Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

De ce sunt trista

discutie din eugenol.ro : Si multumesc pt urari...

Reveniti   eugenol.ro > Zona de relaxare > Relaxare > Salut
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree30Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 29-06-07, 12:14   #58
Ema
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Si multumesc pt urari
Ema este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-06-07, 21:46   #59
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am citit un pic mai tarziu.Nu am nimic personal cu concurenta.M-a suparat insa contextul in care apar colegele-daca nu-mi convin conditiile impuse ,oricum o sa pierd procesul ,pe mine ma asteapta evacuarea si oricum exista doua cereri de doctori care vor fi aprobate(erau deja aprobate cand mi se spunea asta).Cred ca orice om normal in situatia mea ar fi fost mai mult decat suparat.Si sunt in continuarea ,dar asta e problema mea si ma lupt sa o rezolv.Imi cer scuze ,dar mai ospitaliera de-atat n-am cum sa fiu!
nicoleta velea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-06-07, 21:48   #60
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Deocamdata.
.
Vechi 29-06-07, 21:57   #61
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Mult succesc ,Ema, sa gasesti ceea ce cauti , cat mai putine probleme si cat mai putini oameni suparati in cautarile tale sa-ti faca probleme!
.
Vechi 30-06-07, 08:31   #62
Ema
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Deja am intalnit si eu o gramada de piedici si motive bizare invocate de primari...am vazut si in ce conditii lucreaza medicii de familiei in unele comune de langa Cluj si mi-am dat seama ca in momentul in care ma decid pt un anumit loc trebuie sa investesc bani in el ca sa-l renovez. Si m-am pus si in situatia d-voastra si bineinteles ca nu e deloc usor sa iti dai seama ca e posibil sa pierzi un loc pe care l-ai amenajat si in care ai investit zeci de milioane. Insa chiar daca nu fac intotdeauna asa cum predic , incerc sa nu judec oamenii inainte de a-i vedea macar. Pe cat sunt de bataioasa,pe atat sunt de...naiva uneori si ma gandesc ca poate acele fete nu stiu in ce se baga. Poate vor ajunge si ele in aceeasi situatie ca d-voastra....
.
Vechi 30-06-07, 08:40   #63
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Un sfat daca imi permiti:inainte de a semna un contract de comodat pe un astfel de spatiu ,mergi cu el la un avocat sau la un jurist(eventual cel de la CMD).Un contract bine intocmit te poate scuti de o multime de neplaceri pe viitor.Bafta multa!
.
Vechi 30-06-07, 09:07   #64
Ema
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Multumesc, este o idee buna.Din pacate insa, nu ma astept ca in cazul unui evenual proces, sa tina cineva cont de acesta. In fond, ar fi o batalie intre un partid (reprezentat de primar) si un mic David (in persoana mea )
.
Vechi 13-06-08, 23:02   #65
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Nicoleta , nu cumva ai terminat la Iasi facultatea?In 1994?
Bucevschi Alexandra este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-12-08, 18:11   #66
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Default Asta-i viata....

Imi pare sincer rau pentru ce ti se intampla,dar cred ca fiecare dintre noi in viata aceasta se confrunta cu situatii dificile in meseria aleasa,noi nu avem decat sa fim tari si sa incercam sa rezolvam mereu problemele care ne afecteaza meseria,sau oricare ar fi ele....asta-i viata...trebuie sa ne descurcam!
aliyssias este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-02-09, 22:24   #67
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

salut. sunt noua pe forum desi veche in meserie. te inteleg. dinpacate ceilalti nu pricep. daca ceea ce faci in cabinet iese bine este normal. daca apare o problema esti de vina. nici inima mea nu cred ca va mai rezista mult.
jurismed este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-03-09, 00:03   #68
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Default salutare

salutare tuturor!

bina v-am gasit!
sunt simona bene,medic dentist in Cluj-Napoca si de azi ma alatur voua!
simonab este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-03-09, 02:19   #69
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Bine ai venit pe forum
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/salut/1856-trista/

eugenolul este structurat logic in forumuri tematice si in fiecare forum sunt mai multe subiecte.
Salutul se scrie in forumul salut (vezi pe prima pagina a forumului exista un forum Salut) Discutiile incercam sa le mentinem la subiect pentru a fi mai usor de urmarit.

Ai mai jos cateva linkuri utile pentru inceput. Mai multe gasesti si in anunturile din partea de sus a forumului.

Nu uita ca poti citi mesajele noi scrise de la inregistrarea ta pe forum accesand linkurile Noi si Mesaje noi in din bara albastra de sus.
In Link [Necesita inregistrare pentru acces.] si in Link [Necesita inregistrare pentru acces.] sunt detalii despre cum se foloseste forumul.
Daca esti student poti cere Link [Necesita inregistrare pentru acces.] in forumurile private ale studentilor.
Poti alege sa sprijini eugenolul folosind serviciile noastre: Link [Necesita inregistrare pentru acces.], Link [Necesita inregistrare pentru acces.] , Link [Necesita inregistrare pentru acces.] sau Link [Necesita inregistrare pentru acces.].
Vechi 09-07-09, 13:49   #70
La primele mesaje
Aspirant la TD
Fara status.

.

Bafta in continuare Nicoleta orice vei face
icade este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-12-09, 16:25   #71
eduard boros
Vizitator
Fara status.

.

salutare si CIAO!
din pacate nu sunt inca familiarizat cu forumul dar a adaptez
  Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-02-11, 12:26   #72
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Ajutati-ma. Sunt trasa intr-un proces. Nu stiu unde sa-l public

Am efectuat o obturatie cu depasire la un 47 cu radacini curbe. Dintele a avut o parodontita ap ac seroasa . Am scos nervul si pt ca a sangerat am ales sa obturez a doua zi. Am facut initial obturatie incompleta, dupa care am dezobturat si am rebagat pasta(ah pluss) . Mare mi-a fost uimirea cand am vazut radiografia . O cantitate relativ marisoara era in os la o oarecare distanta de apexul dintelui aprox 2 mm ca si cum ar fi fost aspirata de os. Marea mea mirare a fost ca in cursul interventiei nu am insistat mult cu acul lentullo si nici pasta multa nu am bagat. Pacienta era speriata ca mama ei a patit asemanator si ca a trebuit sa fie operata la o perioada mai indelungata de timp de un chist imens. La pacienta in cauza osul pare a fi rarefiat.
Sunt un medic care si-a pus tot sufletul in meseria pe care o practica si a incercat sa faca totul cat mai aproape de perfectiune. Si totusi...
Marea mea rugaminte este sa-mi sugerati niste site-uri unde sa poate sa intre pacienta si sa se lamureasca ca astfel de probleme pot aparea si ca nu tine neaparat de competenta medicului o astfel de problema. Solicit asta ca sa ajungem la o intelegere si sa-si retraga plangerea.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=1856
Nu mi-e frica de proces pt ca pot demonstra cu fiecare pacient care mi-a intrat in cabinet cata grija am avut la fiecare , cum arata obturatiile foto pe dinafara inclusiv pe dedesubt, paralelismul dintilor stalpi, lipsa cariilor sub obt foto si sub lucrari, durabilitatea obt si a lucrarilor etc...ma dezarmeaza faptul ca cu cata usurinta pot unii sa-ti faca rau , tu vrandu-le binele . Va multumesc
BONE MONICA este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-02-11, 12:32   #73
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Bine ai venit pe forum, Monica!
Se intampla si la case mai mari, nu-ti face atatea probleme.
O poti indruma spre sfatulstomatologului.ro, poate gaseste pe acolo ceva asemanator cu ce a "patit" ea sau, pur si simplu, poate sa ceara o parere de la stomatologii care dau raspunsuri oricarui pacient pe acolo...
Vechi 25-02-11, 12:40   #74
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Multumesc mult. Inca nu sunt familiarizata cu site-ul. Imi cer scuze

Multumesc mult. Este bine sa stii ca mai este cineva cu tine in astfel de momente.
.
Vechi 25-02-11, 12:50   #75
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.
-3 (+0/-3)     

Banuiesti cumva ca vrea sa te dea in judecata pt malpraxis?
Daca este numai faptul ca pacienta este dezamagita,si e vorba de un rau fara urmari tribunalesti,atunci se poate rezolva amiabil.Va trebui sa inveti sa iti accepti si esecurile ca parte a meseriei pe care o facem.Precum si cuvintele dure ale pacientilor.
Eu una nu as incerca sa dovedesc prin site-uri de tot felul cum ca si altii au gresit.Stii vorba aia :"Cine se scuza se acuza" si nu cred ca un pacient vrea sa vada ca e normal si ca se mai intampla si la altii sa se intample asta.Cred ca pacientii sunt perfect constienti de cum si cat se greseste la stomatolog la noi in tara.
Dar in acelasi timp cred ca e o greseala din partea ta sa nu iti asumi greseala.Adica ok,faci totul cu suflet,ideea e sa il faci si cu cunostiinte ca sa nu mai ai probleme din astea.Imi e greu sa cred ca osul a "aspirat" pasta. Realizezi ca este vorba de o preparare sau de o abordare gresita a tratamentului de canal.
Acum,s-au mai vazut cazuri de depasiri in care nu s-a intamplat nimic.
Eu as face o chestiune simpla:as convinge-o sa mai astepte fara sa traga concluzii pripite si sa o linistesti spunandu-i ca o vei monitoriza cu rx din timp in timp.Apoi spune-i ca daca apare o leziune te obligi sa ii platesti tu rezectia apicala si/sau retratamentul la un endodont cu microscop.
Altfel,solutia cu "sa vada pe site-uri ca se mai intampla" nu mi se pare deloc ok.Pe mine una,ca pacienta,daca ma duc sa imi fac un tratament si am dovezi ca ceva s-a gresit,daca medicul mi-ar zice:"uite,e o gresela uzuala" ,atunci chiar m-as enerva ca nu isi asuma macar responsabilitatea.
Vechi 25-02-11, 15:01   #76
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

am fost contactata de politie pt acest caz. Mi s-a spus ca e bine sa se ajunga la o intelegere cu ea, pt a isi retrage plangerea, altfel voi merge in instanta. Pacienta nici macar nu a vrut sa stea sa discutam, a lipsit si de la convocarea cu cmdr, lucru care mi se pare grav. In ceea ce priveste greseala medicala asa cum ii spuneti , eu nu vad lucrurile astea tocmai asa. Daca eram un medic care trata pacientiicu indiferenta si fara simtul raspunderii, mi-as fi zis in sinea mea ca am gresit si as fi incercat sa vad cum o "scald" ca sa ies bine,dar atata timp cat am pus la bataie toate armele ca sa-mi iasa un lucru bun si nu a iesit, si acest lucru s-a intamplat si altora, ca sa nu spun tuturora, inclusiv tie anduluta, eu cred ca nu mai este vorba de o greseala ci de un neajuns in tehnica de obturare si in acest caz si de terenul pacientului. Este cunoscut ca fiecare om in parte este un unicat, iar propriu noua ca exista o diversitate larga de anatomii dentare care ridica dificultati in tratament, iar noi nu suntem dumnezeu sa realizam totul perfect, drept urmare nu ni se poate cere perfectiunea ci numai o buna constiinta. Eu cred ca in astfel de cazuri nu putem fi trasi la raspundere, sa stam cu frica ca ni se poate intampla oricand lucrul acesta , in loc sa ai cugetul liber sa gandesti ce este mai bine de facut in fiecare caz in parte. Eu nu o trimit la site ca sa ma disculp pe mine insumi, ci ca sa-si dea seama ca aceste dificultati in tratament exista si ca nu poti sa arunci cu noroi intr-un medic care s-a pus in slujba ta sa-ti faca bine. In sfanta scriptura scrie sa respecti medicul, nu scrie nici de ingineri, nici de profesori, nici de avocati, ci de medic sa-l respecti, iar daca te-ai dus la el sa te duci cu tot sufletul si sa ai incredere in ce-ti spune el. Sa nu crezi ca pacientei nu i-am spus sa faca radiografii la o anumita perioada de timp, ca sa tinem sub control evolutia. Cum ti-am mai spus, imi cunosc destul de bine meseria, iar solicitarea mea nu a fost una parsiva, ci a fost solicitare de ajutor stiind cu totii cat de grea ne este meseria si in acelasi timp frumoasa si ca fiind uniti in cuget si constiinta putem sa demonstram lumii beneficiile aduse de stomatologie, cat si limitele ei si sa eliminam razboaiele dintre noi(noi si pacienti, si noi intre noi).

Modificat ultima data de nico; 25-02-11 la 15:52.
.
Vechi 25-02-11, 15:25   #77
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

1.Monica, ai la fisa acordul scris al pacientei? Asta ajuta mult in caz de conflict.
2.Ce e aia parodontita apicala acuta seroasa ce are drept tratament pulpectomia?
3.Cauzele complicatiilor post tratament endo, mult mai frecvent, sunt altele decat depasirea cu sealer a apexului. Daca te ajuta, printeaza pozele de la postul nr. 807 din linkul de mai jos si arata-i-le pacientei. Cand am vazut rx de control imediat dupa obturare am zis: hait! am prajit-o! Uite ce am gasit la acelasi dinte dupa mai bine de un an. Dracu nu-i asa de negru cum pare. Fruntea sus. Nu reparam instalatii sanitare si nici nu dam garantii ca la tel. mobile. Ce ai facut tu nu e malpraxis, datorat ignorantei in domeniu, ci accident. Iar accidentele sunt descrise in literatura. Daca n-ar fi, ar insemna ca suntem perfecti in conditiile in care stim carte. Si e limpede ca nu suntem.
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
robbycarlos, Ana_Karr, ALEX20 si alti 5 au multumit.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-02-11, 15:33   #78
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+6 (+6/-0)     

Anduluta, las-o mai moale cu "greseala" ca nu esti la procuratura...e doar un accident uzual cu sau fara urmari, depinde de structurile anatomice interesate si de reactivitatea organismului, i se poate intampla si celui mai mare endodont din lume care are o "abordare" perfecta...
Greseala este daca-i scoti dintele bun, sau la tine de exemplu daca faci punte in loc de implant...
Iar cu datul in judecata nu cred ca ajunge prea departe doar daca nu apar complicatii majore, ar trebui sa vedem un rx sa ne dam cu parerea.
Riscurile si accidentele posibile ar trebui aduse la cunostinta si semnate de catre pacient inaintea trat.
Muller A. Norbert este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-02-11, 15:39   #79
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Imi cer scuze, am vrut sa zic pulpita acuta seroasa totala. In ceea ce priveste acceptul pacientului , intr-adevar nu il am. Si multumesc mult pt cazul aratat. I-am raspuns lui anduluta dar nu stiu cum sa public mesajul .il dau mai jos.
.
Vechi 25-02-11, 17:31   #80
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Poate sa-mi spuna cineva de ce era discontinuitate intre apex si surplusul de pasta din os (cam 2 mm). Ce fenomen ar fi putut sa se produca?
--------------------------
Pt anduluta. As vrea sa te intreb daca lucrezi si daca ai facut vreodata vreo depasire in conditiile in care totul ti-a mers bine in timpul obturatiei?
Nu am radiografii, pt ca le-am dat pe toate cand mi le-a solicitat pacienta. Nu aveam de cesa ma ascund.
.
Vechi 25-02-11, 17:58   #81
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

Nu trebuia sa-i dai radiografiile. Puteai sa-i dai o copie dupa ele. Sunt documente medico-legale care trebuie sa ramana anexate la fisa. Acum nu mai conteaza, dar pe viitor sa tii minte.
Puffurile cu sealer iau uneori traiectorii ciudate fara legatura cu apexul.
cosminaG a multumit.
.
Vechi 25-02-11, 18:41   #82
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
-1 (+0/-1)     

Are dreptate Norbert.De fapt am si zis si o repet:depasirile sunt fara urmari ba chiar cu vindecari in unele cazuri.Deci nu e o nenorocire sau o greseala majora.
DAR...se poate intampla si mai grav(nu e cazul tau)
Pot zice ca datorita tot unui medic pe care il respect cum zice Scriptura si care a gresit omeneste dar cu cele mai bune intentii eu am programate sapt viitoare 3 implante.De prin noiembrie nu pot zambi larg si injur in sufletul meu de cate ori ma uit in oglinda sau ori de cate ori vorbesc si imi iese aerul fluturandu-mi obrazul ca la babe.A,inainte aveam dinti acolo.Dintii mei.Tot de la o obturatie de canal facuta cu cele mai bune ganduri.
Nu sunt procuror,dar am preferat,daca tot ma intrebi Monica,ca atunci cand nu am sanse de a performa intr-un domeniu sa ma las pagubasa de acea ramura.Este strict ceea ce am ales sa fac eu,nu este un sfat.M-am lasat de endo dupa ce am facut un transport de apex.Si crede-ma,l-am facut cu cele mai bune intentii.Din punctul meu de vedere a gresi e omeneste is not good enough.Sa incercam sa alegem domenii in care vom deveni good enough si pt asta ne dam toata silinta.Pt ca cu totii ne dorim ca tratamentele noastre sa devina cat mai PREDICTIBILE.Ele nu pot fi in majoritatea cazurilor,de aceea trebuie sa ne straduim on and on sa le facem cat mai aproape de ceea ce trebuie sa fie.
Chin up,orice sut este un pas inainte si poate in viata aceste cotituri in destin ne deschid niste usi catre un viitor mai altfel.
Ai dreptul sa vii cu un mediator(Legea Mediatorului) si sa vezi ce vrea.Asta inainte de a ajunge la tribunal.Da-i bani sau ce vrea si gata,Inchide episodul.Trebuie sa accepte ea sau avocatul o intrevedere cu mediatorul.Ai acest drept.
Mult succes si nu ti-am zis nimic cu rautate.Asa sunt eu:un pic mai dura.Poate dupa ce imi pun implantele ma mai inmoi.Mult noroc!

PS:Norbert,eu stiam ca radiografiile sunt proprietatea pacientului.Nu cred ca ai voie sa nu i le dai.Sunt documentele lui.Platite de el.
Vechi 25-02-11, 19:05   #83
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de anduluta81 View Post
...
PS:Norbert,eu stiam ca radiografiile sunt proprietatea pacientului.Nu cred ca ai voie sa nu i le dai.Sunt documentele lui.Platite de el.
La fel si tu ai obligatia sa documentezi cazul pt a-ti putea justifica deciziile terapeutice.
O poza pe negatoscop merge fain inainte sa ii dai poza.
anduluta81 a multumit.
Vechi 25-02-11, 19:09   #84
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

anduluta si un endodont cand greseste ce face? se lasa si el de endodontie?
vorbesti parca din afara... si tu daca gresesti la o proteza,ce faci?

in legatura cu radiografia,esti obligata sa i-o dai dar esti obligata sa o pastrezi si pentru tine. in caz de control nu ai cu ce sa demonstrezi nimic.
este o parte foarte importanta din fisa pacientului.
Vechi 25-02-11, 19:31   #85
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

Well..exista doua tipuri de greseliaici este zona unde eu nuantez f tare)
-greselile facute in lipsa unei baze temeinice (asta insemnand citit ,cursuri,etc) in tratamentul pe care alegi sa il practici.Aste le numesc greseli prostesti,care atesta exact nivelul de NE/cunostiinte pe care il ai.
-greselile facute de profesionisti,care au scapari sau limite in tratarea unei situatii.Dar nu vezi greseli bazale.
Referindu-ma la mine,nici un profesionist endodont nu ar fi facut transportul acela de apex.Mi-am dat seama ca in endo nu am sanse ever sa fiu printre cei mai buni.Am incercat,am citit.Dar.In nici un caz sa ajung la nivelul celor pe care ii admir.Ma uitam in fata si ma vedeam innotand in valurile mediocritatii in endo.Am acceptat asta,mi-am vandut micromotorul si META si protaperele si gata.Punct.Urasc sa fiu prostul harnic.
Si sico,nu poti compara predictibilitatea din protetica cu cea din endo.Nu compari proteza care se poate reface cu o nefacuta in endo..care de multe ori este imposibil de refacut.
Vechi 25-02-11, 19:53   #86
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+2/-1)     

Molarul asta a fost facut de un endodont. Iti place?
Tu ai ramas fara molari ca ai refuzat radiografia cand ti-a facut rumbu coroana (poate se putea retrata, poate nu) si ca ai avut un nanic anchilozat sau ce era ala. Asta ca sa nu-ti spun ca nu te-ai spalat pe dinti de ai ajuns la endo si coroana
Nici in protetica nu-ti poate pune la loc nimeni dentina de premolar slefuit cu un 016 sau 018...
Daca crezi ca sergiu sau andrei sau robert n-au transportat, perfuit, rupt ace candva, cuiva, pana sa ajunga unde au ajuns...dream on.
Si e cam nashpa sa acuzi colega ca a "gresit" din cauza ca nu-i capabila/nu stie/nu poate endo.
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg C-sh.jpg (36,6 KB, 6 vizualizari)
Tudor G. si dr.Brata au multumit.
.
Vechi 25-02-11, 20:21   #87
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
-1 (+0/-1)     

Din cate am citit cred ca pacienta e foarte isterica si pentru ca nu s-a prezentat la Colegiu e un semn fffffffff bun pentru tine. O sa mai fie chemata si daca nu vine crezi ca o sa mai fie bagata in seama? Nu asculta sfaturile politiei ci du-te si discuta cu cei de la Colegiu ca vei fi indrumata.

Modificat ultima data de radualionte; 26-02-11 la 11:01.
KLMircea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-02-11, 20:51   #88
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
am fost contactata de politie pt acest caz.
1.Am o nedumerire: de ce politia? Ce intelegere? Se doreste o despagubire?!
2. Regret experienta f. trista prin care treci, Monica, si sper sa ai nervii tari ca sa o depasesti cu bine!
Insa , din cite stiu eu, pentru continuarea cercetarii, Politia are nevoie de referatul cmdr-ului.De aceeia te sfatuiesc sa insisti sa vina pacienta la colegiu.
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-02-11, 21:01   #89
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

politia nu are ce cauta...
poate are un prieten politist...
dar ce ti-a cerut pacienta?
de ce i-ai zis ca ai facut depasire cu pasta? a avut simptome?
Vechi 25-02-11, 21:35   #90
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de Muller A. Norbert View Post
Molarul asta a fost facut de un endodont. Iti place?
Tu ai ramas fara molari ca ai refuzat radiografia cand ti-a facut rumbu coroana (poate se putea retrata, poate nu) si ca ai avut un nanic anchilozat sau ce era ala. Asta ca sa nu-ti spun ca nu te-ai spalat pe dinti de ai ajuns la endo si coroana
Nici in protetica nu-ti poate pune la loc nimeni dentina de premolar slefuit cu un 016 sau 018...
Daca crezi ca sergiu sau andrei sau robert n-au transportat, perfuit, rupt ace candva, cuiva, pana sa ajunga unde au ajuns...dream on.
Si e cam nashpa sa acuzi colega ca a "gresit" din cauza ca nu-i capabila/nu stie/nu poate endo.
Nu cred ca e facut de un endodont cu care am colaborat vreodata.Nu recunsoc shape-ul.Asta ca sa nu zic mai mult.
Norbert,nu se putea trata.Trust me.Ar fi urmat extractia.Pe care nu vroiam sa o fac.Eu acolo cred ca a fost fracture.Si asta din cauza pivotului si a prepararii canalului.Daca intra Andrei sa rtrateze,ar fi cedat radacina atunci.Nu mai zic de infectie si de obturarea lui.Aia e deja alta poveste.
Cat despre nanicul meu:este molarelul meu de la 2 ani si ceva,si mai am 2 care stau si ei anchilozati si bine mersi.Am anodontie de PM2 si molarii temporari inca la locul lui..Asta e.Daca nu aveam problema cu molarul,nanicul meu ar mai fi stat acolo.L-am scos pt reimpartirea corecta a spatiului si pt a avea loc de 3 PM finuti si sexy.
Ce m-a enervat a fost durerea cumplita si febra care dupa 10 zile nu mai scadea.Dar a trecut.
Am ajuns la endo tot datorita unui mare medic respectat ca la Scriptura care mi-a pus un compozit cu degetul in timpul facultatii.S-a cariat ,am facut pulpita si apoi superba obt de canal.Si sa nu uit:extractia inerenta.Tot ca la Scriptura:l-a eliberat moartea.S-a spalat de pacate.
Exact,in protetica daca ai cunostiinte cat negreala de sub unghia unei furnici,o sa crezi ca Ferrule e un star porno si ca un bont cu cat mai subtire isi poarta coroanele mai cu eleganta.In mana.Exact de ce ziceam:lipsa unei baze in teorie.Inseamna a gresi prosteste.
Nu am acuzat ca un coleg nu stie.Nu am vazut nici radiografii si nici nu as zice nici unui medic aici ca greseste prosteste.Daca vad un asemenea caz ma abtin in general de la comentarii.Dar as vrea ca un medic sa recunoasca singur,cand este doar el si radiografia,singuri-singurei fata in fata,radiografia si constiinta:atunci trebuie sa recunoasca ca a gresit daca e cazul.El singur.Aia de fapt conteaza ,te face sa evoluezi si te motiveaza.Nu imi place in general cand un om se scuza sau se fofileaza singur in fata lui.
REPET:nu este cazul aici,eu doar generalizez.
Acum o sa fiu sincera,intre noi doi,sa nu ne auda nimeni.Robert,Sergiu sunt niste capacitati.De IQ in primul rand.Eu cred ca si cand au rupt ace au facut-o inteligent.Le-a dat natura mai multe circumvolutiuni.Eu asta o recunosc si o vad si parca aud sinapsele alea pocnind naravase.Sau este talentul.Aici nu ma poti convinge.Unii oameni evolueaza o data cu timpurile.Dar mediocrii nu cred ca au fost niciodata.Cross my heart.
titiluka a multumit.
Vechi 26-02-11, 02:58   #91
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
chiar daca sunt platite de pacient, radiografiile nu sunt proprietatea lui ci a medicului. Ajuta medicul in stabilirea unei conduite terapeutice si deci sunt parte a procesului diagnostic. Plus aspectul medico-legal. Ajuta pt. a justifica decizia terapeutica in caz ca ti-e contestata
Pacientului pot sa-i dai un duplicat al rx.
Citat:
eu cred ca nu mai este vorba de o greseala ci de un neajuns in tehnica de obturare si in acest caz si de terenul pacientului
daca era un dinte cu apexul in formare, puteai sa dai vina pe terenul pacientului. Altfel, pare mai greu.
in alte tari, standardul cu care ai putea fi comparata in cazul unui eventual proces la colegiul dentistilor e cel al unui specialist in endodontie. Folosind tehnica monocon si acul Lentullo nu stiu cat de aproape esti de standardul acestuia insa.

Citat:
Poate sa-mi spuna cineva de ce era discontinuitate intre apex si surplusul de pasta din os (cam 2 mm). Ce fenomen ar fi putut sa se produca?
incercand sa dezobturezi poate ai impins putina pasta dincolo de apex. Ce marime a avut ultimul instrument la apex?
anduluta81 a multumit.
udem este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-02-11, 11:18   #92
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.
+1 (+1/-0)     

Ca sa se ajunga treaba in tribunal trebuie mai intai sa treaca de colegiu,nu?Si daca asa e...atunci stai linistita.Tocmai ce mi-a povestit o colega despre asta.Deci ,chill.
Vechi 26-02-11, 13:29   #93
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de udem View Post
chiar daca sunt platite de pacient, radiografiile nu sunt proprietatea lui ci a medicului. Ajuta medicul in stabilirea unei conduite terapeutice si deci sunt parte a procesului diagnostic. Plus aspectul medico-legal. Ajuta pt. a justifica decizia terapeutica in caz ca ti-e contestata
Pacientului pot sa-i dai un duplicat al rx.
unde scrie chestia asta?
bolodoctoru este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-02-11, 16:44   #94
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de bolodoctoru View Post
unde scrie chestia asta?
eu asa am invatat.
dar as fi curios unde scrie ca trebuie sa-i dai originalele pacientului?
.
Vechi 26-02-11, 19:41   #95
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pai consider ca eu sunt pacientul si platesc pentru ceva.
in acest moment vreau sa si fiu posesorul acestui ceva!
.
Vechi 26-02-11, 19:59   #96
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
Apreciat  +7 (+7/-0)     

Citat:
Si daca-i vorba de-o clisma?
ALEX20, Tudor G. si cristina ghita au multumit.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-02-11, 20:12   #97
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

bolod,discursul romanului clasic
pana una alta radiografia respectiva a fost facuta cu un aparat care nu apartine pacientului,intr-un cabinet care nu apartine pacientului.
pacientul are dreptul la radiografia lui dar este obligat sa lase o copie medicului.
Vechi 26-02-11, 20:35   #98
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

daca e clisma ma poseda ea pe mine, dar tot nu i-o las altcuiva.

da, sico, o copie sigur ca are dreptul si medicul sa-si faca daca are cu ce...
.
Vechi 27-02-11, 06:01   #99
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
ok, vrei sa fii posesorul acelui ceva pt. ca l-ai platit: iti fac radiografia si ti-o dau. Fara examen, fara tratament. Sunt cabinete de radiologie care fac asta contra cost in Ro.
Ei, in momentul in care ti-am inceput un tratatament pe un dinte si m-am folosit de radiografie pt. a lua decizia de tratament, radiografia imi apartine. Tu ca pacient ai dreptul la o copie.
In general pacientul vrea radiografiile in caz de litigiu. Dandu-i originalele cum mai dovedesti ca tratamentul pe care i l-ai facut era justificat?

Radu T- prea tare commentul
.
Vechi 27-02-11, 12:12   #100
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

da?
si daca, apropo de cazul de fata, tu esti pacientul si te trezesti cu juma de kil de ghips in obraz, iar medicul iti spune ca-l aveai acolo de mai inainte?
.
Vechi 27-02-11, 12:51   #101
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
da?
si daca, apropo de cazul de fata, tu esti pacientul si te trezesti cu juma de kil de ghips in obraz, iar medicul iti spune ca-l aveai acolo de mai inainte?
Pai in cazul tau m-as duce sa iau o carte de endo, sa vad cate radiografii imi trebe pt un tratament de canal, si as studia care-i diferenta intre rx diagnostic, postoperator si eventual intraoperator. Si daca nu inteleg ma duc pe sfatulstomatologului si intreb.
robbycarlos, titiluka si Mona Lisa au multumit.
.
Vechi 27-02-11, 19:54   #102
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sunt sigur ca vorbesti dpdv al pacientului...
.
Vechi 27-02-11, 22:21   #103
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.
+2 (+2/-0)     

io tot nu m-am prins cum identifica lulutza endodontul dupa shape?
.
Vechi 01-03-11, 23:16   #104
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default noutati

cum evolueaza lucrurile?

s-a ajuns la o intelegere?
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-03-11, 23:17   #105
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

@ Brata:sicret.Nu zic.
Vechi 01-03-11, 23:28   #106
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default shape

eu ma refeream la molar si nu la shape,

oricum este bine sa stim ce dinti are sau nu are Andu, noroc ca nu ne intindem cu analiza si la alte zone
rumbu a multumit.
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-03-11, 23:56   #107
Maestru
Medic Stomatolog
si restaurare odontala

.

hahahahah...vad ca nu esti cuminte...lasa ca ne mai intalnim noi la Oradea
Vechi 11-11-11, 21:42   #108
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

sal
crismir este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-12-11, 22:23   #109
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

salut! bine v-am gasit!
flore_ag este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-12-11, 16:51   #110
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Bine ati venit chiar daca nu e topicul cel mai bun pt urari de bunvenit

eman cu telefonul
Vechi 02-12-12, 18:59   #111
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

buna seara tuturor!
ma bucur ca am reusit sa ma alatur comunitatii dentistice))
imi doream de ceva vreme sa ma mai pot consulta cu alti colegi workoholici si pasionati de "dintologie"))

bancosu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-12-12, 09:13   #112
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Bine ai venit, bancosu!
Vechi 20-01-14, 23:35   #113
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Salutare bine v-am gasit !
daShDoT este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-11-14, 18:55   #114
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Salut!
Ghizza este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, ajutor, atentie, buna, cabi, cabinetul, citesti, colegii, educatie, endo, est, forma, global, iga, lucreaza, medic dentist, medici, merita, molarii, noroc, nostrii, organizare, pacientii, partea, pro, problema, protest, pumnii, pune, salut, serios, spatiu, subiecte, tema, vand, vanzare

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
sa zic,sa nu zic...dar sunt sigur? sico Etica in cabinet 26 15-07-11 03:53
Si eu pe aici,mult mai trista anduluta81 Management 87 09-09-08 12:47
Sunt un impostor. drcalinc Endodontie 27 13-03-08 22:09
o poveste trista rocsa Viata nu e o gangrena simpla 79 18-07-07 23:42

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (22:41) timp.

Alegeti schema de culori preferata: