Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Stagiatura

discutie din eugenol.ro : Nu are nimeni informatii in legatura cu stagiatura? Am auzit ca la medicina generala se va reintroduce, pe 3 ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Studentilor la Medicina Dentara > Forumuri Studenti > Rezidentiat
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree5Multumiri
  • 2 Scris de stomic
  • 3 Scris de radualionte

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 27-05-07, 14:14   #1
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Stagiatura

Nu are nimeni informatii in legatura cu stagiatura? Am auzit ca la medicina generala se va reintroduce, pe 3 ani. La medicina dentara oare nu vor fi modificari?
pusszancs este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-05-07, 16:43   #2
Ucenic
MD Chirurg BMF
Fara status.

.

aia ar mai lipsi, ca nu-mi ajung 6 ani de frecat menta in fac si de "bete in roata", mai imi trebe inca unu .
isorin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-05-07, 10:02   #3
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

da sorine, n-ai idee cat de bine iti prinde anul ala de stagiatura...
Vechi 28-05-07, 10:06   #4
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

si banii aia.
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-05-07, 10:13   #5
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

da si asta...

Dar si ca experienta si multe altele...
Vechi 30-05-07, 22:49   #6
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

La cat de inocenti termina acum studentii in materie de practica nu stiu cati s-ar incumeta constienti fiind sa fie singuri intr-un cabinet.

Mai e si reversul medaliei: daca am primit o diploma atunci inseamna ca pot sa bag mare , indifeerent ce fac acolo.

Evident ca stagiatura in stilul clasic e o pierdere de timp, dar cumva ar trebui gasita o varianta.
stef_ank este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-05-07, 23:39   #7
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.

eu unul sunt pro stagiatura, dar cu toate astea-mi doresc cabinetul meu, cat mai repede, consider stagiatura (daca s-ar face corect) un punc de plecare si de formare al numelui... asa, direct in cabinet implica un pic de foame la inceput
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 31-05-07, 12:14   #8
Ucenic
MD Chirurg BMF
Fara status.

.

si stagiatura intr-o clinica UMF te imbogateste de te rupe..
sunt de acord si eu ca trebuie sa te "formezi" undeva, dar la cum sta situatia actuala, hell no!
isorin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-11-08, 16:32   #9
Ucenic timid
Student M. Dentara
Fara status.

.

cine a aspus ca va fii doar un an?...oricum nu are statul bani...
rolfy este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-11-08, 17:06   #10
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

pai decat sa iesim asa in semi-intuneric din facultate si sa facem nusht ce iatrogenii mai bine 1 an de stagiatura sa mai punem mana si sa mai lucram!
Pentru aia care nu iau sau nu dau la rezidentiat e jale mare .
stomic este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-11-08, 17:38   #11
Ucenic Sef
MD Implantolog
Competenta Implantologie Orala

.

Incepe sa lucrezi din facultate si nu ti se va mai parea asa de "jale". Mergi pe langa cineva, vezi, mai pui mana si mai lucrezi

" Marile realizări sunt atinse nu prin putere, ci prin perseverenţă ".
yanka este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-11-08, 13:06   #12
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Default asa este

Citat:
Publicat initial de yanka View Post
Incepe sa lucrezi din facultate si nu ti se va mai parea asa de "jale". Mergi pe langa cineva, vezi, mai pui mana si mai lucrezi
hai sa o luam de la inceput!
1. protetica an 4 (protetica fixa)-2 pacienti la grupa (unu ia am prenta,altul slefuieste,altul face proba etc.)
-protetica an 5(protetica mobila)-0 pacienti
-protetica an 6(protetica scheletata)-0 pacienti
2.odontoterapie restauratorie(otr)an 4 -2-3 pacienti pt o cariuta mica
3.endodontie an 4 -5 sau 6 dinti extrasi de obturat in mana.
-endo an 5--obligati de prof de a obtura 6 dinti la pacienti(nu extrasi)!...avand in vedere ca:eram 8 grupe(a cate 8-9 studenti) pe 15 scaune din care nici unul nu mergea ca lumea(adica la unu nu-i mergea aspiratorul,la altul spray-ul de apa,sau aer,sau nu se ridica sau nu cobora,si alte minunatii) avand ora de endo de 3ori/saptamana a cate 3h/minim 3 sedinte/pacient.....va las sa faceti singuri calculul cat timp trebuia sa aloci per pacient ca sa poata indeplini toti baremul-asta in cazul in care ar fi fost pacienti muuuuuuuulti,ne mai punand la socoteala ca veneau multi prima si a doua oara si cad sa-i faci obturatia ,ciuciu!nu mai venea.
-endo an 6 se poate lucra lejer,binenteles cu toate materialele tale si sala de sterilizare functioneaza 2 ore(asa ca tre sa stai sub usa si sa astepti)

In rest la parodontologie se lucreaza incet incet,la chirurgie,pedodontie s-a muncit la greu.
Dar avand in vedere ca la facultate deja se plateste tot au scazut numarul pacientilor.
Alta data o sa mai detaliez,
cosminaG si ange_la au multumit.
stomic este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-11-08, 07:42   #13
Ucenic Sef
MD Implantolog
Competenta Implantologie Orala

.

Deci sansa este sa stai pe langa cineva, in conditiile in care facultatea nu va ofera niste conditii. Oricum rusine lor, rusine ptr banii care si-i insusesc de la studenti.
Oare cand o sa ajungem la nivelul celor din UE? Ei au un barem de respectat in fiecare an si se pare ca-l si respecta. Va zic asta din surse sigure

" Marile realizări sunt atinse nu prin putere, ci prin perseverenţă ".
yanka este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-11-08, 14:45   #14
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Numai ca "acolo", in UE, sunt platiti ca sa-si faca treaba. La noi, sunt platiti ca sa isi faca treaba asa cum inteleg ei sa si-o faca. Si majoritatea considera ca sunt platiti prea putin pt. ceea ce fac (de asta nici nu si-o fac). Si atunci, intrebarea logica ar fi de ce se cramponeaza de un titlu IMF cand pot sa stea linistiti la cabi. privat si sa castige mai mult? Pentru ca, pe CV (carte de vizita sau curriculum vitae) da bine sa scrie asist, conf, prof universitar. Alta idee logica este: daca tinerii si studentii nu sunt pregatiti, hai sa-i ajutam noi. Si au aparut "formatorii" de opinie in Academia Eugenol. Le multumim tuturor pentru timpul lor pretios pe care ni l-au acordat!
stomic, reif_felicia si dany76 au multumit.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., acordat, asist, cabi, car, carte, cas, conf, curriculum, cv, eugenol, facultate, forma, idee, incepe, inteleg, logica, lucrezi, mana, opinie, plati, platiti, privat, prof, studentii, universitar

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Stagiatura psystem Babilon 28 18-07-09 00:59
Si Totusi.....stagiatura? nokx83 Salut 2 01-07-08 04:25

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (01:40) timp.

Alegeti schema de culori preferata: