Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Ma gandesc serios sa ma las. Depresia bate la usa.

discutie din eugenol.ro : Nu am putut scoate un 4.8. Nu am putut. Facuta separatie (cat de completa era...Dumnezeu stie), tras de ele ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Loc de dat cu capul
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 11-07-19, 00:52   #1
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Default Ma gandesc serios sa ma las. Depresia bate la usa.

Nu am putut scoate un 4.8. Nu am putut. Facuta separatie (cat de completa era...Dumnezeu stie), tras de ele (radacini), coroana era pe jumate...Rx arata incurajator: fara raport cu canalul mandibular, radacini relativ drepte..etc. Si nu am putut. Am reusit o usoara mobilitate a radacinii meziale si..atat. Pacienta a fost rezolvata (colega, care a tras si ea cat a putut, cu acelasi rezultat, a chemat un alt coleg), dar eu....eu ce ma fac? E a doua oara cand patesc. Macar daca trecuta am reusit sa scot meziala....acu' nici macar atat. Sunt praf.....Ca sa nu mai spun ca pana s-a terminat sutura, mie imi curgeau lacrimile de crocodil, incontrolabil....Nu cred ca a obsevat cineva ca am fugit in vestiar....Dar, incompetenta ramane. Am plecat cu ea acasa. Invat pentru rezi sa fac specializare pe chirurgie....cel putin asta imi doream....Ce ma fac eu acu'? Ce chirurg as putea fi eu cand nu reusesc sa scot un ~~~~~ de 4.8. Ce mai....sunt in prag de depresie. M-am saturat. M-as apuca de gatit, dar nici acolo nu-s buna.
roxxxycrist este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-07-19, 06:40   #2
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Daca crezi ca te ajuta cu ceva, incearca Link [Necesita inregistrare pentru acces.], fa-ti cont gratuit de pacient si ai acces la evaluarea initiala si 4 module de psiho-educatie. Daca la evaluarea initiala iti apar simptome de depresie, discutam in privat.
Valabil pentru oricare dintre colegi...
Pentru probleme de anxietate: Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Vechi 11-07-19, 07:57   #3
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
Daca crezi ca te ajuta cu ceva, incearca Link [Necesita inregistrare pentru acces.], fa-ti cont gratuit de pacient si ai acces la evaluarea initiala si 4 module de psiho-educatie. Daca la evaluarea initiala iti apar simptome de depresie, discutam in privat.
Valabil pentru oricare dintre colegi...
Pentru probleme de anxietate: Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Am fost "evaluata" de catre medic psihiatru (prieten de familie) si nu o data. Acuma...ce sa zic, i-am solicitat asta mai mult de curiozitate. Nu m,am.gandit ieri ca as fi depresiva, sincera sa fiu. Nu-s obisnuita cu esecurile, asta e adevarat. Concluzia lui, a fost ca am "Sindrom de stres emotional" dar asta e o pseudo-patologie frecventa la medici. Nici nu ma apropii de un depesiv adevarat. Cuvintele mele cred ca au fost luate ad literam. Era mai mult o figura de stil....Poate ar trebui sa fiu mai precauta in exprimari pe viitor.
.
Vechi 12-07-19, 07:01   #4
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Nu te costa nimic sa-ti faci o evaluare initiala doar daca nu vrei sa afli...
Colaborarea cu un psihiatru nu este exclusa, chiar daca, uneori, psihiatrii desconsidera psihologii (unii dintre ei).
De ce ne este teama de depresie sau anxietate si ne este frica sa recunoastem ca avem asa ceva? Tot noi suntem dar in alta ipostaza putin mai nefunctionala.
M-ai facut sa-mi amintesc de fosta mea sefa din stagiatura, Dr. Ghitescu Iulia, care spunea: "De ce oamnii se tem de un diagnostic psihiatric? (se referea la psihoze) Creierul nu-i tot un organ al nostru ca toate celelalte? Ce, el n-are voie sa fie bolnav?"
Vechi 12-07-19, 09:03   #5
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

roxxy, imi aduc aminte de sfatul tatalui meu care m-a socat.

Povestea e asa:

Intr-o buna zi, eu cu fratele meu am plecat de acasa si am facut masina zob, efectiv am facut tumbe cu ea pe si pe langa asfalt, dar am scapat doar cu rani moderate, nimic care sa necesite spitalizare.

Cand am ajuns acasa, noi bine ciufuliti pe fiecare zona a corpului si masina absolut tunata, tatal meu intai se asigura ca suntem destul de ok, apoi se adreseaza soferului - fratele meu :

" Uite cheile de la cealalta masina, hai sa facem o plimbare, dar tu conduci!"

Dupa un timp, ne-a explicat : " Daca nu conduceai imediat, daca lasai sa treaca saptamani fara sa pui mana pe volan, cel mai probabil nu mai conduceai niciodata!"

Revenind la noi : esecurile fac parte din meseria asta, si din pacate nu ne pregateste nimeni dpdv psihologic nici in facultate ( ar trebui in primul rand asta sa se faca la catedra de psiho, dupa parerea mea), nici dupa sa le facem fata.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/loc-capul/20756-gandesc-serios-las-depresia-bate-usa/

Trage aer in piept, a fost un dinte cu problema ( nici colega nu a reusit, nu?), nu e deloc un """""""" de 48 ( nu subestima niciodata dificultatea unei interventii), insa chirurgia nu se oprete aici. Sunt chirurgi (mari) care pierd vieti pe masa de operatie. Ar trebui sa se opreasca? Nicidecum. Doar trebuie sa ne acceptam ca suntem oameni, nu dumnezei, si ca la un moment dat, unele lucruri ne depasesc. Nici o problema! Apelam la colegi de incredere, carora le trimitem pacientul.

Hai, capul sus , pune mana pe cleste cu prima ocazie, si succes!
Vechi 12-07-19, 12:37   #6
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
Nu te costa nimic sa-ti faci o evaluare initiala doar daca nu vrei sa afli...
Colaborarea cu un psihiatru nu este exclusa, chiar daca, uneori, psihiatrii desconsidera psihologii (unii dintre ei).
De ce ne este teama de depresie sau anxietate si ne este frica sa recunoastem ca avem asa ceva? Tot noi suntem dar in alta ipostaza putin mai nefunctionala.
M-ai facut sa-mi amintesc de fosta mea sefa din stagiatura, Dr. Ghitescu Iulia, care spunea: "De ce oamnii se tem de un diagnostic psihiatric? (se referea la psihoze) Creierul nu-i tot un organ al nostru ca toate celelalte? Ce, el n-are voie sa fie bolnav?"
Nu ma tem deloc. Nu am prejudecati de acest fel. Nu imi e rusine sa apelez. Dar,intr-adevar, nu am incredere in psihologi. De ce ii vad ca niste sarlatani, nu stiu. Poate fiindca am convingerea ca de cele mai multe ori afectiunile psihiatrice au ca si cauze dezechilibre chimice care se pot trata doar medicamentos nu prin:" ...si c-ai simtit? Ce relatie ai cu mama/tata/pisica?"

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
roxxy, imi aduc aminte de sfatul tatalui meu care m-a socat.

Povestea e asa:

Intr-o buna zi, eu cu fratele meu am plecat de acasa si am facut masina zob, efectiv am facut tumbe cu ea pe si pe langa asfalt, dar am scapat doar cu rani moderate, nimic care sa necesite spitalizare.

Cand am ajuns acasa, noi bine ciufuliti pe fiecare zona a corpului si masina absolut tunata, tatal meu intai se asigura ca suntem destul de ok, apoi se adreseaza soferului - fratele meu :

" Uite cheile de la cealalta masina, hai sa facem o plimbare, dar tu conduci!"

Dupa un timp, ne-a explicat : " Daca nu conduceai imediat, daca lasai sa treaca saptamani fara sa pui mana pe volan, cel mai probabil nu mai conduceai niciodata!"

Revenind la noi : esecurile fac parte din meseria asta, si din pacate nu ne pregateste nimeni dpdv psihologic nici in facultate ( ar trebui in primul rand asta sa se faca la catedra de psiho, dupa parerea mea), nici dupa sa le facem fata.

Trage aer in piept, a fost un dinte cu problema ( nici colega nu a reusit, nu?), nu e deloc un """""""" de 48 ( nu subestima niciodata dificultatea unei interventii), insa chirurgia nu se oprete aici. Sunt chirurgi (mari) care pierd vieti pe masa de operatie. Ar trebui sa se opreasca? Nicidecum. Doar trebuie sa ne acceptam ca suntem oameni, nu dumnezei, si ca la un moment dat, unele lucruri ne depasesc. Nici o problema! Apelam la colegi de incredere, carora le trimitem pacientul.

Hai, capul sus , pune mana pe cleste cu prima ocazie, si succes!
Nu stii ce a insemna mesajul tau pentru mine. Nu stii si nici eu nu pot sa exprim. Nu pot decat sa-ti multumesc. MULTUMESC!
.
Vechi 13-07-19, 05:46   #7
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Citat:
Publicat initial de roxxxycrist View Post
Dar,intr-adevar, nu am incredere in psihologi. De ce ii vad ca niste sarlatani, nu stiu. Poate fiindca am convingerea ca de cele mai multe ori afectiunile psihiatrice au ca si cauze dezechilibre chimice
Ai pus punctul pe "i"! Tu trebuie sa-ti dai singura raspunsul.
Nu ne referim la afectiuni psihiatrice care au la baza si dezechilibre chimice si se trateaza medicamentos, ci la afectiuni psihologice care desi au si dezechilibre chimice nu se trateaza si medicamentos decat rar.
Relatiile cu parintii au importanta pentru istoricul de viata al pacientului pentru ca "traumele" din copilarie au o mare influenta asupra dezvoltarii ulterioare a adultului si explica foarte bine "problema" prezenta. Dar, aici, vorbim de psihoterapiile dinamice (psihanaliza si analitica) care se adreseaza si inconstientului.
Iti doresc numai realizari in profesie si puterea de a intelege diferentele psihiatre-psihologie si modul diferit de tratament!
Augustin ti-a dat un exemplu foarte bun de pus in practica: pune mana pe cleste si continua sa faci extractii! Un esec nu insemna o infrangere si nici pierderea "razboiului"! Avem doar de invatat din greseli sau esecuri. Nu exista alta metoda de invatare in viata. Simplificat se poate spune cam asa: incercare-esec-invatare si cautarea solutiilor alternative-planificarea actiunii viitoare-reincercare-compararea rezultatelor-concluzionare si reinvatare. Doar schematic...
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
las, mobilitate, rezolva, serios, terminat

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (23:46) timp.

Alegeti schema de culori preferata: