Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

37 inclus profund, incercare de redresare ortodontica

discutie din eugenol.ro : Pacient in varsta de 20 de ani se prezinta in cabinet in 2017 cu aceasta radiografie : Link [ ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Specialitatilor Stomatologice > Forum specialitati > Chirurgie
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree2Multumiri
  • 2 Scris de augustin

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 18-01-19, 22:04   #1
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Default 37 inclus profund, incercare de redresare ortodontica

Pacient in varsta de 20 de ani se prezinta in cabinet in 2017 cu aceasta radiografie :

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

A fost clar de la bun inceput ca e un caz - provocare din multe puncte de vedere, insa partea buna e ca pacientul si mama lui au fost cooperanti, demonstrand un IQ dentar peste medie.

Dupa ce am analizat mai multe optiuni de tratament, am decis impreuna cu ortodontul sa incercam redresarea ortodontica a dintelui 37 si extractia molarilor de minte .

Dupa analiza CT-ului, am apreciat ca fiind semnificativ riscul de fractura mandibulara in cursul odontectomiilor si am exclus categoric extractia simultana a 37 si 38. Am decis ca daca vor trebui extrasi amandoi in final, sa ii extragem in etape diferite. Vom vedea!
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/chirurgie/20709-37-inclus-profund-incercare-redresare-ortodontica/

Primul abordat a fost 48, in 2017, si apoi s-au aplicat aparatele ortodontice, despre care nu pot da eu prea multe detalii.

Dupa care, pacientul a plecat in croaziera muuuulte luni, dar l-am mai prins in zona la inceput de 2019, si fiind putin neatent dupa sarbatori, i-am extras 38 si i-am instalat si "macaraua".

Ambele interventii chirurgicale au fost efectuate cu grija sa evitam o posibila fractura de mandibula.

Nu asteptati prea curand rezultatul final, ca zice ca pleaca iarasi.

Totusi, promit sa va tin la curent.
radualionte si Piulitzul au multumit.
Vechi 19-01-19, 07:14   #2
Ucenic timid
MD Ortodont
Fara status.

.

Keeping the forum alive? Worth a try. Succes!

Felicitari, intrebari si sugestii:
Nice job cu motivarea pacientului, nice crane! As fi curios cum se transmite forta de la macara la dinte (nu "deduc" niciun atasament cu forta elastica). Daca exista, plaja lui de activare e totusi mica, o varianta de "spring" fixata pe "macara" sau alt pe sprijin ar fi fost mai eficienta. Sper sa reusiti sa taraiti apexul/rile alea pe corticala bazilara, altfel il redresati sub ram:P.
Poate nu ar fi fost rau sa renuntati la 8-arii superiori inainte de orto, daca 7-arii isi corecteaza axele isi cam imping radacinile in 8, si "something is gotta give".

Cand urez "succes in tratament" nu o zic deloc pe ton ironic, desi suna a Gica-contra post-ul meu. Astept cu interes detalii despre evolutie.

#parereamea
Vechi 19-01-19, 10:21   #3
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Salut!

Nu am simtit nici o ironie, dimpotriva! Are logica tot ce ai scris si o sa ne ajute! Multumesc!

Nu ma pricep prea mult la orto, eu m-am distrat doar chirurgical. Iar molarii superiori ii vanez de mult, doar ca nu am reusit niciodata sa gasim un interval oportun pentru pacient. Sper sa revin curand cu o radiografie fara ei, daca nu pleaca iar pe mare.

Vorba lui, o sa poarte aparat 10 ani.

CU 37 nu suntem convinsi ca il vom putea redresa in pozitie functionala, lucru explicat si inteles clar de pacient; daca insa il aducem undeva unde sa fie extractia mai putin riscanta / traumatizanta, tot o consideram o realizare.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
analiza, caz, pacientul, radiografie, tratament

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (23:30) timp.

Alegeti schema de culori preferata: