Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

pacient nemultumit

discutie din eugenol.ro : momentan nu alte informatii noi despre problema mea. rog un moderator sa lase topicul deschis pentru ca, dupa cum ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Relatia cu pacientii
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree118Multumiri

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 03-08-10, 09:19   #58
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

momentan nu alte informatii noi despre problema mea. rog un moderator sa lase topicul deschis pentru ca, dupa cum am vazut, sunt multi useri care au postat si si-au exprimat parerea si fata de ceea ce am postat, dar si legat de problemele lor legate de pacienti. poate mai invatam unii de la altii cum sa manageriem (daca exista acest cuvant in dex) relatia cu pacientii nemultumiti astfel incat toata lumea sa aiba de castigat. va doresc o zi buna
Vechi 03-08-10, 10:45   #59
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.
-3 (+0/-3)     

avand in vedere ca lucrarea nu e cimentata definitiv de ce nu incerci sa faci modificarile dorite de pacienta? poate vei reusi sa o multumesti. daca nu, oricum esti pregatit sa arunci la gunoi lucrarea.
am inteles ca s-a discutat la probe culoare/forma, dar una e o proba la care te vezi cateva minute in oglinda, alta e sa te vezi ca lumea acasa, din toate unghiurile. eu personal am cateva haine in dulap care mi-au placut la magazin, dar nu le-am purtat niciodata pt ca nu mi-au mai placut cand am ajuns acasa. de ce n-ar fi la fel si cu dintii?
andracaravan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-08-10, 16:05   #60
Avansat bine
Medic Stomatolog
gang bang!!!

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de andracaravan View Post
avand in vedere ca lucrarea nu e cimentata definitiv de ce nu incerci sa faci modificarile dorite de pacienta? poate vei reusi sa o multumesti. daca nu, oricum esti pregatit sa arunci la gunoi lucrarea.
am inteles ca s-a discutat la probe culoare/forma, dar una e o proba la care te vezi cateva minute in oglinda, alta e sa te vezi ca lumea acasa, din toate unghiurile. eu personal am cateva haine in dulap care mi-au placut la magazin, dar nu le-am purtat niciodata pt ca nu mi-au mai placut cand am ajuns acasa. de ce n-ar fi la fel si cu dintii?
si de ce nu le-ai dus inapoi in magazin sa ceri banii pe haine inapoi???
Piulitzul este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-08-10, 16:40   #61
Initiat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.

De lene si rusine. Una e sa dai 200 RON, alta e sa dai 2000 euro si sa vrei sa te tina si 20 de ani.

Apropos: oglinzile in magazine, subtiaza. Eu in cabinet am o oglinda in care eu nu ma uit ca-mi stric toata ziua. Mi se vad toti porii. Prefer sa stiu cum sta treaba, pe loc, nu sa ma sune pacientul la 8 dimineata, ca s-a uitat in oglinda toata noaptea. Am avut experienta asta, intr-o sambata dimineata. Credeam ca e urgenta. De unde ? Se poate sa facem caninii un pic mai mici? I se pareau mari, dupa o noapte de privit in oglinda.
Ana_Karr este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-08-10, 16:47   #62
Avansat bine
Medic Stomatolog
gang bang!!!

.
0 (+1/-1)     

ana, si tu ai dreptate, nu stiu cum faci tu...dar daca pacientul zice ca e bine, eu il mai intreb de 5 ori...ii arat defecte..ii spun ca eu as vrea altceva...ca poate ar vrea el altceva, ca sa fiu sigur ca e bine, daca da acceptul ca e bine....ramane ashea si nu mai schimb nimic decat pe bani,
daca nu ii place refac gratis
daca nu ii place peste o luna ...costa
am avut un pacient la care am facut 3 lucrari de cr co +acrilat...ca nu i placea...nu l-a costat decat 1...desi am muncit cat 4 lucrari...
PS: ai timp limitat in care sa te hotarasti daca iti place ceva sau nu...nu poti sta 3 luni cu lucrarea si apoi daca zice un vecin ca placa lui e mai frumoasa sa spui ca e urata lucrarea ta si ca vrei alta...sau gresesc?
Piulitzul este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 03-08-10, 17:24   #63
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
am avut un pacient la care am facut 3 lucrari de cr co +acrilat...ca nu i placea...nu l-a costat decat 1...desi am muncit cat 4 lucrari...
Se pare ca iti permiti. Eu nu as face asa ceva si mai ales de 3 ori. Dupa a doua nu a stiut clar ce vrea? Dupa mine sunt mutre. In primul rand ca dintii nu pot sa iasa asa cum ii tine el minte pe ai lui cand erau buni si majoritatea o sa zica ca au avut niste dinti o minunte. In al doilea rand ca noi ca medici si tehnicienii trebuie sa respectam niste reguli, tipare, astfel incat lucrarea sa fie cum trebuie deci mici obiectii nu justifica schimbarea unei lucrari. In al treilea rand: suntem oameni si apreciem subiectiv si mici obiectii nu justifica schimbarea unei lucrari. In al patrulea rand si foarte important un pacient care nu are studii de estetica, de anatomie, de alte lucruri nu poate sa stie mai bine ca tine ce e si ce nu e bine si frumos. Trebuie sa-l convingi ca ai dreptate. Daca crezi ca nu ai dreptate atunci trebuie schimbat. Daca ai pacienti care au anumite nevoi si cunostinte, de exemplu actori, oameni care au nevoie de dictie corecta, trebuie sa-i asculti ca stiu ce zic. Eu am avut un caz si doleantele au fost perfect justificate si precizate in timp ce purta lucrarea provizorie.
johnny_bravo a multumit.
.
Vechi 04-08-10, 15:59   #64
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

@ana: "de lene si rusine" thanks
Una e o carpa pe care o porti un sezon, alta e gardu pe care il arati la toata lumea multa vreme de acum incolo.

Nu-si da cu parerea nici un medic care cimenteaza provizoriu lucrarile unul din considerente fiind eventualele obiectii legate de fizionomie?

PS. pt a evita viitoare comentarii malitioase - nu cimentez provizoriu decat f f rar.
andracaravan este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 04-08-10, 17:08   #65
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

eu am cimentat aceasta lucrare provizoriu pentru ca nu era achitata integral

mai cimentez provizoriu la cei care au anumite obiectii sau care sunt la primele lucrari si nu stiu senzatia

si proba se face tocmai pentru a vedea culoarea, forma etc...pe nici unul din noi nu ii doare mana cred sa nu faca nici o proba (daca asa vrea muschiullor) si sa vina pacientul si sa cimentezi definitiv si mai pui o hartie de ocluzie si mai "ciupesti" ici colo....nu ma refer la cei de aici de pe forum ca ar face asa....dar stim ca sunt confrati ai nostri care procedeaza asa si daca e o problema ceva pacientul este mereu de vina....mi-a fost lene si prea cald sa pun toate semnele de punctuatie....totusi...sunt atitea grade in bucuresti...
@piulitzul...sper ca nu ti-am pocit nickname.....tu chiar nu ai avut ce face si sa lucrezi de 4 ori aceeasi lucrare, pe banii tai?toti vrem ca pacientii sa fie multumiti dar si munca patriotica?oricum tu stii mai bine care a fost situatia respectiva...eu personal nu as face asa ceva....nu i-a placut a doua oara...asta e frate ....sunt un medic "prost" cauta altul mai bun.....
Vechi 04-08-10, 17:20   #66
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.

Citat:
Publicat initial de johnny_bravo View Post
eu am cimentat aceasta lucrare provizoriu pentru ca nu era achitata integral
Alternativa mai corecta este sa achite lucrarea integral atunci cand aceasta este gata si se face proba in cabinet, inainte de cimentarea provizorie! Altfel, pacientul nostru fiind "smecher", se poate duce la alt cabinet si sa roage medicul de acolo sa i-o "fixeze" deoarece medicul lui curant este in concediu sau plecat din tara (de exemplu).
Marea majoritate a pacientilor care apeleaza la un alt medic sau tehnician pentru finalizarea unei lucrari deja incepute de altcineva sunt cam tzepari. Deci, atentie la neatentie!
Tudor G., johnny_bravo si ncrstus au multumit.
Vechi 04-08-10, 17:24   #67
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

@radu ai dreptate cu ce spui integral...si asa procedez in general....asta sa imi fie invatatura de minte sa fac bine cunoscutilor)
Vechi 23-08-10, 08:51   #68
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

se poate inchide...pacientul si-a primit banii inapoi declarand ca i-a primit si nu mai are pretentii de orice natura...asta e....o zi buna tuturor si concediu placut
augustin a multumit.
Vechi 23-08-10, 09:59   #69
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.

Eu nu sper decat ca i-ai luat pacientului lucrarea de care s-a plans atat, desi tu nu mai ai ce face cu ea (evident), si ca nu a plecat cu ea in gura , cimentata chiar si provizoriu...
johnny_bravo a multumit.
Vechi 23-08-10, 11:06   #70
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

e la mine...o am ca model pentru alti pacienti)...asta e....data viitoare incerc sa aflu intai ce vecini am si apoi ii primesc..daca merita)
Vechi 23-08-10, 21:21   #71
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.
-4 (+0/-4)     

am avut si eu un caz in care un pacient in jur de 70 de ani a venit pentru as inlocui protezele mobile cea mandibula incorect facuta ,nu mai statea iar cea maxilara dupa extractia dintilor frontali "flencanea in gura" ...Eram la sfarsit de semestru iar tehnicenii de la facultate nu mai primeau lucrari , asa ca am ales sa fac lucrarea cu un coleg de an tehnicean. Cand i am cerut banii pe lucrare a spus ca mi da la pensie , iar cand eu venit lucrarea la gata nu a mai venit pacientul ..(era si ultima saptamana de stagiu)asa ca am ramas cu ele si a trebuit sa le platesc....la inceput am vrut sa refuz cazul in ideea ca nu am timp sa termin si pacientul sa nu ramana cu banii dati si lucrarea neterninata.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/relatia-pacientii/11394-pacient-nemultumit/

Daca as avea un caz asemanator cu cel al lui jonny bravo i as da banii pacientei si ii propun sa stea cu lucrarea in gura o luna , doua si la sfarsitul acestei perioade sa imi plateasca serviciu in functie de cat de multumita este ..cum o dicteaza de ea constiinta ...sunt sanse mari sa nu o mai vad ..

oricum banii sunt facuti sa circule
Vechi 23-08-10, 21:35   #72
Mare Maestru
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+0/-1)     

Citat:
Publicat initial de Razvan Nicolae View Post
a

Daca as avea un caz asemanator cu cel al lui jonny bravo i as da banii pacientei si ii propun sa stea cu lucrarea in gura o luna , doua si la sfarsitul acestei perioade sa imi plateasca serviciu in functie de cat de multumita este ..cum o dicteaza de ea constiinta ...sunt sanse mari sa nu o mai vad ..

oricum banii sunt facuti sa circule
razvan vorbim despre un medic stomatolog intr-un cabinet dentar nu despre un taran la talcioc.
meseria noastra are rezultate mai mult sau mai putin predictibile. de exemplu eu ii zic tot timpul pacientului ca de 9 ori din 10 proteza totala la mandibula nu tine calumea si mai bine ar fi si doua implante. de aici in colo e decizia lui. daca nu e multumit la sfarsit si consider ca e din cauza mea(chestii de estetica nediscutate de exemplu) refac lucrarea. daca vad ca e in capul lui dau banii si iau lucrarea. nu mi s-a intamplat niciodata ,dar...
KLMircea a multumit.
Vechi 23-08-10, 21:45   #73
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Citat:
la inceput am vrut sa refuz cazul in ideea ca nu am timp sa termin si pacientul sa nu ramana cu banii dati si lucrarea neterninata.
Nu stiu cum e la voi dar la Timisoara daca era un astfel de caz atunci veneam si in vacanta sa terminam sau in cel mai rau caz era terminat de asistenti.

Citat:
Daca as avea un caz asemanator cu cel al lui jonny bravo i as da banii pacientei si ii propun sa stea cu lucrarea in gura o luna , doua si la sfarsitul acestei perioade sa imi plateasca serviciu in functie de cat de multumita este ..cum o dicteaza de ea constiinta ...sunt sanse mari sa nu o mai vad .. oricum banii sunt facuti sa circule
Nu cred ca o sa mai ai aceasta parere in cabinetul tau.
.
Vechi 23-08-10, 21:45   #74
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

@johnny bravo - nu trebuia sa-i mai dai nimic inapoi!!! Ai executat o munca, aceasta trebuie platita!! Asa-i si la frizer, unde nu cred ca ceri banii inapoi daca te-a tuns prost, si nici la instalator, daca face ceva gresit. A facut o munca, asta trebuie platita! Punct!
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=11394
Eu as incerca urmatorul lucru: daca tot cimentezi provizoriu, dupa perioada de purtare provizorie, poti sa -i bagi o hartie la semnat sub nas, ca dupa perioada de 2 saptamani de purtat lucrarea provizoriu, e multumit de ea, si e de acord sa i-o cimentezi definitiv. Si cu asta basta. Poate prind frica, si platesc !
P.S. Banii se dau intotdeauna cat mai tarziu posibil, in ultimul moment, daca chiar trebuie!!! Asa, poate iti face "reclama", si mai apar vreo cativa, care te lasa buza, si fara lucrari, si fara bani!!
Watch out!!
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 23-08-10, 21:48   #75
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

[QUOTE=KLMircea;179702]Nu stiu cum e la voi dar la Timisoara daca era un astfel de caz atunci veneam si in vacanta sa terminam sau in cel mai rau caz era terminat de asistenti.

La noi nu am intalnit astfel e cazuri ..spre sf semetrului evita sa inceapa lucrari ...pt a nu fi pusi in situatia de a veni la scoala dupa terminarea stagilor si eu nu am voie sa lucrez doar in prezenta unui doctor
Vechi 23-08-10, 21:59   #76
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Te cred, dar doctorii (asistentii) nu pleaca nicaieri - nu te-am contrazis ci doar am observat ca e ciudat la voi si ca asa se duce vorba si dupa ce ca (probabil) aveti putini pacienti nu o sa mai vina nimeni.
.
Vechi 23-08-10, 21:59   #77
Ucenic
Medic Dentist
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de sico View Post
razvan vorbim despre un medic stomatolog intr-un cabinet dentar nu despre un taran la talcioc.
meseria noastra are rezultate mai mult sau mai putin predictibile. de exemplu eu ii zic tot timpul pacientului ca de 9 ori din 10 proteza totala la mandibula nu tine calumea si mai bine ar fi si doua implante. de aici in colo e decizia lui. daca nu e multumit la sfarsit si consider ca e din cauza mea(chestii de estetica nediscutate de exemplu) refac lucrarea. daca vad ca e in capul lui dau banii si iau lucrarea. nu mi s-a intamplat niciodata ,dar...

daca lucrarea este facuta ok din punct de vedere estetic si fuctional..cred k problema pacientei este de ordin psihologic si in cazul asta are nevoie de o acomodare ...
poate in timp am sa mi schimb judecata , mai ales ca experienta mea este spre zero.
Vechi 24-08-10, 00:21   #78
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-1 (+1/-2)     

hehe, mi-am adus aminte de o treaba hazlie, a propos de nemultumitzi.
dr. unde lucrez i-a facut unui pac. o proteza telescopata pe un canin, (23), ca atata mai avea in gura. totul bine, au trecut cu bine toate etapele, chiar si cand a venit pentru sedinta finala, a fost multumit; i-a fost adaptata putin, cu rugamintea sa o poarte, si sa revina dupa cateva zile, pentru a vedea daca apar leziuni de decubit.
Ei, a venit dupa vreo trei zile, si a facut un scandal teribil, (noroc ca era ultimul programat pe ziua resp, si nu l-a auzit nimeni!), ca toata familia rade de el, ca arata cu proteza ca un maimutzoi (intr-adevar, buza sup. era mai inafara), ca nu poate vorbi si manca cu ea, etc. , si sa faca ceva, ca asa nu se mai poate!!!
Ne-am dus amandoi, eu cu sefu ia laborator, si am povestit putin, timp in care i-a retusat foarte putin din proteza, s-a uitat la ceas, zice -"cat timp a trecut? A, au trecut deja 10 minute, mai stam putin, sa vada ala ca ne straduim,!" si a ras - adica sa vada ala ca lucreaza la ea de mama focului, vezi- Doamne...
Dupa care, incet-incet, sedinta cu sedinta, l-a mai imblanzit pe berbecu ala
Mona Lisa este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-08-10, 08:53   #79
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

E o vorba "Ca la noi la nimeni" NU SE MAI APLICA..... asa e peste tot... Ce ai povestit Mona Lisa am vazut si in Ro.
.
Vechi 24-08-10, 09:43   #80
Initiat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de andracaravan View Post
@ana: "de lene si rusine" thanks
Una e o carpa pe care o porti un sezon, alta e gardu pe care il arati la toata lumea multa vreme de acum incolo.

Nu-si da cu parerea nici un medic care cimenteaza provizoriu lucrarile unul din considerente fiind eventualele obiectii legate de fizionomie?

PS. pt a evita viitoare comentarii malitioase - nu cimentez provizoriu decat f f rar.
Andra , cimenteaza provizoriu ori de cite ori se poate :
ai cel putin 2 motive : cel mai important este ocluzia .al doilea cel discutat mai sus.
O lucrare cu ocluzie corecta si adaptare marginala buna , nu se decimenteaza din provizoriu nici dupa 6 luni.
andracaravan si razvan5 au multumit.
Vechi 10-09-10, 15:49   #81
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Cu ceva timp in urma a venit un baiat de 18 ani care avea ceva probleme minore si o carie interdentara meziala la 1.6. Acea carie s-a dovedit a fi destul de adanca. Am facut coafaj si obturatie. Acum dupa 4 luni a venit cu pulpita si comenteaza ca nu e posibil asa ceva ca de la o carie mica sa se ajunga la scos nerv. El crede ca era mica fiind mica ca si suprafata dar nu si adancime. NU a fost chip sa ne intelegem. Era batut in cap. Sunt pachet de nervi ca am fost amenintat ca mi se face reclamatie ca asa ceva nu e normal. Eu nu stiu de ce mai vin la doctor daca ei stiu asa de bine totul. Ieri cand am facut tratamentul endo sa-l scap de dureri eram bun.

Spunea doar replici din alea de TV: Eu nu am stiut ce e aia durere de dinti pana acum. Am dat asa de multi bani pe o plomba care a tinut 3 luni. (paranteza: nici nu a dat mult ca am preturi mici)
johnny_bravo a multumit.
.
Vechi 10-09-10, 16:09   #82
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

mircea...nu mai pune la inima....au acum toti sange in instalatie....(zic eu...care nu am dormit ceva nopti cu "stramba" mea)....au luat-o razna...citeam tot pe aici pe forum la o doamna colega o "comparatie"...frate...merge omu la coafor...ii aranjeaza aia parul si da enspe milioane...poate doar pentru o noapte sau o saptamana...apoi vin la cabinet....sa le pui plombe beton...sa nu aiba probleme ani intregi si sa mai si dea 2 lei....scuze de limbaj dar uneori si eu sunt satul de fitele lor...dupa ce ca nu vin la controale periodice, vin numai cind ii doare...vor sa se faca treaba repede si bine si eventual mok....apoi...auuu...doctorii au bani...sunt toti spagari.....si ne vedem zi de zi la tv...nu ii apar pe cei care apar....dar e inerent intr-o meserie ca a noastra sa nu mai si gresesti...si nu intentionat.....ca daca ai vrea sa gresesti sau sa doara...deschizi o camera pulpara consecutiv unei carii profunde...fara anestezie si apesi putin pe coarnele pulpare...dar apoi sigur esti la protv la 17)
Vechi 10-09-10, 16:26   #83
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Da, cata dreptate ai.... nu am ce sa zic... doar ca atunci cand NU gresesti e si mai frustrant sa fi contestat... situatia in urma coafajului facut de mine putea sa fie buna sau din contra sa fie rea... s-a ajuns la rau si pacientul nu intelege...
.
Vechi 10-09-10, 16:39   #84
Maestru
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Mircea, probleme de genul asta apar din lipsa de comunicare.
Daca ai fost destul de explicit si tot nu a inteles (in momentul cand a venit sa-i faci obturatia), atunci eu i-as da adresa Colegiului si un sut in fund in acelasi timp.
Cosminf este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-09-10, 16:53   #85
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

dap trebuie sa trancanesti pana se face lumina in sat ....eu le spun la toti cu coafaje ca oh ca prognosticul e rezervat si recomand endo....fiecare alege informat fiind de riscuri ,beneficii,costuri....a si mai poti da afara din cand in cand pe cate unu' .... ''mai hai sictir'' auzi ca l-a tinut 3 luni ....da esti frigider sau aer conditionat sa ai perioada de garantie si durata medie de exploatare
orice manopera medicala implica riscuri care trebuie acceptate,explicate foarte bine
Vechi 10-09-10, 17:29   #86
Initiat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
si o carie interdentara meziala la 1.6. Acea carie s-a dovedit a fi destul de adanca. Am facut coafaj si obturatie.
man, e destul de simplu. Scoate-i bite-wing-ul pre op din dosar si arata-i din nou "umbra aia mare care e aproape de nerv". Ar trebui sa inteleaga.
udem este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-09-10, 17:34   #87
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

crezi tu ca intelege....omul incearca sa ii faca tratament conservator si pe ala il doar ein fund...ar fi trebuit sa il lasi citeva zile cu pulpita...sa spui ca e alt dinte si e vina lui si sa vezi ce cooperant era...glumesc evident....asta e...ar trebui sa avem fiecare un psiholog linga noi...pentru noi..ca sa rezistam la toate povestile)
KLMircea a multumit.
Vechi 10-09-10, 18:25   #88
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Chiar asta am toooooot explicat dar ma loveam de un zid si totul era repetitiv.
.
Vechi 10-09-10, 19:09   #89
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Tratamentul endo a fost DOAR rezolvarea urgentei ca nu era programat si nu am avut timp. Adica am facut extirparea si am spalat cu hipo..... vreau sa stiu daca sunt obligat sa-i termin tratamentul ca eu la cineva care ma aduce intr-o astfel de stare de nervi nu mai pot continua si sa si fac ceva coerent. O prietena stomatolog zice ca sunt obligat sa termin acel dinte.
.
Vechi 10-09-10, 19:37   #90
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
+2 (+2/-0)     

Citat:
Publicat initial de johnny_bravo View Post
[...]
poate facem macar aici intre noi pe forum un "grup" de intrajutorare....macar ne spunem pacientii problema (desi asta distruge oarecum confidentialitatea relatiei pacient medic) pentru ca alti colegi sa nu treaca prin ce trecem noi patitii.....ca numai cine nu munceste nu greseste, nu e asa?
Dupa mintea mea blonda, o chestie din asta nu cred ca intra sub incidenta confidentialitatii! Ca nu se pune problema ca divulgam ceva ce ar afecta intimitatea pacientului. Tocmai pentru ca pacientul dovedeste ca e dispus sa isi spele rufele in public! (OPC, CMDR, etc) Iar o lista din asta, cred ca e binevenita, pentru ca daca azi vine la un coleg si ii ..."dezechilibreaza" directia, maine va veni la tine, si ti-o ..."dezechilibreaza" si tie! Si, mai mult decat lista, cred ca e necesar sa ne anuntam si colegii din imediata apropiere, sau pe toti colegii pe care ii cunoastem, ca sa-i punem in garda! Abia atunci, se va putea spune ca breasla dentistilor va fi unita!
...Care yeste...

p.s.: "dezechilibrare"= cuvantul ala "urat", care denumeste un act sexual
Vechi 10-09-10, 23:01   #91
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

ba da, e din aceeasi categorie cu distribuitorii neseriosi, cu rau-platnicii care l-au infuriat pe TD-Micky, cu service-urile la care trimiti un micromotor in care scartaie rulmentii si-ti trimit inapoi unul care nu mai merge deloc, cu patroni care uita sa plateasca lefurile angajatilor, etc, etc, etc.

sunt de acord cu utilitatea unei astfel de liste, dar nu poate fi publicata aici.
KLMircea a multumit.
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-09-10, 23:02   #92
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Dincolo de eventualele deficiente de comunicare, pe acelasi km patrat se afla 2 frizeri, 3 macelari si 20 de stomatologi. Unde ai vrea sa faca figuri un pitecantrop?
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 10-09-10, 23:10   #93
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

totusi nu va inteleg: daca stiti ca acel pacient e problematic si intra in cabinet cu o suferinta reala, il/o dati afara? nu mai beneficiaza de tratament stomatologic pe teritoriul Romaniei? nu e o atitudine cam radicala?
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 11-09-10, 09:03   #94
Initiat bine
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

E destul de radicala, dar daca un stomatolog o ia ,,in freza,, cu el si ii anunta pe colegi ca pacientul creeaza probleme, iar apoi acesta din urma constata ca i se inchid usile diverselor cabinete in nas, poate realizeaza ca trebuie sa aiba o atitudine civilizata. Din proprie experienta, pacientii pe care i-am detectat ca fiind dificili si i-am refuzat, unii dintre ei s-au reintors sub forma de mielusei, iar ceilalti nu s-au mai intors, iar eu am fost tare nefericita, cu ghilimelele de rigoare, ca nu mi-a stricat nimeni ziua
Vechi 11-09-10, 09:27   #95
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Parca as fi scris eu nu Patricia mesajul de mai sus. Daca asa se comporta unele persoane nu vad de ce ar merita sa fie tratati. Da, e radical, dar trebuie sa ne gandim si la sanatatea noastra si nu sa mergem cu stres la cabinet ca periodic/ciclic vine cate un dobitoc care-ti zice ca "Nu ma intereseaza ce scrie in carti eu asa vreau".

Pacientul lui Mak merita sa i se faca tratament si cine e vinovat cand dobi pateste ceva"?
Citat:
Publicat initial de mak View Post
daca mi-ar veni un pacient cu avc in urma cu aprox 10 luni sincera sa fiu nu mi-as face probleme cu ce sa-i fac anestezie, ce tratament sa intrerupa si asa mai departe , l-as trimite la bmf,problema la mine e :ce tratament ar trebuie sa urmez EU pt. HTA provocata de pacient atunci cand dupa ce ii explici jumatate de ora ce riscuri sunt si ca ii doresti binele bla...bla...bla si ti-o tranteste "va rog s-o scoateti pe raspunderea mea ca nu se intampla nimic!" si bineinteles ii mai explic inca o data si el nu vrea sa inteleaga mai se si supara pe tine. asta ma exaspereaza cel mai tare.
ps: si dupa miile de explicatii pacientul mai si imi spune la plecare ca se duce la alt medic si ii va spune ca e sanatos tun.

Modificat ultima data de KLMircea; 11-09-10 la 15:35.
KLMircea este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-09-10, 11:52   #96
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

cea mai urata treaba pe care am patit-o a venit din partea mamei unui foarte bun prieten. am considerat ca fiind prieteni de atat timp , vanam impreuna aproape in fiecare weekend, nu enevoie de contracte sau consimtaminte.
doamna 65 de ani , multiple resturi inferior , canini si molarii de sase ani integrii si edentata total superior.
extractii , endo si slefuit dupa vindecare , punte metaloceramica inferior si proteza totala superioara , cu garnitura de dinti tot ceramici.
si aici incepe distractia. proteza veche avea grupul frontal montat vestibularizat , in asa fel incat buza superioara arata ca la un iepurica.
la inceput i-am explicat ca voi face ambele lucrari in asa fel incat buza sa revina la normal. a zis ok. dureaza cam 3 luni cu totul.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=11394
dupa ce termin cu lucrarile, le poarta 3 luni , ceramica cimentata definitiv , vine si zice , nu imi place, vreau sa imi umfle din nou buza superioara .
am crezut ca inebunesccccc!!!
pana la urma am mers pe varianta , ok...refacem proteza asa cum doriti...dar o platiti din nou.(asta dupa vreo doua saptamani de negocieri si multe nopti nedormite) i-am umflat buza cu proteza noua , si dupa doua saptamni, vine si zice ca s-a razgandit si va incepe sa poarte proteza facuta prima.
si ink o poarta de vreo 9 luni.
de ce oare a trebuit sa se comporte asa? si parea o batranica asa de treaba.
johnny_bravo a multumit.
dr.airbender este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-09-10, 13:39   #97
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Daca nu ai luat teapa la bani atunci e bine.
johnny_bravo a multumit.
.
Vechi 24-09-10, 13:49   #98
mak
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

in cazuri de genul asta nici nu te mai gandesti la bani.te streseaza atat de tare incat ajungi sa te bucuri ca ii dai banii inapoi si scapi de ea.

mak este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 24-09-10, 15:16   #99
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ai dreptate.....desi nu se merita....mai bine nu ii iei de la inceput...sa mearga sa ii manance ficatul altuia....dar la ala si nemreste ca ii face o pleznitura de lucrare, pacientul e fericit si spune dupa aia de tine...uite...am fost la x si uite ce frumos mi-a facut...stiam si eu pe cineva si m-a refuzat....si tot o iei oarecum in freza...dar asta e riscul in PR...week-end placut
Vechi 24-09-10, 16:05   #100
Initiat bine
MD Asistent Univ.
Fara status.

.

@airbender: totul trebuia pus pe hartie si semnat ca si plan de tratament. Tu nu trebuia sa-i spui "nu mai facem buza umflata" trebuia sa-i pui asa: "inainte de proteza ati avut buza umflata si dintii de iepure?" (eventual sa vina cu o poza) daca spunea ca nu, atunci era clar ca era un viciu al protezei vechi si ii spuneai "corect este ca proteza noua sa o facem cum erau dintii dvs. naturali". Daca nu era de acord - semnatura. Daca dintii naturali "umflau buza", adica proalveolie/prodentie in tinerete, intrebarea trebuia fi pusa asa: "Doriti dintii ca inainte sau doriti sa corectam cu ce va inzestrat prost natura?" In ambele cazuri de raspuns - semnatura.
Acuma, daca a acceptat sa plateasca o noua proteza ai avut noroc! Dar putea sa nu accepte si sa ramai tu cu "buza umflata"
johnny_bravo a multumit.

Modificat ultima data de Moise; 24-09-10 la 23:46.
Moise este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-09-10, 15:17   #101
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Publicat initial de Moise View Post
@airbender: totul trebuia pus pe hartie si semnat ca si plan de tratament. Tu nu trebuia sa-i spui "nu mai facem buza umflata" trebuia sa-i pui asa: "inainte de proteza ati avut buza umflata si dintii de iepure?" (eventual sa vina cu o poza) daca spunea ca nu, atunci era clar ca era un viciu al protezei vechi si ii spuneai "corect este ca proteza noua sa o facem cum erau dintii dvs. naturali". Daca nu era de acord - semnatura. Daca dintii naturali "umflau buza", adica proalveolie/prodentie in tinerete, intrebarea trebuia fi pusa asa: "Doriti dintii ca inainte sau doriti sa corectam cu ce va inzestrat prost natura?" In ambele cazuri de raspuns - semnatura.
Acuma, daca a acceptat sa plateasca o noua proteza ai avut noroc! Dar putea sa nu accepte si sa ramai tu cu "buza umflata"
Moise treaba cu buza umflata a fost exprimarea pacientei.
de fiecare data cand un pacient vrea sa te streseze are si o exprimare parca pregatita de acasa.era clar un viciu al protezei vechi .( facuta de un fost coleg de grupa cu mine )
m-a suparat cel ma tare ca muncisem atata timp si de fiecare data , la fiecare proba era incantata....da deh...asta e. invatare de minte .
dr.airbender este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 28-09-10, 09:17   #102
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

asta e...si mie mi-a fost invatatura d eminte pacienta mea....
Vechi 15-09-11, 18:33   #103
Initiat
MD Chirurg Oral
Fara status.

.
Tolerat  -5 (+0/-5)     

"Am ajuns la limita suportabilului si eu si mama. Anul trecut in vara, mama si-a facut o lucrare stomatologica la doctorita *************, cabinet situat in ******str. ******, nr ****, bl.****parter.
Initial amabila, a mintit-o pe mama promitandu-i printre altele garantia lucrarii valabila timp de 10 ani. In fine, lucrarea este un dezastru, maicamea a ramas fara nici un dinte bun, acum avand nevoie de implanturi. A consultat o groaza de doctori si cu totii au convenit ca lucrarea e facuta la misto, in graba, fara nici un interes favorabil pacientului, lucrarea fiind batuta in cuie intr-o luna de zile doar pt a-si lua banii doctorita. Mama are o groaza de probleme acum, dintii sunt strambi, mancarea patrunde pe sub lucrare, nu poate mesteca avand dureri in toate oasele fetei, gingia este tumefiata si sangereaza cronic, arcadele de jos au dintii mai mari fata de cei de sus, buzele se prabusesc spre interiorul gurii, cu aspect de gura cusuta, si ca sa fie tacamul complet, dupa consultul psihologic a fost diagnosticata cu depresie si anxietate majora. Si asta in conditiile in care a platit 3000 euro (fara sa primeasca chitante sau bonuri fiscale).

Mama este cu nervii la pamant, nu poate manca, nu poate iesi in public, nu mai poate munci, iar gura ei arata ca a unei femei de 70 ani.. Nu a rezolvat nimic pana acum desi a sesizat colegiul medicilor dentisti, nereusind sa faca macar o evaluare/expertiza medicala, trebuind sa recurga la instanta. S-a straduit pe cale amiabila sa-si recupereze banii macar pt a-si reface lucrare, dar a fost santajata, intimidata si de-a dreptul amenintata, intrucat aceasta dr se bucura nu doar de protectia CMD cat mai ales de protectia sotului la randul lui medic in Iasi. Nu a dorit sa ajunga in instanta, dar timpul, banii pierduti,dantura distrusa sunt cauzate nu doar de incompetenta cat mai ales de cinism, dezinteres total fata de starea pacientului, solidaritate de breasla de tip mafiot, sistem relational la fel de mafiot.

Nimeni nu protejeaza pacientii, iar notiunea de drept al pacientului este o utopie. Mai mult decat atat, prin inactiune, tergiversare, musamalizare, autoritati precum C.M.D, comisiile de expertiza, de disciplina, actioneaza in complicitate in defavoarea bolnavului ducandu-l nu o data la disperare si la gesturi extreme.

Maicamea e dispusa sa faca un gest extrem pt a atrage atentia asupra modului in care a fost tratata timp de 1 an de zile. Mi-e teama sa stiu la ce fel de gest se gandeste.
Ferit-va de astefel de medici, prestatori de servicii si doar atat, lipsiti de orice deontologie profesionala. "

Modificat ultima data de radualionte; 15-09-11 la 20:02.
Ana_Karr este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 15-09-11, 19:00   #104
Avansat bine
Medic Dentist
Bazinga!!!

.
-1 (+1/-2)     

Nu stiu de ce,dar chestiile de genu' imi intorc stomacul pe dos
Fara radiografii inainte si dupa...chiar nu ai ce concluzie sa tragi.
Vechi 15-09-11, 20:07   #105
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+1/-0)     

Citat:
Publicat initial de Ana_Karr View Post

Maicamea e dispusa sa faca un gest extrem pt a atrage atentia asupra modului in care a fost tratata timp de 1 an de zile. Mi-e teama sa stiu la ce fel de gest se gandeste.
Ferit-va de astefel de medici, prestatori de servicii si doar atat, lipsiti de orice deontologie profesionala. "
Pute de la o posta a pacient dificil/ciudat/nebun/etc. I-am inchis topic-ul, nu consider ca e bine sa fie dezbatut asa ceva pe un forum. Sunt alte structuri competente.
Cum maica ma-sii sa dai 3000 de euro, probabil si cine stie cate luni de tratament si apoi sa urli ca n-ai dinti in gura? Oricum, degeaba ne dam cu parerea, nu stim nici cel mai mic detaliu, dar modul in care procedeaza (atat fata cat si maica-sa cu amenintari de genul nu stie ce face, ce are de gand, etc... ) spune multe... zic eu.
Ana_Karr, johnny_bravo si SELENA au multumit.
Dentamax este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-09-11, 00:35   #106
Moderator eugenol
Medic Dentist
Fara status.

.

deci tu esti ripper, mesterul de canale !

Bun asa.
Dentamax a multumit.
Vechi 16-09-11, 09:24   #107
Ucenic timid
Tehnician Dentar
Fara status.

.
+6 (+6/-0)     

A venit o " doamna " ieri pt 2 obt foto.Ii zic cat costa una,deci 2 costa ori 2.
Nu ,zice ea,nu fac atat,negociem.Eu am zis ca nu sunt in piata ,preturile sunt fixe pt toata lumea si nu negociem!
Ce credeti ca imi zice:nu e adevarat,la dentist nu sunt preturi fixe.In momentul ala i-am zis sa se ridice de pe scaun si i-am aratat usa.A protestat,ca totusi da atat desi e mult(obt foto cu filtek ...pretul nu este mare deloc!) i-am zis ca nu se mai poate si sanatate.La supermarket nu negociezi pretul si nu platesti in rate,este f simplu.
Iar cu banii inapoi nu sunt de acord,se vor obisnui asa si una, doua vor cere banii.Cu munca noastra cum ramane?
De unde ideea asta cu rate si tocmeala?Mie nu imi da nici o firma materiale in rate sau aparatura fara dobanda.
Andrushk a multumit.
mihalceanu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 16-09-11, 10:15   #108
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Si eventual plini de aur pe ei mai spun: Da ce... eu muncesc pe banii astia... nu dau atat... BINE PAAAAA
johnny_bravo si Andrushk au multumit.
.
Vechi 16-09-11, 16:13   #109
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.
-2 (+0/-2)     

citeam ca nu am intrat de multa vreme pe topicul asta.....a fost pina la urma o idee buna ca am deschis acest subiect...
macar avem un loc unde sa refulam
si sa stii ca sunt de acord cu o lista a pacientilor problema. am un prieten care a avut mari probleme cu un asa pacient(pina la urma s-a rezolvat, dupa sedinte la colegiu, etc.), dar s-a interesat si aflase ca respectivul pacient isi facuse un "obicei" din a incepe lucrari si apoi reclama interventiile facute pentru a obtine foloase materiale nemeritate....
ar fi bine sa se introduca la vot o astfel de idee si daca sunt destui colegi dispusi sa facem o lista cu pacientii problema...rog moderatorii sa ia in considerare aceasta idee....multumesc anticipat....
@mircea.....nu te mai supara pe astia....e campionatul acum...spune mai bine ca face maine dimineata romania cu argentina....

va doresc un week-end placut
Vechi 16-09-11, 17:16   #110
Moderator eugenol
Medic Stomatolog
come & go

.
+5 (+5/-0)     

@johnny bravo: s-a mai discutat despre "lista" pacientilor si pe forum, si la nivel de moderatori. Concluzia noastra a fost ca nu se poate!.. pentru simplul motiv ca poti sa bagi in lista un pacient, pe motivele tale subiective, si nu avem nici cea mai mica certitudine ca este chiar asa si informatia nu se poate verifica din surse independente, obiective. Inafara de asta, exista o institutie care ar trebui sa functioneze (justitia) si care se ocupa legal chiar de astfel de cazuri. Noi nu avem pregatirea necesara si nici nu ne dorim sa impartim dreptatea. Nu detinem adevarul absolut si nu putem sa punem o eticheta cuiva si apoi sa ramana "stigmatizat". In numele cui si cu ce drept?
Dentamax si johnny_bravo au multumit.
Vechi 16-09-11, 18:00   #111
Ucenic timid
Medic Stomatolog
Fara status.

.

ai dreptate cu ce scrii radu.....
numai ca sunt si unii pacienti care nu ar trebui sa se bucure de prezumtia de nevinovatie, totusi).....
nu stiam ca se discutase..asa ca....e ok cu decizia luata pt mine....

ca sa raspund la ultima intrebare.....in numele neuronilor nostri distrusi care dupa aceea sunt inlocuiti cu celule gliale....parca asa era, nu?
Vechi 27-09-11, 18:38   #112
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
+1 (+3/-2)     

Radu... Stii a ce seamana pledoaria ta? E ca "prezumtia de nevinovatie". Numai ca, hai sa stam stramb , si sa judecam drept: de ce vrem sa facem o lista neagra a pacientilor? Care e ratiunea? Ni s-a sculat noua asa, peste noapte sa punem la zid un pacient, sau exista ceva in spate?
Eu cred ca atata timp cat ne incrancenam aici sa scriem, si ne spunem pasurile, si aratam cu degetul un pacient dificil, o facem pentru ca SUNTEM PATITI! SUNTEM FRIPTI! Nu o facem asa, de amorul artei. Daca acel pacient se regaseste aici, si se simte lezat, nu are decat sa se adreseze justitiei. Nu e mai corect asa?

Sunteti cativa dintre voi care imi stiti problema mea. Da, si eu am o problema. Am fost dat in judecata de o pacienta ca "mi-am batut joc de ea". Uite ca pe 16 septembrie s-a incheiat procesul cu ea. Evident ca l-a pierdut. Probabil ca o sa faca recurs. La cat e de nebuna, ma pot astepta la orice!
Pentru cei care nu stiu istoria, sa v-o relatez pe scurt:

2007, octombrie.
Vine una la mine in laborator, ca vrea sa-i fac proteze. Vrea sa i le fac eu, pt ca a auzit de mine, si am renume. Medicul, un fost colaborator de-al meu, cu care nu mai lucrasem de ani buni, pentru ca, de-a lungul timpului, devenisem prea scump pentru el.
Omu` se apuca de treaba, tratamente, tot ce trebuie. Face plan de tratament, i-l expune dobitoacei, ea il accepta. Si ne apucam de treaba. Nu apucam sa terminam ce aveam de facut, ca idioata se razgandeste. ca ea nu crede ca facem bine ce facem. Si se duce la Protectia Consumatorului. Ne pune si pe noi pe drum, dam declaratii, explicam ce si cum... De la OPC, ni se da dreptate. Cu toate astea, suntem sfatuiti sa-i inapoiem banii nebunei, ca sa incheiem conflictul, dar s-o punem sa semneze ca nu mai are alte pretentii. Am fost de acord. Si eu, si medicul. Vine nebuna, dar nu vrea sa semneze. In concluzie, nu i-am dat nici un ban inapoi.

2010, decembrie, 14.
Cu 1 zi inainte de termenul de prescriptie, (3 ani) nebuna ne da in judecata si pe mine si pe doctor, cerand daume materiale si morale. MARI! Doctorul vrea sa scape de nebuna, si incepe sa-i plateasca daune. CE GRESEALAAAA! Nebuna pluseaza. Nu se mai multumeste cu daunele pe care i le ofera medicul, vrea si de la mine. Trec termenele de judecata, documentez intampinarea la proces cu poze, fisa de tratament, rezolutia OPC, tot ce trebuie. Judecatoarea e lamurita. Nebuna nu se lasa. Se duce la Medicina Legala. De acolo, primeste o hartie care imi da mie dreptate. Nebuna explica judecatoarei ca e o conspiratie, ca ne acoperim unii pe altii. Judecatoarea cheama aprodul s-o dea afara din sala.

In final, ni se da dreptate. Si mie si doctorului. El a ramas si cu buza umflata, ca s-a apucat sa-i plateasca daune morale. Asta-i viata!

Si-n conditiile astea, o pacienta nebuna cum e asta, nu trebuie cunoscuta? Ca maine-poimaine vine la unul dintre voi, si va face la fel! Ca am aflat (in timpul procesului, ca proasta s-a dat de gol) ca s-a dus cu scandal si la Gaucan la clinica, si ca a obtinut si de acolo despagubiri. Tot pentru niste proteze "prost" facute.

Pacienta se numeste Mihai Maria, domiciliata in Cimpina.

Comentarii?
Vechi 27-09-11, 19:55   #113
Avansat
Medic Dentist
Fara status.

.
0 (+1/-1)     

Zi cum arata ca-i un nume comun!

De curiozitate, colegiul nu intervine, nu se baga in astfel de situatii? Din ce am citit asa in mare, vad ca n-ai zis nimic de ei... singuri v-ati dus peste tot.
Dentamax este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 27-09-11, 23:05   #114
Initiat bine
Medic Dentist
over the rainbow

.
+3 (+3/-0)     

Citat:
Publicat initial de Dragos Dinulescu View Post

Omu` se apuca de treaba, tratamente, tot ce trebuie. Face plan de tratament, i-l expune dobitoacei, ea il accepta. Si ne apucam de treaba. Nu apucam sa terminam ce aveam de facut, ca idioata se razgandeste. ca ea nu crede ca facem bine ce facem. Si se duce la Protectia Consumatorului.

Cu 1 zi inainte de termenul de prescriptie, (3 ani) nebuna ne da in judecata si pe mine si pe doctor, cerand daume materiale si morale.

Comentarii?
Un pic mai multa atentie la limbaj. E doar o sugestie.
eugenol man a multumit.
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, afara, agresiva, banii, buna, colegiul medicilor dentisti, costuri, dinti, endo, fisa, gura, iga, inchis, intrebare, liniste, lista, lucrarea, lucru, mama, manager, molarii, nevoie, omul, pacient, pacienti, placa, prezenta, problema, protocol, pune, relatia cu pacientii, rezolva, rezolvat, tratament, vara

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/relatia-pacientii/11394-pacient-nemultumit/
Publicat de For Type Data
Intrebare: pacient nemultumit - info Sanatate! This thread Refback 07-08-10 10:09

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (09:53) timp.

Alegeti schema de culori preferata: