Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

urgentele...

discutie din eugenol.ro : daca stiam ca-i scandal veneam mai repede asa v-ati enervat de .... saraca Nico, de acum incolo dupa ce ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Relatia cu pacientii
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree58Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 17-12-06, 15:42   #58
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default daca

daca stiam ca-i scandal veneam mai repede

asa v-ati enervat de ....

saraca Nico, de acum incolo dupa ce propui un topic sa nu te mai apropii de el , ca o iei pe cocoasa

urgentele, eu fiind mai senil am mai prins si urgente de noapte, era minunat, ii intrebam de ce vin si a doua oara tot noaptea ? si raspuns candid "pai este mai putina lume si ne place de d-voastra domnu dr.", eram super incantat,

cu o exceptie ( hemoragia ), urgentele = neglijenta, deci dragi binefacatori va felicit pentru spiritul civic! in loc sa-i invatati sa vina din timp voi ii pastrati pe drumul pe care au luat-o,

pansament calmant? sper ca-l puneti cu diga?

tratamentul pulpitelor este pulpectomia, asa ca in rest va bateti joc si de pacient si de voi,

gratuitati in cabinetul privat? ok, pe barba voastra, dar nimeni nu va poate obliga ca intr-un cabinet privat sa faceti gratuitati, poate in RSR, dar in Romania nu,

gratuitatea de care vorbiti inseamna de fapt transferul unei sume de bani din buzunarul medicului in buzunarului posesor de "urgenta",

va aduc aminte ca stomatologia este oaia neagra a sistemului medical, restul este public, deci comparatiile nu-si au rostul,

suntem medici, daca ne facem treaba cum trebuie, dar in cabinetul privat treaba asta se poate doar pe bani, poate qwerty lucreaza intr-un cabinet non profit, ceea ce este frumos, totul este ca banii de intretinere sa iasa de altundeva
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/relatia-pacientii/371-urgentele/

eu
bogdan88 a multumit.
Dr. Pantel Marton este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-12-06, 18:36   #59
Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

As avea si eu de facut o precizare (poate ca e tardiv, dar nu cred ca strica): extractia NU este o urgenta ... durerea, singerarea, abcesul etc sunt urgente. Extractia reprezinta o modalitate de a trata durerea data de o pulpita de exemplu, pe care din pacate f. multi medici o adopta. Personal sunt total impotriva unei astfel de abordari, chiar daca se invoca drept scuza lipsurile financiare ale pacientului.

Revenind la urgente, daca sunt pacientii mei, nici nu se discuta - imi fac timp sa-i tratez: sau reprogramez un pacient (mai rar) sau il chem la sfirsit de program. Daca nu e pacientul meu, depinde de cit imi e de incarcat programul (de cele mai multe ori e fff incarcat). Trebuie sa recunosc ca in ultima vreme (de fapt de multa vreme) nu mai iau urgente decit f rar. Oricum nu urgente de genul "am venit sa-mi scot o masea". Pe cei de genul asta ii refuz fara nici un regret. Cum spuneam, mai iau rar urgente si daca stau bine sa ma gindesc, de aproape fiecare data era vorba de cineva venit cu recomandare (de la un coleg sau de la un vechi pacient/prieten).

Cum am ajuns la o asemenea atitudine? Experienta. Am ajuns la concluzia ca pacientii programati merita mai mult timpul meu. S-ar putea ca unii sa ma considere rau, arogant sau mai stiu eu cum, dar asta-i atitudinea pe care o am acum.

P.S. 1. Intru totul de acord cu expresia spusa de nico: "nici o fapta buna nu ramine nepedepsita"

2. @nico - nu pune la suflet tot de zic unii ... eu votez pentru tine

raulsiladi este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-12-06, 20:27   #60
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Iaca si o parere mai americaneasca pe tema asta
Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
dentapro este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-12-06, 10:04   #61
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dragut articolul; ce ma bucura este ca multi forumisti sunt de aceeasi parere... :wink:
nest este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-12-06, 22:59   #62
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.

merci, dentapro...
Vechi 14-02-07, 00:56   #63
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.

parerea mea:
majoritatea cazurilor sunt NEGLIJENTE, nu urgente.(punct).
bogdan88 a multumit.
titiluka este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-03-08, 13:19   #64
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

Consider ca te poti ocupa de o urgenta in masura in care ai timp. Poti ruga un pacient programat sa mai astepte in plus un sfert de ora pentru o urgenta dar mai mult nu este cazul. Si eu ma confrunt cu aceeasi problema - sa ma ocup de o urgenta sa ii fac programare ulterioara si... daca nu mai doare sa nu mai vina.
Iar cei care intra in cabinet cu fraza "am venit pentru o extractie" si de altceva nici nu vor sa auda ii indrum linistit spre alte cabinete. Un cabinet medical nu este restaurant - sa comande pacientul manopera terapeutica la fel ca o supa de exemplu. Daca acceptam asa ceva ne vom numi doar smulgatori de dinti si atat.
alexia este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-03-08, 12:02   #65
Ucenic timid
Fara status.

.

Daca si-ar face efortul ca fiecare sa vina la un control macar odata pe an care este aproape peste tot gratuit, si nu ar face economii pe seama gurii lor, n-ar mai ajunge in situatii de urgente
Vechi 14-03-08, 16:03   #66
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Acum vreo 5-6 ani, am avut dispensarizari la 6 luni numai un procent de sub 1% dintre pacientii mei, desi le spuneam la toti ca nu costa nimic controlul, ca este spre binele lor, ca daca apare vreo problema o putem rezolva din timp fara sa ajungem la extirpare sau, si mai rau, la extractie, etc, etc.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=371
De curand, de 1-2 ani, mi-am imbunatatit procentul care, actual, a ajuns la circa 5% (imens!) si continua sa creasca. Este bine si pentru noi (desi ar putea naste controverse), dar, in primul rand, pentru pacientii nostri. Personal, as fi foarte fericit si linistit sa pot sa fac numai controale desi, probabil (sigur) as da faliment. Tot raman sa visez la o lume mai buna si fara dureri...
Urgenta (cazuri concrete): 1. Vine pacientul cu dureri persistente de cca. 2 saptamani, azi ii cam vine sa se urce pe pereti de durere, nu mai poate..Am pacient pe scaun. Insista sa-l vad. Ii spun, politicos, ca il vad daca are rabdare pt. ca nu pot sa scol pacientul programat de pe scaun. Alege 2 alternative: pleaca (foarte bne) sau asteapta linistit, ii rezolv urgenta si il programez. 2. pacient "cu urgenta" solicita consultatie imediata, dupa ce termin cu pacientul programat. Avea edentatii multiple, parodontopatie, se plange ca o dor si ii sangereaza gingiile..Ii recomand OPG si o programez. Sunt doua moduri total diferite de a privi o urgenta dar, parerea mea personala, este ca trebuie ca voi, ca medici curanti, sa vedeti, in primul rand, care este considerata de pacient prioritatea de interventie. Dar fara prostitutie profesionala!
Vechi 14-03-08, 19:55   #67
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

apropos de faptul ca extractia nu e o urgenta: asa am zis si io pana intr-o seara pe la 10dupa ce am rabdat ca un caine durere ca aveam pacienti si m-o prins o seroasa totala pe un 18. va zic eu sigur ca extractie ESTE o urgenta.am mers la urgente, deoarece colegii mei f...-i in aripa m-au sfatuit sa rabd voiniceste pana a 2 a zi cand deschid ei cabul. la urgente i-am zis la dr respectiv sa imi scoata rapid 18 ala ca e de viata si moarte. cu un cleste plin de sange si ruginit ( la ora aia nu m-o mai interesat), cu un tubero cu ace tip trocar, cu xilina romaneasca....am scapat de durere.
de atunci, nu mai merg pt nimeni la servici in afara orelor mele de lucru indiferet daca ala e in durerile facerii su ba.asa cum eu am putut merge la urgente sa merga si pacienti.

desigur, in stomatologie nu exista urgente.

pacientii nu se prezinta cu urgente ci cu neglijente.
drcalinc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-03-08, 22:32   #68
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

"cu un cleste plin de sange si ruginit ( la ora aia nu m-o mai interesat), cu un tubero cu ace tip trocar, cu xilina romaneasca....am scapat de durere."

doctore da la ce fel de urgente ai fost?
sau mai precis unde?
Freud este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-03-08, 10:23   #69
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

sau mai precis cand?
Vechi 15-03-08, 13:17   #70
SUNT BANAT!
MD Implantolog
Fara status.

.

anu trecut.

lasa froaid ca nu am nimerit la tine, nu-ti fa probleme.
drcalinc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-03-08, 13:51   #71
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

bai nene, nu ai fost in stare sa ti-l scoti singur? ce chirurg mai esti si tu?
Vechi 15-03-08, 14:56   #72
Ucenic timid
Medic Dentist
Fara status.

.

da ce Caline tu crezi ca toti dentistii din Arad lucreaza la urgente?
Freud este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-03-08, 19:04   #73
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drcalinc View Post
cu un cleste plin de sange si ruginit

naspa rau
De 3 zile ma chinuie o PAA pe un 37 obturat radicular si ocoperit cu o coroana de vreo 10 ani (asta apropos de neglijenta). Imi mai trece cu Ketonal cateva ore, dar tot nu m-as arunca la un cleste murdar cu sange.
Vechi 21-03-08, 02:57   #74
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

si eu votez pro respectarii pacientilor programati fata de cei cu urgente si in timpul "liber" sau cand stiu ca pot gata mai repede un pacient, reprogramez.

SI eu am patit ca acelasi pacient sa vina la 11 noaptea cu acelasi dinte (36) cu PAC si o umflatura buna submandibulara de 2 ori. Prima data nici nu i-am luat bani, iar a doua i-am luat si ptr prima data, cu accentuarea ca tb sa vina la extractie ca sa scape de durere. Nici in ziua de azi nu a venit. SI in continuare, daca mai vine, voi tripla pretul, ca poate daca plateste 150ron la un drenaj, isi va aminti sa vina la extractie.

Si nu e singurul caz, care cum spune nico, isi bate joc de noi: cand doare e bai mare si tb rezolvata pe loc, dar cand are programare de continuare a tratamentului, nici nu se vede la usa cabinetului.

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-03-08, 11:40   #75
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Foarte adevarat! Subscriu si eu la amendarea acestui comportament de neglijare a starii de sanatate orodentara si de ajuns la medic doar "in urgenta" pentru ca apoi sa se intoarca la sloganul ""nu ma doare nu mai vin"! pacientii de tipul asta nu fac decat sa iti incurce dublu programul:
- o data cand vin in urgenta si iti decaleaza programarile si te stresezi sa lucrezi sub presiunea timpului pt ca programatii sa nu astepte chiar foarte mult
- a doua oara cand iti ocupa un loc in agenda de programari si nu mai apar, deci stai si astepti cand puteai sa ocupi locul respectiv cu un pacient civilizat si motivat sa vina la tratament
Luka este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-08-08, 01:52   #76
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sunt n motive pt care cei mai multi ajung cu dintii "putreziti", cum spunea cineva, dar cel mai des este necunoasterea.nu stiu ce sa intampla daca nu se spala pe dinti corect, poate nici chiar ce inseamna un periaj corect, ce inseamna carie, cand apare durerea..s.a.a.m.d..cu extractia, la fel, nu cunosc varianteleoate este mai scump un tratament decat extractia, dar tratarea dintelui este mult mai ieftina decat tratamentul ce urmeaza extractiei(protezarea).daca ar fi informati, nu ar mai fi atat de indiferenti cu propria lor sanatate, si nu ne-am mai trezi cu ei la usa cu o igiena de groaza, si singura cauza ca s-au umflat e ca "i-a tras curentul", nu ca au numai resturi de dinti..
iarandreea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-09-08, 15:38   #77
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

99 la suta din urgente sunt CLAR neglijente. Eu nu fac urgente decat daca timpul meu si al pacientilor mei imi permite. Lucrez DOAR cu programare, pacientii care sar 3 programari nu mai au ce cauta la mine. Deci pacientii mei sunt foarte disciplinati. In consecinta nu pot sa ii spun unui pacient care vine la 14.00 FIX , pt ca stie ca daca intarzie nu il mai primesc, sa mai stea inca juma de ora de pomana in sala de asteptare doar pt ca COSTEL care nu a dat pe la dentist in ultimii 10 ani " nu a durut nimic" vrea sa rezolv URGENTA. Si sa-i fac ce? ceva care ii alina durerea acum, si mai vine pe la mine peste 3 ani cand mai doare ceva? Pentru asta este o categorie de doctori care fac doar asta, sau accepta sa lucreze asa. Eu nu imi bat joc nici de timpul meu , nici de timpul altor pacienti . Si cine spune ceva despre Juramantul lui Hipocrate sau alte argumente " umanitare" sa nu uite cateva lucruri"
- eu nu pot trata toti pacientii din lume
- pentru urgente sunt si alte cabinete, asa ca are de unde alege
- tratamentele stomatologice nu se fac in urgenta, trebuie putina constiinta din partea pacientului. DACA LUI NU II PASA DE DINTII LUI, DE CE MI-AR PASA MIE?
Bineinteles ca sunt si exceptii de la aceasta regula.

urgenta pacientului neglijent se rezolva CAND AM EU TIMP.
eugenol man, nico, sico si alti 3 au multumit.
doru_stere este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-09-08, 15:46   #78
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

A am uitat inca un aspect. Sper ca cei care ii tot dau inainte cu aspectele morale si umanitare ale meseriei (aspecte pe care le cunosc, le respect si imi sunt de altfel dragi ) nu sunt din cei care nu au nici un fel de problema financiara. Hai sa ne gandim:
- ca sa faci meseria asta la standardele care le vrei , adica BINE SPRE IMPECABIL, iti trebuie scule
- daca nu pica din cer bani, si la mine nu pica, ai nevoie de credite
- daca stomatologia e singura surse de finante pe care o ai, din asta trebuie sa platesti si rate, si asistenta, si chiria, si curentul, si rata la masina, si concediile de care ai nevoie ca sa nu te " pensinezi" intelectual dupa 5 ani de meserie.

deci aici trebuie gasit echilibrul intre profesia de medic si bani. Nu fac meseria asta pentru bani. Pentru bani faceam comert sau altceva. Dar nu pot fi nici Maica Tereza pentru toata lumea.

Fiecare dintre noi face cum il taie capul, dar eu imi respect munca mea, standardele la cer lucrez, pacientii mei. In rest, daca dau peste un amarat care si-ar lucra la dinti, dar nu are bani, cred ca am deja cel putin 50 de pacienti la care am lucrat GRATIS pentru ca asa AM VRUT EU.
doru_stere este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-09-08, 00:38   #79
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

vine un pacient luni, in timp ce in sala asteptau 2pacienti programati:
-Doamna Dr. ma doare maseaua (36) la mancat de fructe, la rece.
- ok, o rezolvam noi. Cum lucrati?
- zilnic pana la 18.
- bine, veniti Joi la 19.
- asa de tarziu? dar pe mine ma doare!!!!
- Imi pare rau dar si joi v-am pus doar ca sa va pot rezolva mai repede (ii arat agenda care are plina si sapt urmatoare programul)
- dar nu pot manca
- Pai evitati alimentele care va provoaca durere sau mancati pe partea cealalta.
- oooooo dar pe partea aialalta nu mananc de mult ca am o gaura in masea.

Voi considerati urgenta cazul asta????? Qwerty, tu ce zici?

Mie mi-a fost mila si i l-am facut atunci, (era un dinte cu sensibilitate in urma abraziei), dar sunt atat de curioasa daca mai vine la tratament ptr "maseaua aia cu gaura" (ca progrmarea de joi a ramas ptr masea acum).
doru_stere a multumit.

.
Vechi 10-09-08, 14:45   #80
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Radu View Post
Extractia este o urgenta?
Chiar daca pacientul nu are bani ?

Nu prea sunt de acord cu aspectele astea ....

Extractia poate fi ... o catastrofa si atunci vai de noi si de toate programarile date peste cap , ptr.... ce ? o urgenta !
Nu are bani , ei aici e mai greu ... dar , cu siguranta are bani de alcool , sau tigari, etc.. Sau bani ptr. Oxacilin pe care-l da farmacia , fara reteta!!!!
extractia nu este o urgenta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
daca il doare se duce la camera de garda sii pune un dentocalmin si bye bye!!!!
daca vrea extractie este obligat sa o plateasca!!!!!
Asa se intampla la fac. de M.D. Bucuresti....scrie pe toate usile EXTRACTIILE NU SUNT O URGENTA !!!!!
stomic este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-09-08, 00:30   #81
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.

......si am zis ca nu ma mai "incurc" cu "urgente"....sa va povestesc ce am patit alaltaieri....
vin la cabinet , ca de obicei cu o jum de ora inainte de a-mi incepe programul.adica 1 jumate.....bun; colega din cabinetul alaturat, care tocmai termina programul, ma roaga s-o ajut cu o urgenta......"e 37 cu pulpita seroasa, carie mare distala, i-am facut anestezia, te rog ajuta-ma ca trebuie sa plec"......am crezut ca e o pacienta de-a ei cu o urgenta si mi s-a parut normal s-o ajut chiar daca eu la 2 aveam prima programare, o consultatie (mai ales in cazul pacientilor care vin pt prima data, ma straduiesc sa respect programarea pt ca asa mi se pare normal....)ok;
ma apuc, carie mare distala, mezial integru, gura mica, pacienta speriata, spix bunicel cat sa ma lase sa deschid camera pulpara, pe urma AU,ea inchide instantaneu gura, saliva multa ,scoate aspiratorul, tuseste, plange c-o doare etc.....intrapulpara, AUUUU, scoate aspiratorul, inchide gura..etc///deja incep sa ma irit pt ca-mi dau seama ca mai mult decat sa-i "iau" durerea nu pot face in conditiile astea ...deja era 2 si pacienta cea noua venise.
ies si politicos imi cer scuze ca sunt in intarziere....ea accepta sa mai astepte.
dupa intrapulpara n-o mai doare, ma lasa sa lucrez, merge greu, canale 4, gura mica. fitze ca deja sta de o ora cu gura deschisa, etc etc....e deja 3.....
inainte de a pleca zic eu " ati scapat; la noapte puteti dormi linistita"
ea raspunde "pai azi nu m-a durut, si de mult nu m-a mai durut dar m-am gandit sa vin azi. ca azi am avut timp"......mi-a venit s-o bat.
augustin a multumit.
.
Vechi 11-09-08, 01:00   #82
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

In cazurile in care vrei neaparat sa rezolvi o urgenta si nu ai timp se poate proceda astfel: in cazurile pulpitelor acute se realizeaza un fel de amputatie (obligatoriu cu diga!!), adica se indeparteaza caria respectiva si pulpa coronara, iar cavitatea se inchide provizoriu.La PAA, in plus, e bine sa elimini cat mai mult din continutul necrotic al canalului largind treimea coronara si spaland cu hipo, de asemenea cu diga.

Ambele variante nu trebuie sa-ti ia mai mult de 1/2 ora, de cele mai multe ori durerea se calmeaza si astfel poti sa programezi pacientul peste cateva zile si sa faci tratamentul in liniste.Repet, doar atunci cand vrei neaparat sa reduci durerea pacientului si nu ai timp de un trat ca lumea ( min 2 ore pt un molar).La mine au functionat...

Modificat ultima data de nico; 11-09-08 la 02:46.
Adrian Adn este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-09-08, 09:47   #83
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Ieri dimineata, pe langa programati, in sala de asteptare mai era un pacient de-al maica-mii, cu o parod apic acuta. Desi nu fac asta, ma pune naiba sa il iau, fac rx, endo ok, totusi sensibilitate mare la percutie in ax. Mi-am zis hai sa nu il las, sa ii fac un drenaj endodontic.Ce a urmat, doua ace rupte, decalarea programului cu o ora, reprogramarea unor pacienti, nervi, etc. Ieri seara m-am intrebat: ok, pentru ce toata harababura asta?
.
Vechi 11-09-08, 15:00   #84
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Stii sa tai lemne in padure,stii sa sapi santuri,stii sa descarci cu lopata o basculanta?Incearca!
Neagu Stefan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-09-08, 15:13   #85
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Hihihi...domnule dr Neagu imi aduc aminte cum ziceau parintii mei cand mai luam cate o nota care nu era pe placul lor..."daca nu vrei sa inveti,te duci la oi,ca de numarat stii sa numeri"......Din "nefericire" n-am invatat sa mulg oile si sa fac branza...

Modificat ultima data de ann; 11-09-08 la 15:28.
ann este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-09-08, 21:31   #86
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

..si cind vezi //urgenta// ca mai si urla oficata pe hol ca asteapta mult,sa n-o iei la omor?
Vechi 11-09-08, 21:57   #87
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dentist View Post
..si cind vezi //urgenta// ca mai si urla oficata pe hol ca asteapta mult,sa n-o iei la omor?
pai trimite-o acasa atunci... Doar nu esti obligat... Chestiile astea ma scot din sarite si pe mine...

.
Vechi 16-02-09, 23:30   #88
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

daca intr-adevar e urgenta nu ai voie sa o refuzi, cum o rezolvi insa tine de tine, tu stabilesti planul de tratament
anamariac este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-02-09, 22:07   #89
Maestru
MD Endodont
Fara status.

.

"daca intr-adevar e urgenta nu ai voie sa o refuzi" - pe cuvantul tau?
Vechi 17-02-09, 22:59   #90
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de anamariac View Post
daca intr-adevar e urgenta nu ai voie sa o refuzi...
spunele asta si celor 4 medici care au refuzat azi sa incizeze o colectie purulenta atat de mare incat nu mai vedea cu ochiul drept, la un pacient diabetic ..pe motiv ca e prea mare colectia sau ca nu se baga la diabetici...
mervey este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 18-02-09, 05:03   #91
ann
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de anamariac View Post
daca intr-adevar e urgenta nu ai voie sa o refuzi, cum o rezolvi insa tine de tine, tu stabilesti planul de tratament

Si daca vine o "urgenta" care poseda o doza mare de nesimtire si vrea sa-i rezolvi urgenta pe loc,chiar daca vede ca ai pacient pe scaun si altul in sala de asteptare?Daca a stat pana atunci cu durere poate sa mai stea pana am liber,daca nu...e liber sa se duca la ce cabinet doreste,ca sunt atatea.Asa cum spunea mai sus un coleg,marea majoritate a urgentelor sunt neglijente.
Vechi 26-03-09, 22:55   #92
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dexter View Post
"Legal vorbind, urgenta nu inseamna sa-l "rezolvi" pe loc atunci cind a venit." - ba uite ca tocmai asta inseamna. Daca pacientul vine singerand ce-i faci? Ii zici sa vina mai incolo cand nu mai are singe? Urgentele ar trebui rezolvate pe loc... asa zice codul. Aaaa, nu zic sa-i faci obturatii endo si mai stiu eu ce dar: drenaje, incizii abcese, extractii,etc ar trebui rezolvate chit ca pac nu are bani. Asa dicteazu codul.
extractia nu este urgenta,asa ca daca vine cu gura mare ca el vrea extractie, ca de o luna il doare...asta arata ca e neglijent si nesimtit ca nu s-a prezentat din timp la medic..asa ca tu de ce sa-i faci cand vine el? il programezi frumos peste o saptamana...si gata...in principiu ai scapat de el
loreena_2373 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-10-10, 11:14   #93
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.

Intrebari:

Cate urgente aveti in medie pe zi?

Ce inseamna ca nu ai voie sa refuzi urgenta si unde e stipulat? Care sunt circumstantele acestei reguli?

Cand eram acasa ma scotea din minti aceasta problema dar nu i-am acordat niciodata suficienta atentie din punct de vedere legislativ-administrativ, ci inghiteam in sec si faceam si eu ca toti.

Revin:
In ce mod face fiecare dintre voi fata acestei probleme? As fi recunoscatoare daca ati raspunde, pentru ca am cateva idei... sau tips, ca nu sunt ideile mele
tiptop este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-10-10, 11:24   #94
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Eu am cam 2-3 pe zi,media,uneori mult mai multe.
Avem caiet cu urgente unde trecem pacientii cu ce probleme au si orele cand pot veni.
Daca cineva anuleaza o programare sau nu vine,sunam urgente.
Deobicei in preajma sarbatorilor si vacantelor avem zile doar pentru urgente.
tiptop a multumit.
Vechi 05-10-10, 11:30   #95
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Urgentele?

In orar am programata o ora pe zi pt. urgente. Se gaseste mai tot timpul sa apara cate o pulpectomie, extractie simpla, o obturatie cazuta... Nu prea le refuz si uneori le vad pe al doilea scaun . Sunt un practice builder.
Consultatie, radiografie si depinde de caz: tratament pe loc sau prescriptie si programare ulterioara.
robbycarlos, razvan5, mak si alti 1 au multumit.
udem este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-10-10, 11:33   #96
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de sico View Post
Eu am cam 2-3 pe zi,media,uneori mult mai multe.
Avem caiet cu urgente unde trecem pacientii cu ce probleme au si orele cand pot veni.
Daca cineva anuleaza o programare sau nu vine,sunam urgente.
Deobicei in preajma sarbatorilor si vacantelor avem zile doar pentru urgente.
Pai la cata profilaxie si controale periodice faceti voi, cum de aveti atatea urgente? Sau ai cabinetul langa gara ?
Eu daca am 1 la 3 zile, adica sunt cantitate neglijabila.
P.S. Nu ma refer la urgentele estetice. Pt. alea se sta inafara programului.
bolodoctoru si tiptop au multumit.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-10-10, 11:39   #97
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
Si la mine e la fel dar depinde ce consideram urgenta. Eu sunt sunat si mi se spune ca e urgenata si intreb ce: Sambata am nunta.
.
Vechi 05-10-10, 12:09   #98
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
+2 (+2/-0)     

Mi s-a parut intotdeauna strigator la cer sa trebuiasca sa fac loc unei urgente in scaun in momentul in care s-a infiintat la usa, in conditiile in care aveam un pacient programat care deja era acolo. Plus lipsa de respect fata de timpul celuilalt. Dar pentru ca nu era domeniul lui tata si ''urgenta e urgenta'', ma conformam.

Daca nu depindem de o urgenta pentru a creste numarul pacientilor, ideal ar fi totusi sa avem un spatiu in program dedicat urgenteleor. Poate fi o ora, sau doua jumatati de ora, una inainte si una dupa-masa... poate fi un sfert de ora pe undeva printre alte programari... oricum ar fi, sa fie o alternativa oferita pacientului venit in urgenta. Pentru cei ce au nevoie de el (pacient) e numai bine, daca nu aveti nevoie de el, aveti oricum posibilitatea sa va faceti datoria. Daca pacientul nu vrea sa accepte programarea oferita pe motiv ca nu e ''amu ni'', ati scapat pe de o parte de un pacient care s-ar fi comportat aproximativ la fel si in continuare si aveti si spatele acoperit (dar pentru asta trebuie sa ii faceti o fisa unde sa se consemneze ca pacientul a refuzat programarea facuta). La urma urmei, urgente mari, care trebuie rezolvate pe loc sunt doar cele care ameninta viata si acelea se duc in alta parte, nu vin la cabinetul stomatologic.

Elegant ar fi si sa cerem acceptul pacientului urmator care va fi ''luxat'' de urgenta respectiva, nu numai sa ne scuzam ca ''e o urgenta''. Poate fi educativ pentru ''urgenta'' aparuta intempestiv sa constientizeze modul in care ''deranjeaza'' vietile celorlalti...
KLMircea a multumit.
.
Vechi 05-10-10, 12:22   #99
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

A fost o vreme cand aveam in medie 7-8 pe zi si nu numai de stoma ci si de chirurgie. Acuma lucrand doar la cabinet am extrem de rar (cateva pe luna - chestii cu nunti si botezuri nu le-am inclus aici).
Eu auzisem ca esti obligat sa preiei urgente. Nu stiu unde e stipulat si in ce conditii. M-ar interesa si pe mine sa stiu.
Moise este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-10-10, 12:39   #100
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Din codul deontologic:
ART. 12.
(1) Medicul dentist trateaza fără discriminare pacienţii şi are o atitudine corectă faţă de aceştia.
(2) Cu excepţia cazurilor de urgenţă, medicul dentist are dreptul de a refuza un pacient din motive profesionale sau personale.

(3) Se consideră urgenţă medico-dentară situaţia în care pacientul are nevoie de îngrijiri medicale imediate pentru controlul durerii, infecţiei sau sângerării.

Sigur, asta nu inseamna ca te opresti la mijlocul extractiei si dai jos pacientul de pe scaun ca sa retusezi o proteza care a provocat leziuni de decubit, sau ca sa oblojesti o afta. Ca si astea dor.
mak si Mona Lisa au multumit.
.
Vechi 05-10-10, 12:42   #101
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de Radu Tepordei View Post
Sigur, asta nu inseamna ca te opresti la mijlocul extractiei si dai jos pacientul de pe scaun ca sa retusezi o proteza care a provocat leziuni de decubit, sau ca sa oblojesti o afta. Ca si astea dor.
Da, dar conform codului sa inteleg ca imi modific programul daca imi intra in cabinet un aurolac cu flaca sparta?
.
Vechi 05-10-10, 12:56   #102
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Citat:
Publicat initial de Moise View Post
Da, dar conform codului sa inteleg ca imi modific programul daca imi intra in cabinet un aurolac cu flaca sparta?
Nu. Suni la 112 si zici ca un homeless s-a automutilat ca sa-ti ciordeasca de prin cabinet.
mak si Mona Lisa au multumit.
.
Vechi 05-10-10, 12:58   #103
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Hmmmm....cum sta treaba :acum o saptamana vine o fatuca,drenaj,taiem spalam etc.Intreb candid de cand esti umflata?De doua saptamani....Si abia azi te-ai hotarat ca e o urgenta?Da,dar mi-e frica..O vad dupa programarile facute....termin treaba, o rog sa ma sune a doua zi sa-mi spuna cum se simte,ma suna ca e bine si ar vrea sa inceapa ''o curatenie generala'',fac programare pentru azi de o ora...
Urmeaza o intrebare pentru voi stimati colegi:credeti ca timpul meu(al vostru) merita sa fie pierdut de asemenea pacienti?un minut de convorbire e foarte ieftin,poti suna sa anulezi programerea...
In concluzie fac urgente dar sa dau la o parte un pacient programat nu,nu si iar nu ca un altul sta de nu stiu cate zile cu dureri si i s-a sculat aici,acum, sa vina la primul cabinet din drum
Vechi 05-10-10, 12:58   #104
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Citat:
Nu. Suni la 112 si zici ca un homeless s-a automutilat ca sa-ti ciordeasca de prin cabinet.
Haa
.
Vechi 05-10-10, 13:12   #105
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
Publicat initial de Dr.Daraban Bogdan View Post
Hmmmm....cum sta treaba :acum o saptamana vine o fatuca,drenaj,taiem spalam etc.Intreb candid de cand esti umflata?De doua saptamani....Si abia azi te-ai hotarat ca e o urgenta?Da,dar mi-e frica..O vad dupa programarile facute....termin treaba, o rog sa ma sune a doua zi sa-mi spuna cum se simte,ma suna ca e bine si ar vrea sa inceapa ''o curatenie generala'',fac programare pentru azi de o ora...
Urmeaza o intrebare pentru voi stimati colegi:credeti ca timpul meu(al vostru) merita sa fie pierdut de asemenea pacienti?un minut de convorbire e foarte ieftin,poti suna sa anulezi programerea...
In concluzie fac urgente dar sa dau la o parte un pacient programat nu,nu si iar nu ca un altul sta de nu stiu cate zile cu dureri si i s-a sculat aici,acum, sa vina la primul cabinet din drum
Deci Pitzi nu a venit? Eu sunt ars cu astea rau de tot. Sti ce fac? Programare dubla = peste cineva care vine sigur si las un pic si pentru ea. Asa asteapta si totul e bine (le place sa astepte ca daca sala e goala ca ai bun simti sa faci programari si sa le respecti zice ca esti prost ca nu ai pacienti).
.
Vechi 05-10-10, 13:12   #106
Avansat bine de tot
MD Ortodont
status quo

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Din codul deontologic:
ART. 12.
(1) Medicul dentist trateaza fără discriminare pacienţii şi are o atitudine corectă faţă de aceştia.
(2) Cu excepţia cazurilor de urgenţă, medicul dentist are dreptul de a refuza un pacient din motive profesionale sau personale.

(3) Se consideră urgenţă medico-dentară situaţia în care pacientul are nevoie de îngrijiri medicale imediate pentru controlul durerii, infecţiei sau sângerării.

Mi se pare abuziv sa scrie ''ingrijiri medicale imediate'' daca nu e hemoragie, ar fi fost mai corect pentru toata lumea ''in cel mai scurt timp posibil'' si de-aia e bine sa ai vreo fereastra mica din cand in cand. Oricum, atata vreme cat nu exista un consens intre colegi, din cauze ca unii nu isi doresc urgente iar altii au nevoie de ele, pacientii nu se vor disciplina prea mult.

Aici s-a facut o statistica a pacientilor care se duc noaptea la urgenta, si nu la stomatologie, ca nimeni nu face urgente stoma noaptea, ci la urgenta ''comuna''. Mai mult de 1/3 erau cazuri care puteau la fel de bine sa astepte pana a doua. Oamneii se duc la ''urgenta'' de multe ori fiindca li se ''potriveste'' si asta e de multe ori si motivul care ii face sa caute in alta parte daca nu sunt bagati in seama pe loc.
.
Vechi 05-10-10, 13:22   #107
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Radule, esti total!!!
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-10-10, 20:19   #108
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
+2 (+2/-0)     

Am citit tot ce ati postat pana acum. Urgentele nu se refuza nu pentru ca este scris in codul deontologic, ci pentru ca ne-am ales aceasta meserie ca sa facem bine si sa-i ajutam pe cei aflati in suferinta.
Banuiesc ca majoritatea aveti programari aranjate, in functie de complexitate, intre 15-30 min. (consultatie, detartraj, etc) pana la 1-2 ore (endo, slefuiri, etc.). Un pacient care ste programat si vine (intamplator) si la programare, are (pe agenda mea) X minute alocate (cu un plus sau minus de rigoare, fie ca termin mai repede ceea ce aveam de facut, fie a survenit ceva neasteptat si dureaza mai mult). In situatia in care depasesc timpul si am intrat peste ora de programare a urmatorului pacient, imi voi cere scuze fata de urmatorul (ca doar nu asamblam piese mecanice ca sa fiu on-time de fiecare data!). De cele mai multe ori, imi termin treaba mai repede decat este planificat si, pana la urmatorul pacient fac ceva sa ma destind (euegnol, un program la TV, o carte, etc.). Urgentele mi-au venit frecvent la finalul pacientului programat sau chiar intre pacienti. Daca e urgenta, poti sa faci un tratament de urgenta in cele mai multe cazuri. Nu am avut fracturi, am avut ceva hemoragii post-extractionale dar cele mai multe prezentau durere. Si, in tratament de urgenta, faci ceva sa-i iei durerea omului si i-ai dat programare cand ai liber. Ca te enervezi (pe moment) ca ti-a dat programul peste cap, asta e alta poveste. Ca a stat 2 saptamani cu durere si n-a venit "ieri", iarasi e alt subiect. Dar daca atunci l-a "palit" si nu mai poate dormi sau lucra linistit(a) asta cam intra in atributiile noaste. Urgenta = tratament de urgenta pentru ameliorarea simptomatologiei. Simplu si fara complicatii...
Cei care au prins serviciul (tura) de urgenta o sa ma inteleaga foarte bine cand, in program de 7 ore, aveai 30-40 de pacienti pe zi sau 15-20 noaptea (si atunci chiar ca aveai mai mult timp sa le faci ceva mai consistent, ca tratament).
Vechi 05-10-10, 21:54   #109
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Pai la cata profilaxie si controale periodice faceti voi, cum de aveti atatea urgente? Sau ai cabinetul langa gara ?
P.S. Nu ma refer la urgentele estetice. Pt. alea se sta inafara programului.
vezi ce paradox?
dar sunt putini dentisti si cu programari la 3 luni... asa ca sunt urgente,nu sunt toti pacientii cabinetului.
apropo de profilaxie.
in franta la copii sub 12 ani prezenta de carii este in medie de 1/ copil
fain nu?
acum 20 de ani erau 4/copil.
asta da rezultat
Vechi 05-10-10, 22:18   #110
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

In Ro, la varsta de 12 ani, molarul superior de 6 ani e afectat de carie in proportie de 52%, iar cel inferior in proportie de 70%. Asta insa nu e o problema urgent de rezolvat pt. nimeni.
sico si reif_felicia au multumit.
.
Vechi 05-10-10, 22:20   #111
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

Citat:
In Ro, la varsta de 12 ani, molarul superior de 6 ani e afectat de carie in proportie de 52%, iar cel inferior in proportie de 70%. Asta insa nu e o problema urgent de rezolvat pt. nimeni.
De unde ai informatia asta?
.
Vechi 05-10-10, 22:40   #112
mak
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

E una fac urgente.Ma descurc eu cumva si le rezolv.De obicei dupa fiecare pacient imi las pauza 10 min,asa m-am obisnuit ca nu-mi place sa lucrez pe banda rulanta.In caz de urgenta ma descurc cu un pansament calmant,incizie,retete sau drenaj dupa care programare.Pana la urma din urgente ne facem pacienti.Din pacate eu nu am ajuns in stadiul de a lucra doar din programari si atat, sper ca asa va fi pe viitor.

mak este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-10-10, 22:47   #113
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de mak View Post
E una fac urgente.Ma descurc eu cumva si le rezolv.De obicei dupa fiecare pacient imi las pauza 10 min,asa m-am obisnuit ca nu-mi place sa lucrez pe banda rulanta.In caz de urgenta ma descurc cu un pansament calmant,incizie,retete sau drenaj dupa care programare.Pana la urma din urgente ne facem pacienti.Din pacate eu nu am ajuns in stadiul de a lucra doar din programari si atat, sper ca asa va fi pe viitor.
...pansament calmant?
cu ce?
daca-i ala cu dentocalmin, si-l poate cumpara omul direct de la farmacie, si si-l "da" direct pe gat, fara sa mai vina sa te deranjeze pe tine...
Omul vine la Doctor cu durere si trebuie totusi facut ceva sa-l ajuti, nu sa-i pui pe dinte buletzele de vata cu tot felul de mirodenii!!
Mai bine-i zici ca n-ai timp.
Asa, poate lua direct ibu si asteapta sa-i treaca (sau nu?)

Modificat ultima data de Mona Lisa; 05-10-10 la 22:52. Motivul: complet.
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 05-10-10, 23:01   #114
mak
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de Mona Lisa View Post
...pansament calmant?
cu ce?
daca-i ala cu dentocalmin, si-l poate cumpara omul direct de la farmacie, si si-l "da" direct pe gat, fara sa mai vina sa te deranjeze pe tine...
Omul vine la Doctor cu durere si trebuie totusi facut ceva sa-l ajuti, nu sa-i pui pe dinte buletzele de vata cu tot felul de mirodenii!!
Mai bine-i zici ca n-ai timp.
Crede-ma ca un pacient ar aprecia mai mult daca il ajuti sa scape de durerea infioratoare de masea sau de vreun abcces si chiar poti s-o faci cu pansamente ,cu alceva, noi decidem la fata locului, decat s-o facem pe smecherii sa spunem ca"nu am timp,ca am atat de multe programari incat nu imi pasa ca aveti juma de fata deformata si nu mai puteti sa ganditi de durere"
Si in legatura cu dentocalminul cu "uz intern" e treaba lor, atata timp cat imi cere ajutorul si pot s-o fac o fac pentru asta sunt medic.

mak este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, afara, ajutor, ata, ati, buna, cazuri, consultatie, endo, extirpare, extractie, fericit, hidroxid de calciu, hiperemie, imediata, intrebare, lume, luni, multiple, opg, pacientii, pacientul, parodon, pereti, plange, primul, procent, programa, recomand, rezolva, sigur, solicita, termin, vand, zilele

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (03:59) timp.

Alegeti schema de culori preferata: