Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

edentatie clasa 4 K redusa

discutie din eugenol.ro : salutare tuturor! am si eu o problema si va cer un sfat: am un pacient de aproape 40 ani ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Sfat URGENT!
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree5Multumiri
  • 2 Scris de radualionte
  • 1 Scris de KLMircea
  • 1 Scris de sorabela2000
  • 1 Scris de dr.Brata

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 23-01-11, 17:05   #1
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Default edentatie clasa 4 K redusa

salutare tuturor! am si eu o problema si va cer un sfat:
am un pacient de aproape 40 ani cu edentatie clasa 4 adica lipsa incisivii centrali si laterali inferiori,toti ceilalti dinti sunt indemni fara mobilitate patologica.s-a realizat o lucrare 43xxxx33 si din pacate s-a descimentat dupa nici 6 luni,pacientul acuza tensiuni la nivelul dintilor stalpi de la inceputul tratamentului si modelarea prea alungita a incisivilor.
lucrarea este din cr-ni cu fatete,pacientului nu i se poate realiza proteza mobila pentru ca sufera de epilepsie.
Intrebarea mea este..as putea impiedica descimentarea puntii fara a mari numarul de dinti stalpi si de a cere la laborator sa refaca lucrea marind diametrul lucrarii vestibulo -oral pentru a impiedica fenomenul de indoire?
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/sfat-urgent/12956-edentatie-clasa-4-redusa/
este un caz dificil pentru mine si as dori sfatul celor care au rezolvat astfel de lucrari,am mai vazut punti canin-canin inferior si au rezistat multi ani!(nu la mine in cabinet)
sorabela2000 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-01-11, 17:12   #2
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Eu le spun asa pacientilor: e ca si cum as pune un pod f lung fara stalpi la mijloc. Nu as fi facut lucrare fixa doar pe canini.

Eu am avut un pacient (doar pentru consult) care a avea lucrare doar pe caninii inferiori si cu 3 extensii de fiecare parte. Daca asa ceva a stat la acest pacient (nu stiu cum) nu inseamna ca e si bine sa facem. Sper sa revina acest pacient. Nu a vrut sa dau jos lucrarea si sa-i fac proteza mobila. A venit sa intrebe pentru ca il durea fff tare gingia. Chiar sper sa revina si sa va arat acest caz.
.
Vechi 23-01-11, 17:19   #3
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.

Planul A - implante
Planl B - punte 3.3-4.3, cu prognostic rezervat
Vechi 23-01-11, 17:25   #4
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
Planl B - punte 3.3-4.3, cu prognostic rezervat
Poate plan Z. Eu nu pun asa punte niciodata. Se si vede din explicatia Sorelei de ce: TENSIUNE la dintii stalpi => este (cum spunea cineva) o extractie mai scumpa a caninilor. Incisivii inferiori sunt mici, e adevarat, dar tot nu as face o astfel de lucrare fixa.
.
Vechi 23-01-11, 17:32   #5
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Buna , si eu am avut un caz asemanator si i-am facut lucrare fixa de pe premo unu pe premo unu 4443xxxx3334 si rezista mai bine de 2 ani. Avind in vedere ca bresa este destul de mare normal ca nu rezista numai pe canini si se descimenteaza. In cazul in care pacientul tau mai are premolarii unu, dai lucrarea jos si refa-o.
corinna egloff este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-01-11, 17:40   #6
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sorabela2000 View Post
lipsa incisivii centrali si laterali inferiori,toti ceilalti dinti sunt indemni fara mobilitate patologica
Imi cer scuze am inteles gresit, credeam ca vorbesti de lipsa dintilor laterali inferiori, nu de lipsa incisivilor laterali inferiori.
Revenind, eu as mari numarul de dinti stalpi, as include si premolarii si ai avea sanse mai mari sa nu se decimenteze.
Vechi 23-01-11, 22:23   #7
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

eu ma intreb de ce nu avem poze clinice si un opt...?
ca asa iar dam pareri de pereti si cand apare intr-un final un opt iar spunem: "pai noh asa se explica totul"...

p.s. si ma mai intreb care a fost cauza pierderii celor 4 incisivi inferiori...din cate guri prastie am vazut, culmea, astia inca mai erau pe arcada, nu invers...
.
Vechi 23-01-11, 22:31   #8
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de dr.Brata View Post
eu ma intreb de ce nu avem poze clinice si un opt...?
ca asa iar dam pareri de pereti si cand apare intr-un final un opt iar spunem: "pai noh asa se explica totul"...
Edentatia e frontala, la ce sa te ajute un opt? Chiar daca vrei sa maresti numarul stalpilor, poti lua un dinte mai aproape de canin, de ce tocmai un opt?

Citat:
p.s. si ma mai intreb care a fost cauza pierderii celor 4 incisivi inferiori...din cate guri prastie am vazut, culmea, astia inca mai erau pe arcada, nu invers...
Boala de parodontiu marginal?
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-01-11, 22:34   #9
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de tiptop View Post
de ce tocmai un opt?

Boala de parodontiu marginal?
ete' de asta vreu opt...
.
Vechi 23-01-11, 22:35   #10
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Citat:
ete' de asta vreu opt...
Aaaaaaaaaaaaa, OPT, credeam ca vrei molar de minte...
.
Vechi 23-01-11, 23:00   #11
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.

Citat:
Poate o parodontita marginala eventual consecutiva crizelor de epilepsie sau bruxism. Sau folosea incisivii inf. pe post de desfacator de bere, ca mai sunt din-astia

Modificat ultima data de dorian; 24-01-11 la 00:13.
dorian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-01-11, 10:58   #12
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Tensiune la nivelul dintzilor stalpi= (de obicei) lipsa de paralelism al bonturilor sau lucrare defectuoasa...Decimentare rapida (6 luni) sau repetata= (de obicei) coroane "largi".
Eu as reface lucrarea...pana sa ma gandesc daca bag si premolarii in alta lucrare...
sorabela2000 si dentist4u au multumit.
Vechi 24-01-11, 13:00   #13
Initiat
Medic Stomatolog
no status at all

.
0 (+1/-1)     

Pai si voi pe OPT vreti sa vedeti bolile de parodontiu? Eu stiam ca din bite-wings se vede cel mai bine, mai ales ca poti si masura...dar probabil ca nu stiu eu bine. La fel cum nu inteleg absolut deloc necesitatea protetica a prinderii premolarilor in punte, daca pacientul are caninii sanatosi, bine implantati. Pe vremea mea, suma valorilor protetice ale caninilor inferiori era cu mult peste suma celor ale incisivilor centrali si laterali. Am punti de 6 elemente cu stilpi doar caninii si superioare si inferioare la pacienti diferiti, cimentate de ani de zile, niciodata decimentate. Oare cum naiba stau?
Vechi 24-01-11, 13:24   #14
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Mie imi place ca iar discutam un caz si cel care a postat NU MAI INTRA sa dea lamuriri suplimentare, radiografii si alte lucruri. NU cred ca in cazul de fata caninii sunt perfecti. Si eu ma intreb cum a pierdut cei patru frontali care sunt de multe ori ultimii pe arcada (asa cum a zis Brata). Problema nu e ca tine sau nu dar trebuie sa fim flexibili in functie de situatie. Eu am un pacient care a pierdut incisivii centrali inferiori dar bresa e asa de mare ca parca acolo au fost 3 dinti. Daca ii pierde si pe cei laterali, ca sa ajungem la un caz similar, distanta dintre canini e fff mare si nu vad cum ar fi OK o lucrare fixa doar pe canini. De aia zic ca iar vorbim vorbe ca nu stim multe despre caz.
dr.Brata a multumit.
.
Vechi 24-01-11, 14:07   #15
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Citat:
Publicat initial de dentist4u View Post
Am punti de 6 elemente cu stilpi doar caninii si superioare si inferioare la pacienti diferiti, cimentate de ani de zile, niciodata decimentate. Oare cum naiba stau?
Or fi avand ghidaj anterior destept si nici o interferenta pe corpul de punte in miscarile de lateralitate. Sau nu. La ambele variante.
.
Vechi 24-01-11, 14:11   #16
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

am revenit...am sa fac poza la model deocamdata e la laborator....sa vedem...nu am opt.
pacientul avea o lucrare pe 42xx32,mobilitate gradul 2 ,dintii stalpi erau nedevitalizati avea dureri...din pacate pacientul a venit int-o zi si i-am recomandat antibiotice , rx...... din pacate a revenit dupa 4 zile fara lucrea respectiva si durerile disparusera.initial l-am trimis la dr care a ''inceput tratamentul'' am insistant sa mearga,stiam ca e dificil..dar a refuzat....am intrebat de ce nu a avut rabdare sa treaca o zi macar si a acceptat extractiile? a dat din umeri.
Pacientul a revenit astazi...lucrarea era bogata cu tartru ,fatea sarita pe 43, 1mm cervical ,dintii stalpi sunt ok, mobilitate normala,numai acuza dureri si tensiune la nivelul dintilor stalpi...
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=12956
dar larga ... cum spune cineva mai sus.
tehniciana s-a mirat ca s-a descimentat..(lucreaza pe modelul cu bonturi fixe)
a fost cimetata cu ciment glassionomer
nu are afectiune parodontala ,bruxism nu stie dar se vad suprafete de abrazie,probabil cauza este afectiunea generala.
--------------------------
parca radu se apropie de adevar....si pana la extinderea dintilor stalpi ....vedem ,multumesc tuturor!
revin cu pozele la model
radualionte a multumit.
.
Vechi 24-01-11, 23:02   #17
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

incearca sa o cimentezi cu biscem data viitoare...
tehniciana sa nu se mai mire...sa lucreze cu bonturi mobile.
fa lucrarea din ceva material la care sa nu-i mai "sara fateta".

p.s. daca as fi in locul tau, i-as spune ca astfel de lucrari nu prea tin, i-as propune varianta implantelor, iar daca refuza atunci merita refuzat, sau nu daca vrei batai de cap...
sorabela2000 a multumit.
.
Vechi 24-01-11, 23:45   #18
aha
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Vad ca pe nimeni nu intereseaza tipul crizelor epileptice ale pacientului, cind a fost ultima criza , isi ia tratamentul, ce se intimpla cu dintii de pe arcada antagonista- naturali sau artificiali.
Am avut cel putin 2 cazuri cu pacienti epileptici care fracturasera: unul un molar mandibular si altul un incisiv in timpul crizei, asa ca nu este de mirare ca decimenteaza o punte frontala.
Vechi 25-01-11, 00:11   #19
Initiat
MD Chirurg BMF
Fara status.

.

Eu am zis ca edentatia frontala cu integritatea lateralilor e datorata crizelor, pentru ca alta cauza nu prea e plauzibila
Vechi 22-02-11, 19:31   #20
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Eu cred ca a avut vreo criza epileptica si asta ar putea fi cauza descimentarii
iraidutsa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-01-17, 00:49   #21
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Pacientul a revenit pentru o extractie dinte mobil un 37 in urma cu ceva timp si lucrarea era ok,tartru in cantitate considerabila,nu spun etnia ca se stie....deci usor usor trece proba timpului! Va multumesc tuturor!
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., buna, cabi, canin, caz, clasa, diametrul, dificil, dori, fatete, inferiori, laborator, laterali, lipsa, luni, mobili, mobilitate, nivelul, numarul, pacient, pacientul, proteza, pun, refaca, rezolva, rezolvat, tratamentului

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (09:36) timp.

Alegeti schema de culori preferata: