Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

De la un contact prematur la reabilitare orala completa

discutie din eugenol.ro : Va prezint un caz la care am muncit 10 ani. Deci, povestea incepe in 2009, cand eram tanar si ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Cazuri dificile
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree31Multumiri
  • 2 Scris de augustin
  • 2 Scris de augustin
  • 4 Scris de augustin
  • 2 Scris de augustin
  • 2 Scris de augustin
  • 1 Scris de augustin
  • 2 Scris de augustin
  • 2 Scris de augustin
  • 2 Scris de augustin
  • 9 Scris de augustin
  • 1 Scris de uscat stefan
  • 1 Scris de anechita
  • 1 Scris de irochyka

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 20-02-19, 19:38   #1
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+4 (+4/-0)     
Default De la un contact prematur la reabilitare orala completa

Afisati Primii 3 Premiati  
Va prezint un caz la care am muncit 10 ani.

Deci, povestea incepe in 2009, cand eram tanar si nelinistit, si plin de entuziasmul eugenolului de la acea vreme.

Se prezinta o pacienta in varsta de 24 de ani atunci, cu o problema simpla pentru mine de atunci (nu mai e acum) : prezenta multe obturatii dezlipite. Am fost superficial, am considerat ca medicul precedent nu a stiut sa faca adeziune ca mine ( posibil sa fi fost partial adevarat), si am trecut rapid la refacerea multor obturatii vestibulare pierdute total sau partial, am obtinut un rezultat estetic foarte bun pentru toata lumea, si am fost fericit ca am facut o tanara fericita. Am considerat ca era totul o rutina, si nu am fotografiat nimic ( nici nu stiu daca aveam cu ce atunci). Era epoca de glorie a eugenolului, eram printre putinii cu diga, stratificare, adeziune si celelalte principii larg cunoscute acum.

Buuuuun, in 2010, aproximativ la un distanta, se intoarce ca incepea sa se repete povestea, si am inceput sa pozez si, cu rusine spun acum, abia vazand propriul dezastru am inceput sa si gandesc cazul acesta.

Deci, asa aratau obturatiile MELE in 2010 la doar un an vechime:

Link [Necesita inregistrare pentru acces.] Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Si cum prostia se plateste, le-am refacut toate gratuit , si i-am spus pacientei ( super pacienta, inteligenta si super cooperanta) exact ce credeam: ca banuiesc o problema ocluzala care a provocat leziunile initiale si esecul repetat al obturatiilor.

Reluand discutia ( ce trebuia sa fac de la inceput de fapt), am intrebat-o de parafunctii, si nu era constienta de nimic, insa intreband-o direct daca problemele au inceput sa apara cumva dupa cimentarea coroanei de pe 46, mi-a spus : "Da, la cateva luni-1 an, iar coroana a fost inalta la inceput, dar chiar m-am obinuit cu ea."

Abia in 2010 mi-au atras atentia cu adevarat fatetele de abraziune si uzura majora, in special a zonei molare. Imi e greu sa cred ca nu erau si in 2009, si nu pot concluziona decat ca am facut atunci un consult superficial. Cu invatamintele de rigoare.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.] Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Deci, in 2010 ii spun pacientei ca situatia e mult mai complexa, ca probabil si noul set de obturatii vor ceda si ca va fi nevoie sa facem ceva in legatura cu parafunctiile care isi arata efectele.

Doar ca a fost atat de incatata ca din nou zambea frumos, ca a zis sa mai stea.

A revenit insa in 2011, am mai refacut ce mai zburase ( cam tot de fapt, a treia oara), si am luat modele:

Link [Necesita inregistrare pentru acces.] Link [Necesita inregistrare pentru acces.] ,

am deprogramat cum stiam atunci (Lucia jig) si am montat pe o relatie centrica ( asa credeam ca e bine atunci), si constatatam ca SINGURUL punct de contact in RC era 16-46, de acolo mandibula trebuind sa "fuga" pentru IM:

Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/cazuri-dificile/20720-contact-prematur-reabilitare-orala-completa/

Ii arat modelele in articulator, ii arat cum a fost inalta coroana si cum articulatia a ajutat " sa se obisnuiasca", insa ca acest "travaliu" zilnic a lasat si lasa urme.

Bun, ii explic teoria, ii spun ca ii recomand sa facem o gutiera intr-o prima faza pe ocluzia determinata asa, si sa vedem ce se intampla in cateva luni, insa iarasi ia o pauza.
Tudor G. si liviu2008 au multumit.

Modificat ultima data de augustin; 20-02-19 la 21:19.
augustin este offline   Raspundeti cu citat
Castigator, Subiectul lunii februarie, 2019  
Nominalizat Acest subiect a castigat concursul Subiectul Lunii! - Felicitari!  
Nominalizat   Poate reintra in concurs doar dupa duminicŃ 23, februarie, 2020
.
Vechi 20-02-19, 19:59   #2
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Revine in 2013, evident iarasi am refacut obturatiile ca sa ii redam zambetul ( al patrulea rand de obturatii) , insa de data aceasta intelege ca se tot explica teoria ocluzala si accepta sa facem o gutiera. Aceasta avea pentru mine atat scop diagnostic ( imi verificam si teoria si corectitudinea inregistrarii), dar si terapeutic ( speram sa vad o ameliorare a evolutiei):
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=20720

Gutiera trebuie in primul rand sa fie extrem de stabila pe arcada pe care se aseaza.
Designul gutierei trebuie sa fie cat mai rotunjit, sa nu permita "blocarea" in nici un punct , si sa respecte principiile de baza ale ocluziei.

1. Cat mai multe contacte in RC ( RC=IM, deziderat atunci, discutabil actual)

2. Dezocluzia imediata a zonei nelucratoare in lateralitate si a ambelor zone laterale in propulsie :

Am obtinut o gutiera extram de groasa in zona frontala, si foarte subtire pana la perforatie in zona molara, in conformitate cu determinarea ocluzala.

Modificat ultima data de augustin; 20-02-19 la 21:45.
.
Vechi 20-02-19, 21:42   #3
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Din 2013, pacienta a inceput sa poarte constiincios gutiera, fiind constienta / constientizata de dizarmonia ocluzo-articulara.

Si am decis impreuna cu ea sa nu ne repezim prea repede in restaurari majore pana nu verificam cu gutiera toata teoria. Sugeram eu la vremea respectiva 1 an.

Insa, fiind o pacienta tanara, activa, cu problemele specifice varstei ( munca multa, dorinta de afirmare, locuri de munca schimbate), am tot amanat o solutie definitiva, asa ca perioada de "drive test" pe gutiera s-a prelungit pana in 2017, deci 4 ani de purtat gutiera constiincios.

In 2017 aratam asa :

Partea buna e ca obturatiile deja supravietuiau de 4 ani, de unde , inainte de gutiera duceau maxim un an (cu adeziunea mea, ca precedentul avea 2-4 luni de la adeziune pana la esec).

Am putea spune ca aratau chiar bine la 4 ani:

De mentionat faptul ca nu am schimbat nici tehnica , nici vreun material folosit in realizarea obturatiilor fata de ce realizasem in 2009 sau 2010, insa de data asta s-a purtat gutiera constiiincios timp de 4 ani.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=20720

Partea proasta e ca eroziunea , desi intr-un ritm mai scazut, a continuat:

E interesant cum devine parca tot mai evident, pe masura avansarii procesului de abraziune in cadranul 4, ca factorul declansator in tot procesul acesta a fost cel mai probabil coroana de pe 46:

Asadar, la finele anului 2017 facem un plan de tratament restaurativ, ajungand la concluzia ca pentru a echilibra corect ocluzal, avem nevoie de restaurari indirecte pe tot maxilarul, si pe zonele laterale mandibulare. Vom lasa sarbatorile sa treaca, si la inceputul anului 2018 trecem la treaba.

Asadar, un caz la care realizarea planului de tratament a durat ......... 8 ani ?

Modificat ultima data de augustin; 22-02-19 la 18:24.
.
Vechi 22-02-19, 14:06   #4
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Default 2018

La inceputul anului 2018 trecem la realizarea etapei protetice.

Slefuirea s-a realizat ghidat dupa wax-up transpus intra-oral, s-au realizat provizorii dupa el, si apoi s-a trecut la amprentare.

Am incercat sa fiu conservativ, asa incat unele piese protetice sunt greu de denumit . cele mai multe sunt coroane, unele onlay-uri, table-top, iar altele greu de incadrat intr-o categorie

Iar la finalul unei zile de lucru avem amprentele:

Nu am mai fotografiat RIM, devenise epuizant totul pentru pacienta, insa nu a fost nimic special la capitolul acesta.
Doar am inregistrat ce determinasem si verificasem de-a lungul timpului.
Vechi 22-02-19, 18:34   #5
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Default Multumiri tehnicianului!

Tot creditul tehnicianului pentru implicare in acest caz, ca in toate.

Cateva aspecte cu modele de lucru si de control:

Piesele protetice --- Show by TD Razvan Gargalic!

Sunt superbe pe model, dar mai e drum lung pana le vedem pe toate cimentate. Insa sa ne bucuram de priveliste:

Modificat ultima data de augustin; 23-02-19 la 01:01.
.
Vechi 22-02-19, 18:46   #6
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Cimentarea

Cimentarea este etapa cea mai dificila la cazurile acestea.

Pe de o parte pentru ca protocolul adeziv, daca este respectat, presupune multa munca si multa atentie. Iar efortul creste exponential cu numarul de dinti.

Pe de alta parte, se vede atat de aproape rezultatul final, e previzibil frumos, insa stii ca poti sa o dai in bara frumos de tot cu poarta goala, si asta poate fi alt factor de stres.

La pacienta aceasta, in mod particular, foarte mult preparatii au fost (mult) subgingival, dictate de distructiile precedente. Acest lucru a facut dificila izolarea necesara cimentarii.

Din motive ocluzale, nu poti cimenta doar o arcada intr-o zi, cu atat mai putin o hemiarcada. Trebuie toate toate intr-o singura sedinta.

Motiv pentru care, am rezervat o zi intreaga doar pentru cimentarea adeziva.
Tudor G. a multumit.
Vechi 22-02-19, 19:13   #7
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     
Default cimentare frontal

Practic, a fost necesar sa punem pe rand clema de diga pe fiecare dinte pentru a obtine izolare si expunerea corecta a marginilor preparatiei, si prin urmare sa cimentam dinte cu dinte.

Aspect imediat dupa izolare. Vom cimenta doar pe dintele cu clema acum.

Aspect dupa sablare:

Demineralizare:

Si coroana pe pozitie:

Vechi 22-02-19, 19:20   #8
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Aspecte din cursul cimentarii altor dinti

Vechi 22-02-19, 19:45   #9
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     
Default Cimentare 47

Asta e o piesa din categoria " nu stiu cum s-o denumesc". Probabil ca onlay - inlay e cea mai apropiata.

Dupa izolare :

Dupa sablare:

Demineralizare:

Pregatirea piesei protetice - sablare , acid fluorhidric, silan, adeziv:

Intre timp, continuam cu pregatirea suprafertei dentare:

Si cimentam.

Aspect final ocluzal:

Aspect final vestibular:

Aspect final lingual:

Cam asa s-a procedat cu fiecare dinte in parte, din fericire fara incidente. La final insa abia ne-am salutat cu pacienta .

Au urmat cateva sedinte de control, mici echilibrari ocluzale si am fabricat alta gutiera de protectie nocturna.

Pacienta a revenit la 6 luni, in august 2018 si februarie 2019, pentru igienizare si control , fara a reclama nici un fel de problema.
Vechi 22-02-19, 20:04   #10
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+4 (+4/-0)     
Default recall 1 an de la protetica.

Recent am sarbatorit cu pacienta un an de la cimentare, si 10 ani de cand ne ocupam de ea.

Avem toate motivele sa speram la o evolutie foarte buna pe termen mediu si lung.

Situatia actuala:

La finalul unui asa caz, nu pot zice decât ca am invatat multe, si ca sunt recunoscator.

Recunoscator ca am o echipa minunata in jurul meu, ca am o familie care ma inspira si ma sustine, si ca aceasta pacienta mi-a acordat incredere pana la capat.
radualionte, nico, costin si alti 6 au multumit.

Modificat ultima data de augustin; 22-02-19 la 20:33.
.
Vechi 22-02-19, 23:15   #11
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Master Level!
Frumoasa prezentare; misto preparatiile la molari!
Multumesc de share!!!
augustin a multumit.
uscat stefan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-02-19, 00:40   #12
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

super caz.....
felicitari
maxpine este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-02-19, 14:49   #13
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

wow...mii de multumiri pentru impartasirea acestui caz....mi-a placut observatia cu durata de elaborare a planului de tratament pe langa toata munca depusa
Vechi 26-02-19, 14:47   #14
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

multumiri pentru impartasirea acestui caz
augustin a multumit.
anechita este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-02-19, 06:10   #15
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de augustin View Post
Recent am sarbatorit cu pacienta un an de la cimentare, si 10 ani de cand ne ocupam de ea.

Avem toate motivele sa speram la o evolutie foarte buna pe termen mediu si lung.

Situatia actuala:

La finalul unui asa caz, nu pot zice decât ca am invatat multe, si ca sunt recunoscator.

Recunoscator ca am o echipa minunata in jurul meu, ca am o familie care ma inspira si ma sustine, si ca aceasta pacienta mi-a acordat incredere pana la capat.

Foarte frumos acest caz! [emoji106] Multumim pentru sharing

Enviado desde mi iPhone utilizando Tapatalk
augustin a multumit.
irochyka este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-03-19, 22:28   #16
oti
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

f frumos.Interesant de stiut si dieta pacientei
oti este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-03-19, 22:58   #17
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Nu am retinut nimic îngrijorător in dieta . Dimpotrivă , e o persoana care încearcă șir reușește sa trăiască sănătos , inclusiv dpdv alimentar.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
abraziune, caz, centrica, consult, determina

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (21:40) timp.

Alegeti schema de culori preferata: