Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

pacient nemultumit

discutie din eugenol.ro : intai de toate...am cautat pe forum un caz similar dar nu am gasit (daca exista, din nepriceperea mea). so, ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Relatia cu pacientii
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree118Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 28-07-10, 16:08   #1
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+2/-1)     
Default pacient nemultumit

intai de toate...am cautat pe forum un caz similar dar nu am gasit (daca exista, din nepriceperea mea).
so, am o problema cu un pacient. ii execut o lucrare de portelan unui pacient, 16-26, cu toate manoperele si probele de rigoare, proba metal, proba portelan+culoare, lucrare la gata. la nici una din probe pacientul nu a fost nemultumit, am ales impreuna culoarea, etc.lucrarea este fixata provizoriu. la 2 zile vine si imi spune ca nu este buna culoarea,( este prea inchis, comparand cu o coala de hartie - ii explic ca nuanta aleasa este in ton cu dintii sai restanti sup+inf), la o saptamana vine cu altceva (dintii sunt bombati - ii explic ca aceasta este situatia pina ce se obisnuieste (desi nu inteleg cum simte ca sunt "bombati" abia la o saptamana si nu din prima a doua zi), si-a muscat putin si obrazul, inferior are numai 33-43, i-am recomandat sa protezeze si aceasta parte edentata pentru a echilibra ocluzia dar s-a opus spunand ca nu isi permite momentan ).lucrarea nu este achitata integral, numai 50%, diferenta urmand sa fie achitata in 4 rate lunare. care este problema mea?doreste acum sa ii fie refacuta lucrarea asa cum doreste ea fara alte costuri suplimentare sau sa i se restituie banii achitati.ce ma sfatuiti sa fac?(lucrarea este in acest moment la mine). sigur sunt unii dintre voi care s-au intalnit cu astfel de cazuri. am vorbit si cu cineva de la colegiu si mi-a spus ca daca are fisa cu consimtamantul informal semnata nu am nici o problema. ideea este ca imi doresc ca pacienta sa fie multumita, stiti si voi ca un pacient nemultumit face cit 50 multumiti. nici nu am timp si chef sa dau cu subsemnatul pe la comisii la colegiu etc., timp si nervi in zadar, pacienta ieri plecand in toiul discutiei, trantind usa si amenintandu-ma cu opc etc. sper ca am fost concis, cred ca este cea mai lunga postare a mea aici pe forum dar chiar mi-ar prinde bine un sfat. va multumesc anticipat si please do not shoot me va doresc o zi buna
KLMircea a multumit.
johnny_bravo este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-07-10, 16:29   #2
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

din pacate se intampla. Sunt pacienti fara rusine care vor sa scoata sufletul din doctori si cred ca daca au platit o suma de bani pot replica orice doctorului.Sunt si cazuri cand doctorul e prea moale si nu stie sa se impuna in fata unor pacienti cu pretentii absurde. Din punct de vedere medical esti total acoperit.Pacienta insa vrea sa se joace cu nervii tai . Succes in iesirea di aceasta situatie si tine-te tare
Razvan Tudorache este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-07-10, 16:55   #3
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

-cum adica 4 rate lunare?este banca,sunt credite de nevoi personale etc.
-cum adica ati ales culoarea impreuna?hmmmm nu suna bine...
-daca ai ajuns sa ai pacienti care platesc in rate ar trebui sa stii ca cei care vor mult cu bani putini sunt niste nemultumiti cronici....deci nu ,astia primesc ceva semifizionomic,o solutie buget,cu estetica limitata
-linistea ta face cat toti banii din lume....zi-i ca are niste asteptari nerealiste(adica e sonata),da banii inapoi CU MARTORI,recupereaza chitanta si da-o afara...
-nu comentez cu cimentarea provizorie,solutia aleasa,nu te intreb de slefuire cu prag si de endo.....vin ceilalti ''copii''din urma
o zi buna!
KLMircea si johnny_bravo au multumit.
Vechi 28-07-10, 17:24   #4
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

dr. Daraban: sunt de acord. Culoarea nu trebuie aleasa de pacient. Un tehnician a plecat nervos cand am spus asa ceva. Si eu as da banii inapoi ca nu am nervii tari cat sa ma pun cu toti prostii. Dar e usor sa sfatuiesti asa ca vreau si eu un sfat pentru pacientul meu nemultumit

Si eu m-am enervat azi cu un pacient NOU si din start nemultumit. Doamna a venit impreuna cu fiul la ora schimbului de tura (eu plecam). Ma enerveaza cand asteapta pranzul sa vina. Lucreaza in Italia si vrea totul repede. Nu era nimic foarte complicat: extractii si realizarea unor proteze noi (nu are bani / nu vrea implant, lucrari fixe etc.) Fac anestezie pentru extractia lui 1.7 si ca niciodata incepe sa urle - nu am patit asa ceva pana acum. Fiul era agitat si dadea din picior si-si dadea ochii peste cap - lucruri care m-au stresat. Intreb: "S-a intamplat ceva?". Raspuns: "Sunteti foarte repezit.................." Nu mai puteam de nervi si am vrut sa inchei totul si sa-i dau afara. Doamna isi cerea scuze si insista sa continuam. Bine, fac extractia si atat. Extractie usoara, nimic deosebit, nimic traumatizant, un mic proces periapical, nu erau semne pe Rx ca ar comunica cu sinusul DAR se deschide sinusul............................
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/relatia-pacientii/11394-pacient-nemultumit/

Concluzie: cine incepe rau o sa continue cu probleme. Acum sunt in dilema. Tot insista sa continuam ca am fost recomandat de mai multi. Eu nu mai vreau ca parca vad ca o sa ajung intr-o situatie similara cu Dentistul. Ea vrea sa vina dar fiul nu vrea sa o mai lase si tot isi da ochii peste cap....... am dat de inteles ca am agenda plina... degeaba.
Ce fac? Ma eschivez sau nu?
.
Vechi 28-07-10, 17:30   #5
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

@ mircea..cred ca poti sa-mi zici bogdan(hahahhhaha),si da daca merge rau asa e pana la sfarsit...zicea radu alionte de pacientii vampiri energetici...cand simti ca esti impovarat cand apare unul din asta renunta..
KLMircea a multumit.
Vechi 28-07-10, 17:40   #6
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Teama mea e sa nu se interpreteze ca deschiderea sinusului e vina mea si incerc sa scap de pacient - asta se poate sa fie doar in capul meu, pacienta a inteles situatia, nu a spus nimic.....

In situatia mea energia negativa e data de o tertza persoana care influenteaza pacientul dar si pe mine in mod negativ. Ce as rezolva daca nu l-as primi pe fiul doamnei in calitate de "insotitor"? Eu zic ca nimic caci el are deja parerea formata si o influenteaza negativ pe pacienta acasa.

Cea mai mare teama a mea este "Sfatul de a doua zi". Pacientul pleaca multumit (cum e cazul) Dentistului si este apoi influentat de vecina, coafeza, bunica, etc. prin sistemul "vai ce ti-a facut". E ca in copilarie cand cineva se tundea si smecherul clasei spunea "dar cine si-a facut practica pe parul tau".
johnny_bravo a multumit.
.
Vechi 28-07-10, 17:41   #7
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+6 (+7/-1)     

mircea,nu cumva tu pleci in concediu exact in perioada asta in care ei sunt in tara? Uite, iti amintesc eu ca tu pleci in concediu, ai uitat.
nest si Andrushk au multumit.
Vechi 28-07-10, 17:52   #8
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     

aaaa..alta nelamurire cum adica insotitorul pacientului in cabinet?la mine de la 12 ani pacientul intra singur...fara discutii..mai baieti puneti piciorul in prag da ce e frizerie aici?si ce tot atat teama?daca multumesti pe toata lumea esti o c---rva,mai trebuie sa ai si nemultumiti...parerea mea umila...
''stiti dar sunt sotul....da si ce la ginecolog mergeti si dvs. la consult?''
Mihaelaa, Radu Tepordei si LonMar au multumit.
Vechi 28-07-10, 17:57   #9
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Total de acord cu Bogdan in ce priveste ratele. Oricum banuiesc ca nu ai facut vreun contract cu ea, mizand pe buna credinta. Adica pe incredere, care vad ca nu e reciproca atata timp cat nu te crede ca lucrarea realizata este cea mai buna pt. ea ( probabil este o punte ok dpdv estetic ).
Tu ai muncit pt. aceasta lucrare, ai platit tehnicianul si urmeaza sa-ti astepti restul de bani timp de 4 luni. Atata timp cat la probe a fost multumita, nu ai nici un motiv sa-i dai banii inapoi. Mai mult, ar trebui avertizata politicos si calm ca o dai pe mana politiei daca nu-si achita ratele ( contractul te-ar fi ajutat enorm, insa merita incercat). Cea mai buna aparare este atacul.
E bine sa "mirosi" din start astfel de pacienti, sa le faci punti provizorii cat mai apropiate ca aspect de cele definitive, pt. ca sa se obisnuiasca cu ideea si eventual sa-si spuna parerea despre aspectul viitorilor dinti. La unul din pacienti eu i-am facut 3 punti provizorii pana a fost multumit de forma (sunt unii care se uita cu lupa la lucrari, chiar daca dintii "originali" erau in toate directiile). In ce priveste culoarea eu cred ca in astfel de cazuri e bine sa fie hotarata cu acordul pacientului, modificarea ei ulterioara insemnand alti bani.

Astfel de cazuri se vor inmulti datorita numarului imens de cabinete, din ce in ce mai multi colegi acceptand astfel de rate si "gadiland" pacientul mult mai mult decat e necesar. Sigur insa, foamea ne impinge sa facem compromisuri care, iata, se razbuna.
Dr.Daraban Bogdan si Andrushk au multumit.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-07-10, 18:05   #10
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Da, Bogdan, ai dreptate, chiar de azi s-a terminat cu insotitor.
Ce bine ca incepe concediul Multumesc Augustin

Radu a punctat muuuuulte lucruri adevarate dar atacul nu e totdeauna cea mai buna aparare - se interpreteaza negativ - sunt patit.
Andrushk a multumit.
.
Vechi 28-07-10, 18:08   #11
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de dentistul View Post
... va multumesc anticipat si please do not shoot me va doresc o zi buna
Colega, dar strsat mai trebuie sa fii...Imi pare rau sa constat asta dar se pare aceasta atitudine nu este straina multora care sunt foarte sfiosi pe forum sau chiar se multumesc doar sa citeasca. Cred ca suntem aici, in primul rand sa ajutam si sa ne impartasim experienta (limitata, de altfel).
Bogdan ti-a dat niste sfaturi bune si sunt de acord cu el. Nu poti sa multumesti pe toata lumea, intotdeauna o sa fie 1% nemultumiti (indiferent ce le-ai face) si pentru astia iti ramane mereu un gust amar si-ti vine sa-ti bagi picioarele in ea de meserie si te mai si auto-culpabilizezi fara rost. Banuiesc ca ai platit tehnicianul, pacientullui da-i banii inapoi, ura si la gara, pierderile fac parte din succes...
Chestia spusa de Augustin despre concediu este un "remember" f. uril, poate s-a uitat ca omu' mai are nevoie si de relaxare. Daca nu se poate cu un concediu planificat de mult, tine "vampirul" afara si nu-l primi in cabinet. "Isi da ochii peste cap" imi sugereaza un comportament histrionic si demonstrativ. Grija mare daca continui.
Vechi 28-07-10, 18:23   #12
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.
+1 (+1/-0)     

Dupa cum pune problema cred ca doar vrea banii inapoi si nu lucrarea ...
Daca as intreba-o pe mama (oricare mama; cel mai bun manager ever) ar spune sa ii dai banii, sa pui sa semneze in fisa ca:
- nu a prezentat pretentii in fazele intermediare care erau menite tocmai pt a putea face modificari
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=11394
- obiectiile sunt ireale, facute la finalul doar pt a-si recupera banii.

Daca iti semneaza asta ii dai banii si ai rezolvat problema in cel mai bun mod posibil pt pacient (in fond parca asta vrea, banii inapoi) adica i-ai inchis gura.
Poti sa ii mai spui ca tu nu ai timp de negocieri si probleme ireale si ca ai pacienti care au nevoie de serviciile tale.

Spuneai ca vrei sa faci cel mai bun tratament = facerea de bine ...

Stiu ca implica niste costuri dar aduce liniste.
Varianta agresiva cred ca frecvent e o alegere care il pune pe pacient intr-un conflict declarat cu tine (ca vrea sau nu). Uneori e posibil ca omul sa nu ii placa ceva (la dinti) si sa nu stie cum sa comunice asta. Alteori e pus pe harta.

Poate chiar ar trebui sa facem o lista cu astfel de pacienti problema si un protocol de lucru cu ei (pana sa ajunga acolo).
Vechi 28-07-10, 18:34   #13
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Si daca da banii inpoi evident sa ii ceara dintii. Pacientul Dentistului (mai bine ai schimba pseudonimul ) face acum fite ca sa nu mai dea ceilalti bani ca sa scada pretul lucrarii.
Dr.Daraban Bogdan a multumit.
.
Vechi 28-07-10, 18:36   #14
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Evident ca nu primeste banii pana nu returneaza lucrarea. Mersi Mircea, am uitat ce era important.
Vechi 28-07-10, 19:43   #15
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     
Default intrebare capcana

colegul dentist sa ne zica cine a propus varianta cu ratele:el sau pacientul/pacienta?
@radu alionte am invatat de la tine mai mult decat am sperat...multam
Vechi 28-07-10, 21:20   #16
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post
Si daca da banii inpoi evident sa ii ceara dintii. Pacientul Dentistului (mai bine ai schimba pseudonimul ) face acum fite ca sa nu mai dea ceilalti bani ca sa scada pretul lucrarii.
pai dentistul zice ca lucrarea este la el acum.

da-i banii si ii explici ca sunt alti medici mai buni ,tu ai facut ce ai putut.
Vechi 28-07-10, 22:24   #17
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

De ce trebuie sa dea toti banii inapoi , pacientului?
Dentistul , a muncit la slefuiri ,poate si alte tratamente inainte de amprenta....
Cred ca trebuie sa restituie doar 30% din cit ar fi trebuit sa plateasca pacientul !

Si lucrarea , ramane la Dentist !
Elisabeta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-07-10, 22:31   #18
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Suntem pusi uneori in niste situatii de tot rahatul si asta numai din dorinta de a face ceva bun si frumos. Nu sunt cel mai in masura sa dau sfaturi cu toate ca sunt patit si nu numai o data. Uneori am rezolvat problema dand banii inapoi pacientului si lasandu-i "tinicheaua" in gura, alteori am tipat mai tare ca el, alteori am amenintat si eu la fel ca el( tribunal, avocati etc), alteori am luat "fierul"si l-am lasat ca la Nufarul in gura si i-am dat banii tot asa cum mi i-a dat si el ( in rate lunare). Dar naiba stie cum sa procedezi cu niste descreierati care-si "aduc aminte" de faptul ca dintii nu sunt buni sau frumosi dupa ce au luat legatura cu administratorul de bloc. Sa-l trimiti la plimbare pe vremea asta nu pare deloc frumos dar e util. LA GARA, cum a zis cineva mai sus. De "mirosit" nu prea ai cum ca, uite, vine dupa o saptamana cu pretentii. Carcotasii sunt cel mai greu de multumit, mai ales aia care au impresia ca sunt "perfectionisti" si vor acelasi lucru de la dentisti.Uita ca erau "tutti vegetabili"' in gura cu 2 sapt inainte. Am asa o bucurie la astia !! Cum zicea si Radu:iti vine sa-ti bagi picioarele in ea de meserie"!
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=11394
Colega, da-i banii inapoi in rate ca "trebuie sa-i recuperezi de la tehnician, de la factura de telefon, de la factura de apa si gaze,contabil,de la impozitul platit s.a.m.d." TROTUARUL !!! Daca ai colegi in apropiere suna-i si spunele ce "podoaba" ai avut pe cap!
byron este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-07-10, 00:10   #19
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

dupa 7 ani am patit-o si eu, in mai, cu o pac tratata in 08 2009- 8 elemente MC.
Abia pe la sfarsitul trat mi-am dat seama ca e un pic dusa dar prea tarziu (astia nebuni ii trimit la plimbare de la inceput), dar in final totul a fost ok si am zis ca am scapat

dar in mai vine cu scandal mare direct ca nu ii plac dintii ca ea a fost la alt medic in concediul meu de Pasti pt o urgenta si colegul i-a zis ca cine dracu` i-a facut lucrarea ca nu e bagata deloc in gingie (prag juxta la molari) si ca sub ea e gaura prea mare lasata (suspendat inf), lucruri pe care ea le imbratiseaza in nebunia ei ca fiind probleme mari de estetica.

cand am incercat un dialog am confirmat diag de dusa cu pluta bine de tot, ea ma ameninta ca ma reclama, etc., eu zic succes si daca vrea sa-i dau adresa de la colegiu

dupa 2 zile de reflectie si calcule (vis a vis de controale) o sun sa vina sa-i dau banii
vine, tai lucrarea, o pun sa semneze ca nu mai are pretentii de nici un fel, dau banii si servus

cu toate ca frustrarea de a da banii inapoi pe o lucrare corecta ma bantuie si acum, tot cred ca am facut mai bine decat sa-mi pu mintea cu dilaii

de atunci folosim mai multe hartii de semnat in cabinet la inceputul tratamentului
Vechi 29-07-10, 08:50   #20
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

multumesc mult pentru fiecare reply. o sa incerc sa raspund punctual la fiecare aspect ridicat de voi
1. o sa incerc sa schimb userul din dentistul in altceva....atunci nu aveam timp si am pus primul lucru care mi-a venit in minte
2. lucrarea e la mine, deci nu o sa mearga la altcineva sa ii fixeze definitiv etc....
3. varianta cu rate a fost la cererea ei, fiind vecina in bloc, avand o situatie familiala mai deosebita, etc....asta sa ma lecuiesc definitiv de a "lucra" vecini,etc....
4. o sa ii propun 3 variante....1. ori continua daca este de acord (nu cred ca va fi cazul), 2. poate merge la colegiul medicilor opc unde doreste dumneai si prefer sa primesc sanctiuni si amenzi intemeiate sau nu, dar voi face tot posibilul sa nu primeasca nici un leut inapoi doamna, 3. ii returnez banii, pastrez lucrarea, semnaturile de rigoare si "ura si la gara"...tehnicianul a consumat materiale si timp de munca pentru lucrare, nu este corect ca din suma totala achitata sa se reduca macar pretul materialelor (eu sunt dispus chiar sa ii dau lucrarea in 2 parti, scheletul metalic si partea fizionomica)...mentionez ca variantele sunt intr-o ordine aleatorie, iar "restituirea" lucrarii in 2 parti este dovada faptului ca materialele pe care le-a platit sunt ale dumneai,nu?...offff....cred ca am luat-o putin razna)

o sa vina azi sau maine la cabinet si voi vedea ce va fi...va multumesc inca o data pentru mesajele voastre si va voi anunta cum s-a finalizat actiunea

va doresc o zi buna cu cit mai multe impliniri
--------------------------
--------------------------
@ radu...merci de sfaturi...am un contract facut cu ea....dupa un model de pe internet
.
Vechi 29-07-10, 09:51   #21
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
am un contract facut cu ea....dupa un model de pe internet
Ce fel de contract? Vreau sa vad si eu daca se poate....
.
Vechi 29-07-10, 10:05   #22
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

un model de contract cu care lucrez eu
Fisierele atasate
Felul fisierului: doc Contract prestari servicii medicale stomatologice- Delia.doc (142,5 KB, 564 vizualizari)
sorabela2000, k_robert si ncrstus au multumit.
uscat stefan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-07-10, 10:53   #23
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

@stefan....e super ok contractul. imi permiti sa il folosesc si eu?
.
Vechi 29-07-10, 11:18   #24
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Un caz aproape identic mi s-a intamplat alaltaieri (detin si cabinet), si, desi se elibereaza bon fiscal la orice incasare, cat de mica, am preferat sa-i dam banii inapoi, suportand costurile laboratorului. Nedumerirea mea consta in faptul ca a venit inapoi acuzand chestii pe care nu le putea cunoaste decat de la alti confrati (medici sau tehnicieni). Sunt oare corecti cei care balacaresc un coleg? Sunt tehnicieni care isi permit sa ia ei amprente si sa execute lucrarile dupa ce medicul s-a chinuit cu toate interventiile preprotetice? Retorica intrebarilor este evidenta.
Dan Velescu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-07-10, 12:10   #25
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
Sunt oare corecti cei care balacaresc un coleg?
Nu - am patit eu in sensul ca cineva a venit sa ma intrebe daca e bine ce a facut un alt medic - abia terminase acolo si in jumatate de ora era la mine. NORMAL ca nu i-am spus si la aia am si urlat.

Citat:
Sunt tehnicieni care isi permit sa ia ei amprente si sa execute lucrarile dupa ce medicul s-a chinuit cu toate interventiile preprotetice?
Si eu am auzit si de tehnicieni care inclusiv slefuiesc. Sunt convins ca o pacienta a venit la mine la extractii si proteza a fost facuta e tehnician. Am mai povestit astea.
.
Vechi 29-07-10, 12:55   #26
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de dentistul View Post
@stefan....e super ok contractul. imi permiti sa il folosesc si eu?
poi......de aia l-am pus
uscat stefan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-07-10, 16:27   #27
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+3 (+3/-0)     

Eu am pus piciorul in prag azi. Fiul cu "ochii peste cap" nu a mai fost primit in cabinet. Doamna a fost avertizata ca un tratament in 3 saptamani cu vindecare, realizarea lucrarilor, tratament, retus la proteze NU se poate (si daca se poate nu e OK) si daca vrea asa sa-si asume raspunderea prin semnarea unui Consimtamant. Cand a auzit asta s-a schimbat situatia. NU a mai vrut ca ea si nici sa semneze si am scapat. A ales tratamentele care se pot face acum si ramane sa mai vina in Romania alta data cand eu o sa fiu in concediu.

Modificat ultima data de KLMircea; 30-07-10 la 08:52.
KLMircea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-07-10, 11:05   #28
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

f bine mircea....simbata cind revine pacienta sa vad ce voi face si eu...o sa va anunt...pina atunci un week-end placut si racoros...macar sa fie vreme buna
KLMircea a multumit.
Vechi 30-07-10, 14:49   #29
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

si eu am patit-o

o reabilitare full mouth plina de retraturi, extractii, rezectii , reconstructii bla bla, enspe provizorii pt dvo, estetica, si la lucrarea finala cand a venit pacienta a strambat din nas si a zis ca incearca la alt doctor mai in varsta si mai priceput......
ia ganditi-va cum e sa dai partea tehnicianului la 28 coroane de portolan cand tu ai incasat numai nervi
drdream este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 30-07-10, 14:56   #30
Moderator eugenol
Medic Dentist
tmb

.

preferam sa nu ne gandim.....naspa, ce sa zic?
.
Vechi 30-07-10, 15:16   #31
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

naspa rau.....offf.....
Vechi 30-07-10, 15:43   #32
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de drdream View Post
..la 28 coroane de portolan cand tu ai incasat numai nervi
Un aparat pentru detectat "nemultumiti" de ce nu or inventa ??

Mi s-a intamplat si mie , din "fericire" doar 14 elemente ....

E un subiect bun , chiar de nominalizat ptr "oscar" (nu zic la misto) , mai nou am vazut ca si CMDB in nr 3 publica un formular ptr "Reclamatie" , pe noi cine ne mai protejeaza ??? Daca ai ghinion de un astfel de pacient ce te faci ?? La 90% din planurile complexe de reabilitare orala , poti gasii mici chestii ..... un tratament 100% perfect nu exista !!
Vechi 30-07-10, 15:54   #33
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Vad ca toti suntem patiti dar e normal? Noi nu suntem in nici un fel protejati de mizeriile astea? Cum adica "nu-mi place incerc la alt medic mai in varsta"? Cum ne protejam de cei care au pretentii nejustificate fara a da noi 2 pasi inapoi gandind ca mai bine decat sa ne enervam sa dam banii inapoi sa ne lase in pace?
.
Vechi 30-07-10, 16:02   #34
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Bai , cu ceva timp in urma cineva (nu`mi mai amintesc user-ul) a avut un post genial , noi cand ne intalnim in loc sa discutam si sa facem ceva , sa ne protejam de astfel de cazuri , discutam cate sute de zirconii am pus , cate sute de implanturi am batut ....s.a.m.d .... vina e in mare masura si a noastra ca nu suntem uniti deloc , tipic romaneste , lasa sa moara capra vecinului ...ca mie imi este bine
Vechi 30-07-10, 16:25   #35
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

asa ar trebui
vedeam mai sus ca spunea cineva ca a aparut la colegiu formular de reclamatie....bravos....si noua cind nu ne convine cineva unde putem reclama????
poate facem macar aici intre noi pe forum un "grup" de intrajutorare....macar ne spunem pacientii problema (desi asta distruge oarecum confidentialitatea relatiei pacient medic) pentru ca alti colegi sa nu treaca prin ce trecem noi patitii.....ca numai cine nu munceste nu greseste, nu e asa?

Citat:
Publicat initial de SebastianF View Post
Bai , cu ceva timp in urma cineva (nu`mi mai amintesc user-ul) a avut un post genial , noi cand ne intalnim in loc sa discutam si sa facem ceva , sa ne protejam de astfel de cazuri , discutam cate sute de zirconii am pus , cate sute de implanturi am batut ....s.a.m.d .... vina e in mare masura si a noastra ca nu suntem uniti deloc , tipic romaneste , lasa sa moara capra vecinului ...ca mie imi este bine
Vechi 30-07-10, 16:42   #36
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
si eu am patit-o

o reabilitare full mouth plina de retraturi, extractii, rezectii , reconstructii bla bla, enspe provizorii pt dvo, estetica, si la lucrarea finala cand a venit pacienta a strambat din nas si a zis ca incearca la alt doctor mai in varsta si mai priceput......
ia ganditi-va cum e sa dai partea tehnicianului la 28 coroane de portolan cand tu ai incasat numai nervi
Daca preturile la preprotetic nu ar fi "subventionate" (adica mai mici in ideea ca recuperezi la protetica) chiar nu ar trebui sa iti pese ca pleaca la alt medic pt "portolane".
Dar la noi se plateste doar vopseaua de pe gard. Poate (ne) schimbam mentalitatea asta...

Presupun ca iti cam vine amar in gura dupa asa ceva.
Vechi 30-07-10, 16:44   #37
Initiat
Medic Dentist
tks

.

Citat:
si eu am patit-o

si cum ati procedat? v ati ales doar cu $ din tratamente , pe acea perioada,pana la finalizarea lucrarii?iar la tehnician 50%?
Vechi 30-07-10, 16:49   #38
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.
-1 (+0/-1)     

Eu tocmai am avut o doamna pacienta de mare staif,cu fonctie si remuneratie,care mi-a platit toate obturatiile,apoi endourile ca o fetita cuminte la specialist de unde a venit extrem de incantata,apoi m-am apucat sa slefuiesc o poala de dinti(8-9),a platit avansulsi...cand a fost sa i le cimentez la gata..doamna-ia-o de unde nu-i!deci am stata sa slefuiesc ,sa amprentez,degeaba..stau sui acum cu poala de coroane in sertar si le folosesc ca model didactic..injurand printre dintii din mana ,bineinteles..frate,deci asa ceva,incredibil
dzStom a multumit.
Vechi 30-07-10, 16:54   #39
Maestru
Medic Stomatolog
practica limitata la protetica
si restaurare odontala

.
-1 (+0/-1)     

Ca sa nu mai zic ca imi vine unul ieri,ma suna ,isi face programare,ca vrea o plomba.Zic ok,vad ca de fapt mai avea juma de dinte..il rog sa isi faca rx sa vad daca are obt de canal...Zice :"nu e nevoie,va spun eu ca am si doamna doctor e f buna care mi-a facut-o,doar ca vreau sa imi pun alta plomba."Zic:Sunt convinsa de jobul minunat facut,insa eu vreau sa ma conving ca nu este o infectie intai ,apoi eu nu cred ca o alta plomba rezolva situatia.V-as propune o armare cu pivot de fb de sticla si coroana."Zice:"imi faceti plomba sau nu,pe raspunderea mea?"
Zic :nu.Zice bine ,raman,dar ma duc sa fumez afara inainte sa intru.Ies pe hol dupa el si nimic!
Vechi 30-07-10, 17:24   #40
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

dap.....situatii si situatii....ma bucur ca am deschis topicul acesta pt ca macar mai aruncam din povara ce mai apasa pe umerii nostri cind avem una alta....(aka pacienti nemultumiti sau de alta natura).....sa inchei pt azi intr-o nota optimista....week-end placut (vad eu maine cind vine pacienta daca e placut sau nu=)))
KLMircea a multumit.
Vechi 30-07-10, 18:26   #41
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Chiar ma bucur ca Johnny Bravo a deschis topicul si apoi am scris ce am patit si eu si altii. Ma bucur ca am pus problema apararii noastre de mizeriile lor. Sper sa facem ceva. O baza de date cu astfel de pacienti e usor inutila caci suntem prea rasfirati prin tara si nici celor din Bucuresti nu le-ar fi prea util caci care e probabilitatea ca un pacient nemultumit de unul din voi sa mearga la altul dintre voi care sa aiba acces la baza de date.

Ideea ar fi minunata daca ar fi facuta OFICIAL de CMDR.
Imi amintesc un episod din Seinfeld in care Elaine era stresata de ceea ce era scris in fisa. Apoi a fost trecut in fisa ca era stresata si toti medicii la care mergea stiau istoricul ei. E o comedie, nu stiu daca exista asa ceva si in realitate sau daca e posibil si legal.

Mai e un topic foarte urmarit cu tehnicienii care au luat teapa. Teapa de la medici nesimtiti sau teapa ca si medicul a luat la randul lui teapa.

Oricum, asa cum am zis si mai sus, nu e o solutie ca la nesfarsit sa dam banii inapoi si sa ne umilim ca si cum am gresit.

In Franta (il intreb pe Sico), in UK (pe Cosmin), in Olanda (Robbie) si in alte parti exista astfel de situatii, ce se intampla?
.
Vechi 31-07-10, 11:52   #42
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.

Citat:
Publicat initial de dzStom View Post
si cum ati procedat? v ati ales doar cu $ din tratamente , pe acea perioada,pana la finalizarea lucrarii?iar la tehnician 50%?
nici macar toti banii de tratamente nu i-am primit

era o suma x - tratamentele , din care mi-a achitat cam 70%
o suma y - coroanele/puntile din care imi daduse avans 40% - pe care ii si virasem tehnicianului - plata completa

nah, pacientul a zis ca uraste aceste coroane si se duce la altul si vrea banii inapoi, eu i-am explicat ca atat eu cat si tehnicianul ne-am facut treaba cum am putut mai bine dar aia e, ramanem noi cu munca si pacientul cu usa, am scazut din aia 40% din y ei 30% din x datori, i-am returnat restul de bani, iti dai seama ca nu am cerut tehnicianului banii inapoi, ci i-am dedus din x, plus ce am mai pus din buzunar, si asta e
.
Vechi 01-08-10, 10:05   #43
Initiat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Eu acum am o pacienta care nu a fost 30 de ani la stomatolog, ca nu stiu ce i-a facut una la urgenta la Facutate pe-atunci, si a prins teama, si PA dentist.
Buuun ! Cimitir in gura. Am asanat, amprente si proteze. De cand incercam sa-i bag lingura standard in gura, mi-am dat seama ca o sa fie f__ai. Nu-i incapea lingura mandibulara de limba, care se latise in toata cavitatea. Senzatii de voma, tot tacamul.
Parcurgem etapele, ii pun protezele, aveam o senzatie naspa si pleaca. Se intoarce dupa cateva zile cu capsa pusa. Nici nu se uita la mine cand vorbea cu mine. I-am explicat ca mai trebuie adaptate, etc. Am luat-o incet, incet, sa-mi zica pe rand toata nemultumirile sa le rezolvam. Le rezolvam, si nu mai stia ce sa zica. Nu mai avea motive. In final a rabufnit ca sunt facute prost de la inceput si degeaba le adaptam noi. Ca prietena ei s-a obisnuit in 2 zile, si ea nu poate sa manance cu ele. Si cand da cu limba pe fetele vestibulare ale molarilor superiori i se salta proteza.
Deocamdata protezele sunt la tehnician sa le lustruiasca el. Am senzatia ca data viitoare iar ma voi lupta cu morile de vant. Cand un pacient cu mintea odihnita isi pune ceva in cap, cred ca este extrem de greu sa o scoti la cap cu el.
Bine ca sunt doar proteze si nu e ceva scump. Dar timpul si munca, costa si ele. Mai ales nervii. Am adaptat o ora la protezele alea data trecuta. Nu-l condamn pe tehnician, ca suntem la a 60-a proteza.
Ana_Karr este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 01-08-10, 11:31   #44
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Un pacient cu edentatii mari foarte vechi (mai ales in varsta) nu prea ai sanse sa il inveti cu o proteza mobila.
Am incercat si eu la pacienta 70 ani neprotezata ever si e fost esec total (chiar daca am pregatit-o ca va fi foarte dificil si ca foarte probabil nu le va putea purta, ea a insistat).
Vechi 01-08-10, 11:40   #45
Initiat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Pacienta are pe la vreo 60 de ani. Dar mai are frontalii maxilari si mandibulari. Parodontotici. Fiind expusa jumatate din fiecare radacina. Tartrul - parca era cariera de piatra. Avand frontalii nu are o motivatie prea puternica din punct de vedere fizionomic. Si avand in vedere ca 30 de ani, s-a descurcat asa, sunt convinsa ca acum protezele astea i se par bani aruncati pe geam.
Faptul ca 30 de ani nu a dat pe la dentist, spune totul despre ea.
Am uitat sa spun ca musca in 30 de feluri.
.
Vechi 01-08-10, 20:42   #46
Guru eugenol
Medic Stomatolog
dreamy'

.
+2 (+2/-0)     

ana kar, ce nu inteleg eu (si nu mi-o lua in nume de rau) este de ce mai stai tu de chestii d-astea gen proteze, punti , articulatoare, arcuri de transfer, praguri bla bla, cand esti chirurg oral.
.
Vechi 01-08-10, 22:06   #47
Initiat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Pt ca stau in cabinetul ala toata ziua. Si o rezectie / molar de minte / implant / sinus lifting am cel mult o data pe luna.
Pe de-alta parte, cabinetul are abonamente cu o companie. Si abonatii sunt si de top, si muncitori cu abonamente standard. Nu poti sa-ti dai cu firma in cap la nici un pacient. Trebuie sa rezolvi orice fel de problema. Asta fiind avantajul chirurgiei pana la urma.
In alta ordine de idei, nu poti trai intr-un cabinet doar din chirurgie, chirurgia nefiind platita la adevarata valoare.
.
Vechi 02-08-10, 08:37   #48
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Cum nu e platita nici endo, nici parodonto, nici nimic in afara de protetica si implanto.

Johny Bravo: A venit pacienta sambata? Ce ai rezolvat?
.
Vechi 02-08-10, 09:55   #49
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

@klm:minune!!!nu mai e pacienta sa recalcitranta....ca sa o scuz ca a avut niste probleme etc si de asta a reactionat asa.....oricum sunt cu ochii cit cepele....)
sper sa fie pina la urma ok.....dar nu zic hop pina nu am sarit pirleazul....
o saptamana buna tuturor
KLMircea si Alexandru2112 au multumit.
Vechi 02-08-10, 13:13   #50
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

@Ana Karr: Poate ar trebui sa provoci pacienta la o discutie de soiul: "Asta este situatia actuala. Dvs. cum vedeti rezolvarea? Dar, in viitor, cam ce credeti ca s-ar intampla cu dintii restanti?" Raspunsurile ei te-ar putea orienta asupre nivelului nerealist al asteptarilor ei (mai ales ca lucrare fixa nu poate fi facuta sau implantele si lucrarile ar depasi posibilitatile ei financiare). Ar trebui adusa putin cu picioarele pe pamant, nu fantasme de 30 de ani vechime...
"Este greu sa te obisnuiesti cu proteza (in special, cu prima) dar alta solutie Nu exista!" Si, din pacate, acesta este si viitorul predictibil.
Ana_Karr si Tudor G. au multumit.
Vechi 02-08-10, 14:52   #51
Initiat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Dupa o ora, timp in care am adaptat fiecare particica, si ea a rabufnit ca e facuta prost de la inceput, m-au lasat nervii si am pus-o sa-mi zica cum crede ea ca ar trebui facuta, si eu scriu asta pe bilet tehnicianului. Nu stia sa se exprime.
.
Vechi 02-08-10, 15:05   #52
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
+1 (+1/-0)     

Da, Ana! Uneori, realitatea este "cruda" si greu de acceptat. Cam asta era si ideea: de a confrunta pacientul cu o realiatte existenta si care nu suporta modificari. "Aici si Acum" este diferit de ceea ce exista acum 30 de ani.
Ii cautam "in coarne" pacientului, dar pana la un punct: nu accept sa-mi spuna mie sau tehnicianului ce sa faca. Fiecare cu meseria lui. In schimb, pacientul trebuie convins ca eu si tehnicianul meu facem tot ceea ce stim noi mai bine ca sa-i fie bine si sa fie multumit(a). Si asta trebuie s-o creada (sa fie convinsa) la modul real ca asa este!
Ana_Karr a multumit.
Vechi 02-08-10, 15:12   #53
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Te inteleg Ana, nici eu nu sunt persoana care sa aiba prea multa rabdare. Limita mea de suportabilitate nu depaseste 30 minute. O ora WOW. Iti dai seama ca poate zice ca sunt probleme si aici si acolo doar ca sa caute nod in papura si tu adaptezi pana devine iar neadaptata. Trebuie sa o faci sa priceapa nu sa adaptezi ca probabil e buna proteza dar pacienta nu vrea sa se adapteze. In caz ca nu ai citit (desi nu cred) si nu mai ai altceva de facut incearca: Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Incearca sa-l rogi si pe tehnician sa vina in cabinet. La mine a functionat sa auda si punctul de vedere al tehnicianului.
Ana_Karr a multumit.
.
Vechi 02-08-10, 16:25   #54
Initiat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de radualionte View Post
In schimb, pacientul trebuie convins ca eu si tehnicianul meu facem tot ceea ce stim noi mai bine ca sa-i fie bine si sa fie multumit(a).
Dar, eu si tehnicianul suntem pusi fata in fata cu experienta vecinei de bloc, care s-a obisnuit in 2 zile si nu a avut nevoie de adaptari. Deci ceva e in neregula cu noi, nu cu ea. Lucru bine insamantat in mintea ei simpla.
.
Vechi 02-08-10, 16:28   #55
Initiat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post
Incearca sa-l rogi si pe tehnician sa vina in cabinet. La mine a functionat sa auda si punctul de vedere al tehnicianului.
Il mai chem cand este cazul. Din pacate, cabinetul este foarte departe de laborator. Si tehnicianul are mult de lucru, si ar pierde cel putin 2 ore in trafic si nu stiu cat la mine, pt ce ?
.
Vechi 02-08-10, 16:34   #56
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Ai dreptate, dezavantajul Bucurestiului
.
Vechi 02-08-10, 16:53   #57
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Citat:
Publicat initial de Ana_Karr View Post
Dar, eu si tehnicianul suntem pusi fata in fata cu experienta vecinei de bloc, care s-a obisnuit in 2 zile si nu a avut nevoie de adaptari. Deci ceva e in neregula cu noi, nu cu ea. Lucru bine insamantat in mintea ei simpla.
1. prima bolduire: oamenii sunt diferiti si reactioneaza diferit la aceeasi situatie. Poate ar fi bine sa-i explici asta. Poate nu stie si crede ca toti sunt la fel.
2. a doua bolduire: Nu este nimic in neregula cu voi, voi v-ati facut meseria si atat. Nu este nimic in neregula nici cu ea (aparent), doar ca ea se "proiecteaza" (retraieste) momente de acum 30 de ani care nu mai sunt conforme cu realitatea(!). Daca reusesti s-o aduci in "aici si acum", o sa fie o pacienta (absolut) normala si cooperanta. Si trebuie sa aiba si rabdare, si vointa. Este ceva nou, este totusi o "proteza" (indiferent ca este in gura sau la picior/mana/ochi, etc. e tot o proteza, nu ceva facut de Dumnezeu sau cu care te-ai nascut). Si tu nici nu ai pretentia sa-l substitui pe Dumnezeu. Ea are aceasta pretentie? Exemplul cu "vecina" nu este concludent. Stie ea cat de bine si cat de repede s-a adaptat vecina? Poate vecina este o fire puternica sau (macar) are un psihic echilibrat. Nu se poate compara cu "vecina", indiferent cine i-a facut lucrarea. Pacienta se comporta ca un "copil rasfatat" si are tot felul de doleante nejustificate sau greu de acceptat (obiectiv). Este de incercat un dialog adult-adult numai cu argumente logice si rationale si "taiat" orice incercare de "mi se pare ca" in loc de simt, gandesc, etc. (acte rationale/afective/emotionale care sa fie pe intelesul tau) si carora le poti acorda atentia ta empatica (eventual sa gasesti cauza si s-o remediezi, daca ea exista). Altfel, e de neinteles pentru tine.
Ana_Karr, KLMircea si johnny_bravo au multumit.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, afara, agresiva, banii, buna, colegiul medicilor dentisti, costuri, dinti, endo, fisa, gura, iga, inchis, intrebare, liniste, lista, lucrarea, lucru, mama, manager, molarii, nevoie, omul, pacient, pacienti, placa, prezenta, problema, protocol, pune, relatia cu pacientii, rezolva, rezolvat, tratament, vara

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/relatia-pacientii/11394-pacient-nemultumit/
Publicat de For Type Data
Intrebare: pacient nemultumit - info Sanatate! This thread Refback 07-08-10 10:09

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (17:24) timp.

Alegeti schema de culori preferata: