Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

ce sisteme speciale folositi?

discutie din eugenol.ro : ...la proteza scheletata si cat de multumiti sunteti de ele?...

Reveniti   eugenol.ro > Zona comuna Medic Dentist si Tehnician Dentar > Specialitati: medic dentist & tehnician > Sist. speciale
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree17Multumiri
  • 1 Scris de ncrstus
  • 1 Scris de SOARE ADRIAN
  • 4 Scris de nickelblack
  • 1 Scris de ncrstus
  • 3 Scris de nickelblack
  • 2 Scris de nickelblack
  • 3 Scris de razvan g
  • 1 Scris de weber maria claudia
  • 1 Scris de Dragos Dinulescu

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 24-11-10, 02:14   #1
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default ce sisteme speciale folositi?

...la proteza scheletata si cat de multumiti sunteti de ele?
bolodoctoru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-12-10, 21:38   #2
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

1.Capse si culise de la Bredent. Calitatea e ok. Pretul...ca la masinile germane! Adica prea mare, raportat la ce ofera.

2.Magneti de la Magfit/Aichi.De magneti CHIAR nu sunt multumit, pentru ca sunt excesiv de scumpi. Nefiresc, si nejustificat de scumpi! Oricat de buni ar fi calitativ, tot nu se justifica pretul de 60-100 euro/bucata!

Sunt convins ca in China exista marfa la fel de buna, si la un pret de 10-20 ori mai mic. O sa caut.
Vechi 26-12-10, 22:08   #3
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

mie mi s-a parut o intrebare mult prea generala... Sunt mii de sisteme de la o gramada de producatori. Nu mai conteaza decat indicatiile si bugetul pacientului. Si bineinteles dotarea.
SOARE ADRIAN a multumit.
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-12-10, 01:36   #4
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

intrebarea ar fi mai mult pentru medici, m-ar interesa cum se comporta in timp sistemele speciale...
.
Vechi 31-12-10, 01:43   #5
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de bolodoctoru View Post
intrebarea ar fi mai mult pentru medici, m-ar interesa cum se comporta in timp sistemele speciale...
Dpdv al durabilitatii, se comporta mai bine decat orice suport dento-parodontal! Deci, stai linistit, ca "tzine"!
Vechi 10-01-11, 22:57   #6
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dragos Dinulescu View Post
1.Capse si culise de la Bredent. Calitatea e ok. Pretul...ca la masinile germane! Adica prea mare, raportat la ce ofera.

2.Magneti de la Magfit/Aichi.De magneti CHIAR nu sunt multumit, pentru ca sunt excesiv de scumpi. Nefiresc, si nejustificat de scumpi! Oricat de buni ar fi calitativ, tot nu se justifica pretul de 60-100 euro/bucata!

Sunt convins ca in China exista marfa la fel de buna, si la un pret de 10-20 ori mai mic. O sa caut.
magnetii pe care i-ai pomenit stiai ca sunt fabricati la toyota?
ncrstus a multumit.
SOARE ADRIAN este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-01-11, 23:01   #7
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de bolodoctoru View Post
prea multe nu vei afla de la medici pentru ca nici ei nu stiu, pentru ca pacientii in proportie de 98 % nu se mai prezinta la controale... monitorizeaza cazurile din familie si ale apropiatilor...
.
Vechi 20-02-11, 00:13   #8
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Tot ce reprezinta teflon -in cazul capselor si culiselor e perisabil si cu viata limitata.Schimbarea tefloanelor,dupa cateva luni, cel mult un an, se poate realiza bine(rar), alteori tefloanele nu se mai adapteaza exact in lacasuri, proteza nu se mai aseaza ca inainte,apare modificare de ocluzie. Reechilibrari, rebazari, nervi . Sa nu mai vorbim de cazul in care tr data jos si partea fixa si refacut totul. Calitativ si cronologic nu se compara cu protezele telescopate si nici cu cele cu crosete turnate.
nickelblack este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-02-11, 00:28   #9
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nickelblack View Post
Tot ce reprezinta teflon -in cazul capselor si culiselor e perisabil si cu viata limitata.Schimbarea tefloanelor,dupa cateva luni, cel mult un an, se poate realiza bine(rar), alteori tefloanele nu se mai adapteaza exact in lacasuri, proteza nu se mai aseaza ca inainte,apare modificare de ocluzie. Reechilibrari, rebazari, nervi . Sa nu mai vorbim de cazul in care tr data jos si partea fixa si refacut totul. Calitativ si cronologic nu se compara cu protezele telescopate si nici cu cele cu crosete turnate.
din ce spui tu aici, trag concluzia ca sistemul de mentinere este folosit in mod eronat ca sistem activ... sub 2-3 ani NU ai voie sa schimbi tefloanele.
.
Vechi 20-02-11, 02:16   #10
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

garantia minima la garnituri: 6 luni
.
Vechi 20-02-11, 22:13   #11
Avansat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

cei de la bredent spun ca ar fi bine sa fie schimbate la 3 ani. asta daca nu devin mijloace active din nush ce motiv (realizare si concepere defectuasa a sistemelor active, prierderea frictiunii frezaj_contrafrezaj etc)
.
Vechi 20-02-11, 23:21   #12
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

chiar si asa, in cele mai proaste conditii de proiectare, garnitura saraca rezista mai mult de 6 luni. Cam un an si jumatate. In general producatorii garanteaza 1/3 din durata de viata a produsului in conditii proaste.

Punct ochit cu magnetii japonezi. Eu stiam si de Mitzubishi, dar cred ca toate fabricile din Japonia care au si productie de electronice fac si magnetii nostri. Cica ar fi produs secundar de la fabricarea magnetilor pentru hard disk-urile de mare viteza.

Nickelblack, te contrazic: sistemele cu garnituri au propriile indicatii. Daca sunt respectate, tin suficient de mult timp. Bugetul e si el un factor decisiv. Si din nou, alegerea unui sistem sau a altuia depind atat de mult de particularitatile fiecarui caz in parte incat ar trebui sa scriem tratate intregi.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/sist-speciale/12467-sisteme-speciale-folositi/
Cel mult le putem clasifica dupa preturi si eventual analiza putin: care rezista singure, care au nevoie de elemente ajutatoare, cand poti folosi fara riscuri unele mai putin rezistente dar mai elegante...
SOARE ADRIAN a multumit.
.
Vechi 06-03-11, 22:52   #13
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de SOARE ADRIAN View Post
din ce spui tu aici, trag concluzia ca sistemul de mentinere este folosit in mod eronat ca sistem activ... sub 2-3 ani NU ai voie sa schimbi tefloanele.

Nu il folosesc eronat pt ca nu il mai folosesc deloc …cam de vreo 8-9 ani. Asta dupa multi ani de protezare cu aceste sisteme, gasindu-le la un momentdat nesatisfacatoare. Principalul dezavantaj-proteza scheletata “moare” odata cu partea fixa. Dupa ceva cursuri la Cendres & Metaux, m&k in colab cu Servo-Dental ,Vigano, Rhein, Bego si Bredent( asta in epoca de aur a sistemelor speciale) nu as mai numi sisteme active si pasive ci doar implicate in mentinerea sau stabilitatea protezelor.
Am lucrat in locuri unde schimbarea tefloanelor la sistemele ce foloseau asa ceva, se facea cam la un an , ca o garantie-chestiune legata atat de managementul praxisului dar si pe baza OBSERVATIILOR CLINICE asupra unor pacienti ce se prezentau mai mult de 98% la controale regulate.
Daca as fi obligat sa lucrez din nou cu sisteme speciale, as merge pe cele fricative, activabile din metal si care nu implica tefloanele.
Adrian, cateva comentarii referitoare la cele ce ai scris:
- daca pacientii nu se mai prezinta la controale, de unde stii ca sub 2-3 ani nu trebuie schimbate tefloanele?pe de alta parte nu poti generaliza ceva doar pe baza cazurilor din familie si ale apropiatilor
-bredentul nu reprezinta buricul pamantului in materie de sisteme speciale
-cat de bine se realizeaza frezajul? tolerante? frictiune ? masuratori?
-cred ca OBSERVATIILE CLINICE ar trebui sa stea cu preponderenta la baza folosirii unui sistem si mai putin declaratiile unui producator sau altul
-la elaborarea planului protetic se tine cont f putin sau deloc de evolutia in timp a campului protetic
In Germania care as zice eu e liderul mondial in productia de sisteme speciale, pacientii de pe listele caselor de sanatate precum si cei privati sunt orientati spre alte metode de protezare. Ar fi interesant de observat cat sunt de “apreciate” sistemele speciale la ora actuala, in clinicile universitare din aceasta tara. Deasemeni ponderea cu care apar in prezent in publicatiile periodice de specialitate.
Cristi_N
Ai punctat bine unele lucruri . Te-as intreba totusi ce fel de riscuri daca pacientii in 98% nu se mai prezinta la controale?
Ca o perere personala-in Romania lipsa observatiilor clinice indelungate si a unor statistici orientative face cale sisteme speciale sa se mentina in topul recomandarilor pt proteze scheletate.

Modificat ultima data de eugenol man; 08-03-11 la 18:16. Motivul: corectat citatul (nu mai mincati din codul citatului :)
.
Vechi 06-03-11, 23:05   #14
D&D
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

ce alta metoda de rezolvare vezi la aceste cazuri ?, ce tip de mentinere, sistemele turnate?...
D&D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-03-11, 23:23   #15
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Un raspuns pt razvan g, dintr-un topic mai vechi, dar care are legatura si cu acest subiect.
Cei de la Servo-Dental inca de acum 10 ani comercializau cateva sisteme speciale aplicabile si telescoapelor si anume: Tele-Grip, activabil, cu surub, Tele-Fit, si SD TeleClick, ce poate fi folosit si in cazul barilor. Idea Tele-Fit a fost preluata si de Bredent si prezentata apoi ca FGP.

razvan g si D&D au multumit.
.
Vechi 07-03-11, 09:04   #16
D&D
Initiat
Tehnician Dentar
Fara status.

.

nickelblack, multumesc pentru aceste informatii, am aruncat o privire peste site-urile lor si sunt impresionat. Exista la noi in tara reprezentanti de la firmele mai sus mentionate sau trebuie luat a legatura la ei "acasa"?
D&D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-03-11, 17:57   #17
Ucenic
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Nu stiu sa fie si in Romania.
.
Vechi 11-03-11, 22:08   #18
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

pt D&D.Incearca,daca ai posibilitatea sa comanzi prin intermediul firmelor de desfacere mari gen DT shop.Intra pe site-ul lor si ai sa gasesti un formular de inscriere pe baza caruia poti cere un catalog de produse,s-ar putea sa ai noroc si sa gasesti ceea ce vrei.Daca il mai gasesc,am sa-ti trimit maine ,pe privat si un nr de telefon pe care mi l-au cei de la DT shop in caz ca vreau sa comand telefonic.Ln ceea ce priveste topicul,este unul foarte vast si frumos in acelasi timp dar,din pacate pe plaiurile mioritice suntem nevoiti sa ne limitam la buget.Nickelblack are dreptate dar atita timp cat pacientul roman nu-si poate permite(ma refer in general),asta e,ne limitam la sistemele cu teflon care,dupa pererea mea sunt orice dar numai de precizie nu sunt.
razvan g este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-03-11, 21:26   #19
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de SOARE ADRIAN View Post
2-3 ani? Adriene! Poate ca pacientii tai nu-si scot proteza decat de cateva ori pe luna, ca altfel...Teflonul se uzeaza, iar daca pacientul isi scoate proteza macar 1 data pe zi (cam putin, nu-i asa?) atunci sa zicem ca trebuiesc schimbate tefloanele la 1 an jumate...Dar sa tina mai mult... Nope!
Vechi 22-03-11, 22:42   #20
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Magneti

Ma bag si eu cu o intrebare aici, am un pacient cu o edentatie subtotala mandibulara ( dinti restanti 34 si 33 ), si unde m-am gandit sa folosesc 2 magneti pentru retentia protezei.

Ce parere aveti?

Nu este o problema ca cei doi dinti sunt vecini ( din punct de vedere al magnetilor )?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-03-11, 02:54   #21
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dragos Dinulescu View Post
2-3 ani? Adriene! Poate ca pacientii tai nu-si scot proteza decat de cateva ori pe luna, ca altfel...Teflonul se uzeaza, iar daca pacientul isi scoate proteza macar 1 data pe zi (cam putin, nu-i asa?) atunci sa zicem ca trebuiesc schimbate tefloanele la 1 an jumate...Dar sa tina mai mult... Nope!
cateva ori pe luna???! am pacienta care a primit indicatia de la doamna doctor o data la 6 luni!!! atunci cum sa nu tina pe viata? aaa...ai facut, din greseala, cancer?...soarta...sau prea multe euri in alimentatie!
.
Vechi 23-03-11, 10:57   #22
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

33 si 34 au mobilitate?
pt ca mentinerea suplimentara cu ajutorul magnetilor este destul de slaba plus ca in timp dispare cu desavarsire
daca nu au mobilitate poate ar fi mai bine o capsa sau poate o telescopata chiar daca distributia nu este ideala
pe mine protezele pe magneti nu m-au convins am facut-o cateva dar nu pot spune ca am fost foarte multumita, prin comparatie capsele mi s-au parut mai ok
weber maria claudia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-03-11, 17:25   #23
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default fix

dintii nu au mobilitate, m-am gandit la magneti deoarece eu nu sunt prea incantat de experienta cu capsele
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-03-11, 23:52   #24
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Citat:
Publicat initial de weber maria claudia View Post
pt ca mentinerea suplimentara cu ajutorul magnetilor este destul de slaba plus ca in timp dispare cu desavarsire
dispare... de ce?

presupun ca nu efectul de magnet e cel care dispare.
Vechi 23-03-11, 23:58   #25
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ba da, se demagnetizeaza in timp.il poti schimba dar alti bani alta distractie
de ce se demagnetizeaza, buna intrebare, posibil datorita acumularii de placa pe supraf. lor
--------------------------
--------------------------
in fine asta e experienta mea cu magnetii,capsele mi s-au parut mai bune cu conditia sa fixezi matricea din baza protezei in cab
nico a multumit.
weber maria claudia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-03-11, 23:09   #26
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Dr. Pantel Marton View Post
Ma bag si eu cu o intrebare aici, am un pacient cu o edentatie subtotala mandibulara ( dinti restanti 34 si 33 ), si unde m-am gandit sa folosesc 2 magneti pentru retentia protezei.

Ce parere aveti?

Nu este o problema ca cei doi dinti sunt vecini ( din punct de vedere al magnetilor )?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Poti sa incerci, DAR... Ideal e sa ai macar 2 dinti, in cadrane diferite. Asa, unul langa altul...
Oricum, te sfatuiesc sa folosesti sistemul cu keeper standard, pe care sa-l cimentezi tu. Si dupa ce ai facut proteza, las-o cateva zile fara magneti, sa se obisnuiasca pacientul cu ea, sa ai timp s-o retusezi, si sa se infunde. Abia apoi fixeaza magnetul in baza protezei!
Daca ai nelamuriri, suna-ma!
Dr. Pantel Marton a multumit.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., ata, baza protezei, bredent, bucata, buna, calitatea, capse, caut, china, conteaza, culise, euro, exista, folosi, folositi, generala, gramada, intrebare, magneti, marfa, mie, ofera, pro, proteza, proteza scheletata, raportat, scheletata, sisteme

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (10:55) timp.

Alegeti schema de culori preferata: