Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Ce poate face facultatea pentru mine

discutie din eugenol.ro : La indemnul domnului coleg Radu am deschis un nou topic. Speram sa fie de folos mai ales daca se ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Studentilor la Medicina Dentara > Forumuri Studenti > Rezidentiat
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree7Multumiri
  • 1 Scris de Toma Cristina
  • 2 Scris de greentea
  • 4 Scris de radualionte

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 11-01-10, 19:47   #1
Ucenic Sef
MD Endodont
Fara status.

.

Default Ce poate face facultatea pentru mine

La indemnul domnului coleg Radu am deschis un nou topic. Speram sa fie de folos mai ales daca se mai uita si domni/doamne cadre didactice.
O sa incep eu cu ce nu mi-a oferit facultatea : increderea in fortele proprii, ca dupa ce termin cei 6 ani de studiu nu imi este teama sa lucrez singura nesupravegheata intr-un cabinet.
La partea de oferit : o oarecare informatie de inceput pe care apoi am dezvoltat-o si pe care doresc sa o imbunatatesc pe tot parcursul carierei profesionale. Am inceput teoretic rezidentiatul si tot teoretic ar trebui sa avem pacienti, cabinete in care sa lucram, microscoape sau macar lupe, niste micromotoare de endo. Realitatea sta altfel: nu sunt de niciunele. Dar cred ca ne-am obisnuit cu asta din facultate si ne vom descurca cu siguranta. Si poate satisfactia va fi mai mare ca ne-a iesit si-n criza.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/rezidentiat/9555-poate-facultatea-mine/
Inca un lucru bun m-a mai invatat facultatea : sa ma descurc!
radualionte a multumit.
Toma Cristina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-01-10, 20:44   #2
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

FACULTATEA m-a invatat morfopatologie, fiziopatologie,avantaje, dezavantaje, indicatii, contraindicatii, tehnici, diagnostice,etc. Mi-a oferit un spatiu de lucru, un unit, apa si lumina. Dupa principiu "e bine si asa" - e bine si asa.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=9555
Nici nu stiu daca imi doresc sa imi ofere ceva... poate un sistem de valori normal.

IN TIMPUL FACULTATII EU am invatat de la medici foarte buni (in general nu de la cadre universitare, fara sa jignesc pe nimeni), am citit cateva carti de referinta straine, am citit articole din reviste, am incercat sa lucrez cat mai corect, am participat la cursuri pe la congrese, am citit de pe Eugenol (si sincer si fara nicio retinere de cand sunt membra a acestui forum, ma simt altfel, pricep altfel si vad profesia mea cu totul altfel).

Asfel, facultatea nu m-a invatat. Daca am vrut eu sa invat am invatat, daca nu - nu.
Facultatea te poate ambitiona intr-un fel sa iti pui intrebari la care tu singur sa gasesti raspunsurile. Ea nu iti ofera raspunsurile acestea de la sine.
Ar trebui sa fie alfel. Nu stiu de ce nu e. Ar putea fi. Am putea avea absolventi mult mai pregatiti.

Si as vrea sa iti spun, Cristina, ca nu facultatea te-a invatat sa te descurci, ci tu singura. Si la rezi... ce sa te invete...numai daca iti iei tu aparatura... si atunci e cu bai. Nu te mai gandi la asta, concetreaza-te sa iti aduci tu pacienti si daca nu te descurci sa ai grija cui ceri parerea.
ange_la si dr.Brata au multumit.
greentea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-01-10, 14:25   #3
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
+1 (+1/-0)     

Cam slaba activitatea pe aici...
Din pacate, voi sunteti cei chemati aici sa spuneti ce va doare si ce solutii ar putea imbunatati situatia, nu o "hoasca batrana" ca mine dar...in fine...
Sa incercam s-o luam metodic si batraneste, chiar si la "bunul simt":
- culegerea informatiilor pertinente
- analizarea acestora
- ce este de facut?
- ce se poate face?
- de cine depinde?
si...or mai fi si altele, pe moment astea mi-au venit imediat in minte. deci, lista poate continua...
Ce ne supara acut? Faptul ca nu s-a stabilit si nu s-a convenit asupra numarului de studenti inscrisi in toate facultatile de MD din tara (de stat sau particulare), acel numerus clausus dupa care tipa toata lumea dar nimeni nu face nimic. Aici, problema are dublu tais: facultatile isi doresc un numar cat mai mare de studenti cotizanti ca sa-si scoata banii pentru eventuale investitii (+ profit la cele particulare) si stabilirea unor norme pentru cadrele didactice care trebuie sa invete acestoi studenti si, pe de alta parte, facultatile ca "fabrica" de diplome cand, dupa absolvire, tanarul nu stie sa faca (aproape) nimic existand un decalaj imens intre partea teoretica si competenta practica.
Cine poate sa ia decizia de numerus clausus? In primul rand, "actorii" politici la nivel de guvern, Min. Sanatatii, Min Educatiei si Cercetarii, Min. Muncii si or mai fi...(?). In al doilea rand, CMDR care ar trebui sa se implice mai mult in ne-"fabricarea" diplomelor pe banda rulanta (nu mai avem nici un plan cincinal de indeplinit!). In al treilea rand, orice asociatie profesionala, indiferent de nume: AMSPPR, UNAS, ARE, SRS, etc. In ultimul rand, Societatea Civila care s-a coagulat in eugenol.ro si este reprezentata de toti membrii forumului. Ultima, pare sa fie veriga cea mai importanta si care poate misca ceva, chiar daca inca nu constientizam acest lucru...
Apoi, este de vazut daca curricula universitara (studenti/rezidenti) este buna si acceptabila. S-a incercat vreodata o negociere cu decanatul si cu toate catedrele? Ar trebui facuta mai multa practica de specialitate, la pacient, in detrimentul pregatirii generale ca medic? Este discutabil si discutiile ar putea deveni interminabile. Noi ar trebui sa ne concentram pe esential...Avem nevoie si de materiile de MG pentru ca suntem medici/doctori si dintii sunt rotitele care fac parte dintr-un ansamblu muuult mai mare. Sa nu uitam ca, in spatele dintilor, se afla un Om! Ca sunt materii inutile care nu ne folosesc deloc in viata sau in practica ulterioara poate sa fie adevarat...
Mai departe: facultatea are baza materiala (aparatura, materiale, "scule si bascule") ca sa-mi asigure deprinderea unor abilitati si aptitudini pentru viitoarea meserie? Nu prea, pentru ca nu are bani. Atunci nu este mai bine sa renuntam la sistemul de gratuitati si toti studentii/rezidentii sa plateasca pentru a asigura baza materiala procesului de invatamant? La fel, se poate discuta si despre plata CNAS si renuntarea la el pentru ca intreaga medicina este in colaps...Decizia ar fi tot politica si, in ultima instanta, ar apartine studentilor/rezidentilor sau medicilor care au contract cu CNAS.
Cine ne invata? Avem cadre didactice competente si pregatite suficient? Partial, da. Cum le depistam? Prin votul studentilor, cei mai in masura sa aprecieze calitatea persoanei care-i invata sau nu ceva folositor. Periculos, totusi! (prin subiectivism). Pentru restul, se pot face/organiza cursuri de specializare in tara si strainatate. Cum sa invat un student/rezident cand eu inca bajbai? Plus o re-evaluare a cadrelor didactice cu mai multi colegi (comisii) din alte centre universitare (!) ca sa nu se mearga pe aranjamente.
Desfiintarea de facultati: poate este un pas dureros dar necesar in caz de inflatie de someri cu diploma si nepregatiti teoretic si practic. Decizie politica! Si mai sunt si cadre universitare facute pe banda rulanta sau "nepotisme"...
Anul de stagiu de 1 an, dupa absolvire, se justifica sau nu? Iarasi, parerile sunt impartite. Unii, lucreaza mult in facultate pe pacienti dar nu sunt supravegheati. Poate fac bine, poate nu. Altii, sprijina peretii in facultate. Un an de stagiu, prin rotatie la mai multe specialitati, i-ar obliga sa lucreze efectiv si sa-si asume responsabilitatea propriilor acte medicale, sa invete ca sunt direct raspunzatori de ceea ce fac plus un control al "calitatii" din partea indrumatorului.
Pregatirea in managementul unui cabinet lipseste cu desavarsire. Absolventul urmeaza sa-si deschida cabinet...Cat costa? Ce are nevoie? Cum angajeaza si pe cine? Sunt multe intrebari si foarte multe raspunsuri...
Problema EMC-urilor: am nevoie de X emc-uri in 5 ani. ok. Sistemul actual: platesc un congres, (nu) ma duc, iau diploma, iau emc-urile necesare si se cheama ca m-am perfectionat...Si sunt alte Congrese, hands-on, cursuri, etc. care nu au emc-uri dar sunt mult mai interesante si ma invata ceva practic pentru meserie. Iarasi, un mare subiect de discutie...S-a propus inclusiv accesul, in sala, pe baza de cartela magnetica si, la final, sa se stie exact cine a fost prezent si cine s-a facut ca trece pe acolo sau a fost absent.
Un punct "dureros" pentru studenti ar fi selectarea prealabila a candidatilor: cine are aptitudinile necesare pentru a deveni dentist? Existenta unei manualitati minime, un simt cromatic bun, stare psihica buna, etc. Si, astfel, s-ar putea elimina cei care doar vor o diploma, sunt trimisi la faculta de parintii cu bani, stc. Nu ar intra oricine. La ora actuala, toti cei care intra reusesc sa si iasa, nici un "ou" nu este refuzat la "export". Daca au terminat facultatea, ce facem ca sa-i tinem in tara? Ce facilitati le oferim? In alte specialitati, numai 12% dintre cei care isi fac studiile in strainatate se mai intorc in Ro. Nu s-a facut inca nici o statistica pentru studenti/rezidenti de stoma si nici pentru tineri medici...
De unde pot sa invat, ca absiolvent/student? Ce medic ma poate primi in cabinetul propriu ca sa invat/vad/intreb,etc.? Se poate face o lista, pe orase, cu medicii dispusi sa primeasca studenti/absolventi ca sa-i invete meserie sau sa-i angaheze, daca sunt multumiti de ei...
Iata cate probleme de batut capul pentru tanara noastra Societate Civila!
Si...acestea doar la prima "strigare", pe moment. Cred ca abordarea aceasta poate fi un punct de plecare pentru intrebari si solutii, chiar schitate, poate va face cineva, ceva, candva...Cine? Cum? sunt intrebari care isi asteapta raspunsul!
sma, laura tanase, roxana_g87 si alti 1 au multumit.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
absolventi, asociatie, capul, caz, congres, contract, cursuri, dentist, direct, discutie, doc, doctori, endo, gratuita, hands, inscrisi, intrebari, lucreze, medic, medicii, orase, parte, plan, platesc, raspunsul, terminat, unas

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (17:12) timp.

Alegeti schema de culori preferata: