Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

Pacient inginer.

discutie din eugenol.ro : Astazi am ramas masca..un pacient ungur inginer,vorbeste foarte putin engleza .. Saptamana trecuta i-am pus punti ,vine astazi la ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Profesionala Stomatologica > Forumuri profesionale > Relatia cu pacientii
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree10Multumiri
  • 9 Scris de daniii
  • 1 Scris de ncrstus

Raspunde

LinkBack Uneltele subiectului
Vechi 14-05-10, 19:11   #1
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.
+4 (+4/-0)     
Default Pacient inginer.

Astazi am ramas masca..un pacient ungur inginer,vorbeste foarte putin engleza ..
Saptamana trecuta i-am pus punti ,vine astazi la programare.
Atasez foaia cu care a venit astazi :
-un contact prematur
"intrebare " desenata : de ce puntea mandibulara e suspendata (alimente in vestibul )!!
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpeg ungur.jpeg (97,3 KB, 70 vizualizari)
daniii este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 14-05-10, 19:40   #2
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

foarte tare...
Corp de punte suspendat... E optiunea fiecaruia, e igienic dar daca nu-l suporta... Nu e un capat de tara.
Dar contactul prematur este? Oricum, are talent la desen... Indiferent de specializare, pare profesionist...
ncrstus este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 20-05-10, 14:29   #3
Mare Maestru
Medic Stomatolog
sence and simplicity

.

Ce tare. Super desen
.
Vechi 20-05-10, 14:53   #4
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Interesant cat de riguroasa e imaginea pacientului despre sine. Daca acel contact prematur exista, e buba. Bine ca si-a dat seama, mai trist un pic daca-s cimentate definitiv. In ce priveste corpul de punte suspendat cred ca trebuia sa-i faci initial si tu un desen ( )ca sa priceapa ce-i aia, avantajele si dezavantajele.
Radu Tepordei este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-05-10, 07:36   #5
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

radu si ncrstus @
ce a desenat el cu verde sunt m2 si m3 care au ramas neimbracati ...
o mica cuspido -plastie si sa rezolvat ..
nu discut prea mult optiunea de corp de punte suspendat...unde se poate face este implicita !
tipul e tare : discutii mecano -fizice la orice manopera ,e pensionar dar firma din ungaria al tine si angajat ca-i f bun in bransa ...
.
Vechi 21-05-10, 10:11   #6
Avansat bine de tot
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu inteleg de ce -i implicita optiunea corpului suspendat.Ar trebui discutata cu pacientul (asa cum zice Radu ).Vrei sa faci bine, ca la carte, dar corpul ala de punte e un chin pentru pacient, la fiecare masticatie pe hemiarcada respectiva se acumuleaza alimente in vestibul si sub el.E extrem de deranjant. Ti-a si desenat.
Mai bine alt design de corp de punte, si indicatii pentru o igiena riguroasa.
Vechi 21-05-10, 17:54   #7
Avansat
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Nu inteleg ... Nu a fost deloc extrem de deranjant ,m-a intrebat de ce este asa i-am explicat si gata... la fel ca la toti pacientii cu astfel de punte ,nu tin minte sa fii fost vreunul foarte deranjat (bineinteles selectez cazurile la care sa am vreo 4 mm pana la creasta ..normal unde nu se poate nu fac )Din experienta nu ma bazez prea tare pe indicatiile de igiena riguroasa ....
.
Vechi 21-05-10, 18:12   #8
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

A, deci e si receptiv... Ce mai, pacient ideal! Daca toti ar fi asa am avea o viata foarte placuta . As avea curaj sa-l las sa-si proiecteze singur design-ul scheletatei
Serios, merita un premiu: a indicat exact ce il deranja, a acceptat explicatii pertinente... Ce ti-ai mai putea dori?
augustin a multumit.
.
Vechi 21-05-10, 19:23   #9
Avansat bine
Medic Stomatolog
Fara status.

.

Citat:
Serios, merita un premiu: a indicat exact ce il deranja, a acceptat explicatii pertinente... Ce ti-ai mai putea dori?
Sa-l clonam ??!!!
Radu este offline   Raspundeti cu citat
.
Vechi 21-05-10, 19:44   #10
Maestru
Tehnician Dentar
No brain, no pain

.

Citat:
Publicat initial de Radu View Post
Sa-l clonam ??!!!
Eu ma gandeam la un set de periute pentru curatat lucrari fixe, chiar daca nu e o garantie ca ar aduce alti pacienti sau ca va reveni. Desenul e clar si la obiect . Deja mi-e simpatic domnul inginer
.
Raspunde

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., acte, angajat, con, contact, data, discutii, engleza, firma, inginer, intrebare, mandibulara, manopera, masca, mm, opera, pacient, programare, pun, puntea, punti, ramas, rezolva, rezolvat, suspendat, suspendata, tea, us

Uneltele subiectului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/relatia-pacientii/10738-pacient-inginer/
Publicat de For Type Data
Pacient inginer - info Sanatate! This thread Refback 04-10-10 00:36
Pacient Inginer - ultimele articole This thread Refback 14-05-10 23:40

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (08:12) timp.

Alegeti schema de culori preferata: