Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

un pacient, doua acrilice si patru capse

discutie din eugenol.ro : ceva probleme: la 23, unde nu prea e loc de prag si la 33 unde prima amprenta nu a ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Sist. speciale
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree35Multumiri
  • 16 Scris de ncrstus
  • 2 Scris de ncrstus
  • 2 Scris de ncrstus
  • 5 Scris de ncrstus
  • 1 Scris de D&D
  • 1 Scris de SOARE ADRIAN
  • 2 Scris de ncrstus
  • 3 Scris de zolameister
  • 1 Scris de ncrstus

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 17-12-10, 03:49   #1
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

Default un pacient, doua acrilice si patru capse

ceva probleme:
la 23, unde nu prea e loc de prag si
la 33 unde prima amprenta nu a fost reusita. dar cand se poate comunica, se gasesc si rezolvari. la al doilea model, a aparut mult mai clar si limita preparatiei in distal 43.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 16122010120.jpg (382,2 KB, 63 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 16122010121.jpg (462,8 KB, 65 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 16122010124.jpg (471,7 KB, 37 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 16122010125.jpg (371,5 KB, 32 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 16122010127.jpg (469,6 KB, 32 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 16122010128.jpg (383,8 KB, 28 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 16122010129.jpg (434,8 KB, 32 vizualizari)
eugenol man, radualionte, rx si alti 13 au multumit.
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-12-10, 09:07   #2
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Ma bucur ca ai pus poze, asa pot sa lupt si eu cu tehnicienii mei sa incerce lucruri noi pentru ei. Abia astept sa vad si finalul
.
Vechi 17-12-10, 15:13   #3
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

sistemele sunt destul de vechi, design-uri de capse tip parte retentiva-garnitura-protectie metalica sunt mormane... Doar ca la noi au intrat tarziu pe piata.
Azi pun capsele madibulare + linguri individuale. E cam in criza de timp, speram sa fie gata pana de Craciun. Dar pac a ratat o sedinta cand trebuia reluata amprenta mandibulara si am pierdut o saptamana.
Despre pozitionarea capselor:
Daca ar fi dupa mine, le-as plasa in centrul de greutate al restului radicular: acolo fortele ar fi transmise fiziologic parodontiului...
Dar fiindca nu pot igropa capsele in radacina, incerc sa le plasez cat mai aproape de nivelul gingiei.
Daca as face un guler mai inalt, ar ajuta stabilizarea orizontala dar in acelasi timp s-ar transforma intr-o parghie si nu stiu ce efecte ar putea avea. Mobilizarea radacinii, decimentarea capsei, fracturarea radacinii...
Protezele ar trebui sa stea singure ca orice alta proteza totala. Mentinerea pe camp ar trebui sa se faca prin adeziune (pe cat posibil si pe versantii crestei in dreptul capselor), succiune si tonus muscular. Capsele ar trebui doar sa aduca un plus de stabilitate, nu sa fie singurele elemente care tin proteza pe camp.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/sist-speciale/12681-pacient-doua-acrilice-patru-capse/
Concluzia: incerc sa le mentin cat mai aproape de nivelul gingiei si sa le modelez in asa fel incat sa nu devina active decat la deplasari in plan vertical.
Pentru deplasarile orizontale, contez pe adeziune si pe elasticitatea garniturii pentru a nu solicita excesiv parodontiul.
radualionte si augustin au multumit.
.
Vechi 19-12-10, 03:35   #4
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

ooooooooki...

macheta capselor la mandibula:

prima capsa: modelat dispozitiv radicular, capac, adus aminte ca n-am verificat daca iese, incalzit ac, infipt cu gamalia in ceara (sa fie retentiv), intarita lipitura si tras afara... am avut noroc: a iesit intreg!
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=12681
incalzit ac in partea opusa pana a prins mobilitate, lasat gravitatia sa-l scoata din macheta => gaura in macheta. si ce daca? e ceara, se astupa :P

a doua capsa: facut dispozitiv radicular si verificat daca iese intreg inainte sa modelez si restul. la prima incercare s-a rupt... ghinion... inca una la fel: de data asta iese intreg. modelaj capac:
ceara in exces, trecuta peste prag, apoi razuit excesul la nivelul pragului, cu ochii mari sa nu iau si din suprafata modelului. mai verific odata daca iese intreaga si trec la montarea capselor
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 18122010143.jpg (480,4 KB, 10 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 18122010144.jpg (480,7 KB, 10 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 18122010147.jpg (474,5 KB, 9 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 18122010148.jpg (375,1 KB, 7 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 18122010149.jpg (460,0 KB, 7 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 18122010150.jpg (413,4 KB, 12 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 18122010151.jpg (397,4 KB, 8 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 18122010154.jpg (479,7 KB, 7 vizualizari)
MarianVaru si Susanu Mari au multumit.

Modificat ultima data de ncrstus; 19-12-10 la 04:51.
.
Vechi 19-12-10, 03:50   #5
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Nu poti raspandi lumina daca
nu arzi

.

da' capsele? unde-s capsele?
Vechi 19-12-10, 04:38   #6
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

in tipar, ca sunt turnate... dar inca nu stiu ce a iesit, ca nu l-am desfacut...

o pereche de buline, set complet: capse, garnituri, protectii metalice, inele pozitionare...
sau patrice plastic, matrice si matrice metalica, in dublu exemplar (si am scapat de dilema pluralului )

axul de insertie:
prefer sa fie cat mai inclinate spre distal pentru a contracara forta musculaturii linguale, in acelasi timp inclinate cat mai in fata pentru a nu rani creasta alveolara la insertia/dezinsertia protezei.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=12681

lipirea pe macheta: topita ceara local, strivit pur si simplu fara insa a forta macheta: este foarte utila o spatula electrica. indepartare exces, finisare lipitura... si pus pe con cu niste RCR-uri, sa nu mai fac tipar separat (o sa fie cam neplacut sa prelucrez pivotii din Cr-Co ala de scheletate )

e bine ca la pozitionatrea pe con, pe cat posibil incerc sa fac in asa fel incat capsa sa aibe toate suprafetele inclinate si eventualele bule din masa de ambalat sa nu fie oprite de suprafete orizontale si sa ma trezesc cu 4 capse in loc de doua.
pentru mai multa siguranta, intai prepar masa de ambalat, sterg capsele, pun inelul si continui ambalarea.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg 18122010155.jpg (484,4 KB, 20 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 18122010156.jpg (417,0 KB, 11 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 18122010159.jpg (321,0 KB, 11 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 18122010161.jpg (418,7 KB, 10 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 18122010162.jpg (426,4 KB, 13 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 18122010164.jpg (407,1 KB, 11 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 18122010168.jpg (343,6 KB, 12 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 18122010169.jpg (365,8 KB, 8 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 18122010170.jpg (463,1 KB, 11 vizualizari)
Felul fisierului: jpg 18122010171.jpg (487,4 KB, 9 vizualizari)
.
Vechi 19-12-10, 09:51   #7
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

..de ce nu incerci sa modelezi partea radiculara cu "Pattern-resign"....stabil volumetric,arde fara reziduri si....nedeformabil.....
zolameister este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-12-10, 12:29   #8
D&D
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

felicitari pt munca depusa, imi permit o mica corectura pt. viitor-orientarea machetelor trebuie sa fie cat mai aproape de peretele exterior al tiparului (nu mai mult de 5 mm), nicidecum inghesiute in mijlocul lui, in acea zona avem cea mai buna expansiune..
ncrstus a multumit.
D&D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-12-10, 12:30   #9
D&D
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de zolameister View Post
..de ce nu incerci sa modelezi partea radiculara cu "Pattern-resign"....stabil volumetric,arde fara reziduri si....nedeformabil.....
cu ce izolezi gipsul fata de rasina?, ulei?..
D&D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-12-10, 13:23   #10
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de D&D View Post
cu ce izolezi gipsul fata de rasina?, ulei?..
SHERASEPALU de la ..........

Modificat ultima data de ncrstus; 19-12-10 la 16:48. Motivul: ........reclama?
.
Vechi 19-12-10, 16:46   #11
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

nu patern resign ca radacinile sunt putin retentive. Daca bag rasina pe canale nu mai ies decat daca distrug modelul. Daca se rupe ceara mai pot curata canalele. La rasina nu am ce sa-i mai fac. Ar fi perfect adaptate dar daca nu intra si nu ies de pe model medicul va avea mari probleme. Pe ceara pot sa vad unde e strivita si eventual mai reduc fie la macheta fie la metal.
As putea verifica in ceara si daca iese frumos sa reiau cu rasina... Dar daca o am deja de ce sa o mai fac odata?
Am si izolator pentru asa ceva, un fel de vaselina, dar nu pot sa fiu sigur ca se duce pana in capat, nu ramane strat gros... Nu am control 100% ca am izolat bine. La ulei indes cu pesula, suflu excesul cu aer comprimat, ramane doar ce s-a impregnat in model. Daca e necesar, mai izolez pe parcurs.

Cei min 5mm distanta de peretii tiparului:
Mai mult decat dilatarea... Este zona care sa raceste prima. Sub 5mm oricat de repede te-ai misca la turnare, acea zona de tipar s-ar putea sa ajunga sub temperatura optima si sa inghete metalul inainte sa umple forma, mai ales cand e vorba de cape subtiri. Au vreo 3-4mm de margine, dar am zis ca trei pivoti zdraveni si voluminosi nu vor fi prea afectati...
--------------------------
putin off, in legatura cu reclamele...
Producatorii sunt una, distribuitorii alta... Capsa Bredent are niste caracteristi, Ceka altele, Rhein altele. Precizand producatorul facem diferenta intre ele. Dar nu vad nici o diferenta intre capsa Bredent luata de la un distribuitor sau altul...
.
Vechi 20-12-10, 21:53   #12
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

la proteza superioara pe ce considerente ai pozitionat bilele?
Dani Sîrbu a multumit.
SOARE ADRIAN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-12-10, 22:41   #13
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de SOARE ADRIAN View Post
la proteza superioara pe ce considerente ai pozitionat bilele?

sigur pe baza unui wax-up
.
Vechi 20-12-10, 22:44   #14
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

absolut
oricum, continuarea la anu'
.
Vechi 21-12-10, 22:36   #15
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
sigur pe baza unui wax-up
si... insertie, fund de sac, inchidere? no ofence...
.
Vechi 21-12-10, 22:58   #16
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
si... insertie, fund de sac, inchidere? no ofence...

...ce treaba are insertia, fundul de sac,inchiderea?Wax-up se face ca sa realizezi chei de silikon sa vezi exact unde pui bilele fara sa afectezi estetica...
.
Vechi 22-12-10, 08:51   #17
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

Fiindca am inceput cu capsele, waxup nu-mi spune mare lucru. Pentru ca waxup sa fie relevant si sa nu devina totusi munca in zadar trebuie facute protezele pana la faza de machete finisate. Cel mult m-a ajutat sa-mi fac o idee despre grosimea si directia viitoarei suprafete acrilice. Cred ca am evitat o gogoasa prea mare in zona capselor.
Nu e nevoie de waxup sa realizezi ca va fi subtire in zona coletelor capselor. Mi-e mai teama de asta: sa nu se vada capsa prin transparenta acrilatului ca e cam straveziu... Dupa inaltimea crestelor, ma astept ca zona sa fie vizibila si va trebui sa pun un acryl mai opac si mai pocit, ca-i mai bun decat unul gigea care devine vanat cu metal sub el. Astept sabloanele de ocluzie, sa vad linia surasului. Poate nu rade cu fundurile de sac...
.
Vechi 25-12-10, 00:26   #18
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Citat:
...ce treaba are insertia, fundul de sac,inchiderea?Wax-up se face ca sa realizezi chei de silikon sa vezi exact unde pui bilele fara sa afectezi estetica...

intrebam si io... uita-te mai bine la modele.
.
Vechi 28-12-10, 23:25   #19
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Cristi_N View Post
Fiindca am inceput cu capsele, waxup nu-mi spune mare lucru. Pentru ca waxup sa fie relevant si sa nu devina totusi munca in zadar trebuie facute protezele pana la faza de machete finisate. Cel mult m-a ajutat sa-mi fac o idee despre grosimea si directia viitoarei suprafete acrilice. Cred ca am evitat o gogoasa prea mare in zona capselor.
Nu e nevoie de waxup sa realizezi ca va fi subtire in zona coletelor capselor. Mi-e mai teama de asta: sa nu se vada capsa prin transparenta acrilatului ca e cam straveziu... Dupa inaltimea crestelor, ma astept ca zona sa fie vizibila si va trebui sa pun un acryl mai opac si mai pocit, ca-i mai bun decat unul gigea care devine vanat cu metal sub el. Astept sabloanele de ocluzie, sa vad linia surasului. Poate nu rade cu fundurile de sac...
cand am vizat fundurile de sac nicidecum nu m-am gandit la cum zambeste (cu ele sau fara ele) , ci la stabilitatea protezei... care implica automat intimitatea pe limite si de ce nu si fizionomia. sa nu mai vorbim de retentia alimentelor... zic si io.
ncrstus a multumit.
.
Vechi 28-12-10, 23:26   #20
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

tre sa mai scriu un mesaj (al dinainte este cu 666)
.
Vechi 07-01-11, 15:58   #21
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.
+1 (+1/-0)     

amprenta a fost functionala pentru capse dar preliminara pentru proteze. Crestele edentate pareau destul de clare si sper sa castigam o sedinta facand si lingurile individuale odata cu capsele.
Daca lingurile astea nu sunt adaptate, nu pot fi scurtate sau prelungite cu termoplastica astfel incat sa obtinem inchiderea marginala, va urma amprenta in alginat, apoi inca o lingura, inca una si inca una pana obtinem ce trebuie. La proteze, uneori (destul de rar) este nevoie de mai multe linguri individuale.

Puteam face si sabloanele de ocluzie dar fortam norocul. Totusi nu sunt sigur de limitele campului protetic. Sablonul trebuie sa stea exact ca proteza si e etapa in care se poate verifica precizia amprentei functionale, a modelului si stabilitatea viitoarei proteze. Daca sablonul nu e facut pe modelul functional, nu mai exista nici o garantie pentru nimic.Sunt mari sanse sa nu se aseze perfect pe noile modele. Desi ocluzia ar putea fi inregistrata corect, montarea in ocluzor va fi sigur gresita.
si fiindca ar fi fost prea frumos sa mearga totul perfect din prima zi, am scapat modelele si le-am facut ţăndari... Ma mir ca au scapat lingurile intregi... Am mai turnat o serie si am verificat ca lingurile individuale sa intre si sa iasa usor de pe model.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Linguri_ind1.jpg (487,1 KB, 16 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Linguri_ind2.jpg (479,0 KB, 12 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Linguri_ind3.jpg (468,3 KB, 16 vizualizari)
MarianVaru si Susanu Mari au multumit.
.
Vechi 10-01-11, 10:46   #22
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

inchiderea marginala a protezelor pe 2 capse nu trebuie sa fie aceeasi cu a unei proteze totale.Intre cele doua capse apare linia de basculare iar proteza nu mai prezinta aceeasi tendiinta de infundare(rezilienta) ca si una totala.Unghiul de infundare va fii mai mare iar proteza va leza tot ce e dincolo de zona neutrala.Mai ales ca nu mai vorbim de o mentinere prin succiune....Parerea mea....
MarianVaru, 000v si ncrstus au multumit.
.
Vechi 10-01-11, 16:05   #23
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

leziuni de decubit apar oricum, cu sau fara capse si vor trebui degajate. Totusi, proteza nu poate sta in aer si nici n-are nevoie de rezerve alimentare in proteza ca nu exploreaza Sahara...
In ce priveste inchiderea marginala, trebuie folosita o suprafata cat mai mare din mucoasa pasiv-mobila. E vorba de "aripioarele" orizontale pe marginile protezei, care folosesc la maximum mucoasa pasiv mobila pentru succiune si ajuta si la mentinerea prin tonicitate musculara la campuri protetice cu rezorbtie mare.
Stresul cel mare e retentivitatea campului mandibular.
La inserarea protezei, conteaza ultimii 2mm inainte de asezarea pe camp, cand cand proteza trebuie sa aibe o anumita pozitie si miscarea trebuie sa fie in axul capselor. La maxilar acea pozitie poate fi obtinuta destul de usor. La mandibula, insa, crestele foarte inalte determina ele un ax de insertie destul de strict. S-ar putea sa fie nevoie de o foliere masiva numai pentru a permite protezei sa treaca de coletele capselor si sa fie compromisa inchiderea marginala... De adeziune nu mai zic, sa nu-mi stric optimismul... Vom vedea la machete cum se comporta si cum se poate impaca si capra si varza (insertia pe camp retentiv cu inchiderea marginala).
000v a multumit.
.
Vechi 10-01-11, 17:40   #24
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
leziuni de decubit apar oricum, cu sau fara capse si vor trebui degajate. Totusi, proteza nu poate sta in aer si nici n-are nevoie de rezerve alimentare in proteza ca nu exploreaza Sahara...
In ce priveste inchiderea marginala, trebuie folosita o suprafata cat mai mare din mucoasa pasiv-mobila. E vorba de "aripioarele" orizontale pe marginile protezei, care folosesc la maximum mucoasa pasiv mobila pentru succiune si ajuta si la mentinerea prin tonicitate musculara la campuri protetice cu rezorbtie mare.
Stresul cel mare e retentivitatea campului mandibular.
La inserarea protezei, conteaza ultimii 2mm inainte de asezarea pe camp, cand cand proteza trebuie sa aibe o anumita pozitie si miscarea trebuie sa fie in axul capselor. La maxilar acea pozitie poate fi obtinuta destul de usor. La mandibula, insa, crestele foarte inalte determina ele un ax de insertie destul de strict. S-ar putea sa fie nevoie de o foliere masiva numai pentru a permite protezei sa treaca de coletele capselor si sa fie compromisa inchiderea marginala... De adeziune nu mai zic, sa nu-mi stric optimismul... Vom vedea la machete cum se comporta si cum se poate impaca si capra si varza (insertia pe camp retentiv cu inchiderea marginala).
Da , inferior sunt probleme la insertie si de aceea , daca imi este permis , recomand degajarea zonei coletale a capselor atit inferior cit si superior -dsigur ma refer la baza protezei -
De ce ? -imsertiile si dezinsertiile repetate vor determina o denudare a bazei DCR-urilor . Cu alte cuinte . proteza trebuie sa stea strict pe capsa in peimetrul determinat de DCR.
In cazul retentivitatilor exagerate , este recomandat ca baza acrilica sa fie modelata subtire (tinind cont de rezistenta ) pina la "ecuatorul " crestelor.
000v este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-01-11, 17:40   #25
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Axul de insertie al protezei maxilare nu permite inchidere marginala in zona frontala.Din poze pare ca ori va fi f scurta,ori va fi la distanta si va retentiona alimente in acea zona din cauza retentivitatii crestei
Vechi 10-01-11, 17:43   #26
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Chestiunea cu Wax-up este o legenda cind discutam de proteze totale !
Eu utilizez numai Patern resin -pentru ca preparatiile trebuie facute asa cum le cere tehnicianul nu cum crede medicul de cuviinta !
000v este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-01-11, 21:44   #27
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

@iva
Exact la maxilar ma astept sa nu fie probleme:
Lipeste proteza de vestibular in zona frontala, cu distalul distantat de camp. Ultima miscare pe ultimul milimetru poate fi rotatie, capsele permit asta. La dezinsertie, odata eliberate capsele, nu scrie nicaieri ca proteza trebuie sa continue miscarea in acelasi ax pana la detasarea completa.
@000v
Intotdeauna foliez coletele capselor. Cred ca se supara daca ii indes acrilat in parodontiu. Acrilat subtire la coletele capselor e obligatoriu, acolo rezorbtia e zero, orice ai pune e in plus fata de ce a avut inainte... Dar daca e prea subtire se vor vedea capsele si va avea culoarea aia infioratoare... O sa fac macheta groasa, o sa foliez coletele si o sa reduc grosimea acrilatului la minim.
Dar inca n-am ajuns pana acolo...
.
Vechi 10-01-11, 22:33   #28
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
inchiderea marginala a protezelor pe 2 capse nu trebuie sa fie aceeasi cu a unei proteze totale.Intre cele doua capse apare linia de basculare iar proteza nu mai prezinta aceeasi tendiinta de infundare(rezilienta) ca si una totala.Unghiul de infundare va fii mai mare iar proteza va leza tot ce e dincolo de zona neutrala.Mai ales ca nu mai vorbim de o mentinere prin succiune....Parerea mea....
capsele sunt mijloace de mentinere, nicidecum active si de spijin... cred ca ai omis asta. toate protezele acrilice indiferent de natura lor trebuie sa aiba inchidere marginala. dupa spusele tale de mai sus trag concluzia ca acele capse isi vor pierde retentivitatea intr-o luna, si asta pentru ca devin miloace active si de sprijin... daca se vor folosi capse cu rezilienta (acelea in tub de otzel cu resort sau guma in capat) problema asta pica. dar inchiderea este necesara.
ncrstus a multumit.
.
Vechi 10-01-11, 23:49   #29
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

simpla existenta a capselor creeaza un perimetru de protectie a crestei... In rest se comporta ca o acrilica, sprijin muco-osos, zone in care or sa apara leziuni... Mi-as dori sa nu se intample asta, dar sunt mult prea frecvente. Poate datorita faptului ca mucoasa nu are o grosime uniforma si unde e subtire e traumatizata...

LOOOL, pana sa scriu mesajul asta, am inchis 160 cu Nae, campion national de Darts!!!! tripla 20, tripla 20, dubla 20! i-am luat un meci din 5! YES!!! E o minune ca am ajuns la inchideri... E ca si cum as lua un game la tenis jucand cu Agassi
Have a nice evening!
.
Vechi 11-01-11, 00:01   #30
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
simpla existenta a capselor creeaza un perimetru de protectie a crestei... In rest se comporta ca o acrilica, sprijin muco-osos, zone in care or sa apara leziuni... Mi-as dori sa nu se intample asta, dar sunt mult prea frecvente. Poate datorita faptului ca mucoasa nu are o grosime uniforma si unde e subtire e traumatizata...

LOOOL, pana sa scriu mesajul asta, am inchis 160 cu Nae, campion national de Darts!!!! tripla 20, tripla 20, dubla 20! i-am luat un meci din 5! YES!!! E o minune ca am ajuns la inchideri... E ca si cum as lua un game la tenis jucand cu Agassi
Have a nice evening!
radacina are rol in mentinerea crestei, nu capsa, si da, tre sa se comporte sa o acrilica obisnuita. este pasul premergator protezei totale.
.
Vechi 17-01-11, 10:58   #31
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
capsele sunt mijloace de mentinere, nicidecum active si de spijin... cred ca ai omis asta. toate protezele acrilice indiferent de natura lor trebuie sa aiba inchidere marginala. dupa spusele tale de mai sus trag concluzia ca acele capse isi vor pierde retentivitatea intr-o luna, si asta pentru ca devin miloace active si de sprijin... daca se vor folosi capse cu rezilienta (acelea in tub de otzel cu resort sau guma in capat) problema asta pica. dar inchiderea este necesara.

stai ca nu te-am inteles...ce inseamna "nicidecum active si de sprijin" raportat la "mentinere"?Ce are una cu alta?Concluzia ta e una eronata...Functionalitatea capselor sferice,tocmai asta iti ofera: posibilitataea ca matricea sa faca o "inclinare "pe directia rezilientei.Uzura apare numai la "scoaterea si bagarea "protezelor la loc...Deci inchiderea de care vorbesti este alta decat cele le protezele totale.Ce inseamna asta?Acolo nu am voie sa las aerul sa intre intre proteza si mucoasa ptr ca succiunea va inceta.La protezele cu capse inchiderea are rol de protectie,si anume opreste intrarea resturilor de mancare sub proteza.Dupa cum a spus si Cristi,chiar se si foliaza mucosa ptr ca proteza se misca in sens vertical si face zone de decubit

Modificat ultima data de ncrstus; 21-01-11 la 12:58. Motivul: doar pauza intre ":" si "p" ... da zambilici unde nu e cazul...
.
Vechi 17-01-11, 13:29   #32
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

nu prea inteleg de ce va contrati. Inchiderea marginala tot acolo se face: mucoasa pasiv mobila la nivelul fundurilor de sac, linia A-H maxilara, creasta milohioidiana interna la mandibula. Adeziune cat cuprinde... Oricum trebuie, nu?
S-ar putea sa refac capsa la 43, cea cu probleme la macheta. Se pare ca totusi canalul vestibular nu e chiar atat de stramb...
.
Vechi 20-01-11, 22:20   #33
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
stai ca nu te-am inteles...ce inseamna "nicidecum active si de sprijin" raportat la "mentinere"?Ce are una cu alta?Concluzia ta e una eronata...Functionalitatea capselor sferice,tocmai asta iti oferaosibilitataea ca matricea sa faca o "inclinare "pe directia rezilientei.Uzura apare numai la "scoaterea si bagarea "protezelor la loc...Deci inchiderea de care vorbesti este alta decat cele le protezele totale.Ce inseamna asta?Acolo nu am voie sa las aerul sa intre intre proteza si mucoasa ptr ca succiunea va inceta.La protezele cu capse inchiderea are rol de protectie,si anume opreste intrarea resturilor de mancare sub proteza.Dupa cum a spus si Cristi,chiar se si foliaza mucosa ptr ca proteza se misca in sens vertical si face zone de decubit
daca-ti spun ca ai dreptate, este mai bine? poate sa fie si bila bilei,pentru ca in cazurile de tipul acesta sunt 3 in 1 (mentinere, activ , sprijin), iar daca voi le vedeti a fi ok, asta este. culmea este ca niciuna din cele 3 functii nu este indeplinita cum trebuie.
.
Vechi 21-01-11, 10:13   #34
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
daca-ti spun ca ai dreptate, este mai bine? poate sa fie si bila bilei,pentru ca in cazurile de tipul acesta sunt 3 in 1 (mentinere, activ , sprijin), iar daca voi le vedeti a fi ok, asta este. culmea este ca niciuna din cele 3 functii nu este indeplinita cum trebuie.

Mentinere:retentivitatea elastica a matricei va permite o mentinere pe o suprafata larga sub equatorul bilei

Activ:matricea va face o miscare de comprimare si de decomprimare in jurul equatorului bilei in momentul inserarii si al desinserarii

Sprijin:Intotdeauna va fii un sprijin muco-osos.In momentul rezilientei proteza se va sprijinii pe "gingie" si pe "tuberozitati"

Peace man!
.
Vechi 30-01-11, 01:02   #35
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Mentinere:retentivitatea elastica a matricei va permite o mentinere pe o suprafata larga sub equatorul bilei

Activ:matricea va face o miscare de comprimare si de decomprimare in jurul equatorului bilei in momentul inserarii si al desinserarii

Sprijin:Intotdeauna va fii un sprijin muco-osos.In momentul rezilientei proteza se va sprijinii pe "gingie" si pe "tuberozitati"

Peace man!
le-ai facut varza... cum ziceai tu, "" peace man""...
.
Vechi 30-01-11, 02:14   #36
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

lol... P-aia cu pisica hipioata o stiti?
- Pis, pis, pis...
- Peace, man!
1. Capsele nu sunt o legatura rigida. Cu cat ne departam de capse, cu atat miscarea protezei va fi mai mare, in special in distal (distanta unghiulara, nu?). De asta Zolameister zice ca se sprijina mai mult pe tuberculii piriformi si tuberozitati. Si ii dau dreptate: sunt zonele cele mai solicitate.
Dar cred ca si Adrian are dreptate.
Capsele ajuta foarte mult in stabilizarea in plan orizontal, dar nu sunt singure. La aceeasi stabilizare contribuie si zonele verticale ale campului protetic.
Stabilizarea in plan vertical: capsele impiedica desprinderea completa de pe camp. Chiar daca pierde adeziunea si succiunea, proteza nu ajunge in poala interlocutorului. Dar adeziunea si succiunea o mentin si ele pe camp si o impiedica sa se roteasca in jurul capselor.

2. Stabilizarea verticala si orizontala inseamna mentinere, deci se face atat prin elementele campului protetic cat si al capselor.

Sprijinul: prin sprijin inteleg ca este vorba de cum preia fortele si le transmite tesuturilor.
Fortele sunt preluate de:
- garnituri si parodontiu, unde exista o usoara miscare de infundare cumulata, astfel incat o parte semnificativa de forte este preluata si de:
-creste edentate, bolta palatina, tuberozitati, tuberculi.

Deci se poate vorbi de sprijin muco-osos si... "dento"-parodontal (mai degraba capso-parodontal, dar ceva nu e in regula cu termenul prea apropiat de "capsoman")

Sau, prin reducere la absurd:
- daca doar capsele ar fi suficiente, de ce ne mai chinuim sa facem seile, bolta palatina si inchiderea marginala? Putem face o montare strict pe mijlocul crestei.
- daca acele capse sunt inutile, atunci de ce ne chinuim sa le mai facem? si nu lasam doar niste capacele care sa protejeze radacinile pentru a mentine creasta alveolara si atat?

Peace, man!
.
Vechi 25-02-11, 11:01   #37
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

...Foarte tare bancul..

"Capsele ajuta foarte mult in stabilizarea in plan orizontal, dar nu sunt singure. La aceeasi stabilizare contribuie si zonele verticale ale campului protetic.
Stabilizarea in plan vertical: capsele impiedica desprinderea completa de pe camp. Chiar daca pierde adeziunea si succiunea, proteza nu ajunge in poala interlocutorului. Dar adeziunea si succiunea o mentin si ele pe camp si o impiedica sa se roteasca in jurul capselor."CRISTI_N

Din teorie...Cand vorbim de SPRIJIN-ul lucrarilor mobilizabile,putem aminti 4 tipuri:
-Sprijin MUCOZAL(gen proteze totale)
-SprijinMUCO-DENTAL(gen proteze partiale acrilice)
-Sprijin DENTO-MUCOZAL(gen placuta dento-mucozala)
si..-Sprijin DENTAL

ei...atat timp cat am o tripodare sau quadropodare etc,adica proteza mea cu capse este pe dinti restanti in asa mod rasfirati pe arcada incat sa poata sta ca o masa cu trei sau patru picioare,nu am nevoie sa ma gandesc la succiune si adeziune,pentru ca vorbesc de un sprijin DENTAL.CAND numarul dintilor restanti si pozitia lor pe o arcada este NESATISFACATOARE,atunci ma gandesc la INFUNDARE sau REZILIENTA si atunci ma gandesc la ce poate oferii ca ajutor campul protetic,deci deja vorbesc despre un sprijin DENTO-MUCOZAL....AICI cred ca apare confuzia....
.
Vechi 16-10-16, 13:50   #38
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Buna ziua,
Va rog frumos puteti sa imi spuneti de unde achizitionati setul de capsa? Am cautat peste tot dar poate nu stiu ce anume sa caut.
Multumesc
Sabrina11103 este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., acrilat, afara, ajutor, amprenta, baza protezei, bucur, buna, camp, capse, distal, gasesc, limita, linguri, loc, lucruri, model, nivelul, pacient, parte, patru, plan, poze, prag, preparatiei, prima, probleme, solicita, tehnicienii, us

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (22:50) timp.

Alegeti schema de culori preferata: