Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

intrebare de protetica

discutie din eugenol.ro : am dat jos o punte veche de la 21 la 23. am 2 dinti stalp 21 si 23, a ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Sfat URGENT!
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree2Multumiri
  • 1 Scris de nico
  • 1 Scris de dr.Octavian.D

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 10-04-15, 18:23   #1
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default intrebare de protetica

am dat jos o punte veche de la 21 la 23. am 2 dinti stalp 21 si 23, a trebuit sa extrag 22

insa 21 e slefuit cam mult si nu prea am rententie pe el, si zic eu ca i-as completa coroana cu niste compozit inainte de slefuire.

acum intrebarea : pot lipi pe 21 compozit , adica pe bont, ca apoi sa folosesc ciment rasinic autoadeziv pt cimentarea puntii? am ceva adeziune intre ciment si bont ?sau risc sa mi se decimenteze? trebuie sa pun pe bontul proaspat transformat un strat de adeziv inainte?
mcwin2020 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-04-15, 18:27   #2
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.
+2 (+2/-0)     

Valoarea unui bont e data de valoarea substantei dentare ramase (ferrule efect in principal)! Restul e cancan.
Pune o poza. Si o radiografie.
Daca nu ai retentie din cauza ca e slefuit prea conic, poti incerca o transformare prin slefuire cu prag (automat ti se paralelizeaza in buna masura suprafetele slefuite).
Vechi 10-04-15, 18:33   #3
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Ideea e sa ai cit mai putine straturi diferite, cit mai putine interfete. Adica nu merge dinte + compozit + mai pui si un pic de amalgam + si un pivot (metalic sau nu) si sa te astepti sa ai un dinte super beton. Nu, nu merge asa!
Un dinte slefuit e cu atit mai beton cu cit are mai putine tipuri de maglavaisuri pe el.
In principiu, daca nu ai suficient dinte, atunci poti pune pe el orice si tot nu va fi bine.
mcwin2020 a multumit.
Vechi 10-04-15, 18:40   #4
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nico View Post
Daca nu ai retentie din cauza ca e slefuit prea conic, poti incerca o transformare prin slefuire cu prag (automat ti se paralelizeaza in buna masura suprafetele slefuite).

da e slefuit prea conic si inaltimea bontului ramas e de 3mm deasupra gingiei, dintele e vital. nu vreau sa ii fac prag pt ca lucrarea e metaloacrilica, lucru care nu-l fac din motive financiare ale pacientei, totusi eu folosesc ciment rasinic chiar si la cazuri mai putin rentabile financiar.

sa zicem ca as scapa cu dinte + compozit? sincer nu stiu cine i l-a slefuit asa dar nu prea mai e dinte daca nu fac refac un bont. nu intra discutia de endo si pivot din motive financiare , pac nu-si permite. credeti ca un pivot ar tine mai bine? eu cam acelasi lucru vad cu sau fara pivot

Modificat ultima data de mcwin2020; 10-04-15 la 19:44.
.
Vechi 10-04-15, 18:47   #5
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de mcwin2020 View Post
dintele e vital
Sint sceptica. L-ai testat?

La cum pui tu problema... dinte + compozit, e acelasi lucru cu a-i face o lucrare larga!
Vechi 10-04-15, 18:57   #6
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

topicul se poate inchide. nu ma mai ocup de caz din cauza ca poate sa nu reuseasca

Modificat ultima data de mcwin2020; 10-04-15 la 19:44.
.
Vechi 10-04-15, 23:09   #7
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.
0 (+1/-1)     

Am crezut ca esti student dupa ce am citit expunerea cazului si replicile tale la ce a spus nico.
liviu2008 a multumit.
dr.Octavian.D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-04-15, 21:06   #8
Ucenic
Medic Stomatolog
Nu complica, totul e mult mai
simplu)

.

Baga poze, radiografii.
E nevoie de mai mult info.

Cum a mai fost spus: Ferrule rezolva totul, si asta ar fi raspunsul la intrebare.
Daca e sa vorbim mai simplu: ai 2mm de tesut dentar cel putin? Un rcr si faci puntea.
Succes

Tocmai am citit de metaloacrilic, hai sa fim seriosi, cit e pretul real in laborator intre metalo acrilic si metalo ceramica semifizionomica?
Te rog frumos, nu mai fa asa lucrari, sunt niste prostii.

Si daca e posibil cu prag mergi cu prag.
conrem este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
bont, cimentarea, folosesc, pun, slefuit

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (08:09) timp.

Alegeti schema de culori preferata: