Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

urgentele...

discutie din eugenol.ro : [quote=aurelian] Printre ace...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Relatia cu pacientii
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree58Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 28-08-06, 00:06   #1
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

Default urgentele...

[quote=aurelian] Printre ace
Vechi 28-08-06, 00:27   #2
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu am un cabinet la un bloc mai jos care accepta cu placere orice.....iar noi trimitem acolo :wink:
dr_savu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-08-06, 17:39   #3
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

Cine are o durere de cateva zile/ saptamani si il apuca ca vrea in urgenta sambata sau mai stiu eu cand merita sa sufere. De obicei programez urgentele cand am timp sau daca nu trimitem la facultate, ca sa mai aiba si studentii material didactic
Statistic vorbind, urgentele astea in marea lor majoritate nu se mai intorc dcat cu o noua urgenta, asa ca nu merita sa ma dau peste cap de dragul lor. Dixit!
sorsirbu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-08-06, 22:53   #4
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pana nu demult consideram urgentele drept prioritare pacientilor programati, motiv pentru care ii rugam sa mai astepte pentru rezolvarea acestora (si ma straduiam sa fie cat mai bine...ceva de genul anestezie -> pulpectomie -> preparare canal -> pasta CaOH sau drenaj -> preparare canal -> pasta). Consecintele nu s-au lasat asteptate...timp si materiale consumate inutil (de...urgenta are gratuitate), programari date peste cap, fosti pacienti care reveneau cu o alta noua urgenta (eventuala programare pt finalizarea tratamentului nici nu mai intra in discutie nefiind vreodata respectata). In concluzie, cu toata parerea de rau, dar urgentele cu dureri de ordinul zilelor asteapta pana am timp sau se duc alt medic fara nici o suparare. La urma - urmelor rezolvarea urgentei nu inseamna nimic altceva decat amendarea durerii: dentocalmin si, respectiv, drenaj. Salve et i ! Exista studenti care au nevoie de material didactic.

It's not the arrow (pin), it's the indian (dentist) that's shooting (placing) them.
Stefan Z este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-12-06, 04:25   #5
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de docstefanzan
Pana nu demult consideram urgentele drept prioritare pacientilor programati, motiv pentru care ii rugam sa mai astepte pentru rezolvarea acestora (si ma straduiam sa fie cat mai bine.......
Asta ma pune pe ginduri...asa fac si eu si ai dreptate, ajung incet-incet la concluzia ca nu merita. Nu-i mai doare, nici ca-i mai vezi, decit dupa ce se reacutizeaza(pt cazurile cu infectii) si unii vin chiar cu tupeu:"ia uitati cum s-a umflat, credeam ca e tratat..."

Cu toate astea, inca nu pot iesi in sala de asteptare si senin sa las suferindul sa astepte in timp ce il chem si-l tratez pe urmatorul programat. Inca imi mai zic" poate ca acesta nu-i ca ceilalti"...
mervey este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-12-06, 10:18   #6
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

cu urgentele m-am luminat si eu. nu le rezolv in timpul pacientilor deja programati. ori le spun sa vina la sfarsitul programului ori le dau o indicatie de radiografie si ii chem a 2-a zi ori le spun sa mearga la clinica BMF.
mi s-a intamplat sa vina un pacient cu urgenta ..... i-am pus un pansament calmant, i-am dat indicatie de rx dar nu l-am mai vazut a 2- a zi.
romanul merge pe ideea "nu doare, nu ma duc". Dar cand doare " e foc si para" si are pretentia ca medicul sa fie de indata la dispozitia lui.
bogdan88 a multumit.
Vechi 08-12-06, 23:46   #7
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

docstefanzan a scris:
Citat:
Consecintele nu s-au lasat asteptate...timp si materiale consumate inutil (de...urgenta are gratuitate)
noi primim urgente numai intre anumite ore marcate pe program ca "ora de urgenta" iar pacientii platesc si sedinta si urgenta. facem exceptii pentru pacienti vechi care au intr-adevar o urgenta si nu avem toleranta pentru cei care stau cu "craterul" in gura vin la stomatolog dupa ce n-au dormit 3-4 nopti si au si tupeul sa-mi reproseze mie durerea lor
Vechi 09-12-06, 01:09   #8
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Si eu am o jumate de ora pe la mijlocul programului blocata pentru urgente sau situatii neprevazute gen intirzieri, sedinte mai lungi decit planificasem. Poate n-ar fi rau daca as afisa-o si pe usa. Mai prost e cind vin (suna) urgente estetice, astea te cam dau peste cap
dentapro este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-12-06, 02:40   #9
Initiat bine de tot
Aspirant la MD
Fara status.

.

Parca era o lege cu urgentele astea. (daca mai tin eu bine minte)
Stie cineva cum suna formularea ? (Ma refer la chestia ca nu ai voie sa le refuzi. Asta daca exista asa ceva)
Vechi 09-12-06, 02:54   #10
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de MDSK
Parca era o lege cu urgentele astea. (daca mai tin eu bine minte)
Stie cineva cum suna formularea ? (Ma refer la chestia ca nu ai voie sa le refuzi. Asta daca exista asa ceva)
Cred ca in Codul deontologic scrie ceva de asta, nu stiu cit e de obligatie, parca mai degraba recomandare da' nu sunt sigur
.
Vechi 09-12-06, 10:14   #11
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citez din Codul Deontologic:
Cap. II. Art.16 (1):" Cu exceptia unor cazuri de urgenta, medicul dentist are dreptul de a refuza un pacient din motive profesionale sau personale.
(2): Se considera urgenta medico-dentara daca pacientul are nevoie de ingrijirii medicale imediate pentru controlul durerii, infectiei sau sangerarii".
Vechi 09-12-06, 11:43   #12
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

"Se considera urgenta medico-dentara daca pacientul are nevoie de ingrijirii medicale imediate pentru controlul durerii, infectiei" corelat cu "Cu exceptia unor cazuri de urgenta" => Pai asa toti ciudatii care au dureri de n zile pot sa vina si sa ceara tratament, chiar daca nu au bani.
dexter este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-12-06, 14:14   #13
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Legal vorbind, urgenta nu inseamna sa-l "rezolvi" pe loc atunci cind a venit. Poti sa-l amini pe mai tirziu in aceeasi zi, cind ai timp, si sa-i sugerezi ca daca vrea mai repede poate incerca la alt cabinet.
.
Vechi 09-12-06, 14:20   #14
Avansat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

"Legal vorbind, urgenta nu inseamna sa-l "rezolvi" pe loc atunci cind a venit." - ba uite ca tocmai asta inseamna. Daca pacientul vine singerand ce-i faci? Ii zici sa vina mai incolo cand nu mai are singe? Urgentele ar trebui rezolvate pe loc... asa zice codul. Aaaa, nu zic sa-i faci obturatii endo si mai stiu eu ce dar: drenaje, incizii abcese, extractii,etc ar trebui rezolvate chit ca pac nu are bani. Asa dicteazu codul.
dexter este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-12-06, 14:21   #15
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

hai mai dexter.... citi pacienti ti-au venit tie singerind?
Vechi 09-12-06, 14:23   #16
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

sint pulpite purulente pe care degeaba le drenezi ca nu e deloc suficient... am avut cazuri... ori, singura solutie in acest caz e anestezie+pulpectomie... cit timp iti ia o pulpectomie la molar???? ce vina au pacientii programati sa ii dai peste cap pt unu' care sta cu durerea pina nu mai poate?... pt ca e evident ca a stat, din moment ce a ajuns la tine in stadiul de purulenta, si nu de hiperemie sau seroasa...
Vechi 09-12-06, 14:24   #17
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de dexter
Urgentele ar trebui rezolvate pe loc... asa zice codul. Aaaa, nu zic sa-i faci obturatii endo si mai stiu eu ce dar: drenaje, incizii abcese, extractii,etc ar trebui rezolvate chit ca pac nu are bani. Asa dicteazu codul.
extractia nu este urgenta !!!
dentisteo a multumit.
Vechi 09-12-06, 14:29   #18
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Extractia este o urgenta?
Chiar daca pacientul nu are bani ?

Nu prea sunt de acord cu aspectele astea ....

Extractia poate fi ... o catastrofa si atunci vai de noi si de toate programarile date peste cap , ptr.... ce ? o urgenta !
Nu are bani , ei aici e mai greu ... dar , cu siguranta are bani de alcool , sau tigari, etc.. Sau bani ptr. Oxacilin pe care-l da farmacia , fara reteta!!!!
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-12-06, 14:32   #19
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dexter
"Legal vorbind, urgenta nu inseamna sa-l "rezolvi" pe loc atunci cind a venit." - ba uite ca tocmai asta inseamna. Daca pacientul vine singerand ce-i faci? Ii zici sa vina mai incolo cand nu mai are singe? Urgentele ar trebui rezolvate pe loc... asa zice codul. Aaaa, nu zic sa-i faci obturatii endo si mai stiu eu ce dar: drenaje, incizii abcese, extractii,etc ar trebui rezolvate chit ca pac nu are bani. Asa dicteazu codul.
Eu cred ca poate fi interpretat mai flexibil. Sigur ca o plaga care singereaza (in jet??) necesita asistenta imediata, dar daca vine cum ai spus tu cu dureri dupa n zile si tu mai ai si de lucru in acel moment doar n-o sa scoli pacientul de pe scaun sa rezolvi urgenta pe loc.

Hai sa ne gindim ce se intimpla cu o urgenta medicala care se prezinta la spital in garda de noapte. Dr. X opereaza o urgenta, Dr. Y o alta urgenta, nu mai este nici un medic diponibil - ce face asistenta? scoate vreun medic din sala de operatii? Nu cred. Urgenta va fi rezolvata cind e liber un medic. Nici unul din medici nu incalca codul deontologic procedind astfel (temporizarea urgentei pina cind e disponibil sau referirea la alt medic)
.
Vechi 09-12-06, 17:33   #20
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Radu
Extractia este o urgenta?
Chiar daca pacientul nu are bani ?

Nu prea sunt de acord cu aspectele astea ....

Extractia poate fi ... o catastrofa si atunci vai de noi si de toate programarile date peste cap , ptr.... ce ? o urgenta !
Nu are bani , ei aici e mai greu ... dar , cu siguranta are bani de alcool , sau tigari, etc.. Sau bani ptr. Oxacilin pe care-l da farmacia , fara reteta!!!!
domnule coleg, ma infioara vorbele tale
ar trebui sa tii cont ca inainte de a fi negustor esti medic si prin nobila profesie pe care ti-ai ales-o trebuie sa ajuti oamenii cand sufera
pentru mine inseamna mult mai mult sa vad un om iesind de la mine din cabinet usurat ca a scapat de o durere crunta decat sa numar banii pe care i-am luat amaratului
ce stii tu despre viata unuia care nu are bani sa-ti plateasa extractia dar are bani de alcool?nimic probabil, dar totusi pui banii ianintea suferintei unui om
niciodata nu am refuzat o urgenta, fie ce-o fi, tigan,roman,instarit sau sarman, si niciodata nu mi-a parut rau daca pacientul nu a avut bani sa-mi plateasca un amarat de drenaj,un pansament calmant sau o extractie ori o pulpectome
iar cu extractiile care pot fi o catastrofa, care iti dau programarile peste cap, imi cer scuze, nu vreau sa te jignesc, dar pentru tine banii inseamana mai mult decat omenia si titlul de medic pe care l-ai dobandit
raloreen a multumit.
qwerty este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-12-06, 17:53   #21
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Suntem negustori?

Va felicit domnule coleg ca dumneavoastra sunteti atit de generos si va permiteti sa faceti urgente gratuite ...
Eu fac gratuitati cind consider eu ca este necesar ... Daca rezolv o durere este o bucurie doar daca nu sunt luata de fraiera . Munca trebuie platita d-le dr.
Atitudinea dv. este exagerata si jignitoare in contextul acestei discutii..
.
Vechi 09-12-06, 18:11   #22
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

qwerty,
fie ca ne place fie ca nu, un cabinet de stoma este inainte de toate o afacere, care functioneaza dupa regulile economiei de piata... nu ai profit, mori!!! este o realitate... dupa principiile enumerate de tine, un cabinet are sanse sa "supravietuiasca" doar daca banii din care traiesti provin din alta sursa... atunci da, iti permiti sa faci acte de caritate...

am lucrat la tara... au fost zile in care nu am avut bani de benzina ca sa ma deplasez la cabinet !!!!!... cum crezi tu ca poti sa ajuti pe cineva, cita vreme nu te poti ajuta pe tine? cum puteam sa-i ajut pe prapaditi daca eu nu aveam bani de benzina ca sa ajung la"locul faptei"?
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/relatia-pacientii/371-urgentele/

singura directie in care inteleg argumentele tale este ca lucrezi intr-un oras mic sau la sat, si nu ai unde trimite urgentele... dar intrucit nu stim de unde esti, totul ramine doar o supozitie....

trebuie sa te ajuti pe tine daca vrei sa ii poti ajuta pe altii.... seamana cu regula care se aplica in avion, in conditii de forta majora... ce faci prima si prima data daca se anunta un pericol iminent? prima si prima data iti pui tie masca... pt ca pina tu nu ai masca pe fata si nu poti respira, e logic ca nu ai cum sa-i ajuti pe ceilalti....

citi ani ai apropo?... si.... traiesti doar din munca ta? uite, eu am stat la tara 4 ani, doar pt ca am avut sprijin financiar de acasa... daca nu il aveam, amaritii aia puteau sa stea mult si bine cu dureri cu tot.... ca eu nu ma duceam sa lucrez acolo...
Vechi 09-12-06, 18:16   #23
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

@qwerty Aici sunt doua lucruri distincte.
Primul - daca extractia este sau nu o manopera care sa o faci pentru rezolvarea unei urgente. Eu, ca si Radu, cred ca nu e recomandabil acest lucru pentru ca pe linga responsabilitate fata de pacientul in suferinta mai ai si responsabilitate pentru timpul pacientilor programati. O extractie este impredictibila ca durata si de aceea ar fi preferabila o alta manopera, de mai scurta durata, pentru rezolvarea urgentei si pentru a-i respecta si pe pacientii programati care asteapta.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=371

A doua idee se refera la pacientii care se prezinta in urgenta fara bani dupa ce au luat un kil de antibiotic (cumparat cu bani), de cele mai multe ori inutil pentru rezolvarea situatiei. Radu n-a spus ca nu-i trateaza si pe acestia si daca n-a spus nu presupunem nimic. Dar e enervant sa vezi ca o farmacista sau asistenta de farmacie le elibereaza fara reteta antibiotic cind nu stiu despre ce e vorba si cind prima lor datorie ar trebui sa fie trimiterea pacientilor la un medic.

Iar in ceea ce priveste banii si omenia n-ai de unde sa stii tu (si nici eu) ce gindeste altcineva asa ca nu judeca si nu pune etichete pe presupuneri.
.
Vechi 09-12-06, 18:18   #24
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

urgente sint: pansament calmant, drenaj, alveolita, hemoragie...

NU sint urgente: extractiile, pulpectomiile...
Vechi 09-12-06, 18:24   #25
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

qwerty.... si as mai vrea sa te intreb ceva: cum te justifici tu in fata unui pacient programat si care a fost serios si a venit intotdeauna la stomatolog inainte sa-l doara dintii, si s-a tinut de programari etc... deci cum te justifici spunindu-i ca unu' care sta cu durerea cine stie de cite zile (diagnostic de nesimtire cum bine a zis cineva) trebuie sa aiba prioritate???? eu daca as fi pacienta ta, nu as mai veni la tine in aceste conditii... timpul fiecarui pacient e pretios... si daca iti bati joc de el in favoarea unuia miserupist, nu e deloc in avantajul tau... in fond, lucrezi pe cont propriu: tu alegi....
Vechi 09-12-06, 18:28   #26
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Auzisem ca poate constitui si extractia o urgenta. Atunci cand este un proces infectios care nu a depasit alveola si atunci, odata extras dintele se face drenajul prin alveola.
alexgorgos este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-12-06, 18:34   #27
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

uneori si pulpectomia poate fi o urgenta... am scris undeva mai sus de ce...
oricum astea sint exceptii... in general vorbind extractiile si pulpectomiile nu sint urgente!!!
Vechi 09-12-06, 18:35   #28
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Corect! In general nu sunt. Temporizam si programam cand avem timp liber.
alexgorgos este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-12-06, 18:36   #29
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de alexgorgos
Auzisem ca poate constitui si extractia o urgenta. Atunci cand este un proces infectios care nu a depasit alveola si atunci, odata extras dintele se face drenajul prin alveola.
nu ai tu grija, ca nu vin pacientii cind sint in acest stadiu relativ incipient...
Vechi 09-12-06, 21:51   #30
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nico
qwerty,
citi ani ai apropo?... si.... traiesti doar din munca ta? uite, eu am stat la tara 4 ani, doar pt ca am avut sprijin financiar de acasa... daca nu il aveam, amaritii aia puteau sa stea mult si bine cu dureri cu tot.... ca eu nu saream sa-i salvez, cita vreme nu aveam ce sa-mi pun mie pe masa...
lucrez la cabinetul meu propriu pe care l-am amenajat intr-o casa fosta a parintilor mei si cu ajutorul unui credit destul de mare
traiesc doar din munca mea.
ideea era ca, urgentele le tratez, indiferent de cum se prezinta pacientul
niciodata nu am intrebat pacientul inainte sa-l tratez daca are bani sau nu.
la sfarsit le-am spus cat costa, daca au avut banii bine, daca nu cu atat mai bine
multi pacienti mi-am facut din urgente, oameni care s-au plimbat prin tot orasul pana sa gaseasca un medic dispus sa-i scape de durere, si multi oamenii au apreciat
sa stii ca multi oameni nu merg la dentist cand au o durere data de un dinte nu doar din motive financiare sau nesimtire, ci si datorita unor colegi de-ai nostri care lucreaza "foarte bine" si ca urmare omul respectiv amana mersul la dentist pana in ultimul moment de frica dentistului
sunt foarte multi dentisti slabi care chinuie in continuare pacientii, si sunt multi oameni care inca mai au oroare de dentisti
cei putini care nu mi-au platit urgenta nu mi-au facut mare paguba, nu-ti fa probleme, nu mi-a parut rau de timpul cat le-am acordat sau materialul folosit pentru a le trata durerea
nu traiesc din pacientii din urgente, am pacienti destui care ma apreciaza pentru munca mea si reusesc sa ma descurc destul de bine, chiar daca sunt la inceput ,si asta nu ma impiedica sa-i ajut si pe altii mai nevioasi
am avut pacienti cu bani si fitze pe care i-am refuzat si nu i-am mai primit pentru ca erau nesimtiti si nu respectau orele de programare, chiar daca ma plateau
urgente nu am refuzat niciodata, chiar da nu i-am facut extractia sau pulpectomia sau ce intelegeti voi prin urgenta pe loc, dar in ziua respectiva mi-am gasit o fereastra si pentru urgenta lui si nu am incurcat pe nimeni
nu-mi bat joc de programati,recunosc ca uneori mai asteapta lumea 15-20 min in sala de asteptare, sau sun sa reprogramez, dar pana acum am gasit intelegere, nimeni nu a plecat de la mine pentru ca l-am tratat gresit, sau pt ca a asteptat in sala de asteptare 15-20 min
am avut pacient pe care eu l-am primit,l-am tratat, dupa un timp a mers la alt medic (cu un cabinet mai frumos si o varsta mai apropiata de pensionare)dupa care a venit la mine cu pulpita la obturatia pusa de medicul respectiv si care refuza sa-l primeasca in urgenta.i-am pus un pansament calmant si ulterior, chiar daca a insistat nu l-am mai primit
eu respect pacientii, indiferent din ce patura sociala provin si astept si din partea pacientilor respect.dar asta e deja offtopic
dentisteo si raloreen au multumit.
.
Vechi 09-12-06, 22:37   #31
aci
Ucenic
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Tocmai vroiam sa candidez la topicul ala cu perfectiunea in stomatologie da vad ca titlul a fost adjudecat de qwerty.
aci este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-12-06, 22:44   #32
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

urgentele in general se pot "rezolva" relativ repede (un drenaj, un calmant) asa ca eu le primesc mai ales daca pacientul programat e dispus sa astepte putin
seldenro este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-12-06, 22:56   #33
Ucenic Sef
Medic
Fara status.

.

Cred ca cine nu a muncit intr-un serviciu de urgente stomatologice nu stie ce inseamna urgenta, mai ales cind sunt inca din nefericire stimati colegi care trimit la urgenta aproape toate extractiile. Trist este cind trimit colegi care nu se deranjeaza sa faca asanarea unei cavitati bucale in vederea protezarii, trimit extractiile la urgenta invocind tot felul de tertipuri. Daca vine omul cu durere la usa ta si esti la munca trebuie sa-i rezolvi durerea ca de-aia te-ai facut medic, daca nu du-te draga acasa...Daca nu are bani si ii faci extractie, asta este, e ziua ta cu ghinion. Tu ca medic decizi daca vrei si cum vrei sa-l ajuti. Daca nu esti in stare stai acasa sau schimba-ti meseria, dar trebuie ajutat, chiar daca ii pui un pansament calmant care-ti ia 5 minute si inca 5 sa cureti dupa el sau daca e dinte mobil si extractia dureaza 10 secunde si 10 minute sa cureti dupa el. Nu se poate da o lege ca extractia nu e urgenta. Dupa atitia ani in care la cabinetul de urgenta merge omul sa-si scoata maseaua, daca in oras nu mai este serviciul de urgenta, tu trebuie sa-i faci ceva, din timpul tau atat de pretios si care costa atit de mult.

P.S. Nico nu-mi dau seama cum ai ajuns moderator? Votez impotriva ta.
dr.daniela este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-12-06, 23:31   #34
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de dr.daniela
P.S. Nico nu-mi dau seama cum ai ajuns moderator? Votez impotriva ta.
este voie... aici poti face asta Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

deci sa ne intelegem: eu nu am spus ca nu am facut niciodata tratamente gratis... am facut extractii gratis o gramada, cu promisiunea ca-mi vad banii peste o ora-doua... si i-am vazut tot asa cum i-ati vazut si voi... dar le-am facut in continuare... pt ca eram singurul medic din sat, si pt ca nu imi venea sa refuz....
si nu am spus nici ca nu fac urgente... daca pot, fac... daca nu, nu...

Citat:
Publicat initial de dr.daniela
Trist este cind trimit colegi care nu se deranjeaza sa faca asanarea unei cavitati bucale in vederea protezarii, trimit extractiile la urgenta invocind tot felul de tertipuri.
in cluj din cite stiu eu degeaba trimiti pacienti pt extractii in serviciul de urgenta... pt ca nu le face nimeni asa ceva acolo... cel putin asa era pe vremea cind am facut eu stagiatura... cred ca nici macar nu aveau clesti

in alta ordine de idei, da, asa este, un pansament calmant iti ia 5 min sa-l pui.... dr daniela, nu ai patit niciodata ca dupa pansament durerile se accentueaza in loc sa se calmeze, si ca din 5 minute ajungi la aproape o ora de tratament cu anestezie, pulpectomie? sau o extractie sa dureze in loc de 5 min poate o ora?
Vechi 09-12-06, 23:38   #35
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nico
qwerty.... si as mai vrea sa te intreb ceva: cum te justifici tu in fata unui pacient programat si care a fost serios si a venit intotdeauna la stomatolog inainte sa-l doara dintii, si s-a tinut de programari etc... deci cum te justifici spunindu-i ca unu' care sta cu durerea cine stie de cite zile (diagnostic de nesimtire cum bine a zis cineva) trebuie sa aiba prioritate???? eu daca as fi pacienta ta, nu as mai veni la tine in aceste conditii... timpul fiecarui pacient e pretios... si daca iti bati joc de el in favoarea unuia miserupist, nu e deloc in avantajul tau... in fond, lucrezi pe cont propriu: tu alegi....
si daca tu ai fii doar un simplu om care merge la controale regulate odata la 6 luni la dentist si ai avea o urgenta, sa spunem o pericoronarita si medicul tau ar fii plecat in excursie in tari calde cateva saptamani la cine ai merge?
ti-ar placea sa te plimbi pe la nspe cabinete pana sa te primeasca cineva sa te scape de durere?
urgentele au intotdeauna intaietate in fata programatilor, pentru ca oamenii astia sufera, pentru asta au venit in urgenta, iar programatii inteleg si nu cred ca si-ar dori sa le ia locul in scaun,chiar daca sunt programati, pana la urma toti suntem oameni si intelegem durerea fiecaruia
sa stii ca un pacient nu te va privi cu mare simpatie daca afisezi o lipsa de sesnsibilitate la durerea oamenilor pentru ca in fond se gandesc ca si ei pot oricand fi in locul celui suferind
trebuie sa fii om, cu atat mai mult cu cat esti medic
.
Vechi 09-12-06, 23:42   #36
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de qwerty
ti-ar placea sa te plimbi pe la nspe cabinete pana sa te primeasca cineva sa te scape de durere?
nu... exact pt acest motiv exista serviciul de urgenta... sigur ca in localitatile unde nu exista asa ceva, se pune altfel problema...
Vechi 09-12-06, 23:48   #37
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
si mai exista si alta solutie... poti vorbi cu un coleg care nu pleaca in concediu in aceeasi perioada cu a ta... si va ajutati reciproc la acest capitol... pui pur si simplu un afis pe usa la cabinetul tau cu numele medicului care iti tine locul, nr de telefon si adresa cabinetului unde pot merge pacientii cit timp tu esti plecat in concediu... deci cumva te asiguri ca pacientii tai nu ramin in aer daca se nimereste sa aiba o problema in perioada in care tu lipsesti....
Vechi 10-12-06, 00:08   #38
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de nico
Citat:
si mai exista si alta solutie... poti vorbi cu un coleg care nu pleaca in concediu in aceeasi perioada cu a ta... si va ajutati reciproc la acest capitol... pui pur si simplu un afis pe usa la cabinetul tau cu numele medicului care iti tine locul, nr de telefon si adresa cabinetului unde pot merge pacientii cit timp tu esti plecat in concediu... deci cumva te asiguri ca pacientii tai nu ramin in aer daca se nimereste sa aiba o problema in perioada in care tu lipsesti....
nu poti sa faci urgente preferential, doar pacienti care provin de la medicul x sau y
nu e corect fata de oameni si nici nu e prea etic
nu te obliga nimeni sa le faci lucrari protetice sau tratamente endodontice sofisticate, dar nici nu-i lasa sa sufere
un simplu tratament de urgenta nu te saraceste cu nimic, te simti chiar bine
sunt mult prea multi oameni amarati in tara asta, nu poti sa-ti inchizi usa cabinetului si sa uiti de cei de-afara, te-ai amagi singura
.
Vechi 10-12-06, 00:17   #39
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

oameni buni, daca ati cunoaste-o pe nico, v-ati da seama ca nu e deloc cazul sa o puneti la zid...si de altfel, cine se simte fara nici o vina sa ridice primul piatra
.
Vechi 10-12-06, 00:18   #40
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Haideti sa ne gandim la urmatorul scenariu: omul sta dintii putreziti in gura si nu are nicio treaba. La un moment dat, unul face abces. Intai putin. Ia un "albocalmin", o "oxiciclina", si daca are noroc sa aiba prin casa, nimereste si o "amoxiciclina". Ii trece, poate putin, peste o saptamana de antibiotice sau prin fistulizare. La un moment dat, se inchide fistula, si iar incepe sa se "umfle". O ia de la capat. Acum se uita si in oglinda, si vede care dintre resturi e cu problema - mare noroc sa nimereasca exact dintele cauzal...Mai ia buline, il mai lasa...Si tot asa, timp de cateva luni, sta in sucul lui propriu. Cei cu initiativa pun mana pe patentul cu care si-au strans bornele la bateria de la masina sau obertainerul de la robinet, ori, chiar cu "stutul de pe cant" (e o metafora...) si incearca sa isi scoata singuri dintele. Ei, si iata ca acum, dupa cateva luni de la primul puseu acut, deschid usa de la cabinet fara sa ciocane si articuleaza un "Vreau sa scot si io o masea!"...Cum era cu codul ala deontologic?...

Vorbind serios acum,cred ca fiecare dintre noi stie sa identifice urgenta reala...Cum a stat cateva luni, in nesimtirea lui/ei, poate sa mai stea cateva zile pana la data programarii. A, ca poti sa ii prescrii o reteta daca este cazul, asta e altceva. La fel, cand este vorba despre un pacient de-al meu, imi fac timp sa il vad printre cei programati. Insa nu mi-as da peste cap programatii pentru un pacient care, dupa ce ii rezolv urgenta, trece pe strada pe langa mine fara sa ma salute...Ma lipsesc bucuros de astfel de pacienti.
dentist, dentisteo si bogdan88 au multumit.
nest este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-12-06, 00:21   #41
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
nu te obliga nimeni sa le faci lucrari protetice sau tratamente endodontice sofisticate, dar nici nu-i lasa sa sufere
un simplu tratament de urgenta nu te saraceste cu nimic, te simti chiar bine
asa este... nu te saraceste, nici nu am sustinut asa ceva... hai sa-ti dau un exemplu... sa zicem ca o pulpita e depasita si nu se calmeaza durerea dupa dentocalmin... deci trebuie facuta pulpectomie... eu nu mai fac endo decit cu diga... si nici nu mai am tirrenerv in cabinet... lucrul cu diga pt a fi eficient presupune 45 min irigatii hipoclorit... plus timpul de instalare a anesteziei... deci cel putin o ora in total... bun, hai sa zicem ca nu e nici o tragedie... nu am avut alti pacienti programati, nu am incurcat pe nimeni cu nimic... problema trista stii care e? ca mai mult de jumatate din acesti pacienti veniti in acest fel, nu mai vin la continuarea tratamentului... ii faci tratamentul de urgenta, il trimiti la rx (cind de fapt asta era primul lucru pe care trebuia sa-l faci!!!!), si nu-l mai vezi... ba da, poate il mai vezi peste o luna sau doua, cind iti vine cu abces... si stii ce simt eu in acel moment? ca pacientul ala si-a batut joc de munca mea... si e teribil de frustrant.... in momentul ala nu ma mai simt deloc fericita ca am facut un bine... daca gresesc, asta e ....
Vechi 10-12-06, 00:31   #42
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

faptul ca nu-ti mai vine inapoi dupa ce i-ai facut tratametul de urgenta este altceva, nu ai cum sa-l obligi sa revina
nu te va condamna nimeni daca pacientul a facut abces pentru ca nu a revenit la tratament(desi putin probabil daca ti-a venit cu pulpita, ai facut pulpectomie si ai lasat hidroxid de calciu pe canale sa-ti faca abces intr-o luna doua).
ideea e sa oferi tratament de urgenta, simptomatic, ce se impune in cazul respectiv, nu sa lasi omul pe strazi presupunand ca nu va mai veni la tratament
.
Vechi 10-12-06, 00:32   #43
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Vreti sa va spun un secret? Eu nici macar nu am Dentocalmin in cabinet. De ce? Pentru ca este un caca-maca. Este frectie la picior de lemn. Dupa doua ore e ca si cum n-ar fi. Atunci, ma intreb, la ce bun?
nest este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-12-06, 00:38   #44
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
faptul ca nu-ti mai vine inapoi dupa ce i-ai facut tratametul de urgenta este altceva, nu ai cum sa-l obligi sa revina
nu te va condamna nimeni daca pacientul a facut abces pentru ca nu a revenit la tratament(desi putin probabil daca ti-a venit cu pulpita, ai facut pulpectomie si ai lasat hidroxid de calciu pe canale sa-ti faca abces intr-o luna doua).
faza cu abcesul e de pe vremea cind scoteam nervu' cu tirenerv si lasam dintele deschis pt drenaj... cu diga lucrez doar de vreo 3-4 luni... si din anumite motive, nu am avut urgente in aceasta perioada...
Vechi 10-12-06, 00:41   #45
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Nu cred ca exista o regula unica dupa care se rezolva urgentele,asa ca toata polemica de mai sus imi pare mie putintel exagerata.
Se rezolva functie de situatie.Si pt ca am lucrat si la tara si in policlinica si in facultate(dupa absolvire) si in mai multe cabinete,imi permit sa spun ca urgenta se rezolva in functie de timp si de pacient.Adica:daca e un om intrat de pe strada si il doare de se urca pe pereti,asteapta si el putin,se poate face un trat mai scurt la pac de pe scaun,se poate cere permisiunea pac urmator sa-i furam 10 min(sau nu se poate si-atunci urgenta mai asteapta sau daca nu vrea sa astepte se poate duce in alta parte),daca e un cab cu mai multi medici si e un coleg liber poate prelua el urgenta...deci,depinde.
Daca pacientul de pe strada vrea "o plomba pe un dinte din spate,ca tocmai a mancat o caramea",programare .Daca vrea extractie ca-l doare,dar bate cu pumnul in masa,ma scuzati,dar nu e nici un dr liber.Dar si acestuia ii ofer varianta de programare,el e needucat,dar eu sunt doctor si meseria mea e sa ajut oamenii,asa cum sunt ei,de tot felul.E un respect fata de mine si profesia mea.
Daca e pacientul meu,ii rezolv urgenta fara discutii,tot ma asteapta sau vine mai tarziu sau dupa program,dar o rezolv oricum,e al meu,e responsabilitatea mea.
Si mai pot descrie nshpe variante.
Deci depinde de asa de multe...
dr vero m este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-12-06, 00:59   #46
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
ideea e sa oferi tratament de urgenta, simptomatic, ce se impune in cazul respectiv, nu sa lasi omul pe strazi presupunand ca nu va mai veni la t
ratament
asa e...mie imi vin cu abces pe dinti tratarisiti cu caoh dupa ce uita de ei 1an
iar in privinta urgentelor e normal sa nu faci discriminari ( niciodata n-am refuzat un om in suferinta chiar daca parea mai altfel sau imi zicea de la inceput ca n-are bani)
dar nici n-am facut scamatorii fara discernamant-daca mi-era clar ca sunt prea aglomerata si nu pot sa-l tratez cat stiu eu de bine, i-am recomandat cabinetul de vis-a-vis si i-am zis ca daca nu-l pot primi sa vina inapoi sa gasim o solutie...
e parerea mea...decat sa-l tratez pe fuga doar de dragul codului deontologic, mai bine am curajul de a recunoaste
ca nu sunt superman sa pot salva lumea intrega.
.
Vechi 10-12-06, 13:30   #47
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Iar acum,cei din centrele universitare. chiar avem unde sa trimitem urgentele, si sa-i fericim si pe tinerii nostri colegi.
Poftim de cititi aici ce de doritori : Link [Necesita inregistrare pentru acces.] :wink:
.
Vechi 10-12-06, 19:17   #48
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de rx
Iar acum,cei din centrele universitare. chiar avem unde sa trimitem urgentele, si sa-i fericim si pe tinerii nostri colegi.
Poftim de cititi aici ce de doritori : Link [Necesita inregistrare pentru acces.] :wink:
banuiesc ca aici te referi la pacientii amarati, pentru ca eu daca ar fii sa am un pacient de-al meu caruia sa nu-i pot acorda tratament de urgenta din diverse motive, nu l-as trimite la universitate
oricum, pentru cei amarati, e o idee buna, cineva trebuie sa le ofere si lor asistenta stomatologica iar studentii trebuie sa invete si ei cumva
.
Vechi 10-12-06, 19:55   #49
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Citat:
Publicat initial de rx
banuiesc ca aici te referi la pacientii amarati, pentru ca eu daca ar fii sa am un pacient de-al meu caruia sa nu-i pot acorda tratament de urgenta din diverse motive, nu l-as trimite la universitate
oricum, pentru cei amarati, e o idee buna, cineva trebuie sa le ofere si lor asistenta stomatologica iar studentii trebuie sa invete si ei cumva
nu, nu-mi trimit pacien
.
Vechi 10-12-06, 20:23   #50
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

foarte bine, te felicit, ma bucur sa aud ca ai caracter si nu tii cont de aparente si fitze si pana la urma faci meseria asta din pasiune si nu atat pentru bani
.
Vechi 10-12-06, 20:24   #51
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
foarte bine, te felicit, ma bucur sa aud ca ai caracter si nu tii cont de aparente si fitze si pana la urma faci meseria asta din pasiune si nu atat pentru bani
.
Vechi 10-12-06, 20:44   #52
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

qwerty a scris:

Citat:
iar cas ofera 700 ron plafon lunar sa tratezi amaratii care bietii de ei nu au bani sa-si plateasca intretinerea si tu cum se presupune ca poti sa te incadrezi in plafon cu toate regulile astea
Citat:
decat sa numar banii pe care i-am luat amaratului
Citat:
sunt mult prea multi oameni amarati in tara asta
Citat:
un amarat de drenaj
Cam multe aspecte "amarate" in activitatea ta!...
Daca vei contiua sa intervii in dezbaterea despre urgentele stomatologice pornind de la acest nivel obsesiv nu cred ca vom reusi sa ajungem , pe acest subiect , la vreo concluzie obiectiva.
A lansa acuzatii la adresa colegilor de pe o discutabila pozitie de bun samaritean nu face decit sa tensioneze un dialog ce se vrea cel putin respectuos si profesional, daca nu amical. Este prea mult?
.
Vechi 10-12-06, 23:38   #53
Ucenic Sef
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mersi radu ca imi citesti posturile si plus ma si citezi
sunt multi oameni amarati in tara asta si lucrul asta nu trebuie ignorat
nu stiu la ce te mai referi in continuare in postul tau, dar fiecare e liber sa-si expuna parerile
ai dreptate, sunt multe aspecte amarate in activitatea mea si sper sa o mai imbunatatesc
foarte dragut din partea ta ca esti atat de atent la ce scriu
.
Vechi 11-12-06, 02:02   #54
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Numai eu vad flame...pardon, flacari pe aici?
Nu va mai certati, nu scoatem nimic productiv. Dupa ce am citit topicul, am realizat ca pina la urma toti tratam urgentele, doar ca unii prefera sa para mai duri . Se spune ca daca faci un bine, se intoarce inzecit. Cei care sufera dupa timpul si munca depusa in zadar la un pacient de genul "nu doare = sanatos", sa spere ca binele se va intoarce X10, poate asa se vor simti
mervey este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-12-06, 12:57   #55
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

[quote=mervey]Numai eu vad flame...pardon, flacari pe aici?
Nu va mai certati, nu scoatem nimic productiv. Dupa ce am citit topicul, am realizat ca pina la urma toti tratam urgentele, doar ca unii prefera sa para mai duri . Se spune ca daca faci un bine, se intoarce inzecit. Cei care sufera dupa timpul si munca depusa in zadar la un pacient de genul "nu doare = sanatos", sa spere ca binele se va intoarce X10, poate asa se vor simti
.
Vechi 16-12-06, 13:01   #56
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default Pacienti minunati!

/
.
Vechi 16-12-06, 13:04   #57
Moderator eugenol
Aspirant la MD

.

Citat:
Publicat initial de dentapro
acum sa-mi spuneti voi cum se cheama facere de bine? Si astept sa se intoarca inzecit? Si continuarea cred ca o ghiciti cu totii - inainte de pasti probabil ca toti o sa revina cu urgenta la acelasi dinte.
face parte din categoria "nici o fapta buna nu ramine nepedepsita"...
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, afara, ajutor, ata, ati, buna, cazuri, consultatie, endo, extirpare, extractie, fericit, hidroxid de calciu, hiperemie, imediata, intrebare, lume, luni, multiple, opg, pacientii, pacientul, parodon, pereti, plange, primul, procent, programa, recomand, rezolva, sigur, solicita, termin, vand, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (19:31) timp.

Alegeti schema de culori preferata: