Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

multe intelesuri ale legilor

discutie din eugenol.ro : Buna! Numele meu este Cristina,sunt medic,dar nu stomatolog ,singura mea legatura cu stomatologii fiind aceea de pacient. A.. si ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona de relaxare > Relaxare > Salut
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 03-05-11, 20:53   #1
La primele mesaje
Medic
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     
Default multe intelesuri ale legilor

Buna! Numele meu este Cristina,sunt medic,dar nu stomatolog ,singura mea legatura cu stomatologii fiind aceea de pacient. A.. si am prieteni stomatologi. Am ajuns pe acest site incercand sa gasesc un raspuns la problema mea. Din fericire aici a fost singurul loc unde am gasit ceva asemanator cu problema mea. As avea rugamintea daca se poate sa aflu un raspuns si mai aproape de ceea ce ma framanta. Sunt medic de medicina generala ,am terminat inainte de 2005,deci am drept de libera practica,am certificat de membru al colegiului medicilor si am perafa. Vreau sa ma angajez la o firma cu contract de colaborare(asa vor ei) ca medic MG ca sa merg acasa la clientii firmei si sa asigur consultatii gratuite din partea firmei. Firma nu are legatura cu medicina. Nu poate nimeni sa imi spuna daca eu am dreptul legal sa fac asta sau trebuie sa fiu PFA/ PFI. Tin sa precizez ca am intrebat si mi-au spus ca vor plati ei toate darile la stat(cas,somj,pensie). Nu mai inteleg nimic. Cum ar trebui sa fac ca sa fiu in lelalitate? Va rog sa ma ajutati ca noi bajbaim prim aceste legi. Multumesc
crystyna este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-05-11, 21:03   #2
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Noi stomatologii nu prea dam consultatii acasa asa ca nu stiu cum te-am putea ajuta.
.
Vechi 03-05-11, 21:07   #3
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Cristina, iti recomand sa intri pe Link [Necesita inregistrare pentru acces.] unde incercam sa il revitalizam. Am o prietena care e medic de familie si face si vizite acasa si iti poate raspunde acolo.
.

Aici, cum spune si Mircea nu te putem ajuta pt ca difera mult activitatile.
Si bine ai venit pe eugenol (dar cum spuneam cred ca mai util este haluce.ro)
Daca vei avea probleme cu pacientii ce interfera cu zona dentara te asteptam aici cu drag pentru o discutie.
Vechi 03-05-11, 21:49   #4
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Cristina, iti recomand sa intri pe Link [Necesita inregistrare pentru acces.] unde incercam sa il revitalizam. Am o prietena care e medic de familie si face si vizite acasa si iti poate raspunde acolo.
.

Aici, cum spune si Mircea nu te putem ajuta pt ca difera mult activitatile.
Si bine ai venit pe eugenol (dar cum spuneam cred ca mai util este haluce.ro)
Daca vei avea probleme cu pacientii ce interfera cu zona dentara te asteptam aici cu drag pentru o discutie.
Cred ca intrebarea ei tine mai degraba de jurisprudenta si mai putin de profilul forumului. Adica, daca o firma cu profil nemedical poate avea ca angajat un medic. Ca vizitele se fac la domiciliul pacientului sau pacientul se deplaseaza singur pana la cabinet sau se intalnesc la jumatatea drumului joaca probabil un rol mai putin important.
Desi nu sunt in masura sa dau raspunsul corect, cred ca situatia ta, crystyna, se poate asemui cu cea a unui medic de intreprindere, adica angajat de o firma cu profil nemedical. Daca esti angajata, nu poti sa lucrezi privat in acelasi timp, ci ai statut de angajat, pur si simplu. Daca ai firma ta, atunci vei avea o colaborare cu firma respectiva si, in cazul asta, tu te vei ocupa de plata taxelor, bineinteles.
Sau poate vorbesc prostii...
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-05-11, 22:53   #5
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

E clar ca e juridica intrebarea.
In principiu daca firma care te angajeaza nu are ca obiect de activitate prestarea de servicii medicale nu te poate angaja ca medic ci trebuie sa faca un contract de colaborare cu un CMI (cabinet med. individual) pe numele tau.

Din pacate PFA PFI pt activitatile medicale este ilegal (desi tolerat la circa financiara pt ca oamenii aia nu prea citesc legile sau normele sunt neclare).

Cred ca mai bine mergi pe Link [Necesita inregistrare pentru acces.] (vezi mesajul anterior).
Vechi 03-05-11, 22:53   #6
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

din cate stiu eu, contracte de colaborare se pot incheia intre persoane juridice(incluzand aici si PFA/PFI). O persoana fizica poate semna numai contracte de angajare. Asa ca, poti face contract de colaborare daca ai PFA/PFI/CMI, daca nu , ca persoana fizica, poti face un contract de angajare.

Acuma, daca firma nu are ca obiect de activitate servicii medicale, e problema ei si ma depaseste. Eu insa nu as angaja la cabinet un astronaut.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
colegiului, contract, firma, generala, medic

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (10:47) timp.

Alegeti schema de culori preferata: