Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

urgentele...

discutie din eugenol.ro : Citat: Publicat initial de mak Crede-ma ca un pacient ar aprecia mai mult daca il ajuti sa scape de ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Relatia cu pacientii
Ati uitat parola? Inregistrare

Like Tree58Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 05-10-10, 23:08   #115
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de mak View Post
Crede-ma ca un pacient ar aprecia mai mult daca il ajuti sa scape de durerea infioratoare de masea sau de vreun abcces si chiar poti s-o faci cu pansamente ,
Cum poti scapa un pacient de un abces cu pansament?
Moise este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-10-10, 23:09   #116
mak
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Pana la urma noi ii indemnam,indirect, pe pacienti sa inghita dentocalmin , pt ca noi ii refuzam sa-i ajutam atunci cand au nevoie cu adevarat.O durere de masea te face sa nu mai gandesti normal.Numai daca ai trecut prin asa ceva vei intelege.

mak este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-10-10, 23:15   #117
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de Moise View Post
De unde ai informatia asta?
De pe net. In urma cu 5-6 ani, la un curs de profilaxie, ni s-a spus ca incidenta e de 90% la 12 ani. Mi s-a parut nitel cam mult. O medie de 60% e ca la americani in anii '70.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-10-10, 23:15   #118
mak
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sunteti fantastici!chiar trebuie sa interpretati tot?m-am grabit cand am scris.vorbeam in general de pansamente, de abccese .LOGIC CA NU PUN PANSAMENT LA ABCCES.
bine ca mi-ai amintit de ce nu scriu prea des pe aici...
catalinmv a multumit.

.
Vechi 05-10-10, 23:24   #119
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

mak, nu trebuie sa te superi pe mine, da´ideea asta ca doare dintele - lasa ca puniem o buleta cu dentocalmin - ma scoate , pe mine cel putin din minti!
De ce sa nu te apuci sa deschizi dintele, si sa vezi care-i situatia? Nu ia asa de mult timp. Intri putin pe canale si lasi un Ca(OH)2, care e oricum mult mai eficient. Asta pana data viitoare cand te apuci de endo ca lumea.
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-10-10, 23:26   #120
Mare Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

monalisa, tu sti ce inseamna dentocalmin direct pe gat??? moarte sigura, asta e si motivul pentru care nu mai este in farmacie, ca s-au gasit sa-l bea.
din cate imi aduc aminte dintr-o carte de endo, un bagator in seama, unu weine, zicea ca-n urgenta daca se scoate pulpa coronara si se pune o buleta cu tricrezolformalin nu mai sunt probleme. eu l-am crezut pe cuvant si am constatat ca asa este. treaba asta o rezolv in 15 min lejer din momentul in care se pune pe scaun.
pe un abces ori ca de dai de doua ori asa la pleasna pe canale si lasi hidroxid de ca ori ca faci drenaj si lasi deschis, e cam aceasi frectie, la drenaj are mai multe sanse sa nu-l mai doara
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/relatia-pacientii/371-urgentele/
iar din cate imi aduc aminte controlul durerii chiar e o urgenta, ca cica asa scrie in codul deontologic din romania.
in cabinet am de obicei o urgenta cam pe la 2 saptamani. sunt un norocos din punctul asta de vedre. mai dese sunt urgentele in perioada sarbatorilor.
de obicei urgenta se rezolva in ziua aia, nu neaparat la ora la care a intrat pacientul. atat eu cat si colegii mei din cabinet incercam sa rezolvam urgenta cat mai repede posibil
aurelian este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-10-10, 23:32   #121
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de Mona Lisa View Post
mak, nu trebuie sa te superi pe mine, da´ideea asta ca doare dintele - lasa ca puniem o buleta cu dentocalmin - ma scoate , pe mine cel putin din minti!
De ce sa nu te apuci sa deschizi dintele, si sa vezi care-i situatia? Nu ia asa de mult timp. Intri putin pe canale si lasi un Ca(OH)2, care e oricum mult mai eficient. Asta pana data viitoare cand te apuci de endo ca lumea.
Mona Lisa cred ca gresesti din doua puncte de vedere:
1. Nu cred ca vrei sa spui ca Dentocalminul se bea... cum a zis si Aurelian e otrava (poate n-am inteles eu bine ce-ai zis)
2. Urgente sunt: pansament calmant in pulpite (nu extirpare sau extractie), incizie si drenaj in abces, drenaj endo in parodontile apicale
sweetvanilla a multumit.
.
Vechi 05-10-10, 23:39   #122
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

bineinteles ca nu m-am referit la propriu ca il beau; acolo c-o scobitoare cu vata bagata in dinte
Eu personal de pe lista de urgente in pulpite am scos demult dentocalminul.
Eu deschid direct si las Ca(OH)2 pana mai vine data viitoare.
@aurelian: fiecare este obisnuit sa lucreze in asa fel si cu lucrurile care il fac sa obtina rezultatele cele mai bune. Te cred si apreciez ceea ce ai scris!
.
Vechi 05-10-10, 23:40   #123
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Mona Lisa cred ca gresesti din doua puncte de vedere:
1. Nu cred ca vrei sa spui ca Dentocalminul se bea... cum a zis si Aurelian e otrava (poate n-am inteles eu bine ce-ai zis)
2. Urgente sunt: pansament calmant in pulpite (nu extirpare sau extractie), incizie si drenaj in abces, drenaj endo in parodontile apicale
Ai incercat si in pulpita seroasa totala?
MD zici?
.
Vechi 05-10-10, 23:42   #124
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Citat:
Eu personal de pe lista de urgente in pulpite am scos demult dentocalminul.
Eu deschid direct si las Ca(OH)2 pana mai vine data viitoare.
Nu inteleg! Faci extirpare? Deschizi si camera pulpara daca nu e deschisa de procesul carios?
.
Vechi 05-10-10, 23:42   #125
mak
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mona lisa,nu m-am suparat pe tine deloc ,ai spus pct tau de vedere, e normal.ai dreptate ,dar sunt cazuri in care am 5min la dispozitie si prefer un pansament ,decat sa deschid dintele si sa intru pe canale mai ales dc e si pluri.eu asa fac. asta a fost si ideea cand m-am apucat de scris sa spun ce fac eu, nu ce ar fi mai bine sa fac(scuze repetitia de "fac")
faza cu interpretatul a mai fost si tot asa doar pt a ne afla in treaba nu ca sa discutam pe subiect de aceea m-am suparat.

.
Vechi 05-10-10, 23:43   #126
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.

moise...eu personal sunt de acord doar cu "incizie si drenaj in abces"........si eu am invatat din aceleasi carti ca si tine, se pare....doar ca eu nu am luat totul in serios si "de bun"
.
Vechi 05-10-10, 23:44   #127
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

@mak:OK, daca iti vin azi 5 pansamente puse cu "zeama magica", ghici cate urgente iti vin maine??
- Cu 5 in plus...

Modificat ultima data de Mona Lisa; 05-10-10 la 23:44. Motivul: complet.
.
Vechi 05-10-10, 23:45   #128
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.
-1 (+1/-2)     

@Radu, Titiluka ati lucrat macar o zi intr-un serviciu de urgente? Adica sa faceti doar urgente de dimineata pana seara?
sweetvanilla a multumit.
.
Vechi 05-10-10, 23:45   #129
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.
0 (+1/-1)     

deci, din sec in sec apare cate un raspuns pe topicul asta......hahahah
gata off-ul
--------------------------
moise
eu nu...ca nu mi-am dorit si n-as fi putut.....nu fizic....intelectual.
.
Vechi 05-10-10, 23:51   #130
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Nu inteleg! Faci extirpare? Deschizi si camera pulpara daca nu e deschisa de procesul carios?
...te mai iei si dupa simptomatologie si rx, mai faci un test de vitalitate...
Iti dai seama ca nu ma apuc de nebuna sa scot pulpa la toti dintii care imi ies in cale
.
Vechi 05-10-10, 23:57   #131
mak
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
...te mai iei si dupa simptomatologie si rx, mai faci un test de vitalitate...
Iti dai seama ca nu ma apuc de nebuna sa scot pulpa la toti dintii care imi ies in cale
acum intelegi de ce eram suparata?se deducea ca nu scoti pulpa la toti dintii dar nu ai fost destul clara.acum da explicatii peste explicatii care nu isi au rostul

.
Vechi 06-10-10, 00:14   #132
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
@Radu, Titiluka ati lucrat macar o zi intr-un serviciu de urgente? Adica sa faceti doar urgente de dimineata pana seara?
Am lucrat un an la tara, prin '95. La prima ora veneau urgentele. Cei mai multi vroiau extractie, multi o si capatau, da-mi ajungea si mie barbaria la os si incercam, daca aveam cu cine, sa mai si salvez cate ceva. In pulpitele partiale - dentocalmin, in cele totale - deschiderea camerei pulpare. Daca as fi miruit cu dentocalmin si pe-alea totale m-ar fi scos a doua zi din biblie .
Daca tot zici ca ai prestat urgente zi-lumina, ia spune tu la copii: la ce diagnostic te gandesti cand iti intra in cabinet un pacient distrus de durere, c-o sticla de apa in mana? Si cat iti ia sa-l faci om?

Modificat ultima data de Radu Tepordei; 06-10-10 la 00:58. Motivul: greseala de tipar :)
.
Vechi 06-10-10, 00:20   #133
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Publicat initial de drcalinc View Post
apropos de faptul ca extractia nu e o urgenta: asa am zis si io pana intr-o seara pe la 10dupa ce am rabdat ca un caine durere ca aveam pacienti si m-o prins o seroasa totala pe un 18. va zic eu sigur ca extractie ESTE o urgenta.am mers la urgente, deoarece colegii mei f...-i in aripa m-au sfatuit sa rabd voiniceste pana a 2 a zi cand deschid ei cabul. la urgente i-am zis la dr respectiv sa imi scoata rapid 18 ala ca e de viata si moarte. cu un cleste plin de sange si ruginit ( la ora aia nu m-o mai interesat), cu un tubero cu ace tip trocar, cu xilina romaneasca....am scapat de durere.
de atunci, nu mai merg pt nimeni la servici in afara orelor mele de lucru indiferet daca ala e in durerile facerii su ba.asa cum eu am putut merge la urgente sa merga si pacienti.

desigur, in stomatologie nu exista urgente.

pacientii nu se prezinta cu urgente ci cu neglijente.
Daca ai ''rabdat'' pana la 10 seara, banui ca durerea te apucase de o bucata de vreme si ai fi avut timp sa iti reprogramezi pacientii ca sa iti vezi de buba proprie. Dar ti-ai vazut de treaba, mai bine zis sa ti-o termini, si te-a surprins faptul ca nici un coleg nu s-a pus la dispozitia ta... la o adica, si el ''isi teminase treaba'' pentru ziua respectiva. Si tu ai fost abuziv, la fel ca restul pacientilor care cred ca urgenta e atunci cand li se potriveste lor in program, nu medicului
Citat:
Publicat initial de Radu Tepordei View Post
Am lucrat un an la tara, prin '95. La prima ora veneau urgentele. Cei mai multi vroiau extractie, multi o si capatau, da-mi ajungea si mie barbaria la os si incercam, daca aveam cu cine, sa mai si salvez cate ceva. In pulpitele partiale - dentocalmin, in cele totale - deschiderea camerei pulpare. Daca as fi miruit cu dentocalmin si pe-alea totale m-ar fi scos a doua zi din biblie .
Daca tot zici ca-i prestat urgente zi-lumina, ia spune tu la copii: la ce diagnostic te gandesti cand iti intra in cabinet un pacient distrus de durere, c-o sticla de apa in mana? Si cat iti ia sa-l faci om?
La pulpita purulenta... totala?? S-a strigat Bingo?
Radu, e subtire, scrie in cartile alea de le citeam noi in facultate, pe romaneste. Pana si eu stiu raspunsul, desi n-am prestat urgente si am si uitat cum se trateaza o pulpita
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-10-10, 00:25   #134
mak
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

pulpita purulenta iti ia mai mult de 5min,deci eu in cazul asta intarzii un pic pacientul urmator care de obicei e intelegator cand vede omul terminat de durere.

.
Vechi 06-10-10, 00:28   #135
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Publicat initial de tiptop View Post

La pulpita purulenta... totala?? S-a strigat Bingo?
Radu, e subtire, scrie in cartile alea de le citeam noi in facultate, pe romaneste. Pana si eu stiu raspunsul, desi n-am prestat urgente si am si uitat cum se trateaza o pulpita
De ce nu lasi md-ul? Ca el citeste in franceza.
Citat:
pulpita purulenta iti ia mai mult de 5min,deci eu in cazul asta intarzii un pic pacientul urmator care de obicei e intelegator cand vede omul terminat de durere.
Ca sa-l faci om iti ia 30 sec. Deschizi camera, iese picatura de puroi, se lumineaza la fata.
Dup-aia ii faci anestezie si te-apuci de endo.
.
Vechi 06-10-10, 00:32   #136
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
De ce nu lasi md-ul? Ca el citeste in franceza.
A, scuze, vroiai sa verifici daca si in franceza are pacientul sticla de apa la el? Iarta-ma ca ti-am distrus momentul
.
Vechi 06-10-10, 00:35   #137
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
iti ia mai mult de cinci minute, numai daca nu vrea pac sa deschida gura. Unii copii se lasa mai greu induplecati.
Altfel, desfaci dintele, iasa zeama, pacul scapa de durere, lasi dintele "gieshcis", ii mai iei o tensiune, sa vezi daca n-a murit intre timp, la revedere, usa se inchide pe dinafara, toata lumea e iar happy. Trei minute - cu o asistenta fortzoasa si cu sange rece, care sa nu lase omul sa fuga de pe scaun
.
Vechi 06-10-10, 00:38   #138
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

mi-o venit si mie una cu sticla cu apa...6 resturi radiculare .o durea peste tot...
i-am dat antibiotice (ca sa nu zica ca nu fac nimic) si am trimis-o la chirurg sa ii scoata toti dintii cand ii trece durerea.
i-am zis ca nu e normal sa vina cu asa niste dinti si sa fie primita in urgenta.
dentist, KLMircea si Radu Tepordei au multumit.
Vechi 06-10-10, 00:40   #139
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Publicat initial de sico View Post
mi-o venit si mie una cu sticla cu apa...6 resturi radiculare .o durea peste tot...

Trebuia s-o bagi in cada.
.
Vechi 06-10-10, 00:45   #140
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
i-am dat antibiotice (ca sa nu zica ca nu fac nimic) si am trimis-o la chirurg sa ii scoata toti dintii cand ii trece durerea.
i-am zis ca nu e normal sa vina cu asa niste dinti si sa fie primita in urgenta.
Pai, Sico, si cu datoria noastra morala cum ramane? Sau mai bine zis, pe ea o doare si tu ii faci morala?
Si eu ma intreb cam cat de fina e granita ceea dintre ceea ce e moral si ceea ce e logic sa facem si pe unde trece ea...

Mai bine-i dadeai Ibuprofen Mult!
.
Vechi 06-10-10, 00:49   #141
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

am dat si ibuprofen,le dau impreuna deobicei...
tiptop,ce morala sa ai cand ia baga tigara in fata cabinetului,vine nespalata pe dinti si cu dureri peste tot.
ce trebuia sa ii extrag un dinte? ca endo nu aveai pe ce sa faci.
Vechi 06-10-10, 00:56   #142
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
am dat si ibuprofen,le dau impreuna deobicei...
tiptop,ce morala sa ai cand ia baga tigara in fata cabinetului,vine nespalata pe dinti si cu dureri peste tot.
ce trebuia sa ii extrag un dinte? ca endo nu aveai pe ce sa faci.
Sico, si eu fac parte din acea categorie care considera ca urgentele aparute de niciunde nu sunt cu nimic mai importante decat un pacient constiincios care isi vede de dintii lui si isi respecta programarile. Nu am putut niciodata sa ma adaptez acestei cerinte ''morale'' a profesiei. Astazi, urgentele mele se reduc la a reaseza pistoane sarite din tubusoare la un Herbst sau a recimenta un inel... ceea ca ma face sa ma simt mai bine.
.
Vechi 06-10-10, 01:07   #143
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

@Radu recunosc copii in urgenta nu am tratat foarte multi pentru ca exista serviciu separat din care nu faceam parte. Veneau in schimb la noi dupa ce treceau pe la pedo pentru interventii sub anestezie generala: terapie + chirurgie
Acum am vazut ca m-ai intrebat de sticla: Stiu ca parca in pulpitele purulente pacientii folosesc lichide deoarece caldura le accentueaza durerea (am avut asa dar adulti), parca erau si mai frecvente la copii, dar asta imi amintesc de la stagiul de pedo din rezidentiat caci copii nu prea am tratat in urgenta
.
Vechi 06-10-10, 03:07   #144
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+3/-1)     

Citat:
@Radu recunosc copii in urgenta nu am tratat foarte multi pentru ca exista serviciu separat din care nu faceam parte. Veneau in schimb la noi dupa ce treceau pe la pedo pentru interventii sub anestezie generala: terapie + chirurgie
Acum am vazut ca m-ai intrebat de sticla: Stiu ca parca in pulpitele purulente pacientii folosesc lichide deoarece caldura le accentueaza durerea (am avut asa dar adulti), parca erau si mai frecvente la copii, dar asta imi amintesc de la stagiul de pedo din rezidentiat caci copii nu prea am tratat in urgenta
Moise, ma uimesti mai tare pe zi ce trece. Sau pe noapte.
Nu stiu daca ai observat (probabil ca nu), dar ma straduiesc sa scriu corect. Ar fi trebuit, invatandu-i pe altii chestii mult mai subtile, sa faci si tu acelasi lucru. Daca ai fi fost obisnuit sa scrii corect, ai fi fost, in egala masura, obisnuit sa citesti corect un text. Cand am scris " ia spune tu la copii: la ce diagnostic te gandesti cand iti intra in cabinet un pacient distrus de durere, c-o sticla de apa in mana? " nu m-am referit la patologia copiilor, ci la cei carora doresc sa li te adresezi. Adica, mai corect, "spune copiilor", "spune si celorlalti". Daca as fi dorit sa ne luminezi pedodontic, as fi asezat "la copii" dupa " : " . Adica "ia spune tu: la copii..." . Deci la limba romana ai picat.
Ei, si abia de aici vine partea frumoasa.
Ai trecut printr-un rezidentiat, predai altora o bucatica de stomatologie, dar nu stii cu certitudine ca durerea din pulpitele purulente scade usor la rece. Nu la lichide. La lichide reci. Iar apa, sucul, borsul sau aghiasma din sticla pacientului e oricum mai rece decat maseaua. Sigur, daca pacatosul n-a venit calare pe pet. Nu te intreb mai multe ca m-am lamurit si printre randuri. La odonto ai picat.
Mai departe.
In rezidentiat ai facut si pedodontie din cate am inteles. E foarte interesant, presupun ca ai fost numai ochi si urechi, cum de nu ti s-a parut curios ca nu prea vezi pulpite la dintii de lapte? Pai nu le vezi pt. ca nu apuci sa le vezi; trec una-doua in parodontita apicala. Iar daca ai norocul sa prinzi pulpita in fapt, si-i tuflesti un dentocalmin deasupra, maine vine parintele si-ti da cu patrafiru-n cap ca i s-a umflat copilu'. In ce priveste dentitia definitiva, daca studii academice n-au demonstrat contrariul, patologia, in sensul discutiei, e aceeasi indiferent de varsta. Deci nu se poate vorbi de o frecventa mai mare a pulpitelor purulente fata de alte afectiuni ale pulpei, la dentitia definitiva a copilului fata de cea a adultului. Care va sa zica ai picat si la pedo.

In concluzie, Moise, nu primesti sfanta impartasanie. Mai trebuie sa te spovedesti nitel. Sau macar sa-ti amintesti poruncile.
sico a multumit.
.
Vechi 06-10-10, 05:33   #145
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+4 (+4/-0)     

pulpite purulente, pulpite seroase, pulpite partiale, pulpite partiale...
inca se mai foloseste terminologia asta? ce-i asta? scoala romaneasca? scoala franceza de acum jumate de secol?
eu stiu doar de pulpite reversibile si ireversibile!
aurelian, catalinmv si titiluka au multumit.
udem este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-10-10, 09:57   #146
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+4/-1)     

Citat:
Publicat initial de udem View Post
pulpite purulente, pulpite seroase, pulpite partiale, pulpite partiale...
inca se mai foloseste terminologia asta? ce-i asta? scoala romaneasca? scoala franceza de acum jumate de secol?
eu stiu doar de pulpite reversibile si ireversibile!
Personal, as clasifica pulpitele altfel:
- pulpite la care am timp astazi sa fac pulpectomia si pulpite la care maine;
sau
- pulpite la care pacientul are bani sa-i fac eu pulpectomia si pulpite la care nu;
sau, daca ar exista in Iasi vreun limitat
- pulpite la care le fac eu pulpectomia si pulpite pe care le referez.

Scoala romaneasca este vestita pt. volumul imens de informatie desueta si inutila predat, iar aerul superior al romanilor de la catedra este identic cu cel din mesajul tau. Sa fie oare o coincidenta?
.
Vechi 06-10-10, 10:24   #147
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Sa fie oare o coincidenta?
banuiesc ca da!
BTW e obositor sa urmaresc cum va certati pe semne si tratamente de pulpite pt care folositi terminologia desueta.
peace!
.
Vechi 06-10-10, 10:45   #148
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.
Tolerat  -8 (+0/-8)     

@ Radu. Iti multumesc pentru evaluarea facuta! Eu ti-am spus cum e cu sticla si pulpita dar se vede ca simti nevoia sa-ti umfli muschii. Eu stiu limba romana si nu regionalisme! Ai frustrari personale sau atitudinea asta se obisnuieste pe la Iasi? Cred ca mai degraba prima varianta, caci cunosc dentisti din Iasi - oameni dintr-o bucata.
PS: Ai grija cum dai replica sa nu-ti stearga moderatorii postarea
Personal n-o sa mai continui polemica pentru ca risc offtopicul si sa ma afund in penibil
.
Vechi 06-10-10, 11:55   #149
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

Citat:
Publicat initial de udem View Post
banuiesc ca da!
BTW e obositor sa urmaresc cum va certati pe semne si tratamente de pulpite pt care folositi terminologia desueta.
peace!
Pai atunci culca-te un pic la pranz. E urgenta medicala.
1000 de ani pace.
P.S. Acu sincer, mie chiar imi esti simpatic. Si nu de ieri.
.
Vechi 06-10-10, 12:14   #150
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Off topic:se poate un pic de modestie?intotdeauna trebuie sa demonstram ca stim mai multe decat un coleg?Ce se intampla aici reflecta ''consensul''care ne carmuieste tagma de ani si ani
Vechi 06-10-10, 13:08   #151
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Buna tuturor! Imi pare bine ca exista un topic si pentru urgente. Si mie imi intra in cabinet tot felul de urgente de pe strada si le rezolv ce sa fac, ata cat ma incadrez in timp.
Giulia_med este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-10-10, 14:24   #152
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Bine ai venit, Giulia med!
Vechi 06-10-10, 23:55   #153
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+2/-1)     

Citat:
@ Radu. Iti multumesc pentru evaluarea facuta! Eu ti-am spus cum e cu sticla si pulpita dar se vede ca simti nevoia sa-ti umfli muschii. Eu stiu limba romana si nu regionalisme! Ai frustrari personale sau atitudinea asta se obisnuieste pe la Iasi? Cred ca mai degraba prima varianta, caci cunosc dentisti din Iasi - oameni dintr-o bucata.
PS: Ai grija cum dai replica sa nu-ti stearga moderatorii postarea
Personal n-o sa mai continui polemica pentru ca risc offtopicul si sa ma afund in penibil
Ma gasesti intr-o repriza de body building pe linkul de mai jos.
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Mona Lisa a multumit.
.
Vechi 26-11-10, 21:58   #154
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

vine azi un egiptean in cabinet....parodontita(il durea de mergea cu gura deschisa) pe un 22 si pulpita seroasa pe 26...bun...domnule programat mai asteptati va rog 15 sa il tratam pe domnul grav suferind....de 3 zile statea asa...da-i cu anamneza...boli generale?DA..diabet.....probl cardiace,luati trat pentru o afectiune?alergii..operatii...cand v-ati facut ultima oara analizele...il durea...domn doctor doar diabet..n-am internari nimic...ma doare rau...ok anestezii vad ca ati mai facut(era praf in gura extractii...extirpari...etc)..da am facut n-am nimic....dau si bag o fiola jumate de ubi forte...fac trat pe ambii dinti..inchid...la revedere...a! va rog daca va doar tot asa tare sa luati un nurofen forte...sau ketorl..poftiti de la noi doua comprimate...aaaaa nuuuuu domn doctor..nu iau nici pe dracu...am luat acum 2 ani algocalmin si am facut soc anafilactic...sa cad din picioare....pai cum??...pai am fost in coma 3 zilevine maine sa continuam tratamentele..
vlad este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 26-11-10, 22:53   #155
Maestru
Medic
Everybody lies and fakes

.

naspa caz...
nu ar fi rau ca pe viitor sa ai un chestionar pe care sa il si semneze referitor la ce are si ce n-are...
.
Vechi 27-11-10, 00:21   #156
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de vlad View Post
am luat acum 2 ani algocalmin si am facut soc anafilactic...sa cad din picioare....pai cum??...pai am fost in coma 3 zilevine maine sa continuam tratamentele..
Concluzia: sa nu ia algocalmin sau sa nu ia ibuprofen/ketoprofen/ketotifen?
Sau sa nu ia nici un AINS daca e alergic la algocalmin?
Ca alergia, daca o are, o are la unul dintre componente, nu la efectul antialgic/antiinflamator.

P.S. Algocalminul nu e inca interzis in RO? Sau restrictionat de existenta unei retete?

Modificat ultima data de tiptop; 27-11-10 la 01:54.
.
Vechi 27-11-10, 09:15   #157
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Nu e interzis.
Teoretic nu se pot lua medicamente fara reteta dar vand orice inclusiv antibiotice.
.
Vechi 27-11-10, 09:35   #158
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

'albocalmin'-ul a fost cel mai bine vandut medicament din tara romaneasca in 2009.
.
Vechi 28-11-10, 01:46   #159
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post
Nu e interzis.
Teoretic nu se pot lua medicamente fara reteta dar vand orice inclusiv antibiotice.

ba da...in tarile civilizate...se pare ca in romania nu fiindca se poate cumpara de la orice farmacie... contine metamizolul... substanta activa din algocalmin care provoaca agranulocitoza
tiptop a multumit.
vlad este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-01-11, 13:46   #160
La primele mesaje
MD Implantolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Admirabila pozitia dl dr Alionte.
Altfel,m-am cam enervat sa va vad opiniile dragi colegi!OMENIA chiar a disparut cu totul din tarisoara asta????Cati dintre voi VA IUBITI PACIENTII?

Avem profesia cea mai nobila,medicina inseamna daruire,devotament,respect pentru pacient si suferintele sale.In discutiile voastre am vazut cum diagnosticati "nesimtiti","negljenti"oameni care sufera.
Va mai amintiti ca ati depus un juramant?
Of,ce mercantilism ameninta sa ne inghita?
radualionte a multumit.
brindusa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-01-11, 14:24   #161
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

''Cati dintre voi VA IUBITI PACIENTII?''

de ce trebuie sa-i iubesc?? sa am grija de ei, sa-i tratez corect, sa-i ascult, sa accept sa imi intinda uneori nervii la maxim...dar sa-i iubesc ??
Vechi 07-01-11, 15:41   #162
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
+1 (+1/-0)     

Ar fi bine/indicat sa uitati de folosirea cuvantului "trebuie". In viata, nu trebuie nimic. Este indicat sa..., este bine sa... si tot corolarul de sinonime dar spuse/scrise altfel, parca imblanzasc muuult tonul comunicarii. Pe cat imi este posibil, evit folosirea cuvantului "trebuie" si mi-a intret, cumva, in reflex...
Acum, daca iti pasa de pacinet si ce i se intampla cu situatia lui clinica (chiar si numai dpdv. stomatologic), daca ai ceva empatie pentru suferinta lui, ai facut deja primul pas spre "iubire" (chiar daca esti constienta de asta sau nu). Asta nu insemana nici ca-l (c-o) iei de sot/sotie. Nu la asta ma refer...Ma refer la niste sentimente, trairi, un schimb de idei, etc. inter-uman, perfect umane si fara conotatii.
Vechi 07-01-11, 16:55   #163
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+3/-1)     

Sentimentul de iubire este unul din cele mai frumoase sentimente...
Nu il banalizati.
Pentru pacienti putem avea altfel de sentimente dar sa lasam iubirea pentru cei care ne-au crescut,ne-au ajutat,ne-au strans de mana cand am avut nevoie...

Modificat ultima data de sico; 07-01-11 la 17:25.
sico este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-01-11, 20:36   #164
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de brindusa View Post
Cati dintre voi VA IUBITI PACIENTII?

Avem profesia cea mai nobila,medicina inseamna daruire,devotament,respect pentru pacient si suferintele sale.

Of,ce mercantilism ameninta sa ne inghita?
Pai cred ca toti simtim fiori de dragoste cand ne tratam pacientii si avem maaaare respect fata de suferintele lor, desi le curmam una-doua. Doar din asta traim, nu?
Despre mercantilism ce sa zic? Saracia poate fi o forma a sa?
.
Vechi 07-01-11, 20:55   #165
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
+1 (+1/-0)     

Pentru mine, dragoste inseamna un contact cu o persoana fizica: parinti, sotie/sot, copil, etc. Iubirea se refera, mai mult, la o latura mai mult sau mai putin spirituala. In postarea mea anterioara, cu 2 randuri mai sus, am folosit iubires scris asa: "iubire". Ce am spus eu si ce ati inteles voi e cu totul alta poveste si chiar nu am dispozitia necesara sa filozofez...
Vechi 08-01-11, 18:04   #166
Initiat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Intr-o marti seara, inainte de revelion, imi vine o extractie. Rest radicular super dureros. Tipa, o fandosita de 30 de ani, venita cu barba-su, plina de ifose si talente, si textele clasice cu frica, etc. O incurajez, ii vorbesc frumos, sa prinda incredere, in final prinde curaj si-i extrag restul in 10 sec.

Sambata dimineata, ajunsesem acasa de la revelion la 8:00 dimineata. La 11:00 suna telefonul. Eram chiauna, nu intelegeam ce poate sa sune, in ziua aia, la ora aia. Era una (mai artagoasa mi s-a parut mie):"D-na dr ati facut o extractie la fata mea saptamana trecuta". Faceam eforturi disperate sa-mi trezesc neuronul, sa-mi aduc aminte ce copii am avut eu saptamana trecuta. Nu rezulta nimic. Bun . Ce extractii am facut eu saptamana trecuta ? Nu era decat gagica de 30 de ani. Aia era. Ca o durea locul extractiei de atunci.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=371
Si o intreb:"Dar de ce nu a venit a doua, a treia zi, a patra zi ?" A zis ca -i trece. "Si mai bine sa vina azi, sambata decat sa va aducem la cabinet duminica ". Imi venea sa urlu. Era 1 ianuarie , ora 11:00 !
La 12:00 am fost la cabinet, i-am rechiuretat nesimtitei alveola si i-am pus un neucon. Mai comentau ca ei nu i s-a mai intamplat niciodata asa ceva. Imi venea sa le strang de gat pe amandoua.

Si cat le asteptam in cabinet, vroiam sa ma vait pe "Ce m-a enervat azi!" . Surpriza : topic inchis de sarbatori, ca de sarbatori nu ne enervam !
Ana_Karr este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 08-01-11, 18:10   #167
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

in orice alta tzara ,era bagata undeva pt faza asta..dar aici noi trebuie sa-i iubim pt comportamentul asta.
si am inteles f bine ce spune d-l dr mai sus, dar tot nu-mi vine iubire..intelegere si acceptare, poate, desii unii nu merita nici asta.imi pare f rau ca am ajuns sa scriu si sa gandesc asta, dar sunt pacienti care isi permit prea mult.si inutil sa spuneti ca depinde exclusiv de noi..stim cu totii ca realitatea nu e aceasta.
Vechi 08-01-11, 18:16   #168
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Daca nr. tau de mobil e public, inseamna ca poti fi sunata. Si-atunci de ce te enervezi?
.
Vechi 08-01-11, 18:19   #169
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

tu pe cine suni pe 1 ianuarie, din cartea de telefon ?
pricep ce vrei sa spui tu, dar sigur si tu pricepi ce spun eu
Vechi 08-01-11, 19:13   #170
Initiat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Citat:
Daca nr. tau de mobil e public, inseamna ca poti fi sunata. Si-atunci de ce te enervezi?
Eu le dau pacientilor cartea mea de vizita. Bun !
Ce m-a enervat, a fost ca a sunat sambata, 1 ianuarie, la 11 dimineata. Iar extractia a fost facuta marti seara ! M-au enervat alea 4 zile nenorocite cand nu i-a trecut prin capul ala sec, ca si-ar putea rezolva alveolita la ore civilizate, in timpul programului, ca sa fie bine pt toata lumea.
Dar am "apreciat" favorul ca nu m-a adus duminica la cabinet. A fost mai bine, sambata, dupa o noapte nedormita si condus 100 km.

Si din cauza ca am fost trezita din somn, si nu am apucat sa gandesc situatia, a primat instinctul meu de-a sari in ajutor. Apoi ma gandeam de ce am fost eu atat de proasta, si nu i-am zis:" Cucoana, nu sunt in Bucuresti pana miercuri. BTW : am fost la cabinet pana ieri! PA !"

Dar mi-am asumat urgentele si asta a fost.
Si mai vreau sa adaug, ca m-au sunat multi pacienti, diminetile la orele 8-9:00, si-mi spuneau ca au asteptat toata noaptea sa se faca dimineata, pt ca nu-si permiteau sa sune in toiul noptii. Si nu ma cunosteau, aveau numarul de pe site. E chestie de bun simt.
.
Vechi 08-01-11, 19:31   #171
Initiat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de dentist View Post
in orice alta tzara ,era bagata undeva pt faza asta..dar aici noi trebuie sa-i iubim pt comportamentul asta.
Apropos de orice alta tara. Mi-a venit zilele trecute o pacienta care sta in Anglia. Probabil munceste, pt ca sta mai tot timpul acolo. Vroia sa-i pun o plomba. Si mi-a povestit ca dintele pt care vroia plomba, o duruse in Anglia, la un moment dat de-i venea sa se arunce de pe bloc. S-a dus la un cabinet privat, si acolo a aflat ca nu exista notiunea de "urgente". Adica vii tu, pacientule, cand avem noi timp in program. Nu ne dam peste cap, nu ne sculam mai devreme, nu renuntam la mese, nu stam peste program, nu suprapunem pacientii ca sa-ti fie tie bine, pacientule cu durere. Asa ca au chemat-o peste vreo 2 zile (ca era urgenta) si o costa 150 lire.
S-a dus femeia acasa, la prietenul ei Google sa vada el ce zice de situatia asta.
Si Google i-a gasit un bilet low-cost dus-intors (40 euro) intr-un orasel din Spania, unde si-a rezolvat urgenta, si seara a fost acasa. Aaaaaa : si a costat-o pe jumatate din cat ii cereau englezii (cu zbor cu tot).

Si ca tot vorbesc de asta, si sunt la capitolul nervi, imi amintesc de pacientii mei pe care-i lua ameteala cand auzeau ca m-am mutat. In alt CARTIER ! Iar altii sunt dispusi sa zboare cu avionul pt a merge la dentist.
dentist a multumit.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, afara, ajutor, ata, ati, buna, cazuri, consultatie, endo, extirpare, extractie, fericit, hidroxid de calciu, hiperemie, imediata, intrebare, lume, luni, multiple, opg, pacientii, pacientul, parodon, pereti, plange, primul, procent, programa, recomand, rezolva, sigur, solicita, termin, vand, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (17:01) timp.

Alegeti schema de culori preferata: