Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

De ce sunt trista

discutie din eugenol.ro : E ciudat sa va spun acum ,,servus,, , pentru ca de foarte multa vreme citesc ,in fiecare zi tot ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona de relaxare > Relaxare > Salut
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree30Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 27-04-07, 19:00   #1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default De ce sunt trista

E ciudat sa va spun acum ,,servus,, , pentru ca de foarte multa vreme citesc ,in fiecare zi tot ce apare nou si mi se pare ca va cunosc de-o vesnicie.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/salut/1856-trista/
Mi-e tare drag de voi, eugenolilor,asa cum sunteti cu sufletul mereu deschis si spiritul ascutit.Va doresc din tot sufletul ca asta sa nu se schimbe niciodata.
Lucrez la tara de 12 ani si AM OBOSIT.Mi-am dat toata silinta ca in acesti ani sa evoluez.Cea mai mare teama a mea a fost dintotdeauna sa nu fac cuiva un rau iremediabil, sa sufere cineva din cauza a ceea ce fac eu si ,de-a lungul anilor am avut nenumarate spasme coronariene si insomnii . Sunt convinsa ca multi dintre voi inteleg perfect despre ce vorbesc.Totul a inceput in momentul cand ,conform legislatiei in vigoare , am inceput sa fac demersuri pentru a-mi cumpara spatiul unde imi desfasuram activitatea.Spatiu in care eu am investit ca sa-mi pot desfasura in conditii legale si normale activitatea si care se afla intr-o cladire a unui dispensar care apartine domeniului public al comunei etc.As putea sa scriu un roman cu ce se intampla de sase luni incoace. Brusc am devenit personajul negativ si ma intreb unde am gresit . Problema e destul de acuta si observ ,pe zi ce trece ca ma afecteaza din ce in ce mai mult.Regret ca am ramas la tara incercand sa schimb ceva si gandindu-ma ca si acolo sunt oameni. Am avut in vizita o ziarista de la Adevarul de Cluj trimisa cred de Colegiul Medicilor.A aparut apoi un articol pe 22 martie la pagina sociala(e si pe net pe cine intereseaza).
Se pare ca am fost o mare fraiera si nu sfatuiesc pe nimeni sa procedeze ca mine!
Va salut si va doresc din suflet numai bine!
nicoleta velea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-04-07, 19:07   #2
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

traim in romanica, si asta ne mananca, normal, tot timpul...........

deci welcome to the jungle.
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-04-07, 19:25   #3
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

banuiesc ca la articolul asta te referi

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Imi pare rau...

Bine ai venit printre noi
Vechi 27-04-07, 21:02   #4
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default de ce sunt trista (2)

Eu va multumesc pentru ca mi-ati raspuns.In general ma cicatrizez repede,dar am asa un sentiment amar care nu o sa dispara prea curand.Pentru ca nu am fost cuminte si am indraznit sa misc in front, primaria comunei amenajeaza doua cabinete stomatologice pentru doua doctorite noi.Pe mine nu m-au ajutat in atatia ani cu NIMIC.La fetele astea va trebui intr-o zi sa le dau binete ca pana acuma nu ne-am cunoscut.Nu e vorba nici pe departe de concurenta(am fost mereu doi stomatologi)e vorba aici de un pic de morala .Din partea colegilor,zic eu.Cum sa ne respecte ceilalti daca noi ne calcam in picioare unii pe altii?
Contractul meu pe spatiu este pana in 2008.O sa ne tot lovim unii de altii pana atunci si nu garantez pentru o privire prietenoasa din partea-mi.
.
Vechi 27-04-07, 21:03   #5
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

din pacate prostitutia in stomatologie a existat, exista si va exista
Vechi 27-04-07, 21:49   #6
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

nicoleta, bine ai venit pe eugenol.... noroc ca a pus sorsirbu linkul catre acel articol de ziar.... altfel, nu as fi inteles de ce vrei sa cumperi... si eu am lucrat la tara 4 ani, tot in judetul cluj... si am fost f suparata cind a aparut prima data discutia despre vinzarea cabinetelor catre medici: pt ca eu eram exact opusul tau: eu NU vroiam sa cumpar.... si mi se parea aberant ca cineva sa ma oblige sa fac acest lucru....
bafta mare si nervi de otel, ca ai nevoie... iti ureaza cineva care a avut probleme cu primaria cluj, de alta natura ce-i drept, dar la fel de mari consumatoare de energii inutile si producatoare de fire albe in par.... imbatrinita sufleteste cu 10 ani comparativ cu anul trecut...
Vechi 27-04-07, 21:51   #7
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

aaaa, si nu uita vorba aia: nici o fapta buna nu ramine nepedepsita.... trista, dar adevarata vorba...
Vechi 28-04-07, 09:13   #8
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Un fel de jurnal

Multumesc ,Nico ,de raspuns!
Dupa inca o noapte de insomnie si de nenumarate radiografii existentiale am ajuns la concluzia ca eu nu pot fi baciul moldovean din Miorita.Daca voiam o existenta mai linistita trebuia sa ma fac florareasa sau coafeza.E drept ca nu fac (inca )operatii pe creier la mine in cabinet (metaforic vorbind) , dar trebuie sa ma mobilizez sa-mi fac in continuare meseria asa cum pot eu mai bine si asa cum cred eu ca e corect, asa cum am invatat si inca mai invat zi de zi .In 4 mai va fi o noua infatisare la Tribunal . Apoi o sa merg intr-o noua audienta la prefectul de Cluj (care e din Aghires si care sustine vazarea cabinetelor medicale dar nu la Aghires pentru ca a fost PD la fel ca primarul din comuna ,care initial a fost PSD dar s-a tirat la PD cand asta -prefectul- i-a cerut-o). De data asta impreuna cu cei patru medici de familie si cu cealalta stomatoloaga. Nu stiu ce-o sa fie ,dar refuz sa cred ca poate sa fie ignorata o lege care a trecut prin Parlamentul Romaniei.Noi , doctorii ,n-avem voie sa ignoram legi. Pentru noi exista diverse pedepse,sub diverse forme.Daca o sa pierd , inseamna ca nu e locul meu aici.N-o sa las sa-mi fie zdruncinata starea de verticalitate sub nici o forma!
.
Vechi 28-04-07, 09:51   #9
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

nicoleta, e atat de trista povestea ta ca inca simt amar in suflet de cand am inceput sa citesc, si totusi atat de admirabila atitudinea ta! Ai admiratia noastra!
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-04-07, 10:31   #10
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default proces

Draga Nicoleta sa stii ca si in Bihor suntem mai multe cabinete in aceeasi situatie . Eu cu colegii mei de M.F.,colegi de spatiu am dat in judecata primaria care folosind un subterfugiu marsav [poveste lunga],refuza vanzarea spatiului in care tot noi am investit mult de la rev. incoace.NE judecam din noiembrie pina acum dar suntem pe drumul cel bun in sensul ca un punct l-am cistigat si primaria incepe sa bata in retragere.Sa nu te lasi ca legea este de partea noastra.Mai nou si CMD Bihor vrea sa ne sprijine in demersul nostru ,ar trebui sa cereti CMD de care apartineti acelasi lucru.
reif_felicia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-04-07, 10:53   #11
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default de ce sunt trista

Multumesc ,imi face bine la suflet tot ce-mi scrieti.Am mai scris ceva ,dar am pierdut textul -nu stiu cum -daca ajunge in alta parte,imi cer scuze!Spuneam ca nu mai sunt trista .Azi sunt indignata chiar! Simt ca am securea razboiului nu foarte adanc ingropata si imi doresc sa am diplomatie muuuulta(!) cand o sa le spun ,,helau,, noilor mele colege. Eu am facut facultate la Iasi si venind aici de departe si luand-o de la zero,am simtit de foarte multe ori ca nu traim intr-o societate unde altceva n-avem de facut decat sa ne strangem in brate si sa ne pupam.Dar de respect fata de munca mea am avut intotdeauna parte ,pana acum.Imi pare rau ca spun asta , dar nu mi se pare atat de grav ce face primaria comparativ cu modul in care procedeaza colegele nouvenite. Atitudini de felul acesta ma clatina.
.
Vechi 28-04-07, 11:43   #12
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

asta-i romania ..bafta in continuare si fii tare!!!!!
daniii este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-04-07, 16:07   #13
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Draga Nicoleta, sa stii ca legea care face referire la vanzarea cabinetelor medicale nu e aplicata in mult mai multe cazuri decat iti imaginezi tu. Am citit articolul din ziar, dreptatea e de partea ta, dar acolo pare sa fie si o problema de natura personala. Eu nu pot sa-ti spun decat din experienta mea. Eram medic intr-un cabinet de intreprindere cu contract de comodat care se innoia ANUAL. Intreprinderea s-a privatizat si noii patroni au preferat sa lase cabinetul in paragina decat sa-l vanda. Asa ca frumusel mi-am facut credit la banca si am luat un spatiu pe care l-am amenajat super-fain si am terminat balciul. Asa ca ia-ti si tu un spatiu in comuna (nu poate fi asa scump) si fa-ti cabinet cumsecade, mai ales ca-ti expira contractul in 2008, iar un proces poate dura ani de zile. Scutesti o groaza de timp si bani si nervi. Contractul cu CJAS-ul l_am pastrat asa ca asta nu pare sa fie un impediment. Cu legea de partea ta poti sa si mori, dar pacientii pe care ti-ai facut in 12 ani si cu meseria care nu ti-o ia nimeni poti trai linistita mult si bine.Iar colegele ignora-le daca iti fac rautati. Am vazut si eu multi viteji (am tot 12 ani de cand lucrez), dar timpul rezolva toate problemele, inclusiv triaza incompetentii.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=1856

Asta daca nu te hotarasti sa-ti faci cabinet in alta parte
Vechi 28-04-07, 17:36   #14
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ai perfecta dreptate dr .Patricia si-ti multumesc si tie de sfaturi .,,M-am prins ,,de mult ca e o problema personala si stiu si de unde provine.Dar asta nu ma va impiedica niciodata ,oriunde as practica ,sa fac educatie sanitara inaintea oricarui act medical.De genul:copiii vin cu periuta de dinti de acasa si se spala la cabinet pentru ca stiu ca multi dintre ei nu au pasta de dinti acasa.Si pentru adulti am niste reguli despre care stiu ca deranjeaza,dar care sunt absolut necesare .Va multumesc tuturor, inca o data ,pentru promptitudinea cu care meu ati raspuns ,,ofului,,meu.
.
Vechi 28-04-07, 22:11   #15
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Iti tinem pumnii. Bravo pt obiceiurile de educatie cu pacientii.
Bafta.
Vechi 30-04-07, 22:15   #16
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Bihor

In judetul Bihor, situatia este asemanatoare, de fapt CL din judet nu au vandut nici un cabinet, nici medicilor dentisti nici celor generalisti,

este clar ca medicii sunt inamicul public numarul 1 in Romania,

ceea ce incercam si noi aici in Bihor este sa consiliem calea pe care trebuie sa o urmeze fiecare medic in parte pentru a obtine aplicarea legii,

consider insa ca unica posibilitate care ar putea functiona eficient ar fi una extrema, ori se vand toate spatiile ori se suspenda acordarea serviciilor medicale pentru o perioada nedeterminata, in rural - stiu ca pare aberant insa traim intr-o societate aberanta, si daca nu reusim sa facem front comun sansele individuale sunt insignifiante,

eram si pana acum enervat de aceasta situatie, insa nicoleta a mai pus pe foc,

eu

PS Sa ne tii la curent cu rezultatul demersului in justitie
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-05-07, 09:59   #17
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu am anuntat CMD Cluj inca de la prima cerere pentru cumpararea spatiului despre ce se intampla .Am simtit o oarecare inertie in ceea ce priveste problema aceasta din partea lor (poate eram subiectiva ),mi-au recomandat insa un avocat .Apoi ,stiind despre venirea a inca doua doctorese ,am facut o cerere in care am explicat inca o data atitudinea CL al comunei si am solicitat amanarea avizelor pentru infiintarea unor noi cabinete in aceeasi cladire pana la solutionarea problemei mele.Am facut asta pentru ca mi s-a spus de catre primarul comunei cam asa :daca nu va convin conditiile puse de noi, avem doua cereri de stomatologi oricum aprobate ,iar pe dvs va asteapta evacuarea din spatiu, in scurt timp.M-am simtit cam nemernica scriind acea hartie, marturisesc .De lucru este foarte mult aici ,nu mi-a trecut niciodata prin cap ca eu am pus monopol pe comuna, chiar eu am vrut sa mai gasesc un colaborator care sa lucreze la mine in cabinet ,dar cand a inceput toata nebunia asta am renuntat ca sa nu mai stresez pe nimeni.Modalitatea insa prin care incerca sa mi se inchida gura am considerat-o un atentat la demnitatea mea .Dar tot ma simt naspa!
.
Vechi 01-05-07, 10:08   #18
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Cum ar fi daca facem un protest din partea mai multor medici pe tema asta ?
Poate chiar o grava !
Ar trebui sa fim solidari cu colegii nostrii indiferent de unde sunt si ce forma de organizare are cabinetul.
Vorbesc serios!
Vechi 01-05-07, 12:31   #19
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu multumesc foarte mult pentru atitudine,oricum nu am de gand sa renunt fara sa fac zgomot ,atata cat imi sta mie in putere si nu consider ca ma umilesc (asa m-au atentionat colegii mei ,medicii de familie care stau si asteapta sa vina bomba atomica cred ca sa se schimbe ceva ).
.
Vechi 01-05-07, 12:53   #20
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Nu se pune problema de umilire.
Cred ca sunt interese majorer fata de acestespatii de unde si tergiversarea si incurcarea itelor.
Deja stiu pe cineva care poate "sa aranjeze" un astfel de spatiu .... Adica unii lucreaza.
Dupa cum vezi am facut subiectul global pentru ca merita mai multa atentie decat i se acorda.
Maine poti sa fii tu (cel care citesti acum) la rand si daca esti singur cu problema ta vei spune ca nu ai avut noroc. Si cum spun unii norocul nu are nimic a face cu asta.
Vechi 01-05-07, 16:55   #21
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

pai eman, daca poti face o petitie ca un protest si sa ne semnam toti care suntem de acord de aici, ma semnez si eu pro colegei noastre

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-05-07, 18:29   #22
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default OK

Cine redacteaza textul?

Cui il adresam?

Care sunt termenele limita?

Apropo am putea sa strangem semnaturi la sediile colegiilor medicilor.

eu
.
Vechi 01-05-07, 18:58   #23
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

- textul cred ca trebuie scris de nicoleta velea
- da ar fi bine sa strangem semnaturile si la colegii
- ar trebui organizat un minicomitet de actiune
- adresat presei si primariei in cauza (inclusiv prefectura, guvern)
Vechi 01-05-07, 19:01   #24
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default jurist

nicoleta ce zice?

apropo , nicoleta ai discutat cu avocatul recomandat de CMD CLuj,

daca pot sa fiu cu ceva de folos cu jurista CMD Bihor sa-mi spuneti, de asemenea pot sa fac lobby la cateva colegii,

eu
.
Vechi 01-05-07, 19:35   #25
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

In oct 2006 am fost in audienta la prefectul de cluj care mi-a spus sa am mai intai o discutie cu primarul comunei si apoi sa-i dau in judecata . Discutia am avut-o de mai multe ori si nu am reusit sa avem un dialog civilizat. In ian 2007 am primit o instiintare de la prefectura Cluj despre faptul ca prefectura da in judecata primariile care nu aplica legea 236/2006 si ca pot interveni si in nume propriu, lucru pe care l-am facut. Au fost pana acum doua infatisari. Nu prea sunt multe de spus. Timpul trece, de cateva luni cladirea dispensarului se renoveaza, mai putin spatiile medicale iar saptamana trecuta am primit o noua hartie de la prefect prin care mi se aduce la cunostinta ca in urma ,,notei de relatii ,,avute cu primaria Aghires rezulta ca in cladirea dispensarului este sediul primariei si deci legea nu se poate aplica. Dar legea a aparut anul trecut, spatiile medicale trebuiau trecute in proprietate privata in 2004. Jurista de la colegiu imi da dreptate, iar avocata imi spune ca in Romania e totul posibil.
.
Vechi 01-05-07, 20:54   #26
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am un memoriu trimis catre Ministerul Sanatatii , unul catre Directia de Sanatate Publica Cluj si, dupa noua infatisare de vineri 4 mai , o sa mai inaintez un memoriu catre Guvern si cred ca este comisie de sanatate si la Parlamentul Europei.Presedintele CAS Cluj ,la care am fost in audienta ,mi-a explicat ca indiferent de cine va fi la guvernare spatiile medicale tot se vor vinde pentru ca aceasta este normativa UE.In 21 mai am o noua audienta la prefectul de Cluj,de data aceasta vor merge si medicii de familie care ,in sfarsit au inceput sa se intrebe ce va fi cu ei dupa expirarea contractului de comodat.Va multumesc din nou pentru sprijin!
.
Vechi 01-05-07, 21:13   #27
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Putem sa anexam la memoriul inaintat de tine semnaturile noastre de sprijin.
Eventual pune aici in format electronic memoriul si vedem cum ne organizam.
Am pus si aici Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
un anunt pt medicii de familie interesati de asa ceva.
Vechi 01-05-07, 23:14   #28
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Re: De ce sunt trista

Citat:
Publicat initial de nicoleta velea
E ciudat sa va spun acum ,,servus,, , pentru ca de foarte multa vreme citesc ,in fiecare zi tot ce apare nou si mi se pare ca va cunosc de-o vesnicie.
Mi-e tare drag de voi, eugenolilor,asa cum sunteti cu sufletul mereu deschis si spiritul ascutit.Va doresc din tot sufletul ca asta sa nu se schimbe niciodata.
Lucrez la tara de 12 ani si AM OBOSIT.Mi-am dat toata silinta ca in acesti ani sa evoluez.Cea mai mare teama a mea a fost dintotdeauna sa nu fac cuiva un rau iremediabil, sa sufere cineva din cauza a ceea ce fac eu si ,de-a lungul anilor am avut nenumarate spasme coronariene si insomnii . Sunt convinsa ca multi dintre voi inteleg perfect despre ce vorbesc.Totul a inceput in momentul cand ,conform legislatiei in vigoare , am inceput sa fac demersuri pentru a-mi cumpara spatiul unde imi desfasuram activitatea.Spatiu in care eu am investit ca sa-mi pot desfasura in conditii legale si normale activitatea si care se afla intr-o cladire a unui dispensar care apartine domeniului public al comunei etc.As putea sa scriu un roman cu ce se intampla de sase luni incoace. Brusc am devenit personajul negativ si ma intreb unde am gresit . Problema e destul de acuta si observ ,pe zi ce trece ca ma afecteaza din ce in ce mai mult.Regret ca am ramas la tara incercand sa schimb ceva si gandindu-ma ca si acolo sunt oameni. Am avut in vizita o ziarista de la Adevarul de Cluj trimisa cred de Colegiul Medicilor.A aparut apoi un articol pe 22 martie la pagina sociala(e si pe net pe cine intereseaza).
Se pare ca am fost o mare fraiera si nu sfatuiesc pe nimeni sa procedeze ca mine!
Va salut si va doresc din suflet numai bine!
Am citit abia acum prin ce treci.Tine-te tare, nu renunta, sunt multi in situatia ta si eu sunt, si noi speram ca totusi sa se aplice legea si sa nu se faca abuzuri din astea de care nu numai tu spui, am mai auzit si la altii, plus ca la noi se tergiverseaza destul de mult aplicarea legii.
Scubi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-05-07, 12:51   #29
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default chichita

din pacate daca cladirea dispensarului se afla in cea a primariei, pare ca este o exceptie in lege in defavoarea ta, oricum juristul are ultima parere

eu
.
Vechi 02-05-07, 14:54   #30
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sediul primariei este inca in Aghires -sat (o alta localitate) cam la trei kilometri. Ca au intentia -acum dupa aparitia legii - sa schimbe destinatia cladirii ,este o alta poveste .Stiu ca, pentru a schimba destinatia cladirii au avut nevoie de acordul Ministerului Sanatatii. Nu pot sa cred ca cineva de-acolo si-a pus semnatura pe o hartie fara sa-si puna intrebarea ce se intampla cu doctorii care deja functioneaza acolo. Pe raspunsurile pe care le-am primit de la primarie la cererile mele pt. cumpararea spatiului (incepand din august 2006 )nu scrie pe nici una ca nu vand pentru ca acolo e primarie.Ei nu vand pt ca :1.E proprietate publica si nu sunt de acord s-o treaca in proprietate privata (august 2006),2.Nu s-a aprobat vanzarea spatiului pana la clarificarea regimului juridica a spatiului unde imi desfasor activitate(octombrie 2006),3.Isi mentin punctul de vedere(noiembrie 2006).Iar in martie, dupa ce-am venit de la Denta ,aflu ca va fi acolo post de jandarmi si sunt invitata la primarie (in sat )sa mi se puna la dispozitie un alt spatiu in aceleasi conditii(adica contract de comodat pana in 2008).Am fost ,impreuna cu sotul meu am venit apoi la dispensar sa vedem spatiul si aici am reusit sa-l enervez pe primar cand am inceput sa intreb cine plateste partea de avize ,bransamente pt .unit-ul dentar etc.Am solicitat macar o schita a spatiului pentru a putea vedea dimensiuni ,pe unde vine apa ,evacuarea etc.Am fost de acord sa ma mut din spatiul de la parter unde functionez acum ,in spatiul de la etajul doi cu urmatoarele conditii:sa nu existe o intrerupere prea mare in activitatea mea(o saptamana ,maxim doua ), sa nu fiu nevoita sa mai dau nici un leu pentru amenajarea noului cabinet(ar fi fost cabinetul nr.4 pe care l-as amenaja in comuna) si sa continui sa fac demersuri sa cumpar acel spatiu .Atunci mi s-a spus sa nu mai irit consiliul comunei .Consilieri care ,imaginati-va ,continua sa apeleze la serviciile mele ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.Parintii primarului imi sunt pacienti ,bunicii prefectului de Cluj au proteze facute de mine,consilierii isi aduc copii la tratament in continuare sau vin ei insisi senini la dentista care vrea sa se improprietareasca.Pe sotul meu il apuca nervii cunoscand situatia si cat zbucium ma macina zilnic ca sa pot fi si eu senina si sa nu le scot vre-un ochi din greseala.Dupa el ar trebui sa-i refuz categoric.Nu pot pentru ca eu sunt doctor si nu eu sunt cea care trebuie sa le dau o lectie.Eu nu dau lectii ,eu imi fac numai meseria .Imi pare insa teribil de rau pentru energia pe care o consum aiurea .As putea face lucruri mai utile pentru mine si pentru cei din jurul meu.
.
Vechi 03-05-07, 10:52   #31
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Nicoleta Velea a scris: "Consilieri care ,imaginati-va ,continua sa apeleze la serviciile mele ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.Parintii primarului imi sunt pacienti ,bunicii prefectului de Cluj au proteze facute de mine,consilierii isi aduc copii la tratament in continuare sau vin ei insisi senini la dentista care vrea sa se improprietareasca"

Stai linistita, ei s-au postat in functiile acelea sa se ajute pe ei si familia lor, nu pe tine...Si iar iti zic din propria experienta...
Vechi 03-05-07, 22:40   #32
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Suntem ff multi in situatia asta,Nicoleta!Din cate stiu eu,nimeni nu are dreptul sa te scoata de acolo cat timp legea nu se aplica intr-o directie sau alta!Ar fi un abuz si atunci i-ai putea da in judecata!Pana cand nu se vor scoate la vanzare in toata tara,parerea mea ca te consumi degeaba!Dar nu ti-au concesionat spatiul?inca in comodat il ai?ptca din cate stiu eu,ce a fost in comodat,s-a dat in concesiune,sau cel putin asa trebuia...Cand ai concesiune,de regula asta se face pana la varsta pensionarii,nu mai au cu ce sa te atinga..
dr_rux_pux este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-05-07, 23:35   #33
Dr Patzer Timea
Vizitator
Fara status.

.
Default Te inteleg perfect!

Eu am renuntat la activitate in tara,n-am ajuns pana a cumpara spatiul unde lucram de 7ani,pt.ca pur si simplu nu exista legal.In anii care am desfasurat activitatea am facut amenajari multiple reconvertind chiria in acesta.Da chirie,bine a-ti auzit!Am renuntat datorita conditilor sau mai bine zis lipsei de conditii.Primaria locala nici macar gazul nu dorea sa o introduca.Aveam o soba de carbuni,iarna de multe ori gaseam apa inghetata.Nu-mi permiteam sa angajez asistenta,femeie de serviciu,iar primaria tot nu era multumita cu suma de inchiriere,calculata in euro.Ma deplasam cu masina era la 60 de km distanta.
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-05-07, 23:50   #34
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Bun venit Timea !
Pacat ca in cazul tau lucrurile s-au finalizat radical : plecat din tara!
Asta inseamna ca ajunge cutitul la os !
Pierdem noi , pierd pacientii , pierde toata lumea ...
Hai sa facem ceva !!
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-05-07, 00:23   #35
Dr Patzer Timea
Vizitator
Fara status.

.
Default Diferenta mare!

In primul rand odata obtinut un loc de munca la un cabinet ai un drept de practica sau cum s-ar traduce .Acesta are valoare ,se poate vinde si respectiv cumpara,depinde bine inteles de situarea ei.Ar fi un lucru bun de introdus si in Romania!
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-05-07, 13:04   #36
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default De ce sunt trista

Luni voi afla daca intampinarea mea (adica cererea prin care solicit instantei de contencios administrativ ca spatiul unde imi desfasor activitatea sa fie trecut pe lista spatiilor scoase la vanzare -pentru ca au scos niste spatii care nu au autorizatie sanitara de functionare ,nu sunt in cladirea dispensarului ) este aprobata sau nu.Nu sunt foarte optimista ,in ceea ce priveste raspunsul.Primaria nu a trimis nici un act doveditor ca au sediul in cladirea dispensarului.In schimb juristul de la prefectura a venit cu o hartie prin care prefectul anunta ca actiunea prefecturii impotriva primariei Aghires nu are temei legal.Si mai era o hartie prin care primaria Aghires declara cat a investit in spatiile medicale din cladire :60 000 ron.Asta e o mare minciuna .Repet: se renoveaza cladirea dar nu spatiile doctorilor.Pana la urma e tot o chestie de intimidare .Cred ca raspunsul judecatorului e in functie de cat de tare e impresionat de prefect.L-am intrebat pe jurist cate din cele 40 de cazuri sustinute de prefectura s-au rezolvat in favoare medicilor .S-a eschivat de la raspunsul pe care-l dau eu :nici unul .Dupa raspunsul de luni urmeaza recursurile si-om mai vedea
.
Vechi 04-05-07, 19:24   #37
Dr Patzer Timea
Vizitator
Fara status.

.

E foarte bine si de admirat energia pe care o ai.I-ti doresc perseverenta in continuare!
In rest este o mare nedreptate si desinteres total din partea CL undeva urmaresc sa fii dependent de ei .
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-05-07, 11:05   #38
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Absolut, la care se adauga frica ministerului ca daca vand spatiile medicii-si in special cei de famialie- vor negocia de pe pozitii mai puternice aberatia de contract cu Casa. Plus ca in Bucuresti,si nu numai, dar mai ales in Bucuresti, exista interese foarte mari in legatura cu spatiile medicale
Vechi 06-05-07, 12:33   #39
Initiat bine
MD Endodont
Fara status.

.

Nicoleta eu abia acum am citit. Am o prietena care se lupta intr-o comuna pe nume Peris situata aproape de Bucuresti sa pastreze practica, e adevarat dupa un an. Am vazut cum ii este ei de cand e in situatia asta.

Am sa te rog frumos asa cum am rugat-o si pe ea sa te gandesti la o alternativa. Gandeste-te ca a juca totul pe o carte e uneori riscant daca nu chiar periculos pentru tine ca om ( ma refer la sanatate in special).
Stiu ca e greu acum cand esti asa implicata in lupta sa auzi sau sa citesti ceea ce am scris, dar poate ca vei sta 5 min sa te gandesti.
Bafta multa
.
Vechi 06-05-07, 18:21   #40
Partener fondator
Avocat
Fara status.

.

Draga Nicoleta, am citit cu interes cazul tau si pentru inceput iti spun ca e foarte bine ca ai apelat la serviciile unui avocat care te va putea ajuta sa reusesti.
In continuare iti voi prezenta demersul cronologic ce se face intr-o situatie ca a ta. Rugamintea este ca tu sa urmaresti pasii si sa identifici lipsa unor etape daca ele exista.

[color=blue]ORDONANTA nr. 124 din 29 august 1998*) (*republicat
Avocat Carmen N este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-05-07, 13:26   #41
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Bine ai venit pe forum, CarmenN,
.
Vechi 07-05-07, 15:10   #42
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Multumesc foarte mult doamna avocata!Am castigat prima batatalie.In ciuda faptului ca prefectul a considerat fara suport legal actiunea impotriva primariei Aghires si si-a retras sprijinul.Multumesc mult si celor care mi-au sarit in ajutor.E un sentiment minunat sa nu te simti singur.Probabil primaria va face recurs .Deocamdata am vorbit numai la telefon cu avocata .O sa va tin la curent cu strategiile urmatoare.
.
Vechi 07-05-07, 21:27   #43
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Bafta Nicoleta!

Laudabila prezenta pe forum a d-nei avocat CarmenN !
Multumim ptr. sprijin , avem nevoie ptr. ca sunt lucruri care nu sunt de competenta noastra si nu ne descurcam!
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-05-07, 22:35   #44
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default vanzarea cabinetelor

am citit articolul tau
si eu licreaz la tara si de 1 an incerc sa cumpar cabinetul
la mine este un caz foarte special , mai precis : am toate aprobarile de pe lume , toti sunt de acord sa vinda cabinetul dar singura problema este ca domnul topograf nu reuseste de 1 an sa realizeze lucrarea topografica iar de la primarie doamna primar foarte politicoasa imi spune sa mai astept putin
mai nou cica cabinetele medicale vor fi preluate de consiliul judetean
cred ca singura cale este DACA TOTI MEDICII VOM ACTIONA IN INSTANTA STATUL ROMIN ATUNCI POATE VA EXISTA O SPERANTA
CABINETELE MEDICALE AU FOST VINDUTE NUMAI ACOLO UNDE A EXISTAT UN SPRIJIN POLITIC SAU AU FOST DATE SPAGI
durerea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-05-07, 09:41   #45
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

in buc situatia sta asa:
iegzista comisie ca la lege, formata din, printre altii, si din doi consilieri ... iegzista in sfirsit bani pentru sedintele de intrunire ale comisiei... prevazuti din buget... iegzista obligatia vinzatorului de a pune la dispozitie actele de vinzare ale spatiilor printre care si cadastrele.... dar nu iegzista bani pentru toate cadastrele... iegzista dorintza unora de a si le plati singuri desi nu-i in atributia lor...vorbesc de cumparatori...si pentru asta trebe imputernicire de la primarie...adica cum ar veni" n-avem bani de cadastre, da daca voi vreti, faceti-le pe banii vostri, ca noi avem bani doar de prima de sedinta, care din cauza ca nu se intrunesc membri- care insa is platiti :wink: -nu hotaraste nimik.

baaaai, sa nu-l luati in seama pe scubi, asta numa prostii spune
.
Vechi 11-05-07, 09:42   #46
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

da' daca tot va faceti singuri cadastrele, sa nu ne auzim vorbe :wink:
.
Vechi 11-05-07, 09:49   #47
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

adica voi vreti... voi cereti... noi... va imputernicim sa faceti ceva pe banii vostri in locu nostru- citat din ...aia care vind :wink:
.
Vechi 11-05-07, 12:14   #48
Dr Patzer Timea
Vizitator
Fara status.

.

Buna! pt. toti ce urmaresc subiectul acesta.A-si fi curioasa daca
este cineva in tara care a reusit sa cumpere spatiul in care lucreaza ,in mod legal???
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-05-07, 21:33   #49
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default vanzarea cabinetelor medicale

Citat:
Publicat initial de Dr Patzer Timea
Buna! pt. toti ce urmaresc subiectul acesta.A-si fi curioasa daca
este cineva in tara care a reusit sa cumpere spatiul in care lucreaza ,in mod legal???
in arad au fost vindute cabinetele medicale din doua mari policlinici
in judet insa nu se misca mai nimic
durerea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-05-07, 15:34   #50
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Azi am fost in audienta la prefectul de Cluj.Eu si doua colege, doctorite de familie.Ne-am lasat cabinetele ,pacientii ca sa fim acolo la 13 punct.Se anulasera insa toate audientele pentru ca a fost referendum.Curios este ca toti ceilalti doritori fusesera anuntati,numai noi nu,desi am lasat un numar de telefon.Vazandu-ne nemultumite s-a dus secretara sa intrebe daca nu ne primeste totusi .Ei bine raspunsul a fost :NU.Am fost reprogramate in ziua de 4 iunie.Asa-mi trebuie daca m-am facut doctor,bate-m-ar norocu sa ma bata!
.
Vechi 22-05-07, 23:04   #51
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nicoleta, nu faptul c
.
Vechi 29-06-07, 08:11   #52
Ema
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu nu inteleg ce invinuiri le aduce d-na Dr. Velea celor 2 doctorite care urmeaza sa practice stomatologia in aceeasi cladire cu dansa.In primul rand nu cred ca acelea au vreo legatura cu procesul d-nei dr cu primaria com. Aghiresu. Si de ce vietile altor oameni care nici macar n-o cunosc ar trebui sa fie pe stand by pana d-na dr isi solutioneaza problemele,fie ele chiar si profesionale ? Inteleg camaraderia profesionala,dar aici nu e justificata.Sau poate ma ajuta d-na dr Velea sa inteleg mai bine....
Ema este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-06-07, 11:02   #53
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

bine ai venit Ema! Join the club!
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-06-07, 11:09   #54
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

ema, de unde esti?
drcalinc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-06-07, 11:18   #55
Ema
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Multumesc de primire !

Din Cluj-Napoca
.
Vechi 29-06-07, 11:50   #56
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de Ema
Din Cluj-Napoca
..... si banuiesc ca esti una din cele 2 noi doctorite din aghires?
ii inteleg supararea nicoletei, dar sincer nu cred ca are o problema personala cu cele 2.... daca am inteles bine, inca nici nu le cunoaste.... ea e suparata pe situatie...
cind stateam in camin si mi s-a anuntat de la administratoare ca imi vine o noua colega in camera, mi-am varsat tot naduful pe ea, desi, saraca, ea nu avea nici o vina.... apoi mi-a devenit prietena f buna... a inteles si ea ca NU cu ea aveam ceva, ci cu situatia de a trebui sa stam 4 in loc de 3 in camera, asa cum doream...
ema, daca ai fi in locul nicoletei, ce atitudine crezi ca ai avea fata de cele 2 nou-venite?
si nu in ultimul rind, bine ai venit pe eugenol... si sper sa-ti placa aici...
Vechi 29-06-07, 12:13   #57
Ema
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu,nu sunt una din cele doua fete,dar si eu imi caut un loc in jurul Clujului in care sa-mi deschid cabinet,asa ca stiu situatia din imprejurimi pe o raza de 40 km. Nu e usor sa gasesti o comuna cu minim 1000 locuitori si care sa nu aiba deja un cabinet stomatologic functional.
Inteleg f bine indignarea d-nei dr si mi se pare justificat procesul intentat primariei com. Aghiresu...Insa cunosc si modalitatea in care se amenajeaza celalalt cabinet in comuna respectiva si stiu sigur ca singura implicare a primarului este aceea de a da in comodat spatiul. Amenajarile sunt suportate in totalitate de cele care urmeaza sa vina in locul respectiv. Deci,inca o data,nu inteleg vina viitoarei 'concurente'. Eu stiu ca nu mi-as dori un astfel de inceput nici macar cu medicul de familiei din localitatea respectiva, daramite cu un coleg/colega de breasla...
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, ajutor, atentie, buna, cabi, cabinetul, citesti, colegii, educatie, endo, est, forma, global, iga, lucreaza, medic dentist, medici, merita, molarii, noroc, nostrii, organizare, pacientii, partea, pro, problema, protest, pumnii, pune, salut, serios, spatiu, subiecte, tema, vand, vanzare

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
sa zic,sa nu zic...dar sunt sigur? sico Etica in cabinet 26 15-07-11 03:53
Si eu pe aici,mult mai trista anduluta81 Management 87 09-09-08 12:47
Sunt un impostor. drcalinc Endodontie 27 13-03-08 22:09
o poveste trista rocsa Viata nu e o gangrena simpla 79 18-07-07 23:42

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (11:42) timp.

Alegeti schema de culori preferata: