Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Cum pot da jos puntile cimentate provizoriu cu temp-bond

discutie din eugenol.ro : Am o mica problema! am o pacienta careia i-am facut 3 punti la arcada maxiara respectiv 1.7,1.6-1.4/ 1.3-1.1,2.1,2.2,2.3/ 2.4,2.5-2.7. ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Sfat URGENT!
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree2Multumiri
  • 1 Scris de aurelian
  • 1 Scris de opreabogdan

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 17-09-10, 13:45   #1
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Cum pot da jos puntile cimentate provizoriu cu temp-bond

Am o mica problema! am o pacienta careia i-am facut 3 punti la arcada maxiara respectiv 1.7,1.6-1.4/ 1.3-1.1,2.1,2.2,2.3/ 2.4,2.5-2.7. I-am cimentat provizoriu restaurarile protetice, numai ca dupa glant pacienta a venit la vreo 3 zile si mi-a zis ca percepe mai inalta puntea dintr-un cadran(cu toate ca la proba la portelan totul a fost in regula). Am hotarat sa ii fac din nou echilibrare ocluzala si sa le trimit din nou la glant. Problema cea mare este ca nu mai pot da jos puntile care sunt cimentate cu temp bond. am incercat sa le dau jos in toate felurile! Stie cineva o tehnica anume? Va multumesc!
George S. O este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-09-10, 13:52   #2
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.
+2 (+2/-0)     

inveleste in tifon falcile unui cleste de premolar superior, prinde de lucrare usor si trage in ax...fara anestezie sa nu ii extragi ceva.
sau...baga ata dentara pe sub corpul de punte una spre stalpul distal una spre mezial fa noduri si trage de ele in ax...
sau nu mai cimenta provizoriu cu tempbond...incerca cu repin pe bonturi date cu parafina

sau lasa-le asa adapteaza ocluzal si da o finisare cu un polipant...

p.s. eu de obicei daca pacientul are antagonist o obturatie sau lucrare veche, iau din ea nu din ceramica glantuita , la adaptarea ocluzala...
.
Vechi 17-09-10, 13:52   #3
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

apa calda...rabdare si eventual un ciocan?...de decimentat lucrari bineinteles,folosit judicios...si mai sunt ceva solutii de la ~~~~~ dar cam expensive
Vechi 17-09-10, 14:05   #4
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Am pus pe falcile unui cleste leucoplast am facut tractiuni in ax si s-a descimentat doar pe stalpul mezial(ma refer la restaurarile din zona laterala)! M-am gandit si la asta cu ata dentara si asta o sa incerc! Am vrut sa cimentez cu repin dar nu am in cabinetul in care lucrez. Asta e! sper sa reusesc in vreun fel. Merci!
.
Vechi 17-09-10, 14:09   #5
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

pai o sa reusesti si de pe stalpii distali, numai cu rabdare si perseverenta...ai grija sa nu fisurezi ceramica...
p.s. io zic sa iti cumperi repin tu si il tii pentru tine, plus de asta daca te apuci sa faci endo cu diga te ajuta mult cand izolezi pe langa diga cu el, deci e binevenit
.
Vechi 17-09-10, 14:11   #6
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Daca la biscuite au fost ok in ocluzie inseamna ca ai pus prea mult ciment provizoriu in intradosul elementelor de agregare sau cimentul a fost spre finalul prizei cand ai aplicat lucrarile pe bonturi; se intampla frecvent asta.
Faptul ca nu mai poti sa le scoti n-are legatura cu cimentarea, ci cu retentia, sau mai bine zis cu "pseudoretentia" data de lipsa de paralelism a bonturilor. Trebuie sa incerci sa le dai jos si sa le recimentezi, de data asta in ocluzie. Asta o poti face cum a zis Dr. Brata cu comprese si tractiune digitala, ori cu clestele, dar mare atentie sa nu realizezi si extractia . Daca nu merge si lucrarile sunt metalo-ceramice poti aplica ciocanul de scos lucrari dar !!! NUMAI PE COLERETA METALICA DE PE FATA ORALA !!! altfel riscul e destul de mare sa-ti zboare ceramica la colet, care mai e si in strat subtire. Eu am avut un astfel de caz si am tras cu ciocanul de fff multe ori pana sa le dau jos si pana la urma am reusit.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/sfat-urgent/11736-pot-jos-puntile-cimentate-provizoriu-tempbond/
Succes.
Moise este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-09-10, 14:54   #7
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

repinul e material de amprenta, mai usor cu cimentatul provizoriu... plus ca e greu de indepartat de pe bonturi, eugenolul impregneaza bonturile si sa vezi adeziune pe el.
materialul de cimentat provizoriu e material de cimentat provizoriu, cedeaza destul de repede, nu am patit sa nu pot scoate ceva, desi daca totul e ok si pacientului ii plac dintii prefer cimentat din prima def
KLMircea a multumit.
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-09-10, 15:32   #8
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

eu banuiesc si o frictiune destul de mare pe bonturi..altfel cred ca ieseau mai usor..varianta cu clestele aplicat peste compresa e o varianta ok,desi usor barbara isi face treaba,numai ai grija sa nu crapi ceramica..in rest bafta
Vechi 17-09-10, 15:35   #9
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

nu stiu daca le aduce cineva in romania acum. Sau poate ceva similar. Si nici eu nu mai am nici una, ca iti dadeam.
Vechi 17-09-10, 16:00   #10
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Moise View Post
Daca la biscuite au fost ok in ocluzie inseamna ca ai pus prea mult ciment provizoriu in intradosul elementelor de agregare sau cimentul a fost spre finalul prizei cand ai aplicat lucrarile pe bonturi; se intampla frecvent asta.
Faptul ca nu mai poti sa le scoti n-are legatura cu cimentarea, ci cu retentia, sau mai bine zis cu "pseudoretentia" data de lipsa de paralelism a bonturilor. Trebuie sa incerci sa le dai jos si sa le recimentezi, de data asta in ocluzie. Asta o poti face cum a zis Dr. Brata cu comprese si tractiune digitala, ori cu clestele, dar mare atentie sa nu realizezi si extractia . Daca nu merge si lucrarile sunt metalo-ceramice poti aplica ciocanul de scos lucrari dar !!! NUMAI PE COLERETA METALICA DE PE FATA ORALA !!! altfel riscul e destul de mare sa-ti zboare ceramica la colet, care mai e si in strat subtire. Eu am avut un astfel de caz si am tras cu ciocanul de fff multe ori pana sa le dau jos si pana la urma am reusit.
Succes.
Da este posibil sa se intample si asta cu excesul de ciment, dar ideea este ca stau perfect coroanele pe praguri. am incercat sa pun ciocanelull cu cea mai fina ansa dar nu prea patrunde sub coroana sa pot aplica lovirile! Aaaaa si puntile la proba chiar nu stateau pe bonturi, asta ma streseaza. Intelegeam daca aveau frictiune dar...! Cred ca o sa incerc sa bag ata dentara pe sub corpul de punte si sa o infasor de un instrument(gen manerul onginzii) si sa trag usor in ax!!!
Luni seara dau raspunsul daca a functionat!
.
Vechi 17-09-10, 16:42   #11
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de George S. O View Post
Da este posibil sa se intample si asta cu excesul de ciment, dar ideea este ca stau perfect coroanele pe praguri. am incercat sa pun ciocanelull cu cea mai fina ansa dar nu prea patrunde sub coroana sa pot aplica lovirile! Aaaaa si puntile la proba chiar nu stateau pe bonturi, asta ma streseaza. Intelegeam daca aveau frictiune dar...! Cred ca o sa incerc sa bag ata dentara pe sub corpul de punte si sa o infasor de un instrument(gen manerul onginzii) si sa trag usor in ax!!!
Ok, si apoi pune silicon fluid in intradosuri si vezi unde se sterge. Acolo exista o usoara lipsa de paralelism; treci f usor cu turbina cu o freza cu cea mai mica granulatie peste bont si o scazi retentia; repet fff putin, altfel n-o sa mai aiba retentie deloc.
Bafta
Moise este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-09-10, 17:36   #12
mak
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de aurelian View Post
repinul e material de amprenta, mai usor cu cimentatul provizoriu... plus ca e greu de indepartat de pe bonturi, eugenolul impregneaza bonturile si sa vezi adeziune pe el.
materialul de cimentat provizoriu e material de cimentat provizoriu, cedeaza destul de repede, nu am patit sa nu pot scoate ceva, desi daca totul e ok si pacientului ii plac dintii prefer cimentat din prima def
dupa cate stiu din mica mea experienta repinul e ciment de cimentat provizoriu chiar bunicel si pe care il folosesc si acum,chiar si cu acest ciment mi s-a intamplat sa nu mai pot scoate lucrarile cateva luni.tu ce ciment provizoriu folosesti de nu ti s-a intamplat nicioadata sa nu mai poti scoate o lucrare?

mak este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-09-10, 17:40   #13
SUNT BANAT!
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de George S. O View Post
Mai daca era asa cum zici tu nu trebuia sa ai problema asata deci!!! (ori nu ai pic de forta in degete)
Apropo mai are ceva dinte dupa stalpul distal? Cum e acum punctul de contact?
radu2009 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-09-10, 07:56   #14
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
prezent discret

.

solutii posibile:
1. sistem de scos lucrari ( ciocanelul) dar pentru care exista niste fire metalice ca niste bucle cu care poti sa exerciti mici sau mari socuri in axul dintelui fara sa periclitezi ceramica. dar atentie.... au am patit acum vreo 10 ani ( inca mai am cosmaruri pe tema asta) sa scot lucrarea cu dinte cu tot. vina a fost a mea pentru ca am cimentat provizoriu o lucrare cu retentie foarte mare.
2. cei de la DDI au de vinzare de la CArl MArtin un cleste special cu falcute din cauciuc care se impregneaza intr-o pudra ( care vine cu setul) si care este superb pentru situatii de genul acesta. e un pic mai scump, dar e o investitie pe viata asa ca banii se vor recupera cu virf si indesat in anii ce vor urma in care te vei folosi de el.
KLMircea a multumit.

Modificat ultima data de radualionte; 18-09-10 la 09:18. Motivul: mancat litere
opreabogdan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-09-10, 08:48   #15
Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Multumesc si bine ca ai scris si de unde a sunt atat de multe firme incat e fffff greu sa gasesti.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
arcada, cadran, endo, felurile, inalta, incercat, iv, mica, nou, ocluzala, pacienta, pacientul, portelan, proba, problema, protetice, provizoriu, pun, puntea, punti, puntile, regula, restaurarile, tea, tehnica, temp

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (21:09) timp.

Alegeti schema de culori preferata: