Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Optimism de anul nou:unde pot reclama medicul stomatolog?

discutie din eugenol.ro : Citeam azi pe net tot felul de chestii,si mi-a atras atentia un caz.De plictiseala de inceput de an.Citit si ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Relatia cu pacientii
Ati uitat parola? Inregistrare

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 07-01-11, 11:11   #1
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.

Default Optimism de anul nou:unde pot reclama medicul stomatolog?

Citeam azi pe net tot felul de chestii,si mi-a atras atentia un caz.De plictiseala de inceput de an.Citit si voi daca aveti chef.Am subliniat cu rosu ce "m-a amuzat" cel mai tare.

"Anul trecut, pe la sfarsitul lunii octombrie, am fost la stomatolog in Constanta, pentru a mi se remedia 2 lucrari din portelan, lucrari facute la acelasi cabinet cu aproximativ 16-18 luni in urma, si pentru a face o alta lucrare dentara, tot din portelan. Am inceput cu lucrarea care cazuse, in speranta ca mi-o poate fixa la loc. Desi statusem, dupa parerea mea, putin timp fara lucrare, mi-a spus ca lucrarea nu se mai potriveste, ca o pot arunca, ca ultima masea trebuie sa mi-o extraga ca s-au spart peretii si, prin urmare, trebuie sa fac o alta lucrare, care va acoperi cele 2 masele ramase, iar peste a treia, cea extrasa, va face o prelungire de lucrare peste gingie, fiind ultima masea, si ca e pacat sa pierd din suprafata de masticatie. Am intrebat de ce a cazut lucrarea, dat fiind ca evit ceea ce dauneaza in situatia in care ai lucrari dentare si de ce s-au stricat mai tare maselele sub lucrare, in conditiile in care acestea au fost tratate la momentul respectiv si, fiind acoperite, nu ar fi trebuit sa se mai deterioreze. Mi se parea destul de neplacut sa platesc o alta lucrare de portelan, in situatia in care aceasta nu tinuse nici 2 ani. Mi-a spus ca am o dantura foarte proasta, mostenita genetic si, intr-adevar, o calcatura foarte proasta a maselelor si a dintilor. Am continuat imediat si cu lucrarea noua la sfatul lui, potrivit caruia lucrarile ar fi iesit mai bine in conditiile in care se luau amprentele in acelasi timp. Pe ambele le-am achitat imediat integral, in momentul in care s-au luat amprentele - deci, in avans, conform cerintelor medicului. Orice alte interventii au fost achitate pe loc si, sincera sa fiu, nu mi-a fost absolut deloc usor, mergand pe premisa sa iau materiale cat mai bune pentru a nu avea alte probleme. Din pacate, desi mi se comunicasera cateva zile pana la finalizarea lucrarilor, acestea au durat cu mult mai mult, in principal din vina medicului care fie nu era la cabinet cand aveam programare, fie ma amana sub diverse pretexte. Intr-un final, dupa ce am facut si un tratament pentru abces la cele 2 masele ramase de sub lucrarea cazuta si pe care le tratase si le plombase cand imi pusese lucrarile noi, la o zi, doua dupa ce mi le-a fixat, acestea s-au spart cand mestecam. Desi anuntasem medicul imediat, acesta nu m-a mai contactat decat in ianuarie, in urma staruintelor mele. Si a inceput din nou circul, in sensul ca mi-a refacut lucrarile noi care s-au spart din nou, mi-a scos si lucrarea veche care acoperea alte 2 masele, pentru a o repara, cea cu smaltul sarit, eu il cautam, nu-l gaseam si tot asa. In toata aceasta perioada, m-am suparat, i-am reprosat cand am vorbit cu el, dar fara mari rezultate si doar am primit promisiuni de rezolvare a situatiei si motivatii la absente. La insistentele mele, in februarie mi-a eliberat o chitanta numai pentru lucrarile dentare, nu si pentru tratamentele efectuate, plombe, pivoti s.a., dar si aceasta cu suma mai mica decat achitasem eu pentru lucrarile noi de portelan pentru cele 6 masele. La constatarea mea nu a zis nimic, eventual ca o sa lamurim pana la sfarsit. Sfarsit care, in final, nu a mai avut loc, deoarece iar nu a mai fost de gasit, nici la telefon si nici la cabinet. Fac precizare ca lucreaza singur, fara asistenta sau secretara. Deci, eu am platit, am tras cu abcesele, dar am ramas doar cu chinul si fara lucrari de portelan care-mi acopereau 8 masele. Pe la jumatatea lunii aprilie m-am dus la un alt cabinet, pentru a o lua de la inceput. Acolo, medicul a vazut una dintre lucrarile sparte si mi-a spus ca pentru ultima masea - cea extrasa - nu se putea face decat un implant sau sa las locul gol, dar in niciun caz nu se facea acea lucrare care sa acopere 2 masele si sa aiba prelungire peste cea extrasa, deoarece aceasta nu se sprijinea decat intr-o parte, unde imbraca o alta masea, iar in cealalta parte, pe gingie, se misca permanent; o astfel de solutie, pe care mi-o daduse primul medic, mi-a spus ca nu exista in nicio carte de stomatologie sau de tehnica dentara. Am inceput sa platesc alte lucrari dentare, alte radiografii, alte plombe, care cazusera odata cu lucrarile, deoarece mi-a spus ca pe scheletele metalice ramase pe care le mai aveam eu de la lucrarile dentare anterioare, tehnicianul dentar nu poate face nimic, fiindca fiecare are o tehnologie in functie de metalul si portelanul folosit, stie pana la ce temperatura a fost tinut in cuptor si ca, daca pune portelan din nou pe metalul vechi prelucrat, acesta se poate deforma si nu se mai potriveste amprenta cu dantura. Mi-a mai comunicat ca, din cauza a ceea ce se intamplase cand s-a lucrat anterior si a lipsei lucrarilor care sa sustina, dintii sanatosi nu mai au stabilitate si au inceput sa se miste, avand chiar un inceput de paradontoza! In toata perioada am continuat sa-l caut la cabinet si sa-l sun pe primul medic. Mentionez ca pe usa cabinetului este afisat programul, dar nu era pus niciun anunt privind lipsa sau ca ar fi inchis, iar telefonul atat fix, cat si cel mobil sunau, dar nu raspundea nimeni. Din cate stiu, atunci cand un cabinet medical e inchis, trebuie sa se anunte la casa de sanatate perioada, anunt care se afiseaza si la cabinet, dar poate nu sunt bine informata. Daca ar fi fost ceea ce spune, medicul nu are obligatia anuntarii pacientului despre lipsa lui si, eventual, sa-l indrume catre un alt coleg, daca lipseste o perioada mai lunga? Pe la jumatatea lunii mai, mi-a raspuns la telefon primul medic, chipurile si-a cerut scuze pentru inconvenientele create, spunandu-mi ca a fost bolnav, internat pentru o interventie chirurgicala la inima, si ca sa ma prezint sa continuu lucrarile. L-am anuntat ca, intre timp, m-am dus la un alt cabinet si doresc sa-mi returneze banii. Mi-a spus ca se va rezolva, dar, momentan, e mai stramtorat cu banii din cauza cheltuielilor avute cu interventia chirurgicala. Dupa un timp, tot dupa n telefoane si o intalnire ratata - am stat sa-l astept si nu a venit -m-am intalnit cu el si mi-a returnat din toata suma 700 lei, motivand iar alte scuze si ca foarte curand se va achita de datoria financiara catre mine, ca nu-i sta lui in caracter s.a. Iar nu a mai dat niciun semn, dupa alte 2 luni de aceasta data si, bineinteles, alte cautari din partea mea, am mai recuperat alti 550 lei, urmand iar sa-l scuz si ca ma suna el intr-o zi, doua, ca nu i-a adus nu-stiu-cine banii. Momentan, am ajuns in situatia in care imi provoaca un dezgust total si imi este mie jena de aceasta situatie, care mi-a creat si un bun dezechilibru financiar si o stare generala proasta. Va rog sa ma sfatuiti in aceste conditii ce sa fac, cui sa ma adresez macar pentru a recupera restul banilor platiti pentru lucrari, fara sa mai spun de afectiuni, de timpul pierdut, de drumurile facute, de starea generala cand mananci fara masele. As dori sa le spun si altor posibili pacienti ceea ce am patit din cauza acestui "medic", pentru a nu ajunge in situatia mea. Daca ar fi posibil, nu stiu ce documente, dovezi mi-ar trebui, ce timp si ce bani, sa-i cer daune pentru tot. Mentionez ca eu nu am ca dovada ca am fost pacienta acestui "medic" decat chitanta eliberata de el si, eventual, mai apar in evidenta centrului unde m-a trimis sa fac radiografii la masele, desi ar fi trebuit, cred, sa aiba si el o fisa a mea, fiindca eram pacienta cam de 3 ani si mai avusesem alte tratamente, lucrari. Eventual, desi ma indoiesc, as putea apela la medicul stomatolog care ma trateaza acum ca sa-mi sustina spusele, dar nu cred ca ar face acest lucru, fiind vorba de un coleg de breasla. Stiu ca pot sa ma adresez Colegiului Medicilor intr-un interval de 6 luni de la incident, nu stiu daca si pentru lucrari dentare (din spusele lui, amprentele le trimitea unei firme din Bucuresti care facea efectiv lucrarea dentara, firma de care eu, bineinteles, nu am habar). Credeti ca perioada ar fi valabila de la data eliberarii chitantei? Pentru aceste lucrari dentare efectuate, chiar si din alte materiale, nu neaparat din portelan, care au costuri mai ridicate, exista un termen de garantie? Cam cat timp ar trebui sa reziste, in conditiile in care au fost bine efectuate si in care ai grija de ele? Este obligatoriu ca medicul stomatolog sa tina o fisa a pacientului? Daca da, ce contine aceasta, cat timp ar trebui sa existe, daca am dreptul sa o solicit si cum pot intra in posesia ei? Din punct vedere economic, ma pot adresa Garzii Financiare sau unei alte institutii pentru a i se face un control la societate, toata activitatea desfasurandu-se pe un SRL? M-am adresat la OPC in oras, dar mi s-a spus ca nu e de competenta lor, ca aceste cabinete medicale au un alt statut, desi nu mi se pare just, fiindca eu nu m-am adresat decat pentru faptul ca s-a stricat o lucrare efectuata pe care am cumparat-o. M-am dus si la Casa de Sanatate sa ma interesez si mi s-a comunicat ca nu pot face nimic deoarece nu am apelat la medic prin contractul meu de asigurat, lucru care mi se pare, de asemenea, bizar, fiindca aici, cred eu, este vorba de profesionalismul unui medic care are contract cu ei si care poate nenoroci alti pacienti. Va mai rog, daca puteti sa-mi comunicati, daca se poate, cadrul lor legislativ. Multumesc anticipat pentru timpul si raspunsul acordat! Mirela "

Modificat ultima data de anduluta81; 07-01-11 la 11:36.
anduluta81 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 09-01-11, 12:59   #2
Initiat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Ma bag si eu in acelasi thread !

Link [Necesita inregistrare pentru acces.] e adresa.
Imaginile atasate
Felul fisierului: png Screen shot 2011-01-09 at 12.55.40 PM.png (187,0 KB, 106 vizualizari)
Ana_Karr este offline   Raspundeti cu citat
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
cabinet medical, carte, caz, coleg, colegiului, diverse, efectuate, firma, generala, intalnire, medical, nou, noua, octombrie, permanent, platesc, platiti, portelan, raspuns, solicit, srl, suprafata, tehnicianul, telefoane, tratament

Uneltele subiectului

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (11:22) timp.

Alegeti schema de culori preferata: