Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Dotare cabinet

discutie din eugenol.ro : Buna ziua! Doresc sa deschid un cabinet nou si sa achizitionez 2 unituri dentare, un autoclav, 2 compresoare si ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Recenziilor > Recenzii eugenol > Aparatura stomatologica
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 28-02-19, 14:28   #1
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Default Dotare cabinet

Buna ziua!

Doresc sa deschid un cabinet nou si sa achizitionez 2 unituri dentare, un autoclav, 2 compresoare si o pompa vacuum. Cu bugetul as dori sa ma incadrez undeva pana in 28.000€. Ma intereseaza fiabilitatea si dotarea scaunelor. O varianta de unit probabil va fi de la Chirana (mai scumpa), dar cealalta nu stiu ce sa fie sa ma pot incadra. Am nevoie de sugestii si pareri legate de subiect.

Va multumesc!
sisi87 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-03-19, 23:14   #2
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

1. de ce doua compresoare?
2. vrei noi sau second hand?
3. in bugetul asta intra ce ai enumerat sau tot ce e necesar si pe langa astea ?(instrumentar, minim de materiale, etc?)
4. Chiar ai nevoie sa instalezi din start doua unituri? Poate iei doar unul mai de calitate pentru inceput si al doilea sa vina peste cateva luni / ani, cand se va justifica prezenta lui cu adevarat? Intreb doar, poate chiar sunt necesare doua unituri de la inceput........
Vechi 04-03-19, 19:51   #3
La primele mesaje
Societate comerciala
Fara status.

.

Îți pot sugera firma Ritter concept. Suntem producători și putem oferi unități stomatologice, compresoare, autoenclave. Calitatea este germana iar locația este 88400 Biberach. Cel mai bine in bugetul tau s-ar potrivi unitatea R400. Vine cu micromotor Sycotec ( de asemenea motor f bun, fabricat la 30 de km de fabrica , știu lume și acolo. Dacă ești interesat dă-mi un mesaj
Camilsoft este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-03-19, 22:02   #4
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
1. de ce doua compresoare?
2. vrei noi sau second hand?
3. in bugetul asta intra ce ai enumerat sau tot ce e necesar si pe langa astea ?(instrumentar, minim de materiale, etc?)
4. Chiar ai nevoie sa instalezi din start doua unituri? Poate iei doar unul mai de calitate pentru inceput si al doilea sa vina peste cateva luni / ani, cand se va justifica prezenta lui cu adevarat? Intreb doar, poate chiar sunt necesare doua unituri de la inceput........
1. Asa mi-a sugerat tipul care imi face service-ul, fiecare scaun cu propriul compresor.
2. As dori sa fie noi.
3. N-ar fi rau daca ar intra si restul, dar hai sa zicem doar ce am enumerat.
4. Ma gandesc sa inchiriez celalalt scaun, in ideea ca as avea pe cineva care doreste.
.
Vechi 05-03-19, 13:57   #5
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

4. Nu mai bine intai gasesti pe cine va vrea sa inchirieze si cumperi abia dupa aceea unitul? Zic sa nu il iei si sa te uiti la el timp de cateva luni, in care sa fii blocata financiar din cauza investitiei facute..... Principiul achizitiei dictata de necesitate, nu invers.
Vechi 05-03-19, 14:05   #6
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Daca esti in amenajari, as face toata instalatia si pentru al doilea unit, dar as cumpara numai unul.

La fel, as face instalatia si pentru al doilea compresor ( e foarte bine sa il ai, de back-up, dar nu e nevoie de el de la inceput), insa nu l-as cumpara acum.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/aparatura-stomatologica/20722-dotare-cabinet/

Crede-ma, daca iti propui un buget de 28.000, iti vei da seama ca ajungi la 40-50.

Incearca sa etapizezi cheltuielile, ca oricum vor fi multe multe neprevazute.

Fa acum tot ce tine de santier, amenajari, pregateste tot ce tine de instalatii, in asa fel incat atunci cand mai aduci inca ceva sa trebuiasca doar conectat la instalatiile electrica / sanitara deja pregatite.

Ideea cu un compresor pentru fiecare scaun cred ca a plecat de la gandul de a nu ramane fara ambele scaune simultan daca moare compresorul. Insa, daca ai doua compresoare legate in paralel, nu ramai niciodata fara nici un scaun din cauza compresorului. Asa ca, daca iei unul bun, sigur nu face probleme un an sa zicem, iar peste un an il adaugi pe al doilea ( asta poate fi unul ieftinel, de avarie, care sa functioneze sa zicem cateva zile la noevoie pana se remediaza eventuale probleme la cel principal) . exact aceeasi logica se aplica si la pompa de vacuum. Fa instalatie pentru doua pompe, cu valve de sens. In timp o sa ai bani sa o iei si pe a doua, dar fa-i de acum instalatia ca nu costa mai nimic in plus daca tot ai mesterii acolo.
Vechi 05-03-19, 14:07   #7
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Asa, indiferent de la cine cumperi, cauta sa afli parerea altora despre service-ul pe care il ofera ( cat de rapizi sunt, daca au de obicei piese uzuale pe stoc, costuri eventual, etc.).
Vechi 05-03-19, 15:21   #8
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Teoretic este deja doritor pt chirie. Altfel nici eu nu ma gandesc sa investesc in al doilea scaun sa-mi stea acolo banii care i-as putea folosi la altceva
Legat de compresor si pompa, am luat in calcul si varianta propusa de dvs., dar am zis sa vad cu ce aparatura ma pot incadra in cei 28k.
Multumesc pt feedback, augustin!
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
compresoare, dori, incadrez, nou, vacuum

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (21:40) timp.

Alegeti schema de culori preferata: