Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

ce faci cu pacientii murdari sau mirositori

discutie din eugenol.ro : Citat: Publicat initial de mircealaslau e magarie mare sa refuzi o urgenta a unui o venit de la munca ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Relatia cu pacientii
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree15Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 09-05-11, 23:16   #58
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

Smile

Citat:
Publicat initial de mircealaslau View Post
e magarie mare sa refuzi o urgenta a unui o venit de la munca doar pt ca...asta e viata lui.e posibil ca nici lui sa nu ii placa felul in care miroase cand vine de la santier.Deschid geamul...pun o masca peste alta,l-asboteza cu putin eugenol
o dupa care ii rezolv omului problema.mai delicat ecu nespaltii cronici,cei certati rau cu periuta....le sugerz o data...de 2 ori..si tot nimic...cu astia nu stiu cum sa fac!cred ca sunt apanajul frumusetii stomatologiei
orice meserie are si o parte mai putin placuta...ce sa mai spunem de ginecologi?sau de infirmiere?noi mai punem o masca,doua,trei....ata ete
.
Vechi 09-05-11, 23:28   #59
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.
+3 (+3/-0)     

Uite aici om care munceste pe santier si care se pregateste sa mearga la dentist!Deci...se poate!
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg securedownload2.jpg (46,4 KB, 16 vizualizari)
ange_la, dr.Octavian.D si Iriss23 au multumit.
Vechi 10-05-11, 11:50   #60
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu lucrez si la tara , iar acolo trebuie sa multumesti cerului daca pacientul se spala pe dinti inainte de a veni la dentist. Mirosul de grajd (ca sa nu spun mai mult) se rezolva cu 2-3 masti puse una peste alta, problema e uneori cu alte mirosuri care nu mai ies din cabinet decat dupa 30 de min de aerisire si un spray odorizant.
laviniu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-11-11, 13:48   #61
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Cred ca as avea periuti disposable la baie, pasta de dinti, listerine si deodorant la cabinet.Macar asa in al 12 ceas sa fie mai curati...
oanaolson este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-11-11, 17:07   #62
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

eu ca si laviniu lucrez si la sat.Niste exemple, pacient de 75 de ani , care nu a pus mana pe periuta si avea aproape toti dintii, dar cei care vin de la oi sau mai au si ceva porci pe acolo , e misto rau.Macar e duhoare BIO....
nokx83 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-11-11, 00:16   #63
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

Azi am avut un pacient care mancase ceapa. A expirat odata si sincer va spun ca mi-au lacrimat okii si masca degeaba o aveam.
Eu nu inteleg frate, stii ca te duci la stomatolog si cu 10 minute inainte bagi ceapa in tine. Oare astia fac intentionat sau chiar nu isi dau seama?
dr.Octavian.D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-11-11, 00:32   #64
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.

Citat:
Publicat initial de dr.Octavian.D View Post
stii ca te duci la stomatolog si cu 10 minute inainte bagi ceapa in tine
Astia ar trebui taxati si reprogramati pe motiv ca n-ai antivomitive in cabinet.
Ma intreb daca la proctolog sau ginecolog se duc oamenii nespalati si mirositori,sau doar la noi...pe motivul ca "Lasa,dom'le,ca are masca si nu simte"
Vechi 23-11-11, 01:51   #65
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

O fata de 19 ani, frumusica,rujata DAR cu aparat fix ce era acoperit de placa si o mizerie de nedescris (atat gura cat si restul)...putea ca o scoica. Dumnezeule, am zis ca mor. Ma rog sa nu mai vina..
doina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-11-11, 22:12   #66
Avansat bine de tot
Medic Dentist
udnenne

.

eu am dat comanda de casca de astronaut. Oficial anunt ca de azi inainte primesc cu cea mai mare placere orice tip de sconcs sau scoica esuata la mal. Are sistem propriu de ventilatie si doua filtre de aer. Am comandata varianta cu minicompartiment pentru bradut de masina.
wannabe MD si daniel8511 au multumit.
dr.Octavian.D este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-11-11, 22:27   #67
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Cu mirosul ma descurc cum ma descurc, dar pe mine ma enerveaza altceva...
Resturile de mancare din "maseaua" cu buba...
Daca miroase de obicei ai rezolv urgenta si daca vrea sa continue al programez peste 3 luni.
Daca are doar "papitza" in "gaurica", ma iau de el si poate mai discutam.
Daca miroase + are mancare + mai e si prost crescut de obicei il dau afara.

Si odata am facut ceva. M-a enervat atat de rau si a inceput sa ma invete un pacient ce ar trebui sa-i fac. Avea o pulpita. Asa ca i-am pus o buleta de walcof si l-am trimis acasa... Asta e... Sa se trateze singur..
gheorghe laurentiu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-11-11, 22:30   #68
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sa lasam simturile olfactive deoparte.Ochii mi-au fost atrasi azi de niste dinti cu tartru placa si COLORATII VERZI , de acopereau 2/3 din dinti.
--------------------------
--------------------------
apropo foarte tare laurentiu, puteai sa ii pui si apa sfintita....dar ai pus ceva sa ''puta'' a dentist, .....sigur se va face bine ....
.
Vechi 24-11-11, 14:59   #69
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.

Dar cu pacientele care miros a alcool?ce faceti?
Nu glumesc..am avut eu o doamna aranjata, 60 de ani si imi tot spunea ca acum un an cand i-am pus obt foto,am tinut acidul prea mult pe dinte si i-am distrus dintele ireversibil!!Ma uit:dintele nu avea nimic,obt era acolo.Nu am auzit asemenea prostie pana acum!
Initial m-am gandit ca e nebuna,dar cand am simtit mirosul de alcool...
mihalceanu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-11-11, 11:57   #70
Initiat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Trebuia sa o servesti cu o cincizaca de spirt sanitar....
.
Vechi 02-03-13, 21:43   #71
Initiat bine
Medic Stomatolog
Passion is the difference
between having a job or a
career

.

trecui si eu ceva timp in urma prin cateva situatii asemanatoare ,dar una care m-a dat ingrozitor pe spate . Stiti mirosul ala puternic de parfum de lacramioare rusesc ala vechi vechi !? ei , combinam ala care e foarte pregnant cu o transpiratie din aia grea, a ceapa , da grea pe care toata lumea o simte inevitabil dintr-o parte in alta a autobuzului ... Bai , deci mirosea in cabinet de la un moment dat facand si detartrajul cu tartru mult acolo , sincer imi veni sa vomit la modul cel mai real, neavand de fel probleme de genul !!

am lasat deschis aproape 45 minute geamul iarna , ca sa iasa duhneala din cabinet ... mirosea si unitul dupa ce a plecat !!! sper sa nu mai am asa experienta neverr !!!
Blue este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-03-13, 10:46   #72
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

Daca dupa detartrajul ala nu s-a intors sa ii faci zeci de tratamente, te-ai autoflagelat degeaba. Nu era mai elegant sa ii explici cu tact si rabdare ca trebuie sa se reintoarca cu o igiena corporala imbunatatita? si sa amani tratamentul, deoarece detrartrajul nu constituie o urgenta medicala stomatologica sa nu-l poti contramanda.
.
Vechi 03-03-13, 11:45   #73
Initiat bine
Medic Stomatolog
Passion is the difference
between having a job or a
career

.

Citat:
Publicat initial de dr.Brata View Post
te-ai autoflagelat degeaba
chiar ca degeaba.. dar era o ruda mai indepartata ... ce sa ii faci in cazuri din astea
Blue este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-03-13, 15:09   #74
Ucenic
Student M. Dentara
call me Dea

.

Citat:
Publicat initial de madalina_sisu View Post
orice meserie are si o parte mai putin placuta...ce sa mai spunem de ginecologi?sau de infirmiere?noi mai punem o masca,doua,trei....ata ete
infirmierele cred ca se asteapta sa intalneasca fel de fel de situatii avand in vedere ca sunt infirmiere! ingrijesc persoane care nu se pot deplasa, care vin de urgenta, etc... dar la ginecolog... nu te duci toata ziua. la fel si la stomatolog. faci programare, si atata timp cat nu este o urgenta consider ca este de neiertat ca un pacient sa se prezinte mirosind a fel de fel. indiferent de profesie, varsta, etc. este vorba de bun simt! eu as refuza sa lucrez la un asemenea pacient, si i-as spune de ce intr-o maniera elevata, dar care sa nu ii lase rece. nimeni nu e obligat sa lucreze in asemenea conditii, mai ales ca nu te poti nici concentra bine la ceea ce faci incercand sa ignori toate mirosurile.

wannabe MD este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-03-13, 15:21   #75
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.
+1 (+2/-1)     

lasa, ca si eu am avut vreo 3 paciente de puteau 'ascutit' de mi-au dat lacrimile;

mi-am pus masca si m-am uitat adanc in ochii lor - 'daca nu vad clar dintele, veniti data viitoare, de-acasa direct, nu de la lucru. S-a dat sfoara in tara si vin toate care se simt, dupa un dus proaspat - si tin sa precizeze ca nu ploua afara, ce de la dus au parul leoarca.

Cu cei fara igiena bucala - la fel - mereti frumos acasa, stati vreo 20 minute in baie si sa va lustruiti dintii, ca eu nu lucrez la demolari. Unul a facut pe desteptul cand i-am zis ca un detartraj e bine de facut tot la 6 luni; am stat 40 minute sa-i dizloc tartrul cu pickumerul, apoi a ras, ca e primul detartaj in 60 de ani si n-a murit. Apai, i-am zic ca-l astept la urmatorul detartraj peste alti 60..

Modificat ultima data de k.Adina; 04-03-13 la 00:37.
k.Adina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-03-13, 15:32   #76
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Si apoi pe codul deotontologic, te da in judecata pentru discriminare!

Citat:
Publicat initial de wannabe MD View Post
infirmierele cred ca se asteapta sa intalneasca fel de fel de situatii avand in vedere ca sunt infirmiere! ingrijesc persoane care nu se pot deplasa, care vin de urgenta, etc... dar la ginecolog... nu te duci toata ziua. la fel si la stomatolog. faci programare, si atata timp cat nu este o urgenta consider ca este de neiertat ca un pacient sa se prezinte mirosind a fel de fel. indiferent de profesie, varsta, etc. este vorba de bun simt! eu as refuza sa lucrez la un asemenea pacient, si i-as spune de ce intr-o maniera elevata, dar care sa nu ii lase rece. nimeni nu e obligat sa lucreze in asemenea conditii, mai ales ca nu te poti nici concentra bine la ceea ce faci incercand sa ignori toate mirosurile.
Dentamax este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-03-13, 15:36   #77
Ucenic
Student M. Dentara
call me Dea

.

nu e nicio discriminare, nu am refuzat sa lucrez pe pacientul respectiv in general, ci doar in acea zi, in acele circumstante- doar am reprogramat, ca sa vina cu igiena pusa la punct pentru o desfasurare mai eficienta a actului medical

wannabe MD este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-01-14, 18:43   #78
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu le ofer celor nespalati pe dinti o periuta de dinti si pasta contra sumei de 2 lei, si apoi ii consult
ubia86 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-01-14, 10:24   #79
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

offff, mie mi se pare penibil, scuza-ma daca sunt prea direct. E sub demnitatea profesiei si a oricarui cabinet sa vanda periute de 2 lei bucata.

Mai bine pui 5 lei in plus la consultatie si le oferi gratis.
eugenol man, Dentamax, irenna si alti 3 au multumit.

Modificat ultima data de augustin; 10-01-14 la 11:10.
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-01-14, 14:07   #80
La primele mesaje
Medic Dentist
Fara status.

.

....usturoiul este un mare inamic.....mai treci cu vederea nespalatul pe dinti,placa..etc ...pe locul 1 sunt clasate carierele de "bilutze " din nasuc...care itzi taie toate formele de pofte de lucru..macare cafea...
sandad a multumit.
i_costina83 este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., acord, afara, anti, ata, ati, auto, betivi, buna, cabi, cabinet, direct, fra, franceza, intrebare, legi, legitima, locul, mine, mirositori, munca, murdari, odata, offtopic, pacientii, patit, pro, protezei, repara, vara, zilele

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
pt GP: cu cit faci endo de MONORADICULAR vital? nico Banii nu au halena 22 11-06-09 18:45
daca nu shtii ... nu faci ... alin dinca Parodontologia 34 16-04-09 12:35
cat traiesti inveti...cum sa faci un site :) sico Management 7 20-01-09 12:08
pt GP: cu cit faci endo de MOLAR vital? nico Banii nu au halena 22 16-08-08 10:16
ce faci in caz dinasta ? alin dinca Endodontie 6 08-02-08 21:07

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (17:51) timp.

Alegeti schema de culori preferata: