
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Default super tare :-)

mi-am luat intr-un final gigazyme.... dar pe oricite parti am intors eticheta si oricit am cautat pe net, nicaieri nu scrie cit timp trebuie mentinut instrumentarul in solutie !!!!!!!!

dupa ochi, probabil :wink:
Vechi 22-02-08, 16:16   #64
Ucenic Sef
MD Implantolog
Competenta Implantologie Orala

.

eu ii cer asistentei sa le lase in sol dezinfectanta 30 min inainte de a le spala

" Marile realizări sunt atinse nu prin putere, ci prin perseverenţă ".
yanka este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-02-08, 20:24   #65
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.

orolin, orosept, etc toata familia de la OCC Switzerland.
atentie la toate produsele care le folositi> verificati daca sunt active si pe hepatita C. foarte multe nu sunt iar C e mai naspa ca SIDA.
opreabogdan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-03-08, 21:54   #66
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Rugaminte pt.Nico si Dr.Maselutza

Va rog frumos,puteti sa-mi dati datele de contact pt.firma producatoare,distribuitoare de geeny ps.Nu l-am gasit nicaieri pe net.Multumesc
ghvancea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-03-08, 22:11   #67
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

dan mihaltan 0723-825.069.... sper sa mai fie valabil... cit de curind trebuie sa mai cumpar si eu....

aaaa..... si bine ai venit pe eugenol....

Modificat ultima data de nico; 23-03-08 la 22:13. Motivul: am uitat de urarea de bun venit
nico este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-03-08, 10:19   #68
aci
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Smile

Mai inainte foloseam lysetol,perasafe,de curind am schimbat cu orocid .Pus in baia cu ultrasunete curata f.bine,m-as hazarda sa spun ca instrumentarul arata mai bine decit curatat cu sol de la elma.
aci este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-09-11, 18:27   #69
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Intrebare pentru cei care au gigazyme si gigasept

Ce dilutie folositi pentru gigazyme ?dar pentru gigasept?
Pe prospect este un tabel cu mai multe dilutii .la a doua solutie folosesc 2% si nu stiu daca e corect
Vechi 21-09-11, 10:04   #70
Ucenic Sef
MD Rezident Chirurgie
Fara status.

.

folosesc zeta 1 si zeta 2 sporex si zeta 3 pt suprafete dar vreau sa trec pe anios frantuzesc
vladu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-09-11, 18:50   #71
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

folosesc Hexanios G+R si Steranios 20% de la Anios.
--------------------------
--------------------------
ambele active si pe virusul hepatitei C
elma ache este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-12-11, 14:30   #72
Initiat bine
Medic Stomatolog

.

Default Interval de improspatare - cat timp ramane solutia activa?

Am studiat putin oferta autohtona de dezinfectante pentru instmentar (firmele mari). Din fisele producatorilor, Zeta 1 Ultra se declara a fi activa 1 saptamana in "conditii curate'' ; iar Korsolex plus e singurul care se declara activ 1 saptamana ''in conditii murdare'' adica cu incarcatura proteica mare. Restul producatorilor recomanda improspatare de mai multe ori pe saptamana indiferent de conditii...
Comod de fel, am inceput sa folosesc korsolex plus peste tot, chiar si in baia cu ultrasunete (fara sa incalzesc) in dauna detergentului enzimatic (pt a reduce riscul contaminarii la manipulare).

Modificat ultima data de shooter; 07-12-11 la 15:05.
shooter este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-03-12, 15:03   #73
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Buna ziua!foloseste careva microzyd pt dezinfectie instrumentar?am gasit cv pe net ca este inrudit cu lysetolul.oare il pot folosi?
ilolo este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-02-20, 20:00   #74
BRV
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Buna Seara
Ma poae ajuta cineva dintre colegi cu o lista sau cateva denumiri de solutii de dezinfectie a instrumentarului avizate de ministerul sanatatii?
BRV este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-03-21, 21:19   #75
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Atentie la dezinfectantii Zhermack si nu numai. Nu au spectru activ pe HIV, HEPATITE, etc... verificati bine inainte sa cumparati un dezinfectant de suprafete si solutii pentru instrumentar.

Nu stiu care mai este situatia, dar ultima data cand m-am uitat nu avea actoune pe aceste afectiuni de baza (HIV, HEPATITE)

Rog si pe admin sa mai posteze ce am scris si in alte subiecte relevante.

Nu vreau sa fac reclama, singurul care am gasit ca are actiune pe toate e ISORAPID pentru suprafete, si Orolin Multisept pt instrumentar.

Faca admin-ul considera ca este reclama, il rog sa stearga doar denumirea produsului, dar sa lase avertizarea mea, am observat ca milti medici nu stiau ca dezinfectantele comune si solutiile de baie nu actiuneaza pe HEPATITE SI HIV, cele mai importante boli infectioase.

Si nu uitati sa faceti consilturi oncologice la fiecare consult. Am inceput si eu de anul trecut si am descoperit niste leziuni la pacienti. E pacat, poate sa salveze vieti si dureaza foarte putin.

Eu fac asta si verific ocluzia mereu. Se intampla drame efectiv de la un contact prematur. Folosesc hartii articulatie potcoava de la SWEDENT, le au la DENTOTAL, si imi arata cel mai bine presiunea pe care o exercita dintii in contact.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/sterilizarea/100-solutii-dezinfectare-instrumentar/

Pentru detalii imi puteti scrie si la Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Multumesc
tib_jmk este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., actiune, afara, autoclave, buna, colorat, cumpar, dezinfectare, direct, distribuitor, folosesc, gand, gandeam, greseala, instrumentar, instrumente, intermediar, intrebare, lasa, lasat, metode, orasul, producatorului, rama, recomandare, resturile, solutie, solutii, zeta, zhermack, zilele

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Instrumentar steli Ortodontie 7 28-02-10 03:42
Solutii baie ultrasunete ralucag Sterilizarea 31 20-10-09 10:49
Ce solutii vedeti? Dr. Pantel Marton Implantologie 27 29-03-08 08:35
aparat ultrasunete pentru curatat instrumentar Uma Aparatura stomatologica 11 02-02-07 16:50
instrumentar pentru consultatie andreea Aparatura stomatologica 10 22-11-06 00:52

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (13:55) timp.

Alegeti schema de culori preferata: