Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

pacient nemultumit

discutie din eugenol.ro : Citat: Publicat initial de Dentamax Zi cum arata ca-i un nume comun! De curiozitate, colegiul nu intervine, nu se ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Relatia cu pacientii
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree118Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 29-09-11, 10:46   #115
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+3/-2)     

Citat:
Publicat initial de Dentamax View Post
Zi cum arata ca-i un nume comun!

De curiozitate, colegiul nu intervine, nu se baga in astfel de situatii? Din ce am citit asa in mare, vad ca n-ai zis nimic de ei... singuri v-ati dus peste tot.
Fratele meu...

Hai sa te invat oleaca de strategie...

1 la mana, nu e treaba mea sa ma duc la colegiu. Eu sunt tehnician, si in cazul expus, am facut ce mi-a indicat medicul in fisa de tratament protetic. Deci, responsabilitatea in fata pacentului, nu e a mea. A vazut asta si OPC-ul, si Medicina Legala, si judecatoarea. Cum insa medicul cu care am lucrat n-a vrut sa se apere, ci a preferat sa bage capul intre umeri si sa plateasca daune... desi n-are nici o vina nici el, ci a facut totul ca la carte, planul de tratament protetic fiind impecabil... ce sa-i fac? Sa-l iau de manutza si sa-l duc in fata judecatoarei?

2 la mana, ma astept ca NEBUNA sa faca recurs. In cazul recursului, o sa invoc parerea Colegiului Medicilor, chiar daca nu e de responsabilitatea mea, ci a medicului care a intocmit planul de tratament protetic. Reclamanta n-a stiut de existenta Colegiului, sau daca a stiut (ca nu-i proasta) s-a ferit sa se foloseasca de competenta lor, probabil de frica sa n-o ia in barba si de la ei, cu a luat-o de la OPC si de la ML. Oricum, nu e o buna strategie sa-i oferi pe tava reclamantului toate caile de atac pe care le poti avea.

Cat despre cum arata... nu e nevoie. E suficient ca-i stii numele. O legitimezi si gata! Iar daca cumva ajunge si la tine, imi dai atunci un telefon si ti-o descriu.

@ ange_la... Draga Angela...Mustrarile tale ma fac sa zambesc... Esti de-a dreptu induiosatoare! Roaga-te la Dumnezeu sa nu ai de-a face vreodata cu o astfel de pacienta. Pentru ca, garantat, confruntandu-te cu asa ceva, o sa vezi ca epitetele cu care am "mangaiat-o" eu sunt de-a dreptul benigne! Si ca sa-ti faci o idee... Gandeste-te ca vezi pe strada o femeie cazuta. Te duci la ea si vrei s-o ajuti. O ridici, o scuturi de praf, ii vorbesti frumos, o duci acasa. Si peste o saptamana, te trezesti cu politia la usa ca ai violat-o. Ce parere ai? Misto scenariu, nu?
micu_gabriel_dent a multumit.
Vechi 29-09-11, 13:12   #116
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+4 (+4/-0)     

Pai poate femeia tocmai zarise un ghiul pe jos si se apleca sa-l ia, iar tu te-ai incapatanat s-o scuturi si s-o duci acasa. Normal ca i-a sarit tandara cucoanei.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 29-09-11, 17:43   #117
Initiat bine
Medic Dentist
over the rainbow

.

Citat:
Publicat initial de Dragos Dinulescu View Post
Fratele meu...

Draga Angela...Mustrarile tale ma fac sa zambesc... Esti de-a dreptu induiosatoare!
Ma bucur ca am reusit sa te induiosez . Stai linistit, toti avem sau o sa avem parte de astfel de pacienti la un moment dat, so...
.
Vechi 30-09-11, 21:15   #118
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
-1 (+1/-2)     

Citat:
Publicat initial de ange_la View Post
Ma bucur ca am reusit sa te induiosez . Stai linistit, toti avem sau o sa avem parte de astfel de pacienti la un moment dat, so...
Va doresc din tot sufletul SA N-AVETI NICIODATA de-a face cu pacienti din astia. Pana la urma, nu e necesar si nici obligatoriu sa aveti parte de ei...

Intr-adevar, trebuie sa recunosc ca am iesit mai "calit" din toata "aventura" asta. Nu credeam ca o sa am atat stapanire incat sa n-o pocnesc, de cate ori m-am intersectat cu ea. Dar parca mi-as fi dorit sa n-am nevoie de stapanirea asta...
johnny_bravo a multumit.
Vechi 17-10-11, 22:20   #119
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Talking hmm

Citat:
Publicat initial de Dr.Daraban Bogdan View Post
-cum adica 4 rate lunare?este banca,sunt credite de nevoi personale etc.
-cum adica ati ales culoarea impreuna?hmmmm nu suna bine...
-daca ai ajuns sa ai pacienti care platesc in rate ar trebui sa stii ca cei care vor mult cu bani putini sunt niste nemultumiti cronici....deci nu ,astia primesc ceva semifizionomic,o solutie buget,cu estetica limitata
-linistea ta face cat toti banii din lume....zi-i ca are niste asteptari nerealiste(adica e sonata),da banii inapoi CU MARTORI,recupereaza chitanta si da-o afara...
-nu comentez cu cimentarea provizorie,solutia aleasa,nu te intreb de slefuire cu prag si de endo.....vin ceilalti ''copii''din urma
o zi buna!
NU cred ca e rea ideea de a lua culoarea impreuna , e bine sa dam un sfat , sa propunem o culoare dar sa lasam pacientul sa-si exprime parerea si dorinta . Spun asta pentru ca nu demult am avut o pacienta , 33 ani cu o dantura superba cu exceptia unui PM superior 14 ce avea o distructie coronara si care necesita o coroanita de invelis . I-am propus o coronita metaloceramica , i-am spus ca dupa parerea mea culoarea este A3,5 iar ea ca nu , ca o vrea mai alba (adica A1 ) ... ca mereu si-a dori dintii albi .. in fine am incercat sa o lamuresc si nu am reusit. Ce-am zis eu ( asta e cu capu ) , fac eu cum stiu . I-am zis tehnicianului sa o faca un A2 cu putin A3,5 spre zona cervicala pentru a crea o iluzie optica .. sa nu fie nici pe a ei nici pe a mea . Cand a vazut nici nu a vrut sa auda Ea vrea A1 de sus pana jos o culoare si atat )) .I-am explicat care e treaba cu ceramica cu culorile .. dar nu aveam cu cine sa vorbesc I-am facut pana la urma asa ( evident cu semnatura pe ACORDUL PACIENTULUI ) si a plecat extraordinar de multumita . MA INTREB CE AR FI FOST cu O LUCRARE MAI MARE ?
micu_gabriel_dent este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 17-10-11, 22:56   #120
Fondator eugenol
Medic Stomatolog
namE Eman

.

Citat:
Publicat initial de micu_gabriel_dent View Post
i-am spus ca dupa parerea mea culoarea este A3,5 iar ea ca nu , ca o vrea mai alba (adica A1 )
Vezi ca lucrarea in palma arata mult mai inchisa/urata decat cand o probezi in gura. Ai pus lucrarea pe dinte si i-ai spus sa se uite in oglinda sau i-ai aratat modelul?
Am fost surprins de multe ori de cat de "urata" arata lucrarea pe model si cat de frumos se incadra in arcada odata fixata.

Sunt curios cum arata un PM A1 intre restul dintilor A3,5
Ca un popcorn intepenit in dinti
Dentamax, KLMircea, Jane25 si alti 2 au multumit.
Vechi 17-10-11, 23:09   #121
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Cred ca fiecare dintre noi a patit si a invatat asta la primele lucrari. Eu de atunci nu arat lucrarea decat cand e totul ok din punctul meu de vedere si clar sa fie in gura.
.
Vechi 18-10-11, 00:27   #122
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Vezi ca lucrarea in palma arata mult mai inchisa/urata decat cand o probezi in gura. Ai pus lucrarea pe dinte si i-ai spus sa se uite in oglinda sau i-ai aratat modelul?
Am fost surprins de multe ori de cat de "urata" arata lucrarea pe model si cat de frumos se incadra in arcada odata fixata.

Sunt curios cum arata un PM A1 intre restul dintilor A3,5
Ca un popcorn intepenit in dinti
Evident ca l-am pus in gura , i-am dat oglinda si mi-a zis clad nuuuuuu .. eu o vreau alba fara galben la "baza" ca pare dintele nespalat ... sincer iesise super culoarea dar ea nuu si iar nuu ..
Si sa raspund la intrebare arata ca dracu dar nah .. gusturile nu se discuta .Trebuie sa mai vina la cab si i fac o foto
micu_gabriel_dent este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-07-12, 18:06   #123
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+3 (+3/-0)     
Default Scump d-le, scump!In partea aia era mai ieftin....

Am nervii intinsi la maxim!!!
Dupa 3 ore de facut extirpare vitala pe un 28 bagat ca dracu in gatul pacientului si o alta extirpare pe un 27 distrus rau coronar si pe care l-am premolarizat si chiar am reusit sa-i separ frumos radacinile vestibulare si i-am lasat niste pansamente provizorii pe canale ca nu mai puteam sa-i fac si obturatiile radiculare in aceeas sedinta ca il tinusem destul si se vaita ca il doare gura la comisura,a venit azi adica dupa 4 zile sa-mi zica ca sa-i scot pansamentele alea de acolo ca sa nu pateasca ceva de la ele.Domnul a fost la Craiova la cineva care i-a scos atele din gura ca ii venea lui sa vomite si respectiva/ul i-a spus ca ii face lucrare de portelan la 200 roni/dinte,asa ca omul a venit sa-ti ia jucariile(radiografia) si sa ii scot eu acele pansamente si ca nu isi mai continua lucrarea la mine ca este prea scump!!!
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/relatia-pacientii/11394-pacient-nemultumit/
60roni/extirpare/dinte+ 150 roni/premolarizare i s-a parut scump domnule scump.Lucrarea habar nu am de care vroia sa isi puna dar pe mine m-a pus sa-i fac un cost estimativ cu lucrarea cea mai ieftina,adica metalul si sigur nu i-am zis ca il costa cat portelanul.
Azi urma sa ii fac obturatiile radiculare dar nu am avut cui...
Sa dea Dumnezeu ca acel/acea dr sa binevoiasca sa ii faca un tratament de calitate dar ma mir sa i se intample asta,fiindca i-a scos firele fara nici o problema dupa 4 zile,mai ales ca a vazut bine ca nu e un caz de rutina ...si cu toate astea si-a bagat nasul peste tratamentul in curs inceput de mine.
Jane25 este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 02-07-12, 21:56   #124
pup
Avansat bine
Medic Dentist
doi cocosi cu dintii scosi

.

Macar ai incasat ceva anticipat pentru ce ai prestat?
Reprobabila atitudinea coleg(ei,lui) care pentru "2 lei" se preteaza la asa ceva.Pe mine nu ma mai mira nimic.La mirlania care se practica BANII INAINTE CA LA C..VE!!! NU E FRUMOS DAR E SANATOS!!!
Am mai spus-o fara un sistem de asigurari cit de cit pus la punct va fi din ce in ce mai greu sa acordam o asistenta decenta.Si oricum e la plesneala; e "taraba" nu medicina dentara bazata pe competenta si profesionalism,ma refer la marea majoritate.Sigur ca sint si exceptii dar din pacate mentalitatea in teren e aceasta mentionata de Jane.
pup este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-07-12, 01:39   #125
Ucenic timid
Medic Dentist
uneori fotograf

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de Jane25 View Post
ma mir sa i se intample asta,fiindca i-a scos firele fara nici o problema dupa 4 zile,mai ales ca a vazut bine ca nu e un caz de rutina ...si cu toate astea si-a bagat nasul peste tratamentul in curs inceput de mine.
lasa, tot raul e spre bine. oamenii astia care nu pot vedea dincolo de aia 20-30-50-100 sau cati or fi de RONI sunt, a naibii treaba, taman aia care vin si cu pretentii exagerate (sau ca sa fiu politically correct, 'deasupra mediei') si-ti fac viata amara.
eu cel putin, chiar daca nu ma dau deloc banii afara din casa (ba din contra, i dau eu pe ei afara ) ), ma bucur oarecum cand 'scap' de cate un pacient din asta. e ca si cum mi-ar fi fluierat glontul pe la ureche, sort of speaking.
martini, KLMircea, Jane25 si alti 1 au multumit.
Vechi 03-07-12, 08:55   #126
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
60roni/extirpare/dinte
Eu nu pot sa trec de socul asta
Cineva spunea ca pretul nu conteaza si de ce sa discutam de preturi... uite de asta ca sa vada si altii cat le valoreaza munca. Poate nu facem toti la nivelul lui Sergiu Antonie dar daca am sti si niste preturi in tara asta am compara si NU AR FI UNELE PERSOANE IN HALUL ASTA DE UMILITE. Mie mi se pare jenant sa faci endo 3 ore pentru 60 de lei si in conditiile astea sa vina un fraier (ma refer si pacient si la medicul hot) care sa spuna ca e scump.
augustin si liviu2008 au multumit.

Modificat ultima data de KLMircea; 03-07-12 la 09:55.
KLMircea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-07-12, 23:14   #127
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

N-ai sa vezi KLMircea, sa afli preturile decat poate pe net pr paginile web ale unor cabinete .Eu cand mi-am deschis cabi habar nu aveam ce preturi se practica in stoma si am intrebat in stanga si in dreapta ca sa stiu si eu cam care este piata insa prea putini colegi au fost sinceri si binevoitori sa dea detalii.
Pe mine ma deranjaza cand unii colegi ,se baga peste tratamentul in curs inceput de alt medic fara sa ii ceara nu stiu ce avizul sau ceva de genul asta...
Eram la jumatea procedurii si habar nu avea medicul respectiv ce i-am facut acolo si de ce i-am facut asta.Nu a avut RX-ul pentru ca ortopanul era la mine si pacientul a venit dupa ce i s-au scos firele,(adica la 4 zile ,in conditiile in care i s-a deschis sinusul,in cursul interv.) sa-i dau rx-ul sa-si continuie tratamentul in alta parte.Trebuia sa ia legatura cu mine,sa ma consulte in legatura cu ce i-am facut acolo,sa nu complice lucrurile,(ca pana la urma ar trebui sa primeze interesul fata de binele pacientului si dupa aceea fata de binele buzunarului personal) iar restul tinea de alegerea pacientului,sa-si continuie tratamentul unde vroia...
.
Vechi 05-07-12, 09:30   #128
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Fiecare pacient isi merita medicul si viceversa...
@Jane25: Nu inteleg de ce te framanti atata si te consumi pentru binele pacientului care a hotarat sa-si schimbe medicul curant, iar cel care l-a preluat nu este interesat de ceea ce i s-a facut pana acum sau are o cu totul alta viziune asupra planului de tratament. Din momentul in care reia sau schimba planul este raspunzator pentru ceea ce face. Let them go...!
augustin, KLMircea si SELENA au multumit.
Vechi 05-07-12, 09:31   #129
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post
Cineva spunea ca pretul nu conteaza si de ce sa discutam de preturi... uite de asta ca sa vada si altii cat le valoreaza munca
nu am zis k nu conteaza,conteaza chiar foarte mult sa ai si suport economic care sa-ti sustina interesul de a evolua profesional pe linga a avea o viata decenta in urma prestatiei de serviciu medical! doar ca noi romanii nu stim sa gestionam o discutie pe tema "onorarii percepute" pentru ca apar orgolii si incepem sa judecam prin prisma subiectivismului daca medicul respectiv merita sau e hot ca ia multi bani de exemplu pentru iatrogenii in lant!
ps: eu de exemplu eram frustrat cind auzeam preturi de la colegi care nu au nicio pasiune pentru meserie si-si bat joc de ea (din punctul meu de vedere repet).apoi am realizat ca nu are sens sa judec pt ca fiecare are drumul lui presarat cu ceea ce merita!
concluzia mea r fi ca fiecare trebuie sa realizeze cit costa munca lui si sa-si conduca managementul de cabinet cum crede el de cuviinta pe termen mediu si lung astfel incit sa reuseasca sa aiba constant pacienti care sa-si permita sa plateasca prestatia medicala la valoarea ei!
ektomolare si DrGC au multumit.
Vechi 05-07-12, 09:44   #130
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.
+1 (+1/-0)     

Frumos spus dar traim in Romania unde la facultate nu invatam cum sa manageriem cabinetul, nu invatam sa punem ghilimele si cum citam, nu invatam cum sa ne comportam cu pacientul, nu invatam sa ne comportam cu ceilalti medici si ce facem cand preluam un pacient.....

Si eu aveam frustrarea ta dar am ajuns la concluzia lui Radu Alionte desi inca mai am rabufniri anterioare - sunt mult mai calm si mai indiferent si da, consider ca "Fiecare pacient isi merita medicul si viceversa..." dar uneori nu inteleg logica pacientului si a medicului.

Citat:
Eu cand mi-am deschis cabi habar nu aveam ce preturi se practica in stoma si am intrebat in stanga si in dreapta ca sa stiu si eu cam care este piata insa prea putini colegi au fost sinceri si binevoitori sa dea detalii.
Aiurea sa se dea dupa visin ca doar au preturile afisate in cabinet.
.
Vechi 05-07-12, 10:02   #131
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de KLMircea View Post
Si eu aveam frustrarea ta dar am ajuns la concluzia lui Radu Alionte desi inca mai am rabufniri anterioare
n-am zis k nu mai am rabufniri.suntem umani atita timp cit impartim aceeasi piata e normal sa ne raportam.dar unii colegi atita pot,au aptitudini limitate!
e o drama cred sa constientizezi dupa multi ani de facultate ca mainile tale pot sa realizeze decent foarte putine lucruri si alea nu intr-un spatiu mic cu camp vizual restrans (gura pacientului)
Adevarat ca frustrarea fara tratament (ramai in continuare cu cele doua maini stangi indiferent cit ti-ai dori sa schimbi asta ) naste monstri si se transforma in dauna pacientului,el devine uneori tinta frustrarilor medicului!
Atitudinea corecta venita din parte unui medic care stie ce poate e sa ignore cind un pacient nu-l vrea in dauna sa personala pentru ca nu putem schimba alegerile oamenilor,precum s-a spus mai sus!
Vechi 06-07-12, 16:05   #132
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Dragi colegi,e bine ca in domeniul nostru in 99,9% din cazuri nu inseamna tratamentul = o chestiune de viata si moarte si e bine ca de multe ori un dinte este privit ca un organ de care te poti lipsi,lucru care gandesc atat pacientiii cat si noi cei care ii tratam...
Grav ar fi daca am interveni peste un tratament in curs inceput de altcineva si acel tratament ar insemna intradevar sa-l coste viata pe pacient.Ma intreb daca la fel de usor am privi si atunci situatia,cand un pacient care nu stie prea multe despre eventualele complicatii alege ca IN CURSUL TRATAMENTULUI sa isi schimbe medicul ca asa i s-a pus lui pata ?
Eu cred ca in domeniul nostru aceste probleme de deontologie,etica si ce or mai fi ele,sunt prea superficial tratate.
Radualionte,eu ma consum ptr ca asa cred ca este corect,sa ma intereseze situatia fiecarui pacient,pe care eu am inceput sa-l tratez.Nu imi este rusine sa recunosc ca o anume situatie ma depaseste si ii explic pacientului cum sta treaba si eu il trimit la ati colegi care ii pot continua tratamentul ca rezultatul final sa fie bun in favoarea pacientului.
Daca pacientul este nemultumit de preturi,asta este alta poveste,accept sa isi caute alt medic care practica preturi mult mai accesibile pentru pacient,normal ca nu o sa ii fac eu preturile dupa cum il lasa inima pe pacient sa plateasca...insa mi se pare de datoria medicului care preia un astfel de pacient (care alege ca la jumatatea procedurii sa isi schimbe medicul curant pe motive financiare)sa ia legatura cu medicul curant si sa se informeze asupra cazului(pentru ca era clar ca e o procedura in curs si nu avea voie sa isi bage nasul sa scoata acele fire fara sa stie despre ce e vorba) si dupa aceea sa continuie tratamentul la tarife mai mici accesibile pacientului.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=11394
Si da,ma deranjaza,ca nu exista colaborare intercolegiala ...Indiferent cat de mare criza financiara ne-ar sufla in buzunare ar trenbui sa ne abtinem cu orice pret sa facem iatrogenii in gura pacientilor.
alicedarts si tiptop au multumit.
.
Vechi 21-10-14, 14:44   #133
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Buna ziua!
Am nevoie de un sfat legat de o situatie mai neplacuta sa zic asa. Acum cateva luni a intrat pe usa cabinetului o pacienta de 36 de ani care vroia sa isi faca o lucrare. Venise cu o lucrare veche 13 11 21 23 24 extenesie distala, pe care vroia sa o recimentez. I-am explicat ca lucrarea nu mai are pe ce sa stea etc. Erau distructii coronare masive. S-a dus, si-a facut rx si ne-am apucat de treaba. Pacienta are un prognatism mandibular si analizand lucrarea veche am vazut ca muscatura era undeva aproape de cap la cap. Era o lucrare de acrilat si parerea mea, cam mari si globulari. In fine, vreau sa ajung undeva cu toate detaliile acestea. Am facut planul de tratament, i-am explicat totul si am mers inainte. Am reusit sa mai pastrez 13 11 21 si 23. I-am facut o proteza scheletata cu culise extracoronare, asta ca sa scurtez. Am parcurs probele cuvenite explicand de fiecare data tot ce era de explicat. La final i-am spus ca lucrarea este gata si trebuie sa termine de achitat totul. Pacienta mi-a spus ca nu are toti banii si sa o mai aman o saptamana dar ca ma roaga sa o ajut cumva ca trebuia sa ajunga la un eveniment si avea nevoie macar de partea fixa. Am convenit ca ii voi lasa partea fixa cimentata provizoriu si scheletul va ramane la mine pana va termina de achitat. A venit dupa o saptamana si i-am pus si scheletul, dar nu inainte sa imi spuna ca nu ii plac dintii pentru ca sunt cam mari. Fiind cimentati provizoriu am reusit sa-i mai trimit tehnicianului sa mai faca unele mici modificari. Dupa inca cateva zile au ajuns si i-am cimentat definitiv. Am pus si scheletul, i-am explicat ca e nevoie de timp de acomodare si posibil sa mai fie nevoie de retusuri la partea de schelet. Tin sa mai precizez ca muscatura am reusit sa o fac cap la cap si in cadranele 3 si 4 avea dinti pana la 44 35 din care 34 35 leziuni carioase profunde. Pacienta a venit dupa cateva saptamani ca o jeneaza scheletul, ca nu poate sa manance ca nu ii convine ca dintii de sus nu calca peste cei de jos etc. Cu scheletul am rezolvat-o, am facut retusurile de rigoare si nu au mai fost probleme. Dar pacienta ma suna in continuare si a devenit destul de incisiva, ca nu poate suporta lucrarea, ca nu poate manca etc. I-am explicat ca pana nu isi va rezolva si partea de jos nu va avea unde sa manance ( nu stiu cum manca nici inainte), i-am explicat si partea cu prognatismul mandibular dar nu pare sa inteleaga. Chiar sunt curios ce sfaturi imi puteti da. Tin sa precizez ca din punct de vedere tehnic si estetic lucrarea este perfecta. Daca aveam eu constiinta neinpacata cu siguranta ca nu mai stateam la discutii si as fi refacut lucrarea. Dar asa?..
Cosmin V. este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-10-14, 19:25   #134
Avansat
Medic Dentist
AC/DC forever B-)

.

intrebarea de baza : ti-a platit toata munca sau nu ? ca daca mai are de platit, te enerveaza, doara-doara nu-i mai ceri nimic numai sa te lase in pace; ia adu-i aminte ce avea initial si cum e acum si nu-i mai da nas; explica-i clar si n-ai frica, din moment ce stii ca e un lucru bine facut-- e indicat sa faci poze inainte si dupa- asa poti arata cazul, daca te seaca vreun "interviu".
k.Adina este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-10-14, 22:39   #135
doc
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Ma documentez

.

Cu siguranta acum are dinti mai multi si mai "buni" decat inainte. Cum se face ca nu poate manca? Hmm, problema nu cred ca e lucrarea ci pacienta. Asa cum zice si Adina, cea mai buna metoda e cea cu "before and after". Succes.
doc este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 22-10-14, 15:14   #136
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Ai facut destule compromisuri si e rau daca ma intrebi pe mine. Nu tin cu pacienta dar nu mai fa compromisuri.

COMPROMISURI:
Citat:
Publicat initial de Cosmin V. View Post
dar ca ma roaga sa o ajut cumva ca trebuia sa ajunga la un eveniment si avea nevoie macar de partea fixa.
Citat:
nu inainte sa imi spuna ca nu ii plac dintii pentru ca sunt cam mari.
Cam mari cum? Ca si dintii ii face tehnicianul conform ocluziei si spatiului.

Citat:
Fiind cimentati provizoriu am reusit sa-i mai trimit tehnicianului sa mai faca unele mici modificari.
Citat:
ca nu ii convine ca dintii de sus nu calca peste cei de jos etc.
Inseamna ca nu a inteles si era bine sa semneze ca a inteles ce i s-a explicat.

Citat:
I-am explicat ca pana nu isi va rezolva si partea de jos nu va avea unde sa manance ( nu stiu cum manca nici inainte), i-am explicat si partea cu prognatismul mandibular dar nu pare sa inteleaga.
Dentamax a multumit.
.
Vechi 25-10-14, 16:35   #137
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.

In primul rand va multumesc frumos pentru raspunsuri.
Pacienta a terminat de achitat lucrarea, lucrarea este la ea, dar o mare greseala din partea mea a fost ca nu am pus-o sa semneze cand i-am cimentat lucrarea, sa semneze cum ca e de acord cu lucrarea a inteles tot ce i-am explicat etc. Nu caut scuze, dar sunt si intr-o zona rurala cam izolata si oricum fac eforturi colosale sa mentin un standard ridicat al muncii mele, a materialelor folosite etc, si toate astea in ciuda pacientilor care imi calca pragul si a buzunarelor lor goale. Cine a trecut prin asta (doctor la tara) stie ce vorbesc. Asa ca mi-e cam greu probabil sa tin pasul si cu toate formalitatile acestea. Am fisa la pacienta, am chitanta etc, dar partea asta cu semnatul pentru lucrare nu am facut-o.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=11394
Am chemat un coleg saptamana asta, care e mai degraba un doctor cu o reputatie mare pentru zona asta, are in jur de 35 de ani de experienta. Si impreuna am discutat cu pacienta. Parea ca a inteles la un moment dat dar a doua zi m-a sunat si mi-a spus sa refacem lucrarea. Doctorul care a venit sa isi dea cu parerea mi-a spus sincer ca lucrarea este buna (dupa cum stiam si eu) si ca mai mult nu se poate face pentru pacienta. Eu nu as vrea sa ma mai apuc inca odata sa ii fac lucrarea pentru ca sunt convins ca va iesi mult mai rau decat aceasta. Asa ca, avand poate mult prea bun simt pentru meseria asta si nedorind sa am conflict cu absolut nimeni, ii voi taia lucrarea ii voi inapoia banii si voi iesi eu pe minus cu totul. Si mai e ceva, daca aleg sa ii refac lucrarea e ca si cum as fi recunoscut indirect ca a fost ceva in neregula cu prima. E foarte dificil cand ai parte si de un pacient ca acesta odata la cateva luni. Prea mult stres si prea multe griji cand stii ca ti-ai facut datoria si ai pus si suflet.
.
Vechi 25-10-14, 20:49   #138
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Ai decis sa ii dai banii inapoi, ca tii mai mult la nervii tai. Inteleg perfect si chiar sunt de acord. Accepti pierderea financiara aferenta, foarte frumos.

Dar....... ce castigi daca tai lucrarea? Tu nimic, dar ii faci un "rau". Rau insemnand lipsa unui bine pe care pe tine nu te costa nimic sa i-l faci. Adica tu pierzi la fel de mult financiar si daca ii lasi dintii in gura si daca nu. Ca nu poti refolosi nimic, evident. ba castigi o freza doua de taiat coroane.

Insa, ii poti explica elegant ca nu ai nici un motiv sa refaci lucrarea, ca ai fi indreptatit sa o lasi fara lucrare in momentul in care ii returnezi banii, dar ca preferi sa fii mai "om" decat ea.

Stiu ca mi se va spune ca vor veni 100 de pacienti sa faca la fel si sa iasa la final cu dinti gratis, dar nu se intampla in realitate.

Poate greu de inteles, insa eu cred ca poti sa pierzi financiar ( deja esti decis), dar mai departe poti sa castigi sau sa pierzi sufleteste. De castigi, s-ar putea sa fie mai valoros castigul sufletesc decat pierderea materiala.
Vechi 25-10-14, 21:43   #139
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Eu nu i-as lasa deloc lucrarea. Pentru ca spune ca nu o suporta, ii fac un bine daca i-o tai. Adica o tratez in continuare, de probleme.
martini si ektomolare au multumit.
Dentamax este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-10-14, 09:16   #140
Ucenic Sef
Medic Dentist
Fara status.

.

Daca esti sigur ca lucrarea e ok (stim cu totii ca sunt o mie de parametri de indeplinit pentru o reusita) nu-i restitui banii, ci las-o sa faca o reclamatie. Eu am patit-o in Franta si am ajuns in fata unei comisii de la asigurarea de stat. Dialogul a fost civilizat si stiintific. Pacienta a auzit a doua oara argumentele din cabinet.
Daca ai dat chitanta, deja ai o forma de accept formal din partea pacientei. Nu cred ca in Romania e vreo lege care sa prevada obligatia de a avea un deviz semnat, desi nu e o idee rea.

Oricum, in cel mai rau caz, vei fi obligat sa-i restitui banii. De ce sa-i dai din prima? Las-o sa lupte putin.
martini a multumit.

Modificat ultima data de radualionte; 27-10-14 la 13:44. Motivul: orto
dentistfranta este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 06-11-14, 23:50   #141
La primele mesaje
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Abia astazi am avut ultima intalnire cu pacienta. Saptamana trecuta m-a sunat si i-am spus la telefon sa vina sa ii dau jos lucrarea si sa ii returnez toata suma. Pacienta a fost de acord si i-am facut programare. Azi a venit, si...surpriza.. Eu m-am gandit bine ce sa fac si am ajuns sa am aceeasi parere cu augustin. Adica sa ii las lucrarea, sa o taie urmatorul, oricum nu am nimic de castigat. Dar pacienta s-a razgandit. A zis sa isi cere iertare pentru toata situatia si ca a inteles pana la urma, ca am dreptate etc. Mai mult, ma intreba daca o mai primesc in tratament ca mai are de facut cate ceva. Chiar am ramas uimit sa zic asa. Am o vaga impresie ca a mai fost si la alti colegi in vizita. Pe de alta parte cred ca a contat si rabdarea mea si mult prea bunul simt. E bine cand se termina cu bine. Sa vedem ce mai urmeaza. Zilele astea am avut o babuta pacienta careia ii fac doua proteze si saraca venise foarte speriata ca si-a probat proteza sotului si 'venea larga si in cateva locuri o si durea', si ea nu vrea sa ii fac protezele asa. Ce sa te mai mire. No comment

Si va multumesc frumos pentru sfaturi!
.
Vechi 07-11-14, 11:26   #142
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Bine ca s-a terminat cu bine.
Si sper ca n-o mai primesti... mare grija!
martini a multumit.
Dentamax este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 07-11-14, 17:38   #143
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.
+4 (+4/-0)     

Bine ca s-a terminat amiabil, dar nu te bucura excesiv. Ramai prudent, ar putea sa mai fie cateva episoade. Sa speram ca nu.

Eu unul nu i-as spune nici ca o primesc nici ca nu, ci doar ca am nevoie de o pauza ca vin sarbatorile si sunt foarte aglomerat. Daca nu te mai cauta, ai scapat de dilema. Din ciclul: o problema amanata se mai rezolva singura.
martini, Dentamax, KLMircea si alti 5 au multumit.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, afara, agresiva, banii, buna, colegiul medicilor dentisti, costuri, dinti, endo, fisa, gura, iga, inchis, intrebare, liniste, lista, lucrarea, lucru, mama, manager, molarii, nevoie, omul, pacient, pacienti, placa, prezenta, problema, protocol, pune, relatia cu pacientii, rezolva, rezolvat, tratament, vara

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/relatia-pacientii/11394-pacient-nemultumit/
Publicat de For Type Data
Intrebare: pacient nemultumit - info Sanatate! This thread Refback 07-08-10 10:09

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (13:38) timp.

Alegeti schema de culori preferata: