Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Infiintare laborator TD- de tehnician dentar debutant

discutie din eugenol.ro : Buna ziua! Sunt tehnician dentar debutant (membru OTDR din ianuarie 2013) si doresc sa-mi deschid un mic laborator de ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona de relaxare > Relaxare > Salut
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree10Multumiri
  • 1 Scris de Doina Cerasela
  • 1 Scris de Dr. Pantel Marton
  • 3 Scris de ncrstus
  • 2 Scris de ncrstus
  • 2 Scris de CIOBOTEA LIVIU
  • 1 Scris de eugenol man

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 11-04-13, 18:39   #1
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Post Infiintare laborator TD- de tehnician dentar debutant

Buna ziua!

Sunt tehnician dentar debutant (membru OTDR din ianuarie 2013) si doresc sa-mi deschid un mic laborator de tehnica dentara individual. Am aflat ca trebuie sa semnez un "Contract de colaborare" cu un laborator de tehnica dentara, respectiv cu un tehnician dentar cu experienta.
Am incercat sa realizez acest lucru, vorbind cu tehniceni dentari cunoscuti, dar nimeni nu a fost dispus sa semneze un astfel de contract.
Va rog, sa ma ajutati cu un sfat sau o parere, cum as putea sa-mi deschid totusi un laborator de tehnica dentara.
Astept mesajele voastre!
Multumesc pentru timpul si interesul acordat!
cristina22 a multumit.
Doina Cerasela este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-04-13, 21:08   #2
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default cred

Probabil cel mai bine ti-ar prinde sa lucrezi cateva luni langa un tehnician cu experienta. Ai avea multe de invatat, si dezvoltand o relatie buna cu acesta probabil nu ai mai avea probleme sa ai sprijinul lui.

Este o sugestie. te-ai gandit cine ti-ar trimite lucrari daca ai deschide singur laborator? Ti-ai facut un business plan?

Bafta!
Dani Sîrbu a multumit.
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-04-13, 10:21   #3
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+2 (+4/-2)     

pana la business plan te-ai gandit daca stii sa faci ceva din tot ceea ce inseamna tehnica dentara practicata si nu cea pentru sesiune? nu stiu cum de va vin idei de genul asta. te-ai duce sa te opereze un chirurg proaspat absolvent, singur in sala de operatie? inainte de a fi "patron" intr-un domeniu preponderent practic, trebuie sa fii un f bun angajat. si nu neaparat pentru prestanta ci pentru bagajul de cunostinte si experienta de care ai nevoie intr-un domeniu ca asta.
.
Vechi 12-04-13, 14:54   #4
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.
+3 (+3/-0)     

Citat:
Publicat initial de CIOBOTEA LIVIU View Post
inainte de a fi "patron" intr-un domeniu preponderent practic, trebuie sa fii un f bun angajat
de ce? unde scrie?
Citat:
Publicat initial de Doina Cerasela View Post
Am aflat ca trebuie sa semnez un "Contract de colaborare" cu un laborator de tehnica dentara, respectiv cu un tehnician dentar cu experienta.
din nou, in ce lege scrie chestia asta? ce inseamna "cu experienta"? un an? zece?
conform legilor in vigoare, ai absolvit, ai licenta, esti inscris in organizatie, ai drept de libera practica, intrunesti toate conditiile legale pentru a deschide laborator. daca se pun cu picioarele inainte si nu vor sa-ti dea aprobare:
1: angajezi un tehnician "cu experienta", il iei asociat si il pui administrator.
2: ii dai in judecata.
conform legii romanesti si in conceptia sistemului de invatamant, absolventul de tehnica dentara are toate cunostintele necesare pentru excecutarea tuturor tipurilor de lucrari protetice. cu legea in mana. pe diploma ta scrie "tehnician dentar" nu "tehnician dentar incepator, fara experienta, incapabil sa execute lucrari fara supraveghere".

de lamurit ce inseamna exact "cu experienta"
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-04-13, 21:40   #5
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

pentru ca dupa ce termini scoala nu stii NIMIC. eu am facut preactica inca din anul 2 si dupa standardele mele as fi putut lucra singur cam dupa 3 ani de munca (angajat).
cand esti PROPRIETAR de sandrama ai responsabilitatea 100% asupra tot ceea ce faci sau se face acolo si tot ce iese pe usa trebuie sa corespunda cerintelor. cum faci asta cand te muti de la tastatura si mouse la spatula, castomat si paralelograf?
.
Vechi 15-04-13, 01:24   #6
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

pentru a reveni la subiect si a fi cat de cat de ajutor, as vrea sa-ti atrag atentia ca

nici o lege nu obliga patronul unei firme sa aiba studii. poate avea si 4 clase. sau nici macar pe alea.
nici o lege nu obliga patronul sa lucreze personal.
si nu exista nici o lege care sa oblige patronul sa fie cel mai bun profesionist in propria firma.

daca exista ceva din chestiile astea: DOINA! EMIGREAZA!

numai in romania am intalnit mentalitatea asta: ca sa fii patron trebuie sa stii sa faci totul perfect.
no, sir, ca sa fii patron trebuie sa stii sa-ti gestionezi resursele, sa-ti tii evidentele grosso-modo si sa motivezi oamenii. atat!

totusi in subiect e vorba de legi:

1: infiintarea unei firme cu punct de lucru si obiect de activitate tehnica dentara. ce conditii?
2: persoana fizica autorizata. ce conditii?
despre asta e vorba. restul e can-can.

undeva se bate cap in cap legislatia romaneasca cu activitatea OTDR.

Citat:
cum faci asta cand te muti de la tastatura si mouse la spatula, castomat si paralelograf?

simplu: eu stau la tastatura si mouse!
tu te muti la spatula, castomat, paralelograf... iti zic eu in ce ordine, daca vrei
si daca nu esti destul de iute cu mutatul te tai de la prima sau aduc pe altul mai vioi
si tot nu las mausu su cheibordu :P
.
Vechi 16-04-13, 19:02   #7
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

cristi, eu nu am inteles ca vrea sa-si deschida laborator "ca patron" ci laborator propriu sa lucreze la cosmelia lui, sa nu fie angajat. daca e asa cum spui tu, e adevarat, nu trebuie sa fie licentiat, trebuie sa fie asociat cu o licenta si sa ai angajati f buni (si asta e cam greu de gasit) sa-ti suplineasca lipsa de cunostinte in domeniu. daca ma intrebi pe mine daca situatia asta trece de "hartie" eu zic NU. si am ca exemplu toate laboratoarele care fac performanta (a se citi calitate) au ca proprietar un f bun tehnician.

la partea cu mutatul de la monitor eu ma refeream de la preocuparile studentesti la munca de laborator cu aparatura specifica, daca ai inteles asa atunci ramanem la gluma ta
.
Vechi 17-04-13, 14:30   #8
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

Citat:
angajati f buni (si asta e cam greu de gasit)
yep, dar numai din cauza ca romanii sufera de o lipsa de incredere grava de tot. am intalnit-o de multe ori.

pana acum nu prea am vazut vreo informatie utila cu adevarat pentru Doina. vrea doar sa deschida laborator. sau macar sa poata lucra legal pe cont propriu. daca vrea sa faca pasul asta, considera ca are destule cunostinte in domeniul profesional.

in schimb, majoritatea raspunsurilor reflecta o singura idee: "aaa, ai absolvit proaspat? clar, nu stii nimic! pune mana si munceste si iti zicem noi dupa aia cum sa deschizi laborator"

daca stii cum isi poate rezolva problema, ori ii spui ori o lasi balta. dupa deschiderea laboratorului e treaba ei cum se descurca, de unde ia lucrari, cat de bine le face si la ce pret.
Citat:
performanta (a se citi calitate)
n-as vrea sa intru in amanunte... stii foarte bine care sunt "pretentiile", stii ce inseamna "calitate"... cazuri ca astea prezentate pe eugenol sunt 1:500.000. si cred ca sunt optimist!
Citat:
la partea cu mutatul de la monitor eu ma refeream de la preocuparile studentesti la munca de laborator cu aparatura specifica, daca ai inteles asa atunci ramanem la gluma ta
ceva p-acolo... cam tot cu trecerea de la teorie la practica... doar ca sursa teoriei nu era studentia ci internetul...

oricum, as vrea sa vad un mesaj clar si la obiect:
trebuie aprobarile x, y, z, contract de colaborare cu laborator cu minim ani vechime, si eventual cineva care o poate ajuta cu astfel de hartie. la asta se rezuma tot.
Iulia Elena si Blue au multumit.
.
Vechi 17-04-13, 15:58   #9
Avansat bine
Tehnician Dentar
Fara status.

.

ai dreptate, vorbesc putin pe langa subiect. tot nu iteleg cum vorbesti asa de detasat. stii bine ca un absolvent de capul lui nu poate face...tehnica dentara. o iau mai degraba ca o forma de protest la adresa celor care nu pun pret pe tehnicienii de valoare ... sper sa am dreptate.
Dani Sîrbu si denta au multumit.
.
Vechi 19-05-13, 09:09   #10
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Red face buna

Buna Doina. Ma numesc Dana si sunt tehn de 14 ani . Te felicit ptcurajul de a ti desc un lab in cond actuale . Lucr si chiar nu stiu de aceste preved ale legii. Dar toti fostii mei colab si au desc lab dupa term scolilor. Ma mai interes de la sefii mei si poate te pot ajuta cu inform. O zi buna .daca vrei sa disc cauta-ma pe f la adresa Dana Mihaela Apopei.Aici nu ma simt i largul meu
Apopei Dana este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 19-05-13, 12:45   #11
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Sunt curios de ce nu te simți aici în largul tău?
Ma străduiesc să fac exact contrariul dar se pare că nu prea îmi iese.
Mulțumesc

eman telefonic
Vechi 05-07-13, 00:16   #12
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Citat:
Buna ziua!

Sunt tehnician dentar debutant (membru OTDR din ianuarie 2013) si doresc sa-mi deschid un mic laborator de tehnica dentara individual. Am aflat ca trebuie sa semnez un "Contract de colaborare" cu un laborator de tehnica dentara, respectiv cu un tehnician dentar cu experienta.
Am incercat sa realizez acest lucru, vorbind cu tehniceni dentari cunoscuti, dar nimeni nu a fost dispus sa semneze un astfel de contract.
Va rog, sa ma ajutati cu un sfat sau o parere, cum as putea sa-mi deschid totusi un laborator de tehnica dentara.
Astept mesajele voastre!
Peste cateva luni ma voi afla si eu in situatia asta. Dar esti sigura ca-ti trebuie 'stagiatura' la un tehnician ca sa-ti deschizi pravalia ta? e ca si cum cineva ar cere unui frizer proaspat absolvent sa-si practice meseria pe plantatia unui barbier cu experienta mi se pare stupid si absurd chiar si pentru Romania. Succes iti urez, cu siguranta lucrurile nu sunt atat de grele cum par.
Dan Amarandei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-03-15, 18:50   #13
La primele mesaje
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Default Ati reusit sa va deschideti laborator?

Si-a deschis careva recent laborator sau PFA, fiind TD debutant?

Citat:
Buna ziua!

Astept mesajele voastre!

Sunt si eu cam in acceasi situatie, inscrisa recent in OTDR si doresc sa imi deschid laborator. Am lucrat 3 ani la un laborator de tehnica dentara cu 4 ore pe cartea de munca, dar nefiind inscrisa in OTDR nu mi se ia in considerare vechimea. Va rog sa ma ajutati cu informatii daca puteti.
Multumesc
cristina22 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-07-15, 10:11   #14
La primele mesaje
Student Tehnica D.
Fara status.

.

buna ziua.
Aceeasi problema o intampin si eu.
Sincer, chiar daca sunt debutant in meseria asta, am avut o firma cu alt profil cu un succes foarte mare, si nu imi e teama ca nu o sa fiu competitiv sau altele...
Ma poate ajuta cineva in povestea asta cu OTDR?
multumesc
Lupusor adrian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-07-15, 14:38   #15
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Și de ce nu continui cu succesul? Crezi ca ploua cu bani la tehnicieni?

Trimis de pe al meu A0001 folosind Tapatalk
Vechi 08-07-15, 09:59   #16
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Nu fii răutăcios Sorine... Sunt laboratoare care fac bani buni cum și cabinete destul de noi care fac la fel. E adevărat ca multe altele nu o duc bine. Cel puțin la tehnicieni nu este inflație.

Cu otdr nu cred că te poate ajuta cineva, mergi și întreabă direct la ei. Așteaptă-te la greutăți dar în ce domeniu nu sunt...
Bafta.
sorsirbu a multumit.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
ajutor, ati, contract, dentari, infiintare, infiintare laborator td, mesajele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (17:46) timp.

Alegeti schema de culori preferata: