Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

"Pacientul nostru = stapinul nostru"?

discutie din eugenol.ro : sonila stefoni Citat: acum 4 zile intra in cabinet o fetita frumoasa de 14 ani ptr "a-si pune o ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Relatia cu pacientii
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree9Multumiri
  • 1 Scris de augustin
  • 2 Scris de drdream
  • 6 Scris de nico

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 25-04-07, 11:36   #1
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Default "Pacientul nostru = stapinul nostru"?

sonila stefoni
Citat:
acum 4 zile intra in cabinet o fetita frumoasa de 14 ani ptr "a-si pune o plomba", se aseaza pe scaunul dentar si deschide gura sa vad si eu unde e baiul. Imi arata 46, cu o distructie coronara masiva (doar peretele mezial e intreg si putin din fata ocluzala tot spre mezial). Suflu cu aer, doare putin. Ii zic ca acest dinte probabil necesita scoaterea nervului si ca pentru asta tb sa fac anestezie.
Raspunde: "nu vreau sa-mi scoateti nervul. Vreau plomba pe dinte". Ia sa ma uit mai bine- zic eu si pun o buleta de vata vestibular si lingual si usuc dintele. "Si fara vata, va rog". "Si ca sa nu uit' fara anestezie!"
Imi venea za-i zic "oare nu vrei plomba pe dinte si fara a deschide gura?!"
"Sa stiiti ca la cine am fost inainte mi-a pus plomba doar dupa o simpla
curatire a dintelui. Deci nu e nevoie de a scoate nervul"
"Si cand ti-a pus plomba acest medic? Sigur a fost ceva provizoriu!"
"Nu, era de culoare dintelui si definitiva. L-a pus acum o luna si de o saptamana a cazut" Iar dintele era negru si cu kg de dentina ramolita.

Dupa cateva minute bune de explicatii ca scosul nervului este ptr salvarea dintelui, izbucneste intr-un plans Astfel a tb sa chemam pe tatal ei ca sa dea verdictul ca "e voie sa-i fac pulpectomie"

Ce sa fac ca era fata unui cunoscut si am rabdat, ca altfel ii dadeam papucii sa nu-mi manance nervii cu mofturile ei
Radu
Citat:
Sonila deaja m-am enervat!
Asta pentru ca am intrat in atmosfera descrisa de tine.
Situatia asta nu cred ca se poriveste la " lucruri ... traznite" ci la ceva gen " pacientul nostru -stapinul nostru"!
Si in timp ce tu ascultai ce nu ai voie sa faci te gindeai daca are teren alergic , daca ai rx, cum o sa se instaleze anestezia la spix , cite canale are acel 46 , etc...
Rabdare , muulta rabdare !
Nu are de unde sa stie un copil de 14 ani ce e bine ptr. el.
Daca nici tatal nu vrea sa stie ( fie el si prieten) atunci , evident nu se poate colabora .
augustin
Citat:
te admir, eu o invitam afara si daca era fata tatalui meu.
cici7fcnb7
Citat:
eu o invitam la un suc....ca era clar ca nu avea chef de stoma...si de altceva...
iti dai seama cum va face in prima ei noapte de dragoste!?
lolz...imi si imaginez
.
Vechi 25-04-07, 12:19   #2
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Eu sunt , zic eu, f. amabil si rabdator si dispus sa raspund la o mie de intrebari si sa pierd timpul aiurea, cu conditia sa aiba un sens. Dar cand vad o atitudine ca cea a pacientei Sonilei o retez scurt si termin discutia, trimit pacientul elegant la plimbare pana isi revizuieste atitudinea. Sau poate gaseste alt medic dispus sa faca stoma cum zice el. Nu ma supar sa pierd asa un pacient.
irenna a multumit.
augustin este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-04-07, 15:05   #3
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Sunt cu totul de acord cu ce a spus Augustin. Insa de multe ori nu ai cum sa educi in cateva vorbe un pacient prost...crescut (si nu ma refer la marime ).
nest este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 25-04-07, 16:08   #4
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

Citat:
Publicat initial de nest
Sunt cu totul de acord cu ce a spus Augustin. Insa de multe ori nu ai cum sa educi in cateva vorbe un pacient prost...crescut (si nu ma refer la marime ).
eh nah:
mai faci ma!! (..zbaaang) mai vrei?!! (trosc...)

ush acasa!
Vechi 25-04-07, 16:14   #5
Mare Maestru
Medic Dentist
de dreapta

.

daca insa in cursul educarii se intampla si fenomenul invers, aia se cheama EMC.
Vechi 03-05-07, 01:27   #6
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

dar sa vedeti voi ce pacienta cuminte este acum fetita mea!!!!! Ma laud cu ea la toata lumea ce curajoasa este. Si pe o scara de durere de 0-10 simte la nivelul 1 anestezia. Ca sa nu spun ca pot sa ii umplu gura cu bulete de vata (le-ar baga si singura in gura daca ar putea ca sa ma ajute), ca nu zice Crrrrrrr. Sa nu spun ca MA ROAGA sa ii fac pulpectomia la 46 (ptr ca ii doare, normal), ptr ca a vazut ca la 14 a fost f usor pulpectomia, chiar i-a placut.

Ce-i drept e meritul sotului meu, care ar fi un bun psiholog, nu doar tehnician. El a venit imediat in cabinet cand a auzit ca eu imi pierdeam rabdarea si eram gata sa-i spun sa mearga la medicul ala care i-a pus plomba aia sa-i mai puna inca o data,

Si inca un indiciu: de ajutor a fost parteciparea pacientei la tratamentul unei alte fetite de varsta ei care nu a simtit aproape deloc anestezia. Asta i-a dat curaj destul "sa incerce" si ea

In dorinta de a fi Limitat la Ortodontie

www.romedic.ro/dentis-orto
sonila stefoni este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-05-07, 01:31   #7
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Ce-i drept am fost si eu shmekera cu anestezia, :wink: caci i-am incercat-o pe un dinte la care am facut o sigilare extinsa, adica am curatat doar putin suprafata ocl a lui 14 ptr sigilare. Deci oricum nu ar fi durut dintele fara anestezic.

Oricum e acum dintre cele mai cuminti pacienti.

In curand sotul meu va infiinta asociatia oamenilor dento-fricosi. CIne vrea sa se inscrie... sa dea datele personale

.
Vechi 03-05-07, 01:39   #8
Moderator eugenol
MD Ortodont
Fara status.

.

Nu stiu de ce sotul meu imi tot aduce pacienti fricosi... Oare atat de bun psiholog ma stie?!!!! Imi vine sa fug cateodata cand aud si de la oameni mai in varsta care se aseaza pe scaun ca ii e frica... Ma intreb "de mine oare?" si imi vine sa ma uit in oglinda cum arat, poate nu mi=am pensat sprincenele, poate a curs rimelul, poate... poate...

si parca cateodata se inteleg sa vina toata ziua pacienti noi fricosi,... si fac vreo 500mii in ziua aia ca in rest fac consiliere ... Apropo, propun sa punem pret si ptr consiliere... si sa fie scumpa ca sa nu mai indrazneasca nici un apcient sa ne "piarda" timpul

.
Vechi 03-05-07, 22:46   #9
rx
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Bravo
.
Vechi 13-08-07, 14:33   #10
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

sub nici o forma pacientul nostru nu e si stapanul nostru.sigur ca trebuie sa le explicam cu multa rabdare etapele de tratament, si mai ales adolescentilor dar si celorlalti pacienti.cand intra pentru prima data un pacient in cabinet, imi spune din start ca-i e frica si apoi imi spune problema pt care a venit.metoda mea, dupa niste ani de meserie, estede a-l relaxa( un banc, o anecdota) si de a incepe cu ceva care sa nu-l sperie si mai tare sau, sa-l doara.cu 90 la suta dintre acesti pacienti, colaborarea a fost fb si chiar asteptau ziua cand erau programati. tu, ca practician, trebuie sa castigi ,,razboiul psihologic,, dintre tine si pacient.
dr. pitulan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 13-08-07, 16:05   #11
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
statusless...

.

Am patit si eu cu o domnisoara, genu de maimutza care se iubeste tare pe sine. mi-a zis pe un ton foarte categoric ca ei sa nu-i fac anestezie ca are oroare de ace. eu i-am zis pe un ton si mai categoric ca nu i-am cerut parerea si ca singurul aspect asupra caruia are optiuni este daca se trateaza la mine sau nu. Desi ma asteptam sa plece in tromba s-a facut mica si din momentul ala am colaborat de minune.
Chestia asta demonstreaza ca uneori este buna terapia prin soc, mai ales la extragerea figurilor din cap.
Vechi 09-02-08, 16:23   #12
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Am avut o pacienta ,care m-a sunat sa ma intrebe la telefon , o groaza de amanunte despre tratamentul stomatologic. Mentionez ca nu o vazusem inainte, la un moment dat am intrebat-o daca nu vrea sa deschida gura si sa-i lucrez asa "prin telefon".

A fost cea mai cuminte si consecventa pacienta
Remmar este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-02-08, 22:23   #13
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

si pe mine ma freaca cate una,rabd,dar apoi imi vine sa-mi trag pumni k m-am umilit aiurea.
dentist este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-02-08, 22:28   #14
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

pacientul nostru NU e stapanul nostru

am avut de curand un pacient foaaaarte viaipi care nu a venit la 2 programari consecutive.
nu l-am mai primit.punct.
irenna si Tudor G. au multumit.
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 12-02-08, 09:50   #15
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Congretchuleishans. Probabil a fost chemat/a la vreo televiziune.Viaipiurile astea neaose, daca nu se vad putin la teveu, intra in atacuri de panica!....
.
Vechi 21-03-08, 20:08   #16
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Si eu am avut azi un pacient (barbat de vreo 30 de ani) adus la consultatie de prietena lui care imi punea conditii - sa ma uit fara sa folosesc sprayul de aer.... Era evident: dorinta de tratament era a prietenei, a lui era zero. I-am explicat calm ca uscarea dintilor face parte din procedura de examinare si este obligatorie, ca nu genereaza vreun disconfort major... si el a ramas cu ideile lui fixe, eu cu ale mele. Nu tin mortis sa am astfel de pacienti...
Luka este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-03-08, 20:11   #17
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Singura categorie de pacienti la care mai accept mici negocieri si eventual un camuflaj "in joaca"a procedurilor standard - copiii. Am avut citiva mai cuminti si mai netematori decat adultii, iar altii foarte fricosi care au acceptat anestezia dar negociau foarte inversunati asupra instrumentelor cu care " am voie " sa fac extractia...
Luka este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-03-09, 00:23   #18
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de drdream View Post
pacientul nostru NU e stapanul nostru

am avut de curand un pacient foaaaarte viaipi care nu a venit la 2 programari consecutive.
nu l-am mai primit.punct.
foarte corect.
loreena_2373 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-04-14, 20:25   #19
Moderator eugenol
Aspirant la MD
IT-ist de serviciu :)

.
+1 (+1/-0)     
Default prioritati...

cine n-a patit niciodata asta sa ridice mina!
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg prioritati.jpg (40,1 KB, 43 vizualizari)
Vechi 11-06-16, 03:47   #20
La primele mesaje
Student M. Dentara
Fara status.

.

chiar acum ca student cand mai fac cunostinta cu cineva si le zic ca sunt student la stoma , ma intreaba cat costa o albire ... sau daca pot sa le fac la faculta ...
KiSsSian este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., acord, afara, ajutor, anestezia, apa, buna, copil, crescut, curand, cursul, definitiva, emc, est, evident, intampla, luna, marime, medic, nervii, nostru, pacient, pacientul, primit, programari, pulpectomie, punct, sigur, stoma

Uneltele subiectului

Subiecte similare
Subiect Scris de Forum Raspunsuri Ultimul mesaj
Asistenta "calificata" sau..."studenti"???? eliza_denisa Asistenta noastra 33 07-02-15 00:41
"Ca" vs "clorhexidina" vs "amestec intre ele" Cosminf Endodontie 40 09-02-14 01:13
Caz clinic: Pacientul nostru, seful nostru...:) sico Odontologie 5 21-03-09 11:17
ceva dragut... Daca esti de`al nostru.. eugenol man Viata nu e o gangrena simpla 40 03-04-07 13:54
Cuvantul nostru conteaza admin Activitati civice 4 21-05-06 20:57

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (22:08) timp.

Alegeti schema de culori preferata: