Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Cazuri sociale

discutie din eugenol.ro : Ce facem cu cazurile sociale? Cata munca voluntara se face in cabinetele dentare?...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Relatia cu pacientii
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree13Multumiri
  • 11 Scris de augustin
  • 1 Scris de Ana_Karr
  • 1 Scris de cristaldental

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 05-12-09, 22:28   #1
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

Default Cazuri sociale

Ce facem cu cazurile sociale? Cata munca voluntara se face in cabinetele dentare?
traian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-12-09, 22:37   #2
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

Daca faci, multa sau putina, nu e un lucru cu care sa te mandresti. Trebuie sa vina din inima si sa ramana cat mai discret, ca orice fapta buna.
radualionte, grigore1, NETA si alti 8 au multumit.
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-12-09, 03:43   #3
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

asa e
Vechi 06-12-09, 17:10   #4
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

"Din inima" fac reduceri zilnic, decat sa stau pe tusa => voluntariat cat cuprinde.
Vechi 06-12-09, 21:38   #5
Initiat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Sunt multe situatii in care am facut munca voluntara. La extractii, la urgente. Alea le si uitam de cum ieseau pe usa. Dar si la proteze in special. Doamne si cate batai de cap aveam mai ales cu cele inferioare. Toate adaptarile le faceam pe timpul meu si al pacientilor programati care asteptau in sala. Pt ca deobicei cei pe care ii "roade" proteza nu se programeaza, vin direct cand vor ei. Si au si obiceiul sa vocifereze prin sala.
Si la fiecare proteza imi juram ca e ultima. Si tot asa de mila ...

Imi amintesc de un alt caz recent, in care mi-a fost mila de pacienta. Vroia cea mai ieftina lucrare pt ca nu-si permitea mai mult. Era o punte inf de vreo 5 elemente. Ma gandeam ca la metalo-acrilat i se va vedea metalul ala urat. Diferenta intre metalo-acrilat si total fizionomica compozit era de 30 ron la tehnician. Nu cred eu prea mult in compozit, dar pt cat platea ea, era oricum mai bine decat metalo-acrilatul. La metal a fost OK, si ne-am ales culoarea. Tehnicianul nu avea culoarea aia si a facut o improvizatie, pe care nu am acceptat-o eu. Pe mine ma deranja, ca aia iese prin vecini, si ma fac de ras. A comandat tehnicianul culoarea si a refacut-o, mie mi se parea OK pt ca in mintea mea speram sa inteleaga binefacerea mea. Ea a vrut lucrarea provizoriu. Dupa o saptamana a venit cu scandal ca nu e aia culoarea. Adevarul e ca avea mai multe culori la dinti. Am dat iar lucrarea si i-a schimbat iar culoarea. Dupa o saptamana de provizorat s-a declarat multumita si a venit sa o cimentam definitiv.
Asta este ultima mea facere de bine. Pe timpul meu. Ca de fiecare data, cand venea insemna timp. Sa se dezbrace, sa discutam, sa punem trusa, sa ne uitam, etc. De bani nu mai vorbesc, ca nu mai conteaza. Dar timpul si nervii conteaza. Sa nu-mi amintesc de susoteli in sala de asteptare cand imi venea sa o strang de gat.
Sunt un pic sictirita si nu prea mai am chef de faceri de bine.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/relatia-pacientii/9207-cazuri-sociale/
Dar ce-mi amintesc eu referitor la fecerile de bine e ca e ... de mama. Si nu ma refer la extractii sau urgente facute din mila chiar si la sfert de pret. Alea nu conteaza. Dar cand fac reduceri la protetica de parca lucrez degeaba, si cand inventeaza probleme, si nu apreciaza, atunci ma enervez.
La ultima, imi venea sa platesc eu 5 dinti metalo-acrilici, sa-i trantesc lucrarea aia in gura si sa vada ce inseamna.
Derar a multumit.
Ana_Karr este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-10-10, 18:38   #6
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Pacientzii care fac parte din categoria "cazurilor sociale" aproape intotdeauna au cate ceva de vociferat. Si exemplele cele mai bune se gasesc la Spitalul de Stoma Bucuresti... Consider ca in sistemul privat avem dreptul de a ne selecta pacientzii...
denelysee este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-10-10, 22:25   #7
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

E bine sa mai faci voluntariat din cand in cand. Vorbeam despre asta cu un preot, caruia i-am marturisit ca eu nu pot tine post, si care m-a indemnat sa fac voluntariat din cand in cand, caci e cam acelasi lucru (in opinia lui).Dar eu imi aleg pacientii care consider eu ca merita acest lucru, si mai ales pe cei despre care stiu ca o sa aprecieze acest lucru, deci pe care ii cunosc personal de o bucata de vreme, altminteri voluntariatul risca sa se incadreze in categoria ,,facerea de bine...,, .
Vechi 29-10-10, 09:26   #8
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Asa si eu, aleg pe cine merita.
.
Vechi 09-11-10, 22:13   #9
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de dr. patricia View Post
E bine sa mai faci voluntariat din cand in cand. Vorbeam despre asta cu un preot, caruia i-am marturisit ca eu nu pot tine post, si care m-a indemnat sa fac voluntariat din cand in cand, caci e cam acelasi lucru (in opinia lui).Dar eu imi aleg pacientii care consider eu ca merita acest lucru, si mai ales pe cei despre care stiu ca o sa aprecieze acest lucru, deci pe care ii cunosc personal de o bucata de vreme, altminteri voluntariatul risca sa se incadreze in categoria ,,facerea de bine...,, .
Postul ca si voluntariatul se fac doar pt tine si nu pt recunostinta altora. E greu sa te detasezi si sa faci bine si la cei care crezi ca nu merita sau care macar un multumesc nu spun dar macar asa eviti dezamagirile ce inerent apar facerii de bine.
Eu cel putin asa incerc ...
Vechi 10-11-10, 09:35   #10
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

[quote=eugenol man;191782]Postul ca si voluntariatul se fac doar pt tine si nu pt recunostinta altora.

Evident ca le faci pentru tine. Preotul mi-a oferit o alternativa la tinutul postului, nu mi-a impus cui sa fac sau nu o gratuitate, a lasat asta la alegerea mea.

E greu sa te detasezi si sa faci bine si la cei care crezi ca nu merita sau care macar un multumesc nu spun dar macar asa eviti dezamagirile ce inerent apar facerii de bine.

Eu nu am inteles ce ai vrut sa spui prin postarea asta. Tu faci voluntariat si pentru cei care stii ca, in cazul cel mai bun, nu te injura la sfarsit? Sau din contra?
Vechi 10-11-10, 11:46   #11
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Interesant...Daca stau sa ma gandesc bine,de cand lucrez nu am facut nimanui tratment gratuit numai rudelor sau prietenilor,sau colegilor...Sa-mi fie rusine?Mai mult de atat,pacientii care imi plateau o parte din tratament si imi promiteau ca se vor intoarce si vor continua atat tratamentul cat si plata dispareau.(Evident vorbim aici de pacienti trecatori).E cam aiurea si greu sa facem descriminare ,sa alegem pe unii ,sa-i tratam c regim de reducere sau chiar gratis si pe altii nu.Cine suntem sa decidem care va aprecia si care nu??Cat de bine suntem pusi la punct cu cititul psihicului,ca sa ghicim ca pacienta respectiva va aprecia si alt pacient nu...E cam aiurea..
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=9207
In concluzie?
Cred ca daca e sa ajuti,sau chiar sa faci ceva gratuit...ar fii in urgente sau la copii (tot urgente)!
Si nu zilnic,ca se duce pominea ca lucri gratuit...
asta e parerea mea...
dErAr
Derar este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-11-10, 08:28   #12
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de dr. patricia View Post
...
E greu sa te detasezi si sa faci bine si la cei care crezi ca nu merita sau care macar un multumesc nu spun dar macar asa eviti dezamagirile ce inerent apar facerii de bine.

Eu nu am inteles ce ai vrut sa spui prin postarea asta. Tu faci voluntariat si pentru cei care stii ca, in cazul cel mai bun, nu te injura la sfarsit? Sau din contra?
Incercam sa spun ca fac voluntariat indiferent de aprecierea sau nu a gestului. Sau cel putin incerc.
De multe ori voluntariatul se face pt a maguli egoul propriu (uite cat de altruist sunt eu) si nu pentru ca e o necesitate interioara.
Vechi 11-11-10, 17:49   #13
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
De multe ori voluntariatul se face pt a maguli egoul propriu (uite cat de altruist sunt eu) si nu pentru ca e o necesitate interioara.
Da? Ciudat, la mine e fix invers.
Vechi 11-11-10, 18:33   #14
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Atunci e bine
Vechi 09-01-14, 17:47   #15
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sau puteti sa ii trimiteti la spitalul de stomatologie sa ii faca gratuit

Eu asa procedez cu o parte din ei
ubia86 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-01-14, 19:19   #16
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Gratuit la Facultate se fac doar 5 cazuri pe zi, programarile dindu-se peste 5-6 saptamini. In rest, cu bilet de la medicul de familie, adeverinta de CAS, o extactie este 45 ron,iar la "liber", 90 ron.
Vechi 10-01-14, 08:24   #17
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
Publicat initial de cristaldental View Post
adeverinta de CAS
Pentru ce mama serpilor ca doar nu deconteaza casa nimic.
.
Vechi 10-01-14, 13:32   #18
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ca asa scrie in lege :-P ! Asta-i ca aia: colectati gunoiul pe categorii, ce daca ti-l ridica la gramada ;-)
KLMircea a multumit.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, afara, buna, caz, cimentam, comanda, culori, diferenta, direct, ieftina, inima, lucrarea, lucru, meu, mie, nervii, pacienta, platesc, provizoriu, pun, rama, ras, rece, recent, tehnician, tehnicianul, trusa, usa

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (20:40) timp.

Alegeti schema de culori preferata: