Inregistrare Asigurari online +
.
 eugenol.ro    

SDR - Compozit fluid de umplutura pentru obturatii la dintii posteriori.

discutie din eugenol.ro : Distribuit de Link [ Necesita inregistrare pentru acces. ] Link [ Necesita inregistrare pentru acces. ] Link [ Necesita ...

Reveniti   eugenol.ro > Zona Recenziilor > Recenzii eugenol > Recenzii materiale
Ati uitat parola? Inregistrare

.
Like Tree1Multumiri
  • 1 Scris de augustin

Comentariu

LinkBack Uneltele review-ului
<!-- google_ad_section_start -->SDR - Compozit fluid de umplutura pentru obturatii la dintii posteriori.<!-- google_ad_section_end -->
SDR - Compozit fluid de umplutura pentru obturatii la dintii posteriori.
Smart Dentin Replacement - compule
Publicat de Dentsply
01-06-10
Thumbs up <!-- google_ad_section_start -->SDR - Compozit fluid de umplutura pentru obturatii la dintii posteriori.<!-- google_ad_section_end -->

Distribuit de Link [Necesita inregistrare pentru acces.] Link [Necesita inregistrare pentru acces.] Link [Necesita inregistrare pentru acces.], Link [Necesita inregistrare pentru acces.] De&De Star

Link [Necesita inregistrare pentru acces.] Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Link [Necesita inregistrare pentru acces.]
Produsele pot fi achizitionare de la Link [Necesita inregistrare pentru acces.], Link [Necesita inregistrare pentru acces.], Link [Necesita inregistrare pentru acces.], Link [Necesita inregistrare pentru acces.] (Actualizare preturi preturi: Rezerve 15 buc - 245 RON Kit 45 buc+ adeziv+pistol 745 RON)

Beneficii:

- Prima rasina de umplutura pentru obturatii pe dinti posteriori!

- Stresul de polimerizare mic permite straturi de 4 mm!

- Autonivelarea si manevrarea usoara pentru o excepenta adaptare la pereti (si evitarea voidurilor - golurilor)

- Timp redus de lucru, proceduri simplificate
- Permite folosirea oricarui compozit pe baza de metacrilat pentru acoperire ocluzala

- Umplutura 68% ca greutate si 40% ca volum

- Contractie de polimerizare mica (3,6%) si stres de polimerizare foarte mic (1,5 Mpa) reduc posibilitatea sensibilitatii postoperatorii.

Considerente fizico-clinice.

Materialul poate polimeriza in strat de 4 mm pentru ca stresul de polimerizare (forta cu care materialul "trage" de peretii de care a aderat) este cel mai mic.

Contractia materialului in cazul in care nu este facuta adeziunea sau aceasta este slaba produce un hiatus sau daca adeziunea este puternica prin fortele mari de stres de polimerizare produce dureri/sensibilitati postoperatorii. SDR inlatura acest inconvenient prin stresul de polimerizare cel mai mic.

Stresul de polimerizare generate pe suprafata de adeziune a dintelui depinde de numarul relativ de suprafete ce fac adeziune la dinte in comparatie cu cele care nu fac adeziune ( C - factor).

Acest lucru depinde de tipul de obturatie. Obturatia cls I cu un factor C de 5 are cea mai mare sansa de sensibilitate postoperatorie sau de solutie de discontinuitate in cazul unei aplicari defectuoase.

Link [Necesita inregistrare pentru acces.] Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/recenzii-materiale/10963-sdr-compozit-fluid-umplutura-obturatii-dintii-posteriori/
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=10963
Indicatii

- Baza (liner) in obbturatii clasa II (sandwich deschis sau inchis) maxim 4 mm - Baza in restaurarea directa a cavitatilor de clasa I si II

Descrierea produsului.

SDR , baza fluida cu umplutura pentru dintii posteriori, este un material restaurativ pe baza de rasina compozita, monocomponent, care contine fluor, se polimerizeaza in lumina vizibila si este radioopac. A fost conceput pentru a fi folosit ca baza in restaurarile de clasa I si II. Materialul SDR are caracteristici de manipulare tipice compozitelor « fluide », insa poate fi aplicat in straturi de 4 mm avand un stres de polimerizare minim. Materialul SDR se autoniveleaza, ceea ce permite adaptarea intima la peretii preparati ai cavitatii. Disponibil intr-o singura nuanta universala, a fost conceput pentru a fi acoperit cu compozit universal/posterior pe baza de metacrilat pentru a inlocui smaltul lipsa de la nivel ocluzal sau proximal.

1.1. Forme de prezentare.

SDR este disponibil astfel :
- compule predozate pentru aplicatii directe intraorale.
- o nuanta universala

1.2. Compozitie.

- sticla barium-alumino-fluoro-borosilicata
- sticla strontiu alumino-fluoro-silicata
- rasina modificata de dimetacrilat uretan
- dimetacrilat etoxilat bisfenol A (EBPADMA)
- dimetacrilat trietilenglicol (TEGDMA)
- fotoinitiator camforchinona (CQ)
- hidroxil toluen butilat (BHT)
- stabilizator UV
- dioxid de titan
- pigmenti de oxid de fier

1.3. Indicatii.

SDR, material de restaurare directa :
- baza in restaurarea directa a cavitatilor de clasa I si II
- liner sub materialele de restaurare directa, in clasa II (tehnica sandwich deschis)

1.4. Contraindicatii.

SDR este contraindicat :
- la pacientii care au in antecedente reactii alergice severe la rasinile de metacrilat

1.5. Adezivi compatibili.

SDR este utilizat dupa aplicarea adezivului adecvat de dentina/smalt si este chimic compatibil cu adezivii conventionali de dentina/smalt pe baza de metacrilat, incluzand adezivii DENTSPLY conceputi pentru rasinile compozite care polimerizeaza in lumina vizibila (vezi indrumarile complete pentru utilizarea adezivilor selectati).

1.6. Materiale inlocuitoare de smalt compatibile.

SDR este utilizat impreuna cu materialele restaurative universale/posterioare adecvate ca inlocuitori de smalt ocluzal/proximal si este chimic compatibil cu materialele compozite conventionale de restaurare pe baza de metacrilat, inlcuzand materialele compozite de restaurare universale/posterioare polimerizabile in lumina vizibila DENTSPLY concepute pentru clasa I & II posterioara de restaurari ocluzale (vezi indrumarile complete pentru utilizarea materialului de restaurare ocluzala selectat).

Am atasat si mai multe detalii despre polimerizare precum si manualul tehnic.
--------------------------
Un caz clinic cu SDR - Dr Holzmeier
Modul de folosire
Adancimea de polimerizare pentru mai multe materiale
Notele eugenolilor
Isi face treaba bine
85.8%85.8%85.8%
4,29
Manevrabilitate
82.8%82.8%82.8%
4,14
Modificare volumetrica
60%60%60%
3,00
Estetica
65.8%65.8%65.8%
3,29
Aspect, miros, gust
80%80%80%
4,00
Tehnologie avansata
82.8%82.8%82.8%
4,14
Biocompatibilitate
68.6%68.6%68.6%
3,43
Ieftin
40%40%40%
2,00
Il recomand
85.8%85.8%85.8%
4,29
7 eugenoli; 72% medie

Recenzia autorului
Isi face treaba bineN/A
ManevrabilitateN/A
Modificare volumetricaN/A
EsteticaN/A
Aspect, miros, gustN/A
Tehnologie avansataN/A
BiocompatibilitateN/A
IeftinN/A
Il recomandN/A
Medie N/A%

Uneltele review-ului
Afisati pentru print  Trimiteti prin email pagina 
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg Abb1 klein.jpg (36,2 KB, 34 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Abb2 klein.jpg (55,3 KB, 29 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Abb3 klein.jpg (47,3 KB, 28 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Abb4 klein.jpg (53,5 KB, 27 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Abb5 klein.jpg (60,8 KB, 26 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Abb6 klein.jpg (64,0 KB, 26 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Abb7 klein.jpg (64,0 KB, 33 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Abb8 klein.jpg (54,4 KB, 27 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Abb9 klein.jpg (59,9 KB, 29 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Abb10 klein.jpg (59,9 KB, 25 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Abb11 klein.jpg (51,3 KB, 24 vizualizari)
Felul fisierului: jpg Abb12 klein.jpg (39,1 KB, 24 vizualizari)
Felul fisierului: jpg K101562-02 SDR ITG_01.jpg (148,0 KB, 25 vizualizari)
Felul fisierului: jpg K101562-02 SDR ITG_02.jpg (172,3 KB, 46 vizualizari)
Felul fisierului: jpg depth.jpg (32,8 KB, 51 vizualizari)
Fisierele atasate
Felul fisierului: pdf SDR.pdf (530,5 KB, 38 vizualizari)
Felul fisierului: pdf SDR Technical Manual 2009-08-19.pdf (2,82 MB, 14 vizualizari)

References
http://www.surefilsdrflow.com/
http://www.dentsply.de/
De radu2009 on 02-06-10, 01:47
Recenzia mea
Isi face treaba bine
0%0%0%
0
Manevrabilitate
0%0%0%
0
Modificare volumetrica
0%0%0%
0
Estetica
0%0%0%
0
Aspect, miros, gust
0%0%0%
0
Tehnologie avansata
0%0%0%
0
Biocompatibilitate
0%0%0%
0
Ieftin
0%0%0%
0
Il recomand
0%0%0%
0
Medie 0%

Pai sterge si mesajul asata. Dar ce recenzie mai buna decat ce am zis eu poti face. Cum sa pui un material de umplutura la acelasi pret sau mai scump decat unul care cica nu e de umplutura. O singura explicatie logica. Nu am zis nimic de calitatile lui dar pretul ar trebui sa te faca sa gandesti de 2 ori daca sa il achizitionezi. Poate mai bine umli cu compozit normal
Raspundeti cu citat
De Dentsply on 02-06-10, 01:59

Domnule Doctor,
Avantajul materialului:
- viteza marita de lucru (fara tehnica in straturi) creste eficienta
- usurinta de lucru (se umple cavitatea)
- minimzarea sanselor de sensibilitate postop. (nu trebuie refacuta obturatia)
- lipsa voidurilor si adaptarea perfeta pe prag in cazul cls II = mai putine recidive
Aceste beneficii justifica pretul care este undeva la 15 Ron pt obturatie si care scade oricum mult din pretul compozitului de acoperire (scazand volumul acestuia). Adeziv oricum se aplica.
In concluzie cresterea de cost / obturatie ar putea fi undeva la 5-10 RON in functie de cat de scump / ieftin este compozitul inlocuit.

Va recomand sa incercati compulele incluse spre testare cu rezerva sau kitul intro si daca nu sunteti multumit de cum se lucreaza cu el puteti returna produsul si va recuperati cheltuiala.
Sursa eugenol.ro : eugenol.ro http://www.eugenol.ro/forum/showthread.php?t=10963
Noi avem incredere ca veti fi foarte multumit, de aceea si oferta 30 de zile banii inapoi.
Raspundeti cu citat
De rx on 18-06-10, 09:47
Recenzia mea
Isi face treaba bine
100%100%100%
5
Manevrabilitate
100%100%100%
5
Estetica
100%100%100%
5
Aspect, miros, gust
100%100%100%
5
Tehnologie avansata
100%100%100%
5
Biocompatibilitate
100%100%100%
5
Ieftin
60%60%60%
3
Il recomand
100%100%100%
5
Medie 95%

Atentie! Acest material da dependenta!
Tocmai am terminat o trusa si cand cei de la dentotal nu stiau daca mai au pe stoc m-am impacientat.
E adevarat ca o compula e 13 lei, dar timpul meu e mai scump decat materialul cu care umplu cavitatea! Oricum, o compula imi ajunge cam pt. 3-4 molari ...deci 4 lei/molar... chiar nu e o avere.

De cand folosesc build-it pe devitali, imi doream si pt. vitali un flow cu care sa pot face ce face SDR-ul : in 30 de secunde transform o cavitate de cl. a 2-a in cav. de cl 1-a, materialul curge frumos in toate zonele retentive si am mai multa incredere ca s-a asezat etans pe prag. Manevrabilitatea SDR-ului e excelenta, are o consistenta de flow vascos, sta in forma in care il pui, si abia dupa 10 secunde se autoniveleaza.
Am terminat deja o trusa si nici un pacient nu s-a plans de hipersensibilitate postop, ceea ce confirma macar in parte datele tehnice legate de stresul minim la polimerizare.
Raspundeti cu citat
De eugenol man on 18-06-10, 12:51

Au cei de la ~~~~~~ SDR cat vrei!
Raspundeti cu citat
De Dr. Cristian Onisim on 24-06-10, 12:09

La ce pret se vinde Sdr Flow Intro Kit si Refill ? Nu am gasit nimic pe site-ul ~~~~~~...

Rx , l-ai folosit numai pe vitali sau si la reconstituiri pe devitali ?

Pistolul de aplicare este universal sau este ceva mai special?

Multumesc
Raspundeti cu citat
De nico on 24-06-10, 12:27

eu am pistol de la medax... si merge cu sdr-ul

(banui ca e universal )
Raspundeti cu citat
De augustin on 24-06-10, 13:32

in prospect scrie ca trebuie acoperit de un compozit obisnuit.....E valabil numai ocluzal sau si mezial /distal?
Sau, altfel, il pot folosi sa refac peretele vertical in clasa a doua? In prospect scrie numai de clasa I, unde nu ma prea intereseaza.
Raspundeti cu citat
De nico on 24-06-10, 13:46

eu am inteles din prospect ca se poate folosi si in cav de clasa 2 (sandwich deschis)... avind un singur dezavantaj daca nu e acoperit de compozit obisnuit: estetica (sdr e translucid)
Raspundeti cu citat
De Dentsply on 24-06-10, 18:37

Pretul rezervelor (15 buc) este de aprox 245 RON
Kitul (45 compule, adeziv Xeno V si pistol) este aprox 740 RON
Preturile sunt orientative. Trebuie contactat fiecare distribuitor in parte.

Sistemul de compule este folosit si de alte companii/produse. La Dentsply este universal.

SDR necesita acoperire doar pe suprafata ocluzala (fiind un flow nu are suficienta rezistenta la abraziunea ocluzala).
NU necesita acoperirea pe suprafetele aproximale astfel ca este indicat in tehnica sandwich deschis de fapt si principalul avantaj pentru ca simplifica foarte mult tehnica si elimina posibilitatea inadaptarilor pe prag.
Modificat ultima data de eugenol man; 13-07-10 la 08:21..
Raspundeti cu citat
De Ileana on 24-06-10, 22:49

Cel mai mult imi place la SDR cum se aseaza singur singurel pe peretii cavitatii si pe prag! Si la fel de mult imi place timpul considerabil pe care il cistig folosindu-l!

Initial ,gindindu-ma ca e mai scump decit un compozit solid,am zis ca o sa-l folosesc doar in situatii de criza de timp;apoi,facind calculul de cost pe o compula,m-am razgindit;cistigi mult mai mult folosindu-l!
Raspundeti cu citat
De eugenol man on 25-06-10, 14:40

Zona recenziilor nu este pentru discutii bascalie ci pentru a fi util celor care citesc.
Rog sa va abtineti la comentarii decat daca sunt foarte la obiect si argumentate, eventual pt a solicita informatii.
In mod normal postezi aici doar daca ai folosit materialul (echipamentul ... ) in cauza si iti expui punctul de vedere.

Data viitoare ma gandesc sa imi argumentez sugestia si cu puncte penalizare ca vad ca vorba buna nu ajuta.
Raspundeti cu citat
De Adrian Adn on 25-06-10, 18:44

Azi am folosit si eu SDR ul. Sa-mi dau cu parerea, deci...

In afara de ce au zis colegii, mi-a placut aplicatorul subtire cu care am ajuns usor in locuri mai greu accesibile (unde ar fi fost mai greu de aplicat compozitul cu o compula obisnuita)

Deci la cls a 2-a se poate fula compozitul chitos, dar aplicarea SDR ului pe prag mi s-a parut mai sigura si mai usoara.

Ramane sa urmaresc in timp cum se comporta.
Raspundeti cu citat
De Muller A. Norbert on 25-06-10, 19:44

Nu te ambala eman, ca n-a dat nimeni cu parul, mai bine schimba cazul asta demo, ca acolo trebuie pivot si coroana, nu obturatie,ca a cam macelarit nenea ala premolarul. Numai daca nu face ceva magic SDR ce nu stiu eu...
Raspundeti cu citat
De eugenol man on 25-06-10, 23:01

Poate ai vrut sa spui in loc de "trebuie" eu as face... Ar fi fost mai exact.
Eu de ex nu as opta pt pivot si coroana (inca). Dar sa lasam reviewurile si discutiile pe forumul de odonto sau protetica.

Chiar incerc sa pastrez reviewrile doar reviewuri si nu povesti sau bascalii.
Raspundeti cu citat
De Muller A. Norbert on 26-06-10, 00:36

Inca? Si cand ai face, dupa vrf? Mai uita-te inca odata. Ai 2 mm de smalt-dentina proximala. Numai ca nu urla dupa vrf. In cel mai rau caz poti face o acoperire cuspidiana din obturatie. Dar repet, poate stii tu ce nu stiu eu. Oricum nu e loc aici de polemici.
Raspundeti cu citat
De eugenol man on 26-06-10, 00:39

Te invit sa vezi 36-le meu E asa de 20 de ani! Inca in asteptare pt pivot si coroana.
De acord cu polemicile. Poate faci un topic separat ca e interesant de trasat limita intre refacerea coronara si pivot cu coroana.
Raspundeti cu citat
De laura tanase on 26-06-10, 18:20

Mai exista si onlay-uri sau overlay-uri pe lumea asta, nu numai pivoti +coroane.
Care ce si-ar face , daca-i pana acolo ?
Raspundeti cu citat
De eugenol man on 04-08-10, 15:26

SDR vine intr-o singura culoare pt ca se presupune ca il acoperi cu un alt compozit (care vrei tu) in concluzie este cat de estetic vrei tu sa fie ca nu prea il vezi La clasa 2 e sandwich deschis si se vede in masura in care poti vedea diferente de culoare pe aproximal.

Quixfill este tot o singura culoare tot pt viteza si pretentii mici la molari.
Astfel ca obturatiile lu augustin nu se doresc a fi estetice decat in masura in care au culoare aproximativ similara tesutului dentar.
Daca vede un pacient sau prietenii lui diferenta dintre o obturatie cu un compozit universal de posterior cu o singura culoare si una cu smalt dentina sa ma anuntati si pe mine Reconstituirile identic naturale sunt pt actori, personalitati si cazuistica medicului

Mircea, refillul iti trebuie daca ai pistol deja. Daca nu ai, poti lua kitul sau refilul si un pistol separat.
Raspundeti cu citat
De aurelian on 04-08-10, 15:51

well, e-man aici filosofia asta nu prea merge... sdr din punctul meu de vedere e un material bun pentru cine se grabeste
o singura culoare e ok, daca si dentina ar avea o singura culoare.
vezi eu consider ca fiecare strat de compozit pe care-l pun il afecteaza din punct de vedere al culorii, modului in care lumina se reflecta pe cel de deasupra si prin urmare ma gandesc cum sa fac o stratificare naturala. un element important consider ca este dat si de forma fiecarui strat, daca modelez "dentina" plata sigur nu o sa am acelasi efect.
acum laterali sunt si premolarii care la multi pacienti sunt descoperiti destul de mult...
Raspundeti cu citat
De KLMircea on 04-08-10, 15:54

Tocmai ca am gasit doar refill. Stiu si eu ce e refill
Imi trebuie un pistol de la dentsply, nu? Eu nu am ca folosesc compomerii de la Shofu din seringa (Beautifil). Am ajuns la concluzia ca daca ramanem fideli la un material nu putem evolua si m-am hotarat sa incerc si altele
Raspundeti cu citat
De KLMircea on 04-08-10, 15:56

Citat:
acum laterali sunt si premolarii
Sunt sigur ca si e-man si restul stiu asta si ca ei se vad de asemeni
Raspundeti cu citat
De eugenol man on 04-08-10, 16:00

Daca tu imi aduci un pacient sau prietenii lui care vede/vad diferentele intre un compo de posteriori cu o singura culoare si unul in cate layere vrei tu (doar pe laterali, nu vorbim de frontali aici) eu imi scot palaria

Filozofia straturilor si a luminii cazute pe bisectoare la molari e superflua (cu exceptia cazurilor in care vrei sa (ne) impresionezi sau pacientul e actor, avocat sau stomatolog pretentios)
Pe dintii mei eu ma bucur ca nu e culoarea/translucenta perfecta pt ca la indepartarea compozitului se va bucura si medicul ca va vedea ce scoate si va lasa dintele meu in pace.

Un molar /premolar foarte rar are asa de mult transparent ca o dentina universala transpare prin ea. Iar SDR si probabil si alte flowuri au capacitatea de acoperi culori f inchise de pe podea doar ele. Daca mai adaugi si stratul de capac de compozit estetica e super.

Vitejia la estetica se arata cu un 11 oturat langa un dinte indemn si care are mult smalt

Sper ca nu o iei personal ca vorbesc la modul general.

@ Mircea, daca iei doar refill iti trebuie si pistol Daca ai lucrat cu Dyract inseamna ca ai deja
Raspundeti cu citat
De Muller A. Norbert on 04-08-10, 16:08

Nah, mai klm daca n-ai zis mai demult...de cateva zile am facut curatenie si am aruncat pistoalele alea...tre sa vad daca nu a mai ramas unul pe undeva.
Raspundeti cu citat
De aurelian on 04-08-10, 16:11

e-man... intamplarea face sa am un coleg care chiar pe un premolar are o obturatie facute de mine mai de mult, compozit universal o singura culoare... cand ii mai fac o vizita, pentru ca nu e in craiova, am sa-i fac o poza special pentru tine.... in viitor promit sa documentez pacientii mai bine, am vazut multe obturatii pe premolari care se cam observau de la distanta, o singura culoare

filosifia luminii cazute pe bisectoare se aplica si la frontali, asa ca nu stiu cat dfe superflua este, e doar un mod de aface "niste obturatii"
Raspundeti cu citat
De augustin on 04-08-10, 16:13

fata de alte compozite unicolor, Quixfil are avantajul ca e f. translucent, probabil gandit asa ca sa poate fi polimerizat in strat gros (4 mm), insa in felul asta "fura" din culoarea dintelui.
Raspundeti cu citat
De eugenol man on 04-08-10, 16:21

Citat:
Publicat initial de aurelian View Post
e-man... intamplarea face sa am un coleg care ...

filosifia luminii cazute pe bisectoare se aplica si la frontali, asa ca nu stiu cat dfe superflua este, e doar un mod de aface "niste obturatii"
Ai un coleg ... in cazuri unde vizibilitatea e mare si zambetul e pana la molari evident ca alegi alte solutii. Ne alegem materialele in functie de mai multe criterii. Dar la molari .... nu cred ca ai colegi cu astfel de cazuri

Filozifia luminii evident ca se aplica la frontali. Eu spunea ca nu se prea aplica la posteriori. Azi se pare ca am oportunitati de exprimare
Raspundeti cu citat
De cristina ghita on 04-08-10, 16:26

Citat:
well, e-man aici filosofia asta nu prea merge... sdr din punctul meu de vedere e un material bun pentru cine se grabeste
o singura culoare e ok, daca si dentina ar avea o singura culoare.
vezi eu consider ca fiecare strat de compozit pe care-l pun il afecteaza din punct de vedere al culorii, modului in care lumina se reflecta pe cel de deasupra si prin urmare ma gandesc cum sa fac o stratificare naturala. un element important consider ca este dat si de forma fiecarui strat, daca modelez "dentina" plata sigur nu o sa am acelasi efect.
acum laterali sunt si premolarii care la multi pacienti sunt descoperiti destul de mult...
sdr este, culmea, nu atat un material folosit atunci cand te grabesti..ca daca te grabesti, umpli toata cavitatea cu un compo impins cu destu, si tare repede termini...
sdr este un mat cu o fluiditate jmekera, e mai vascos decat LoFlo, el se "autoniveleaza", e ca o shapa autoniv, si iti reduce volumul cav...iti permite sa faci o estetica mai buna cu o singura seringa de compozit (nu mai ziceti culoare ca nu inteleg cuvantul asta...). dupa mine, sdr are indic de electie intr-o cav adanca, in combinatie cu un compozit hiperincarcat (de ex Majesty Posterior 92%), Kalore sau probabil niscaiva Silorani...si cam atat.

dentina trebe modelata, asezata strict pana la niv JAD...pe cand sdr e mult mai permisiv, il urci cat vrei, pana te simti maiastru sa asezi cuspizii.

cat despre dentina, ea are cam o singura culoare. difera doar saturatia. parerea mea.
Raspundeti cu citat
De aurelian on 04-08-10, 16:28

man... nu sunt coleg cu ion iliescu, aici iti dau dreptate.
eu am ales aceast mod de a face plombe peste tot, imi e mai simplu. sdr-ul in schimb imi pare ok atunci cand vreau sa refac un dinte dupa un tratament endodontic si urmeaza o coroana, il polimerizez mai repede si e flow, deci se aseaza pe podea ff bine si se mai pune si usor, are si fizionomie cat sa nu se supere pacientul...
Raspundeti cu citat
De cristina ghita on 04-08-10, 16:33

Citat:
Publicat initial de eugenol man View Post
Ai un coleg ... in cazuri unde vizibilitatea e mare si zambetul e pana la molari evident ca alegi alte solutii. Ne alegem materialele in functie de mai multe criterii. Dar la molari .... nu cred ca ai colegi cu astfel de cazuri

Filozifia luminii evident ca se aplica la frontali. Eu spunea ca nu se prea aplica la posteriori. Azi se pare ca am oportunitati de exprimare
Filozifia luminii se aplica la orice sta in calea luminii si se lasa strabatut. eu am vazut si premolari strabatuti de lumina, asa, mai dintr-o parte.

bai sebi, am ras cu lacrimi. te rog reciteste tot postu asta si hai la o bere...
deci:
1. ai un coleg...
2.filozifia luminii (asta ramane in baza de date)
3. eu spunea

mooor de ras.

si ca sa nu ma hranesc iar cu minusuri, parerea mea ontopic e ca chiar daca am un coleg care rade pana la molari, tot ii pun sdr juma de cav si ma jur ca cu o seringa de majesty sau cu un smalt de miris sau de gaenial il fac nevazut. filozifia mea.
sdr: smart dentin replacement. parca. deci e dentina.
Raspundeti cu citat
De eugenol man on 04-08-10, 16:40

Tare aia cu shapa autonivelanta

Un flow are si alte beneficii (adaptare marginala perfecta pe prag la Cls 2, eliminarea bulelor/voidurilor, tampon de forte pt a atenua stresul de polimerizare...) si de asta se foloseste. Indesarea unui alt compozit in cavitate are mari sanse sa rateze aceste beneficii.

pt termenul culoare. Din viteza am simplificat...
pt viteza la scris ... fug ca am atatea pe cap.
SDR - dentin replacement asa ca desigur ca il acoperi fara probleme chiar si al 1 mm
Raspundeti cu citat
De aurelian on 04-08-10, 16:45

cristina, uite, incearca sa faci doua obturatii la aceasi pacienti, dintii diferiti, apropiati, unul cu sdr altul cu ce compozit vrei tu. si urmarim pozele. daca amandoua obturatiile sunt la fel ca estetica imi cumpar si eu SDR si imi schimb modul de a pune "plombe" in zona lateralilor
Raspundeti cu citat
De cristina ghita on 04-08-10, 16:47

Citat:
Tare aia cu shapa autonivelanta

Un flow are si alte beneficii (adaptare marginala perfecta pe prag la Cls 2, eliminarea bulelor/voidurilor, tampon de forte pt a atenua stresul de polimerizare...) si de asta se foloseste. Indesarea unui alt compozit in cavitate are mari sanse sa rateze aceste beneficii.

pt termenul culoare. Din viteza am simplificat...
pt viteza la scris ... fug ca am atatea pe cap.
SDR - dentin replacement asa ca desigur ca il acoperi fara probleme chiar si al 1 mm
perfect e cand vezi cu microscopu. perfect are sanse sa fie daca si numai daca banda e impecabil adaptata la peretele ala, bule se pot face (ce, te juri tu ca nu face nimwni bule???? treaba e ca bulele nu fac rau, daca le plasezi corect), iar factoru C il ametesti punand un perete de aprox 1 mm ridicat de pe prag inspre margg V si O.
deci nu prin astea exceleaza sdr.
in cate culori vine sdr? ina afara de U?
Raspundeti cu citat
De cristina ghita on 04-08-10, 16:50

Citat:
cristina, uite, incearca sa faci doua obturatii la aceasi pacienti, dintii diferiti, apropiati, unul cu sdr altul cu ce compozit vrei tu. si urmarim pozele. daca amandoua obturatiile sunt la fel ca estetica imi cumpar si eu SDR si imi schimb modul de a pune "plombe" in zona lateralilor
auzi, mai puneti si voi plombe si pozati. da sa vad plomba mare nu diga mare. eu am un caz cu sdr si majesty.
aici:
zi tu ca vezi ceva...si am pus sdr taraneste, ca a curs cam mult, si nu stiam cum sa il scot mai repede...
daca vezi, dau un psiholog. cu albastru.
siii, in mod cu totul exceptional, se vede in poza aia cu compula din care curge fluidul, o BULA. dar cu totul intamplator.

stiind ca un flow chiar mai gros are o contr de priza mai maricica decat un chitos, am pref sa polim portiunea de sdr cu care am refacut peretele proximal. cantitate mai mica, contr mai mica. si dupaia sa mai incarc jumate din cav ocluzala.
aurelian, repet: eu as folosi sdr numai in cav f adanci, ca sa imi fie mai usor la modelarea cuspizilor deasupra lui. acolo isi arata el cu adevarat valoarea, iar saturatia este oricum aia buna..universala. deci el nu se vede, e acoperit de smalt, nu?
sau e ceva care imi scapa?!
Raspundeti cu citat
De eugenol man on 04-08-10, 16:57

Citat:
Publicat initial de cristina ghita View Post
...
in cate culori vine sdr? ina afara de U?
Intr-Una Universal.

Flow-ul nu lasa mici voiduri pe prag cum face un compozit nu prea bine fulat. La asta m-am referit in principal ca avantaj dar si bulele de prin material si adaptarea pe cavitate.
Ceva de genul ce se vede in poza desi asta e contractie de polimerizare.
Hai sa lasam sa puna oamenii cazuri. Vorbe nu fapte
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg polimerisation shrinkage.jpg (32,4 KB, 10 vizualizari)
Raspundeti cu citat
De cristina ghita on 04-08-10, 17:07

Citat:
Intr-Una Universal.

Flow-ul nu lasa mici voiduri pe prag cum face un compozit nu prea bine fulat. La asta m-am referit in principal ca avantaj dar si bulele de prin material si adaptarea pe cavitate.
Ceva de genul ce se vede in poza desi asta e contractie de polimerizare.
Hai sa lasam sa puna oamenii cazuri. Vorbe nu fapte
pai eu am pus. de aceea mi-am permis sa vorbesc... poate nu trebuia. va las pe voi. pupici,
Raspundeti cu citat
De eugenol man on 04-08-10, 17:33

Nu cu tine vorbeam domnule, ci cu mine
Raspundeti cu citat
De rumbu on 04-08-10, 22:24

mie imi place sdr pt build
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg DSCN8144.jpg (486,4 KB, 11 vizualizari)
Felul fisierului: jpg DSCN8145.jpg (482,2 KB, 8 vizualizari)
Raspundeti cu citat
De shooter on 22-11-10, 13:51
Recenzia mea
Isi face treaba bine
100%100%100%
5
Manevrabilitate
100%100%100%
5
Modificare volumetrica
40%40%40%
2
Estetica
80%80%80%
4
Aspect, miros, gust
100%100%100%
5
Tehnologie avansata
100%100%100%
5
Biocompatibilitate
100%100%100%
5
Ieftin
40%40%40%
2
Il recomand
100%100%100%
5
Medie 84%

Daca e de mascat ceva din profunzime, fie ca e un metal (mai rar) sau un compozit prea translucid (cazul de fata) sau prea inchis/deschis si avem loc macar de un strat subtire de opac (<=1 mm) si 1-2mm pentru un body/enamel/enamel mixat cu translucid dupa caz, cred ca rezultatul estetic ar trebui sa fie ok. Dar asta e deja pt cazurile mai pretentioase.
Raspundeti cu citat
De BorYs on 28-11-10, 17:09

Am citit un pic mesajele voastre, .... mmm! Daca acest material ar fi fost ieftin, ar fi fost pe placul tutor sau pe aproape. In general am retinut doua feluri de povesti, si anume: prima ca ar fi prea scump pt avantajele care le ofera si a 2-a ar fi un minus la estetica produsului final intr-o cavitate de clasa II. Deci, folosim un compozit posterior de umplutura prin tehcnica stratificarii sau SDR-ul !?
O cavitate de clasa II necesita timp pt a fi restaurata din cauza dificultatii plasarii matricei astfe incat sa avem o inchidere marginala perfecta si sa refacem punctul de contactperfect, (ambrazura ocluzala, cervicala, orala si vestibulara). Greu dupa cum stiti. Dupa ce ne-am chinuit si rezultatul este satisfacator, incepem sa fulam compozit cu atentie si fulam de 1000 de ori ca sa nu riscam la final sa evem tot felul de goluri. Pierdem timp si odata la 20 de plombe trebuie sa reparam proximal o astfel de eroare cand deja am depasit spatiul acordat pt respectivul pacient. Stiti ca nu se repara asa usor. Ca sa elimin ecest neajuns am inceput sa folosesc un compozit low-flow in zona cu pricina si sa completez restul plombei cu compozit posterios prin tehcnica stratificarii. O gramada de timp si nervi.
Am folosit SDR-ul care a eliminat toate aceste probleme si credeti-ma ca esttetica este ok. Pt cei mai exigenti pacienti partea proximala vizibila poate fi refacuta initial cu un flow la culoare si apoi venim cu SDR.
Nu va reamintesc proprietatile acestui material ca deja au fost enumerate si cei care vor sa inteleaga si sa faca diferenta o pot face.
Daca este ceva rau la acest material timpul decide, dar putem sa avem incredere in dentsplay.
Sa nu uit, stomatologia ieftina este paguboasa pt toata lumea si timpul costa bani.
sper ca m-am facut inteles desi ar fi multe de spus pe aceasta tema.
Raspundeti cu citat
De sonila stefoni on 29-11-10, 21:02
Recenzia mea
Isi face treaba bine
100%100%100%
5
Manevrabilitate
80%80%80%
4
Estetica
60%60%60%
3
Aspect, miros, gust
100%100%100%
5
Tehnologie avansata
100%100%100%
5
Biocompatibilitate
0%0%0%
0
Ieftin
0%0%0%
0
Il recomand
100%100%100%
5
Medie 68%

mie imi place si il folosesc mai mult la vitali, dar mai rar din cauza pretului
Raspundeti cu citat
De dentist4u on 10-01-11, 10:45

Uite ca am apucat sa-l folosesc si eu, dar doar la o cavitate cls aIIa inferioara si mi-a lasat si mie sentimentul de "sapa autonivelanta",ceea ce mi-a placut. Abia astept azi la superiori, am doi premolari cu niste cavitati de clasa aIIa juxtagingivale. Sa-l vedem si azi. Revin.
Raspundeti cu citat
De Dentsply on 15-02-11, 00:14

Ultimul update legat de SDR: Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Este denumit de dentaladvisor.com Link [Necesita inregistrare pentru acces.]

Am adaugat si studiul clinic intins pe 2 ani cu zero esecuri datorate materialului in cauza. Este si Editor's Choice din 2010 (apasati pe poze pentru articole):
Fisierele atasate
Felul fisierului: ppt SDR clin fpf-31-01-2011 2 years.ppt (1,13 MB, 15 vizualizari)
Modificat ultima data de Dentsply; 15-02-11 la 00:50..
Raspundeti cu citat
De shooter on 11-03-11, 22:46
Recenzia mea
Isi face treaba bine
100%100%100%
5
Manevrabilitate
100%100%100%
5
Modificare volumetrica
40%40%40%
2
Estetica
80%80%80%
4
Aspect, miros, gust
100%100%100%
5
Tehnologie avansata
100%100%100%
5
Biocompatibilitate
100%100%100%
5
Ieftin
40%40%40%
2
Il recomand
100%100%100%
5
Medie 84%

As fi interesat sa aflu mai multe detalii despre cum a fost masurat stress-ul de polimerizare si de diferenta fata de Silorane din acest punct de vedere (chiar daca indicatiile celor 2 nu sunt superpozabile).
Sfat practic: atentie la inclinatia capului pacientului - daca nu e la orizontala evitati sa aplicati totul intr-un singur strat. Daca nu se poate pozitiona capul convenabil, se pot aplica straturi mai mici (2-3) , pornind din unghiurile diedre dintre pereti pentru a ajunge la morfologia dorita.
Cel mai folositor mi se pare dupa endo - imi place sa-mi creez acces super larg si e muuult de umplut dupa.
Raspundeti cu citat
De shooter on 13-05-11, 16:35
Recenzia mea
Isi face treaba bine
100%100%100%
5
Manevrabilitate
100%100%100%
5
Modificare volumetrica
40%40%40%
2
Estetica
80%80%80%
4
Aspect, miros, gust
100%100%100%
5
Tehnologie avansata
100%100%100%
5
Biocompatibilitate
100%100%100%
5
Ieftin
40%40%40%
2
Il recomand
100%100%100%
5
Medie 84%

Citat:
Publicat initial de shooter View Post
As fi interesat sa aflu mai multe detalii despre cum a fost masurat stress-ul de polimerizare si de diferenta fata de Silorane din acest punct de vedere (chiar daca indicatiile celor 2 nu sunt superpozabile).
Intamplator am gasit ceva...
Imaginile atasate
Felul fisierului: jpg poly stress.jpg (40,7 KB, 15 vizualizari)
Felul fisierului: jpg poly str 2.jpg (51,7 KB, 11 vizualizari)
Raspundeti cu citat
De shooter on 11-06-11, 14:08
Recenzia mea
Isi face treaba bine
100%100%100%
5
Manevrabilitate
100%100%100%
5
Modificare volumetrica
40%40%40%
2
Estetica
80%80%80%
4
Aspect, miros, gust
100%100%100%
5
Tehnologie avansata
100%100%100%
5
Biocompatibilitate
100%100%100%
5
Ieftin
40%40%40%
2
Il recomand
100%100%100%
5
Medie 84%

Nu a trecut mult si a aparut si competitia:

Raspundeti cu citat
De Dentsply on 11-06-11, 14:23

Scuze pentru intarziere, acum am apucat sa citesc si eu la zi pe eugenol. Link [Necesita inregistrare pentru acces.] la pagina 17 gasiti mai multe detalii despre metoda folosita.
E compendiumul SDR, contine mai multe detalii tehnice pentru cei interesati.
Raspundeti cu citat
De aurelian on 11-06-11, 16:31

asta cu self level din practica pot sa spun ca nu e chiar asa... cel putin in mainile mele... daca sdr se lauda cu self level stai sa vezi venus bulk fill... contractie mai mica, rezistenta asemanatoare, compresie bla bla bla....
per total e un produs bun si isi face treaba destul de bine
Raspundeti cu citat
De shooter on 12-06-11, 18:59
Recenzia mea
Isi face treaba bine
100%100%100%
5
Manevrabilitate
100%100%100%
5
Modificare volumetrica
40%40%40%
2
Estetica
80%80%80%
4
Aspect, miros, gust
100%100%100%
5
Tehnologie avansata
100%100%100%
5
Biocompatibilitate
100%100%100%
5
Ieftin
40%40%40%
2
Il recomand
100%100%100%
5
Medie 84%

Si inca un concurent:

Asteptam comparatiile.
Raspundeti cu citat
De stern on 27-09-11, 09:49
Recenzia mea
Isi face treaba bine
100%100%100%
5
Manevrabilitate
100%100%100%
5
Modificare volumetrica
80%80%80%
4
Estetica
80%80%80%
4
Aspect, miros, gust
100%100%100%
5
Tehnologie avansata
100%100%100%
5
Biocompatibilitate
100%100%100%
5
Ieftin
60%60%60%
3
Il recomand
100%100%100%
5
Medie 91%

Imi place. Treaba cu "sapa autonivelanta" spune tot
Recomand.
Raspundeti cu citat
De ange_la on 27-09-11, 23:45
Recenzia mea
Isi face treaba bine
100%100%100%
5
Manevrabilitate
100%100%100%
5
Modificare volumetrica
80%80%80%
4
Estetica
40%40%40%
2
Aspect, miros, gust
60%60%60%
3
Tehnologie avansata
80%80%80%
4
Biocompatibilitate
80%80%80%
4
Ieftin
40%40%40%
2
Il recomand
100%100%100%
5
Medie 76%

Imi place foarte mult, sunt oarecum SRD-addicted, in special pentru cls II-a (altfel nici nu l-am folosit, sincera sa fiu). Probabil cand o sa devina suficient de popular o sa se mai ajusteze si pretul.
Raspundeti cu citat
De eugenol man on 12-11-12, 11:12

O veste buna: SDR vine acum si in seringi!
Solicitati distribuitorului Dentsply SDR in seringi (urmeaza sa fie disponibil la prima comanda pusa de distribuitori)

Pentru cine doreste sa fie notificat pe email despre produsele Dentsply (restaurative) este rugat sa selectezeLink [Necesita inregistrare pentru acces.].

Link [Necesita inregistrare pentru acces.] si De De Star

Modificat ultima data de eugenol man; 12-11-12 la 12:05..
Raspundeti cu citat
De Dentsply on 29-03-13, 12:42

SDR – Smart Dentin Replacement a primit premiul ‘2012 Clinical Problem Solver’ de la Dental Advisor.

Aditional, SDR a primit si premiul ‘Top Composite Bulk-Fill Base 2012 and 2013’ de la acelasi institut de testari.
Fisierele atasate
Felul fisierului: pdf SDR Clinical Problem Solver PR March 2013.pdf (283,2 KB, 17 vizualizari)
Raspundeti cu citat
De conrem on 09-02-15, 16:57

E genial, ce sa zic
Raspundeti cu citat
Comentariu

Bookmarks

Tag-uri
.., ..., 36, afara, buna, cauza, citesc, comentarii, coroana, dentex, discutii, discutiile, endo, folosi, folosit, forma, forumul, gandesc, informatii, lasam, loc, materialul, mm, obiect, pivot, povesti, puncte, punctul, rece, sdr, solicita, zona

Uneltele review-ului

LinkBacks (?)
LinkBack catre acest Subiect: http://www.eugenol.ro/forum/recenzii-materiale/10963-sdr-compozit-fluid-umplutura-obturatii-dintii-posteriori/
Publicat de For Type Data
Compozite SDR - Compozit fluid de umplutura pentru obturatii la dintii posteriori - info Sanatate! This thread Refback 14-06-10 00:14

Timpul (GMT +3) vindeca aproape orice. Da-i timpului (03:20) timp.

Alegeti schema de culori preferata: